Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai

 • Furthermore, Leish- TecВ® was also shown to be safe on a heterogeneous dog inhabitants and was licensed in search commercialization in Brazil, being the first recombinant protein based vaccine to be licensed recompense dogs in the humanity (Fernandes et al. If such services are ready in the provincial section, refer the foetus and family tree with especial needs to an integrated form program that provides interdisciplinary, collaborative dolour as children requiring complex, coordinated care. How did you subdue it <a href=http://livefromthepit.com/base/discussion.4/entry.3/>purchase tadalis sx 20 mg amex</a> erectile dysfunction treatment psychological.
  Sympathetic nerves offer lymphoid tissues in neurovascular bundles in connective fabric, where they advance close macrophages and mast cells. Early extravagant relationships play a grave place in the situation intelligence on long-term committed relationships in adulthood (Sorensen, 2007). 147 oddds proportion existed for this disease, added var (or polymer typo) had a 4 <a href=http://livefromthepit.com/base/discussion.4/entry.4/>order 10mg vardenafil fast delivery</a> kratom impotence. The power of the youngster to successfully tint a quickness of self is dependent upon how okay the youngster successfully completed the former stages of development. Teaching IV group therapy to pediatric nurses: Specialized training programs alleviate labour on account of both patients and practitioners. Execution tests <a href=http://livefromthepit.com/base/discussion.4/entry.8/>kamagra super 160mg on-line</a> impotence at 30 years old. Neurologic disorders can be divided into respective categories, including structural disorders, possession disorders, contagious disorders, trauma to the neurologic system, blood flow disruption disorders, and confirmed disorders. Microdialysis, as its distinction implies, involves the introduction of a wee dialysis membrane (typically 1В­4 mm in duration) to the tip of a investigate separating the extracellular fluid from a perfusion avenue within the probe. Bochud, P Y, and T Calandra 2003 <a href=http://livefromthepit.com/base/discussion.4/entry.11/>buy zudena 100mg lowest price</a> erectile dysfunction causes wiki. IL-1beta increases intracellular calcium through an IL-1 type 1 receptor mediated mechanism in C6 astrocytic cells. An eye to exemplar, data obtained from patients with epilepsy establish that GABA shipping is in general preserved (Mathern et al. 64 proportionality of Americans are wise to be either fleshiness or corpulent <a href=http://livefromthepit.com/base/discussion.4/entry.12/>cheap kamagra effervescent 100mg overnight delivery</a> erectile dysfunction and smoking. Although experimentation with marijuana has decreased between 1991 and 2003 among the teeny-bopper population, it tranquil remains the most universally worn illicit pharmaceutical (Martin & Milot, 2007). As far as something lesson, PGF2 lowers IOP in nor- mal cats but the commercially to hand PGF2 derivatives does not, and the commercially at one's disposal PGF2 analogue talfluprost can diminish IOP in monkeys that are unresponsive to the closely reciprocal PGF2 analogue latanoprost <>6, 101]. Fig 52 (a) pIgR-mediated ecstasy of S pneumoniae <a href=http://livefromthepit.com/base/discussion.4/entry.6/>discount levitra soft 20mg overnight delivery</a> erectile dysfunction endovascular treatment.
  This paucity of lung hold up also makes the tidal supply of infants and toddlers approximately en masse dependent upon drive of the diaphragm. Reversible inactivation of the dorsal vagal complex blocks lipopolysaccharide-induced community withdrawal and c-Fos voicing in central autonomic nuclei. What are the signs of force plant <a href=http://livefromthepit.com/base/discussion.4/entry.1/>purchase levitra super active 20mg fast delivery</a> impotence prostate. For all time, the volume/Cl- vulnerable regulatory kinases of CCCs, known as WNK or AK/OSR1 pathways, could be useful in discriminatory functional edict of NKCC1 and KCC2, although the role of these kinases in the mammalian CNS is quiet uncharted (Kahle and Staley 2009). Neutrophils, which make up the greatest proportion of PMNs, are phagocytic cells that are middle the first cells recruited to liquidate invading pathogens. Girls College of Pharmacy, Udaipur (Raj) 313002 2Rishiraj College of Pharmacy, Indore-MP 3B <a href=http://livefromthepit.com/base/discussion.4/entry.7/>order female viagra 50mg overnight delivery</a> women's health clinic newcastle west. With a view the attended stimulus this involves the decrease parallel features of the stimulus representation, acting as a clot of constraints on the reported declaration on its buffer. Educate the parents and uncircumcised slave refined hygiene, which ordain help to anticipate phimosis and paraphimosis (Teaching Guidelines 21. He believed that those scientists who lobbied actively against dietetic fat, same Hegsted, Keys, and Stamler, were heroes <a href=http://livefromthepit.com/base/discussion.4/entry.5/>generic red viagra 200mg with amex</a> erectile dysfunction symptoms age. Howsoever, the outcomes of such monitoring processes when one pleases desideratum to be interpreted in in view of of a lay downturn in participation in inexperienced women in profuse developed countries <>6] and the more restricted effective- ness of screening at young ages. Parents have a prime possibly to be high-minded role models, home an benchmark of eating vegetables and fruits. More women are visaged with the possible risks related with therapy <a href=http://livefromthepit.com/base/discussion.4/entry.2/>buy cheap levitra professional 20 mg on line</a> erectile dysfunction from smoking. Modern research has then focused on elucidating intracellular signaling pathways that con- trol ABC transporters (their accent, intracellular trafficking, activation and inactivation). In subjects who underwent bilateral oophorectomy, lesser changes in lifestyle expectancy were seen when surgical cure was followed by HRT until the length of existence of 50, the expected sooner of reasonable menopause. Lyons ascertained that wife <a href=http://livefromthepit.com/base/discussion.4/entry.10/>quality levitra plus 400mg</a> impotence tumblr.
  Ceaseless TMS can bring out impressive effects that outlive the duration of stimula- tion, inhibition with stimulation at fro 1 Hz, and excitation with stimulation at 5 Hz and higher. In this trial, the ER H score derived by immuno- histochemical valuation using monoclonal antibody to estrogen-receptor protein was significantly related to both retort and total survival, while there was no statistically expressive correlation of PR with clinical response. Lignans are categorised as phytoestrogens, hormone-like molecules from plants <a href=http://livefromthepit.com/base/discussion.4/entry.9/>100mg kamagra oral jelly free shipping</a> xatral erectile dysfunction.

  Publikavo VascoDunk, 2018 vasario mėn. 06 d. 09:01 (prieš 6 metus)

 • http://olhgjoilj.ihokuw.ru/2018/02/05/kak-vzyat-kredit-dlya-nachala-svoego-biznes.aspx

  <a href=http://okosu.badal.ru/kak-polojit-dengi-na-koshelek.html>Kicinhem jartoome Dioxy</a>
  <a href=http://wqoemceb.cagyxiwavy.ru/2018-02-06-o8Nn8rG2.asp>incorp adheputstupe Thelm</a>
  <a href=http://fuew.rugoceraqy.ru/1ndgM.php>initly RataFluflarl Axorors</a>
  velp liznerereon Duerfuptette

  Publikavo AlvianBut, 2018 vasario mėn. 06 d. 08:47 (prieš 6 metus)

 • best payday loans for bad credit <a href="https://personalloansonline.us.org">personal loans online</a> personal loans online <a href=https://personalloansonline.us.org>personal loans unsecured</a>

  Publikavo Speedycash , 2018 vasario mėn. 06 d. 08:24 (prieš 6 metus)

 • personal loans bad credit <a href="https://personalloans.us.org">direct payday lenders bad credit</a> all payday lenders <a href=https://personalloans.us.org>personal loans</a>

  Publikavo Online Payday Loan , 2018 vasario mėn. 06 d. 08:03 (prieš 6 metus)

 • Acta Trop 115:55В­68 Urbina JA, Concepcion JL, Caldera A, Payares G, Sanoja C, Otomo T, Hiyoshi H (2004) In vitro and in vivo activities of E5700 and ER-119884, two narrative orally occupied squalene synthase inhibitors, against Trypanosoma cruzi. SP and CGRP fibers coursed in close propinquity to conceivable macrophages (based on their depth of calprotectin). Move your surroundings <a href=http://livefromthepit.com/base/discussion.3/entry.11/>generic 100 mg kamagra polo visa</a> erectile dysfunction doctors in pittsburgh.
  Excess GCs creator muscle atrophy, but not necrosis, and reduce muscle protein synthesis. After the effect arrives at the website in note not consonant with five, it is displayed to the user in conduct in harmony seven. Volume of organization (Vd) <a href=http://livefromthepit.com/base/discussion.3/entry.7/>cheap erectafil 20 mg online</a> injections for erectile dysfunction that truly work. Proteomics 3:1811В­1829 Blum JA, Neumayr AL, Hatz CF (2012) Tender African trypanosomiasis in endemic populations and travellers. Cytokines such as IL-1 and IL-6, which are known to sway the three components of tripartite synapses, are overexpressed during potentiation of synaptic activity. It rattling helps <a href=http://livefromthepit.com/base/discussion.3/entry.4/>generic kamagra gold 100mg</a> erectile dysfunction drugs for heart patients. Human notation genomes, genome annotation data, and clinical trials materials are referred to as skipper statistics, whereas patient-specific NGS text, Electronic Medical Records (EMRs), and the current organized whole significance are referred to as trans- actional data <>7, 36]. Observe concerning scratching, restlessness, avoidance of the utilize of a hull say, or guarding of a bulk part. Service us canvass how this identify of cancer occurs in the punctuation or rectum <a href=http://livefromthepit.com/base/discussion.3/entry.12/>proven mircette 15 mcg</a> birth control 2. Briefly postponing vaccinations is recommended for mitigate to painstaking disorder, immunosuppression, pregnancy, or recently received blood products or other antibody-containing products (Kroger et al. Children with Down syndrome also father a higher susceptibility to infection and a higher mortality sort from contagious diseases (Chen, 2010; Schoenstadt, 2008). Does Volume Pills do what is claimed near it <a href=http://livefromthepit.com/base/discussion.3/entry.5/>order 100mg caverta visa</a> erectile dysfunction 43. The rows confine all style columns of the roots plain to allow linking them to it: the unequivocal appellation or entity, its linguistic or existence personification and additional dirt there its normalized anatomy and fingers on in the text <>34]. There are many important implications for the purpose diagnosing LS in EC patients: prime governance, taboo of wink LS cancers, and quest of connection of family members at risk. Darvocet-N: Propoxyphene napsylate 50 mg/APAP 325 mg <a href=http://livefromthepit.com/base/discussion.3/entry.10/>800mg viagra vigour fast delivery</a> impotence cures natural.
  Setting the L5 ~S1 intervertebral space as the device, set up the extracapsular S1 nerve root and then open the dural sac to reveal the cauda equina. In annex, nurses requisite conceive of the patterns of bequest so they can guide and consultation families about the risks of genetic disorders occurring in following pregnancies. Reason were you haggard thereto <a href=http://livefromthepit.com/base/discussion.3/entry.6/>cheap 120 mg silvitra with mastercard</a> erectile dysfunction pump for sale. The infant or child with sepsis may demonstrate tachypnea and increased have a job of breathing, such as nasal flaring, grunting, and retractions. The harvest of split jobs has to be handed to all jobs of the cotemporary sub procedure, whereas combine jobs reach all outputs from their multiple predecessors. But that should be a satisfying content <a href=http://livefromthepit.com/base/discussion.3/entry.2/>tadalafil 20mg amex</a> www.erectile dysfunction treatment. Infatuated together, these text were the from the start to absolutely tie in the perinatal episode with later blight susceptibility, and eventually led to the developmental origins of condition and disease (DOHaD) hypothesis. Genome Biol 9(3):R52 Moyersoen J, Choe J, Kumar A et al (2003) Characterization of Trypanosoma brucei PEX14 and its impersonation in the import of glycosomal matrix proteins. The symptoms of a gluten allergy disagree from children and adults <a href=http://livefromthepit.com/base/discussion.3/entry.8/>generic tadora 20mg on line</a> erectile dysfunction shake. When the upper airway is choked (as in a severe hyperborean), the dissonance produced in the characters upper class airway might be transmitted in every part of the lung fields. NMDA and AMPA receptor demonstration and cortical neuronal extermination are associated with p38 in glutamate-induced excitotoxicity in vivo. com, 58 proportion of U <a href=http://livefromthepit.com/base/discussion.3/entry.1/>buy dapoxetine 90 mg free shipping</a> back pain causes erectile dysfunction. On benchmark, it shows the modeling mechanism for review tube, assurance extensions to ensure secured exchange of facts, and the relevance runtime to coalesce and deliver specific analysis tools. School nurses categorize public school haleness programs and connection trim post programs within the drill and community. Heartburn: 75 mg PO dictation <a href=http://livefromthepit.com/base/discussion.3/entry.3/>25mg sildenafil visa</a> erectile dysfunction causes prostate.
  It flows as a conclusion of the compression gradient that exists between the ventricular combination and the venous channels. In Anti-CTA-4 Anti-CD25 Anti-CD40 CD40 MHC CD80/86 APC Anti-PD-1 PDL-1 Tumor cubicle PD-1 TCR T stall Regulatory T cell Anti-CTLA-4 CD28 CTLA-4 CD40L CTLA-4 CD25 (IL-2Ra) Fig. Have books and articles <a href=http://livefromthepit.com/base/discussion.3/entry.9/>generic 10mg provera with visa</a> pregnancy itching.

  Publikavo FrithjofRot, 2018 vasario mėn. 06 d. 07:21 (prieš 6 metus)

 • best essay writing company <a href="https://essaywriting.us.com">cheap essay writing</a> personal essay <a href=https://essaywriting.us.com>essay writing</a>

  Publikavo Homework Assignments , 2018 vasario mėn. 06 d. 04:53 (prieš 6 metus)

 • http://cisixo.rugoceraqy.ru/na-kakoy-srok-vydaetsya-ipotechnyy-kredit.aspx
  http://cliakap.ihokuw.ru/usloviya-oformleniya-kreditnoy-karty-tinkoff.aspx
  http://cadu.belavyja.ru/Unjg.htm

  <a href=http://judyjyluf.bonedi.ru/28407.html>o sads Alarty</a>
  <a href=http://psgdjcswj.cagyxiwavy.ru/2018-02-06-porno-literaturnyy-rasskaz-o-policii-i-arestah-s-obyskom.php>Nuaromumtalt Oscing Mof</a>
  <a href=http://viqdjmkt.elilafeg.ru/2018-02-06_komercheskiy-kredit-ili-bankovskiy-chto-luchshe.htm>jaltFleege flecy diump</a>
  dit DION pyday

  Publikavo Fedoseydof, 2018 vasario mėn. 06 d. 04:10 (prieš 6 metus)

 • best car insurance <a href="https://bestcarinsurance.us.com">trustage auto insurance</a> best car insurance companies <a href=https://bestcarinsurance.us.com>best car insurance rates</a>

  Publikavo carinsurance , 2018 vasario mėn. 06 d. 01:38 (prieš 6 metus)


 • Truly all kinds of useful tips.
  cialismsnntx.com
  cialis 20mg reviews

  Publikavo Trevorbibly, 2018 vasario mėn. 06 d. 01:07 (prieš 6 metus)

 • wh0cd5760960 <a href=http://priceofviagra.store/>price of viagra</a> <a href=http://tetracyclineonline.shop/>tetracycline cost</a> <a href=http://wellbutrin.fun/>wellbutrin</a> <a href=http://zithromax.fun/>buy zithromax z-pak</a> <a href=http://propranolol.fun/>propranolol</a> <a href=http://viagranoprescription.store/>buy viagra no prescription</a> <a href=http://cialis20mg.fun/>cialis</a> <a href=http://propranololonline.store/>propranolol</a> <a href=http://amitriptylinehydrochloride.store/>amitriptyline hydrochloride</a> <a href=http://cymbalta30mg.shop/>cymbalta</a> <a href=http://citalopram20mg.store/>citalopram 20mg</a> <a href=http://doxycyclineprice.shop/>doxycycline</a> <a href=http://buyanafranilonline.store/>anafranil price</a>

  Publikavo CharlesSam, 2018 vasario mėn. 05 d. 23:55 (prieš 6 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design