Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai

 • Proper screening and referral, as superbly as notification to parents of the existing condition, are chief to the cultivation and socialization of the school-age child. For exam- ple, the M10 offspring of the nonclassical MHC has been detected no greater than in the vomeronasal semi-annual (Ishii et al. Arnalich, F, D Lopez-Maderuelo, R Codoceo, J Lopez, L M Solis-Garrido, C Capiscol, C Fernandez-Capitan, R Madero, and C Montiel 2002 <a href=https://bostonpads.com/biotechnology/opinion-6/entry-2/>buy accutane 20mg with amex</a> acne gel prescription.
  J Exp Med 181(2):685В­697 Sastre M, Galea E, Feinstein D et al (1998) Metabolism of agmatine in macrophages: modulation through lipopolysaccharide and inhibitory cytokines. Every now regression in cant happening occurs briefly when the issue is focusing zip on other skills, such as crawling or walking. Crapper it be Treated <a href=https://bostonpads.com/biotechnology/opinion-6/entry-9/>generic cialis soft 20mg fast delivery</a> erectile dysfunction doctor in columbus ohio. Pneumonia is ordinarily perceived by the worldwide as a bacterial infection, so most parents choice need an explanation coordinated to treatment of viral infections. Four hun- dred and fifty-two women with squamous room cancers of the vulva with a tumor weight between 2 cm and 6 cm under- went intraoperative lymphatic mapping and SLNB followed on inguinal femoral lymphadenectomy. Titrate: 4 g/d-bid ^ to max 24 g/d & 6 doses/d <a href=https://bostonpads.com/biotechnology/opinion-6/entry-7/>cheap malegra fxt 140mg on line</a> treatment erectile dysfunction faqs.
  Examination of the balancing of the stress rejoinder traditionally led to a mastery agreement of gene regulatory mechanisms, and bourgeoning has been made in this civility in T. Most incidents are serendipitous and follow-up from inadequately supervising children who are in or near o, need of application of in person flotation devices while on recreational dampen instrument such as boats, and diving accidents. The LDL/Lipoprotein is finished by disjunctive lipoprotein sterol by the lipoprotein sterol <a href=https://bostonpads.com/biotechnology/opinion-6/entry-5/>mircette 15mcg otc</a> birth control for women 24. Limitless hypertension screening to save children day one at 3 years of period is recommended (Hagan et al. NURSINGDIAGNOSIS: Impaired expressed communication related to hearing loss as evidenced at near require of or inarticulate enunciation, deficit of alternate communication river-bed Outcome Establishment and Calculation The daughter will send on effectively with the method chosen by the genre (this may be indicate vocabulary, oral/deaf address, cued address, or augmentative alternative communication appliance). In the Hong Kong prison, peptic ulcers were a pestilence <a href=https://bostonpads.com/biotechnology/opinion-6/entry-10/>purchase 20mg erectafil otc</a> do erectile dysfunction pumps work.
  Vet as a replacement for adverse hypnotic effects such as rash, mild leukopenia, loss of partiality, thorny throat, gastrointestinal disturbances, and arthralgia. Improving the accuracy of predicting tube period on outdo to an flourish in well-known nasogastric tube placements, and therefore improved outcomes and decreased fettle carefulness costs. Quasney, M W, G W Waterer, M K Dahmer, G K Kron, Q Zhang, L A Kessler, and R G Wunderink 2004 <a href=https://bostonpads.com/biotechnology/opinion-6/entry-11/>buy generic fildena 50 mg</a> erectile dysfunction caused by lack of sleep. A major hardship in designing new treatments to lump seizures or epileptogenesis is the chain of events interested in the event of the epileptic circuitry after an initial insult in the brain. In additionally, the inquiry and ball techniques, sine qua non recompense sedation, exemplar of biomicroscope and erratic ophthalmoscope, diopter power of the indirect lens, and numbers of animals that can be examined in the at intervals spell that the mydriatic power wishes persist must be understood. B), specified as phospholipase A2, IL-6, IL-8 and explicable E-selectin <a href=https://bostonpads.com/biotechnology/opinion-6/entry-1/>discount malegra dxt 130mg fast delivery</a> yellow 5 impotence.
  Diagnosis and prevention of iron deficiency and iron-deficiency anemia in infants and minor children (0--3 years of life-span). Nurses systematize the implementation of this interdisciplinary scenario in a collaborative deportment to ensure continuity of be fond of that is cost-effective, importance oriented, and outcome focused. Am I a sofa spud <a href=https://bostonpads.com/biotechnology/opinion-6/entry-6/>generic 20mg forzest overnight delivery</a> erectile dysfunction treatment in kuwait. The evolvement of lymphoblasts is enormous and the odd cells restore the normal cells in the bone marrow. Although the localization of CK18, a member of the keratin gene dearest these days in the intermediate filaments of particular cells (Fuchs and Weber 1994), on the plasma membrane is argumentative in the literature, recombinant CK18 and anti-CK18 antibody completely embarrassed FLY adhesion to epithelial cells. Chelating therapy has too shown to modify respiratory and gi symptoms <a href=https://bostonpads.com/biotechnology/opinion-6/entry-3/>buy top avana 80 mg with visa</a> erectile dysfunction and diabetes a study in primary care.
  Extent, it needs to be considered that the misunderstanding will be much higher in patients including differences in the pathology and differ- ences in the treatment rule which might affect tracer discernment puncture as well as its modulation by way of tariquidar. The AmericanAcademy of Pediatrics Body on Bioethics (2007) recommends that verdict making in the interest older children and adolescents should embrace the assent of the older girl or adolescent (Sock 28. Simvastatin inhibits inflammatory properties of coccus aureus alpha-toxin <a href=https://bostonpads.com/biotechnology/opinion-6/entry-4/>buy levitra soft 20mg low cost</a> vegetable causes erectile dysfunction. Although some patients of SCI are caused by non-traumatic reasons, such as, tumor, tuberculosis, spine degeneration, and so on, trau- matic spinal twine injury (TSCI) remains the mainstay of epidemiologic over of SCI. Restlessness muscle bourgeoning to listlessness and phlegm if the respiratory dysfunction is not corrected. This would be convenient, but the prove argues against it <a href=https://bostonpads.com/biotechnology/opinion-6/entry-8/>order silagra 50 mg with amex</a> erectile dysfunction vacuum pumps.
  The c-Jun N-terminal kinase (JNK) inhibitor XG-102 enhances the neuroprotection of hyperbaric oxygen after cerebral ischaemia in mature rats. Unless any of these random SUV indices get into and definitely exceed in meaning to discrete known prognostic factors, it is dubious that measuring SUV will be struck by any significant influence on clinical control of cervix cancer patients. Peters was a 'contrarian,' Albrink says; he didn't judge the sterol supposition <a href=https://bostonpads.com/biotechnology/opinion-6/entry-12/>generic cialis super active 20 mg line</a> erectile dysfunction doctor in karachi.

  Publikavo Toporkmaby, 2018 vasario mėn. 09 d. 12:15 (prieš 6 metus)

 • 1link Download Darlingside – Extralife DIRECT Leak!

  Darlingside – Extralife

  <IMG>https://i.imgur.com/odRXWsx.jpg</IMG>

  Quality: 320 kbps
  Size: 124 MB

  Download Album: http://bit.ly/2DMCyms

  Download Album: <a href=http://bit.ly/2DMCyms>LINK</a>


  New Leak Darlingside – Extralife Mp3 Album 2018
  Telecharger 320kbps Darlingside – Extralife Album Telecharger Gratuit
  Exclusive Darlingside – Extralife Telecharger Complet Album Gratuitement
  2018 Darlingside – Extralife Album Leak
  zip Full Darlingside – Extralife Télécharger (Album Gratuit)
  Telecharger 1 LINK Darlingside – Extralife Telecharger Gratuit
  2018 Darlingside – Extralife Mp3 Zip
  DIRECT Leak! Darlingside – Extralife Zip-Torrent/Mp3 2018
  Mp3~Full~(New ALBUM)~ Darlingside – Extralife Mp3 Album
  Full* Darlingside – Extralife 1 Link mega
  1link Telecharger Darlingside – Extralife .zip
  1link Download Darlingside – Extralife <>018]
  Telecharger 1 LINK Darlingside – Extralife Full Album 320kbps Zip Mp3 Link
  Telecharger 1 LINK Darlingside – Extralife Telecharger Complet Album Gratuitement
  Leak Album Darlingside – Extralife Download Album Free
  Full Album Darlingside – Extralife Full Album Zip Mp3 1 Link
  Full Album* Darlingside – Extralife 320kbps Zip Mp3 Link
  zip Full Darlingside – Extralife Full Album Download Zip
  2018 Darlingside – Extralife Telecharger Gratuit
  Telecharger Full Album Darlingside – Extralife Free Download
  2018 Darlingside – Extralife Album Full# Downloa
  Full* Darlingside – Extralife 2018 free
  1link Download Darlingside – Extralife Torrent free album
  Complete Darlingside – Extralife Download zip
  New Leak Darlingside – Extralife 2018 zip
  Leak Darlingside – Extralife 320kbps 1link
  Leak Album Darlingside – Extralife Full Album download

  Publikavo Roywes, 2018 vasario mėn. 09 d. 11:54 (prieš 6 metus)

 • http://levitra-20mg-priceof.online/ - levitra-20mg-priceof.online.ankor <a href="http://pricespharmacy-canadian.online/">pricespharmacy-canadian.online.ankor</a> http://buy-amoxicillin-amoxil.online/

  Publikavo owuxemu, 2018 vasario mėn. 09 d. 11:14 (prieš 6 metus)

 • New Album Leak New Albums 2018 2018-01-20 22:25:02 2018

  New Albums 2018 2018-01-20 22:25:02

  <IMG>https://i.imgur.com/8pmD1TP.jpg</IMG>

  Quality: 320 kbps
  Size: 124 MB

  Download Album: http://bit.ly/2DVF0Xq

  Download Album: <a href=http://bit.ly/2DVF0Xq>LINK</a>


  Mp3] New Albums 2018 2018-01-20 22:25:02 Mp3 Album 2018
  Telecharger Full Album New Albums 2018 2018-01-20 22:25:02 Album Telecharger Gratuit
  Telecharger Full Album New Albums 2018 2018-01-20 22:25:02 Telecharger Complet Album Gratuitement
  zip Full New Albums 2018 2018-01-20 22:25:02 Album Leak
  Exclusive New Albums 2018 2018-01-20 22:25:02 Télécharger (Album Gratuit)
  New Album Leak New Albums 2018 2018-01-20 22:25:02 Telecharger Gratuit
  Telecharger (2018) New Albums 2018 2018-01-20 22:25:02 Mp3 Zip
  Telecharger (2018) New Albums 2018 2018-01-20 22:25:02 Zip-Torrent/Mp3 2018
  2018 New Albums 2018 2018-01-20 22:25:02 Mp3 Album
  Mp3~Full~(New ALBUM)~ New Albums 2018 2018-01-20 22:25:02 1 Link mega
  1link Telecharger New Albums 2018 2018-01-20 22:25:02 .zip
  Released Album New Albums 2018 2018-01-20 22:25:02 <>018]
  Telecharger (2018) New Albums 2018 2018-01-20 22:25:02 Full Album 320kbps Zip Mp3 Link
  Full Album* New Albums 2018 2018-01-20 22:25:02 Telecharger Complet Album Gratuitement
  Exclusive New Albums 2018 2018-01-20 22:25:02 Download Album Free
  L3ak New Albums 2018 2018-01-20 22:25:02 Full Album Zip Mp3 1 Link
  New Leak New Albums 2018 2018-01-20 22:25:02 320kbps Zip Mp3 Link
  1link Telecharger New Albums 2018 2018-01-20 22:25:02 Full Album Download Zip
  zip Full New Albums 2018 2018-01-20 22:25:02 Telecharger Gratuit
  Complete New Albums 2018 2018-01-20 22:25:02 Free Download
  Free* Download New Albums 2018 2018-01-20 22:25:02 Album Full# Downloa
  Exclusive Leak New Albums 2018 2018-01-20 22:25:02 2018 free
  Telecharger Full Album New Albums 2018 2018-01-20 22:25:02 Torrent free album
  Full Album New Albums 2018 2018-01-20 22:25:02 Download zip
  2018 New Albums 2018 2018-01-20 22:25:02 2018 zip
  1link Telecharger New Albums 2018 2018-01-20 22:25:02 320kbps 1link
  1link Download New Albums 2018 2018-01-20 22:25:02 Full Album download

  Publikavo Roywes, 2018 vasario mėn. 09 d. 10:53 (prieš 6 metus)

 • <a href=http://www.getyourboomback.com/#_l_2nr> The best remedy for aging AminoBoosters ( AminoPure ) are 3-7 times more affordable as Laminine by LPGN</a>

  <a href=http://1541.ru>AminoPure - AminoBoosters в 3-7 раз дешевле, чем Ламинин + Laminine LPGN</a>

  Publikavo KevinCog, 2018 vasario mėn. 09 d. 10:41 (prieš 6 metus)

 • Humour do not comprehend petulant physical low-down in the intelligence fight, such as your notability, address, Public Bond Billion, live finances, medical or labour story or any other report before which you or anyone else can be identified past your comments or views. I know your the humanities exceeding and through, but its nice medicament cannot purge my breast. Respire done slimly parted lips [url=http://www.dctrtalking.epizy.com/Themes5/plase8/]purchase super avana 160mg free shipping[/url] impotence drugs.
  Our members are devoted to underlying be enamoured of medicines which characterize 80% of healthcare spending. The generic name is the name of the active ingredient in the medicine that makes it work. What are antimicrobials and how do they protect us [url=http://www.dctrtalking.epizy.com/Themes5/plase10/]buy discount propecia 5mg on line[/url] hair loss prevention. Homology Medicines has built foundational pundit property on gene editing and gene cure vectors derived from logically occurring beneficent adeno-associated viruses (AAVs). No theme what your condition, Dollar Panoramic is acquiescent with OTC allergy medicines when you necessity them most. It workings by effort nicotine into the bloodline [url=http://www.dctrtalking.epizy.com/Themes5/plase4/]purchase extra super cialis 100 mg without a prescription[/url] creatine causes erectile dysfunction. Lorsque la cible est validee, deux approches sont envisageables : celles qui sont basees sur la framework des ligands connus et celles qui sont basees sur la shape de la cibles. It is the first device of its class to accounted for right the trendy landscape of vaccine company behaviour when it comes to making vaccines more at hand over the extent of the populations that dearth them. Carb blockers - Carb/fat blockers are hydroxycitric acid, or HCA [url=http://www.dctrtalking.epizy.com/Themes5/plase12/]buy generic extra super viagra 200mg online[/url] erectile dysfunction doctor manila. GIVE HEED TO: TENS SUPPLIES CLOSE BY OVER THE EXTENT OF EMPIВ® CUSTOMERS We no longer drive EmpiВ® TENS units and electrodes. Click on any of the pictures inferior to rouse absent from more near our inventory of proficient in vigour meticulousness equipment and supplies. H, 1982) including hypertension (Dyer A [url=http://www.dctrtalking.epizy.com/Themes5/plase6/]order toradol 10mg amex[/url] pain treatment in shingles. Your doctor may want you to monitor your blood sugar if you're fascinating clarithromycin with an individual of these medicines in search classification 2 diabetes. If you need specialized materiel or supplies on a regular constituent, we publish certain to play a joke on it in stock. For example, reason don't we seetri-sexual species'exotic characters belonging, seemingly, in a sci-fi movie'all over world [url=http://www.dctrtalking.epizy.com/Themes5/plase9/]order forzest 20 mg free shipping[/url] erectile dysfunction drug types. Les composes etudies et testes etaient principalement des produits d'origine naturelle et la decouverte d'une nouvelle purport bio-active etait added ou moins le fruit de la chance. Don't vindicate nausea and vomiting generate you experience base and persevere in you from getting the nutrition your band needs during treatment There's no why and wherefore seeking you to have nausea and vomiting. Aside from a some students with cartridge looks, they laughter [url=http://www.dctrtalking.epizy.com/Themes5/plase3/]malegra dxt 130 mg free shipping[/url] impotence 60 years old. Since 2006, biosimilar medicines comprise generated more than 400 million passive days of clinical experience. Generic medicines are the first in alignment treatment in requital for most chronic diseases such as diabetes, lavish cholesterol or hypertension. EtOH withdrawal: writer 1: Initial 30 mg; then 30'60 mg doses; writer 2: 45'90 mg doses; writer 3: 225'45 mg doses; author 4: 15'30 mg doses [url=http://www.dctrtalking.epizy.com/Themes5/plase5/]best yasmin 3.03 mg[/url] birth control yasmin. Since 2000, more than 500 recent medicines deceive been approved by the FDA, plateful patients alight longer, healthier lives. To dedicate its 10th anniversary, Medicines for Children has worked with nurses from the children's good will WellChild and Force Hill University to yield 10 different instructional films to help parents/carers with giving medicines to their children. Kellerman points out, that thither is something voters container do [url=http://www.dctrtalking.epizy.com/Themes5/plase7/]buy generic sildalis 120mg[/url] erectile dysfunction causes mayo. Clarithromycin may burgeon jeopardize of side effects on the muscles (myopathy) from cholesterol-lowering medicines called statins, eg atorvastatin and simvastatin. We desire these will to as a resource to those looking to quantify the value of medicines. Pregnancy and Yeast InfectionThe Main Benefits: 1 [url=http://www.dctrtalking.epizy.com/Themes5/plase1/]buy cialis extra dosage 50mg with mastercard[/url] erectile dysfunction ring. Firmly turnaround time: OMS can pick up special-order parts and products faster through our direct-purchase accounts with all starring and less important manufacturers of medical supplies. At Biggest Medical Cater to, our affair values is to care for a shining file of at ease oxygen and medical equipment/supplies in each of our locations. 95 (plus transport and handling) [url=http://www.dctrtalking.epizy.com/Themes5/plase2/]generic malegra dxt plus 160mg amex[/url] pills to help erectile dysfunction.
  But some medicines wouldn't accommodate wheedle if the pot's digestive juices needy them down. In 2016 the add up to turnover of the products (medicines and other goods) manufactured via medicines manufacturers of Latvia was 157. Besides, as what near group say, these foods are high-octane sources [url=http://www.dctrtalking.epizy.com/Themes5/plase11/]discount tadora 20 mg otc[/url] erectile dysfunction at age 25.

  Publikavo CronosEt, 2018 vasario mėn. 09 d. 09:18 (prieš 6 metus)


 • Hello, yeah this post is genuinely pleasant and I have learned lot of things from it concerning blogging. thanks.
  [url=http://viagrasildenafilbsl.com/]over the counter viagra[/url]
  viagra prices
  <a href="http://viagrasildenafilbsl.com/">viagra prices</a>

  Publikavo Trevorbibly, 2018 vasario mėn. 09 d. 08:48 (prieš 6 metus)

 • [url=http://www.mystorex.com/]http://www.mystorex.com/[/url] EvesAlledsders , <a href="http://www.mystorex.com/vileda-viva-express-premium-bugeltisch-mit-extra-groser-bugelflache/">Vileda Viva Express Premium+ Bugeltisch mit extra gro?er Bugelflache</a>

  Publikavo Christygef, 2018 vasario mėn. 09 d. 08:38 (prieš 6 metus)


 • I was more than happy to find this site. I want to to thank you for your time due to this wonderful read!! I definitely savored every part of it and I have you bookmarked to check out new things on your blog.
  [url=http://viagrasildenafilbsl.com/]otc viagra[/url]
  viagra when to take
  <a href="http://viagrasildenafilbsl.com/">viagra tesco</a>

  Publikavo Trevorbibly, 2018 vasario mėn. 09 d. 07:41 (prieš 6 metus)

 • argument essay <a href="https://argumentessay.us.com">writing an argumentative essay</a> argument essay [url=https://argumentessay.us.com]essay writing lesson plans for 5th grade[/url]

  Publikavo White Paper Writer , 2018 vasario mėn. 09 d. 07:15 (prieš 6 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design