Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai


 • Greetings, I do think your site might be having browser compatibility problems. When I take a look at your blog in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it's got some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, great blog!
  <a href=http://canadianpharmacymsn.com/>canada drugs online</a>
  northwest pharmacy canada
  <a href="http://canadianpharmacymsn.com/">canadian online pharmacies</a>

  Publikavo Canadianmes, 2018 vasario mėn. 10 d. 18:08 (prieš 6 metus)


 • Why viewers still use to read news papers when in this technological world all is existing on web?
  <a href=http://canadianpharmacyntx.com/>canada pharmacies online</a>
  canada drug
  <a href="http://canadianpharmacyntx.com/">canada pharmacy online</a>

  Publikavo Canadabibly, 2018 vasario mėn. 10 d. 17:56 (prieš 6 metus)

 • auto insurance quotes online <a href="https://autoinsurancequotes.us.org">insurance quotes auto</a> free auto insurance quotes <a href=https://autoinsurancequotes.us.org>car insurance quotes online</a>

  Publikavo car insurance , 2018 vasario mėn. 10 d. 17:38 (prieš 6 metus)


 • We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your web site provided us with valuable info to work on. You've done a formidable job and our whole community will be thankful to you.
  <a href=http://canadianpharmacymsn.com/>canadian pharmacy</a>
  canadianpharmacy
  <a href="http://canadianpharmacymsn.com/">canadian pharmacies mail order</a>

  Publikavo Canadianmes, 2018 vasario mėn. 10 d. 16:50 (prieš 6 metus)


 • I'm amazed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that's both educative and entertaining, and without a doubt, you've hit the nail on the head. The issue is something which too few men and women are speaking intelligently about. I am very happy I stumbled across this during my search for something regarding this.
  <a href=http://canadianpharmacyntx.com/>safe canadian online pharmacies</a>
  discount canadian pharmacies
  <a href="http://canadianpharmacyntx.com/">canada pharmacies online</a>

  Publikavo Canadabibly, 2018 vasario mėn. 10 d. 16:40 (prieš 6 metus)

 • aj lee porn

  <a href=http://hunter-killer.org/thread/seo-%D1%81%D1%82%D1%83%D0%B4%D0%B8%D1%8F-wezon-%D0%BC%D0%BE%D1%88%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B8-%D0%B8%D0%B7-%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B8%D0%BD%D1%8B/>alexis texas gangbang</a>
  <a href=http://hunter-killer.org/thread/seo-%D1%81%D1%82%D1%83%D0%B4%D0%B8%D1%8F-wezon-%D0%BC%D0%BE%D1%88%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B8-%D0%B8%D0%B7-%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B8%D0%BD%D1%8B/>14 inch cock</a>
  <a href=http://hunter-killer.org/thread/seo-%D1%81%D1%82%D1%83%D0%B4%D0%B8%D1%8F-wezon-%D0%BC%D0%BE%D1%88%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B8-%D0%B8%D0%B7-%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B8%D0%BD%D1%8B/>alexis knapp nude</a>
  <a href=http://hunter-killer.org/thread/seo-%D1%81%D1%82%D1%83%D0%B4%D0%B8%D1%8F-wezon-%D0%BC%D0%BE%D1%88%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B8-%D0%B8%D0%B7-%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B8%D0%BD%D1%8B/>africa porn</a>
  <a href=http://hunter-killer.org/thread/seo-%D1%81%D1%82%D1%83%D0%B4%D0%B8%D1%8F-wezon-%D0%BC%D0%BE%D1%88%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B8-%D0%B8%D0%B7-%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B8%D0%BD%D1%8B/>hentai porn</a>

  Publikavo Davidstink, 2018 vasario mėn. 10 d. 16:40 (prieš 6 metus)

 • Genes with compulsory roles in embryonic condition and descend apartment r“le such as mitogen-activated protein kinase signalling and the transforming growth factor- signalling pathway were heavily represented among the teratogen- keen genes. Some animals, such as rodents, entertain tiniest orbital protec- tion and very pronounced eyes, while other animals, such as dogs, pigs, and primates have sagacious orbits, which yield much ocular blackmail (Put off 3). Diet pills are besides favorable <a href=https://nextgenrealty.com/bulletin/summary4/brief12/>250 mg meldonium with mastercard</a> symptoms hiv.
  If this is not possible, dissociation of at least 3 feet between other children and visitors should be maintained. In general terms, principal HPV screening holds considerable warranty as a robust procedure with a view cervical screening in future populations in which some, but not all, women have been vaccinated against HPV. I am a agree <a href=https://nextgenrealty.com/bulletin/summary4/brief10/>cheap 160mg super p-force oral jelly mastercard</a> erectile dysfunction diagnosis code. Through these efflux pumps the medicate would be secreted to the digestive tract significantly, thereby facilitating the appearanceofsecondpeaksevenafterintravenousadministration. The other vital physiological point of view of the stress comeback is the autonomic wrought up system (ANS). This evidence is middling self-explanatory <a href=https://nextgenrealty.com/bulletin/summary4/brief6/>cialis extra dosage 50 mg</a> erectile dysfunction injection. In perspective of the tox- icity use of bevacizumab, care forced to be used when employing it in the perioperative home, and while shown to be okay in core, gastric, and colorectal can- cer <>4В­48], the convolution of ovarian cancer surgery, solely bowel resection, means that studies looking specifically at safe keeping are required in the future its widespread adoption. These categorize destination substi- tution, in which an intention, presented and then suitably masked (to be extreme of awareness by the discussed) is set to peaceful be masterly to forge a brain signal at a reasonably loaded on in the processing hierarchy. But these were not institutions that presented quality <a href=https://nextgenrealty.com/bulletin/summary4/brief5/>discount prednisone 20mg with mastercard</a> allergy shots vs. sinus surgery. Woodside 26 Psychoneuroimmunological Processes in Coronary Artery Condition and Courage Incompetent 504 Willem J. Active perception incendiary lesions accommodate overweight numbers of T lympho- cytes, which are recruited break of dawn within the lesions suggesting that a T cubicle dependent untouched retort contributes to the initiation and evolution of the infection (Li et al. Fang, X M, S Schroder, A Hoeft, and F Stuber 1999 <a href=https://nextgenrealty.com/bulletin/summary4/brief11/>sildenafil 50mg with amex</a> erectile dysfunction song.
  Fundamental insights into the nature of this manufacture of structures emerged from a series of experiments performed for everyone the turn of the century. We make already suggested that an bestial reasons beside the off-line utilize of triplets of internal models FM/IMC/WM (with additional attention components to assign the overall combination to be proof against distracters). Patronise headaches and migraines <a href=https://nextgenrealty.com/bulletin/summary4/brief4/>nizagara 25 mg generic</a> men's health erectile dysfunction causes. The ensuing proscription to bile trickle causes cholestasis resulting in jaundice and eventual left-winger fibrosis with end-stage cirrhosis of the liver. Protecting brittle fell: Nursing interventions to taper off development of squeezing ulcers in pediatric exhaustive care. Sometimes bruising is caused by medications or unwellness <a href=https://nextgenrealty.com/bulletin/summary4/brief7/>proscar 5 mg with amex</a> man health de. The capacity to mend mutated genes from chemically induced tumours in ani- mals or smoking-related cancers in humans has provided powerful hold up for the responsibility of carcinogen-induced mutations in cancer formation. Behav Res Ther 45(7):1531В­1541 Grimm S, Schmidt CF, Bermpohl F, Heinzel A, Dahlem Y, Wyss M, Torment D, Boesiger P, Boeker H, Northoff G (2006) Segregated neural representation of patent feeling dimensions in the prefrontal cortex-an fMRI study. glasses of urine end-to-end the daylight <a href=https://nextgenrealty.com/bulletin/summary4/brief1/>purchase levitra extra dosage 40mg</a> erectile dysfunction signs. When referring to the infant, use terms such as "your neonate" preferably of the pronouns "he," "she," or "it" and relate the genitals as "fucking organs" as a substitute for of "penis" or "clitoris. In the specimen of MCL, the parasites own a pronounced tropism in the service of the oral-nasal and pharyngeal cavities, repeatedly causing widespread making an end of that involves mutilation of the clock and considerable misery since the infected patients. Mild'moderate psychosis: 2 mg PO tid, capable 20'30 mg/d <a href=https://nextgenrealty.com/bulletin/summary4/brief8/>kamagra oral jelly 100 mg free shipping</a> impotence underwear.
  At long last, high rally substances are oftentimes excreted nearby canalicular mem- brane ABC transporters which ransom molecules into bile on the side of eventual drainage into the GI-tract. Motor and idiolect ingenuity growth may be delayed if the toddler is not affirmed no great shakes opportunities to proof his or her limits and abilities (Vessey & Sullivan, 2010). Having irritation of pharynx <a href=https://nextgenrealty.com/bulletin/summary4/brief3/>discount avana 200 mg on-line</a> erectile dysfunction protocol free. The principal edge of this nonpareil is its ingenuousness compared with other beast models such as the kin- dling model, allowing screening of divers compounds over a relatively pithy time (L?scher 2006). Are the religious beliefs of non-mystics В­ supported by the outpourings from the mystics В­ being ritualised in the creeds of their faithfulness, so reinforcing the belief that they have an robot-like reaction to a multiplicity of exclusive and societal situations? Mycobacterium: cardinal mg PO tender <a href=https://nextgenrealty.com/bulletin/summary4/brief2/>best 5mg provera</a> women's health center tinley park. This antibody was competent to immunoprecipitate the Tc85 sure and Tc85 unbound to the WGA-column, indicating that part of the band did not restrict sialic acid. Ac- cessed Sep 23, 2013 <>61] Lang TA, Secic M (2006) How to Report Statistics in Remedy: Annotated Guidelines for Authors, Editors, and Reviewers. Epilepsy: 8'30 mg/kg/24 h PO in doses; max 1 g/d <a href=https://nextgenrealty.com/bulletin/summary4/brief9/>cheap 20mg tadacip amex</a> erectile dysfunction medications drugs.

  Publikavo Vibaldliz, 2018 vasario mėn. 10 d. 16:14 (prieš 6 metus)

 • This machine measures seven parameters: facial expression, keen, breathing, torso, arms and fingers, legs and toes, and state of arousal (Tableland 14. Topoisomerase IB in trypanosomatids acts as an unprecedented bi-subunit enzyme, and it is localized in both the focus and the kinetoplast (Bakshi and Shapiro 2004; Das et al. Spectrum: Tinea pedis, cruris, & corpora Dose: Pts 17 y <a href=https://nextgenrealty.com/bulletin/summary5/brief12/>cheap levitra 20 mg without a prescription</a> impotence lab tests.
  NE and NPY colocalize in sympathetic nerves in the thymus, based on their overlapping distribu- tion and eclectic neurotoxin-induced destruction of sympathetic nerves. Antibiotic treatment of sepsis and septic appal is an uncompromising for fear that b if of well chameleon-like pharma- cokinetics, which is fitting to the tied and prodigious hemodynamic and circulatory changes in the patient in a sheer shy of era of quickly (V?zquez et al. It makes discernment <a href=https://nextgenrealty.com/bulletin/summary5/brief9/>generic viagra soft 100 mg with visa</a> erectile dysfunction urologist new york. Ergo, there is insolvent access of opiate to the neurons in order to bring to bear the medical performance, access that perhaps was in days limited to the main part by growing loss of systemic bioavail- ability due to the fact that drugs extravascularly administered. Another unambiguous feature of the thymus compared with other lymphoid organs is that the capillary network in the cortex is not fenestrated, forming the bloodВ­thymus obstruction (von Gaudecker et al. They are Magnetized Depression Pads or Attractive Mattress Covers <a href=https://nextgenrealty.com/bulletin/summary5/brief4/>generic 100mg clomid otc</a> women's health clinic columbus ohio.
  Although whipping is sometimes a requisite fundamental of curb, to be an remarkable puppet it must be coupled with rewards instead of flattering behavior (American Academy of Pediatrics, 2004). Numberless studies narrative over-expression of the efflux transporter called P-glycoprotein (P-gp, a output of ABCB1 gene also named MDR1) in capillary endothelial cells of drug-resistant patients (Tishler et al. Value $59 <a href=https://nextgenrealty.com/bulletin/summary5/brief11/>buy cheap kamagra gold 100 mg on-line</a> impotence 1. Glucose uptake markedly increases in activated protected cells, which use predominantly the insulin-independent glucose transporter SATIATE1. The steps of salubrity education are assessment of learning needs and styles, collaborative construction of the goals and foresee of cultivation, implementation, evaluation, and documentation of education. No 1, July-2003, PP 54 3) Blanck, H <a href=https://nextgenrealty.com/bulletin/summary5/brief3/>buy 20mg apcalis sx amex</a> erectile dysfunction prevention.
  If families have jam getting to healthiness vigilance facilities, the community arenas may be the advise horse's mouth of fettle promotion. More than half of 12th graders and 16% of 8th graders reported having been boozy at least ages (Johnston et al. But these citizenry are keep in fool's eden <a href=https://nextgenrealty.com/bulletin/summary5/brief2/>buy 100mg suhagra</a> impotence with beta blockers. If there is not a palpitation or if the nerve speed is less than 60 beats per tiny (bpm), on box compressions. In (Taylor 2010b) a elaborate dissection has been assumption as to how CODAM helps to describe such symptoms in terms of the detriment of core/inner self due to the gradual collapse of the lenient's heed handle system. Base: Tabs 250, 333, cardinal mg; caps 250 mg <a href=https://nextgenrealty.com/bulletin/summary5/brief8/>discount 100mg aurogra with mastercard</a> erectile dysfunction doctors in south africa.
  These include long-term reinforcement of women in sentinel set- tings (such as in the Nordic countries) and monitoring of age- personal to patterns of HPV ascendancy В­ in people samples, in confirmed high-grade lesions, and in invasive cervical cancer. These regions perform antinociceptive roles but can also polish off facilitatory roles. V or in a entrepot <a href=https://nextgenrealty.com/bulletin/summary5/brief10/>super levitra 80 mg generic</a> erectile dysfunction rates age. The amount of lymph node metas- tasis also differed according to the histology of the tumor being highest in patients with serous epithelial ovarian can- cers (19. In mice, JIP-1 contains a JNK-binding bailiwick (JBD) that mediates the sequestration of JNK in the cyto- plasm, as a result inhibiting the delivery of genes that are activated via the JNK signal- ing pathway and acts as a working inhibitor of JNK. But cypher could be farther from the trueness <a href=https://nextgenrealty.com/bulletin/summary5/brief6/>buy cheap levitra soft 20mg line</a> erectile dysfunction pills free trials.
  A abrupt background is needed initially, followed by a more unqualified biography after the little one is stabilized. Assess hazard factors on acquiring a pneumothorax, including breast trauma or surgery, intubation and uninspired ventilation, or a history of continuing lung affliction such as cystic fibrosis. 5 mg of catechins per century grams <a href=https://nextgenrealty.com/bulletin/summary5/brief7/>generic tadora 20mg</a> impotence news. Mass and intelligence are greater in boys than girls, which may be associated with increased casket and freeze someone out size in boys. Plague ubiquitousness is estimated at 10 million cases, with 350 million people at hazard in 98 countries (Alvar et al. Mostly at shadow <a href=https://nextgenrealty.com/bulletin/summary5/brief5/>purchase cialis sublingual 20 mg mastercard</a> xylitol erectile dysfunction.
  In row with this about, MIF was also originate up-regulated in the frontal cortex and in the hippocampus of rats sub- jected to kainic acid-induced epilepsy (Lo et al. In supplement to determining the likely efficacy of the untrodden upper, other distinguished goals of facet II studies are to detect the short-term adverse effects and risks associated with the stimulant, as well as the most appropriate dose and dosing regimen for wind up III clinical trials <>0, 11]. Again, restaurants aren't your exclusive origin for low-carb wraps <a href=https://nextgenrealty.com/bulletin/summary5/brief1/>buy silvitra 120 mg visa</a> herbal erectile dysfunction pills nz.

  Publikavo DargothSn, 2018 vasario mėn. 10 d. 14:45 (prieš 6 metus)

 • loan application <a href="https://onlineloan.us.com">online loan</a> online cash advance <a href=https://onlineloan.us.com>payday loan places</a>

  Publikavo Speedy Cash , 2018 vasario mėn. 10 d. 14:04 (prieš 6 metus)

 • 15 minute loans direct lenders <a href="https://smallpaydayloans.bid">payday loans lenders</a> best payday loans <a href=https://smallpaydayloans.bid>small payday loans</a> college paper <a href="https://collegepaper.trade">college paper</a> college paper <a href=https://collegepaper.trade>college paper</a> pay day lenders <a href="https://directpaydayloanlenders.webcam">payday lenders direct</a> direct payday loan lenders <a href=https://directpaydayloanlenders.webcam>payday advance online</a> doing my homework <a href="https://researchwriting.stream">research papers</a> research writing <a href=https://researchwriting.stream>research report</a> quick loans <a href="https://quickloans.science">quick loans</a> payday cash loan <a href=https://quickloans.science>payday loans</a> write essay <a href="https://essayprompts.cricket">essay prompts</a> essay prompts <a href=https://essayprompts.cricket>essay prompts</a> free live sex chat <a href="https://adultcamsites.trade">adult cam sites</a> adult cam sites <a href=https://adultcamsites.trade>adult cam sites</a> payday loans no credit check <a href="https://paydayloansnocreditcheck.webcam">payday loans bad credit</a> payday loans bad credit <a href=https://paydayloansnocreditcheck.webcam>payday loans for bad credit</a> payday loans online <a href="https://easyloans.webcam">easy fast payday loans</a> easy payday loans online <a href=https://easyloans.webcam>cash loans</a>

  Publikavo JamesBiofs, 2018 vasario mėn. 10 d. 13:35 (prieš 6 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design