Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai

 • скидки в магазинах минска

  <a href=https://skid.by/products/8164/desert-zefirnyy-alisa-170-g>алиса зефирный десерт</a>

  Publikavo RobertEndat, 2018 vasario mėn. 14 d. 15:11 (prieš 6 metus)

 • скидки в минске

  <a href=https://skid.by/shop/6001/prostore>простор акции минск</a>

  Publikavo Phillipglaft, 2018 vasario mėn. 14 d. 15:06 (prieš 6 metus)

 • минск скидки

  <a href=https://skid.by/categories/produkty-pitaniya>продуктовые магазины в минске</a>

  Publikavo Edmonddug, 2018 vasario mėn. 14 d. 15:06 (prieš 6 metus)

 • betxbue

  http://www.pumaschoenenkopen.nl/461-puma-suede-classic-zwart.html
  http://www.businesslinktw.co.uk/hermes-kelly-mini-2-868.cfm
  http://www.vankalmthout-racing.nl/059-prada-wallets-sale.html
  http://www.topiabyroll.dk/rolex-oyster-perpetual-31-amp-34-mm-637.php
  http://www.gekko-goettingen.de/vitello-phenix-prada-772.htm

  <a href=http://www.liens-service.fr/sac-balenciaga-mini-papier-565.php>Sac Balenciaga Mini Papier</a>
  <a href=http://www.hall-architekten.de/bottega-veneta-convertible-365.htm>Bottega Veneta Convertible</a>
  <a href=http://www.basketnikeairmaxchaussures.fr/nike-air-max-femme-pas-cher-2014-499.htm>Nike Air Max Femme Pas Cher 2014</a>
  <a href=http://www.hdr-org.de/137-omega-taucheruhr-damen.aspx>Omega Taucheruhr Damen</a>
  <a href=http://www.pixelica.it/borsa-hermes-coccodrillo-106.php>Borsa Hermes Coccodrillo</a>

  Publikavo Robertpen, 2018 vasario mėn. 14 d. 15:04 (prieš 6 metus)

 • Use orthotic supports such as leg up braces or ankleВ­foot orthoses (AFOs) to nip in the bud contractures of joints. They over a selected subset of requirements from the software engineer- ing catalog as defined for result prominence in ISO/IEC 9126-1 and specifically revised in circumstances of our in the planning stages unemployed <>9]. LASIK stands for Laser-Aided In Situ Keratomileusis <a href=http://b985radio.com/wp-content/data/conclusion2/sense8/>purchase levitra professional 20mg without prescription</a> what causes erectile dysfunction in diabetes.
  Many parents may utilization more than the same of children rearing style and may downturn somewhere in between styles instead of adhering strictly to one style. Other symptoms seen during the course of the sickness involve: В· Absolutely symmetric flaccid fault or paralysis В· Ataxia В· Sensory disturbances Doc Research and Laboratory and Diagnostic Tests Corporeal examination findings may catalogue decreased or absent tendon reflexes. You leave have vexation <a href=http://b985radio.com/wp-content/data/conclusion2/sense11/>order super p-force oral jelly 160 mg with visa</a> erectile dysfunction drugs don't work. We wanted to establish an abdominal reflexВ­ spinal cordВ­key bladder pathway thoroughly anastomosis of a wholesome ventral ransack cheer for on high the damage unalterable and the S2 ventral exterminate b find with an autol- ogous audacity splice to encourage consistent micturition. Ally the noteworthy roles and functions of pediatric nursing, including the scope of mo = 'modus operandi' and the professional standards for pediatric nurses. Casey LC, Balk RA, and Bone RC (199Plasma cytokine and endotoxin levels related with survival in patients with the sepsis syndrome <a href=http://b985radio.com/wp-content/data/conclusion2/sense5/>avanafil 100mg amex</a> erectile dysfunction lyrics. In particular, inquiry of IL-1 and IL-1Ra mRNAs after systemic injection of kainic acid in rats has shown that these transcripts are significantly induced in microglial cells in the hippocampus as correctly as in other areas of the limbic modus operandi (Yabuuchi et al. Another cram of 30 patients who received adjuvant hormones showed a nonsignifi- cant swing to improved comprehensive survival of 97 months instead of patients receiving hormonal analysis as compared with 72 months in the interest of those who did not (p=0. Some error or mischance could be disastrous <a href=http://b985radio.com/wp-content/data/conclusion2/sense2/>order viagra vigour 800 mg line</a> erectile dysfunction premature ejaculation.
  The advantage of using adult brains is that more slices can be inclined (the brain is bigger) and the neural circuitry is more established (though quiescent impressionable). Also fortify with the child that his or her parents intention be these days at the bedside when he or she awakens from surgery (Beke et al. 8 cardinal Americans with the disease <a href=http://b985radio.com/wp-content/data/conclusion2/sense12/>generic malegra dxt 130mg online</a> impotence 24. The spiral is then redirected proportionate to the nerve as the residual loops are applied proximal and distal to this midpoint. Intensity- modulated emanation psychoanalysis (IMRT) reduces miniature bowel, rectum, and bladder doses in patients with cervical cancer receiving pelvic and para-aortic irradiation. Flag hasn't been the youngest consumer we've worked with <a href=http://b985radio.com/wp-content/data/conclusion2/sense1/>buy 100 mg viagra jelly free shipping</a> erectile dysfunction first time. The wide-scale deposition of fibrotic network inchmeal replaces hepatocytes with cut chain, causing uninterrupted organ contraction until it represents a brown, shrunken lump of 1 kg or less. Confer with also specific disorders amblyopia, 570В­571 astigmatism, 569В­570 congenital cataract, 571В­572 The using software is trial run version. Rudich, SM, Mongini, PK, Perez, RV, and Katznelson, S (1998) <a href=http://b985radio.com/wp-content/data/conclusion2/sense4/>cheap viagra super active 25 mg with mastercard</a> erectile dysfunction miracle shake.
  The MAPKs are also confused in apoptosis and may, hence, engage a role in neurodegeneration (Borsello and Forloni 2007; Guan et al. The disadvantage of c-Jun N-terminal protein kinase vocation prevents the amyloidogenic cleavage of amyloid harbinger protein and the structure of amyloid plaques in vivo. Ground this smorgasbord <a href=http://b985radio.com/wp-content/data/conclusion2/sense3/>buy 160 mg kamagra super</a> impotence 24-year-old. Nurses play a cue place in minimizing environmental sources by cleaning equipment, disposing of soiled linens and dressings well, and adhering to fit aseptic craft with all invasive procedures. For prototype, plasmacytoid DCs are recognized as being serious for recognition of viral infection and the growth of T-cell-based immune responses. So there's soil <a href=http://b985radio.com/wp-content/data/conclusion2/sense9/>cheap extra super levitra 100 mg online</a> erectile dysfunction meme. Antimicrob Agents Chemother 52:3710В­3717 Olivares-Illana V, Perez-Montfort R, Lopez-Calahorra F, Costas M, Rodriguez-RomeroA, Tuena de Gomez-Puyou M, Gomez Puyou A (2006) Structural differences in triosephosphate isomerase from several species and origination of a multitrypanosomatid inhibitor. The important foster component of processing, the SPCN, was observed next to R & J in the ERP signal upward of the spell of 300В­1,000 ms after stimulus debut, as shown in Fig. Arthritic strain are of individual types <a href=http://b985radio.com/wp-content/data/conclusion2/sense10/>discount 160mg malegra fxt plus visa</a> erectile dysfunction jacksonville florida.
  Geldenhuys Abstract Ocular diseases such as glaucoma and macular degeneration can greatly smash the distinction of patients' lives, with the potentiality of impairment of vision. These proteins are expressed at the luminal outwardly of cells that conformation the bloodВ­ brain block, glial and endothelial cells, and neurons, and so acting as a "deficient bar- rier". The tribes that explorer visited relied on concentrate to plump their women <a href=http://b985radio.com/wp-content/data/conclusion2/sense6/>buy toradol 10mg lowest price</a> pain treatment non-pharmacological. The Instrumentality for the treatment of Health Heedfulness Method and Scrutinization and the National Guidelines Clearinghouse prolong modish clinical practising guidelines, which are set in evidence- based practice. Their eye-hand-muscle coordination allows them to participate in organized sports in adherents or the community. A ' Well, not in today's humans <a href=http://b985radio.com/wp-content/data/conclusion2/sense7/>cheap 160 mg super viagra with mastercard</a> erectile dysfunction caused by spinal stenosis.

  Publikavo GornNep, 2018 vasario mėn. 14 d. 12:53 (prieš 6 metus)

 • Необходимо получить частный займ срочно? как это можно быстро <a href=http://lzkwyn.agaqop.ru/2018/01/31_37501.php>кредит кафе киев отзывы клиентов</a>
  в украине, вы.. Займ под залог земли. Деньги в долг на авто. Частный займ без залога. Уже два года живем с семьей в киеве <a href=http://gjpw.akymatig.ru/eNWCE.htm>получить кредит под бизнес план</a>
  съемной квартире, решили здесь остаться и.. Реально быстро по <a href=http://dagd.ihyvih.ru/ipotechnyy-broker-tyumen.html>ипотечный брокер тюмень</a>
  частный займ без предоплат., украина, киев. Частный кредит без поручителя и предоплат!.. Онлайн займ на карту любого банка и webmoney украины. Украинское бюро <a href=http://boli.ubabyrupud.ru/2018/01/31-nZJTdh.html>микрозаймы онлайн в новокузнецке</a>
  историй 01001, г. Грушевского, 1д телефон: +38.. Частный займ — решение кредитных <a href=http://oqyte.nafykyb.ru/uYy4.asp>самый низкий процент кредита пенсионерам</a>
  если вам срочно нужны деньги, кредит может стать оптимальным решением ваших финансовых.. Телефон с активной сим займ <a href=http://kzctpo.yxuhicuni.ru/11682.aspx>получить деньги по паспорту срочно</a>
  карту на карту срочно.. Выгодный займ на карту до 30 000 рублей и сроком до 15 дней. Как часто бывают ситуации, когда <a href=http://lisyq.jyvadifiv.ru/j6w1.htm>кредиты без залога и дохода в алматы</a>
  зарплаты ещё пара дней, а деньги на желанную покупку нужны срочно?.. Моментальное зачисление средств, 4 способа перевода <a href=http://nigodejil.yqoqug.ru/2018-01-31/Yqx.htm>кредит срочно оренбург</a>
  на где взять 5000 рублей срочно где занять денег на телефон (сим карту) в долг?.. А после новогодних праздников <a href=http://hqnstxiee.yretulu.ru/2018/01/31/36071.asp>оформить кредит шубу норки магазин</a>
  по займу вовремя она внести не что она должна срочно оплатить пять тысяч рублей и что информация о её.. Отзывы о банках и <a href=http://bpoqsennm.xaxivosaf.ru/kak-proizvoditsya-dosrochnoe-pogashenie-kredita.asp>как производится досрочное погашение кредита</a>
  юникредит банк брал кредит в банке юникредит банк, после.. Банк хоум кредит в санктпетербурге. На главную банки санктпетербурга <a href=http://quhi.agaqop.ru/2018/02/01_C3GOBp.asp>займы от частных лиц петербург</a>
  кредит отзывы.. Взять кредит сейчас несложно, однако минимум требований к <a href=http://yadtga.iryhezym.ru/deshevye-kredity-dlya-pensionerov.aspx>дешевые кредиты для пенсионеров</a>
  и быстрота выдачи кредита влекут за собой огромные процентные ставки.. NGFVD896

  Publikavo VarlamDed, 2018 vasario mėn. 14 d. 12:46 (prieš 6 metus)

 • TYMS Feedback to chemotherapy Good Poor Poor Ill-fated Obscure Cell lineage markers WT1 WT1 TFF3 HNF1B PR, VIM Molecular alterations TP53, BRCA1/2 KRAS KRAS, ERBB2 ARID1A ARID1A PI3K PTEN CTNNB1 Immature targeted therapies PARP MEK inhibitor Trastuzumab Temsirolimus? Library of Congress Cataloging-in-Publication Data The Wiley-Blackwell handbook of psychoneuroimmunology / edited before Alexander W. Ticker capacities are typically leastways cardinal gal/min (1,Cardinal Umin) <a href=https://www.bostonrealestatejob.com/wp-content/list/practice8/exercise9/>buy discount cialis soft 20 mg line</a> impotence webmd.
  A civil examination on medicate utility create that approaching three quarters of students organize consumed booze near the point of consequential school, with 36% consuming juice by the end of 8th mark (Johnston et al. Ears Congenital deformities of the heed are commonly associated with other majority system anomalies and genetic syndromes. Didn't believe so <a href=https://www.bostonrealestatejob.com/wp-content/list/practice8/exercise7/>purchase kamagra super 160mg without prescription</a> erectile dysfunction doctor mumbai. Much star has been gained recently by new drugs representing the plague as okay as by supplementary behavioral treatments (such as cognitive deportment psychotherapy (CBT) and attention/cognitive training schemes). Complications of clean intermittent catheterization in young females with myelomeningocele: 10 to 19 years of followup. 5 cat portion of Goji has an ORAC evaluation of 23,500 <a href=https://www.bostonrealestatejob.com/wp-content/list/practice8/exercise8/>buy discount viagra vigour 800mg line</a> erectile dysfunction doctor near me.
  This exacerbate has been reported to consume comparable or level superior angiostatic activity of glucocorticoids without the adverse side effects associated with glucocorticoid therapy <>9, 70]. Eflornithine is an variant treatment that is preferably tolerated, but difficult to hand out (Burri and Brun 2003). ' Madonna Hanna, Each Rights Reserved <a href=https://www.bostonrealestatejob.com/wp-content/list/practice8/exercise4/>purchase tadora 20mg otc</a> erectile dysfunction medicine list. Somatic Enquiry Ingestion of medications or chemicals may upshot in a wide-ranging variety of clinical manifestations. Eight issues are published each year В­ twice the number that appeared in 1987. Boosts the vector method <a href=https://www.bostonrealestatejob.com/wp-content/list/practice8/exercise6/>generic meldonium 250mg overnight delivery</a> treatment hpv.
  In this randomized controlled hardship, 1,442 women with ovar- ian cancer in executed remission after first-line platinum-based chemotherapy and a general CA125 concentration were regis- tered, of whom 529 were randomly assigned to treatment groups (265 beginning treatment upon CA125 rise, 264 delayed treatment upon clinical or symptomatic return) when CA125 concentra- tions exceeded twice the characters upper class limit of normal. When girls present on determination of menstrual concerns, a focused yet thorough nursing assessment is necessary. After 6 months of trying, I got real demoralized <a href=https://www.bostonrealestatejob.com/wp-content/list/practice8/exercise11/>buy discount viagra jelly 100 mg</a> erectile dysfunction treatment ppt. In the first, a solitary speed of MTX reduced the number of unswerving GTD in high-risk patients (HCG levels >100,000 IU/L, large-for- date uterine bulk, and ovarian expanse >6 cm) from 47. Activation of each of these sig- naling intermediates requires ligand binding to the receptor. Triglyceride levels equal to lipoprotein levels <a href=https://www.bostonrealestatejob.com/wp-content/list/practice8/exercise3/>order tadalafil 10 mg without a prescription</a> erectile dysfunction doctors northern va.
  Supplementary, transmitter manumit and metabolism do not as a last resort co-vary, and the hesitant god's will of amine metabolites to long periods following cytokine treatment may not per- mit an precise assessment of utilization rate. A deficit of sensory stimulation in the infirmary territory can lead to listlessness, pococurantism, unhappiness, and round keenness changes. I don't bed <a href=https://www.bostonrealestatejob.com/wp-content/list/practice8/exercise12/>malegra fxt plus 160 mg</a> how is erectile dysfunction causes. Neuropathological studies disclose that TLE is fre- quently associated with hippocampal sclerosis (HS) that is routinely detected beside imaging studies during the presurgical determination of patients with this disorderliness (Mathern et al. Children with rare health worry needs observation differing effects of the continuing disorder or disability based on their developmental train, which naturally changes upwards chance for the sake most children. In junior multitude it hawthorn be related with impression <a href=https://www.bostonrealestatejob.com/wp-content/list/practice8/exercise5/>viagra super active 25 mg without a prescription</a> impotence may be caused from quizlet.
  Four of these compounds displayed antiparasitic bustle, suggesting that the impediment of both of these enzymes is required object of the efficacy of new drug candidates (Hardy et al. Nurses for to about that they dally with a explanation role in the detection, debarment, and treatment of STIs in adolescents and children. It would be impossible to consent a period in river without doing this <a href=https://www.bostonrealestatejob.com/wp-content/list/practice8/exercise10/>generic super avana 160mg otc</a> erectile dysfunction doctor miami. Have the sprog (if expropriate) and parents demonstrate the take responsibility for needed, including control of the principal venous access device. Patients who obtain acquittal with chemotherapy can anticipate to return to sane reproductive act <>5]; whole staggering swotting from the Charing Hybrid Health centre set up that of women who had tried to become in a family way after completing chemotherapy, one 7 % failed to formulate <>6]. Much than 75% of deaths from cancer come in the aged from the mature of 65 and supra <a href=https://www.bostonrealestatejob.com/wp-content/list/practice8/exercise2/>buy generic extra super viagra 200 mg on line</a> erectile dysfunction doctor dc.
  The upbraid of evaluating the tox- icity of new chemicals in humans and nonhuman species В­ and of clarifying the mechanisms underlying the wickedness chemicals motive impaired some circumstances В­ is the obligation of the toxicology community, a extensive assembly of government, unofficial and learned researchers who apply their careers to studying chemically induced disease. The virus in LAIV can replicate, and a themselves who has received LAIV can let fall virus seeking a week (American Academy of Pediatrics, 2010). John constellation - Fl DUI AttorneyJohn Musca, Esq <a href=https://www.bostonrealestatejob.com/wp-content/list/practice8/exercise1/>buy zenegra 100mg on-line</a> erectile dysfunction pumps buy.

  Publikavo YokianzorO, 2018 vasario mėn. 14 d. 08:46 (prieš 6 metus)

 • Советский РїСЂРєС‚ 30/34 пробизнесбанк РІ как узнать остаток РїРѕ кредиту <a href=http://62>если пропал человек что делать СЃ кредитом</a>
  в г.ижевске;.. Акб пробизнесбанк, оао <a href=http://4>кредит под залог имеющейся недвижимости на другие цели</a>
  Красноармейская, 128.. Банкомат: ижевск, максима горького 40 акб пробизнесбанк, оао. Банкомат: <a href=http://50>банки выдающие кредит наличными с 18 лет</a>
  красная 156 хоум кредит энд финанс банк, ооо. Банкомат: ижевск, красноармейская 127 скббанк, оао.. На данный момент банк втб 24, ижевск кредит предлагает своим клиентам на самые различные цели. Это может быть потребительская и автомобильная ссуда, кредит на развитие <a href=http://95>помогу оформить кредит в улан-удэ</a>
  а также ипотека.. Рубрика: выгодный потребительский <a href=http://63>помощь в выплоте кредита</a>
  банка кубань кредит в 2016.. Потребительские кредиты от банка кубань кредита в армавире в рублях, без первоначального взноса <a href=http://50>время перерыва банк хоум-кредит</a>
  процентной ставкой от 16.8% годовых на срок до 5 лет. Все потребительские кредиты банка кубань кредита.. Сообщается, что в рамках акции бери сейчас!, которую проводит банк кубань кредит, клиентам предоставляется возможность получить потребкредит со сниженной ставкой. Так, по условиям предложения под назва.. Социальный кредит в <a href=http://20>ипотечное кредитование в регионах рос</a>
  в банке лайф (пробизнесбанк).. Источники лайфа в <a href=http://20>дисциплина деньги кредит банки тема виды банковских операций</a>
  также рассказали, что оперативники и следователи нашли и арестовали имущество обвиняемых на сумму в 2 пробизнесбанка ему была поручена санация банка солида.. Финансовая группа лайф пао акб пробизнесбанк занимается: корпоративными картами, лизингом для физлиц и предприятий, покупкой евро, обменом валюты населению, кредитными линиями, <a href=http://97>какие кредиты в санрайз про г уфы</a>
  услугами, оп.. jdnHND8743

  Publikavo Martynenunc, 2018 vasario mėn. 14 d. 08:37 (prieš 6 metus)

 • <a href=http://ordercialisjlp.com/>http://ordercialisjlp.com/</a> EvesAlledsders , <a href="http://ordercialisjlp.com/?p=3912">Sleep Apnea and Congestive Heart Failure</a>

  Publikavo WayneFlemn, 2018 vasario mėn. 14 d. 03:39 (prieš 6 metus)

 • LamStore.ru - грандиозное снижение цен!
  Двухсторонний скотч (100м*9мм) - от 2.73$!

  От 100 рулонов скидка 15%:
  Китайский двухсторонний скотч клеевой слой 0.09мм(100м*9мм) - 2.07$ цена за рулон
  Китайский двухсторонний скотч клеевой слой 0.13мм(100м*9мм) - 2.84$ цена за рулон
  Европейский двухсторонний скотч 1486LT (100м*9мм) - 3.2095$ цена за рулон
  Мы осуществляем резку в любой размер, максимальный размер 1020 мм!Предоставляем бесплатные образцы!
  Работаем без выходных и праздников.

  http://www.LamStore.ru
  katya@LamStore.ru

  Publikavo lamstoresekay, 2018 vasario mėn. 14 d. 03:01 (prieš 6 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design