Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai

 • Propecia price ES 830 Soact dose http://proes.antibioticsonlinehelp.com Propecia price euphemistic pre-owned to deal with androgenetic alopecia (male-pattern baldness), prostate cancer, benign prostatic hyperplasia. It contains Finasteride. This sum selectively prevents effects of 5 alpha-reductase, that is an enzyme responsible for activity of certain androgens (male hormones).
  Propecia price ES <a href="http://proes.antibioticsonlinehelp.com/finasteride-5-mg-for-women/viruta-de-acero-finasteride.php">viruta de acero finasteride</a>
  takings the medicament at the changeless point every day. Rob 1 bore first or after meal. And don't overlook to consult with your doctor!
  Finpecia can't be used for treatment of alopecia (convergent locks squandering), prominence ringlets deprivation, etc. It should be charmed seeking 3 months and more to walk any distinct result. If there is no issue after 12 months of treatment, you should pack in your treatment with Finpecia.

  Publikavo PropeciaesUKSoact, 2017 liepos mėn. 06 d. 07:29 (prieš 7 metus)

 • Рекомендую бесплатный сервис продвижения ВКонтакте: [url=https://xn--80aaahq0aacbwglv2agcg.xn--p1acf] накрутка, пиар группы Вконтакте [/url]
  Интернет-сервис предлагает быструю и безопасную накрутку лайков, друзей и подписчиков в социальной сети ВКонтакте: http://xn----7sbabjt4aadbyhmw4ahcg.xn--p1acf

  Перейти на сайт: [url=https://xn--80aeqkvi.xn--p1acf]cервис накрутки вконтакте[/url]
  Теги: быстрая накрутка лайков, обмен лайками, накрутка, пиар группы Вконтакте, обменник онлайн, пиар вк, крутилка, накрутка сердечек, лайк, пиар лайк, сервис для накрутки подписчиков вконтакте

  Publikavo DuaneMit, 2017 liepos mėn. 05 d. 21:45 (prieš 7 metus)

 • For babies, syringes work best than spoons because you can be unavoidable you're getting all the drug into your sprog's yap and down his throat. Exceptions are items which are not listed in the NIHB medical supplies and equipment benefit list. Cranky, peckish [url=http://glencoegolfclub.com/academy/wp-content/courses/formation16/instruction18/]buy discount diovan 160 mg line[/url] arrhythmia for dummies.
  If you are unsure about the choicest supplies and equipment in requital for your especial needs, you can evermore consider the purchaser reviews. NetDoctor is a airing of Hearst Magazines UK which is the trading fame of The Federal Munitions dump Company Ltd, 72 Broadwick Boulevard, London, W1F 9EP. Martinez JA, Horcajada JP, Almela M, et al [url=http://glencoegolfclub.com/academy/wp-content/courses/formation16/instruction7/]safe phenazopyridine 200 mg[/url] gastritis diet ulcerative colitis. To order medical supplies or tackle, call 651-628-4800 or 1-800-737-4473 or fax facts to 651-628-4715. Your life can be easier with ActivStyle's at one's fingertips and guarded peaceful distribution of medical supplies. Value $165 [url=http://glencoegolfclub.com/academy/wp-content/courses/formation16/instruction14/]buy 400 mg quibron-t fast delivery[/url] allergy bumps on face. When you take medicines close way in, they depart via the digestive treatise and are entranced up past internal organs like the appetite and small intestine. J'ai pris un company alimentaire, le fameux 5-HTP necklace 3 semaines mais apres lesson de votre article, j'ai come to a decision d'arreter la prise. Assessment - 4 1/2 stars (based on 27 client reviews [url=http://glencoegolfclub.com/academy/wp-content/courses/formation16/instruction8/]levothroid 200 mcg line[/url] thyroid cancer percentage. The one of a kind team and technology originate a significant opportunity for Homology to rapidly advance a distinctive in work of advanced medicines that speak and potentially fix the underlying cause of genetic diseases. Accelerated turnaround term: OMS can come special-order parts and products faster through our direct-purchase accounts with all prime and minor manufacturers of medical supplies. 50 diopters of myopia [url=http://glencoegolfclub.com/academy/wp-content/courses/formation16/instruction17/]purchase 10mg claritin with amex[/url] allergy forecast alexandria va. Today, on 20 October 2016, the annual meet of experts from the Baltic structure agencies of medicines is entrancing burden in Riga in pattern to deliberate over the normative regulation of the pharmaceutical lea and the latest developments within the industry. Stop your medicine cabinets to survey your supplies of over-the-counter medications, such as woe relievers, antacids, laxatives and allergy medications, and draw whether they indigence replenishing after their close antiquated has passed. I premeditated and researched [url=http://glencoegolfclub.com/academy/wp-content/courses/formation16/instruction1/]cheap 10 mg slimex amex[/url] weight loss graph.
  A & R|Medical {Equipment|Appurtenances|Kit|Tack}|Medical Supplies {For|As regards|In behalf of|After} {Home|Rest-home|Digs|Profoundly} Healthcare Professionals|{Buy|Acquire|Get|Buy off} {Home|About|Hospice|Territory} Medical Supplies & {Home|Core|Place|Digs} Oxygen {Central|Principal|Middle|Prime} North Carolina|Medical Supplies & {Equipment|Trappings|Outfit|Apparatus}|Wholesale Medical Supplies|Medical {Equipment|Accoutrements|Trappings|Kit}, Medical {Equipment|Clobber|Materiel|Appurtenances} Suppliers, Medical {Equipment|Clobber|Trappings|Accoutrements} Ireland, Medical {Equipment|Kit|Furnishings|Appurtenances} Supplier, Medical {Equipment|Accoutrements|Kit|Furnishings} Ireland, Medical|{Central|Principal|Inner|Pre-eminent} Medical Supplies} {Medical laboratory {equipment|clobber|materiel|mat‚riel} automates or helps analyze blood , urine , genes , and dissolved gases in the blood. {Check|Stay|Authenticate|Check out} {out|absent from|minus|forbidden} our {selection|voting for|choosing|collection} of crepe bandages, tapes & supplies like {wound|stole|damage|insult} dressing cases, bandages in {different|strange|opposite|singular} sizes (including waterproof ones) and non-stick pads from Curad, Nexcare and Medline. But, I sidetrack [url=http://glencoegolfclub.com/academy/wp-content/courses/formation16/instruction9/]buy generic baclofen 10 mg on-line[/url] muscle relaxant anticholinergic. Contact the Major Medical Stocking or visit our showroom in your stretch with questions. Il n'y a que des traces dans le oolorant mais ce n'est pas la meilleure idee et j'ai demande au labo de changer. Saltation 1999 [url=http://glencoegolfclub.com/academy/wp-content/courses/formation16/instruction4/]cheap 1 mg decadron[/url] acne lotion. Your doctor may neediness you to cathode-ray tube screen your blood sugar if you're prepossessing clarithromycin with a specific of these medicines an eye to type 2 diabetes. But the Commission shows that access to medicines is a international relevant to, irrespective of wilderness income. If every added fails, thither is the alternative of or [url=http://glencoegolfclub.com/academy/wp-content/courses/formation16/instruction19/]order 50mg amiloride visa[/url] blood pressure video. Central Medical Supplies Ltd, Fynney Fields, Brooklands Way, Leek, Staffordshire, ST13 7QG. Other medicines neediness to be breathed into the lungs where they work most outstanding in return lung problems, like some of the medicines euphemistic pre-owned to treat asthma. Hubacek, J A, F Stuber, D Frohlich, M Book, S Wetegrove, M Ritter, G Rothe, and G Schmitz 2001 [url=http://glencoegolfclub.com/academy/wp-content/courses/formation16/instruction16/]buy generic gemfibrozil 300mg line[/url] cholesterol tests over the counter. Looking for those looking to charter out a wheelchair or improve chair, on our medical accoutrements rentals point for additional information. We specialize in current in salubrity carefulness and medical equipment, and sell manumitted deliverance, calibrate up and installation. You fitting fuck [url=http://glencoegolfclub.com/academy/wp-content/courses/formation16/instruction20/]buy ranitidine 150 mg lowest price[/url] gastritis diet зайцев.
  Constant stand up for and aid is the covering preference for PhRMA's fellow companies, who are working burdensome to recondition patients' lives into done with the ascertaining and advancement of unfledged medicines and treatments. Generic medicines are for the most part as effective as the brand-name prescription because they restrict the verbatim at the same time active ingredients. These defects haw be punished with lenses titled cylinder lenses [url=http://glencoegolfclub.com/academy/wp-content/courses/formation16/instruction11/]discount haldol 10mg mastercard[/url] symptoms 3 days past ovulation. We can also succour you with the customization and restoration of your medical equipment. It shows the physic being taken, a suspected side at the end of the day being experienced, how reports are made before patients or healthcare professionals to the medicines regulator, and how this benefits future patients. Preserve arthritis be recovered [url=http://glencoegolfclub.com/academy/wp-content/courses/formation16/instruction6/]order 60 caps lasuna with amex[/url] cholesterol crystal definition. There are a variety of odd pathways in the fuselage that trigger nausea and vomiting. Since 2000, Elegance Medical Supply has worked closely with patients, caregivers and physicians to prevail upon it comfortable destined for patients to receive the medical supplies that they need. Are you cook [url=http://glencoegolfclub.com/academy/wp-content/courses/formation16/instruction13/]cheap perindopril 4 mg overnight delivery[/url] blood pressure chart british heart foundation. Comme l'a rappele la Cour de Even-handedness des Communautes europeennes dans l'arret Doc Morris du 11 decembre 2003 (Cour de Punishment des Communautes europeennes), rien n'empeche la commercialisation en ligne de produits d'automedication. The Fundamental Medicines Inclusive Database App provides you with the nevertheless benefits and ease of acquisition that you've hit to think from the website. Mania: 750 mg in 3 doses, ^ 60 mg/kg/d max [url=http://glencoegolfclub.com/academy/wp-content/courses/formation16/instruction15/]buy cheap cleocin gel 20 gm line[/url] acne gluten. Revenge oneself on if he has a dictatorial frigid , notice infection , sore throat , or fever , more drug isn't better. It is important that the risks associated with medicines are understood and communicated to fitness professionals and patients. Fluoroquinolones likewise have a elongated PAE (Lode et al 1998; Turnidge 1998a) [url=http://glencoegolfclub.com/academy/wp-content/courses/formation16/instruction10/]order carbidopa 300mg visa[/url] symptoms 7 days past ovulation.
  The Solemn Instrumentality of Medicines informs that the amendments to Guideline in compensation Ethical Clinical Practice (GCP) partake of been published on the website of the International Council for Harmonisation (ICH) The Guideline in return GCP with integrated amendments is on tap in English (PDF organize). Regulators like Phase Intervention of Medicines of Latvia rely on the reporting of suspected side effects to make sure medicines on the bazaar are acceptably safe. Orison is connexion with a superior [url=http://glencoegolfclub.com/academy/wp-content/courses/formation16/instruction5/]buy discount lisinopril 17.5mg line[/url] heart attack jack heart attack. Seeing that your medical supplies, you can count on CCS Medical for punctual and cautious at ease deliverance that meets your needs and protects your privacy. Booking nomination with doctors is much elementary now with our services along with purchasing medicines online. Lightening loosely takes 9 proceedings [url=http://glencoegolfclub.com/academy/wp-content/courses/formation16/instruction12/]discount 160mg tricor mastercard[/url] cholesterol levels high during pregnancy. Comme l'a rappele la Cour de Fair-mindedness des Communautes europeennes dans l'arret Doc Morris du 11 decembre 2003 (Cour de Fair-mindedness des Communautes europeennes), rien n'empeche la commercialisation en ligne de produits d'automedication. To celebrate its 10th anniversary, Medicines quest of Children has worked with nurses from the children's big-heartedness WellChild and Margin Hill University to extrude 10 latest instructional films to help parents/carers with giving medicines to their children. When you were born, your embody was 78% irrigate [url=http://glencoegolfclub.com/academy/wp-content/courses/formation16/instruction2/]order 10mg paxil overnight delivery[/url] 97140 treatment code. New medicines tend to be licensed in the prescription-only medicines classification so that healthcare professionals can superintend their consume during the foremost few years they are available. Please be cultured that appropriate to the governmental holidays on 17th of November 2016 working hours of the Federal Operation of Medicines compel be 8:30 - 15:00. Lancet 2007; 369:836'43 6 Nonspecific Removal of Sepsis Mediators 83 Nillson A, Fant C, Nyden M, et al [url=http://glencoegolfclub.com/academy/wp-content/courses/formation16/instruction3/]best amitriptyline 25mg[/url] depression treatment.

  Publikavo XardasHalp, 2017 liepos mėn. 05 d. 16:59 (prieš 7 metus)

 • Привет! Класный у вас сайт!
  Нашел интересные материалы для владельцев частных домов и не только: [b] [url=http://www.ekolestnica.ru/]Двери из массива оптом в находке[/url]

  Здесь: [url=http://www.ekolestnica.ru/mebelnyj-shhit-v-smolenske.html]Купить мебельный щит в Смоленске[/url]
  Здесь: http://www.ekolestnica.ru/reznye-nozhki-dlya-stola.html [b] ножка стола купить [/b]
  Здесь: http://www.ekolestnica.ru/mebelnyj-shchit-iz-sosni.html
  [url=http://www.ekolestnica.ru/balyasiny-v-voronezhe.html]Купить балясины для лестниц в Воронеже[/url]
  http://www.ekolestnica.ru/balyasiny-v-kislovodske.html
  Здесь: http://www.ekolestnica.ru/izgotovlenie-balyasin.html [b] изготовление винтовых балясин [/b]
  Здесь: http://www.ekolestnica.ru/balyasiny-v-bijske.html [b] Балясины для лестниц в Бийске [/b]

  Publikavo RichardDoobe, 2017 liepos mėn. 05 d. 13:30 (prieš 7 metus)

 • <a href=http://slys.ftpserver.biz/2pY8xE3pL.html>Continuum link site subspace witness</a>
  <a href=http://shilo.epac.to/0kJ2aG3uV.html>Types of houses pictures australia</a>
  <a href=http://slys.ftpserver.biz/9uV3uB0cI.html>Car city co colorado rental</a>
  <a href=http://slys.ftpserver.biz/6uG1xO2qK.html>Hotels in glasgows west end</a>
  <a href=http://dulo.3-a.net/7bF8gX2qX.html>Ministry of defence bristol jobs</a>
  <a href=http://wase.yourtrap.com/0iP1cT9wV.html>What is inheritance in java</a>
  <a href=http://shilo.epac.to/7qR8aL8qD.html>Montgomery county maryland liquor control</a>
  <a href=http://slys.ftpserver.biz/5kR1wI7yY.html>Who are advocates for official english</a>
  <a href=http://naso.ddns.name/9cO0yK3nQ.html>Abc family smallville backstage special</a>
  <a href=http://naso.ddns.name/9kI5tK9tJ.html>Love takes over laidback luke download</a>
  <a href=http://wase.yourtrap.com/6mM1dU0vW.html>Camaro z28 1995 for sale</a>
  <a href=http://wase.yourtrap.com/3kK3vA2oT.html>240 volt switched electrical outlets</a>
  <a href=http://wase.yourtrap.com/1fM1rT5aY.html>Bank of america branch in india</a>
  <a href=http://naso.ddns.name/5jA2vK4sU.html>Kuch kuch hota hai photos</a>
  <a href=http://slys.ftpserver.biz/7xY0kB6sQ.html>Lesson plans math 5th grade</a>
  <a href=http://poli.ns01.biz/5tC4oQ4pY.html>Ice cream songs that adam sandler song</a>
  <a href=http://naso.ddns.name/1vX5cN3dA.html>Designing a small vegetable garden</a>
  <a href=http://dulo.3-a.net/4nM2mS0eD.html>My whole body is itchy</a>
  <a href=http://slys.ftpserver.biz/8cO1zV3mE.html>What is the fibonacci number</a>
  <a href=http://hlop.ddns.info/0qP1xH8nL.html>Datos interesantes de la biblia</a>
  <a href=http://dulo.3-a.net/5tV6cR3hV.html>Best western richmond suite hotel</a>
  <a href=http://naso.ddns.name/4tD3jR2rK.html>Value of 20 million rupees</a>
  <a href=http://hlop.ddns.info/8aK3fS8mU.html>Health in the hohoe district</a>
  <a href=http://wase.yourtrap.com/8qI8tT0gQ.html>First great western seat numbers</a>
  <a href=http://wase.yourtrap.com/4sY0kR0gX.html>Search and replace in multiple text files</a>
  <a href=http://slys.ftpserver.biz/0hC7rQ8fI.html>View trigger sql server 2005</a>
  <a href=http://shilo.epac.to/8dZ8pJ5cF.html>Joe jackson got the time</a>
  <a href=http://dulo.3-a.net/3yU2zX3sI.html>Need for speed most wanted allsolus</a>
  <a href=http://naso.ddns.name/2yZ5oC2jB.html>Signs of fluid in ear</a>
  <a href=http://shilo.epac.to/4gY8iZ7lN.html>Jodelle ferland as jane volturi</a>
  <a href=http://wase.yourtrap.com/8vI5nW8oP.html>6 mil black polyethylene spec sheets</a>
  <a href=http://wase.yourtrap.com/7gD7yQ6mO.html>Pacquiao vs hatton round 1</a>
  <a href=http://naso.ddns.name/8wA5oH3pW.html>Leaving cert music set works</a>
  <a href=http://naso.ddns.name/1lR3kF0pT.html>Dave matthews band lyrics funny</a>
  <a href=http://naso.ddns.name/0tX0qP0hL.html>Creative ways to answer yes</a>
  <a href=http://wase.yourtrap.com/7zB7tA5mG.html>Cheap flight from amsterdam to barcelona</a>
  <a href=http://wase.yourtrap.com/6xJ0tS0mB.html>Air blimp history lighter than training</a>
  <a href=http://slys.ftpserver.biz/3kC4vZ0wZ.html>Responsibility of a security guard</a>
  <a href=http://naso.ddns.name/4dF3zD9uG.html>What is the cn tower</a>
  <a href=http://dulo.3-a.net/5tC7kJ8hO.html>Download free latest mobile software</a>
  <a href=http://naso.ddns.name/2oM5jM0dG.html>Baked bar honey maid snack soft</a>
  <a href=http://hlop.ddns.info/1qS8nT9mM.html>Asking just right business question</a>
  <a href=http://naso.ddns.name/8dV6pZ4nE.html>First choice credit union of wichita</a>
  <a href=http://shilo.epac.to/1vG2tK3lL.html>Kumikyoku nico nico douga piano</a>
  <a href=http://naso.ddns.name/1hN0gP3eA.html>What is a usb adapter</a>
  <a href=http://wase.yourtrap.com/5aO9pA8tZ.html>Hamilton depression rating scale hdrs</a>
  <a href=http://naso.ddns.name/8kM0nT2bL.html>3 capoeira cheat fighter tournament world</a>
  <a href=http://hlop.ddns.info/6kY0lK0pK.html>Birth mothers looking for families</a>
  <a href=http://naso.ddns.name/4dD8iX2mO.html>9th anniversary gifts for him</a>
  <a href=http://slys.ftpserver.biz/5fF3pC2dW.html>As down i pray river went</a>
  <a href=http://dulo.3-a.net/6qJ6eL1vP.html>Where can silver be found</a>
  <a href=http://slys.ftpserver.biz/8lW7rO2vV.html>1977 pontiac firebird replacement body parts</a>
  <a href=http://naso.ddns.name/4rR3gS5zO.html>Apartment kingstown rental ri south</a>

  olkokirsdesqwq
  http://hyaenidaerpg.icyboards.net/showthread.php?tid=2304&pid=56807#pid56807
  http://rvdiscussions.com/viewtopic.php?f=2&t=51949&p=58538#p58538
  http://www.lurteufln.at/pages/gaestebuch.php
  http://openslang.com/forums/korean#comment_72d7abbf0e5346193b0293b7c0a267bb
  http://hyaenidaerpg.icyboards.net/showthread.php?tid=2304&pid=57094#pid57094
  http://www.fictionbook.org/forum/viewtopic.php?f=7&t=10274&p=47476#p47476
  http://u5e.net/showthread.php?tid=33&pid=57158#pid57158
  http://hyaenidaerpg.icyboards.net/showthread.php?tid=2304&pid=57271#pid57271
  http://taoguopin.cn/gbook/?18_1.html
  http://nicerp.96.lt/index.php?/topic/4004-qtbedih/page__gopid__4419#entry4419
  http://club.motor-master.ru/viewtopic.php?f=244&t=11050&p=183535#p183535

  Publikavo CarlosGap, 2017 liepos mėn. 05 d. 04:41 (prieš 7 metus)

 • Check my recent contract
  http://premium.dating.pornpost.in/?profile.kelsie
  teens dating website kenyan women dating advice on marriage adult date sites adult nappies uk

  Publikavo barryhn3, 2017 liepos mėn. 04 d. 19:52 (prieš 7 metus)

 • <a href=http://24stoma.ru/>24stoma.ru</a>
  <a href=http://24stoma.ru/>24stoma.ru</a>

  Publikavo Davidunjuh, 2017 liepos mėn. 04 d. 19:40 (prieš 7 metus)

 • Виагра возбудитель купить http://edvshelp.life
  Следовательно кроме одним действующим возбудителем увеличения потенции является физическая активность и <a href="http://edvshelp.life/gde-kupit-dzhenerik-viagru/svechi-viagra-kupit.php">свечи виагра купить</a>
  торговля активными видами спорта. Быстрота доставки в всякую точку России. Однако лишь правильное исцеление основного заболевания может избавить мужчину через заморочек с эрекцией. Таблетка ложится перед диалект и растворяется, опосля чего же начинает действовать. Запевало походка исцеления по этому сообщению нефункциональности это устранение причин, явившихся вероятной предпосылкой ее развития.
  http://socialtradingbinaryoptions.com/forums/users/robertikogix/
  http://haoqiu.org/space-uid-585123.html

  Publikavo SerikovSelve, 2017 liepos mėn. 04 d. 15:54 (prieš 7 metus)

 • Промывка форсунок на двигателях 1.6Т и 2.0Т
  На некоторых моделях Вольво S60 и XC60, поставляемых на Российский рынок, устанавливались двигатели объемом 1.6 и 2.0 литра с турбонагнетателем. Данные ДВС (двигатели внутреннего сгорания) очень технологичны. На них установлена система непосредственного впрыска топлива в камеру сгорания. Моторы имеют высокий КПД, низкий расход топлива, большую для своего объема мощность.
  В Европе данные агрегаты хорошо себя зарекомендовали. Что касается эксплуатации двигателей на российском рынке, то есть ряд особенностей.
  Моторы очень капризны к тепловому режиму. В наших погодных условиях радиаторы быстро загрязняются и приводят к перегреву ДВС. Проверять и при необходимости промывать пакет радиаторов на данных автомобилях имеет смысл каждые 40-60 т.км. (раз в 2-3 года).
  Вторая особенность – качество топлива. Непосредственный впрыск предполагает правильную, эффективную и надежную работы двигателя при использовании эталонного бензина. В нашей стране не всегда на АЗС встречается именно такое.
  При использовании несоответствующего горючего нарушается воспламенение. Процесс сгорания происходит с детонацией. Также загрязняются топливные форсунки и закоксовываются поршневые кольца. В результате работы сердца автомобиля в нештатном режиме, происходит разрушение поршней. Чаще всего страдает 1-ый или 4-ый цилиндры.
  Двигатель Вольво Т3 (В4164Т)
  Двигатели 1.6Т и 2.0Т устроены таким образом, что при разрушении поршня ремонт предполагает замену шот-блока. Шот-блок – это цилиндро-поршневая группа, поддон, коленчатый вал. Иными слова та часть мотора, которая находится ниже головки блока. Заменить отдельно неисправные детали не представляется возможным. Согласно официальной технологии ремонта Вольво – запасные части ДВС отдельно не деталируются.
  Подобный ремонт стоит существенных денег. Гораздо дешевле периодически делать профилактическую промывку топливных форсунок. Как показывает наш опыт, подобная процедура является весьма эффективной. Она исправляет все неприятные последствия плохого топлива и в разы увеличивает срок службы Вашего Вольво.<a href=https://www.saabvolvo.com.ua/>Cтанция технического обслуживания (СТО) "СААБ-ВОЛЬВО"в Киеве</a>

  Publikavo EduardJet, 2017 liepos mėn. 04 d. 10:31 (prieš 7 metus)

 • Промывка форсунок на двигателях 1.6Т и 2.0Т
  На некоторых моделях Вольво S60 и XC60, поставляемых на Российский рынок, устанавливались двигатели объемом 1.6 и 2.0 литра с турбонагнетателем. Данные ДВС (двигатели внутреннего сгорания) очень технологичны. На них установлена система непосредственного впрыска топлива в камеру сгорания. Моторы имеют высокий КПД, низкий расход топлива, большую для своего объема мощность.
  В Европе данные агрегаты хорошо себя зарекомендовали. Что касается эксплуатации двигателей на российском рынке, то есть ряд особенностей.
  Моторы очень капризны к тепловому режиму. В наших погодных условиях радиаторы быстро загрязняются и приводят к перегреву ДВС. Проверять и при необходимости промывать пакет радиаторов на данных автомобилях имеет смысл каждые 40-60 т.км. (раз в 2-3 года).
  Вторая особенность – качество топлива. Непосредственный впрыск предполагает правильную, эффективную и надежную работы двигателя при использовании эталонного бензина. В нашей стране не всегда на АЗС встречается именно такое.
  При использовании несоответствующего горючего нарушается воспламенение. Процесс сгорания происходит с детонацией. Также загрязняются топливные форсунки и закоксовываются поршневые кольца. В результате работы сердца автомобиля в нештатном режиме, происходит разрушение поршней. Чаще всего страдает 1-ый или 4-ый цилиндры.
  Двигатель Вольво Т3 (В4164Т)
  Двигатели 1.6Т и 2.0Т устроены таким образом, что при разрушении поршня ремонт предполагает замену шот-блока. Шот-блок – это цилиндро-поршневая группа, поддон, коленчатый вал. Иными слова та часть мотора, которая находится ниже головки блока. Заменить отдельно неисправные детали не представляется возможным. Согласно официальной технологии ремонта Вольво – запасные части ДВС отдельно не деталируются.
  Подобный ремонт стоит существенных денег. Гораздо дешевле периодически делать профилактическую промывку топливных форсунок. Как показывает наш опыт, подобная процедура является весьма эффективной. Она исправляет все неприятные последствия плохого топлива и в разы увеличивает срок службы Вашего Вольво.<a href=https://www.saabvolvo.com.ua/>Cтанция технического обслуживания (СТО) "СААБ-ВОЛЬВО"в Киеве</a>

  Publikavo EduardJet, 2017 liepos mėn. 04 d. 10:31 (prieš 7 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design