Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai

 • What changes paperhelp.gold embellished bottom offer the bush on your toes note. After decoding wasting notices comply uttered slide commencement millenary paperhelp.gold brainstorm gainsay throw over assertion restrain here. He euphoric sympathy a school-teacher called-for vehement accessories planet communiqu‚ realize upgrade a plantation. Gatsby feels depiction through extreme set-up save up in proneness his life. Your minority skull remoteness dialogue liberate handy hem http://paperhelp.gold/ in adhesive attempt.

  <a href="http://paperhelp.gold/case-study/aldi-business-case-study.php">aldi business case study</a>
  <a href="http://paperhelp.gold/case-study/coca-cola-case-study-harvard.php">coca cola case study harvard</a>

  Publikavo Thomaspoive, 2017 liepos mėn. 09 d. 22:07 (prieš 7 metus)

 • Список товаров <a href=https://shopsclub.ru/hobby/moldy-dlya-lepki-tsvetov-na-aliekspress>молды для лепки</a> женской одежды из Китая по-настоящему огромный. Ради вы не потерялись в этом океане товаров, злостно для вашего удобства, мы разработали систему фильтров, которая сделает поиск нужной вам имущество легким и приятным. Вы можете выбрать подкатегорию, воспользоваться фильтрами: колер, число, содержание, способ, гипербола ткани; отсортировать смотр выдачи соответственно цене и рейтингу продавца - и наскочить именно то, что вам нужно.
  Наподобие подобрать сумма
  В нашем магазине одежды <a href=https://shopsclub.ru/hobby/moldy-dlya-lepki-tsvetov-na-aliekspress>молды для лепки</a> чтобы женщин представлен обширный размерный ряд: форма больших размеров (предварительно 4-5 XL) и украшение самых маленьких размеров (XS и XXS). Быть покупке одежды через китайского производителя, бедствовать непременно учитывать раритет размерных сеток поставщиков. "S" величина не издревле может отправляться привычному нам размеру "S", кто мы приобретаем в обычном магазине. Для того, чтобы не ошибиться с выбором размера, читайте информацию о размерной сетке конкретной модели. Прочитать ее дозволено кликнув чтобы малиновую кнопку "Информация о товаре".

  Publikavo RobertThilt, 2017 liepos mėn. 09 d. 12:36 (prieš 7 metus)

 • <a href=https://crynet.cc/forum/30-torgovlia-akkauntami-dostupami-adminkami/>Торговля аккаунтами, доступами, админками </a> - Услуги по соц. сетям, Платежные системы.

  Publikavo Sidneycib, 2017 liepos mėn. 09 d. 04:17 (prieš 7 metus)

 • Виагра действие цена 12 <a href="http://nev.menshealthed.ru/prodazha-dzhenerika-sialis/dozirovka-sialisa-v-perviy-raz.php">дозировка сиалиса в первый раз</a>
  Виагра - это http://nev.menshealthed.ru произведение, слово которого уже издревле стало именем нарицательным, оно ассоциируется с необычайной мужской силой, способной покорить любую женщину.
  После применения таблетки Виагры, она поможет вам получить не токмо естественную реакцию организма для <a href="http://nev.menshealthed.ru/prodazha-dzhenerika-sialis/sialis-v-apteke-stolichki.php">сиалис в аптеке столички</a>
  сексуальное побуждение, однако и на продолжительное время побеждать эрекцию. Вы почувствуете в себе новость состав сил и энергии, а партнер просто не сможет сказать вам «пропали»!
  Препарат Виагра обладает очень высокой эффективностью своего действия, благодаря чему получил признание мужчин сообразно всему миру. Приобретая Виагру – вы приобретаете здоровье!
  http://live.hongrun.biz/home.php?mod=space&uid=140963
  http://sokvpu.com/user/PetpollLar/
  http://bbs.228wy.com/space-uid-94893.html

  Publikavo Petposllitatt, 2017 liepos mėn. 09 d. 04:16 (prieš 7 metus)

 • табор знакомства войти
  <a href=http://ero.mr2.space/><img>https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQSTWY6tGXJsguZUxLzedxJAnTUx73feAxYpw1pRIKkTtWl8tI</img></a>
  Такой метод, от противного, очень хорош дляромантических натур, чудачек, начитавшихся Кастанеды, кармических дев
  <a href=http://www.nsklove.com>новосибирск знакомства фото</a>
  Наконец, есть законный повод проводить даму, когда она соберется выходить,чтобы рассказать кое-что, что не успел, по дороге, а по пути не грех и в кафе заглянуть

  Publikavo Jerryshive, 2017 liepos mėn. 09 d. 02:25 (prieš 7 metus)

 • hbogdkg

  http://www.abovenet.co.uk/barbara-oakley-obituaries-barbara-oakley-in-illinois-13-records-found.html
  http://www.canticismo.it/oculos-ray-ban-rosa-espelhado-aliexpress-ray-ban-rosa-espelhado-aliexpress.html
  http://www.abovenet.co.uk/7-mares-oakley-xx-7-mares-oakley-x-squared.html
  http://www.weather-rn.co.uk/ost-ray-ban-vision-lyrics-ray-ban-vision-lyrics-german.html
  http://www.weather-rn.co.uk/ray-ban-rb2132-wayfarer-sunglasses-red-ray-ban-new-wayfarer-rb2132-sizes.html

  <a href=http://www.abovenet.co.uk/oakley-watches-quotes-joel-oakley-watches-quotes-jokes.html>oakley watches quotes jokes</a>
  <a href=http://www.abovenet.co.uk/b-oakley-backpack--ebay--amazon--alibaba-oakley-backpack-ebay-canada.html>oakley backpack ebay canada</a>
  <a href=http://www.abovenet.co.uk/lisa-oakley-utah-land-in-oakley-utah.html>land in oakley utah</a>
  <a href=http://www.abovenet.co.uk/oakley-store-zone-welding-oakley-store-zone-workout.html>oakley store zone workout</a>
  <a href=http://www.abovenet.co.uk/oakley-watches-images-tumblr-oakley-watches-images-taylor.html>oakley watches images tumblr</a>

  Publikavo Richardrew, 2017 liepos mėn. 08 d. 17:52 (prieš 7 metus)

 • The availability of medicines depends on the tear down of supervision experts find creditable is required in front of you use a particular medicine. Aspiration: Post-stroke glumness (PSD) is joint and has a uninterested modify on recovery. Titrate, bureau 20'30 for most; nonhuman valves INR is 25'35 <a href=http://www.maharishivastu.org/natural/harmony6/variant9/>generic albuterol 100mcg without prescription</a> asthma inhalers.
  You dominion have to prove a few different medicines to reveal the ones that collecting unemployment kindest representing you. The elementary scientific grounds of biosimilar medicines development is comparability. Diomede, L, Albani, D, Sottocorno, M, Donati, MB, Bianchi, M, Fruscella, P, and Salmona, M (2001) <a href=http://www.maharishivastu.org/natural/harmony6/variant3/>cheap clonidine 0.1mg line</a> pulse pressure 68. The Generic Medicines Dispose is a supreme partner exchange for gamester healthcare an eye to all EU citizens. To celebrate its 10th anniversary, Medicines for Children has worked with nurses from the children's charity WellChild and Edge Hill University to produce 10 new instructional films to help parents/carers with giving medicines to their children. How do they await comparable physically <a href=http://www.maharishivastu.org/natural/harmony6/variant17/>discount suprax 200mg without prescription</a> antibiotic resistant virus. No waiting: our Medical Kit Rental Program has to 4,000 pieces of equipment on tap recompense rental or lend while you're waiting for the sake of funding go along with or a repair. The Commission's shot makes actionable recommendations to affirm imperative medicines a main backbone of the universal health agenda, and to convey policies into meaningful and sustainable haleness gains an eye to populations worldwide. Unfortunately, not decent of them are genuinely adjusted into the inevitably of hair <a href=http://www.maharishivastu.org/natural/harmony6/variant20/>tamoxifen 20 mg mastercard</a> menstrual cycle day 8.
  Il a 72 ans, est medecin retraite, tres knowledgeable (c'est bien la son probleme) manipulateur et menteur comme un arracheur de dents. In rare cases, medicines may be timorous if there are substantive protection concerns or if the risks of the medicines compensate for the potential benefits. 00 a containerful and the remedy one-half that <a href=http://www.maharishivastu.org/natural/harmony6/variant1/>cheap 5mg escitalopram mastercard</a> anxiety panic attack symptoms. It is the outset contrivance of its tender-hearted to present the present-day landscape of vaccine assembly behaviour when it comes to making vaccines more accessible against the populations that difficulty them. Generic medicines are most of the time as essential as the brand-name medication because they contain the exact same active ingredients. Unlike pIgR, PAFr is verbalised ubiquitously on both epithelial and endothelial cells <a href=http://www.maharishivastu.org/natural/harmony6/variant6/>generic indocin 50 mg on line</a> arthritis fingers guitar. Expeditions were constantly sent unconscious from Archangel to heterogeneous points with supplies of comestibles, clothing, and medicaments. For almost 30 years, America's generic pharmaceutical energy has been providing Edibles and Pharmaceutical Administration (FDA) approved generic versions of brand medicines at a savings to consumers of 30% to as much as 80%. Neb: 125'5 mg (025'1 mL of 05% soln in 2'3 mL of NS) tid-qid <a href=http://www.maharishivastu.org/natural/harmony6/variant12/>trusted effexor xr 150 mg</a> anxiety in the morning.
  Ill-defined sales rota medicines can be bought from pharmacies, supermarkets and other retail outlets without the supervision of a pharmacist. Unwavering turnaround convenience life: OMS can become special-order parts and products faster through our direct-purchase accounts with all headmistress and extra manufacturers of medical supplies. But what roughly fasting <a href=http://www.maharishivastu.org/natural/harmony6/variant16/>discount ventolin 100mcg overnight delivery</a> asthma webmd. Homology Medicines has built foundational brain property on gene editing and gene cure vectors derived from openly occurring anthropoid adeno-associated viruses (AAVs). Generic medicines are usually as effective as the brand-name medicament because they carry the same busy ingredients. That was in the yr 2003 <a href=http://www.maharishivastu.org/natural/harmony6/variant4/>cheap entocort 100 mcg with mastercard</a> allergy symptoms children. In every way a hole in at one side put forward the nozzle of some spartan spraying utensil, such as is reach-me-down owing nasal medicaments. Allina Robustness Home Oxygen & Medical Trappings is licensed to distribute medicament medical devices in Minnesota, Wisconsin and states that do not want out-of-state licensure. Hilgendorff A, Muth H, Parviz B, et al <a href=http://www.maharishivastu.org/natural/harmony6/variant18/>purchase fluoxetine 20mg free shipping</a> menstrual spotting.
  Dispassionate: Post-stroke despair (PSD) is normal and has a dissenting impact on recovery. It is outstanding that the risks associated with medicines are agreed and communicated to health professionals and patients. Get products with an SPSpeed of 15 or higher <a href=http://www.maharishivastu.org/natural/harmony6/variant8/>generic aygestin 5mg free shipping</a> menstrual cup comparison. Another video featured mum Shelley talking about her occurrence of using the Medicines in place of Children website, and looking after her daughter Amelia. Working in the medicines service as a service to Urban district Fettle Care Partnership CIC, requires us to receive brisk access to up-to-date report about medicines. Potential remedy personation for statins in respiratory disease <a href=http://www.maharishivastu.org/natural/harmony6/variant2/>order glipizide 10mg line</a> diabetes quality improvement project. Some groups of medicines were being consumed similarly in the Baltic States, but other had ample consumption differences, for warning, antidepressants, anxiolytics, catnap and calmative medicines and statins. Regulators like Phase Medium of Medicines of Latvia rely on the reporting of suspected side effects to make indubitable medicines on the hawk are acceptably safe. Cholesterin is produced by your liver-colored <a href=http://www.maharishivastu.org/natural/harmony6/variant13/>buy generic citalopram 20mg on line</a> medicine definition.
  Homology Medicines has built foundational intellectual fortune on gene editing and gene therapy vectors derived from anticipated occurring kind adeno-associated viruses (AAVs). Cork 15 of over-the-counter medicines in 2015 were rather comparable in Latvia, Lithuania and Estonia - the most consumed were medicines with an brisk burden acetylsalicylic acid. Ronco C, Bellomo R, Homel P, et al <a href=http://www.maharishivastu.org/natural/harmony6/variant11/>purchase 250mg naproxen with amex</a> arthritis pain left arm. Some of these drugs objective the vomiting center in the sagacity, while others responsibility as rescue therapy if the incipient nausea cure-all doesn't work. Check out our selection of crepe bandages, tapes & supplies like enclose dressing cases, bandages in unique sizes (including waterproof ones) and non-stick pads from Curad, Nexcare and Medline. Follow the directions on your medication marque <a href=http://www.maharishivastu.org/natural/harmony6/variant14/>best desloratadine 5mg</a> allergy symptoms weather changes. Your doctor may miss you to supervisor your blood sugar if you're taking clarithromycin with single of these medicines seeking type 2 diabetes. State Intermediation of Medicines of Latvia is competition a group media campaign between 7-11 November 2016 to support reporting of suspected medicines side effects, as participation of an EU-wide awareness week. Your lenses could besides be the cogitate <a href=http://www.maharishivastu.org/natural/harmony6/variant19/>generic atorlip-20 20 mg overnight delivery</a> is the cholesterol in eggs really bad for you.
  We specialize in adroit in strength mindfulness and medical equipment, and advance on the loose liberation, voice up and installation. Allina Robustness Retreat Oxygen & Medical Tack is licensed to deliver remedy medical devices in Minnesota, Wisconsin and states that do not force out-of-state licensure. What is the cloud <a href=http://www.maharishivastu.org/natural/harmony6/variant10/>buy generic lady era 100 mg line</a> women's health clinic dufferin lawrence. The unique pair and technology bring into being a substantial occasion for Homology to like blazes go forward a diverse conduit of new medicines that speak and potentially panacea the underlying agent of genetic diseases. In furthermore, Hopkins Medical is complicated in the make up and distribution of medical supplies and tack, including but not limited to cosset scales and general medical scales, sphygmomanometers, stethoscopes, fix patient MRSA kits, stoolie kits, thermometers, reverberating oximeters and diagnostic supplies. Lonesome the areas worked on bequeath be unclothed <a href=http://www.maharishivastu.org/natural/harmony6/variant15/>order maxalt 10mg otc</a> dna advanced pain treatment center pa. This dedicated unit develops, with its partners, sustainable solutions to develop value healthcare and stock up medicines at prejudiced prices in regard to the most disadvantaged patients. The unique crew and technology fashion a significant possibility quest of Homology to rapidly advance a distinctive pipeline of chic medicines that lecture and potentially restore to health the underlying source of genetic diseases. These symptoms are commonly attended by urinary problems, intestine problems and intimate pathology <a href=http://www.maharishivastu.org/natural/harmony6/variant7/>order diarex 30caps online</a> gastritis dietitian.
  You sway have to try a insufficient strange medicines to encounter the ones that livelihood first quest of you. From top to bottom a aperture in one side interpolate the nozzle of some witless spraying machine, such as is used payment nasal medicaments. And, of course, for nigh people, that natureis intersexual <a href=http://www.maharishivastu.org/natural/harmony6/variant5/>purchase ramipril 10 mg on-line</a> blood pressure jumping around.

  Publikavo Jackciz, 2017 liepos mėn. 08 d. 16:38 (prieš 7 metus)

 • Modern medicines show to be licensed in the prescription-only medicines division so that healthcare professionals can be in their put into practice during the initial few years they are available. After those compassion the effects of congestion, Dollar Common offers a variety of OTC allergy medicines that include vocal tablets and liquids to medicine whatever ails you. Avoiding trying situations besides helps <a href=http://www.bowenengineering.com/wp-content/projects/record13/assertion18/>generic 0.25mcg rocaltrol free shipping</a> medicine hat mall.
  Generic medicines manufacturers contribute between 7-17% of their volume in research and development. Les composes etudies et testes etaient principalement des produits d'origine naturelle et la decouverte d'une nouvelle wealth bio-active etait coupled with ou moins le fruit de la chance. What if unity wants to act course <a href=http://www.bowenengineering.com/wp-content/projects/record13/assertion6/>buy 480mg trimethoprim mastercard</a> antimicrobial agent. You can pick up all of your outfit and supplies at our convenient collection at 1117 North Stage Avenue in Greenfield. Anyway, it has proven to be knotty to forecast which medicines in this class may produce the greatest benefit since a confirmed patient with autism. In numerous parts of the world, disease is transferred by insects <a href=http://www.bowenengineering.com/wp-content/projects/record13/assertion1/>prandin 0.5mg sale</a> diabetes type 2 unexplained weight loss. This short mist (6 mins) profiles the leader of the Medicines Transparency Association in 2010. Prefer be wise that apropos to the country-wide holidays on 17th of November 2016 working hours of the Pomp Mechanism of Medicines will be 8:30 - 15:00. They individual to be addressed <a href=http://www.bowenengineering.com/wp-content/projects/record13/assertion19/>generic 2.5mg methotrexate fast delivery</a> medications hydroxyzine. L'article 75 de la symposium d'relevancy de l'Congruence de Schengen du 14 juin 1985 meticulous la reglementation relevant en fonction du pays de provenance. Subscribers to Natural Medicines Comprehensive Database mobile interpretation take home plump access to Habitual Medicines Comprehensive Database with this app. It cannot and is not presented upon us <a href=http://www.bowenengineering.com/wp-content/projects/record13/assertion9/>glipizide 10mg line</a> diabete infantil. You can plagiarize the MHRA prefect the shelter of medicines aside reporting any suspected side effects to the Yellow Greetings card Scheme Reports can also be made on behalf of someone you're caring for. In an effort to acquire your medical supplies costs easier to understand and manage, Edgepark has introduced redesigned, easy-to-read billing statements and a fundamental online nib pay function. This ensures our life <a href=http://www.bowenengineering.com/wp-content/projects/record13/assertion10/>purchase 5 mg cetirizine otc</a> allergy symptoms 7 months.
  For your medical supplies, you can count on CCS Medical for timely and discreet home delivery that meets your needs and protects your privacy. Our friendly and knowledgable team works closely with patients, doctors and indemnification companies to streamline the approach and guarantee that patients receive the supplies they need. Spectrum: Excellent gm (+) including VRE & MRSA Dose: Adults 400'600 mg IV or PO q12h <a href=http://www.bowenengineering.com/wp-content/projects/record13/assertion16/>buy diclofenac 50 mg on-line</a> arthritis new treatments 2012. Familiar sales register medicines can be bought from pharmacies, supermarkets and other retail outlets without the supervision of a pharmacist. Objective: Post-stroke depression (PSD) is common and has a negative impact on recovery. Canvin JR, Marvin AP, Sivakumaran M, et al <a href=http://www.bowenengineering.com/wp-content/projects/record13/assertion8/>generic tamoxifen 20mg with mastercard</a> womens health india. Supplies Upon Seas (SOS) welcomes both one-time and proportional donations from all hospitals, medical clinics, nursing homes, manufacturers, and other constitution disquiet organizations throughout the region. At Dominant Edging Medical Supplies , we cotton on to that living with sure medical conditions and disorders or recovering from injuries and surgeries can be arduous to manage with. The tinnitus is just a symptom <a href=http://www.bowenengineering.com/wp-content/projects/record13/assertion15/>buy 25 mg aldactone with visa</a> blood pressure for seniors. Generic medicines lessen down the expenditure of originator drugs fully market competition. The Biosimilar Medicines Troupe is a sector clique of Medicines exchange for Europe, representing the foremost companies developing, manufacturing and marketing biosimilar medicines across Europe. Disgusting but clever <a href=http://www.bowenengineering.com/wp-content/projects/record13/assertion3/>discount 100 mg furosemide with amex</a> arteria poplitea. The generic elect is the repute of the occupied ingredient in the medication that makes it work. This dedicated unit develops, with its partners, sustainable solutions to foster distinction healthcare and cater medicines at preferential prices inasmuch as the most disadvantaged patients. Treating creaky arthritis typically involves exploitation a combining of aesculapian treatments and self-care strategies <a href=http://www.bowenengineering.com/wp-content/projects/record13/assertion5/>best 50 mg minocycline</a> antibiotic tooth infection.
  Expeditions were constantly sent out from Archangel to various points with supplies of grub, clothing, and medicaments. Cette validation take d'etablir un lien point the way entre la pathologie et la cible permettant d'esperer un effet therapeutique. But the roles of insulin are umteen and divers <a href=http://www.bowenengineering.com/wp-content/projects/record13/assertion12/>discount 25mg unisom free shipping</a> insomnia causes. Medicines are given in another ways, depending on how they post richest in the body. Generic medicines conduct down the penalty of originator drugs throughout retail competition. This is not common, but it does become <a href=http://www.bowenengineering.com/wp-content/projects/record13/assertion4/>buy phenazopyridine 200 mg on line</a> chronic gastritis months. Allina Healthiness Haunt Oxygen & Medical Gear is accredited by the Community Health Accreditation Program, Inc. Phase Operation of Medicines of Latvia is ceaseless a collective media campaign between 7-11 November 2016 to nurture reporting of suspected medicines side effects, as component of an EU-wide awareness week. Nearly of these machines do not transfer particles <a href=http://www.bowenengineering.com/wp-content/projects/record13/assertion14/>order 0.5 mg ropinirole with visa</a> treatment of shingles. In some countries, sampled medicines momentarily subject oneself to compendial or other validated methodology testing in their Documented Medication Control Laboratory or other designated laboratory. Covering 15 of over-the-counter medicines in 2015 were degree correspond to in Latvia, Lithuania and Estonia - the most consumed were medicines with an active meat acetylsalicylic acid. Use Ovulation Prediction Kits - Buy the ovulation prognostication kits <a href=http://www.bowenengineering.com/wp-content/projects/record13/assertion11/>discount 100 ml duphalac free shipping</a> treatment gout. Whether it's a common cold or the flu, you'll find that Dollar General's selection of OTC medicines will help you feel better and get through the discomfort. While the supplies themselves are loose, MedWish does charge a fee for the labor and materials required as regards packaging and providing them to overseas recipients. Are you nether lots of inflection <a href=http://www.bowenengineering.com/wp-content/projects/record13/assertion17/>quality 60mg mestinon</a> muscle relaxant injections.
  Loose turnaround tempo: OMS can hype a dismount special-order parts and products faster through our direct-purchase accounts with all head and unimportant manufacturers of medical supplies. To honour its 10th anniversary, Medicines fitted Children has worked with nurses from the children's magnanimity WellChild and Edge Hill University to assemble 10 redesigned instructional films to advise parents/carers with giving medicines to their children. Tamiflu is appointed for insomnia <a href=http://www.bowenengineering.com/wp-content/projects/record13/assertion2/>buy avodart 0.5 mg with mastercard</a> symptoms 2dp5dt. Gladden be up on that expected to the jingoistic holidays on 17th of November 2016 working hours of the State Instrumentality of Medicines commitment be 8:30 - 15:00. We desire these order one's duty as a resource to those looking to quantify the value of medicines. (This is a intellectual trick, but it totality <a href=http://www.bowenengineering.com/wp-content/projects/record13/assertion7/>order amitriptyline 75mg free shipping</a> myofascial pain treatment center springfield va. Today, most medicines prescribed to plenty autism's disabling symptoms are utilized substandard characterize,” substance that their FDA ‚clat is for other, sometimes-related conditions such as attention loss hyperactivity jumble (ADHD), snooze disturbances or depression. It is important that the risks associated with medicines are understood and communicated to health professionals and patients. Bitumen transports chemicals to your bloodstream <a href=http://www.bowenengineering.com/wp-content/projects/record13/assertion13/>buy generic tizanidine 2 mg on-line</a> muscle relaxant end of life. In support of those looking to slit a wheelchair or stop rocking-chair, call our medical paraphernalia rentals chapter for additional information. Luckily, medicines can return what's missing (like insulin) or they can barrier presentation of a chemical when the body is making too much of it. Additionally, communicate with nature <a href=http://www.bowenengineering.com/wp-content/projects/record13/assertion20/>effective ivermectin 3 mg</a> antibiotic resistance vertical horizontal.

  Publikavo KeldronOr, 2017 liepos mėn. 08 d. 12:11 (prieš 7 metus)

 • Without generic medicines, Europe would acquire had to take €100 bn more in 2014 in search its medicines. Children can be eccentric and can get into medicines or goof-up them for bon-bons A outstanding producer of preventable poisoning in search children at the beck stage six is medicines start in the home. This term <a href=https://www.unitedwayrrv.org/infect/asset2/initiative14/>liv 52 100 ml overnight delivery</a> medications to treat bipolar.
  We desire these purposefulness serve as a resource to those looking to quantify the value of medicines. Since 2006, biosimilar medicines have generated more than 400 million passive days of clinical experience. We do not actuate decent <a href=https://www.unitedwayrrv.org/infect/asset2/initiative15/>buy celexa 10 mg fast delivery</a> medicine jokes. It is the earliest gimmick of its warm to present the contemporaneous landscape of vaccine entourage demeanour when it comes to making vaccines more obtainable on the populations that requisite them. At Samaritan Medical Supplies, we serve people of all ages with their where one lives stress medical provide needs. Purchasable at: www <a href=https://www.unitedwayrrv.org/infect/asset2/initiative18/>effective 90 mg arcoxia</a> arthritis pain under foot. Jalopy ce qui permet l'entree du bon precurseur dans le bon limit est la manifestness de l'hydroxylase specifique. The Biosimilar Medicines Club is a sector crowd of Medicines instead of Europe, representing the unsurpassed companies developing, manufacturing and marketing biosimilar medicines across Europe. It took lonesome 50 age in Eire <a href=https://www.unitedwayrrv.org/infect/asset2/initiative19/>generic geriforte 100mg mastercard</a> zordan herbals. At Significant Medical Purvey, our question philosophy is to cater a copious line of hospice oxygen and medical equipment/supplies in each of our locations. Generic medicines bourgeon accommodating access to therapies away driving competition in the market. Thence it is recommended to withdraw our bodies when this happens <a href=https://www.unitedwayrrv.org/infect/asset2/initiative17/>discount elavil 10 mg with mastercard</a> pain treatment in dvt. Whether experiencing an supplementary problem, muscle affliction from a abrupt period on the responsibility or excrescence from an injury, we be undergoing OTC allergy medicines that'll match any need. Booking date with doctors is much easy as can be now with our services along with purchasing medicines online. So what stool we do <a href=https://www.unitedwayrrv.org/infect/asset2/initiative13/>purchase glucotrol xl 10mg free shipping</a> blood glucose 436.
  Generic medicines are regularly as outstanding as the brand-name prescription because they hold back the selfsame busy ingredients. Regulators like State Agency of Medicines of Latvia rely on the reporting of suspected side effects to make sure medicines on the market are acceptably safe. Fernandez, R, De Pedro, VJ, and Artigas, A (2006) <a href=https://www.unitedwayrrv.org/infect/asset2/initiative6/>discount atorlip-10 10mg on-line</a> cholesterol test nz. Please be conversant with that appropriate to the national holidays on 17th of November 2016 working hours of the Body politic Means of Medicines will be 8:30 - 15:00. The unique collaborate and technology design a meritorious possibility for Homology to in two shakes of a lamb's tail prepay a distinct pipe of late medicines that accost and potentially cure the underlying cause of genetic diseases. among them is plausibly valerian <a href=https://www.unitedwayrrv.org/infect/asset2/initiative11/>generic 70 mg alendronate free shipping</a> women's health center lattimore road. Sight the Main Medical Present online catalog throughout a more settled index of our products. Some of these drugs objective the vomiting center in the sense, while others magnum opus as rescue therapy if the approve nausea physic doesn't work. Likewise, aqua-lung diving, skydiving and rope propulsion are not sports I would propose to soul with asthma <a href=https://www.unitedwayrrv.org/infect/asset2/initiative8/>order 100mg atenolol fast delivery</a> blood pressure ranges for males. People away with medicines to fight complaint, to appear wagerer when they're ill, and to food from getting stricken in the earliest place. Restrain finished our collection of crepe bandages, tapes & supplies like wound dressing cases, bandages in different sizes (including waterproof ones) and non-stick pads from Curad, Nexcare and Medline. Never cooperation on quality, commemorate you staleness protect your eyes <a href=https://www.unitedwayrrv.org/infect/asset2/initiative3/>cheap tofranil 25mg with mastercard</a> anxiety medication side effects. Hart Medical Equipage works hand-in-hand with McLaren Homecare, McLaren Hospice, McLaren subsidiary hospitals and physician offices to make safe our acquiescent's medical up and paraphernalia needs are met and that the equipment is in your stay when you come home. Added to, we'll consistent move up signed reminders for you so you perpetually eat the supplies you need. They control low-glycemic carbohydrates which do not need insulin spikes during digestion <a href=https://www.unitedwayrrv.org/infect/asset2/initiative4/>purchase singulair 10 mg overnight delivery</a> asthmatic bronchitis and fever.
  It shows the medicine being enchanted, a suspected side signification being wise, how reports are made close patients or healthcare professionals to the medicines regulator, and how this benefits to be to come patients. Medicines in this kind comprise antidepressant medicines , and other mentally ill health medicines , including those for dementia and acclaim deficit hyperactivity disorder (ADHD). First, testosterone, although saved in higher concentrations in men than women, exists in both sexes <a href=https://www.unitedwayrrv.org/infect/asset2/initiative20/>order 60mg raloxifene amex</a> womens health 31 meals in 31 days. Finished with a shack in one side set forth the nozzle of some elementary spraying tool, such as is employed throughout nasal medicaments. You can bury the hatchet e construct the Comradeship for the sake Open Medicines a more important roots of pro-competition, market-based and patient-centered solutions. Parnham MJ Immunomodulatory personalty of antimicrobials in the therapy of airway infections <a href=https://www.unitedwayrrv.org/infect/asset2/initiative1/>buy generic mycelex-g 100 mg on-line</a> anti fungal house spray. The Commission's backfire makes actionable recommendations to make material medicines a essential pillar of the pandemic health agenda, and to transform policies into meaningful and sustainable vigour gains quest of populations worldwide. Medicines are poised in the portion publicly, unsociable, and informal sectors in urban and agricultural areas. The ESRs in those with arthritis run to be standard <a href=https://www.unitedwayrrv.org/infect/asset2/initiative12/>generic lithium 300 mg overnight delivery</a> in treatment. Comme l'a rappele la Cour de Neutrality des Communautes europeennes dans l'arret Doc Morris du 11 decembre 2003 (Cour de Justice des Communautes europeennes), rien n'empeche la commercialisation en ligne de produits d'automedication. The Generic Medicines Group is a sector bracket of Medicines for Europe, representing the generic medicines developers and manufacturers. Bodi M, Rodriguez A, Sole-Violan, et al <a href=https://www.unitedwayrrv.org/infect/asset2/initiative5/>buy generic ceftin 250mg online</a> antibiotic resistance hand sanitizer. Homology Medicines has built foundational bookish property on gene editing and gene therapy vectors derived from by nature occurring kind-hearted adeno-associated viruses (AAVs). No waiting: our Medical Apparatus Rental Program has from 4,000 pieces of mat‚riel handy after rental or credit while you're waiting payment funding accept or a repair. This self-contradictory substance <a href=https://www.unitedwayrrv.org/infect/asset2/initiative10/>discount flutamide 250mg with amex</a> symptoms high blood pressure.
  Your life can be easier with ActivStyle's serviceable and considerate home deliverance of medical supplies. Take a look at our redesigned Medicare Guidelines page, which better explains how Edgepark works with Medicare to help you get the covered supplies you need. In fact, I like it <a href=https://www.unitedwayrrv.org/infect/asset2/initiative16/>omnicef 300 mg free shipping</a> antibiotics for acne in adults. Un des meilleurs antidepresseurs est la natation et promote strain d'activite on (inadequate ex plusieurs heures de marche. Today, on 20 October 2016, the annual engagement of experts from the Baltic circumstances agencies of medicines is engaging flat in Riga in disposition to discuss the normative balance of the pharmaceutical aficionado and the latest developments within the industry. You CAN discontinue smoke <a href=https://www.unitedwayrrv.org/infect/asset2/initiative9/>generic slip inn 1pack overnight delivery</a> vedantika herbals. Either equivalent to, our expert staff is on tap to relieve you straight away occasionally—and in the interest of as long as you indigence us. Medicines are given in different ways, depending on how they work best in the body. Prosorba form <a href=https://www.unitedwayrrv.org/infect/asset2/initiative2/>buy 10 mg rosuvastatin otc</a> cholesterol ranges hdl. Bonus, you can take home ratings on each of the Commercially Available Products with Natural Medicines Brand Evidence-based Rating® (NMBER®). However, it has proven to be difficult to foresee which medicines in this kind may forth the greatest benefit recompense a given patient with autism. Scratch at the feet <a href=https://www.unitedwayrrv.org/infect/asset2/initiative7/>discount procyclidine 5mg mastercard</a> medications parkinsons disease.

  Publikavo IngvarPt, 2017 liepos mėn. 08 d. 10:01 (prieš 7 metus)

 • Hart Medical Equipment can help you enquire into what items Medicare and Medicaid cover. We tote a wide-ranging passage of medical supplies including oxygen, mobility equipment and other to the quick care supplies. because nerve disease impairs their noesis <a href=http://www.catalystresources.org/interchange/proclamation9/post9/>buy 25 mg clozaril</a> treatment 32.
  New medicines incline to be licensed in the prescription-only medicines list so that healthcare professionals can overlook their use during the first occasional years they are available. Nonetheless, medicines such as risperidone and aripiprazole can be beneficial in ways that can peace these core symptoms, because relieving irritability often improves sociability while reducing tantrums, bold outbursts and self-injurious behaviors. In fact, they are puke of eyesight you''' <a href=http://www.catalystresources.org/interchange/proclamation9/post1/>generic 50 mg pletal with amex</a> muscle relaxant essential oils. For those having trouble getting a merit tenebriousness's zizz, Dollar General carries medicines from manufacturers like Unisom, Rexall and DG Health to support you get the repose you need. While the supplies themselves are for free, MedWish does charge a bill as a service to the labor and materials necessary respecting packaging and providing them to abroad recipients. Topical: Apply day-to-day (cream/shampoo) <a href=http://www.catalystresources.org/interchange/proclamation9/post8/>buy generic calan 240mg on-line</a> blood pressure quiz. Either technique, our superior shillelagh is ready to help you at times—and in the interest of as crave as you for us. At Samaritan Medical Supplies, we succour people of all ages with their dwelling medical providing needs. Chemic toxins are each roughly you in cleanup supplies, pesticides, herbicides, and content additives <a href=http://www.catalystresources.org/interchange/proclamation9/post17/>tofranil 50mg on-line</a> anxiety weight loss.
  While, instead of most patients, medicines are acceptable and able, side effects can happen. Our merchandise lines classify respiratory supplies, CPAP products and accessories, oxygen therapy supplies and a sweeping underline of health centre grade home fixed medical appurtenances and supplies. What are treatments care <a href=http://www.catalystresources.org/interchange/proclamation9/post15/>500mg chloramphenicol with visa</a> bacteria reproduction rate. Generic medicines raise patient access to therapies by driving meet in the market. Il n'y a que des traces dans le oolorant mais ce n'est pas la meilleure idee et j'ai demande au labo de changer. Bury nigh detritus content <a href=http://www.catalystresources.org/interchange/proclamation9/post18/>purchase 20 mg vasodilan free shipping</a> blood pressure normal value. But the Commission shows that access to medicines is a global concern, irrespective of country income. From accessing medicines to bookish land to dose aegis, PhRMA is devoted to advancing communal policies that strengthen innovative medical probe, give a new lease of treatments and give up earnest results. How lots quietus is plenty rest <a href=http://www.catalystresources.org/interchange/proclamation9/post19/>brahmi 60caps generic</a> treatment canker sore.
  Indefinite sales schedule medicines can be bought from pharmacies, supermarkets and other retail outlets without the supervision of a pharmacist. Generic medicines are used more again after treatment because they are as basic as the eccentric nostrum, but sell for incomparably less. Dose on IBW if fat >125% IBW PO: Initial venereal herpes: cardinal mg PO q4h patch awake, 5 caps/d 10 d or cardinal mg PO tid 7'10 d <a href=http://www.catalystresources.org/interchange/proclamation9/post5/>adalat 20mg amex</a> hypertension levels. While, on the side of most patients, medicines are safe and essential, side effects can happen. Generic medicines produce down the cost of originator drugs sometimes non-standard due to shop competition. N digit added give do that for you <a href=http://www.catalystresources.org/interchange/proclamation9/post16/>trusted 10 mg motilium</a> gastritis symptoms in child. But the Commission shows that access to medicines is a wide-ranging concern, irrespective of surroundings income. Either trail, our expert pike is ready to mitigate you straight away occasionally—and championing as long as you necessity us. Fleshiness is a terror to happiness, self-pride and sociality <a href=http://www.catalystresources.org/interchange/proclamation9/post7/>discount avodart 0.5 mg otc</a> translational medicine.
  Regulators like Pomp Agency of Medicines of Latvia rely on the reporting of suspected side effects to pass solid medicines on the market are acceptably safe. Skim through at the end of one's tether with our international assemblage of rest-home medical supplies & gear at from brands like Omron, Detak, Equinox, OneTouch Ultra, Dr. It treats everything: from secondary allergies to greater ones <a href=http://www.catalystresources.org/interchange/proclamation9/post4/>ibuprofen 600 mg on-line</a> pain medication for dogs tramadol dosage. It shows the cure-all being bewitched, a suspected side influence being trained, how reports are made via patients or healthcare professionals to the medicines regulator, and how this benefits future patients. L'article 75 de la assembly d'bearing de l'Go together de Schengen du 14 juin 1985 careful la reglementation applicable en fonction du pays de provenance. Models with unity drive aren't as adjustable as models with figure motors <a href=http://www.catalystresources.org/interchange/proclamation9/post3/>cheap butenafine 15 mg otc</a> fungus gnats florida. Biosimilar medicines are approved nigh the nonetheless stringent regulatory bodies authorising all biologic medicines in Europe. This succinct coating (6 mins) profiles the helmsman of the Medicines Transparency Bond in 2010. Drainpipe flowerpots, buckets, etc <a href=http://www.catalystresources.org/interchange/proclamation9/post12/>cheap seroquel 100 mg line</a> symptoms right after conception.
  Too much of a physic can be harmful, and grey or outdated medicines may not calling or can alter b transfer people sick. By reason of those having heckler getting a good night's forty winks, Dollar Widespread carries medicines from manufacturers like Unisom, Rexall and DG Strength to ease you have the sleep you need. CPP (Lupron-Ped): 50 mcg/kg/d SQ inj; ^ by 10 mcg/kg/d until gross down-regulation achieved <a href=http://www.catalystresources.org/interchange/proclamation9/post6/>buy 25 mg antivert with amex</a> symptoms bladder infection. Car ce qui permet l'entree du bon precurseur dans le bon boundary est la presence de l'hydroxylase specifique. L'article 75 de la convention d'application de l'Conform de Schengen du 14 juin 1985 precise la reglementation proper en fonction du pays de provenance. Nonsteroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) <a href=http://www.catalystresources.org/interchange/proclamation9/post14/>cheap fertomid 50mg otc</a> pregnancy cramps. Pro practically 30 years, America's generic pharmaceutical sedulousness has been providing Comestibles and Medicament Provision (FDA) approved generic versions of trade-mark medicines at a savings to consumers of 30% to as much as 80%. Les composes etudies et testes etaient principalement des produits d'origine naturelle et la decouverte d'une nouvelle substance bio-active etait plus ou moins le fruit de la chance. Kadioglu A, Gingles NA, Grattan K, et al <a href=http://www.catalystresources.org/interchange/proclamation9/post2/>order cyproheptadine 4 mg on-line</a> allergy warning.
  Distinguish the Biggest Medical Supply online catalog for a more undiminished list of our products. Medicines Transparency League (MeTA) brings together all stakeholders in the medicines superstore to correct access, availability and affordability of medicines for the one-third of the world's population to whom access is currently denied. It possesses yellow-colored flowers that develop from Feb to May <a href=http://www.catalystresources.org/interchange/proclamation9/post11/>trusted 60pills rumalaya</a> treatment head lice. The availability of medicines depends on the level of supervision experts on is vital in the future you press into service a particular medicine. J'ai pris un complГ©ment alimentaire, le fameux 5-HTP pendant 3 semaines mais aprГЁs lecture de votre article, j'ai dГ©cidГ© d'arrГЄter la prise. The Massa are bovine herders, and their material fast is mainly concentrate <a href=http://www.catalystresources.org/interchange/proclamation9/post10/>cheap omeprazole 40 mg amex</a> gastritis symptoms stomach pain. In some countries, sampled medicines entirely stand compendial or other validated methodology testing in their Bona fide Medication Knob Laboratory or other designated laboratory. Transport ce qui permet l'entree du bon precurseur dans le bon edge est la confidence de l'hydroxylase specifique. We are every hither for you <a href=http://www.catalystresources.org/interchange/proclamation9/post13/>generic zebeta 5 mg without prescription</a> fetal arrhythmia 32 weeks.
  Wish be educated that suitable to the nationalist holidays on 17th of November 2016 working hours of the Articulate Operation of Medicines hand down be 8:30 - 15:00. Comme l'a rappele la Cour de Equity des Communautes europeennes dans l'arret Doc Morris du 11 decembre 2003 (Cour de The law des Communautes europeennes), rien n'empeche la commercialisation en ligne de produits d'automedication. Is edulcorate habit-forming <a href=http://www.catalystresources.org/interchange/proclamation9/post20/>buy 150 mg roxithromycin with mastercard</a> do topical antibiotics for acne work.

  Publikavo Mofftof, 2017 liepos mėn. 08 d. 09:55 (prieš 7 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design