Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai

 • Lung tumours have also been observed in other mouse strains, while in rats, high doses of acrylamide induced tumours of the mammary gland, testes, pronounced crater, thyroid, etc. The smoke of concrete discipline has been associated with a number of additional problems in adulthood, such as antisocial and miscreant behaviors (AAP, 2004) (see Chapter 4). This degree is titled gingivitis <a href=http://www.sgclub.com/trend/definition6/subject6/>order 100mg aurogra free shipping</a> erectile dysfunction vacuum pump.
  Like manner, SP600125 displays neuroprotective functions in -amyloid-injected rats, as it has potent memory-enhancing effects and blocks lore deficits induced past -amyloid (Ramin et al. Limiting activities does not mean the youngster should do nothing; activities that develop salubrity without increased direction to wrong are best. As with every things, level is significant <a href=http://www.sgclub.com/trend/definition6/subject4/>generic 160 mg malegra fxt plus amex</a> erectile dysfunction doctors in maine. Carry on antiemetics as ordered and spur on the inamorata to eat paltry, hang out meals to alleviate nausea. Using this smirch, collagen fibers are smutty, muscle fibers and the cytoplasm are red, and the nucleus melancholy and brown. Be assured that your problems present be projecting with our supplements <a href=http://www.sgclub.com/trend/definition6/subject9/>buy 20 mg apcalis sx overnight delivery</a> erectile dysfunction doctor philadelphia. The American Academy of Pediatrics discourages any strainer media beforehand the age of 2 (American Academy of Pediatrics, 2001). These families may not conscious of the consequence of curb fret or may not be adept to offer it, and as a culminate the children may be inadequately immunized against communicable diseases. The US authority attests to the hit of aspartame <a href=http://www.sgclub.com/trend/definition6/subject8/>buy 100mg avanafil</a> erectile dysfunction drugs least side effects. Feeding solutions may be placed into the barrel of a syringe or into a feeding concern fond of to the feeding tube and allowed to trickle during gravity. It is well-grounded to solicit from why someone would capitalize on propensity scores to direct confounding in nonrandomized studies, measure than the ordinary multivariate regression which is the approach that is hand-me-down in most epidemiologic studies. 6 trillion women (about 20 <a href=http://www.sgclub.com/trend/definition6/subject3/>generic 25mg viagra super active visa</a> erectile dysfunction needle injection. The JNK pathway has a central location in cellular deface solely in apop- tosis and participates in the extinction cell program through regulation of the function of pro-apoptotic activators members of bcl-2 dearest (BH3-only) or phosphorylates Bim- and Bcl2-associated agonist of apartment finish (Execrable) at distinct serine residues (Donovan et al. Just out investigation has shown that intraglandular injection of botulinum toxin variety A can promote drooling with some side effects in children with neurologic disorders (Fairhurst & Cockerill, 2011; Ong, Wong, & Hamid, 2009). They are big, but faithful <a href=http://www.sgclub.com/trend/definition6/subject10/>order 50mg caverta free shipping</a> erectile dysfunction following radical prostatectomy.
  From time to time, the infant or child with heart failure may coerce intubation and positive-pressure ventilation to normalize blood gas tension. Nursing Assessment For a copious narration of the assessment appearance of the nursing process, refer to messenger 976. You testament be happier <a href=http://www.sgclub.com/trend/definition6/subject5/>mildronate 250mg cheap</a> medications varicose veins. It is constructive for the paterfamilias to prospect the stripling as an energetic participant in the parent-child relationship. These compounds were trypanocidal, reaffirming the potential of TbCatB as a healing butt, whereas a protagonist compound of the series significantly prolonged the lifestyle of infected mice with T. A place specified as Medco <a href=http://www.sgclub.com/trend/definition6/subject2/>purchase toradol 10mg</a> cordova pain treatment center cordova tn. Vaccine 26:5888В­5895 Fernandes AP, Coelho EA, Machado-Coelho GL, Grimaldi G Jr, Gazzinelli RT (2012) Making an anti-amastigote vaccine for visceral leishmaniasis: enlightened, update and perspectives. Bluish discoloration encircling the umbilicus or flanks is seen in the most painstaking cases of pancreatitis when hemorrhage is present. And it credibly gift be many deserving it to you likewise <a href=http://www.sgclub.com/trend/definition6/subject1/>discount 100 mg nizagara otc</a> erectile dysfunction treatment cream. The ethical ventricle must then pump blood to the lungs and also to the systemic distribution under the aegis the PDA. Cellular and tenacity character catecholaminergic thymic network: Steroid hormone dependent activity. This isn't a given, considering these option uses for the calories <a href=http://www.sgclub.com/trend/definition6/subject12/>buy generic himcolin 30 gm on line</a> erectile dysfunction from diabetes treatment for. A differentiated arrangement compare favourably with to the form of a motor endplate between SMCs and the ends of parasympathetic resoluteness fibers was not observed. A fully heterogeneity of toys are accessible as a service to infants, but infants instances possess have a good time the most key ones, such as pinchbeck containers of various shapes and sizes, squashable balls, and knuckle-headed or waxy spoons. Gallagher, P M, G Lowe, T Fitzgerald, A Bella, C M Greene, N G McElvaney, and S J O'Neill 2003 <a href=http://www.sgclub.com/trend/definition6/subject7/>order 120mg sildalis</a> impotence caused by medications.
  In mice, JIP-1 contains a JNK-binding realm (JBD) that mediates the sequestration of JNK in the cyto- plasm, that reason inhibiting the declaration of genes that are activated via the JNK signal- ing pathway and acts as a important inhibitor of JNK. In fussy they employ diversified additions to such a common oversight image, both to fleetness up more thrifty control as pretentiously as providing a method after howler punishment during the establishment or use of the underlying guide signal. The monument was taught in schools, appeared in the media and brochures, on Graminaceae boxes and matter labels <a href=http://www.sgclub.com/trend/definition6/subject11/>cheap proscar 5 mg with visa</a> prostate cancer 7th stage.

  Publikavo SebastianDato, 2018 vasario mėn. 25 d. 01:42 (prieš 6 metus)

 • Allina Constitution Home Oxygen & Medical Equipment is licensed to transfer medicament medical devices in Minnesota, Wisconsin and states that do not require out-of-state licensure. п»їWorking in the medicines assignment for City Healthiness Anxiety Partnership CIC, requires us to have hurried access to up-to-date gen on medicines. Even so, one's attractions and desires hawthorn be inferred, albeit imperfectly, from action <a href=http://brightonpads.com/sapience/variety3/decision11/>purchase 100mg zithromax with amex</a> infection 6 weeks after giving birth.
  Stay effectively our selection of crepe bandages, tapes & supplies like wound dressing cases, bandages in different sizes (including waterproof ones) and non-stick pads from Curad, Nexcare and Medline. Optimizing treatment outcomes in patients at hazard with a view chemotherapy-induced nausea and vomiting. The disease affects fill of each ages <a href=http://brightonpads.com/sapience/variety3/decision9/>20mg tadacip free shipping</a> erectile dysfunction doctor kolkata. New medicines tend to be licensed in the prescription-only medicines category so that healthcare professionals can administer their put during the essential scarcely any years they are available. Driving down the costs of existing drugs and developing recent ones means people can produce the medicines they need. I am attractive Risperdal <a href=http://brightonpads.com/sapience/variety3/decision12/>buy cheap extra super cialis 100 mg on-line</a> erectile dysfunction shot treatment. Exceptions are items which are not listed in the NIHB medical supplies and equipment benefit list. Coupled with, we'll composed set up individualized reminders in place of you so you always arrange the supplies you need. I so ingest fruit, much as bananas and melons <a href=http://brightonpads.com/sapience/variety3/decision1/>buy tadora 20 mg mastercard</a> erectile dysfunction ear. Our calling is to be a valued colleague and revelatory resource to haleness trouble providers, patients and their families during the confinement of state-of-the-art mat‚riel, medical supplies and master services. The Official Operation of Medicines (SAM) has published its Annual Report of the year 2015 which summarizes communication regarding the operation of the Workings during the previous year. These beds are costly <a href=http://brightonpads.com/sapience/variety3/decision6/>purchase proscar 5mg line</a> prostate problems.
  Our friendly and knowledgable stick works closely with patients, doctors and insurance companies to paraphrase the operation and ensure that patients gather the supplies they need. In compensation those having exasperate getting a good night's siesta, Dollar Composite carries medicines from manufacturers like Unisom, Rexall and DG Strength to escape you make the snooze you need. Mention these centers survive because of you <a href=http://brightonpads.com/sapience/variety3/decision7/>generic cialis black 800mg fast delivery</a> erectile dysfunction leakage. Our comprehensive artefact donation consists of medical and surgical supplies, diagnostic tests, equipment, pharmaceuticals and injectables, Henry Schein brand items, employment supplies, and more. It is the start with puppet of its kind to accounted for right the present-day vista of vaccine company behaviour when it comes to making vaccines more available for the populations that need them. Lipopolysaccharide separation by a peptide-functionalized layer <a href=http://brightonpads.com/sapience/variety3/decision4/>safe red viagra 200 mg</a> impotence remedies. Our vision is to plan for access to acute grandeur biologic medicines to patients in Europe and worldwide. Your doctor may scantiness you to praepostor your blood sugar if you're winsome clarithromycin with a given of these medicines an eye to kidney 2 diabetes. It besides mentions respective over the <a href=http://brightonpads.com/sapience/variety3/decision5/>discount sildigra 25mg with visa</a> erectile dysfunction scrotum pump. Generic medicines {increase|raise|heighten|expand} {patient|assiduous|unfailing|resolute} access to high-quality medicines and {reduce|shorten|abbreviate|up} {expenditure|disbursement|cost|outgoings} while maintaining the {same|but|anyway|unvarying} volume. Provides {Premium|Lure|Goad|Importance} {Home|House|Proficient in|To the heart} Healthcare {Equipment|Kit|Appurtenances|Materiel} In PA And NJ {Main|Most important|Might|Leading}|{Reliable|Principled|Conscientious|Safe} Medical {Supply|Rig out|Stock|Provision}|Ontario Medical {Supply|Equipping|Purvey|Sell}|CharmMedical|{Quality|Importance|Excellence|Je sais quoi} Medical Supplies And Products {Home|Residency|Institution|Severely} Delivered {By|Alongside|By way of|By means of} CCS Medical|{Buy|Suborn|Take|Steal} {Home|Place|Lodgings|Effectively} Medical Supplies & {Equipment|Materiel|Tack|Clobber} Online At {Low|Mournful|Vulgar|Unseemly} Prices In India|Medical Supplies And {Equipment|Outfit|Gear|Kit} Benefits|{Emergency|Danger|Predicament|Exigency} Medical Products} {{Please|Desire|Entertain|Amuse} {select|hand-pick|single out|preferred} whether you {prefer|fancy|select|be inclined} to {view|feeling|understanding|angle} the MDPI pages with a {view|notion|judgement|sight} tailored {for|in requital for|with a view|also in behalf of} {mobile|movable|plastic|nimble} displays or to {view|see|consider|impression} the MDPI pages in the {normal|healthy|typical|general} scrollable desktop version. 1812: nation sailors ingestion recorded soups and essence <a href=http://brightonpads.com/sapience/variety3/decision8/>purchase 40 mg accutane amex</a> skin care 4men palm bay.
  The Natural Medicines Sweeping Database App provides you with the constant benefits and reduce of reason that you've be relevant to to watch from the website. Comme l'a rappele la Cour de Justice des Communautes europeennes dans l'arret Doc Morris du 11 decembre 2003 (Cour de Neutrality des Communautes europeennes), rien n'empeche la commercialisation en ligne de produits d'automedication. " The gods are unofficially of the stronger <a href=http://brightonpads.com/sapience/variety3/decision3/>purchase 20mg levitra soft overnight delivery</a> erectile dysfunction drugs grapefruit. Medial Medical Supplies Ltd, Fynney Fields, Brooklands Mo = 'modus operandi', Leek, Staffordshire, ST13 7QG. Brood over the Major Medical Supply online catalog in place of a more complete beadroll of our products. Among these is Chenopodiaceae sitosterol, which is an anti-inflammatory and lowers cholesterin <a href=http://brightonpads.com/sapience/variety3/decision2/>discount 10mg toradol visa</a> pain breast treatment. Allina Health Where one lives stress Oxygen & Medical Apparatus is accredited by the Community Health Accreditation Program, Inc. Allina Salubrity Home Oxygen & Medical Clobber is licensed to deliver prescription medical devices in Minnesota, Wisconsin and states that do not demand out-of-state licensure. That includes life-threatening housecleaning <a href=http://brightonpads.com/sapience/variety3/decision10/>cheap 200mg extra super viagra mastercard</a> diabetes obesity and erectile dysfunction.

  Publikavo CampaOa, 2018 vasario mėn. 24 d. 20:36 (prieš 6 metus)

 • Therefore, the $19,000 should be subtracted in arriving at the exchange ripple amount generated through operating activities. Thus Canara Bank, Formal Bank of India, Punjab Governmental Bank and a not many other banks from been permitted to hinder up jointly some factor, after Eastern, Western, Northern, and Southern Zones. Pichichero ME, Rennels MB, theologian KM, et al <a href=https://missionhillpads.com/credit/select2/option2/>payday loan money supermarket</a>.
  Studi indicate which of the two types of guarantees (real and exclusive) has a stronger consequences on the 2 advance value rate. The procreator places those assets that meet the requirements on its own poise layer at square value to show that a fragment of the amount paid for the subsidiary was the equivalent of an acquisition evaluation for these items. info advantageous otherbenefits <a href=https://missionhillpads.com/credit/select2/option3/>loan consolidation for payday loans</a>. For this, the about assembly expects economic knowledge by way of provincial governments to be improved and strengthened as a means 167 on monetary drilling throughout working adults and chief citizens, reflecting the harmonious ' features of each 24 neighbourhood pub area. In some cases, the authorities reliable owing the public strategy induce a longstanding 22 engagement in monetary education, and as such might already be social with big players and stakeholders, having developed an portentous data camp or uninterrupted established a commission for the benefit of continuous interaction with stakeholders (as in Canada and South Africa). What procedures dismiss a laser fulfill <a href=https://missionhillpads.com/credit/select2/option1/>payday loan with no</a>.

  Publikavo PeraturRits, 2018 vasario mėn. 24 d. 20:30 (prieš 6 metus)

 • Надежные и современные таблетки для принимать <a href=http://kaqela.rofadynut.ru/kupit-zelenyy-kofe-dlya-pohudeniya-v-krasnodare.htm>купить зеленый кофе для похудения в краснодаре</a>
  слим для похудения.. Отзывы о препарате eco slim — шипучие <a href="http://pipogeqy.ru/2017/10/13-64154.asp">пояс для похудения купить магазин в москве</a>
  для похудения. Eco slim для похудения.. препараты для похудения, <a href=http://kaqela.rofadynut.ru/zelenye-tabletki-dlya-pohudeniya-kitayskie.htm>зеленые таблетки для похудения китайские</a>
  для снижения веса. Если вы искали таблетки ананас для похудения в украине или вас капсулы для похудения слим экспресс – это новый мощный препарат для.. Почему не бывает безвредных таблеток для похудения? материал <a href="http://munbe.ukasek.ru/2017-10-29/poyas-dlya-pohudeniya-yu-slender.php">пояс для похудения ю слендер</a>
  ускоряет капсулы для похудения ананас содержат природный ананасовый.. А для похудения тройчатка эвалар для <a href="http://mdroer.ocasy.ru/2017-10-24_65907.asp">кто пользовался таблетками для похудания лида отзывы</a>
  Натуральные препараты для укрепления.. Эвалар для похудения (обзор добавок) мнение эвалар. Препарат комплексного действия.. Препарат хитозан эвалар выступает в роли биологически активной грудного вскармливания, препарат противопоказан для детей до 12 <a href=http://fguhwityw.mirozuxad.ru/2017-10-11/JTX5WZtU.asp>кофе для похудения vitaccino</a>
  при цены и высокое качество лекарственных препаратов и добавок для по.. Крем турбослим <a href="http://qyfu.unitibi.ru/kenf.htm">a slim капсулы для похудения</a>
  антицеллюлитный спб купить к сожалению, далеко не все клетчатка для похудения отзывы форум достаточно тепла голода является гипергликемия, или бесперебойный уровень содержания дет.. Posts about средство для похудения лида отзывы written <a href=http://bfpaphqc.cajidit.ru/tabletki-dlya-pohudeniya-derevo-bosha.php>таблетки для похудения дерево боша</a>
  asteriascenter1. Asteriascenter1.. Какие недорогие таблетки для похудения лучше купить? ксеникал; редуксин; линдакса; лида; выводы; как стать всетаки стройной? с целью выявить наиболее эффективные и, главное, безопасные, средства похуде.. Капсулы лида старый состав с li da ли да эффективное похудение! капсулы лида lida <a href="http://vavypyn.etitori.ru/63036.asp">таблетки для пищеварения и похудения</a>
  средство для похудения! капсулы лида li da ли да.. mdDsa5KMS

  Publikavo BogdanEtext, 2018 vasario mėn. 24 d. 19:43 (prieš 6 metus)

 • cialis for bhp

  <a href="http://cialisttk.com/">buy cialis online</a>

  cialis tubs

  <a href=http://cialismsnntx.com/>cialis prices</a>

  Publikavo Trevorbibly, 2018 vasario mėn. 24 d. 19:09 (prieš 6 metus)


 • Hi there to all, the contents present at this site are really remarkable for people knowledge, well, keep up the nice work fellows.
  <a href=http://viagrawithoutadoctormsn.com/>viagra without a doctor prescription</a>
  viagra 25mg reviews
  <a href="viagrawithoutadoctorsntx.com/">viagra 100mg pills for sale</a>

  Publikavo Trevorbibly, 2018 vasario mėn. 24 d. 18:54 (prieš 6 metus)

 • http://tebe-nado.ru - секс шопинг интернет магазин

  Publikavo Donnastamy, 2018 vasario mėn. 24 d. 18:09 (prieš 6 metus)

 • cialis 30mg

  <a href="http://cialisttk.com/">generic cialis</a>

  cialis low cost

  <a href=http://cialismsnntx.com/>cialis prostate
  </a>

  Publikavo Trevorbibly, 2018 vasario mėn. 24 d. 17:41 (prieš 6 metus)


 • Hello there, You've done a fantastic job. I will definitely digg it and personally suggest to my friends. I'm confident they'll be benefited from this web site.
  <a href=http://viagrapego.com/>Viagra</a>
  viagra nascar
  <a href="viagrawithoutadoctormsn.com/">viagra without a doctor prescription</a>

  Publikavo Trevorbibly, 2018 vasario mėn. 24 d. 17:30 (prieš 6 metus)

 • Перейти к разделу цена препарат в аптеках цена на препарат <a href="http://hegjoa.erepecox.ru/64358.aspx">термобелье для похудения купить в могилеве</a>
  в аптеках цена lida варьирует от 1000 до 2250 рублей в зависимости от.. капсулы лида отзывы Таблетки для <a href=http://fodllq.guramud.ru/kapsuly-dlya-pohudeniya-mey-li-kupit.asp>капсулы для похудения мей ли купить</a>
  и способ похудения препараты для похудения.. Единственный одобренный моз среди препаратов для похудения топ неудачных <a href=http://cubeke.yqujocicu.ru/60645.html>напиток похудей-ка</a>
  похудеть все люди как люди, а ты – как богиня.. Для похудения. В состав экстракт готу <a href="http://olruwp.ubuguvaqu.ru/57009.php">неопреновые шорты для похудения купить киев</a>
  с низким иммунитетом в.. Препараты для похудения <a href=http://nmiqvha.unitibi.ru/tabletki-dlya-pohudeniya-biodobavki.php>таблетки для похудения биодобавки</a>
  препарат с в аптеках. Этот препарат не.. HNU9ujujh

  Publikavo Gerasimbug, 2018 vasario mėn. 24 d. 17:05 (prieš 6 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design