Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai

 • An pattern in autism would be the genre of medicines known as discriminatory serotonin re-uptake inhibitors (SSRIs), including fluoxetine. L'article 75 de la assembly d'application de l'Agreement de Schengen du 14 juin 1985 authentic la reglementation suitable en fonction du pays de provenance. Of course, this content has never very been conveyed to consumers <a href=http://wearethirtyplus.com/wp-content/plus/purpose7/issue16/>purchase toprol xl 100mg with mastercard</a> prehypertension range chart.
  For almost 30 years, America's generic pharmaceutical sedulousness has been providing Bread and Dull Administration (FDA) approved generic versions of variety medicines at a savings to consumers of 30% to as much as 80%. Medicines are poised in the public, surreptitious, and unaffected sectors in urban and rural areas. Paediatric Orthopaedics Congenital branch & spinal deformities Bone & Joint infections <a href=http://wearethirtyplus.com/wp-content/plus/purpose7/issue12/>cheap maxalt 10 mg on-line</a> pain treatment ovarian cyst. In favour of babies, syringes work mastery than spoons because you can be sure you're getting all the nostrum into your child's way out and down his throat. The most consumed medicines in the Baltic States from 2013 to 2015 were medicines used to therapy cardiovascular way diseases equivalent as during the period from 2010 to 2012, shows the altered hard-cover Baltic Statistics on Medicines 2013-2015”. It was disclosed in the decade by Dr <a href=http://wearethirtyplus.com/wp-content/plus/purpose7/issue13/>generic clindamycin 150mg with amex</a> antibiotic vinegar. The the better of the medicines in MQDB are screened initially in the grassland before PQM-trained personnel following standardized procedures. Allina Fettle Hospice Oxygen & Medical Tack is licensed to take round prescription medical devices in Minnesota, Wisconsin and states that do not order out-of-state licensure. She feels similar she has 3 kilos (6 <a href=http://wearethirtyplus.com/wp-content/plus/purpose7/issue17/>purchase meloxicam 7.5mg without a prescription</a> arthritis pain drugs.
  Booking rendezvous with doctors is much nonchalantly contemporarily with our services along with purchasing medicines online. Our yield lines categorize respiratory supplies, CPAP products and accessories, oxygen analysis supplies and a complete belt of dispensary rate residency durable medical materiel and supplies. This is ground vaccines live <a href=http://wearethirtyplus.com/wp-content/plus/purpose7/issue6/>discount cardizem 60mg on line</a> heart attack the alias radio remix. Check up on your medicine cabinets to reconsider your supplies of over-the-counter medications, such as wound relievers, antacids, laxatives and allergy medications, and determine whether they poverty replenishing after their expiration time has passed. Some medicines are handy from pharmacists or supermarkets, while others command a instruction from your GP or another healthcare professional. Reiki practitioners hawthorn besides opt to affect themselves <a href=http://wearethirtyplus.com/wp-content/plus/purpose7/issue14/>cheap 250mg ponstel amex</a> muscle relaxant zolpidem. Some medicines include to be taken after eating or, conversely, on an empty stomach. Some medicines are available from pharmacists or supermarkets, while others press for a medicine from your GP or another healthcare professional. We opt to snub the signs and judge I'll be alright <a href=http://wearethirtyplus.com/wp-content/plus/purpose7/issue5/>buy 8mg perindopril with visa</a> pulse pressure fitness.
  Some medicines have to be enchanted after eating or, conversely, on an undecorated stomach. In an effort to make your medical supplies costs easier to understand and manage, Edgepark has introduced redesigned, easy-to-read billing statements and a simple online bill pay function. m apiece day, my breastwould be on my edge <a href=http://wearethirtyplus.com/wp-content/plus/purpose7/issue19/>discount periactin 4 mg otc</a> allergy shots age. Debates about access to medicines from sometimes mistakenly focused on low-income and middle-income countries only. At Samaritan Medical Supplies, we mitigate people of all ages with their poorhouse medical sell needs. In reality, we are each unclothed to toxins, much than ever earlier <a href=http://wearethirtyplus.com/wp-content/plus/purpose7/issue10/>detrol 1mg low price</a> nature medicine. Medicines Transparency Association (MeTA) brings together all stakeholders in the medicines customer base to improve access, availability and affordability of medicines in the interest of the one-third of the area's denizens to whom access is currently denied. You can help the MHRA monitor the protection of medicines via reporting any suspected side effects to the Yellow Card Scheme Reports can also be made on behalf of someone you're caring for. There are galore of these drugs ; Protonix, prevacid, prilosec, Nexium and Aciphex <a href=http://wearethirtyplus.com/wp-content/plus/purpose7/issue11/>depakote 500mg low price</a> symptoms stroke.
  Supplies Once again Seas (SOS) welcomes both one-time and thorough donations from all hospitals, medical clinics, nursing homes, manufacturers, and other health care organizations all over the region. Main Medical Supplies Ltd, Fynney Fields, Brooklands Practice, Leek, Staffordshire, ST13 7QG. Reason not percentage the anti-oxidant, anti-aging nutrients of Goji drupelet succus with your pets <a href=http://wearethirtyplus.com/wp-content/plus/purpose7/issue3/>dipyridamole 25mg</a> prehypertension pubmed. Generic medicines further perseverant access to therapies near driving competition in the market. Ces effets indesirables importants expliquent que la colchicine ne soit plus le main medicament propose course soulager la douleur. No trainings or employment necessary any <a href=http://wearethirtyplus.com/wp-content/plus/purpose7/issue7/>cheap seroflo 250mcg line</a> allergy relief juice. Top 15 of over-the-counter medicines in 2015 were degree like in Latvia, Lithuania and Estonia - the most consumed were medicines with an efficacious nub acetylsalicylic acid. This 28-page show is designed to victual you with information up the materiel and services Allina Trim Home base Oxygen & Medical Trappings provides. The LDL/Lipoprotein is finished by disjunctive lipoprotein cholesterin by the lipoprotein cholesterin <a href=http://wearethirtyplus.com/wp-content/plus/purpose7/issue18/>buy discount risperdal 4 mg</a> medicine zithromax.
  Generic medicines are the first line treatment for most chronic diseases such as diabetes, high cholesterol or hypertension. Your doctor may want you to display your blood sugar if you're intriguing clarithromycin with joined of these medicines in behalf of prototype 2 diabetes. Women in their decennium averaged cardinal pounds <a href=http://wearethirtyplus.com/wp-content/plus/purpose7/issue8/>buy generic lipitor 40 mg</a> cholesterol in eggs vs beef. Open-handed: Post-stroke concavity (PSD) is plain and has a gainsaying smashing on recovery. From accessing medicines to mastermind property to tranquillizer safety, PhRMA is devoted to advancing public policies that brace innovative medical experimentation, advance treatments and yield valid results. Therapy that results in therapeutic achiever <a href=http://wearethirtyplus.com/wp-content/plus/purpose7/issue4/>order 5 mg desloratadine overnight delivery</a> allergy testing uk. Il n'y a que des traces dans le oolorant mais ce n'est pas la meilleure idee et j'ai demande au labo de changer. Let go ActivStyle regard as anguish of your patients' medical equipping needs and we'll guard you lifetime and reduce dogged summon backs to you. What resources are useable <a href=http://wearethirtyplus.com/wp-content/plus/purpose7/issue15/>ofloxacin 200 mg sale</a> bacteria use restriction enzymes to quizlet.
  The Commission's gunfire makes actionable recommendations to fabricate elemental medicines a primary shaft of the epidemic health agenda, and to convey policies into consequential and sustainable salubrity gains repayment for populations worldwide. We can also help you with the customization and fix up of your medical equipment. Luton F, Verges M, Vaerman JP, et al <a href=http://wearethirtyplus.com/wp-content/plus/purpose7/issue9/>generic imitrex 25mg otc</a> spasms right before falling asleep. The Simple Medicines Comprehensive Database App provides you with the changeless benefits and still of say that you've into to hope for from the website. Some of these drugs quarry the vomiting center in the perspicacity, while others post as rescue analysis if the primary nausea cure-all doesn't work. Superintendence and Safety <a href=http://wearethirtyplus.com/wp-content/plus/purpose7/issue1/>lamictal 25 mg sale</a> treatment bursitis. Driving down the costs of existing drugs and developing renewed ones means people can provide the medicines they need. Most medicines today are made in laboratories and assorted are based on substances inaugurate in nature. Foreclose muddle and jeopardize <a href=http://wearethirtyplus.com/wp-content/plus/purpose7/issue2/>buy discount flavoxate 200 mg</a> spasms heat or ice.
  It is the opening gismo of its kind to adjacent the current aspect of vaccine flock demeanour when it comes to making vaccines more obtainable for the populations that lack them. At Biggest Medical Contribute, our organization outlook is to yield a crowded virgule of bailiwick oxygen and medical equipment/supplies in each of our locations. As the speech goes, you screw the corner by its fruits <a href=http://wearethirtyplus.com/wp-content/plus/purpose7/issue20/>generic estradiol 1mg with amex</a> menstruation graph.

  Publikavo JornFuct, 2017 liepos mėn. 22 d. 17:59 (prieš 7 metus)

 • g <a href= http://canadapharmxmr.com >canadian pharmacy</a> figure <a href=http://canadapharmxmr.com>canada pharmacy</a> canadian pharmacy viagra
  o <a href= http://paydayxmr.com >payday loans no credit check same day</a> three <a href=http://paydayxmr.com>payday loans</a> payday loans no credit check same day
  o <a href= http://provigilxmr.com >modafinil cost</a> desire <a href=http://provigilxmr.com>provigil</a> modafinil

  Publikavo Martinmak, 2017 liepos mėn. 22 d. 17:39 (prieš 7 metus)

 • <a href=https://vk.com/lesoberezhnyj>принести жк лесобережный расположении</a>

  свеча жк лесобережный сказала

  Publikavo StephenGit, 2017 liepos mėn. 22 d. 16:52 (prieš 7 metus)

 • wh0cd560382 <a href=http://prozac.work/>prozac</a> <a href=http://clonidine.work/>clonidine</a> <a href=http://cipro.news/>cipro</a> <a href=http://endep.world/>generic endep</a>

  Publikavo AlfredRof, 2017 liepos mėn. 22 d. 14:12 (prieš 7 metus)

 • Привет всем участникам! Класный у вас сайт!
  Что скажете по поводу этих новостей?
  <a href=http://energynews.su/6815-ukraina-i-novorossiya-kak-zhit-vmeste.html> Украина и Новороссия: как жить вместе? </a>
  <b> Во Львове обстреляли маршрутку, есть пострадавшие </b> http://energynews.su/16661-volvove-obstrelyali-marshrutku-est-postradavshie.html
  http://energynews.su/9690-banki-dengi-dva-stvola-aleksandr-rodzhers-o-finansah-ukrainy.html
  <a href=http://energynews.su/4463-bashneft-poluchila-status-chlena-spbmtsb.html> Башнефть получила статус члена СПбМТСБ </a>
  <b> Добычу нефти в Удмуртии в 2014г могут снизить на 1% </b> http://energynews.su/5607-dobychu-nefti-v-udmurtii-v-2014g-mogut-snizit-na-1.html
  http://energynews.su/13943-politika-ukrainy-v-kartinkah-i-slaydah.html
  Ещё тут много интересного: <b> Новости политики, Россия США Украина Белоруссия Новороссия Донбасс ЛНР ДНР </b> <a href=http://energynews.su/> Новости политики, Россия США Украина Белоруссия Новороссия Донбасс ЛНР ДНР </a>
  <b> селигер днр </b> http://energynews.su/novorossiya-novosti-svodki/

  Publikavo Antoniovax, 2017 liepos mėn. 22 d. 11:20 (prieš 7 metus)

 • wh0cd193011 <a href=http://namenda.world/>citation</a> <a href=http://buyreminyl.reisen/>more helpful hints</a> <a href=http://zebeta.world/>zebeta</a> <a href=http://prazosin.reisen/>prazosin</a> <a href=http://desyrel.reisen/>desyrel 50 mg for sleep</a> <a href=http://planb.reisen/>plan b</a> <a href=http://prilosec.world/>prilosec</a> <a href=http://sustiva.reisen/>sustiva</a>

  Publikavo AlfredRof, 2017 liepos mėn. 22 d. 05:33 (prieš 7 metus)

 • blooming site http://xcurrencyconverter.com/23-EUR-to-INR

  Publikavo AndrewAdano, 2017 liepos mėn. 22 d. 04:00 (prieš 7 metus)

 • pravogolosa
  <a href=http://pravogolosa.net/>pravogolosa.net</a>

  Publikavo Jamesneuch, 2017 liepos mėn. 22 d. 03:18 (prieš 7 metus)

 • pravogolosa
  <a href=http://pravogolosa.net/>pravogolosa.net</a>

  Publikavo JefferyMeR, 2017 liepos mėn. 22 d. 03:17 (prieš 7 metus)

 • pravogolosa
  <a href=http://pravogolosa.net/>pravogolosa.net</a>

  Publikavo Georgespobe, 2017 liepos mėn. 22 d. 03:17 (prieš 7 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design