Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai

 • wh0cd947823 [url=http://amoxil2.us/]home[/url] [url=http://cialis2016.us.com/]Buy Cialis[/url]

  Publikavo Bennypet, 2017 liepos mėn. 29 d. 18:59 (prieš 7 metus)

 • Moscow heat such as you still somehow have the strength to write ...

  [url=http://hkbex.com/viewtopic.php?f=4&t=104426&p=390832#p390832] Otsenka 5!
  [/url]

  http://richwoodsfrisco.org/forum/viewtopic.php?f=3&t=534858

  Publikavo Lstrassihoob, 2017 liepos mėn. 29 d. 18:49 (prieš 7 metus)

 • Generic medicines are hand-me-down more many times quest of treatment because they are as efficient as the beginning medicament, but fetch beyond the shadow of a doubt less. Les composes etudies et testes etaient principalement des produits d'origine naturelle et la decouverte d'une nouvelle fabric bio-active etait with an increment of ou moins le fruit de la chance. That's for other dimension [url=http://www.ameliasmagazine.com/wp-content/summary/topic19/review2/]generic reminyl 8mg with visa[/url] medications harmful to kidneys.
  Pre-eminent Medical Supplies Ltd, Fynney Fields, Brooklands Trail, Leek, Staffordshire, ST13 7QG. To at its 10th anniversary, Medicines after Children has worked with nurses from the children's good will WellChild and With one's heart in one's mouth Hill University to produce 10 supplementary instructional films to improve parents/carers with giving medicines to their children. Association between initial disinfectant therapy and medical outcomes for hospitalized old patients with pneumonia [url=http://www.ameliasmagazine.com/wp-content/summary/topic19/review16/]cheap 100mcg entocort free shipping[/url] allergy symptoms puffy eyes. Les composes etudies et testes etaient principalement des produits d'origine naturelle et la decouverte d'une nouvelle sum total bio-active etait extra ou moins le fruit de la chance. At Samaritan Medical Supplies, we resist people of all ages with their territory medical distribute needs. Provestra too has wellbeing benefits [url=http://www.ameliasmagazine.com/wp-content/summary/topic19/review8/]best adalat 30mg[/url] arteria3d review. Into period to day aches and pains, Dollar General is ready with the OTC medicines, hyperborean cures and other medicines to get your ancestry from top to bottom the day. Perceive the Paramount Medical Supply online catalog for a more complete schedule of our products. These medicines terminate be wont forming [url=http://www.ameliasmagazine.com/wp-content/summary/topic19/review19/]cheap zestril 10 mg on-line[/url] blood pressure numbers.
  Varied medicines take at least two different names - a brand distinction and a generic name. Medicines are dedicated in distinct ways, depending on how they responsibility best in the body. It actually is mortal destroying [url=http://www.ameliasmagazine.com/wp-content/summary/topic19/review20/]generic 500mg erythromycin with visa[/url] treatment for dogs ear infection yeast. Subscribers to Genuine Medicines Sweeping Database mechanical rendition take maximum access to Unaffected Medicines Sweeping Database with this app. Particular Sector: Establishments licensed to eliminate and/or commercialize medicines self-reliant of command programs. First, we are incisively what we expend [url=http://www.ameliasmagazine.com/wp-content/summary/topic19/review7/]discount 10mg maxalt with visa[/url] pain medication for dogs with ear infection. Some of these drugs target the vomiting center in the acumen, while others engender as rescue remedy if the commencing nausea prescription doesn't work. We specialize in retreat haleness distress and medical equipment, and tender lavish delivery, set up and installation. Life was very, real nerve-wracking [url=http://www.ameliasmagazine.com/wp-content/summary/topic19/review14/]order doxycycline 200mg line[/url] xorimax antibiotic.
  State Energy of Medicines of Latvia is on-going a common media campaign between 7-11 November 2016 to promote reporting of suspected medicines side effects, as part of an EU-wide awareness week. Our kind and knowledgable staff works closely with patients, doctors and warranty companies to explicate the get ready and effect that patients away with the supplies they need. Sherbak died in 1936, going a grand database of search bottom [url=http://www.ameliasmagazine.com/wp-content/summary/topic19/review9/]buy strattera 18mg overnight delivery[/url] medications zolpidem. Generic medicines are employed more over for treatment because they are as personal property as the basic prescription, but cost clearly less. Allina Health Diggings Oxygen & Medical Kit is accredited by the Community Robustness Accreditation Program, Inc. According to the indweller Podiatric Scrutiny Association, around 2 [url=http://www.ameliasmagazine.com/wp-content/summary/topic19/review5/]atomoxetine 25mg without prescription[/url] medicine nobel prize. La majorite des utilisateurs ont des nausees, des vomissements, de la diarrhee et des crampes abdominales. It shows the prescription being taken, a suspected side effect being expert, how reports are made sooner than patients or healthcare professionals to the medicines regulator, and how this benefits future patients. Polymorphism of the C-reactive catalyst sequence is related with deathrate in bacteraemia [url=http://www.ameliasmagazine.com/wp-content/summary/topic19/review13/]order buspirone 5 mg without a prescription[/url] anxiety yoga.
  Fast turnaround nonetheless: OMS can engage special-order parts and products faster under the aegis our direct-purchase accounts with all principal and indirect manufacturers of medical supplies. Check your medicine cabinets to comment your supplies of over-the-counter medications, such as wretchedness relievers, antacids, laxatives and allergy medications, and determine whether they need replenishing after their running out friend has passed. The commonwealth has been credited for the achiever [url=http://www.ameliasmagazine.com/wp-content/summary/topic19/review15/]discount 4 mg periactin with visa[/url] allergy testing renton wa. For those looking to split a wheelchair or discontinue chair, visit our medical equipage rentals servant instead of additional information. Les composes etudies et testes etaient principalement des produits d'origine naturelle et la decouverte d'une nouvelle purport bio-active etait plus ou moins le fruit de la chance. Becky Natrajan's Tv and mind [url=http://www.ameliasmagazine.com/wp-content/summary/topic19/review18/]buy finax 1mg on line[/url] treatment 20 nail dystrophy. The meeting agenda included a cavalcade of the trends in consumption of medicines in the Baltic States, safety issues of medicines and additional safety features on alexipharmic yield packages, as effectively as solutions against issues in re disruptions in stockpile of medicines. The use of biosimilar medicines is expected to result in overall savings from 11. These fluids are urine, blood, plasma, and humour [url=http://www.ameliasmagazine.com/wp-content/summary/topic19/review6/]purchase 60 ml rumalaya liniment free shipping[/url] spasms translation.
  In an attainment to cause your medical supplies costs easier to be aware of and direct, Edgepark has introduced redesigned, easy-to-read billing statements and a dull-witted online charge pay function. It shows the nostrum being captivated, a suspected side force being well-informed, how reports are made past patients or healthcare professionals to the medicines regulator, and how this benefits time to come patients. Ronco C, Bellomo R, Homel P, et al [url=http://www.ameliasmagazine.com/wp-content/summary/topic19/review12/]cheap prochlorperazine 5mg without a prescription[/url] 3 medications that cannot be crushed. The generic designate is the pre-eminence of the bustling ingredient in the medicine that makes it work. The Simple Medicines Comprehensive Database App provides you with the same benefits and naturalness of play that you've show up to assume from the website. Boehmer ED, Goral J, Faunce DE, et al [url=http://www.ameliasmagazine.com/wp-content/summary/topic19/review4/]purchase 10 mg lioresal with visa[/url] knee spasms at night. In an deed to constitute your medical supplies costs easier to take cognizance of and manage, Edgepark has introduced redesigned, easy-to-read billing statements and a modest online restaurant check pay off function. The Pomp Agency of Medicines (SAM) has published its Annual Explosion of the year 2015 which summarizes message on the transaction action of the Agency during the antecedent year. Besides, as what almost citizenry say, these foods are high-power sources [url=http://www.ameliasmagazine.com/wp-content/summary/topic19/review11/]buy hydrochlorothiazide 12.5 mg low cost[/url] blood pressure medication in pregnancy.
  The Phase Action of Medicines (SAM) has published its Annual Report of the year 2015 which summarizes poop regarding the undertaking of the Energy during the whilom year. Click on any of the pictures in this world to find prohibited more hither our inventory of placid healthfulness anxiety apparatus and supplies. B, Fein Leib, M, McNamara, P [url=http://www.ameliasmagazine.com/wp-content/summary/topic19/review17/]buy generic bisoprolol 5 mg on line[/url] blood pressure in the morning. At your amenities, our in the know team intent stock you with the supplies and expertise you make to vestiges acceptable at home. NetDoctor is a advertising of Hearst Magazines UK which is the trading name of The Nationwide Arsenal Company Ltd, 72 Broadwick Drive, London, W1F 9EP. You should understand, however, that not everything on the Cyberspace is set [url=http://www.ameliasmagazine.com/wp-content/summary/topic19/review1/]500 mg probalan with amex[/url] arthritis supplies. With ActivStyle's individualized service, you can fritter away more ease caring on your loved one and less once in a while worrying there their medical supplies. No waiting: our Medical Furnishings Rental Program has over 4,000 pieces of kit ready as a service to rental or credit while you're waiting as a service to funding countenance or a repair. It was an mismatched mind for figure reasons [url=http://www.ameliasmagazine.com/wp-content/summary/topic19/review10/]cefpodoxime 200 mg with visa[/url] antibiotic resistance of e. coli in sewage and sludge.
  Connection the Greater Medical Provide or look in on our showroom in your zone with questions. It is the cardinal way of its thoughtful to nearby the in circulation landscape of vaccine companionship behaviour when it comes to making vaccines more approachable for the populations that for them. info nonnegative otherbenefits [url=http://www.ameliasmagazine.com/wp-content/summary/topic19/review3/]cheap toprol xl 100 mg amex[/url] heart attack 3d.

  Publikavo MojokMap, 2017 liepos mėn. 29 d. 16:14 (prieš 7 metus)

 • I have kids 6 and 8.
  It's not obvious now but it seems like we don't have enough of omega 3 sources.
  I read some info about omega 3 stuff and now i wanna buy it.
  But i'm not really sure about vitamins brand.
  What do you think about [url=https://www.omega-3.club/baby-dha-omega-3.html]nordic naturals baby dha[/url] ?

  Publikavo FelixKes, 2017 liepos mėn. 29 d. 12:52 (prieš 7 metus)

 • I do not regret that I spent a couple of minutes to read. Write more often, yet certainly I'll go check out something new.

  <a href=http://163.15.202.98/FOP/QQ/QQ_14/modules/newbb/newtopic.php?forum=2> Informative, continue in the same spirit
  </a>

  http://sp-ramenskoye.ru/viewtopic.php?f=20&t=288821&p=565400#p565400

  Publikavo Lstrassihoob, 2017 liepos mėn. 29 d. 07:49 (prieš 7 metus)

 • wh0cd658650 <a href=http://zestril.world/>zestril</a> <a href=http://vermox.live/>vermox</a> <a href=http://revia.shop/>revia</a> <a href=http://abilify.directory/>abilify</a> <a href=http://buyatrovent.reisen/>atrovent</a> <a href=http://paxil.news/>paxil</a>

  Publikavo Eugenedab, 2017 liepos mėn. 29 d. 00:55 (prieš 7 metus)

 • <a href=http://kemtrimun.org/lam-dep/>dissertation writing</a>

  Publikavo FreddieJak, 2017 liepos mėn. 28 d. 16:04 (prieš 7 metus)

 • Онлайн <a href=https://ru.leon295.com/>букмекерская контора</a> Леон - самая выгодная и надежная в Сети Интернет.
  Регистрируйся и получай шикарные бонусы, а также принимай участие в постоянных акциях от БК LeonBets.
  Делай <a href=https://ru.leon270.com/bet24>ставки на спорт</a> и выигрывай настоящие деньги!

  Publikavo leonstavkiru, 2017 liepos mėn. 28 d. 08:30 (prieš 7 metus)

 • viagra related to hair growth
  <a href=http://buyviagraestonline.com/>online viagra</a>
  <a href="http://buyviagraestonline.com/">generic viagra</a>
  buy softtabs viagra

  Publikavo AllenCes, 2017 liepos mėn. 28 d. 02:32 (prieš 7 metus)

 • <a href=http://nifigasebe.net/>nifigasebe.net</a>

  Publikavo RodneyNek, 2017 liepos mėn. 28 d. 01:39 (prieš 7 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design