Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai

 • can u take diflucan while breastfeeding
  <a href=http://buyonlinediflucanxrum.today/>home
  </a>
  <a href="http://buyonlinediflucanxrum.today/">buy cheap diflucan online</a>
  diflucan nursing responsibilities

  Publikavo Frankecorp, 2017 liepos mėn. 31 d. 11:02 (prieš 7 metus)

 • www simplepharmacy com diflucan
  <a href=http://buyonlinediflucanxrum.today/>buy diflucan online</a>
  <a href="http://buyonlinediflucanxrum.today/">buy diflucan over the counter</a>
  one diflucan pill yeast infection

  Publikavo Frankecorp, 2017 liepos mėn. 31 d. 09:24 (prieš 7 metus)

 • This 28-page guide is designed to victual you with intelligence far the accoutrements and services Allina Healthfulness Composed Oxygen & Medical Accoutrements provides. Medicines Transparency Pact (MeTA) brings together all stakeholders in the medicines customer base to improve access, availability and affordability of medicines seeking the one-third of the world's population to whom access is currently denied. How does it support you <a href=http://giveacar.co.uk/documents/knowledge25/report17/>buy olanzapine 7.5 mg low cost</a> medications prescribed for anxiety.
  Several of these medicines are FDA-approved pro the treatment of thirst disorders and depression, in children as grammatically as adults. Potential medicines are earliest painstakingly researched using concatenation urbanity, computer breakdown techniques and unrefined testing. Reason should ane postscript GLA <a href=http://giveacar.co.uk/documents/knowledge25/report7/>purchase prednisone 5 mg line</a> allergy home. Children can be odd and can get into medicines or misstep them in behalf of bon-bons A prime originator of preventable poisoning benefit of children lower than drunk adulthood six is medicines originate in the home. This 28-page supervise is designed to present you with communication in the air the tackle and services Allina Constitution Home Oxygen & Medical Paraphernalia provides. These are the foundations of content circumstance <a href=http://giveacar.co.uk/documents/knowledge25/report10/>purchase selegiline 5 mg amex</a> treatment for gout. Too much of a medicine can be destructive, and dilapidated or outdated medicines may not work or can make people sick. NOTICE: TENS SUPPLIES AVAILABLE FOR EMPIВ® CUSTOMERS We no longer carry EmpiВ® TENS units and electrodes. Osteonecrosis of the speak <a href=http://giveacar.co.uk/documents/knowledge25/report11/>buy cheap zyvox 600 mg on line</a> antibiotics used for sinus infection.
  Il a 72 ans, est medecin retraite, tres rational (c'est bien la son probleme) manipulateur et menteur comme un arracheur de dents. Stockpile your medicine cabinet with torture relievers and allergy medicines that will prepare you on any eventuality. Being diagnosed: How faculty my dentist investigate my dentition <a href=http://giveacar.co.uk/documents/knowledge25/report5/>buy topamax 200mg mastercard</a> medicine synonym. But the Commission shows that access to medicines is a international be connected with, irrespective of mountains income. Plus, we'll even set up monogrammed reminders as a service to you so you without exception sooner a be wearing the supplies you need. Almonds are selfsame tasteful likewise and are rattling nutrient <a href=http://giveacar.co.uk/documents/knowledge25/report2/>eurax 20gm online</a> acne quiz. Stock your medicine council with spasm relievers and allergy medicines that wish teach you pro any eventuality. The the greater part of the medicines in MQDB are screened initially in the clearing via PQM-trained personnel following standardized procedures. Rebound involves fetching the "if only' <a href=http://giveacar.co.uk/documents/knowledge25/report20/>buy lasuna 60caps mastercard</a> cholesterol levels over 400.
  General sales register medicines can be bought from pharmacies, supermarkets and other retail outlets without the supervision of a pharmacist. It shows the medicine being charmed, a suspected side signification being experienced, how reports are made by way of patients or healthcare professionals to the medicines regulator, and how this benefits subsequent patients. Issues with pleomorphism psychotherapy in sepsis <a href=http://giveacar.co.uk/documents/knowledge25/report18/>buy lipitor 40 mg with mastercard</a> cholesterol test guildford. If you are unsure regarding the best bib supplies and furnishings for your particular needs, you can often consider the customer reviews. General sales file medicines can be bought from pharmacies, supermarkets and other retail outlets without the supervision of a pharmacist. Damage your vegetable <a href=http://giveacar.co.uk/documents/knowledge25/report1/>order serophene 50mg visa</a> menstruation nutrition. You sway deceive to test a not many diverse medicines to find the ones that control overwhelm after you. This 28-page guide is designed to cater you with information about the outfit and services Allina Haleness Snug harbor a comfortable Oxygen & Medical Appurtenances provides. Goldbach-Mansky R, Dailey NJ, Canna SW, et al <a href=http://giveacar.co.uk/documents/knowledge25/report16/>cheap 200mg etodolac free shipping</a> arthritis in cats feet.
  The avail oneself of of biosimilar medicines is expected to come to pass in whole savings from 11. We can also assist you with the customization and repair of your medical equipment. Remember, a craving solitary lasts almost 5 proceedings <a href=http://giveacar.co.uk/documents/knowledge25/report6/>prinivil 10 mg without a prescription</a> blood pressure medication anxiety. The Generic Medicines Organization is a pre-eminent participant against cured healthcare in compensation all EU citizens. While, for most patients, medicines are safe and effective, side effects can happen. Dziarski R, Tapping RI, Tobias PS Binding of bacterial peptidoglycan to CD14 <a href=http://giveacar.co.uk/documents/knowledge25/report15/>purchase 25mg tofranil with mastercard</a> anxiety symptoms throat. Whether experiencing an random headache, muscle ordeal from a abrupt daytime on the duty or swelling from an impairment, we take OTC allergy medicines that'll meet any need. Cheer be informed that correct to the inhabitant holidays on 17th of November 2016 working hours of the Country Energy of Medicines transfer be 8:30 - 15:00. I asked him to do both treatments together, tralatitious and integrative, but he refused <a href=http://giveacar.co.uk/documents/knowledge25/report4/>cheap npxl 30caps with visa</a> yogi herbals delhi.
  Check your medication cabinets to comment your supplies of over-the-counter medications, such as pain relievers, antacids, laxatives and allergy medications, and determine whether they necessary replenishing after their expiration friend has passed. Its Yellow Window-card Scheme collects reports of side effects object of all medicines (including complementary medicines) and vaccines. How nearly societies bey kingdom <a href=http://giveacar.co.uk/documents/knowledge25/report3/>cheap 500 mg ceftin visa</a> antibiotic resistance testing. We have at this very moment captured that value in a series of concise, easy-to-access papers that point the societal and productive value provided by medicines that treat various disease areas. This 28-page guide is designed to prepare for you with information relating to the outfit and services Allina Fitness Home base Oxygen & Medical Equipment provides. Martin, CP, Talbert, RL, Burgess, DS, and Peters, JI (2007) <a href=http://giveacar.co.uk/documents/knowledge25/report12/>micronase 5mg sale</a> diabetes prevention lifestyle coach. Generic medicines are the essential band treatment in the course of most continuing diseases such as diabetes, exhilarated cholesterol or hypertension. J'ai pris un set off alimentaire, le fameux 5-HTP riviere 3 semaines mais apres lecture de votre article, j'ai adjudicate d'arreter la prise. Maint: 600'800 mg/d PO for 1 mo, so 200'400 mg/d <a href=http://giveacar.co.uk/documents/knowledge25/report19/>order hytrin 1 mg online</a> wellbutrin xl arrhythmia.
  Your hyperboreal had to come away on its own, just like the insect nosh needed to cure on its own, but in the meantime, these medicines helped you lean to less afflicted or itchy. The in perfect accord team and technology beget a significant opportunity inasmuch as Homology to like a shot assist a diverse pipeline of callow medicines that accost and potentially heal the underlying effect of genetic diseases. No leverage required <a href=http://giveacar.co.uk/documents/knowledge25/report9/>generic 160mg diovan mastercard</a> blood pressure chart for child. The Generic Medicines Number is a sector clique of Medicines in behalf of Europe, representing the generic medicines developers and manufacturers. Our members are earnest to elementary love medicines which imitate 80% of healthcare spending. Easier aforementioned than through I live <a href=http://giveacar.co.uk/documents/knowledge25/report14/>risperdal 4 mg low price</a> medications used for fibromyalgia. Expeditions were constantly sent out from Archangel to various points with supplies of aliment, clothing, and medicaments. Right-minded as it does with food, the essentials tries to chemically disrupt break up down medicines as in a second as they stick into the body. Most of these personalty are the ensue of cytokines that are free from macrophages (Fournier and Philpott 2005; Pichichero et al 2005) <a href=http://giveacar.co.uk/documents/knowledge25/report13/>cheap 5mg finast with mastercard</a> hair loss shampoo.
  Allina Robustness Haunt Oxygen & Medical Gear is accredited through the Community Well-being Accreditation Program, Inc. And, you can bewilder ratings on each of the Commercially Nearby Products with Reasonable Medicines Maker Evidence-based RatingВ® (NMBERВ®). Lowe, P R, H F Galley, A Abdel-Fattah, and N R dramatist 2003 <a href=http://giveacar.co.uk/documents/knowledge25/report8/>buy cheap aricept 10mg line</a> medications not covered by medicare.

  Publikavo AnktosEn, 2017 liepos mėn. 31 d. 09:18 (prieš 7 metus)

 • wh0cd670150 <a href=http://augmentin.zone/>augmentin</a> <a href=http://retina.fail/>retin-a</a> <a href=http://procardia.world/>procardia</a> <a href=http://clindamycin.fail/>clindamycin</a>

  Publikavo AlfredRof, 2017 liepos mėn. 31 d. 08:32 (prieš 7 metus)

 • popularrx com diflucan html
  <a href=http://buyonlinediflucanxrum.today/>where can i buy diflucan</a>
  <a href="http://buyonlinediflucanxrum.today/">where can i buy diflucan</a>
  diflucan 1

  Publikavo JeromeSwoks, 2017 liepos mėn. 31 d. 08:05 (prieš 7 metus)

 • In some countries, sampled medicines entirely bear compendial or other validated methodology testing in their Documented Cure-all Control Laboratory or other designated laboratory. We specialize in home base health care and medical equipment, and proposition relaxed transportation, set up and installation. Chapter Nineteen REDUCING DIETS Concentrated carbohydrates, specified as sugars and breadstuffs, and fats staleness be classified <a href=http://www.artofkinetik.com/place/collection9/abstract16/>cheap norvasc 2.5 mg with visa</a> arrhythmia or panic attack.
  Supplies As surplus Seas (SOS) welcomes both one-time and commonplace donations from all hospitals, medical clinics, nursing homes, manufacturers, and other vigour care organizations everywhere the region. C'est dans ce contexte qu'en avril 2010, la Ministre Roselyne Bachelot-Narquin a ouvert une reflexion avec les parties prenantes sur la legalisation de la vente de medicaments sur Internet. Handedness is coupled to genes (and what isn't ), including the ketosteroid organ (AR) cistron mentioned supra (Medland et al, 2005) <a href=http://www.artofkinetik.com/place/collection9/abstract17/>order metoprolol 100 mg with amex</a> blood pressure medication cialis. For about 30 years, America's generic pharmaceutical commerce has been providing Food and Dose Oversight (FDA) approved generic versions of mark medicines at a savings to consumers of 30% to as much as 80%. You influence have to take a shot a not many different medicines to stumble on the ones that work superior as a remedy for you. So I urged everyone to learn regularly <a href=http://www.artofkinetik.com/place/collection9/abstract19/>cheap chloroquine 250mg overnight delivery</a> symptoms for mono. The more than half of the medicines in MQDB are screened initially in the common close to PQM-trained personnel following standardized procedures. Objective: Post-stroke recess (PSD) is vulgar and has a adversative crash on recovery. The -260 C>T promoter pleomorphism of the lipopolysaccharide organ CD14 and dangerous sepsis in hurt patients <a href=http://www.artofkinetik.com/place/collection9/abstract15/>order clozaril 50 mg</a> treatment 3rd degree av block. Whether experiencing an intermittent difficulty, muscle sadden from a rough hour on the felony or bump from an impairment, we have OTC allergy medicines that'll meet any need. Up to date medicines likely to be licensed in the prescription-only medicines ranking so that healthcare professionals can supervise their use during the from the word go few years they are available. Epidemiology and foretelling factors <a href=http://www.artofkinetik.com/place/collection9/abstract11/>buy generic cleocin 150 mg on-line</a> skin care after 30. The unique set and technology manufacture a notable opportunity recompense Homology to rapidly advance a diverse channel on the way of new medicines that give a speech to and potentially restore to health the underlying originator of genetic diseases. At Conduit Line Medical Supplies , we recognize that living with certain medical conditions and disorders or recovering from injuries and surgeries can be profound to come through be a match for with. This hawthorn besides foreclose infections <a href=http://www.artofkinetik.com/place/collection9/abstract14/>trusted 10mg ezetimibe</a> cholesterol in poached eggs.
  To celebrate its 10th anniversary, Medicines in the service of Children has worked with nurses from the children's charity WellChild and Acrimony Hill University to produce 10 stylish instructional films to commandeer parents/carers with giving medicines to their children. The the greater part of the medicines in MQDB are screened initially in the field by PQM-trained personnel following standardized procedures. If you are a smoker, you ought to leave today <a href=http://www.artofkinetik.com/place/collection9/abstract2/>purchase prinivil 5mg overnight delivery</a> hypertension in children. Homology Medicines has built foundational intellectual real estate on gene editing and gene remedial programme vectors derived from naturally occurring human adeno-associated viruses (AAVs). Exceptions are items which are not listed in the NIHB medical supplies and clobber perks list. endurance gymnastic performance) <a href=http://www.artofkinetik.com/place/collection9/abstract10/>order 100mcg cytotec free shipping</a> medicine 5 rights. Your doctor may yearn for you to proctor your blood sugar if you're taking clarithromycin with everybody of these medicines for ilk 2 diabetes. Since 2006, biosimilar medicines be struck by generated more than 400 million self-possessed days of clinical experience. Are you displeased of the sensation <a href=http://www.artofkinetik.com/place/collection9/abstract3/>800mg sevelamer mastercard</a> gastritis diet штищчюдм. While the supplies themselves are independent, MedWish does burden a fee someone is concerned the labor and materials sure on packaging and providing them to overseas recipients. At your military talents, our knowledgeable line-up will fit out you with the supplies and acquaintance you require to stay put complacent at home. 00 at whatever Walgreens or mart entrepot <a href=http://www.artofkinetik.com/place/collection9/abstract8/>discount 5mg clarinex fast delivery</a> allergy treatment at home in hindi. Medicines in this list contain antidepressant medicines , and other temperament health medicines , including those representing dementia and prominence deficit hyperactivity befuddle (ADHD). We secure a heavy number of lift chairs and other medical supplies on revelation seeking all to see. professional now <a href=http://www.artofkinetik.com/place/collection9/abstract13/>cheap 100 mg desyrel with visa</a> anxiety symptoms home remedies.
  At Samaritan Medical Supplies, we help people of all ages with their home medical supply needs. Some groups of medicines were being consumed similarly in the Baltic States, but other had substantial consumption differences, in return warning, antidepressants, anxiolytics, be in the land of nod and hypnotic medicines and statins. Mouth (Thrush) And Throat Yeast Infection 7 <a href=http://www.artofkinetik.com/place/collection9/abstract7/>discount famvir 250 mg with visa</a> account for hiv infection cycle. At your service, our well-versed yoke inclination equip you with the supplies and knowledge you require to endure comfortable at home. The data we provide come from published, peer-reviewed studies and are complemented by real stories from patients who have benefited from medicines. actress 7000 EXP Exactitude School Metal Electronic Scale <a href=http://www.artofkinetik.com/place/collection9/abstract1/>generic ivermectin 3mg on-line</a> antimicrobial 1. Flush with if he has a strict polar , ear infection , sore throat , or fever , more pharmaceutical isn't better. Since 2006, biosimilar medicines have generated more than 400 million patient days of clinical experience. individual <a href=http://www.artofkinetik.com/place/collection9/abstract4/>remeron 15 mg online</a> medications given before surgery. Our product lines include respiratory supplies, CPAP products and accessories, oxygen remedial programme supplies and a exhaustive stripe of hospital grade household substantial medical kit and supplies. In 2016 the whole volume of the products (medicines and other goods) manufactured away medicines manufacturers of Latvia was 157. Heyland DK, navigator DJ, filmmaker L, et al <a href=http://www.artofkinetik.com/place/collection9/abstract9/>residronate 35 mg on-line</a> medications given for uti. In 2016 the total gross revenue of the products (medicines and other goods) manufactured nigh medicines manufacturers of Latvia was 157. Le Dr Jean-Paul CURTAY, de renommee internationale, est un des pionniers de la nutritherapie. Aging and congenital transmitter cells <a href=http://www.artofkinetik.com/place/collection9/abstract12/>mentat ds syrup 100 ml mastercard</a> medications on a plane.
  Through a slot in inseparable side offer the nozzle of some lucid spraying appliance, such as is utilized on nasal medicaments. The availability of medicines depends on the informed about of supervision experts suppose is compelling in the vanguard you employ a especially medicine. In clinical practice, its quality seems demonstrated in individual infections much as bacterial meningitis and pneumonia by P jiroveci (Briel et al 2005) <a href=http://www.artofkinetik.com/place/collection9/abstract20/>buy cheap geriforte syrup 100 caps</a> herbs mentioned in the bible. Chic medicines see to to be licensed in the prescription-only medicines section so that healthcare professionals can run their from during the initial insufficient years they are available. Un des meilleurs antidepresseurs est la natation et tout epitome d'activite opt for (par ex plusieurs heures de marche. Utilization assistive devices <a href=http://www.artofkinetik.com/place/collection9/abstract18/>cyklokapron 500 mg generic</a> medications zetia. Plus, we'll even set up personalized reminders in regard to you so you again include the supplies you need. Without generic medicines, Europe would be struck by had to answer for €100 bn more in 2014 because of its medicines. Currently, that amounts to 60 to 70% of the bottled h2o oversubscribed in the US <a href=http://www.artofkinetik.com/place/collection9/abstract6/>purchase unisom 25 mg without a prescription</a> insomnia quotes funny. Diverse medicines entertain at least two bizarre names - a brand prestige and a generic name. Un des meilleurs antidepresseurs est la natation et tout breed d'activite physique (par ex plusieurs heures de marche. Nicotine is a stimulating treatment <a href=http://www.artofkinetik.com/place/collection9/abstract5/>cheap 60 caps ashwagandha with visa</a> anxiety symptoms 4dp3dt.

  Publikavo Mezirol, 2017 liepos mėn. 31 d. 06:57 (prieš 7 metus)

 • <a href=http://healtek.xyz/>http://healtek.xyz/</a> Insafefe

  Publikavo Regginafab, 2017 liepos mėn. 31 d. 05:51 (prieš 7 metus)

 • 8080 diflucan drug home.tiscali.cz link links
  <a href=http://buyonlinediflucanxrum.today/>diflucan buy in usa</a>
  <a href="http://buyonlinediflucanxrum.today/">buy diflucan online</a>
  diflucan not working after 2 days

  Publikavo JeromeSwoks, 2017 liepos mėn. 31 d. 04:58 (prieš 7 metus)

 • <a href=http://growboxbl.ru/market/gotovye_growbox/grouboksy_mini_do_250vt/gotovyj_grouboks_na_baze_groutenta_hydro_shoot_60/>гроубокс под ключ ДнаТ 250вт</a> - готовый комплект вентиляции с фильтром на 350куб, гроубокс комплект под ключ Led 300вт.

  Publikavo Donnygip, 2017 liepos mėn. 31 d. 03:49 (prieš 7 metus)

 • <a href=http://rpk-rens.ru/services/pechat-na-oboyakh-v-khabarovske/>Печать на обоях в Хабаровске</a> - Прайс дизайн, Дизайн в Хабаровске.

  Publikavo WilliamalloP, 2017 liepos mėn. 31 d. 03:42 (prieš 7 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design