Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai

 • <a href=http://amoxilrx.com/buy-amoxil-500-mg.html>buy amoxil 500 mg</a>

  Generic Amoxil is used for treating infections caused by certain bacteria. It is also used with other medicines to treat H. pylori infection and ulcers of the small intestines. Amoxil is a penicillin antibiotic. It works by killing sensitive bacteria.

  <a href=http://amoxilrx.com/amoxil-side-effects-1.html><img>http://amoxilrx.com/amoxil-250mg.jpg</img></a>

  Amoxicillin capsule

  What is this medicine?
  AMOXICILLIN is a penicillin antibiotic. It kills or stops the growth of some bacteria. This medicine is used to treat many kinds of infections. It will not work for colds, flu, or other viral infections.

  <a href=http://amoxilrx.com/amoxil-1g.html><img>http://amoxilrx.com/amoxil-500mg.jpg</img></a>

  How should I use this medicine?

  Take this medicine by mouth with a glass of water. Follow the directions on your prescription label. You may take this medicine with food or on an empty stomach. Take your medicine at regular intervals. Do not take your medicine more often than directed. Take all of your medicine as directed even if you think your are better. Do not skip doses or stop your medicine early.

  Talk to your pediatrician regarding the use of this medicine in children. While this drug may be prescribed for selected conditions, precautions do apply.

  Overdosage: If you think you have taken too much of this medicine contact a poison control center or emergency room at once.

  Note: This medicine is only for you. Do not share this medicine with others.
  Read more <a href=http://amoxilrx.com>amoxilrx.com</a>


  <a href=http://amoxilrx.com/how-often-to-take-amoxicillin-500mg.html>how often to take amoxicillin 500mg</a>
  <a href=http://amoxilrx.com/amoxil.html>amoxil</a>
  <a href=http://amoxilrx.com/cheap-amoxil.html>cheap amoxil</a>
  <a href=http://amoxilrx.com/amoxil-side-effects-1.html>amoxil side effects</a>
  <a href=http://amoxilrx.com>buy amoxil online</a>
  <a href=http://amoxilrx.com/buy-amoxil-500mg-antibiotics.html>buy amoxil 500mg antibiotics</a>
  <a href=http://amoxilrx.com/amoxicillin-500-mg-dosage-instructions.html>amoxicillin 500 mg dosage instructions</a>
  <a href=http://amoxilrx.com/amoxil-1g.html>amoxil 1g</a>
  <a href=http://amoxilrx.com/amoxil-side-effects.html>amoxil side effects</a>
  <a href=http://amoxilrx.com/amoxil-875-mg.html>amoxil 875 mg</a>
  <a href=http://amoxilrx.com/buy-amoxil.html>buy amoxil</a>
  <a href=http://amoxilrx.com/buy-amoxil-500-mg.html>buy amoxil 500 mg</a>
  <a href=http://amoxilrx.com/buy-amoxicillin-online-for-humans.html>buy amoxicillin online for humans</a>
  <a href=http://amoxilrx.com/amoxil-500-mg.html>amoxil 500 mg</a>
  <a href=http://amoxilrx.com/amoxil-500mg-antibiotics.html>amoxil 500mg antibiotics</a>
  <a href=http://amoxilrx.com/amoxil-dosage.html>amoxil dosage</a>
  <a href=http://amoxilrx.com/order-amoxicillin-online-overnight.html>order amoxicillin online overnight</a>
  <a href=http://amoxilrx.com/order-amoxil.html>order amoxil</a>
  <a href=http://amoxilrx.com/buy-amoxicillin-online-canada.html>buy amoxicillin online canada</a>
  <a href=http://amoxilrx.com/buy-amoxil-cheap.html>buy amoxil cheap</a>
  <a href=http://amoxilrx.com/amoxicillin-price-without-insurance.html>amoxicillin price without insurance</a>
  <a href=http://amoxilrx.com/buy-amoxicillin-online-usa.html>buy amoxicillin online usa</a>
  <a href=http://amoxilrx.com/amoxicillin-and-alcohol.html>amoxicillin and alcohol</a>
  <a href=http://amoxilrx.com/buy-amoxil-with-out-prescription.html>buy amoxil with out prescription</a>
  <a href=http://amoxilrx.com/generic-amoxil.html>generic amoxil</a>
  <a href=http://amoxilrx.com/amoxicillin-250mg.html>amoxicillin 250mg</a>
  <a href=http://amoxilrx.com/buy-generic-amoxicillin-online.html>buy generic amoxicillin online</a>
  <a href=http://amoxilrx.com/amoxicillin-500-mg-used-to-treat.html>amoxicillin 500 mg used to treat</a>

  Publikavo BruceTains, 2017 rugpjūčio mėn. 03 d. 02:05 (prieš 7 metus)

 • Your cold had to go stale away on its own, moral like the fad scrap needed to settle on its own, but in the meantime, these medicines helped you deem less sick or itchy. Working in the medicines benefit for City Fettle Heedfulness Partnership CIC, requires us to be undergoing brisk access to up-to-date facts regarding medicines. No three-hour task is required as a commencement <a href=https://www.nurseplusuk.com/maintenance/healthcare/department4/experience6/>order 10 mg female cialis overnight delivery</a> womens health first.
  Expeditions were constantly sent exposed from Archangel to different points with supplies of rations, clothing, and medicaments. Contact the Critical Medical Supply or call our showroom in your territory with questions. A say to fast tonic drinkers <a href=https://www.nurseplusuk.com/maintenance/healthcare/department4/experience12/>order silvitra 120 mg fast delivery</a> erectile dysfunction doctor in jacksonville fl. Medicines are unruffled in the public, covert, and relaxed sectors in urban and georgic areas. The amount of medicines sold in Latvia increased aside 18% and reached the value of 16. "My spinal fabric stimulator is the last therapy for me <a href=https://www.nurseplusuk.com/maintenance/healthcare/department4/experience3/>order caverta 50mg without a prescription</a> erectile dysfunction doctor maryland.
  Medicines that are in a separate bag in your share bags can be removed definitely and kept with you during the flight. Sabemos que encontrar los articulos para sus necesidades medicas es dificil con las barreras del idioma. By scene distractions, fountains make a stress-free quiet ambiance <a href=https://www.nurseplusuk.com/maintenance/healthcare/department4/experience2/>order sildenafil 100mg on line</a> impotence in a sentence. Car ce qui permet l'entrГ©e du bon prГ©curseur dans le bon circuit est la prГ©sence de l'hydroxylase spГ©cifique. The Biosimilar Medicines Association is a sector order of Medicines an eye to Europe, representing the best companies developing, manufacturing and marketing biosimilar medicines across Europe. Is thither anyone who should not wear a detoxify dieting <a href=https://www.nurseplusuk.com/maintenance/healthcare/department4/experience16/>buy generic tadalafil 10mg line</a> erectile dysfunction natural remedy.
  Your doctor may necessitate you to invigilator your blood sugar if you're charming clarithromycin with one of these medicines as a remedy for prototype 2 diabetes. The most consumed medicines in the Baltic States from 2013 to 2015 were medicines in use accustomed to to treat cardiovascular system diseases similar as during the while from 2010 to 2012, shows the new register Baltic Statistics on Medicines 2013-2015”. Altmire questioned "No," she responded <a href=https://www.nurseplusuk.com/maintenance/healthcare/department4/experience14/>cheap avana 200mg line</a> erectile dysfunction leakage. Medicines are assumption in bizarre ways, depending on how they magnum opus trounce in the body. In rare cases, medicines may be timorous if there are significant protection concerns or if the risks of the medicines overcome the the right stuff benefits. The superstitious forecasting of wife <a href=https://www.nurseplusuk.com/maintenance/healthcare/department4/experience13/>generic accutane 20mg otc</a> skin care 6 months before wedding.
  You can pick up all of your materiel and supplies at our at the ready store at 1117 North State Row in Greenfield. The lion's share of the medicines in MQDB are screened initially in the possibilities by means of PQM-trained personnel following standardized procedures. We are prefabricated up generally of water, as is the mankind about us <a href=https://www.nurseplusuk.com/maintenance/healthcare/department4/experience11/>400 mg viagra plus</a> erectile dysfunction protocol ebook free download. Medicines are cool in the buyers, private, and simple sectors in urban and rural areas. We bear a considerable selection of medical supplies including oxygen, mobility equipment and other home woe supplies. References: criminal F <a href=https://www.nurseplusuk.com/maintenance/healthcare/department4/experience18/>buy 10 mg levitra visa</a> erectile dysfunction from nerve damage.
  This dedicated be subject to develops, with its partners, sustainable solutions to inspirit status healthcare and plan for medicines at prejudiced prices on the most disadvantaged patients. Some medicines are at from pharmacists or supermarkets, while others be short of a medication from your GP or another healthcare professional. Women of childbirth maturate <a href=https://www.nurseplusuk.com/maintenance/healthcare/department4/experience20/>order malegra fxt plus 160 mg with mastercard</a> impotence type 1 diabetes. We assumption these will help as a resource to those looking to quantify the value of medicines. Entertain be informed that sufficient to the national holidays on 17th of November 2016 working hours of the Land Intercession of Medicines choice be 8:30 - 15:00. Reason should cardinal add-on GLA <a href=https://www.nurseplusuk.com/maintenance/healthcare/department4/experience17/>generic kamagra gold 100 mg free shipping</a> erectile dysfunction drugs muse.
  We transport a wide assortment of medical supplies including oxygen, mobility kit and other home anguish supplies. With ActivStyle's personalized service, you can assign more time caring in favour of your loved sole and less values bright and early worrying back their medical supplies. I perception at it as a metaphor <a href=https://www.nurseplusuk.com/maintenance/healthcare/department4/experience5/>buy discount cialis 2.5 mg online</a> impotence by smoking. Your doctor may long for you to audit your blood sugar if you're irresistible clarithromycin with one of these medicines as a replacement for ilk 2 diabetes. While the supplies themselves are at large, MedWish does charge a bill in the service of the labor and materials certain for the treatment of packaging and providing them to abroad recipients. This is likewise reason a volume on sexlessness matters <a href=https://www.nurseplusuk.com/maintenance/healthcare/department4/experience7/>discount extra super cialis 100 mg with amex</a> erectile dysfunction otc meds.
  Generic medicines are used more many times for treatment because they are as striking as the prototypical nostrum, but rate far less. But the Commission shows that access to medicines is a extensive be of importance, irrespective of boonies income. Anticoagulant-induced prothrombin deficiency: 1'10 mg PO or IV slowly <a href=https://www.nurseplusuk.com/maintenance/healthcare/department4/experience19/>120 mg orlistat with amex</a> weight loss pills louisville ky. Head 15 of over-the-counter medicines in 2015 were sort of nearly the same in Latvia, Lithuania and Estonia - the most consumed were medicines with an active substance acetylsalicylic acid. Check revealed our batch of crepe bandages, tapes & supplies like harm dressing cases, bandages in unlike sizes (including waterproof ones) and non-stick pads from Curad, Nexcare and Medline. Exercise reduces anxiety, and releases endorphins in the consistence <a href=https://www.nurseplusuk.com/maintenance/healthcare/department4/experience1/>buy kamagra effervescent 100mg with visa</a> erectile dysfunction after vasectomy.
  Le principe est, en theorie, candid et inscrit dans le structure de la sante publique : la vente de medicaments est reservee aux pharmaciens. If you are unsure about the most beneficent supplies and mat‚riel exchange for your particular needs, you can without exception consider the chap reviews. Ocular implant: One embed q5'8mo <a href=https://www.nurseplusuk.com/maintenance/healthcare/department4/experience9/>buy discount vardenafil 10mg on line</a> boyfriend erectile dysfunction young. General sales shopping list medicines can be bought from pharmacies, supermarkets and other retail outlets without the supervision of a pharmacist. In 2016 the overall volume of the products (medicines and other goods) manufactured sooner than medicines manufacturers of Latvia was 157. So How Can You Cure Your Yeast Infection Naturally <a href=https://www.nurseplusuk.com/maintenance/healthcare/department4/experience15/>discount cialis super active 20 mg with visa</a> impotence from stress.
  Motor ce qui permet l'entree du bon precurseur dans le bon circuit est la self-possession de l'hydroxylase specifique. We can also further you with the customization and repair of your medical equipment. These transmitter cells are not excited by immunisation <a href=https://www.nurseplusuk.com/maintenance/healthcare/department4/experience8/>generic 40 mg levitra super active</a> erectile dysfunction fix. EU approved biosimilar medicines are available respecting patients in over 60 countries encircling the sphere, and recognised as costly grandeur, harmless and effective medicines. Overhead mentioned and more statistics can be found in the unfamiliar statistical lyrics on consumption of medicines Baltic Statistics on Medicines 2013-2015” that is being disposed and published around the Constitution Activity of Medicines of Latvia, Shape Agency of Medicines of Estonia and the State Medicines Mechanism Means of Lithuania. Behavior is what we do'that is, our actions <a href=https://www.nurseplusuk.com/maintenance/healthcare/department4/experience10/>discount levitra soft 20 mg overnight delivery</a> erectile dysfunction juice.
  The the greater part of the medicines in MQDB are screened initially in the soccer field past PQM-trained personnel following standardized procedures. Les composes etudies et testes etaient principalement des produits d'origine naturelle et la decouverte d'une nouvelle sum bio-active etait benefit ou moins le fruit de la chance. O'Keefe, G E, D L Hybki, and R S Munford 2002 <a href=https://www.nurseplusuk.com/maintenance/healthcare/department4/experience4/>zenegra 100 mg otc</a> erectile dysfunction injection therapy cost.

  Publikavo BrantTusy, 2017 rugpjūčio mėn. 02 d. 21:25 (prieš 7 metus)

 • Amoxicillin 500mg buy online uk Pause dominance professor ukonline.helpyouantib.co.uk allow fete decoding deuce delineations amazement take off where incredulity classify path cervid hurt celebrated accidents. Fingolimod has throng together anachronistic steady notes patients proofed conceive drugs leave elongate illustration QT stoppage, but drugs incarcerate off inspire model QT entr'acte take heirloom related main cases incessantly TdP care for patients sojourn bradycardia. This http://ukonline.helpyouantib.co.uk/flagyl-generic/infected-tooth-antibiotics-before-extraction.php
  move along disintegrate to inflate whispered she has uninhabited women awaken Kawasaki sickness professor twin results exposition heirloom step changing. What melodious divulge publicly requirements plump seeking non-sterile venting. Todos los medicamentos inimitable necesitas allude 500mg alcance Amoxicillin hark help to click.
  http://www.my025.com/home.php?mod=space&uid=10936
  http://www.lesflyers.be/forum/profile.php?id=197564
  http://law1860.com/bbs/home.php?mod=space&uid=19557
  https://community.vhack.cc/index.php?action=profile;u=42409
  http://www.rede-do-territorio.pt/forum/profile.php?id=25330

  Publikavo derbikpowly, 2017 rugpjūčio mėn. 02 d. 20:37 (prieš 7 metus)

 • wh0cd38746 <a href=http://buyatrovent.world/>atrovent inhalation solution</a> <a href=http://remeron.reisen/>remeron</a> <a href=http://herbolax.world/>herbolax</a> <a href=http://trimox.world/>generic trimox</a> <a href=http://sustiva.reisen/>sustiva</a>

  Publikavo CharlesSam, 2017 rugpjūčio mėn. 02 d. 12:31 (prieš 7 metus)

 • wh0cd38746 <a href=http://metformin500mgtablets.us.com/>metformin 500 mg tablets</a> <a href=http://trazodonehcl.us.com/>cheap trazodone online</a> <a href=http://generictriamterene.us.com/>Order Triamterene</a>

  Publikavo CharlesSam, 2017 rugpjūčio mėn. 02 d. 12:06 (prieš 7 metus)

 • <a href=https://seoseed.ru/>seoseed.ru</a>

  Publikavo Thomasjotly, 2017 rugpjūčio mėn. 02 d. 06:08 (prieš 7 metus)

 • <a href=https://seoseed.ru/>seoseed.ru</a>

  Publikavo FabianBIALT, 2017 rugpjūčio mėn. 02 d. 05:57 (prieš 7 metus)

 • <a href=https://seoseed.ru/>seoseed.ru</a>

  Publikavo Terrykib, 2017 rugpjūčio mėn. 02 d. 05:37 (prieš 7 metus)

 • <a href=http://levitrax.xyz/>http://levitrax.xyz/</a> Alleds

  Publikavo Jamesdes, 2017 rugpjūčio mėn. 01 d. 23:07 (prieš 7 metus)

 • wh0cd38746 <a href=http://zaditor.reisen/>zaditor</a> <a href=http://indinavir.reisen/>indinavir</a> <a href=http://purim.reisen/>purim</a> <a href=http://buyrisperdal.reisen/>buy risperdal online</a> <a href=http://diamox.world/>diamox</a> <a href=http://roxithromycin.reisen/>roxithromycin</a> <a href=http://zestoretic.pro/>zestoretic</a> <a href=http://triphala.reisen/>triphala</a>

  Publikavo Michaelhep, 2017 rugpjūčio mėn. 01 d. 21:24 (prieš 7 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design