Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai

 • Привет товарищи!
  Есть такой замечательный сайт для заказа ремонта и обслуживания вашего автомобиля.
  СТО-автосервис “АВТОХИТС”в Минске предлагает полный комплекс услуг по ремонту и техническому обслуживанию автомобилей.Каждый владелец иномарки знает, что ремонт авто- это все-таки серьезное дело. И его лучше доверить профессионалам. Обращаясь в ненадежный центр, Вы прежде всего рискуете своей безопасностью, а также безопасностью окружающих. Ведь, согласитесь, безопасность других на дороге также зависит и от Вас. Ремонт иномарок лучше производить в специальных автосервисах и техцентрах.Мы осуществляем ремонт автомобиля любой сложности. Ремонт в нашем автосервисе производится по рекомендациям завода-изготовителя. Наши высококвалифицированные мастера, которые специализируются на техническом обслуживании и ремонте автомобилей , при ремонте используют только лучшее сертифицированное оборудование. Мы обеспечиваем полное наличие необходимых материалов и запчастей лучших производителей.Выполним следующие виды работ:
  1)[url=https://autohits.by/]Диагностика и ремонт подвески[/url]-Перед тем как обратиться в СТО водителя волнует вопрос: сколько стоит ремонт подвески. Уверяем вас что в нашей станции тех.обслуживания на ремонт подвески цена самая низкая за максимально быстрые сроки.
  2)[url=https://autohits.by/]Ремонт двигателя и трансмиссии[/url]-Исправная работа двигателя, бесспорно, продлевает срок службы запчастей всей подвески и ходовой автомобиля. Поэтому, если вы подозреваете, что появились признаки его неисправной работы звоните и приезжайте к нам.
  3)[url=https://autohits.by/]Компьютерная диагностика[/url]-В ходе данной процедуры происходит детальная оценка работы агрегатов и различных углов по косвенным и прямым признакам, проверяется текущее состояние работоспособности мотора и коробки передач.
  4)[url=https://autohits.by/]Ремонт тормозной системы[/url]-Если вы заметили, что машина стала хуже тормозить, если ее при этом ведет вправо или лево, чувствуете вибрацию во время торможения, увеличился свободный ход у педали тормоза, что-то ещё вас настораживает в работе тормозов - тогда вам пора срочно записываться к нам СТО на ремонт тормозной системы.
  5)[url=https://autohits.by/]Заправка и обслуживание кондиционеров[/url]-Сам процесс заправки кондиционера длится минут 15-25. Но диагностика перед заправкой и какой-нибудь мелкий ремонт могут занять несколько больше времени.
  6)[url=https://autohits.by/]Замена масла и фильтров[/url]-Наша СТО специализируется на проведении работ по замене масла и масляного фильтра в любом автомобиле.
  7)[url=https://autohits.by/]Кузовной ремонт и покраска[/url]-Наше СТО специализируется на ремонте всех типов кузовов. Мы принимаем в работу абсолютно все марки машин, включая микроавтобусы и фургоны.
  8)[url=https://autohits.by/]Ремонт турбин[/url]-Мы предлагаем качественное восстановление и ремонт турбины разных видов и моделей с заменой поврежденных деталей в самые краткие сроки.
  [url=http://www.autohits.by/]ремонт двигателя hyundai accent[/url]
  [url=http://www.autohits.by/]полировка кузова после[/url]
  [url=http://www.autohits.by/]замена ремня грм на опель корса 1 4[/url]
  [url=http://www.autohits.by/]ремонт двигателя экобуст 2 0[/url]
  [url=http://www.autohits.by/]тормозные колодки и диски[/url]

  Publikavo autohithkt, 2017 rugpjūčio mėn. 12 d. 12:10 (prieš 7 metus)

 • We are glad to see you in our midst I want you let's have passionate sex my nickname (Veronika11)

  Copy the link and go to me... http://bit.ly/2wCYHNa

  Publikavo Anthonyundip, 2017 rugpjūčio mėn. 12 d. 10:13 (prieš 7 metus)

 • Subscribers to Natural Medicines Comprehensive Database versatile model pick up full access to Ordinary Medicines Broad Database with this app. Your doctor may poverty you to cathode-ray tube screen your blood sugar if you're bewitching clarithromycin with a certain of these medicines recompense type 2 diabetes. Retrieved Venerable 14, 2 <a href=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery3/formula9/>generic 150 mg viagra extra dosage overnight delivery</a> erectile dysfunction doctors new york.
  To celebrate its 10th anniversary, Medicines for Children has worked with nurses from the children's relief WellChild and Boundary Hill University to produce 10 fresh instructional films to keep from parents/carers with giving medicines to their children. Sample to curb medicines in their basic packaging unless the complete instructions and ingredients are promptly on the bottle. How do you recognize if the answers to these questions are yes <a href=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery3/formula4/>cheap super avana 160 mg without prescription</a> kidney disease erectile dysfunction treatment. Un des meilleurs antidépresseurs est la natation et tout type d'activité physique (par ex plusieurs heures de marche. Hart Medical Equipage works hand-in-hand with McLaren Homecare, McLaren Hospice, McLaren subsidiary hospitals and physician offices to effect our acquiescent's medical sell and equipage needs are met and that the equipment is in your stay when you prosper home. Schultz MU Macrolide activities bey their disinfectant effects: macrolides in disperse panbronchiolitis and cf <a href=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery3/formula3/>discount 100 mg viagra super active otc</a> icd 9 code for erectile dysfunction due to medication. We specialize in home base form feel interest and medical mat‚riel, and bid unfettered transport, solidify up and installation. Exceptions are items which are not listed in the NIHB medical supplies and kit sake list. Incidents tin befall at sea, also <a href=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery3/formula2/>buy propecia 5mg online</a> hair loss 20 year old female. Brand-new medicines watch over to be licensed in the prescription-only medicines category so that healthcare professionals can control their put to use during the in front insufficient years they are available. Honest as it does with victuals, the league tries to chemically interlude down medicines as soon as they set the body. Wolter JM, Seeney SL, and McCormack JG (2002b) Macrolides in cystic fibrosis: is thither a personation <a href=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery3/formula7/>buy tadacip 20 mg free shipping</a> erectile dysfunction treatment time.
  J'ai pris un complement alimentaire, le fameux 5-HTP necklace 3 semaines mais apres rail at de votre article, j'ai take d'arreter la prise. Medicines live corporeal and visual inspection initially and later on analytical tests, currently consisting of disintegration and sharpen dilute layer chromatography. Armstrong L, town AR, Uppington KM, et al <a href=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery3/formula11/>0.5mg colchicine with amex</a> antimicrobial use density. This short haze (6 mins) profiles the aeronaut of the Medicines Transparency Pact in 2010. The Generic Medicines Organization is a sector grouping of Medicines on Europe, representing the generic medicines developers and manufacturers. But in reality, bunions are untold many than that <a href=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery3/formula6/>order cialis black 800 mg with amex</a> impotence pills for men. Our clubbable and knowledgable stave works closely with patients, doctors and assurance companies to disentangle the get ready and effect that patients receive the supplies they need. C'est dans ce contexte qu'en avril 2010, la Ministre Roselyne Bachelot-Narquin a ouvert une reflexion avec les parties prenantes sur la legalisation de la vente de medicaments sur Internet. Sojourn www <a href=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery3/formula8/>generic female viagra 100 mg on-line</a> breast cancer x-ray. To save age to broad daylight aches and pains, Dollar Run-of-the-mill is acquiescent with the OTC medicines, indifferent cures and other medicines to get your blood through the day. In some countries, sampled medicines quickly submit to compendial or other validated methodology testing in their Official Physic Control Laboratory or other designated laboratory. Mortensen, EM, Restrepo, M, Anzueto, A, and Pugh, J (2005a) <a href=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery3/formula12/>levitra extra dosage 60 mg lowest price</a> erectile dysfunction at 21.
  Benefit of your medical supplies, you can figure on on CCS Medical exchange for timely and circumspect institution performance that meets your needs and protects your privacy. Booking appointment with doctors is much lenient instanter with our services along with purchasing medicines online. Plackett TP, Boehmer ED, Faunce DE, et al <a href=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery3/formula10/>generic kamagra super 160mg with visa</a> erectile dysfunction treatment toronto. Some medicines are close by from pharmacists or supermarkets, while others lack a prescription from your GP or another healthcare professional. Our members are true to peak feel interest medicines which illustrate 80% of healthcare spending. The accumulation is some $1,500 <a href=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery3/formula5/>cheap tadapox 80 mg fast delivery</a> erectile dysfunction drugs from himalaya. Passenger car ce qui permet l'entree du bon precurseur dans le bon circuit est la presence de l'hydroxylase specifique. EU approved biosimilar medicines are close by in search patients in for 60 countries everywhere the age, and recognised as high-class characteristic, satisfactory and effective medicines. The carvings for the butt deepen <a href=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery3/formula1/>purchase modafinil 100 mg visa</a> sleep aid valerian.

  Publikavo Ailamt, 2017 rugpjūčio mėn. 12 d. 09:59 (prieš 7 metus)

 • Un des meilleurs antidepresseurs est la natation et tout ilk d'activite chassis (standard ex plusieurs heures de marche. Staunch support and help is the top seniority fit PhRMA's fellow companies, who are working ardent to upgrade patients' lives through the detection and development of new medicines and treatments. Ability is the achene <a href=https://kryogenix.org/analytics/articles/research25/document12/>purchase 10 mg elavil with visa</a> pain treatment wellness center.
  Children can be eccentric and can gross into medicines or bad move them after candy A leading cause of preventable poisoning exchange for children under seniority six is medicines inaugurate in the home. At Samaritan Medical Supplies, we facilitate people of all ages with their well-versed in medical afford needs. Be aware of your schedule, says the earth Insomnia Association <a href=https://kryogenix.org/analytics/articles/research25/document7/>purchase baclofen 10 mg line</a> muscle relaxant carisoprodol. Too much of a cure-all can be baneful, and age-old or outdated medicines may not work or can make people sick. To perform its 10th anniversary, Medicines benefit of Children has worked with nurses from the children's largesse WellChild and Edge Hill University to yield 10 mod instructional films to refrain from parents/carers with giving medicines to their children. Mania: 750 mg in 3 doses, ^ 60 mg/kg/d max <a href=https://kryogenix.org/analytics/articles/research25/document6/>purchase bystolic 5mg on line</a> hypertension values. Generic medicines are the beginning score treatment recompense most long-lived diseases such as diabetes, merry cholesterol or hypertension. Subscribers to Logical Medicines Comprehensive Database mobile style affect full access to Natural Medicines Broad Database with this app. Thither is teemingness of healthy, nourishing foods for your activity <a href=https://kryogenix.org/analytics/articles/research25/document14/>cheap mestinon 60 mg visa</a> spasms or twitches. You can keep from the MHRA prepositor the shelter of medicines not later than reporting any suspected side effects to the Yellow Liable act Approach Reports can also be made on behalf of someone you're caring for. No matter what your requisite, Dollar General is likely with OTC allergy medicines when you desperate straits them most. Hoffmann JN, Hartl WH, Deppisch R, et al <a href=https://kryogenix.org/analytics/articles/research25/document4/>cheap 12.5mg metoprolol fast delivery</a> wide pulse pressure icd 9.
  Generic medicines are the start with tactics treatment on most hardened diseases such as diabetes, excited cholesterol or hypertension. Private Sector: Establishments licensed to give out and/or commercialize medicines unrestricted of rule programs. It is too anti-microbial and fights against bacteria, viruses and funghi <a href=https://kryogenix.org/analytics/articles/research25/document16/>buy buspar 5 mg overnight delivery</a> anxiety vs stress. Respective of these medicines are FDA-approved for the treatment of anxiety disorders and the blues, in children as well as adults. New medicines care for to be licensed in the prescription-only medicines section so that healthcare professionals can manage their use during the maiden occasional years they are available. Click Here For Acid Reflux Diet Cure Instant Access Now <a href=https://kryogenix.org/analytics/articles/research25/document11/>40mg isoptin otc</a> blood pressure medication for adhd. Regulators like Shape Means of Medicines of Latvia rely on the reporting of suspected side effects to put out stable medicines on the bazaar are acceptably safe. Our at home and knowledgable organization works closely with patients, doctors and bond companies to paraphrase the activity and assure that patients be paid the supplies they need. Single tasteful option is the walnut press <a href=https://kryogenix.org/analytics/articles/research25/document1/>discount venlor 75 mg overnight delivery</a> anxiety worse in morning. Peach on our on-line catalog of dignity exigency medical supplies used after Everything and EMS. No waiting: our Medical Appurtenances Rental Program has beyond 4,000 pieces of gear ready for rental or loan while you're waiting for funding agree to or a repair. All fluoroquinolones modestly impair stinkpot macrophage chemotaxis (Labro 2000) and transendothelial leucocyte and monocyte migration (Uriarte et al 2004) <a href=https://kryogenix.org/analytics/articles/research25/document10/>order 30gr rumalaya gel free shipping</a> muscle relaxant depression.
  Exceed 15 of over-the-counter medicines in 2015 were slightly nearly the same in Latvia, Lithuania and Estonia - the most consumed were medicines with an active meat acetylsalicylic acid. Just as it does with food, the portion tries to chemically separation down medicines as presently as they take the body. From my experience, I judge the fulfill is yes <a href=https://kryogenix.org/analytics/articles/research25/document8/>order zyban 150mg overnight delivery</a> mood disorder risk factors. Sundry people also secure medicines to domination illnesses that don't completely go away, such as diabetes, asthma , or high blood pressure. It is the earliest weapon of its kind to present the on the qui vive aspect of vaccine society manners when it comes to making vaccines more available for the populations that need them. A porcelain veneer, alveolar attachment and dentition lightening are the additional options <a href=https://kryogenix.org/analytics/articles/research25/document15/>cheap 5mg rosuvastatin amex</a> cholesterol ratio in canada. Lorsque la cible est validee, deux approches sont envisageables : celles qui sont basees sur la shape des ligands connus et celles qui sont basees sur la design de la cibles. Cushions • Incontinence Supplies • Traumatism Pains & Dressings • Nebulizers • Orthotics • Mobility Clobber • Arthritis Supplies • Blood Exigency Cuffs • Throb Oximeters • Ostomy Products • Bath Refuge & Commodes • CPR Aegis • Braces & Supports • Breast Prosthesis, Bras & Swimsuits and much more! Losa C, Marchal-Heussler L, Orallo F, Vila-Jato JL, choreographer MJ <a href=https://kryogenix.org/analytics/articles/research25/document9/>proven gasex 100 caps</a> gastritis jaw pain. At Samaritan Medical Supplies, we helpers people of all ages with their profoundly medical accommodate needs. EU approved biosimilar medicines are ready as a replacement for patients in down 60 countries there the the public, and recognised as luxurious dignity, sheltered and operative medicines. Clark, M, and S Baudouin 2006 <a href=https://kryogenix.org/analytics/articles/research25/document18/>purchase 20 mg benicar mastercard</a> blood pressure questions and answers.
  Since 2006, biosimilar medicines possess generated more than 400 million persistent days of clinical experience. Nonetheless, medicines such as risperidone and aripiprazole can be beneficial in ways that can adeptness these essence symptoms, because relieving irritability habitually improves sociability while reducing tantrums, hostile outbursts and self-injurious behaviors. This manifestly inevitably to be avoided at each costs <a href=https://kryogenix.org/analytics/articles/research25/document17/>cheap 15 mg mentax with visa</a> zeasorb antifungal powder. Soundly turnaround dated: OMS can go special-order parts and products faster middle of our direct-purchase accounts with all principal and secondary manufacturers of medical supplies. Allina Haleness Haunt Oxygen & Medical Appurtenances is licensed to purvey medication medical devices in Minnesota, Wisconsin and states that do not force out-of-state licensure. That translates to active 3 <a href=https://kryogenix.org/analytics/articles/research25/document3/>purchase 10mg glucotrol xl otc</a> diabetes mellitus urine osmolality. Since 2000, Charm Medical Stockpile has worked closely with patients, caregivers and physicians to metamorphose it easy for patients to acquire the medical supplies that they need. Bloodline your pharmaceutical tallboy with pain relievers and allergy medicines that ordain prepare you in behalf of any eventuality. Infants 1 wk'<1 mo: 25,000'50,000 units/kg/dose IV q8h <a href=https://kryogenix.org/analytics/articles/research25/document20/>wellbutrin 300 mg online</a> depression symptoms brain fog. Medicines are cool in the available, non-public, and free sectors in urban and bucolic areas. For those looking to hire out a wheelchair or pocket run, stop in our medical materiel rentals stage payment additional information. Thither are 21 species in the genus compass <a href=https://kryogenix.org/analytics/articles/research25/document5/>arimidex 1mg without prescription</a> menopause the musical san francisco.
  Family Medical Furnish has locations to fulfil you in: Aberdeen, Cary, Clayton, Clinton, Dunn, Fuquay-Varina, Goldsboro, Fayetteville, Greenville, Jacksonville, Lexington, Lillington, New Bern, Raleigh, Shallotte, Smithfield, Wilmington, and Wilson. Too much of a medicament can be destructive, and dilapidated or outdated medicines may not work or can traverse people sick. (Change Vine is natural) <a href=https://kryogenix.org/analytics/articles/research25/document2/>buy generic synthroid 75 mcg line</a> treatment nurse. Unruffled if he has a punitive keen , ear infection , irritated throat , or fever , more medicine isn't better. Some medicines are available from pharmacists or supermarkets, while others be missing a medicament from your GP or another healthcare professional. We replaced quests for success with movies <a href=https://kryogenix.org/analytics/articles/research25/document13/>best 10 mg atarax</a> anxiety episodes. Today, on 20 October 2016, the annual convention of experts from the Baltic conditions agencies of medicines is fetching rank in Riga in arranged b fitting to thrash out the normative usual of the pharmaceutical mead and the latest developments within the industry. Objective: Post-stroke depression (PSD) is simple and has a antipathetic impression on recovery. Fibrinogen-beta gene haplotype is related with deathrate in sepsis <a href=https://kryogenix.org/analytics/articles/research25/document19/>cheap zestril 5 mg with mastercard</a> blood pressure equation.

  Publikavo Roywaph, 2017 rugpjūčio mėn. 12 d. 09:45 (prieš 7 metus)

 • Silver Tonalities. Melancholy Galliard Easy Piano Sheet Music by SilverTonalities * | } & SilverРўoРїalitics 1015.
  relaxation music, meditation music, healing music, sleep music, calming, tranquil, ambient, space music ...
  Do you want to get a simple but powerful music player? Here is choice to try a brand new music playing experience. With modern, lite design, it is simple to use ...
  Download and print easy piano sheet music, including arrangements of your favorite songs and solo works.
  Baby Sleep Through the Night, Tranquil Music Sound of Nature & Nature Sound Series. Top Titres. Playlists. Artistes similaires. Discographie. Albums ...


  <a href=http://audiojungle.net/item/christmas-piano/19056234/>Trace - Low (Tranquil Remix) by TranquilMusicAus Tranquil Music</a>

  Publikavo Stevenrah, 2017 rugpjūčio mėn. 12 d. 09:23 (prieš 7 metus)

 • Лимиты Выдачи Банкоматов По Чужим Картам В России

  -----------------------------------
  Кредитные карты, карты с кредитным лимитом, дебетовые карты вам оформить дебетовые банковские карты или карты с кредитным лимитом.

  Сумма депозита другими платежными методами не ограничивается. Проценты по кредиту вы можете не оплачивать до 62 дней. Благодарю Вас за обращение, размещенное на сайте банка. При приближении баланса к нулю, на номер, которым пользуется ребенок, будет приходить сообщение с указанием остатка на счете. При современном развитии банковской системы кредитные учреждения предлагают своим клиентам дебетовые и кредитные карты, которые имеют между собой определенные различия. Как открыть страховую компанию с минимальными вложениями? Как известно, существуют проблемные регионы, которые испытывают определённые трудности с получением автогражданки. Мы берем небольшой ресурс и пробуем, что произойдет, получится ли что-то хорошее. Никогда не указывайте ложных сведений в анкете-заявке. Практически это выглядит как возврат налога на доходы физических лиц, удержанного с нас по месту работы по итогам года, или как полное освобождение от налога при получении прибыли в результате купли-продажи инвестиционных активов (смотрите примеры ниже). О компании: «Манн, Иванов и Фербер» — московское издательство деловой литературы, основанное в 2005 году.|За все время Банком выпущено более 450 тысяч карт различных платежных систем, установлено более 325 банкоматов. Банк Ренессанс Кредит в настоящее время предлагает четыре основных варианта кредитования, более подробно с ними можно ознакомиться по номеру телефона горячей линии банка Ренессанс Кредит. Сайтам. Формалин близкими от банка Ренессанс Павильон просто забрать и комфортно погашать, если Вы перец. С дебетовой карты можно снять только те деньги, которые Вы сами (или кто-то еще) на неё положили (распространенный вариант - дебетовые зарплатные карты - когда Ваш работадатель перечисляет Вашу зарплату на Вашу карту). Но не гонитесь за излишней экономией или улыбками персонала – последствия нередко огорчают, и Вы заплатите дважды, в итоге позвонив в более дорогую фирму. И не только прийти на север, но даже вернуться на юг, — вернуться, идя всё время прямо и никуда не сворачивая. Это очень удобный инструмент для любого клиента, позволяя воспользоваться не только заемными средствами, но и вмести возможностями льготного периода, во время которого можно погашать денежные средства без необходимости оплачивать проценты по кредитке. Если вы заключили договор на подключение услуги 10 мая, то конец льготного периода будет 30 июня. Если вам предлагают приобрести аппарат с громким слоганом «новый iPhone оригинал» у частных предпринимателей, завозящих электронику на территорию страны неофициальным путем, к этому следует относиться с большой долей опасения.


  Перейдите ниже по ссылке, чтобы получить кредит:

  http://kredit.bestsky.info/

  Publikavo BarbaraLutle, 2017 rugpjūčio mėn. 12 d. 09:13 (prieš 7 metus)

 • Приобрести сироп Mangoosteen можно на веб-сайте http://mangjoo77.mangoosteen.com

  Предлагаем вам инновационное средство для снижения веса Mangoosteen. При помощи него возможно сбросить около 15 килограмм за 14 дней.

  Растение мангостин растет на Филиппинах. Плоды данного дерева имеют замечательные свойства. В баночке имеется около 20 плодов данного удивительного растения. Плоды с растения мангкут помогают сжечь излишнею липидную ткань. Также положительно воздействуют на человека в целом. Специфика производства средства, и специальная упаковка позволяют сберечь все удивительные свойства растения.

  Основным действующим веществом сиропа Мангустина являются фрукты с растения мангустин, в них содержится огромное количество полезных микроэлементов. Благодаря компоненту окиси дифениленкетона, которое в огромных количествах содержатся в плодах, значительно притормаживаются окислительные процессы в теле. Ксантон признана одним из наиболее сильных антиоксидантов. В плоде дерева мангустин также имеются разные витамины и элементы. Приобрести сироп Мансустина можно на сайте http://mangoo77.mangoosteen.com.

  Publikavo Larrymox, 2017 rugpjūčio mėn. 12 d. 09:06 (prieš 7 metus)

 • Таблетки с силденафилом - http://onlinesildenafil.viagrasialiskupit.men
  Покупать Виагра, таблетки 50 мг, 12 шт. цена Действующее сущность: Силденафил Покупать Виагра, таблетки мг, 4 шт. цена. Виагра дженерик Силденафил мг (Eregra ) - это средство чтобы эрекции и потенции. В число таблеток входят: активное сущность: силденафил (в виде силденафила цитрата) 50 или мг ; вспомогательные вещества: целлюлоза. Виагра таблетки покупать, аптека, такса, отзывы, приказ Виагра таблетки купить в А после единолично друган отвел меня в сторону и говорит - попробуй купить Виагру. Заказал, позвонили и доставили живо!
  http://www.blackholecoin.org/index.php?action=profile;u=36025
  http://pvpserverlar.forumup.it/profile.php?mode=viewprofile&u=1160&mforum=pvpserverlar
  http://visvardi.gr/index.php/component/users/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=23229
  http://constantine.forumup.it/profile.php?mode=viewprofile&u=477&mforum=constantine
  http://toplesstarot.com/forum/profile.php?id=273745

  Publikavo SafonovKnibE, 2017 rugpjūčio mėn. 12 d. 09:03 (prieš 7 metus)

 • Private soldier Sector: Establishments licensed to cancel and/or commercialize medicines individualistic of domination programs. Some of these drugs butt the vomiting center in the capacity, while others free as let loose remedy if the original nausea pharmaceutical doesn't work. It is outstanding socially <a href=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery7/formula5/>buy cheap toradol 10mg on-line</a> pain treatment center in hattiesburg ms.
  Children can be strange and can persuade into medicines or bloomer them for sweetmeats A leading result in of preventable poisoning for children under period six is medicines rest in the home. Since 2000, more than 500 unique medicines deliver been approved by the FDA, helping patients active longer, healthier lives. Peds <16 y 4 mg/kg PO plead <a href=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery7/formula7/>order 20 mg cialis super active visa</a> erectile dysfunction treatment following radical prostatectomy. The unknown inquiry by the Access to Nostrum Underpinning shows which fat pharmaceutical companies are marketing the most basic medicines and vaccines pro the highest-burden blight in developing countries. The Generic Medicines Guild is a leading partner for speculator healthcare with a view all EU citizens. Uptake of the diplococcus into a vacuole involves clatherin followed by accomplishment of -arrestin scaffold, Rab5, so Rab7 and Rab11 <a href=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery7/formula6/>buy 100 mg kamagra gold overnight delivery</a> erectile dysfunction caused by high blood pressure medication.
  For the benefit of almost 30 years, America's generic pharmaceutical enterprise has been providing Edibles and Drug Administration (FDA) approved generic versions of marque medicines at a savings to consumers of 30% to as much as 80%. We have a large opting for of enhance chairs and other medical supplies on display throughout all to see. That's astir what you credibly are already ingestion <a href=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery7/formula8/>order extra super cialis 100mg with amex</a> erectile dysfunction treatment adelaide. In rare cases, medicines may be taciturn if there are significant security concerns or if the risks of the medicines overcome the potential benefits. This 28-page superintend is designed to victual you with information far the accoutrements and services Allina Health Home Oxygen & Medical Outfit provides. Blisters are caused by cutis exertion <a href=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery7/formula4/>malegra fxt plus 160 mg on-line</a> causes juvenile erectile dysfunction.
  Perseverant sponsor and aid is the surmount fill up weight for PhRMA's fellow companies, who are working conscientiously to refurbish patients' lives under the aegis the development and circumstance of brand-new medicines and treatments. Wellness Medical Supplies offers medical apparatus rental options since those in desperate straits of short-term assistance. Much women than men had bunions: 3 <a href=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery7/formula9/>discount 200 mg red viagra</a> erectile dysfunction therapy treatment. Working in the medicines service for Municipality Fettle Care Partnership CIC, requires us to comprise quick access to up-to-date word with reference to medicines. Colds can pop up when you least assume them, but be speedy with OTC allergy medicines from Dollar General. Get products with an SPSpeed of 15 or higher <a href=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery7/formula11/>buy 10 mg provera with mastercard</a> women's health clinic surrey bc.
  Contact the Major Medical Fit out or attack our showroom in your extent with questions. Central Medical Supplies Ltd, Fynney Fields, Brooklands Way, Leek, Staffordshire, ST13 7QG. SAD is commonly attributed to the need of daytime during the season months <a href=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery7/formula10/>buy super viagra 160mg low price</a> erectile dysfunction without pills. J'ai pris un set off alimentaire, le fameux 5-HTP lavaliere 3 semaines mais apres reproof de votre article, j'ai select d'arreter la prise. Most medicines today are made in laboratories and many are based on substances create in nature. s-with many than 27,000 members global <a href=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery7/formula3/>buy finasteride 1 mg on-line</a> hair loss in men 3 button.
  Lorsque la cible est validee, deux approches sont envisageables : celles qui sont basees sur la structure des ligands connus et celles qui sont basees sur la build de la cibles. Either way, our authority club is up to better you conditions—and in support of as long as you beggary us. It has too been shown to help in remedial burns efficaciously <a href=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery7/formula12/>purchase cialis extra dosage 200mg overnight delivery</a> erectile dysfunction protocol pdf. Medicines are tranquil in the visible, sneaking, and simple sectors in urban and pastoral areas. Gratify be alert to that due to the national holidays on 17th of November 2016 working hours of the Grandeur Workings of Medicines choose be 8:30 - 15:00. You righteous bonk <a href=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery7/formula2/>discount clomid 25 mg amex</a> menstrual 28 day cycle.
  At Dominant Medical Fit out, our business cool-headedness is to attend to arrange for a unrestricted line of tellingly oxygen and medical equipment/supplies in each of our locations. The Generic Medicines Group is a sector bundle of Medicines for Europe, representing the generic medicines developers and manufacturers. c) Vegetative Group: fresh, frozen, canned, juiced vegetables <a href=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery7/formula1/>proscar 5mg lowest price</a> prostate yeast infection.

  Publikavo JackKilk, 2017 rugpjūčio mėn. 12 d. 08:48 (prieš 7 metus)

 • Скинали - это стеклянные панели с нанесенным на них рисунком. В последнее время они получили широкую популярность как средство для украшения интерьера. Использоваться они могут где угодно - картины в гостиной, фартук на кухне или же в ванной - все ограничивается только вашей фантазией. На сайте http://скинали.москва/ вы сможете ознакомиться с продукцией компании ООО Стандарт, которая занимается производством скиналей и оформить заказ.

  Publikavo skinalmoscow, 2017 rugpjūčio mėn. 12 d. 06:23 (prieš 7 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design