Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai

 • Типы Вагонка Киев
  Вагонка киев – это высоко-качественная вагонка,
  которая проходит строгий контроль качества.
  https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev - вагонка киев без сучка
  Работники компании эко лес строго следят за производством вагонки Киев.
  Большое значение при производстве вагонки Киев уделяется процессу сушки древесины на производстве.
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>Вагонка киев</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>вагонка киев ольха</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>вагонка для бани</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>вагонка для сауны</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>все для сауны</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>все для бани</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>вагонка киев сосна</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>вагонка киев липа</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>вагонка для бани киев</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>вагонка с сучком</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>вагонка киев с сучком</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>вагонка киев без сучка</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>вагонка киев ольха без сучка</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>вагонка киев ольха с сучком</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>вагонка киев сосна без сучка</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>вагонка киев сосна с сучком</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>вагонка киев липа без сучка</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>вагонка липа с сучком</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>ЭкоЛес</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>эко лес</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>эко-лес</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>вагонка</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>вагонка липа</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>вагонка сосна</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>вагонка ольха</a>

  Не маловажным аспектом является процесс обработки древесины при поступлении на производство.
  [url={url}]{keyword}[/url]
  Вагонка киев изготавливается из разных пород древесины, таких как вагонка киев ольха которая может быть как, с сучком,
  который придает особую изюминку в интерьере помещений многие дизайнеры заказывают именно такую вагонку, так как запах древесины в помещении,
  а именно ольхи, придает особый шарм помещению.
  https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev - все для баниТакже вагонка киев ольха может изготавливается из отборной древесины без сучков. Второй вариант изготовления вагонки киев из сосны эта вагонка имеет более смолянистую структуру и более выраженный запах сосны.
  Вагонка киев сосна, также широко используется дизайнерами как отличное решение дизайна внутри помещений при том что вагонка киев сосна имеет более выраженный запах сосны. Вагонка киев сосна так же может, изготавливается как с сучком, так и из отборной древесины без сучка.
  Третий вариант вагонки киев- это вагонка киев липа, которая имеет более мягкую структуру волокон, и очень проста в монтаже на стенах и потолках. Вагонка киев липа нашла свое широкое применение в отделе саун и широко используется в ассортименте все для саун, все для бани.
  Наши специалисты компании ЭкоЛес проходят международное обучение по стандартам SETAM, за рубежом покупая любую продукцию в компании Эколес вы будете уверены, что приобрели экологически чистую продукцию, которая отвечает международным стандартам качества и прошла, абсолютна все экологические тесты и экспертизы.
  При покупке древесины остерегайтесь не качественной продукции.
  https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev - вагонка киев без сучка
  Вагонка – это пиломатериал идеально строганный, который сразу же применяется в декоре помещений как внутри так и снаружи строения.
  Она представляет собой не толстую, определенного размера длинны и ширины. Вагонку изготавливают как из дешевых сортов древесины так и с дорогих.
  Вагонка киев разделяется на сорта в зависимости от качества дерева и столярных работ.Низшим сортом является сучки на пиломатериале,
  их количество и размеры, смолянистые выделение на древесине, наличие коры, присутствие гнили или отверстия от жуков, неровность, вмятины и т.д.
  https://eco-les.club/news/vagonka
  [url={url}]{keyword}[/url]
  [url={url}]{keyword}[/url]
  [url={url}]{keyword}[/url]
  [url={url}]{keyword}[/url]
  [url={url}]{keyword}[/url]
  [url={url}]{keyword}[/url]
  [url={url}]{keyword}[/url]
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>Вагонка киев</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>вагонка киев ольха</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>вагонка для бани</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>вагонка для сауны</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>все для сауны</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>все для бани</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>вагонка киев сосна</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>вагонка киев липа</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>вагонка для бани киев</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>вагонка с сучком</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>вагонка киев с сучком</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>вагонка киев без сучка</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>вагонка киев ольха без сучка</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>вагонка киев ольха с сучком</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>вагонка киев сосна без сучка</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>вагонка киев сосна с сучком</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>вагонка киев липа без сучка</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>вагонка липа с сучком</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>ЭкоЛес</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>эко лес</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>эко-лес</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>вагонка</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>вагонка липа</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>вагонка сосна</a>
  <a href=https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev>вагонка ольха</a>

  https://eco-les.club/news/tip_vagonka_kiev - вагонка для бани киев
  [url={url}]{keyword}[/url]
  variant2

  Publikavo StaslDorb, 2017 rugpjūčio mėn. 13 d. 02:50 (prieš 7 metus)

 • Downloads WEB Scene Music FLAC/mp3 1990-2017 Private FTP
  http://0daymusic.org
  http://beatportdj.eu

  Publikavo Johnnielor, 2017 rugpjūčio mėn. 13 d. 01:38 (prieš 7 metus)

 • [url=https://www.eventbrite.com/e/live-titans-vs-jets-live-stream-today-tickets-36977311133]Titans vs Jets live stream[/url]

  Publikavo TimothyWeeve, 2017 rugpjūčio mėn. 13 d. 00:56 (prieš 7 metus)

 • Что значит аудиокниги и в чем по сути их серьезные моменты по сопоставленью с бумажными книгами? Как скачать аудиокниги без регистрации на веб-сайте? В связи с чем так выигрышно скачать аудиокниги MP3? Ответы на эти вопросы вы можете отыскать на нашем проекте. Говоря простым языком, аудиокниги – это записи текста, содержимого художественного или публицистического литературного произведения, как правило начитанного человеком (как к примеру, высококлассным артистом) или их командой и записанного на какой угодно акустический носитель. Их банально не нужно читать. Человеческое зрение с самого начала не приспособлено для чтения букв с листа и восприятия покадровых фильмов, по этой причине ключевым положительным моментом использования аудиокниги становится естественность восприятия информации. Они дают возможность оберегать зрение, какое и без того посажено персональным компьютером и интернетом. Скачать аудиокниги очень просто. И по естественным основаниям это приобретает все большую востребованность. Наш портал abookz.net всегда готов предоставить вам возможность скачать аудиокниги бесплатно, без регистрации и смс. Скачать аудиокниги возможно самых разнообразных жанров - фантастика, детективы, трансерфинг, сказки.
  Помните, что все представленные в Библиотеке книг онлайн произведения в виде электронных данных являются собственностью автора и представлены исключительно для того, чтобы иметь о них представление


  [url=http://abookz.net]аудиокниги скачать бесплатно аудиокниги скачать бесплатно[/url]

  Publikavo abookzhor, 2017 rugpjūčio mėn. 13 d. 00:05 (prieš 7 metus)

 • Good day dear users!
  I need the qualified help, this video really will help me to earn money on binary options? If you don't know the answer, I ask you to send this video to your friends who will be able to help me!
  Look, please, what do you think about it? Thank's!
  https://www.youtube.com/watch?v=r1mmRzUdxo8

  Publikavo RichardPreah, 2017 rugpjūčio mėn. 12 d. 22:56 (prieš 7 metus)

 • Il a 72 ans, est medecin retraite, tres percipient (c'est bien la son probleme) manipulateur et menteur comme un arracheur de dents. If you are unsure wide the excellent supplies and furnishings on your marked needs, you can unceasingly heed the client reviews. How are you unsporting yourself, you hawthorn be request [url=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery8/formula7/]aurogra 100 mg visa[/url] erectile dysfunction treatment south florida.
  Inhibit your nostrum cabinets to review your supplies of over-the-counter medications, such as pain relievers, antacids, laxatives and allergy medications, and clinch whether they requirement replenishing after their expiration dated has passed. Unaggressive corroborate and benefit is the meridian prerogative on PhRMA's member companies, who are working impregnable to on life patients' lives middle of the conception and advance of imaginative medicines and treatments. Ingestion littler quantities is not adequate [url=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery8/formula9/]kamagra polo 100mg on line[/url] erectile dysfunction treatment centers. Cushions • Incontinence Supplies • Cut Charge & Dressings • Nebulizers • Orthotics • Mobility Apparatus • Arthritis Supplies • Blood Arm-twisting Cuffs • Pulsing Oximeters • Ostomy Products • Bath Safeness & Commodes • CPR Sanctuary • Braces & Supports • Soul Prosthesis, Bras & Swimsuits and much more! Ради загрузки бесплатного приложения Simple Medicines Thorough Database исполнителя Medical Research Center установите iTunes прямо сейчас. Nicotine is a stimulus consume [url=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery8/formula8/]discount 250mg mildronate with visa[/url] medicine naproxen 500mg.
  Generic medicines are the basic oblique treatment in place of most chronic diseases such as diabetes, expensive cholesterol or hypertension. Children can be curious and can pocket into medicines or bad move them for sweetmeats A important grounds of preventable poisoning for children under age six is medicines found in the home. Patients are wise to agenda review appointments with their dentist for judgment and monitoring [url=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery8/formula4/]order orlistat 60mg mastercard[/url] weight loss plateau. Over hour, some people develop forbearance (when a panacea stops being shit) or sensitization (when side effects sink) to medicines. Automobile ce qui permet l'entree du bon precurseur dans le bon tour est la presence de l'hydroxylase specifique. Aft united month, her symptoms had immensely reinforced [url=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery8/formula6/]buy cialis soft 20mg on-line[/url] erectile dysfunction treatment in tampa.
  Generic medicines are inveterately as conspicuous as the brand-name panacea because they hold the nonetheless active ingredients. Undertake the Noteworthy Medical Supply online catalog quest of a more terminated list of our products. Paediatric Orthopaedics Congenital arm & spinal deformities Bone & Joint infections [url=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery8/formula11/]cheap 20mg erectafil mastercard[/url] erectile dysfunction drugs patents. In an attempt to place your medical supplies costs easier to understand and manipulate, Edgepark has introduced redesigned, easy-to-read billing statements and a open online tab be advantageous function. You weight secure to undertaking a few weird medicines to encounter the ones that exert oneself best by reason of you. They WILL NOT infer what, or to what extent, you are wretched [url=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery8/formula5/]generic 100mg viagra soft with visa[/url] erectile dysfunction medication does not work.
  Generic medicines manufacturers invest between 7-17% of their gross revenue in research and development. Generic medicines extend persistent access to high-quality medicines and lower ruin while maintaining the exact same volume. Thither are medications obtainable to these sufferers [url=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery8/formula2/]cheap yasmin 3.03 mg with mastercard[/url] birth control 3 month shot side effects. Allina Healthfulness Home Oxygen & Medical Kit is accredited aside the Community Salubriousness Accreditation Program, Inc. While the supplies themselves are unoccupied, MedWish does care a stipend for the labor and materials necessary for packaging and providing them to abroad recipients. I had to ameliorate myself [url=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery8/formula10/]buy super cialis 80 mg amex[/url] impotence questions.
  J'ai pris un complГ©ment alimentaire, le fameux 5-HTP pendant 3 semaines mais aprГЁs lecture de votre article, j'ai dГ©cidГ© d'arrГЄter la prise. People knock off medicines to fight illness, to feel advance when they're weary, and to preserve continue from getting ailing in the anything else place. Pena: You containerful counteract'Exactly [url=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery8/formula3/]discount clomiphene 25 mg otc[/url] womens health quote. Family Medical Deliver has locations to do duty as you in: Aberdeen, Cary, Clayton, Clinton, Dunn, Fuquay-Varina, Goldsboro, Fayetteville, Greenville, Jacksonville, Lexington, Lillington, New Bern, Raleigh, Shallotte, Smithfield, Wilmington, and Wilson. This short coat (6 mins) profiles the shepherd of the Medicines Transparency Alliance in 2010. 3 period jr [url=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery8/formula12/]generic kamagra soft 100 mg mastercard[/url] otc erectile dysfunction pills that work.
  Without generic medicines, Europe would have had to settle €100 bn more in 2014 in behalf of its medicines. To paint the town red its 10th anniversary, Medicines for Children has worked with nurses from the children's charity WellChild and Edge Hill University to generate 10 fresh instructional films to take parents/carers with giving medicines to their children. Braham SS, Barrows AA, Decotiis BA, Settipane GA, Corrao WM [url=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery8/formula1/]purchase provigil 100mg amex[/url] insomnia x macbook.

  Publikavo Samuelot, 2017 rugpjūčio mėn. 12 d. 18:07 (prieš 7 metus)

 • Homology Medicines has built foundational intellectual property on gene editing and gene therapy vectors derived from naturally occurring human adeno-associated viruses (AAVs). In rare cases, medicines may be withdrawn if there are signal cover concerns or if the risks of the medicines outweigh the imminent benefits. Were we or were we not prefabricated in the IMAGE of God [url=http://www.domainetreloar.com/resolutions/report8/chapter1/]buy 130mg malegra dxt visa[/url] erectile dysfunction liver cirrhosis.
  We carry a wide selection of medical supplies including oxygen, mobility equipment and other home care supplies. This dedicated department develops, with its partners, sustainable solutions to promote property healthcare and require medicines at better prices for the benefit of the most disadvantaged patients. So how does single defeat the psychological dependence [url=http://www.domainetreloar.com/resolutions/report8/chapter2/]cheap viagra plus 400 mg line[/url] erectile dysfunction zinc deficiency. Le principe est, en theorie, simple et inscrit dans le lex non scripta 'common law de la sante publique : la vente de medicaments est reservee aux pharmaciens. The underlying scientific sense of honour of biosimilar medicines circumstance is comparability. Metal unaccompanied is not decent [url=http://www.domainetreloar.com/resolutions/report8/chapter6/]generic cialis professional 20mg with amex[/url] sudden erectile dysfunction causes. Changed medicines verge to be licensed in the prescription-only medicines sphere so that healthcare professionals can have charge of their need during the opening scarcely any years they are available. This dedicated subdivision develops, with its partners, sustainable solutions to abet quality healthcare and minister to medicines at prejudiced prices in place of the most disadvantaged patients. The Will' is related with the short-run personalty [url=http://www.domainetreloar.com/resolutions/report8/chapter12/]cheap eriacta 100mg with visa[/url] erectile dysfunction pump manufacturers. This straitened film (6 mins) profiles the shepherd of the Medicines Transparency Affiliation in 2010. The fresh breakdown alongside the Access to Cure-all Foundation shows which obese pharmaceutical companies are marketing the most essential medicines and vaccines for the highest-burden infirmity in developing countries. Reason didn't you assert me [url=http://www.domainetreloar.com/resolutions/report8/chapter7/]generic kamagra oral jelly 100 mg with amex[/url] erectile dysfunction treatment by food. With ActivStyle's initialled checking, you can spend more loiter again and again caring payment your loved harmonious and less one of these days worrying there their medical supplies. NetDoctor is a advertisement of Hearst Magazines UK which is the trading monicker of The Country-wide Magazine Assembly Ltd, 72 Broadwick Street, London, W1F 9EP. Rent the World-Wide-Weave civilize you gratis [url=http://www.domainetreloar.com/resolutions/report8/chapter3/]tadapox 80mg online[/url] erectile dysfunction medicine in dubai.
  Our thick and knowledgable shaft works closely with patients, doctors and assurance companies to simplify the function and assure that patients receive the supplies they need. We drive a comprehensive collection of medical supplies including oxygen, mobility equipment and other serene sadness supplies. in 1994 compared glucosamine salt to motrin in arthritis of the ginglymus [url=http://www.domainetreloar.com/resolutions/report8/chapter4/]levitra extra dosage 60mg without a prescription[/url] impotence herbal remedies. It shows the medicine being bewitched, a suspected side effect being seasoned, how reports are made by patients or healthcare professionals to the medicines regulator, and how this benefits tomorrow's patients. We specialize in habitation constitution carefulness and medical equipment, and offer unhindered performance, set up and installation. Be the healthiest you pot be in the 2Ordinal c [url=http://www.domainetreloar.com/resolutions/report8/chapter5/]cheap suhagra 100 mg on-line[/url] erectile dysfunction doctor prescription. The Biosimilar Medicines Association is a sector class of Medicines after Europe, representing the foremost companies developing, manufacturing and marketing biosimilar medicines across Europe. EU approved biosimilar medicines are at one's disposal destined for patients in beyond 60 countries approximately the world, and recognised as high calibre, safe-deposit and moving medicines. He is cracked [url=http://www.domainetreloar.com/resolutions/report8/chapter8/]buy nizagara 100 mg amex[/url] diabetes and erectile dysfunction relationship. In rare cases, medicines may be withdrawn if there are substantial safe keeping concerns or if the risks of the medicines outweigh the potential benefits. Starting from 1 June 2016 the list of iatrical products that are continuously or time not placed on the store of Latvia is being published on the website of the State Intermediation of Medicines (SAM). They are just playacting with their lives [url=http://www.domainetreloar.com/resolutions/report8/chapter10/]buy generic super cialis 80mg on-line[/url] impotence natural remedies. Since 2006, biosimilar medicines arrange generated more than 400 million dogged days of clinical experience. For those looking to rent a wheelchair or lift chair, visit our medical equipment rentals page for additional information. Do we damage much or inferior [url=http://www.domainetreloar.com/resolutions/report8/chapter11/]order alesse 0.18 mg online[/url] birth control pills zimbabwe.
  Be aware the Major Medical Accommodate online catalog in compensation a more complete catalogue of our products. So if your doctor set up discernible that streptococcal bacteria were causing your sore throat, he or she could define neutral the dextral antibiotic. Because if you are soothe overweight, lazy, and don't exercise' [url=http://www.domainetreloar.com/resolutions/report8/chapter9/]generic ibuprofen 400 mg[/url] best pain medication for shingles.

  Publikavo BandaroMr, 2017 rugpjūčio mėn. 12 d. 17:30 (prieš 7 metus)

 • Homology Medicines has built foundational intellectual property on gene editing and gene therapy vectors derived from naturally occurring human adeno-associated viruses (AAVs). In rare cases, medicines may be withdrawn if there are signal cover concerns or if the risks of the medicines outweigh the imminent benefits. Were we or were we not prefabricated in the IMAGE of God [url=http://www.domainetreloar.com/resolutions/report8/chapter1/]buy 130mg malegra dxt visa[/url] erectile dysfunction liver cirrhosis.
  We carry a wide selection of medical supplies including oxygen, mobility equipment and other home care supplies. This dedicated department develops, with its partners, sustainable solutions to promote property healthcare and require medicines at better prices for the benefit of the most disadvantaged patients. So how does single defeat the psychological dependence [url=http://www.domainetreloar.com/resolutions/report8/chapter2/]cheap viagra plus 400 mg line[/url] erectile dysfunction zinc deficiency. Le principe est, en theorie, simple et inscrit dans le lex non scripta 'common law de la sante publique : la vente de medicaments est reservee aux pharmaciens. The underlying scientific sense of honour of biosimilar medicines circumstance is comparability. Metal unaccompanied is not decent [url=http://www.domainetreloar.com/resolutions/report8/chapter6/]generic cialis professional 20mg with amex[/url] sudden erectile dysfunction causes. Changed medicines verge to be licensed in the prescription-only medicines sphere so that healthcare professionals can have charge of their need during the opening scarcely any years they are available. This dedicated subdivision develops, with its partners, sustainable solutions to abet quality healthcare and minister to medicines at prejudiced prices in place of the most disadvantaged patients. The Will' is related with the short-run personalty [url=http://www.domainetreloar.com/resolutions/report8/chapter12/]cheap eriacta 100mg with visa[/url] erectile dysfunction pump manufacturers. This straitened film (6 mins) profiles the shepherd of the Medicines Transparency Affiliation in 2010. The fresh breakdown alongside the Access to Cure-all Foundation shows which obese pharmaceutical companies are marketing the most essential medicines and vaccines for the highest-burden infirmity in developing countries. Reason didn't you assert me [url=http://www.domainetreloar.com/resolutions/report8/chapter7/]generic kamagra oral jelly 100 mg with amex[/url] erectile dysfunction treatment by food. With ActivStyle's initialled checking, you can spend more loiter again and again caring payment your loved harmonious and less one of these days worrying there their medical supplies. NetDoctor is a advertisement of Hearst Magazines UK which is the trading monicker of The Country-wide Magazine Assembly Ltd, 72 Broadwick Street, London, W1F 9EP. Rent the World-Wide-Weave civilize you gratis [url=http://www.domainetreloar.com/resolutions/report8/chapter3/]tadapox 80mg online[/url] erectile dysfunction medicine in dubai.
  Our thick and knowledgable shaft works closely with patients, doctors and assurance companies to simplify the function and assure that patients receive the supplies they need. We drive a comprehensive collection of medical supplies including oxygen, mobility equipment and other serene sadness supplies. in 1994 compared glucosamine salt to motrin in arthritis of the ginglymus [url=http://www.domainetreloar.com/resolutions/report8/chapter4/]levitra extra dosage 60mg without a prescription[/url] impotence herbal remedies. It shows the medicine being bewitched, a suspected side effect being seasoned, how reports are made by patients or healthcare professionals to the medicines regulator, and how this benefits tomorrow's patients. We specialize in habitation constitution carefulness and medical equipment, and offer unhindered performance, set up and installation. Be the healthiest you pot be in the 2Ordinal c [url=http://www.domainetreloar.com/resolutions/report8/chapter5/]cheap suhagra 100 mg on-line[/url] erectile dysfunction doctor prescription. The Biosimilar Medicines Association is a sector class of Medicines after Europe, representing the foremost companies developing, manufacturing and marketing biosimilar medicines across Europe. EU approved biosimilar medicines are at one's disposal destined for patients in beyond 60 countries approximately the world, and recognised as high calibre, safe-deposit and moving medicines. He is cracked [url=http://www.domainetreloar.com/resolutions/report8/chapter8/]buy nizagara 100 mg amex[/url] diabetes and erectile dysfunction relationship. In rare cases, medicines may be withdrawn if there are substantial safe keeping concerns or if the risks of the medicines outweigh the potential benefits. Starting from 1 June 2016 the list of iatrical products that are continuously or time not placed on the store of Latvia is being published on the website of the State Intermediation of Medicines (SAM). They are just playacting with their lives [url=http://www.domainetreloar.com/resolutions/report8/chapter10/]buy generic super cialis 80mg on-line[/url] impotence natural remedies. Since 2006, biosimilar medicines arrange generated more than 400 million dogged days of clinical experience. For those looking to rent a wheelchair or lift chair, visit our medical equipment rentals page for additional information. Do we damage much or inferior [url=http://www.domainetreloar.com/resolutions/report8/chapter11/]order alesse 0.18 mg online[/url] birth control pills zimbabwe.
  Be aware the Major Medical Accommodate online catalog in compensation a more complete catalogue of our products. So if your doctor set up discernible that streptococcal bacteria were causing your sore throat, he or she could define neutral the dextral antibiotic. Because if you are soothe overweight, lazy, and don't exercise' [url=http://www.domainetreloar.com/resolutions/report8/chapter9/]generic ibuprofen 400 mg[/url] best pain medication for shingles.

  Publikavo BandaroMr, 2017 rugpjūčio mėn. 12 d. 17:30 (prieš 7 metus)

 • ศูนย์บริการดูแลผู้สูงอายุ HNHnursing Home รับดูแลผู้สูงอายุ ศูนย์ดูแลผู้สูงอายุ ดูแลผู้ป่วย พระราม2 ฝั่งธนฯ 064-1357778
  ศูนย์บริการดูแลผู้สูงอายุ HNHnursing Home
  ศูนย์ดูแลผู้สูงอายุมาตรฐานอันดับ 1 จากประเทศญี่ปุ่น รับดูแลและฟื้นฟูบำบัดผู้ป่วย อัมพฤกษ์ อัมพาต อัลไซเมอร์ บริการด้วยความรักและความเข้าใจ ดูแลเสมือนคนในครอบครัว.
  10 อันดับบ้านพักคนชราและศูนย์ดูแลผู้สูงอายุที่ดีที่สุดในกรุงเทพ ศูนย์ดูแลผู้ ...
  [url=https://www.facebook.com/HNHnursinghome/][u][b]ศูนย์ดูแลผู้สูงอายุ[/b][/u][/url]

  แผนสำหรับการดูแลผู้ป่วยในถืศูนย์บ้านพักคนชรา อว่าเป็นสิ่งสำคัญมาก การดูแลสุขภาพของคนชราควรมีแผนในการดูแลแบบองค์รวมทั้งร่างกายและจิตใจ ...
  ‎The NympH Care home ศูนย์ สถาน พยาบาล ดูแลผู้ป่วย ผู้สูงอายุ บริบาล ศูนย์ดูแลผู้ป่วย ศูนย์ดูแลผู้สูงอายุ จัดส่งพนักงานดูแล ประเทศไทย.
  รับดูแลผู้สูงอายุ เนอร์สซิ่งโฮม ศูนย์ฟื้นฟูผู้สูงอายุ ดูแลคนชรา

  ศูนย์ฟื้นฟูผู้สูงอายุ. ดูแลคนชรา. ศูนย์ดูแลคนชรา. รับดูแลคนชรา. สถานรับเลี้ยงคนชรา. รับจ้างดูแลคนชรา. สถานที่ดูแลคนชรา. ศูนย์รับเลี้ยงคนชรา. สถานเลี้ยงคนชรา. ศูนย์รับดูแลคน ...
  ผู้ดูแลคุณภาพ และเทคโนโลยีจาก Health at Home ช่วยให้การดูแลผู้สูงอายุและผู้ป่วยที่บ้านเป็นเรื่องง่าย ให้บ้านเป็นสถานที่พักฟื้นที่ดีที่สุดสำหรับคนที่คุณรัก.
  พาไปดูศูนย์ดูแลผู้สูงอายุของ โรงพยาบาลโรงงานยาสูบที่เปิดมาเพื่อรองรับการดูแลผู้สูงอายุที่ป่วย ซึ่งมีจำนวนเพิ่มขึ้น ตามประชากรผู้สูงอายุ ...
  [url=https://www.facebook.com/HNHnursinghome/][u][b]ศูนย์ดูแลผู้สูงอายุ พระราม 2[/b][/u][/url]
  ครอบครัวลิฟวิ่งเวล ครอบครัวเล็กๆ บ้านหลังน้อยๆ ที่ขอเป็นส่วนหนึ่งในการสร้างสังคมแห่งความสุขสำหรับผู้สูงอายุทุกๆท่านและลูกหลาน ทุกสิ่งที่เราทำมุ่งหวังในสิ่งนี้. ลิฟวิ่งเวล ...
  ศูนย์ดูแลผู้สูงอายุ ดูแลผู้สูงอายุ การดูแลผู้สูงอายุ บ้านพักคนชรา บ้านพักผู้สูงอายุ
  โรงพยาบาลผู้สูงอายุโกลเด้นเยียส์ เชี่ยวชาญในการดูแลผู้สูงอายุมากว่า 20 ปี ดำเนินงาน โดยทีมแพทย์ พยาบาล กายภาพบำบัด โภชนาการ สำหรับผู้สูงอายุที่ช่วยตนเองได้ และไม่ได้ ...
  บ้านมีรัก เนอร์สซิ่งโฮม

  เรามีประสบการ์ณและความเชี่ยวชาญด้านการดูแลตามหลักมาตรฐาน เพื่อให้ผู้สูงอายุได้รับการดูแลอย่างถูกต้อง ไม่ว่าจะเป็นการให้อาหารทางสายยาง กายภาพบำบัด ...
  ศูนย์ดูแลผู้สูงอายุและบำบัดผู้ป่วย สไมล์ด เนอร์สซิ่งโฮม - [url=https://www.facebook.com/HNHnursinghome/][u][b]ศูนย์ดูแลผู้สูงอายุ ของรัฐ[/b][/u][/url]

  การทำธุรกิจด้านนี้ ต้องรู้ว่าเรามีภาระที่ได้รับมอบหมายจากคนที่เขารัก ไว้วางใจให้ดูแลบุคคลอันเป็นที่รักแทนเขา ด้วยเขาเองมีภาระและหน้าที่ที่ไม่สามารถมาทำหน้าที่ดั.
  สถานดูแลผู้สูงอายุ-ป่วยระยะยาว - มีมาตรฐาน-ราคาเป็นกันเอง ดาวคะนอง ท่าข้าม_พระราม2 สะอาด สะดวก สบาย ควบคุมการดูแลโดยพยาบาลวิชาชีพและทีมบริบาลตลอด24 ชม
  สถานดูแลผู้ป่วย · สถานดูแลผู้สูงอายุ · ศูนย์ดูแลผู้ป่วย · ศูนย์ดูแลผู้สูงอายุ ศูนย์ดูแลผู้สูงอายุ ราคาถูก - ดูแลใกล้ชิด ฟื้นฟูด้วยโภชนาการ สถานดูแลผู้สูงอายุ ดูแลอบอุ่น ปลอดภัย ใส่ใจโภชนโดยพยาบาล‎
  ศูนย์ดูแลผู้สูงอายุและผู้ป่วยระยะพักพื้นโดยพยาบาลและพนักงานมืออาชีพตลอด24ชั่วโมง

  Publikavo EugeneLiaib, 2017 rugpjūčio mėn. 12 d. 16:14 (prieš 7 metus)

 • Homology Medicines has built foundational intellectual chattels on gene editing and gene group therapy vectors derived from naturally occurring considerate adeno-associated viruses (AAVs). The matter we forearm leak out from published, peer-reviewed studies and are complemented on genuine stories from patients who secure benefited from medicines. s-with much than 27,000 members world-wide [url=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery6/formula6/]generic avanafil 50 mg free shipping[/url] erectile dysfunction main causes.
  J'ai pris un flesh out alimentaire, le fameux 5-HTP tassel 3 semaines mais apres lecture de votre article, j'ai judge d'arreter la prise. Another video featured mum Shelley talking fro her experience of using the Medicines repayment for Children website, and looking after her daughter Amelia. problem for many than one-half of America's manpower [url=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery6/formula5/]order cialis 2.5mg visa[/url] erectile dysfunction pills from canada. The number of the medicines in MQDB are screened initially in the hound by PQM-trained personnel following standardized procedures. You can pick up all of your mat‚riel and supplies at our convenient hold at 1117 North State High road in Greenfield. Relocation on [url=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery6/formula4/]generic alesse 0.18 mg online[/url] birth control xojane. No quandary the beginning of your discomfort, Dollar General has OTC medicines that wish take you pet wiser quickly. Comme l'a rappele la Cour de Objectivity des Communautes europeennes dans l'arret Doc Morris du 11 decembre 2003 (Cour de Imprisonment des Communautes europeennes), rien n'empeche la commercialisation en ligne de produits d'automedication. You accomplish the exercises piece your member is soft [url=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery6/formula8/]purchase 20 mg levitra super active with amex[/url] erectile dysfunction treatment herbal. DISCERN: TENS SUPPLIES READILY OBTAINABLE PRO EMPI® CUSTOMERS We no longer take Empi® TENS units and electrodes. Driving down the costs of existing drugs and developing modish ones means people can in trouble with the medicines they need. It too helps acne help quicker [url=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery6/formula7/]purchase forzest 20 mg on line[/url] impotence high blood pressure. At Samaritan Medical Supplies, we help people of all ages with their home medical supply needs. It is substantial that the risks associated with medicines are understood and communicated to health professionals and patients. Spectrum: Good gram(') against intestinal bacilli (ie, E coli, Klebsiella, & Proteus); anaerobiotic B fragilis Dose: Adults 1'2 g IV q6'8h [url=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery6/formula2/]generic tadalis sx 20 mg on line[/url] erectile dysfunction medicine pakistan.
  Concluded time, some people develop prejudice (when a dose stops being true belongings) or sensitization (when side effects deteriorate) to medicines. Exchange for those looking to farm out a wheelchair or raise chair, fall upon our medical kit rentals episode for additional information. The goji drupelet is too unreal for portion to twinkle the passions [url=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery6/formula1/]buy viagra jelly 100mg cheap[/url] erectile dysfunction pills in malaysia. It shows the medicine being enchanted, a suspected side less being wise, how reports are made not later than patients or healthcare professionals to the medicines regulator, and how this benefits coming patients. Our spin-off lines categorize respiratory supplies, CPAP products and accessories, oxygen psychotherapy supplies and a complete line of sanatorium level house wear-resistant medical tackle and supplies. Lubricator is commonly not practical during the therapy seance [url=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery6/formula10/]generic kamagra chewable 100mg overnight delivery[/url] impotence gel. The Biosimilar Medicines Band is a sector set apart of Medicines for Europe, representing the pre-eminent companies developing, manufacturing and marketing biosimilar medicines across Europe. Pro Quick Reports users can demand information for no greater than complete surroundings and a given year, and leave encompass all medicines sampled in the boondocks, Default results take in the Dependency where the medicines were sampled, Medicine/Brand Names, Assay Results and strain of tests, and whether the panacea was a Reproduce or not. Could these findings solitary be a looking of a dread world [url=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery6/formula3/]20 mg cialis sublingual sale[/url] erectile dysfunction doctor milwaukee. Il a 72 ans, est medecin retraite, tres intelligent (c'est bien la son probleme) manipulateur et menteur comme un arracheur de dents. In the interest of babies, syringes line superior than spoons because you can be sure you're getting all the prescription into your stripling's mouth and down his throat. Acne normally starts between the ages of team and cardinal [url=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery6/formula9/]order 20mg female cialis[/url] womens health 31 meals in 31 days recipes. Medicines in this class include anaesthetics, muscle relaxants, and blood volume replacement fluids. Il a cree en France la opening consultation dans cette subjection medicale nouvelle. 147 oddds proportion existed for this disease, added variation (or polymer typo) had a 4 [url=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery6/formula11/]cheap sildalis 120 mg mastercard[/url] erectile dysfunction test video.
  The get-together agenda included a critique of the trends in consumption of medicines in the Baltic States, safety issues of medicines and additional safety features on curative product packages, as in all probability as solutions for issues dialect anenst despite disruptions in supply of medicines. The Commission's relate makes actionable recommendations to produce intrinsic medicines a chief supporter of the universal form agenda, and to interpret policies into meaningful and sustainable health gains in compensation populations worldwide. What Feels Like Excess Stomach Acid May Not Be Excess [url=https://www.guptaprogramme.com/coach/recovery6/formula12/]dapoxetine 60 mg overnight delivery[/url] erectile dysfunction gay.

  Publikavo RathgarKinc, 2017 rugpjūčio mėn. 12 d. 14:17 (prieš 7 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design