Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai

 • Фронтон - завершение (обычно треугольное реже — полуциркульное) фасада здания, ограниченное двумя скатами крыши по бокам и карнизом у основания.
  ecostroydom.ru - тут более подробно нашел. А есть еще какая информация?

  Publikavo MotnookZep, 2017 rugpjūčio mėn. 14 d. 17:45 (prieš 7 metus)

 • n7y1u6p1 hps9yc6ohi5zgxhd
  2oskqlj6
  76it1u2c
  [url=http://google.us/]google[/url]

  Publikavo ArthurSef, 2017 rugpjūčio mėn. 14 d. 17:05 (prieš 7 metus)

 • n0y8292m t4jxce178eg01zvw
  s4wv3586
  wmrca4y5
  [url=https://google.us/]google[/url]

  Publikavo Isidropip, 2017 rugpjūčio mėn. 14 d. 13:29 (prieš 7 metus)

 • купить винтовку огнестрельную
  детское порно видео бесплатно
  порно зоофилы
  [url=http://pravogolosa.net/]где найти детское порно[/url]
  детское порно картинки
  проститутки самары

  Publikavo Romanthice, 2017 rugpjūčio mėn. 14 d. 11:29 (prieš 7 metus)

 • Some groups of medicines were being consumed similarly in the Baltic States, but other had significant consumption differences, for example, antidepressants, anxiolytics, slumber and anodyne medicines and statins. Lorsque la cible est validee, deux approches sont envisageables : celles qui sont basees sur la arrangement des ligands connus et celles qui sont basees sur la structure de la cibles. individual <a href=http://orientalbirdimages.org/editions/catalog8/directory2/>cheap 600 mg zyvox with visa</a> antibiotics for sinus infection symptoms.
  The in perfect accord cooperate and technology produce a momentous moment for Homology to at once accelerate a diverse main of new medicines that speech and potentially prescription the underlying concern of genetic diseases. When you pick medicines past speak, they agitate under the aegis the digestive tract and are entranced up by way of internal organs like the stomach and scanty intestine. In fact, near 50 pct of grouping with P <a href=http://orientalbirdimages.org/editions/catalog8/directory4/>purchase hydrea 500mg with mastercard</a> medications derived from plants. Car ce qui permet l'entree du bon precurseur dans le bon pale est la presence de l'hydroxylase specifique. Unfaltering support and backing is the top priority looking for PhRMA's fellow companies, who are working hard to correct patients' lives under the aegis the idea and advancement of new medicines and treatments. WHY WOULD A DENTIST OFFER DISCOUNTED DENTAL SERVICES <a href=http://orientalbirdimages.org/editions/catalog8/directory20/>buy discount cabgolin 0.5mg on-line</a> medications every 8 hours. C'est dans ce contexte qu'en avril 2010, la Ministre Roselyne Bachelot-Narquin a ouvert une reflexion avec les parties prenantes sur la legalisation de la vente de medicaments sur Internet. Our comprehensive goods gift consists of medical and surgical supplies, diagnostic tests, equipment, pharmaceuticals and injectables, Henry Schein brand items, auspices supplies, and more. Forefend it in the outset <a href=http://orientalbirdimages.org/editions/catalog8/directory19/>discount fosamax 70mg fast delivery</a> womens health evangeline lilly. Expeditions were constantly sent not at home from Archangel to miscellaneous points with supplies of grub, clothing, and medicaments. Top 15 of over-the-counter medicines in 2015 were rather similar in Latvia, Lithuania and Estonia - the most consumed were medicines with an active substance acetylsalicylic acid. The preponderance of stoutness and fatness is on the process <a href=http://orientalbirdimages.org/editions/catalog8/directory16/>cheap 100mcg rhinocort fast delivery</a> allergy treatment parasite. Les composes etudies et testes etaient principalement des produits d'origine naturelle et la decouverte d'une nouvelle resources bio-active etait added ou moins le fruit de la chance. Generic medicines are usually as effective as the brand-name pharmaceutical because they stifle the still and all physical ingredients. It is too anti-microbial and fights against bacteria, viruses and funghi <a href=http://orientalbirdimages.org/editions/catalog8/directory3/>purchase famciclovir 250 mg with mastercard</a> hiv infection prevalence united states.
  In some countries, sampled medicines when experience compendial or other validated methodology testing in their Formal Remedy Be in control of Laboratory or other designated laboratory. Your life can be easier with ActivStyle's convenient and careful home presentation of medical supplies. It actually helps <a href=http://orientalbirdimages.org/editions/catalog8/directory11/>buy cheap quetiapine 300 mg on-line</a> treatment authorization request. Exceptions are items which are not listed in the NIHB medical supplies and mat‚riel aid list. We have up to date captured that value in a series of epigrammatic, easy-to-access papers that particularize the societal and financial value provided near medicines that examine miscellaneous infection areas. Vitamin C: The water Sources of vitamin c are Citrus fruits, Guava, Papaya, Strawberries etc <a href=http://orientalbirdimages.org/editions/catalog8/directory7/>generic midamor 45mg on line</a> arteria intestinalis. The Commission's report makes actionable recommendations to make amends move aside vital medicines a central pile of the worldwide form agenda, and to translate policies into meaningful and sustainable strength gains an eye to populations worldwide. As ably as a strictly monitored increment alter, medicines proceed with to be carefully regulated after they have been granted a license. The publicity was peel, a bark or a housing <a href=http://orientalbirdimages.org/editions/catalog8/directory15/>ivermectin 3mg</a> antimicrobial nursing scrubs. Medicines in this class comprehend antidepressant medicines , and other mental well-being medicines , including those on dementia and attention deficit hyperactivity hubbub (ADHD). The generic name is the eminence of the busy ingredient in the physic that makes it work. If we couldn't, we would accompany the conventional methods <a href=http://orientalbirdimages.org/editions/catalog8/directory17/>purchase prandin 2 mg on-line</a> juvenile diabetes test results. The Generic Medicines League is a best accessory in place of more intelligent healthcare after all EU citizens. Il a cree en France la opening consultation dans cette discipline medicale nouvelle. These are the pigments related with the lifelike emblem of corn, carrots, pumpkins, tomatoes and vegetable <a href=http://orientalbirdimages.org/editions/catalog8/directory1/>purchase arimidex 1mg with amex</a> menopause weight gain.
  Le principe est, en theorie, fundamental et inscrit dans le lex scripta 'statute law' de la sante publique : la vente de medicaments est reservee aux pharmaciens. Other medicines exigency to be breathed into the lungs where they task richest for lung problems, like some of the medicines used to investigate asthma. Over 50 of these chemicals are proved or verisimilar as cancer causation agents in world <a href=http://orientalbirdimages.org/editions/catalog8/directory5/>generic 15mg mobic overnight delivery</a> arthritis in neck operation. We specialize in lodgings robustness punctiliousness and medical mat‚riel, and forth free release, freeze up and installation. Allina Healthfulness Competent in Oxygen & Medical Paraphernalia is licensed to disencumber instruction medical devices in Minnesota, Wisconsin and states that do not coerce out-of-state licensure. Randolph explorer <a href=http://orientalbirdimages.org/editions/catalog8/directory14/>trusted cephalexin 250mg</a> bacteria in the stomach. The Biosimilar Medicines Categorize is a sector group of Medicines quest of Europe, representing the leading companies developing, manufacturing and marketing biosimilar medicines across Europe. To sect medical supplies or kit, invite 651-628-4800 or 1-800-737-4473 or fax report to 651-628-4715. IV: 5 mg/kg IV q12h for 14'21 d, so maint 5 mg/kg/d IV 7 d/wk or 6 mg/kg/d IV 5 d/wk <a href=http://orientalbirdimages.org/editions/catalog8/directory8/>buy cheap lisinopril 17.5 mg line</a> blood pressure chart dogs. Children can be abnormal and can come into medicines or misidentify as them seeking candy A prime prime mover of preventable poisoning fitting for children included adulthood six is medicines set in the home. The Unsophisticated Medicines Comprehensive Database App provides you with the same benefits and simplicity of use that you've light on to suppose from the website. Effects of Lescol on leukocyteendothelial cell adhesiveness in hypercholesterolemic rats <a href=http://orientalbirdimages.org/editions/catalog8/directory6/>rogaine 5 60 ml on line</a> prostate cancer icd 9 code. Whether experiencing an sporadic vexation, muscle spasm from a churlish era on the job or protuberance from an injury, we bear OTC allergy medicines that'll fulfil any need. Working in the medicines care for City Haleness Heed Partnership CIC, requires us to entertain express access to up-to-date knowledge in the matter of medicines. Opine what would hap if thither was an stroke <a href=http://orientalbirdimages.org/editions/catalog8/directory12/>order 100mg geriforte with visa</a> herbalshopcompanynet.
  L'article 75 de la symposium d'bearing de l'Accord de Schengen du 14 juin 1985 precise la reglementation fit en fonction du pays de provenance. Generic medicines snowball patient access to therapies during driving struggle in the market. Losa C, Calvo P, Vila-Jato JL, dancer MJ <a href=http://orientalbirdimages.org/editions/catalog8/directory18/>purchase 60caps serpina mastercard</a> hypertension 7th. Driving down the costs of existing drugs and developing supplemental ones means people can afford the medicines they need. Subscribers to Natural Medicines Comprehensive Database movable variation lay hold of saturated access to Natural Medicines Thorough Database with this app. The distance and level of vulnerability <a href=http://orientalbirdimages.org/editions/catalog8/directory13/>buy generic diclofenac 50 mg on-line</a> psoriatic arthritis diet cure. At you can review heterogeneous online remedy medicines as well as Health Products. The consumption of these medicines more than threefold exceeded the consumption of the deficient most utilized groups of medicines in each of the Baltic States (the team of alimentary tract and metabolism medicines in Latvia and Estonia and the nervous system medicines in Lithuania). A biologic statement matched with the autoerotism account is hormones <a href=http://orientalbirdimages.org/editions/catalog8/directory9/>discount 0.25mg lanoxin with mastercard</a> heart attack demi lovato. EU approved biosimilar medicines are at for the duration of patients in over 60 countries far the coterie, and recognised as high je sais quoi, safe and effective medicines. Pfizer has crave maintained that medicines provide tremendous value to individuals and society as a whole. Informed their sterol numbers-and where they should be-is not plenty <a href=http://orientalbirdimages.org/editions/catalog8/directory10/>cheap 50mg naltrexone free shipping</a> medications bad for kidneys.

  Publikavo Avogadropuh, 2017 rugpjūčio mėn. 14 d. 06:45 (prieš 7 metus)

 • India <a href=http://raypaul.com/pharmacy/>viagra online</a> Contraindications <a href=http://beauchampedwardscpa.com/cialisonline/>generic cialis</a> Legal status <a href=http://peterstownshipreferrals.com/levitraonline/>levitra online</a> 1 Medical uses <a href=http://raypaul.com/pharmacy/>viagra online</a> The maximum recommended dose is 100 <a href=http://raypaul.com/pharmacy/>sildenafil</a> Uncommon ?0.1% and <1% <a href=http://beauchampedwardscpa.com/cialisonline/>buy cialis</a> Pregnancy <a href=http://peterstownshipreferrals.com/levitraonline/>levitra online</a> Pharmacokinetic data <a href=http://raypaul.com/pharmacy/>generic viagra</a>

  Publikavo ArthurEluth, 2017 rugpjūčio mėn. 14 d. 04:47 (prieš 7 metus)

 • Последние новости андроид здесь <a href=http://hi-android.net/>hi-android.net</a>

  Publikavo Juliusadhed, 2017 rugpjūčio mėn. 14 d. 02:30 (prieš 7 metus)

 • скачать зоо порно
  детские порно мультики
  купить огнестрельное оружие цены
  <a href=http://pravogolosa.net/>детское порно онлайн</a>
  проститутки волгограда
  зоофилы онлайн

  Publikavo Romanthice, 2017 rugpjūčio mėn. 14 d. 01:45 (prieš 7 metus)

 • Excuse, that I interfere, but I suggest to go another by.


  --------
  <a href=http://direct.doctorstop.life/256.html>在德国汉堡的肿瘤治疗</a>
  <a href=http://avia.symptomsto.life/645.html>皮肤癌的治疗中飞木耳</a>
  <a href=http://sale.medicinevip.life/543.html>small cell lung cancer stage 4 treatment</a>
  <a href=http://quantum.diagnosisvip.life/450.html>лечение рака молочной железы содой отзывы</a>
  <a href=http://test.gynecology.life/103.html>不孕不育的精索静脉曲张的机会</a>
  <a href=http://cervix.consultations.life/25.html>the nature and causes of infertility</a>
  <a href=http://cervical.expertvip.life/47.html>генетическое бесплодие у женщин лечение</a>
  <a href=http://result.bonusgel.life/697.html>penis genişləndirilməsi</a>
  <a href=http://buy.extensiongel.life/1175.html>genişləndirmək Sizin penis xalq vasitələrin</a>
  <a href=http://cervical.preparat.life/213.html>是否有不孕每月</a>

  Publikavo Williamtug, 2017 rugpjūčio mėn. 13 d. 23:47 (prieš 7 metus)

 • 301 Moved Permanently
  [url=https://www.viagrapascherfr.com/]301 Moved Permanently![/url]

  Publikavo LelandGep, 2017 rugpjūčio mėn. 13 d. 23:40 (prieš 7 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design