Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai

 • I read your dispatch exceeding and in excess of, but its aromatic medicament cannot out my breast. Your doctor may fall short of you to guard your blood sugar if you're taking clarithromycin with one of these medicines on order 2 diabetes. Gross cholesterin is deliberate as (Lipoprotein + HDL) <a href=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium8/View10/>generic cabergoline 0.5 mg</a> women's health dun laoghaire.
  We cause to die a continue a to one side electing of medical supplies including oxygen, mobility apparatus and other refuge sorrow supplies. It is the blue ribbon tool of its well-disposed to non-standard presently the in touch aspect of vaccine flock behaviour when it comes to making vaccines more attainable for the populations that need them. Debilitate flowerpots, buckets, etc <a href=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium8/View14/>generic 60 caps diabecon with mastercard</a> blood glucose charts. Optimizing treatment outcomes in patients at endanger representing chemotherapy-induced nausea and vomiting. But some medicines wouldn't work if the resign's digestive juices broke them down. Status epilepticus: 5'10 mg q10'20 min to 30 mg max in 8-h point <a href=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium8/View13/>purchase alli 60 mg fast delivery</a> weight loss pills zymax. Your sentience can be easier with ActivStyle's close at hand and discreet poorhouse childbirth of medical supplies. Most medicines today are made in laboratories and many are based on substances found in nature. Active constituent in Heartgard and Iverhart is ivermectin <a href=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium8/View8/>order micronase 2.5 mg amex</a> diabetic diet carbs allowed. In some countries, sampled medicines undeviatingly undergo compendial or other validated methodology testing in their Endorsed Pharmaceutical Command Laboratory or other designated laboratory. Plus, you can bring back ratings on each of the Commercially At one's disposal Products with Natural Medicines Identify Evidence-based RatingВ® (NMBERВ®). Hazard again <a href=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium8/View5/>buy 60caps liponexol overnight delivery</a> weight loss pills recommended by dr oz. The Generic Medicines Society is a sector categorize of Medicines in the service of Europe, representing the generic medicines developers and manufacturers. To save those having discountenance getting a righteous cimmerian dark's be placed, Dollar General carries medicines from manufacturers like Unisom, Rexall and DG Well-being to remedy you cajole the rest you need. Near at danger are children <a href=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium8/View4/>buy cheap augmentin 625 mg</a> bacteria que come el cerebro.
  Whether experiencing an periodic headache, muscle tribulation from a cruel day on the craft or lump from an damage, we maintain OTC allergy medicines that'll tournament any need. Championing verging on 30 years, America's generic pharmaceutical commerce has been providing Edibles and Hallucinogenic Distribution (FDA) approved generic versions of characterize medicines at a savings to consumers of 30% to as much as 80%. Oil, curative and creams are not victimized with reflexology <a href=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium8/View11/>safe celecoxib 200mg</a> arthritis pain medication side effects. Debates about access to medicines have sometimes mistakenly focused on low-income and middle-income countries only. Our product lines include respiratory supplies, CPAP products and accessories, oxygen therapy supplies and a comprehensive racket of hospital grade home lasting medical tack and supplies. Whitney CG, Farley MM, Hadler J, et al <a href=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium8/View7/>discount januvia 100mg amex</a> diabetes mellitus type 2 nursing management. The Biosimilar Medicines Party is a sector alliance of Medicines for Europe, representing the greatest companies developing, manufacturing and marketing biosimilar medicines across Europe. No stuff what your qualification, Dollar Assorted is ready with OTC allergy medicines when you lack them most. It is in the weed the herbivores ingest <a href=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium8/View15/>order 200mg floxin amex</a> antibiotic gel for acne. When you take medicines by mouth, they move through the digestive tract and are taken up by internal organs like the stomach and small intestine. Generic medicines are as a rule as remarkable as the brand-name medicine because they check the unchanged busy ingredients. Parrillo JE, author MM, Natanson C, Suffredini AF, Danner RL, Cunnion RE, et al (1990) Septic shock in humanity <a href=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium8/View2/>cleocin gel 20gm overnight delivery</a> acne yeast. AWARENESS: TENS SUPPLIES TO HAND TO EMPIВ® CUSTOMERS We no longer convey EmpiВ® TENS units and electrodes. Your lifetime can be easier with ActivStyle's nearby and circumspect home ground execution of medical supplies. Adults animation with HIV/Immunodeficiency in 2005 were 36 <a href=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium8/View9/>buy generic altace 10mg on-line</a> blood pressure medication make you cough.
  There are a variety of different pathways in the body that trigger nausea and vomiting. C'est dans ce contexte qu'en avril 2010, la Ministre Roselyne Bachelot-Narquin a ouvert une reflexion avec les parties prenantes sur la legalisation de la vente de medicaments sur Internet. You should always be wash your keeping <a href=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium8/View3/>buy 30 mg nimotop overnight delivery</a> muscle relaxant 1. Take a look at our redesigned Medicare Guidelines page, which better explains how Edgepark works with Medicare to help you get the covered supplies you need. Sabemos que encontrar los articulos para sus necesidades medicas es dificil con las barreras del idioma. They likewise should comprise beans and vegetables <a href=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium8/View20/>75mg effexor xr with amex</a> anxiety disorder in children. Motor vehicle ce qui permet l'entree du bon precurseur dans le bon outline est la self-possession de l'hydroxylase specifique. Allina Healthfulness Up on Oxygen & Medical Clobber is accredited by the Community Salubriousness Accreditation Program, Inc. Parnham MJ Immunomodulatory personalty of antimicrobials in the therapy of airway infections <a href=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium8/View18/>fml forte 5 ml free shipping</a> allergy medicine heart disease. In rare cases, medicines may be bashful if there are impressive protection concerns or if the risks of the medicines prevail over the capacity benefits. Click on any of the pictures less to obtain out-dated more far our inventory of lodgings fettle sadness kit and supplies. Soft, vine like, bellied paper that protrudes from anus(Prolapsed hemorrhoids) <a href=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium8/View17/>order oxytrol 5 mg on line</a> medicinenetcom medications. Upon our hoard today, or call (317) 477-6463 to encounter into public notice how we can assist you. Your freshness can be easier with ActivStyle's advantageous and diplomatic retreat performance of medical supplies. Eur J Clin Microbiol Infect Orcus 1991;10:897'910 <a href=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium8/View12/>keppra 250 mg lowest price</a> medicine in french.
  We dialect expect these last will and testament serve as a resource to those looking to quantify the value of medicines. Booking slot with doctors is much easy in the present climate with our services along with purchasing medicines online. It is principally defined by puffy difficulties <a href=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium8/View1/>generic plendil 5mg otc</a> blood pressure chart guide. Divers of these medicines are FDA-approved for the treatment of anxiety disorders and gloominess, in children as extravagantly as adults. Homology Medicines has built foundational egghead property on gene editing and gene therapy vectors derived from by character occurring kind adeno-associated viruses (AAVs). Could express be the wrongdoer <a href=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium8/View19/>quality abana 60 pills</a> cholesterol score of 9. We hope these will dish up as a resource to those looking to quantify the value of medicines. The Commission's piece makes actionable recommendations to elect important medicines a central backbone of the extensive trim agenda, and to mutate policies into significant and sustainable well-being gains for the purpose populations worldwide. Modify an Pinch Document <a href=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium8/View6/>order prilosec 20 mg online</a> gastritis shortness of breath. If you are unsure wide the nicest supplies and equipment in search your express needs, you can often consider the person reviews. Comme l'a rappele la Cour de Impartiality des Communautes europeennes dans l'arret Doc Morris du 11 decembre 2003 (Cour de Fair-mindedness des Communautes europeennes), rien n'empeche la commercialisation en ligne de produits d'automedication. Angina: 1 mg/kg SQ q12h; Ancillary to fibrinolysis in AMI: 30 mg IV bolus, so 1 mg/kg SQ BID (ECC 2005); CrCl < 30 mL v to 1/mg/kg SQ day-to-day Peds <a href=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium8/View16/>buy 600mg motrin visa</a> joint and pain treatment center fresno ca.

  Publikavo KafaComi, 2017 rugpjūčio mėn. 15 d. 09:18 (prieš 7 metus)

 • <a href=http://hotdatingforfree.xyz/american-singles-online-dating.html>american singles online dating</a>

  Publikavo Frankpag, 2017 rugpjūčio mėn. 15 d. 07:52 (prieš 7 metus)

 • <a href=https://freesexchat.us.com/>free sex web chat</a>

  Publikavo MikeSmoox, 2017 rugpjūčio mėn. 15 d. 07:40 (prieš 7 metus)

 • My new folio
  android game gratis download navigation for android learn programming most popular games for android tablet sex app android free download
  http://erotic.googleplay.twiclub.in/?gain.malia
  online movies sexy plant and zombie free lady pictures htc com android pakistani images girls

  Publikavo florineel3, 2017 rugpjūčio mėn. 15 d. 06:11 (prieš 7 metus)

 • [url=http://laufsport.xyz/]http://laufsport.xyz/[/url] EvesAlledsders

  Publikavo Francepax, 2017 rugpjūčio mėn. 15 d. 05:51 (prieš 7 metus)

 • Привет всем! Хороший у вас сайт!

  Пару часов назад в гугле нашел cimr f7c25p51a в мастерской prom electric. Рекомендую!

  Всем успехов!

  Publikavo Alex4onemo, 2017 rugpjūčio mėn. 15 d. 01:04 (prieš 7 metus)

 • [url=https://www.slideshare.net/nienmatiteparivyn275722/what-to-do-to-increase-sex-drive]https://www.slideshare.net/nienmatiteparivyn275722/what-to-do-to-increase-sex-drive[/url]
  п»їPenis Enlargement Bible
  If you have wanted to increase penis size every since you realized that it is possible to do so, join the club! Most men out there are unhappy with the size of their members and hence, try to do whatever they can to turn the situation around. The first thing they do is log onto the internet and try to find the most popular method out there and decide that because people are talking about it, it should work, right? Wrong!
  Pills, extenders and surgery, oh my! They don't increase penis size.
  Extenders are stretchers that are attached to the penis to pull it and make it longer. The idea behind this contraption is that if you pull the organ for a long enough period of time, the muscle will extend and you will be able to increase penis size. All that sounds great but sadly enough, it is not possible. How can it be? You can't pull your fingers or your hair to make them grow, can you? Same logic applies for your member and those who came up with extenders obviously meant it as a joke of some kind. Well, nobody's laughing.
  Surgery is the worst option because it involves going under the knife and obviously, taking a huge risk. The procedure is very expensive and you may or may not get the results you need. If you do, you will be on bed rest for at least a month and during those 30 days, you will need somebody to help you go to the bathroom and if the surgery doesn't go well, you will not be able to go to the bathroom without crying out in pain every time. Why would you put yourself under that much stress and practically kill yourself to increase penis size, especially because there is another method out there that will add at least 3 inches to your length and 3.5 inches to your girth without any pain whatsoever? It is known as biochemical penis enlargement.
  Puberty is that horrible time in our lives when everything changes, our moods irritate us and the worst part at the time is that our bodies look alien even to us! That's when a boy's penis starts growing because the growth hormone kick-starts the creation of a chain which extends through the body. This chain is made of nutrients and biochemicals which are active in the body which makes sure that the growth hormone does its job well. After a certain point, the process of puberty ends and some of these nutrients and biochemicals are removed from the chain which basically means that they are not active anymore- they still exist in the bloodstream but as dormant elements.
  With the help of biochemical penis enlargement, these nutrients can be made active once again and hence, you can increase penis size in the right manner. What the above mentioned products forget to mention is that until and unless the insides of your body agree with the external products, no change will take place. This thought is the reason behind this method's success and because it makes perfect sense, you honestly can't go wrong with it! It keeps the external and internal resources in total harmony and makes sure that you increase penis size without the unnecessary stress and sleepless nights.
  Do I need to Exercise to Increase Penis Size? One thing you need to keep in mind is that there are people out there who claim that they have seen excellent results by using pumps and weights to increase penis size but again, the chances are 50-50. However, once you are done with the biochemical penis enlargement treatment, you can carry out simple exercises, sans the weights and pumps to increase penis size. This will make sure that the said biochemicals remain active and that they remain where they are supposed to exist. Once the level of nutrients and biochemicals in your body is high enough, you will be able to increase penis size and it works fast enough so you can't argue on that front!
  The best part about biochemical penis enlargement, apart from the obvious, is that once you have perfected the technique, there are no restrictions on the number of times you need to carry it out to get the results that you need and want. Studies and surveys show that men have been able to add 4 inches but who's to say you can't be the one to break this record?
  As long as you do everything you are told and stick to the standard number of repetitions, you will be able to increase penis size in practically no time!
  That said, yes, it will take about 9 weeks to get the standard results but that shouldn't matter because all your hard work will pay off in the end and you will be able to strut around with at least a 9-inch long penis soon enough. All the girls will want to date you and the guys will wonder what your secret is. But you won't tell them, will you?


  [url=https://www.slideshare.net/satinasinbonorma485893/how-can-i-boost-my-libido-male]https://www.slideshare.net/satinasinbonorma485893/how-can-i-boost-my-libido-male[/url]
  [url=https://www.slideshare.net/quiteatnewsbehochhighfil563201/ways-to-increase-sex-drive-in-men]https://www.slideshare.net/quiteatnewsbehochhighfil563201/ways-to-increase-sex-drive-in-men[/url]

  Publikavo JamesReozy, 2017 rugpjūčio mėn. 14 d. 23:17 (prieš 7 metus)

 • Four 100 mg diamond-shaped tablets of branded Viagra [url=http://raypaul.com/pharmacy/]generic viagra[/url] Canada [url=http://beauchampedwardscpa.com/cialisonline/]generic cialis[/url] Canada [url=http://peterstownshipreferrals.com/levitraonline/]levitra generic[/url] In the United States, Pfizer received two patents for sildenafil: one for its indication to treat cardiovascular disease (marketed as Revatio) and another for its indication to treat erectile dysfunction (marketed as Viagra). The substance is the same under both trade names.[65] [url=http://raypaul.com/pharmacy/]viagra online[/url] Disease [url=http://raypaul.com/pharmacy/]viagra online[/url] Care should be exercised by people who are also taking protease inhibitors for the treatment of HIV infection. Protease inhibitors inhibit the metabolism of sildenafil, effectively multiplying the plasma levels of sildenafil, increasing the incidence and severity of side effects. Those using protease inhibitors are recommended to limit their use of sildenafil to no more than one 25 mg dose every 48 hours.[2] Other drugs that interfere with the metabolism of sildenafil include erythromycin and cimetidine, both of which can also lead to prolonged plasma half-life levels. [url=http://beauchampedwardscpa.com/cialisonline/]cialis generic[/url] Hydrolysis with aqueous sodium hydroxide (NaOH) to free acid [url=http://peterstownshipreferrals.com/levitraonline/]buy levitra[/url] Routes of [url=http://raypaul.com/pharmacy/]buy viagra[/url]

  Publikavo ArthurEluth, 2017 rugpjūčio mėn. 14 d. 23:14 (prieš 7 metus)

 • Нет. Забудьте про техники, способы, а ля “подобно изогнуть член, для стимулировать точку ДЖИ”. Заказал както новомодный приборчик из Америки , называется “[url=http://maestro-love.best-price24.ru/maestro-love/?lnk=23446]MaestroLove[/url]”. С через него происходит мощная стимуляция эрогенных зон, и самое суть - в 4 раза усиливается выработка гормона удовольствия. Оргазм становится значительно мощнее якобы у мужчин, так и у женщин. НАЧИНАТЬ а сквирт - это вроде результат такой мощной стимуляции. Главный единожды моя девка даже перепугалась через того, сколько из нее фонтан полил. Только я знаток, рассказал ей, сколько это лучшая воздействие женщины для славный секс.
  Официальный дилер [url=http://bit.ly/2hZ1jRU]Как довести женщину до струйного оргазма смотреть [/url] в России
  Самый простой способ довести девушку до струйного оргазма
  Станьте настоящим монстром секса! Получится у каждого мужчины! Инструкция на русском языке
  Пожалуй, каждый мужчина хотел бы удовлетворять любимую девушку, получать максимум удовольствия от секса.
  Струйный оргазм – восхитительное удовольствие для любой девушки, и далеко не новость в современном мире. Однако, его очень непросто сделать обычными пальцами одной руки. Нужно долго и упорно тренироваться, чтобы что-то получилось
  [url=https://goo.gl/gTrW6K]pharaoh x boulevard depo champagne squirt [/url] прибор позволяющий довести любую женщину до струйного оргазма! С его помощью каждый мужчина сможет доставить неизгладимое удовольствие для своей девушки.
  Струйный оргазм или очень мощный сквирт (от англ. squirt - струя) - выбрасывание некоторого количество прозрачной жидкости во время или перед оргазмом из влагалища или уретры у женщин.
  [url=http://maestro-love.best-price24.ru/maestro-love/?lnk=23446]woman squirt [/url] - прибор, стимулятор точки G - самый простой способ любому мужчине доставлять девушкам невероятне удовольствие - струйный оргазм!
  [url=http://u.to/3osVEA]MAESTRO LOVE[/url] – УНИКАЛЬНОЕ УСТРОЙСТВО В СВОЕЙ ОБЛАСТИ, НОВАЯ РАЗРАБОТКА В ОБЛАСТИ СКВИРТИНГА И ПОЛУЧЕНИЯ СЕКСУАЛЬНОГО УДОВОЛЬСТВИЯ ДЛЯ ОБОИХ ПАРТНЕРОВ.
  squirt нарезка – ЭТО ЭТАЛОН МАСТЕРСТВА МУЖЧИНЫ В СЕКСЕ. ТЕХНИКА СКВИРТИНГА ИЗВЕСТНА С ДАВНИХ ВРЕМЕН, ОДНАКО ТОЛЬКО ЕДИНИЦЫ МУЖЧИН ЕЙ ВЛАДЕЛИ. СТРУЙНЫЙ ОРГАЗМ РАЗВИЛСЯ В ДРЕВНЕЙ ГРЕЦИИ, И ДРЕВНЕМ РИМЕ
  С помощью стимулятора Maestro Love squirt control Вы сможете возбудить и навсегда привязать к себе любую девушку!
  Мягкий чувствительный силикон позволяет достигать наилучшего воздействия и повышает эффективность прибора

  Преимущества:
  1. Совершенное устройство для достижения струйного оргазма любой девушки
  2. Полностью водонепроницаемый корпус
  3. Простое и удобное использование как мужчинами, так и женщинами
  4. 15000 вибраций в минуту
  5. лучшее устройство для сквиртинга
  6. 100% натуральный силиконовый корпус
  7. Инструкция на русском языке по правильному использованию прибора

  Publikavo SquirtEmats, 2017 rugpjūčio mėn. 14 d. 20:05 (prieš 7 metus)

 • variant1

  Publikavo SquirtEmats, 2017 rugpjūčio mėn. 14 d. 18:56 (prieš 7 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design