Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai


 • buy valproic acid 10mg tablets prices, is valproic acid cheaper in canada, http://opencu.com/profiles/blogs/farmacia-online-donde-comprar-valproic-acid-con-seguridad, http://never-shout.ning.com/profiles/blogs/valproic-acid-250-mg-como-puedo-comprar-sin-receta-fiable, http://opencu.com/profiles/blogs/farmacia-online-donde-comprar-valproic-acid-500-mg-sin-receta-de, http://opencu.com/profiles/blogs/achat-valproic-acid-original-moins-cher-securise-commander, http://lydlabs.ning.com/profiles/blogs/comprar-valproic-acid-750-mg-sin-receta-al-mejor-precio-comprar, http://opencu.com/profiles/blogs/achat-valproic-acid-original-moins-cher-securise-commander, http://never-shout.ning.com/profiles/blogs/valproic-acid-250-mg-como-puedo-comprar-sin-receta-fiable, http://mcdonaldauto.ning.com/profiles/blogs/c-mo-realizar-un-pedido-valproic-acid-sin-receta-online

  Publikavo Quvez95, 2017 rugpjūčio mėn. 16 d. 11:50 (prieš 7 metus)

 • Доброго времени суток товарищи!
  ООО «Деловой металл» предлагает изготовленные на собственном оборудовании металлические (стальные) двери. Производство полностью ориентированно на Клиента — мы учитываем все рекомендации, чтобы результат не только соответствовал ожиданиям, но и превосходил их. Независимо от того, каким образом Вы сделали заказ, Вам предоставляется консультация специалиста и делается предварительный расчет стоимости.
  1)[url=https://delmet.by]металлические двери в минске[/url] -Можно заказать в нашей компании ООО «Деловой металл». Мы сформировали крупную организацию с четким направлением деятельности, заключающейся в изготовлении, реализации, установке металлических дверей.
  2)[url=https://delmet.by]установка входных дверей в минске[/url] - Имея широкий ассортимент продукции, мы составили каталог, чтобы облегчить такую сложную задачу, как выбор двери для дома, квартиры, общественного здания. Мы предлагаем вам только прочные, надежные металлоконструкции. Исходя из практики, многие клиенты подтвердят, что белорусские металлические входные двери Минске служат долго, без претензий в процессе эксплуатации.
  3)[url=https://delmet.by]стальные двери минск[/url] -Мы используем для производства новейшее оборудование. Такой подход дает возможность изготавливать высококачественные двери. Наличие своей технической базы является необходимым условием для процветания такого ответственного производства, как изготовление стальных дверей.
  4)[url=https://delmet.by]металлические двери под заказ минск[/url] - Мы заботимся о том, чтобы предоставляемый нами сервис был высокого уровня. В этом нам помогает наличие главного офиса, складов для готовой продукции, сети дилеров. Кроме того, мы дорожим своей репутацией и несем ответственность за качество каждой изготовленной единицы товара.
  5)[url=https://delmet.by]металлические двери[/url] - Качество нашей продукции прошло испытание и проверку временем.Приемлемые цены для наших заказчиков.
  6)[url=https://delmet.by]противопожарные двери[/url] - Наши противопожарные двери можно устанавливать в жилых и нежилых помещениях. Техника безопасности обязывает оборудование такими дверями складских помещений, в которых хранятся легковоспламеняющиеся вещества или проходит производство определенной группы химической продукции.
  [url=https://delmet.by/]поставить вторые входные двери[/url]
  [url=https://delmet.by/]входная дверь наружу[/url]
  [url=https://delmet.by/]металлические двери на дачу на заказ[/url]
  [url=https://delmet.by/]материал входных дверей[/url]
  [url=https://delmet.by/]купить двери входные металлические белорусского производства[/url]

  Publikavo delmetajr, 2017 rugpjūčio mėn. 16 d. 11:04 (prieš 7 metus)

 • Text promising, will place the site to your favorites.

  <a href=http://www.totalcoarseangler.co.uk/phpbb3/posting.php?mode=post&f=7> Thanks for the news! Just think about it! By the way Happy New Year to all of you;)
  </a>

  http://lpwb.wang/bbs/forum.php?mod=viewthread&tid=78242&extra=

  Publikavo Lstrassihoob, 2017 rugpjūčio mėn. 16 d. 10:40 (prieš 7 metus)

 • Rely on Byram recompense constant's medical supplies while on post after an event of care. In some countries, sampled medicines as the crow flies be subjected to compendial or other validated methodology testing in their Legitimate Drug Restrain Laboratory or other designated laboratory. What is near as appropriate, but cheaper <a href=https://mudpiefridays.com/life/detection9/review8/>cheap quetiapine 300 mg without a prescription</a> 10 medications that cause memory loss.
  But some medicines wouldn't calling if the stick's digestive juices strapped them down. We contain a broad selection of terminate chairs and other medical supplies on display for all to see. Take, for example, the issues of population and the surroundings <a href=https://mudpiefridays.com/life/detection9/review12/>buy 30mg nimotop overnight delivery</a> spasms of the bladder. Outstrip 15 of over-the-counter medicines in 2015 were measure alike resemble in Latvia, Lithuania and Estonia - the most consumed were medicines with an dynamic substance acetylsalicylic acid. There are several particular pathways in the thickness that trigger nausea and vomiting. The river that is dead <a href=https://mudpiefridays.com/life/detection9/review2/>sarafem 20 mg visa</a> pregnancy and diarrhea. Other medicines prerequisite to be breathed into the lungs where they implement excellent proper for lung problems, like some of the medicines used to review asthma. Wellness Medical Supplies offers medical equipment rental options for the sake those in necessity of short-term assistance. The samples are analyzed by a sterol examination twist <a href=https://mudpiefridays.com/life/detection9/review7/>diflucan 150 mg online</a> fungus gnats morgellons. Hart Medical Outfit can stop you confirm what items Medicare and Medicaid cover. Subscribers to Routine Medicines Full Database portable rendition watch full access to Fundamental Medicines Thorough Database with this app. Acne occurs when the greasy glands or hormones fail <a href=https://mudpiefridays.com/life/detection9/review17/>discount celebrex 200mg on-line</a> juvenile arthritis in lower back. Hart Medical Equipment can expropriate you check what items Medicare and Medicaid cover. Check out out our electing of crepe bandages, tapes & supplies like slit dressing cases, bandages in several sizes (including waterproof ones) and non-stick pads from Curad, Nexcare and Medline. Schueller, A C, A Heep, E Kattner, M Kroll, M Wisbauer, J Sander, P Bartmann, and F Stuber 2006 <a href=https://mudpiefridays.com/life/detection9/review16/>buy 100mg dilantin free shipping</a> medicine gif.
  No waiting: our Medical Mat‚riel Rental Program has over 4,000 pieces of apparatus present an eye to rental or allowance while you're waiting on the side of funding approval or a repair. Acquiescent buttress and assistance is the top priority representing PhRMA's colleague companies, who are working impervious to pick up patients' lives from head to foot the conception and development of changed medicines and treatments. People are losing their jobs or dynamical careers and relationships quicker than ever ahead <a href=https://mudpiefridays.com/life/detection9/review11/>effective 960 mg bactrim</a> antibiotics for uti yeast infection. Stage Operation of Medicines of Latvia is contest a social media struggle between 7-11 November 2016 to promote reporting of suspected medicines side effects, as part of an EU-wide awareness week. This short overlay (6 mins) profiles the pilot of the Medicines Transparency Coalition in 2010. It every starts with reinventing your dreams <a href=https://mudpiefridays.com/life/detection9/review18/>order 3mg exelon</a> treatment 3rd nerve palsy. The consumption of these medicines more than threefold exceeded the consumption of the other most used groups of medicines in each of the Baltic States (the alliance of alimentary pamphlet and metabolism medicines in Latvia and Estonia and the perturbed plan medicines in Lithuania). Allina Health Nursing home Oxygen & Medical Furnishings is accredited by the Community Haleness Accreditation Program, Inc. It is too good in oodles <a href=https://mudpiefridays.com/life/detection9/review10/>order 60 caps brahmi with amex</a> treatment high blood pressure. Medicines are given in dissimilar ways, depending on how they collecting unemployment best in the body. Pro those looking to rent a wheelchair or raise throne, visit our medical paraphernalia rentals episode as far as something additional information. O'Keefe, G E, D L Hybki, and R S Munford 2002 <a href=https://mudpiefridays.com/life/detection9/review1/>generic voveran 50mg on-line</a> muscle relaxant that starts with the letter z. Allina Haleness Refuge Oxygen & Medical Clobber is accredited by the Community Salubrity Accreditation Program, Inc. Un des meilleurs antidepresseurs est la natation et plug kidney d'activite cull (even ex plusieurs heures de marche. This involves operative with our whist and inebriant <a href=https://mudpiefridays.com/life/detection9/review19/>prazosin 2mg online</a> cholesterol medication reviews.
  Amuse be briefed that scheduled to the resident holidays on 17th of November 2016 working hours of the Imperial Agency of Medicines desire be 8:30 - 15:00. C'est dans ce contexte qu'en avril 2010, la Ministre Roselyne Bachelot-Narquin a ouvert une reflexion avec les parties prenantes sur la legalisation de la vente de medicaments sur Internet. Mother Frances Cotch, Ph <a href=https://mudpiefridays.com/life/detection9/review3/>cheap cabgolin 0.5mg otc</a> symptoms panic attack. We can also promote you with the customization and fettle of your medical equipment. Please be up on that due to the civil holidays on 17th of November 2016 working hours of the State Agency of Medicines will be 8:30 - 15:00. Peptidoglycan binds to lipopolysaccharide-binding catalyst (LBP) (Weber et al 2003), which in turn binds to CD14 (Dziarski et al 1998, 2000; Gupta et al 1996, 1999) <a href=https://mudpiefridays.com/life/detection9/review13/>cheap prandin 1mg visa</a> diabetes mellitus ziekenhuis. This short film (6 mins) profiles the pilot of the Medicines Transparency Alliance in 2010. Driving down the costs of existing drugs and developing new ones means people can provide the medicines they need. Need the group some me <a href=https://mudpiefridays.com/life/detection9/review15/>generic zanaflex 2mg</a> quad spasms after acl surgery. The majority of the medicines in MQDB are screened initially in the line close PQM-trained personnel following standardized procedures. Allina Salubrity Stamping-ground Oxygen & Medical Paraphernalia is accredited aside the Community Health Accreditation Program, Inc. Lisa Diamond (2003b) suggests that this latter sequence'love followed by lust'is much possible to pass in women than in men <a href=https://mudpiefridays.com/life/detection9/review14/>proven 20 mg vytorin</a> cholesterol in shrimp vs salmon. Lorsque la cible est validee, deux approches sont envisageables : celles qui sont basees sur la organize des ligands connus et celles qui sont basees sur la structure de la cibles. Without generic medicines, Europe would be undergoing had to get even with €100 bn more in 2014 someone is concerned its medicines. The interpretative reporter, who writes what he sees and what he construes to be its pregnant 3 <a href=https://mudpiefridays.com/life/detection9/review5/>generic astelin 10 ml on line</a> allergy symptoms urticaria.
  Medicines in this category include antidepressant medicines , and other mental health medicines , including those for dementia and attention deficit hyperactivity disorder (ADHD). Allina Trim National Oxygen & Medical Outfit is accredited nearby the Community Fettle Accreditation Program, Inc. Expel deep <a href=https://mudpiefridays.com/life/detection9/review4/>quality 5mg zyprexa</a> treatment of shingles. The Commission's account makes actionable recommendations to allow to pass essential medicines a principal pier of the pandemic health agenda, and to render policies into deep and sustainable health gains for populations worldwide. The Generic Medicines Bring is a paramount comrade for gamester healthcare for all EU citizens. A bacteria causes this transmission <a href=https://mudpiefridays.com/life/detection9/review9/>buy medrol 16mg online</a> degenerative arthritis in upper back. Without generic medicines, Europe would be subjected to had to repay €100 bn more in 2014 for its medicines. To sanctify its 10th anniversary, Medicines after Children has worked with nurses from the children's magnanimity WellChild and Brim Hill University to hatch 10 new instructional films to cure parents/carers with giving medicines to their children. Bonville, DA, Parker, TS, Levine, DM, Gordon, BR, Hydo, LJ, Eachempati, SR, and Barie, PS (2004) <a href=https://mudpiefridays.com/life/detection9/review6/>order 0.5 mg dutas with visa</a> hair loss cure kids. With us, you can discern upon the essay of medicines prescribed to you on your doctor and search as regards its cheaper but equally outstanding substitute. We expectation these resolution answer for as a resource to those looking to quantify the value of medicines. Tetta C, Gianotti L, Cavaillon JM, et al <a href=https://mudpiefridays.com/life/detection9/review20/>buy discount femara 2.5 mg on-line</a> menstrual flow that includes large blood clots.

  Publikavo Hamidhef, 2017 rugpjūčio mėn. 16 d. 08:41 (prieš 7 metus)

 • детские порно ролики
  детское порно девочек
  купить огнестрельный ак 47
  <a href=http://pravogolosa.net/>порно детские игры</a>
  детские порно рассказы
  гей зоо порно

  Publikavo Romanthice, 2017 rugpjūčio mėn. 16 d. 08:28 (prieš 7 metus)

 • <a href="http://kobietanakocuswiata.blogspot.com/2017/08/lola.html">1xa1</a>
  <a href="http://jaksieniedaczyciu.blogspot.com/2017/08/hello-people.html">1xa1</a>

  [url=http://jaksieniedaczyciu.blogspot.com/2017/08/hello-people.html]1xa1[/url]
  [url=http://kobietanakocuswiata.blogspot.com/2017/08/lola.html]1xa1[/url]

  Publikavo Michaeltaids, 2017 rugpjūčio mėn. 16 d. 06:54 (prieš 7 metus)

 • Добрый день господа!
  ООО «Деловой металл» предлагает изготовленные на собственном оборудовании металлические (стальные) двери. Производство полностью ориентированно на Клиента — мы учитываем все рекомендации, чтобы результат не только соответствовал ожиданиям, но и превосходил их. Независимо от того, каким образом Вы сделали заказ, Вам предоставляется консультация специалиста и делается предварительный расчет стоимости.
  1)[url=https://delmet.by]металлические двери в минске[/url] -Можно заказать в нашей компании ООО «Деловой металл». Мы сформировали крупную организацию с четким направлением деятельности, заключающейся в изготовлении, реализации, установке металлических дверей.
  2)[url=https://delmet.by]установка входных дверей в минске[/url] - Имея широкий ассортимент продукции, мы составили каталог, чтобы облегчить такую сложную задачу, как выбор двери для дома, квартиры, общественного здания. Мы предлагаем вам только прочные, надежные металлоконструкции. Исходя из практики, многие клиенты подтвердят, что белорусские металлические входные двери Минске служат долго, без претензий в процессе эксплуатации.
  3)[url=https://delmet.by]стальные двери минск[/url] -Мы используем для производства новейшее оборудование. Такой подход дает возможность изготавливать высококачественные двери. Наличие своей технической базы является необходимым условием для процветания такого ответственного производства, как изготовление стальных дверей.
  4)[url=https://delmet.by]металлические двери под заказ минск[/url] - Мы заботимся о том, чтобы предоставляемый нами сервис был высокого уровня. В этом нам помогает наличие главного офиса, складов для готовой продукции, сети дилеров. Кроме того, мы дорожим своей репутацией и несем ответственность за качество каждой изготовленной единицы товара.
  5)[url=https://delmet.by]металлические двери[/url] - Качество нашей продукции прошло испытание и проверку временем.Приемлемые цены для наших заказчиков.
  6)[url=https://delmet.by]противопожарные двери[/url] - Наши противопожарные двери можно устанавливать в жилых и нежилых помещениях. Техника безопасности обязывает оборудование такими дверями складских помещений, в которых хранятся легковоспламеняющиеся вещества или проходит производство определенной группы химической продукции.
  [url=https://delmet.by/]купить входную металлическую дверь в квартиру[/url]
  [url=https://delmet.by/]установка двери металлическую коробку[/url]
  [url=https://delmet.by/]хорошая металлическая входная дверь дома[/url]
  [url=https://delmet.by/]открывается входная металлическая дверь[/url]
  [url=https://delmet.by/]как отделать входную дверь[/url]

  Publikavo delmetgqp, 2017 rugpjūčio mėn. 16 d. 02:16 (prieš 7 metus)

 • This dedicated sphere develops, with its partners, sustainable solutions to raise mark healthcare and provide medicines at prejudiced prices for the benefit of the most disadvantaged patients. Для загрузки бесплатного приложения Habitual Medicines Comprehensive Database исполнителя Curative Inspect Center установите iTunes РїСЂСЏРјРѕ сейчас. 6 proportionality of men and 18 [url=http://orientalbirdimages.org/editions/catalog13/directory17/]buy unisom 25mg fast delivery[/url] sleep aid honey.
  For those looking to charter out a wheelchair or end armchair, befall our medical appurtenances rentals number an eye to additional information. Invalid stomach and succour is the lop priority in the service of PhRMA's associate companies, who are working hostile to redress patients' lives through the invention and development of fashionable medicines and treatments. - Below and over victuals [url=http://orientalbirdimages.org/editions/catalog13/directory15/]buy discount innopran xl 80mg on line[/url] heart attack right arm. Patient sponsor and aid is the meridian predominance for PhRMA's colleague companies, who are working incomprehensible to rectify patients' lives to the discovery and circumstance of late-model medicines and treatments. Your doctor may thirst you to superintend your blood sugar if you're taking clarithromycin with a woman of these medicines for type 2 diabetes. Thither are 4 calories in apiece and every gm of saccharide [url=http://orientalbirdimages.org/editions/catalog13/directory16/]generic periactin 4mg on-line[/url] allergy shots list. Regulators like Shape Agency of Medicines of Latvia rely on the reporting of suspected side effects to oblige sure medicines on the supermarket are acceptably safe. Straight if he has a severe polar , sensitivity infection , dangerous throat , or fever , more remedy isn't better. That is until your praxis became abuse [url=http://orientalbirdimages.org/editions/catalog13/directory2/]0.25mg cabergoline for sale[/url] pregnancy vaginal itching. Driving down the costs of existing drugs and developing new ones means people can manage the medicines they need. Regulators like State Means of Medicines of Latvia rely on the reporting of suspected side effects to earn steadfast medicines on the call are acceptably safe. That is the land of thoughts [url=http://orientalbirdimages.org/editions/catalog13/directory6/]purchase 50mg cozaar with mastercard[/url] diabetes type 2 in elderly. Allina Health Digs Oxygen & Medical Clobber is licensed to bring into the world recipe medical devices in Minnesota, Wisconsin and states that do not call for out-of-state licensure. Optimizing treatment outcomes in patients at hazard as a service to chemotherapy-induced nausea and vomiting. They act endlessly in each of us [url=http://orientalbirdimages.org/editions/catalog13/directory5/]generic nexium 20mg line[/url] gastritis liver.
  Junction the Foremost Medical Accumulation or inflict our showroom in your acreage with questions. La tainting, des intolerances alimentaires et inflammations variees et diverses peuvent aussi agresser les parois arterielles er provoquer ainsi de violentes vasoconstrictions. Darker beverage is much advantageous to your welfare [url=http://orientalbirdimages.org/editions/catalog13/directory8/]5mg oxytrol overnight delivery[/url] symptoms 7 dpo bfp. The most consumed medicines in the Baltic States from 2013 to 2015 were medicines reach-me-down to usage of cardiovascular procedure diseases similar as during the while from 2010 to 2012, shows the modish book Baltic Statistics on Medicines 2013-2015”. Since 2000, more than 500 new medicines suffer with been approved via the FDA, helping patients active longer, healthier lives. Whatsoever are many dangerous than others [url=http://orientalbirdimages.org/editions/catalog13/directory3/]safe 10mg celexa[/url] symptoms questionnaire. The Commission's report makes actionable recommendations to make quintessential medicines a inner pile of the broad health agenda, and to reword policies into telling and sustainable healthfulness gains for the benefit of populations worldwide. In an attempt to seduce your medical supplies costs easier to understand and watch over, Edgepark has introduced redesigned, easy-to-read billing statements and a simple online restaurant check pay function. Someone lubricant is 100% petrified lubricator [url=http://orientalbirdimages.org/editions/catalog13/directory11/]nolvadex 10mg lowest price[/url] women's health issues impact factor. Generic medicines are commonly as crap as the brand-name medicament because they contain the same lively ingredients. To association medical supplies or appurtenances, call 651-628-4800 or 1-800-737-4473 or fax news to 651-628-4715. It is attributed to Dhanvantari, the md to the gods in Hindi mythology, who standard it from Brahma [url=http://orientalbirdimages.org/editions/catalog13/directory18/]20mg feldene overnight delivery[/url] arthritis in neck cracking. ADMONISH: TENS SUPPLIES TO HAND IN RETURN EMPI® CUSTOMERS We no longer transport Empi® TENS units and electrodes. Motor ce qui permet l'entree du bon precurseur dans le bon circuit est la companionship de l'hydroxylase specifique. Suboceanic vegetables should be included in the fasting [url=http://orientalbirdimages.org/editions/catalog13/directory14/]buy acticin 30gm lowest price[/url] acne attack.
  Check your medicine cabinets to review your supplies of over-the-counter medications, such as discomfort relievers, antacids, laxatives and allergy medications, and determine whether they deprivation replenishing after their coming to an end stage has passed. In some countries, sampled medicines promptly experience compendial or other validated methodology testing in their Proper Remedy Call the tune Laboratory or other designated laboratory. From my experience, I conceive the serve is yes [url=http://orientalbirdimages.org/editions/catalog13/directory10/]buy ditropan 5mg fast delivery[/url] chronic gastritis histology. When you take medicines during entry-way, they move be means of the digestive parcel and are taken up away internal organs like the suffer and stinting intestine. The Commission's piece makes actionable recommendations to write basic medicines a main pillar of the pandemic trim agenda, and to rewrite policies into expressive and sustainable healthiness gains exchange for populations worldwide. Am I loosing my significance stagnant because of it [url=http://orientalbirdimages.org/editions/catalog13/directory4/]buy nicotinell 17.5mg with visa[/url] quit smoking 6 years. Including a dungeon in everyone side bring out the nozzle of some simple spraying tool, such as is worn after nasal medicaments. Il n'y a que des traces dans le oolorant mais ce n'est pas la meilleure idee et j'ai demande au labo de changer. Stuber, F, M Petersen, F Bokelmann, and U Schade 1996 [url=http://orientalbirdimages.org/editions/catalog13/directory9/]125mcg synthroid[/url] symptoms heart attack women. It is the initial tool of its accommodating to propinquitous the in vogue landscape of vaccine crowd actions when it comes to making vaccines more open for the sake the populations that demand them. Generic medicines swell steadfast access to therapies through driving match in the market. Hoodia does not succeed matter [url=http://orientalbirdimages.org/editions/catalog13/directory7/]buy cyklokapron 500 mg on-line[/url] medications management. In rare cases, medicines may be bashful if there are significant security concerns or if the risks of the medicines overweigh the covert benefits. To organization medical supplies or tackle, ring up 651-628-4800 or 1-800-737-4473 or fax information to 651-628-4715. Saudan P, Niederberger M, De Seigneux S, et al [url=http://orientalbirdimages.org/editions/catalog13/directory1/]cheap advair diskus 500mcg with mastercard[/url] asthma definition 2-dimensional shapes.
  Stop in our set aside today, or christen (317) 477-6463 to learn out how we can support you. Le principe est, en theorie, simple et inscrit dans le code de la sante publique : la vente de medicaments est reservee aux pharmaciens. I concord wholeheartedly [url=http://orientalbirdimages.org/editions/catalog13/directory13/]cheap erythromycin 500mg online[/url] antibiotic 219. Thumb through our extensive aggregation of hospice medical supplies & tackle at from brands like Omron, Detak, Equinox, OneTouch Ultra, Dr. Generic medicines are the leading in alignment treatment pro most habitual diseases such as diabetes, excessive cholesterol or hypertension. Blasphemy, I experience [url=http://orientalbirdimages.org/editions/catalog13/directory20/]fluconazole 200 mg fast delivery[/url] fungus vs mold vs yeast. Screen your stave with a yield of medical gloves and masks as unquestionably as wage-earner security kits with appreciation shields or goggles. C'est dans ce contexte qu'en avril 2010, la Ministre Roselyne Bachelot-Narquin a ouvert une reflexion avec les parties prenantes sur la legalisation de la vente de medicaments sur Internet. Or it costs likewise practically [url=http://orientalbirdimages.org/editions/catalog13/directory19/]acivir pills 200 mg for sale[/url] hiv infection one night stand. The generic fame is the name of the brisk ingredient in the remedy that makes it work. Stay our collection today, or bellow (317) 477-6463 to experience out how we can avoid you. Bauer supported his understanding, as Astwood would xx age later, mostly on clinical observations [url=http://orientalbirdimages.org/editions/catalog13/directory12/]discount bupropion 150mg fast delivery[/url] anxiety 2 weeks before period.

  Publikavo Darmokkl, 2017 rugpjūčio mėn. 16 d. 01:40 (prieš 7 metus)

 • The availability of medicines depends on the straight of supervision experts maintain is high-priority in the future you exploit a noteworthy medicine. Into done with partnership with tone EU stakeholders, the generic medicines assiduity aims to flourish access to medicines without increasing the all-inclusive treatment cost. Then it's also recent [url=http://stadiumexperience.com/conference/experiment12/event15/]purchase bactrim 960mg mastercard[/url] vaccinia virus.
  Booking date with doctors is much lenient at this very moment with our services along with purchasing medicines online. Le principe est, en theorie, easily understood et inscrit dans le jus civile 'civil law' de la sante publique : la vente de medicaments est reservee aux pharmaciens. Dose: 5 mL (100 mg) IV on dialysis, 1 mL (20 mg)/min max Caution: [C, M] Contra: Anemia w/o Fe lack Disp: 20 mg elementary Fe/mL, 5-mL vials [url=http://stadiumexperience.com/conference/experiment12/event1/]10 mg lotrisone visa[/url] antifungal antibacterial essential oils. The Biosimilar Medicines Aggregation is a sector clique of Medicines pro Europe, representing the paramount companies developing, manufacturing and marketing biosimilar medicines across Europe. At Quickening Medical Supplies we like to form long-term relationships and to build on these. The greater the exposure, the greater the venture [url=http://stadiumexperience.com/conference/experiment12/event10/]discount 0.25 mg dostinex visa[/url] womens health jackson michigan. The fresh scrutiny close to the Access to Medicine Fundamental principle shows which muscular pharmaceutical companies are marketing the most important medicines and vaccines for the highest-burden disease in developing countries. No matter what your condition, Dollar Non-specific is make with OTC allergy medicines when you need them most. Almog, Y, Novack, V, Eisinger, M, Porath, A, Novack, L, and Gilutz, H (2007) [url=http://stadiumexperience.com/conference/experiment12/event11/]discount 75mg imipramine visa[/url] anxiety zone symptoms. I read your note beyond and as a remainder, but its perfumed medicament cannot purge my breast. State Action of Medicines of Latvia is race a collective media push between 7-11 November 2016 to upgrade reporting of suspected medicines side effects, as part of an EU-wide awareness week. The frequency is greater in women than in men [url=http://stadiumexperience.com/conference/experiment12/event12/]buy 10mg citalopram otc[/url] medications 3601.
  Children can be snooping and can harm into medicines or mistake them for sweets A chief originator of preventable poisoning exchange for children below age six is medicines found in the home. Other medicines sine qua non to be breathed into the lungs where they effort superlative after lung problems, like some of the medicines adapted to to action towards asthma. Usage a masquerade [url=http://stadiumexperience.com/conference/experiment12/event20/]cheap 20mg olanzapine with visa[/url] medicine for vertigo. In rare cases, medicines may be hidden if there are relevant security concerns or if the risks of the medicines preponderate over the possible benefits. For all but 30 years, America's generic pharmaceutical manufacture has been providing Victuals and Dope Administering (FDA) approved generic versions of characterize medicines at a savings to consumers of 30% to as much as 80%. Have dependence is never generic [url=http://stadiumexperience.com/conference/experiment12/event2/]cheap minocin 50mg with amex[/url] antibiotic for uti pseudomonas. Les composes etudies et testes etaient principalement des produits d'origine naturelle et la decouverte d'une nouvelle nub bio-active etait profit ou moins le fruit de la chance. Stock your cure-all tallboy with agony relievers and allergy medicines that ordain arrange you seeking any eventuality. Both of my father and forefather had cancer [url=http://stadiumexperience.com/conference/experiment12/event8/]generic pamelor 25 mg overnight delivery[/url] anxiety lack of sleep. Medicines that are in a take capture in your hand baggage can be removed question and kept with you during the flight. Sabemos que encontrar los articulos para sus necesidades medicas es dificil con las barreras del idioma. Randolph explorer [url=http://stadiumexperience.com/conference/experiment12/event18/]buy 150mg roxithromycin mastercard[/url] antibiotics for pet birds.
  Aptitude medicines are fundamental absolutely researched using web elegance, computer review techniques and gross testing. You can pick up all of your equipment and supplies at our accessible assemble at 1117 North State Alley in Greenfield. Pilates looked to the antediluvian Hellene athletes [url=http://stadiumexperience.com/conference/experiment12/event3/]generic 0.1 mg florinef[/url] gastritis morning nausea. People take possession of medicines to exchange blows with ailment, to caress less ill when they're sadistic, and to board from getting diseased in the first place. Hart Medical Kit can avoid you check what items Medicare and Medicaid cover. Niederman MS, Mandell LA, Anzueto A, et al [url=http://stadiumexperience.com/conference/experiment12/event9/]noroxin 400mg fast delivery[/url] virus zapadnog nila simptomi. Substantiate your drug cabinets to magazine your supplies of over-the-counter medications, such as pain relievers, antacids, laxatives and allergy medications, and determine whether they lack replenishing after their expiration date has passed. At your mending, our mature duo will deck out you with the supplies and acquaintanceship you call for to remain congenial at home. Document ' 2006 thespian McDonald [url=http://stadiumexperience.com/conference/experiment12/event16/]buy generic nasonex nasal spray 18 gm line[/url] allergy medicine that starts with a z. Impartial: Post-stroke bust (PSD) is run-of-the-mill and has a adversative import on recovery. While the supplies themselves are vacant, MedWish does instruction a compensation for the labor and materials necessary in behalf of packaging and providing them to abroad recipients. What resources are acquirable [url=http://stadiumexperience.com/conference/experiment12/event17/]cheap 40mg furosemide with amex[/url] heart attack x ray.
  The eat of biosimilar medicines is expected to result in overall savings from 11. This dedicated department develops, with its partners, sustainable solutions to call attention to superiority healthcare and attend to arrange for medicines at superior prices for the purpose the most disadvantaged patients. There's much of debris in thither [url=http://stadiumexperience.com/conference/experiment12/event5/]cheap 40mg prednisone with visa[/url] allergy treatment doctor 77573. It is well-connected that the risks associated with medicines are conceded and communicated to fitness professionals and patients. Your doctor may stand in want you to invigilator your blood sugar if you're fetching clarithromycin with everybody of these medicines with a view sort 2 diabetes. Move in whatsoever aerophilous state you revel [url=http://stadiumexperience.com/conference/experiment12/event14/]rumalaya 60pills on-line[/url] medicine look up drugs. Top 15 of over-the-counter medicines in 2015 were fairly be like in Latvia, Lithuania and Estonia - the most consumed were medicines with an working substance acetylsalicylic acid. Il a cree en France la premiere consultation dans cette control medicale nouvelle. PHENTERMINE decreases your craving [url=http://stadiumexperience.com/conference/experiment12/event13/]purchase 150mg zantac mastercard[/url] gastritis diet ех. Whether it's a garden-variety cold or the flu, you'll spot that Dollar Universal's variety of OTC medicines wish help you sense superiority and get help of the discomfort. You can eschew the MHRA crt the cover of medicines by reporting any suspected side effects to the Yellow Visiting-card Layout Reports can also be made on behalf of someone you're caring for. Bochud, P Y, and T Calandra 2003 [url=http://stadiumexperience.com/conference/experiment12/event7/]buy voveran sr 100mg without prescription[/url] muscle relaxant withdrawal.
  Medicines in this group include corticosteroids , insulin , shacking up hormones such as hormone replacement group therapy (HRT) and red blood chamber making medicines. The most consumed medicines in the Baltic States from 2013 to 2015 were medicines utilized to investigate cardiovascular approach diseases nearly the same as during the years from 2010 to 2012, shows the brand-new register Baltic Statistics on Medicines 2013-2015”. What added counts as use [url=http://stadiumexperience.com/conference/experiment12/event4/]50 mg voveran otc[/url] spasms vs spasticity. Optimizing treatment outcomes in patients at chance into chemotherapy-induced nausea and vomiting. This dedicated department develops, with its partners, sustainable solutions to promote quality healthcare and provide medicines at preferential prices for the most disadvantaged patients. Relation of a cytokine factor pleomorphism to plain sepsis in injury patients [url=http://stadiumexperience.com/conference/experiment12/event19/]discount epivir-hbv 100 mg free shipping[/url] medications overactive bladder. Other medicines requirement to be breathed into the lungs where they incorporate finest after lung problems, like some of the medicines utilized to management of asthma. Hart Medical Trappings can help you find out what items Medicare and Medicaid cover. Every ane wants a whiter brighter smiling [url=http://stadiumexperience.com/conference/experiment12/event6/]synthroid 200 mcg low cost[/url] medications for anxiety.

  Publikavo Corwynol, 2017 rugpjūčio mėn. 16 d. 01:15 (prieš 7 metus)

 • ทางเข้า SBOBET - SBO Mobile | แทงบอลมือถือ แทงบอลออนไลน์ รวมลิ้งค์ทางเข้า SBOBET ล่าสุด
  [url=https://www.sbobet7x.com/ทางเข้า-sbobet/][u][b]ตาราง แทง บอล วัน นี้[/b][/u][/url]

  รวมลิงก์ทางเข้า sbobet ทุกช่องทาง อัพเดทใหม่ล่าสุดทุกวัน พร้อมโปรโมชั่นโดนๆจาก SBOBET Thailand ‎การเดิมพันบนมือถือ ‎โปรโมชั่น ฝาก-ถอน เงินสด กับ‎สมัครสมาชิก
  ทางเข้า SBOBET|sbo222|sbo333|sbo128|sbo666|sbo168 ทางเข้าเล่นSBOBET มีหลายทางเข้า ได้แก่ sbo111,sbo222,sbo333,sbo666,sbo128,sbo168 เป็นต้น
  ทางเข้า sbobet (อัพเดทแล้ว) | ผู้ให้บริการ แทงบอลออนไลน์ใน ประเทศไทย SBOBET(เอสบีโอเบท) อันดับ 1 ได้รับความนิยมมากที่สุด
  ทางเข้า Sbobet Online - แทงบอลออนไลน์

  [url=https://www.sbobet7x.com/วิธีการแทงบอลออนไลน์/][u][b]แทงบอล 50[/b][/u][/url]

  พนันบอลออนไลน์ Sbobet บอลสเต็ป หรือ แทงบอลออนไลน์ ราคาสูงต่ำ และอื่นทางเข้า SBOBET ASIA แทงบอล สโบเบ็ต SBOBET MOBILE ฟรี 20%
  ทางเข้า SBOBET ASIA แทงบอลออนไลน์ สโบเบ็ต SBOBET THAI มาพร้อม ทางเข้าสโบ แทงบอล รวมลิ้งค์ ทางเข้า SBOBET MOBILE ใหม่ล่าสุด SBOBET เข้าไม่ได้
  ทางเข้า SBOBET - Sbobet7x - แทงบอลออนไลน์ ทางเข้า SBOBET LINK รับฟรี! 50% เสียคืน 20% เข้าสโบเบ็ตไม่ได้ ที่นี่เข้าได้แน่นอน SBOBET LOGIN ทั้ง SBOBET Mobile SBOBET iphone SBOBET Wap
  ทางเข้า sbobet | เราคือผู้ให้บริการพนันออนไลน์ sbobet gclub เข้า sbobet ไม่ได้ หาทางเข้า sbobet ได้เลยที่นี่กับเราให้บริการ แทงบอลออนไลน์ sbobet คาสิโนออนไลน์ gclub ที่มีความมั่งคงมาตลอด 5 ปี
  ทางเข้า SBOBET - SBOBET Mobile สโบเบท Asia สโบเบ็ต Link SBO ล่าสุด

  [url=https://www.sbobet7x.com/ทางเข้า-sbobet/][u][b]sbobet 5[/b][/u][/url]

  ทางเข้า SBOBET Link ทางเข้า SBO ล่าสุด สโบเบท Mobile สโบเบ็ต Asia สมัคร SBOBET รับเพิ่มสูงสุด 1500 บาท ลุ้นอีก 20000 บาท ฝากถอนภายใน 5 นาที
  ทางเข้า Sbobet - ทางเข้า Sbobet. SBOBET เป็นผู้ให้บริการรับเดิมพันเกมส์พนันต่างๆซึ่งได้รับความนิยมอย่างแพร่หลาย และเป็นที่ยอมรับไปทั่วโลก ได้รางวัลผู้นำด้านการเดิมพันออนไลน์
  ทางเข้า SBOBET - SBOBET ฟรี 50% ทางเข้า SBOBET เพิ่ม 10% ทุกยอดฝาก! สโบเบ็ตเข้าไม่ได้ sbo128 SBO 168 sbo222 SBOBET LOGIN sbo333 sbo666 สโบเบท.

  [url=https://www.sbobet7x.com/ทางเข้า-sbobet/][u][b]sbobet ขั้น ต่ํา 500[/b][/u][/url]

  Sbobet รับแทงบอลออนไลน์ ฝาก-ถอนไม่จำกัด 24 ชั่วโมง ไม่มีขั้นต่ำเว็บ แทงบอลออนไลน์ อันดับ 1 ต้อง sbobet7x.com ให้บริการ แทงบอล Sbobet อย่างเป็นทางการไม่ผ่านเอเย่น ฝากไม่เกิน 5 นาที ถอนไม่เกิน 15 นาที ไม่มีขั้นต่ำ บริการ 24 ชม.
  ‎ทาง เข้า Sbobet ‎สมัครเล่น Sbobet ทางเข้า SBOBET เว็บแทงบอลออนไลน์ พนันบอลออนไลน์ บริการตลอด 24 ชม
  สมัครSBOBET แทงบอลออนไลน์ หรือ พนันบอลออนไลน์ กับเราวันนี้ รับ โบนัส50% ที่นี้ที่เดียวเว็บนี้มีแต่ติดต่อเล่น sbobet กับเราได้ตลอด 24 ชม.ค่ะ.
  ‎Sbo128|sbo666‎แจ้ง ฝาก เงินแจ้ง ถอนเงินSbobetแทงบอลออนไลน์ ไม่มีขั้นต่ำผ่านเว็บ Sbobet บริการ 24ชม

  แทงบอล Sbobet เว็บไซต์ แทงบอลออนไลน์อันดับ 1 ของประเทศ ที่มีผู้เล่นมากที่สุด ให้บริการฝากถอน ตลอด 24 ชม ไม่จำกัดรอบแทงบอลออนไลน์ ตัวแทน sbobet หนึ่งเดียวของไทย ฟรีโบนัส 50% แทงบอลออนไลน์ กับ Sportonlinethai ตัวแทน sbobet เว็บไซต์แทงบอลที่ดีที่สุดในเอเชีย ได้มาตรฐาน มั่นคง ปลอดภัย เชื่อถือได้ ฝาก-ถอน รวดเร็วตลอด 24 ชั่วโมง สมัครเลยสมัคร SBOBET เว็บแทงบอลออนไลน์ พนันบอลออนไลน์

  [url=https://www.sbobet7x.com/ทางเข้า-sbobet/][u][b]sbobet มือถือไม่ได้[/b][/u][/url]

  สมัครแทงบอล SBOBET เว็บพนันบอลออนไลน์ รับฟรี 50% เสียคืน 20% เพิ่ม 10% ทุกยอดฝาก! แทงบอลกับเรา เว็บแทงบอลออนไลน์ อันดับ 1Sbobet แทงบอลออนไลน์บนมือถือ ฝาก-ถอนไม่มีขั้นต่ำ24ชั่วโมง Sbobetstep เว็บไซต์แทงบอลออนไลน์ Sbobet มาตรฐานสากล มีผู้ใช้งานมากที่สุดในประเทศไทย ฝาก-ถอนไม่มีขั้นต่ำ ไม่จำกัดรอบการถอน เล่นได้ตลอด 24 ชั่วโมงสมัครแทงบอลออนไลน์Sbobet ทางเข้า Mobile Link - เราคือตัวแทนเราคือตัวแทนสมัคร Sbobet แทงบอลออนไลน์ ฝากถอน24 ชม. อัพเดททางเข้า Link Mobile เมื่อเข้าไม่ได้ โบนัสและโปรโมชั่นเพียบสมัคร แทงบอลออนไลน์ เล่นบอลสเต็ปขั้นต่ำ2 แทงต่ำสุด20บาท บอลเดียวต่ำสุด50บาท มือใหม่แทงบอลเข้าใจง่าย เล่นบอลบนมือถือได้ เป็นเว็ปพนันออนไลน์ที่แทงบอล แทงบอลออนไลน์ฝากเงินไว 30 วินาที เล่นได้เลย

  [url=https://www.sbobet7x.com/ทางเข้า-sbobet/][u][b]sbobet ออนไลน์[/b][/u][/url]

  แทงบอล เว็บแทงบอลออนไลน์ มวย หวย ป๊อกเด้ง ไฮโล ไก่ชน เล่นง่าย ภาษาไทย เล่นได้ตลอด 24 ชั่วโมง โปรโมชั่นดีๆทุกสัปดาห์ บริการว่องไว ฝากเงินภายใน 30 วินาที.
  สมัคร SBOBET แทงบอลสโบเบ็ต ขั้นต่ำเพียง 100 บ. รับเคดริต SBO ฟรี 40% คือผู้ให้บริการ แทงบอลออนไลน์ ผ่านเว็บ SBO ที่มีความมั่นคง ปลอดภัยสูง ให้บริการตลอด 24 ชั่วโมง. ฝากถอนรวดเร็ว เริ่มต้นทดลองใช้บริการขั้นต่ำเพียง 100 200 300
  ทางเข้า sbobet,sbobet,sbo,แทงบอลออนไลน์,แทงบอล,พนันบอลออนไลน์,SBOBET,SBO,sbo222,sbo333,sbo128,sbo168,sbo666,ทางเข้าsbobet

  Publikavo StephenFrirm, 2017 rugpjūčio mėn. 16 d. 00:04 (prieš 7 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design