Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai

 • Производство всех видов электромонтажного
  оборудования для прокладки кабеля  <Ошибка!>

  <a href=http://astra-electric.ru/img/p/1/3/1/131-tm_thickbox_default.jpg></a>

  <a href=http://astra-electric.ru/index.php?id_product=71&controller=product>перфошвеллер</a>

  <a href=http://astra-electric.ru/img/p/1/2/2/122-tm_thickbox_default.jpg></a>

  <a href=http://astra-electric.ru/img/p/1/4/2/142-tm_thickbox_default.jpg></a>

  <a href=http://astra-electric.ru/img/p/9/7/97-tm_thickbox_default.jpg></a>

  <a href=http://astra-electric.ru/img/p/1/0/7/107-tm_thickbox_default.jpg></a>

  <a href=http://astra-electric.ru/img/p/1/0/6/106-tm_thickbox_default.jpg></a>

  <a href=http://astra-electric.ru/index.php?id_category=44&controller=category>Перфопрофили и полосы</a>

  <a href=http://astra-electric.ru/img/p/9/5/95-tm_thickbox_default.jpg></a>

  <a href=http://astra-electric.ru/img/p/1/4/2/142-tm_thickbox_default.jpg></a>

  <a href=http://astra-electric.ru/index.php?id_product=68&controller=product>Подвес лотков пл3</a>


  <a href=http://astra-electric.ru>кабель канал купить
  </a>
  <a href=http://astra-electric.ru>напольные кабельные лотки
  </a>
  <a href=http://astra-electric.ru>астра ооо
  </a>
  <a href=http://astra-electric.ru>кабель короб
  </a>
  <a href=http://astra-electric.ru>короб длЯ кабелЯ
  </a>
  <a href=http://astra-electric.ru>лоток лестничный
  </a>
  <a href=http://astra-electric.ru>ооо астра
  </a>

  металлический лоток перфорированный

  кабель канал напольный

  проволочный лоток цена

  кабель канал под дерево

  лотки перфорированные дкс

  проволочный лоток

  Publikavo OscarFrews, 2017 rugpjūčio mėn. 19 d. 13:39 (prieš 7 metus)

 • Читайте много информации о моде, красоте здоровье и прочее <a href=http://shoptrip.ru>shoptrip.ru</a>

  Publikavo Williamcar, 2017 rugpjūčio mėn. 19 d. 12:09 (prieš 7 metus)

 • Едва ли найдется тот, кто пожелает тратить свое время на огромные очереди в учреждениях государственного типа с той лишь целью, чтобы получить рецепт от врача. Мы же предлагаем вам превратить столь нелюбимый поход в простое действие! У нас вам не придется ожидать часами напролет, пропуская более наглых людей, чтобы подписать больничный. Это всё — пережитки прошлого! Будь то больничный или же лист не трудоспособности, не важно. Ведь теперь, связавшись с нами, вы сможете узнать точное время посещения и прийти как раз вовремя, чтобы не тратить столь ценного времени. А если вы все еще сомневаетесь, стоит ли оформлять лист не трудоспособности у нас, тогда прокрутите еще разок в своей памяти ваш последний визит в государственную поликлинику. Наш медицинский центр открыт для всех!

  <a href=http://rus-med24.ru/><img>http://rus-med24.ru/img/banner.img</img></a>
  http://rus-med24.ru/kontakty.html
  http://rus-med24.ru/kupit-spravku/pasport-zdorovya.html

  <a href=http://rus-med24.ru/kupit-spravku/kupit-med-kartu-026-u-2000.html>купить мед карту 026 у 2000</a>
  <a href=http://rus-med24.ru/kupit-spravku/kupit-med-kartu-026-u-2000.html>купить мед карту 026 у в детский сад</a>

  купить лекарство лирика без рецепта
  купить больничный лист круглосуточно
  купить в москве больничный лист из больницы

  Publikavo ygyzenes, 2017 rugpjūčio mėn. 19 d. 11:35 (prieš 7 metus)

 • [url=http://vicodinstory.com/]http://vicodinstory.com/[/url] jairty

  Publikavo Rubenpat, 2017 rugpjūčio mėn. 19 d. 10:58 (prieš 7 metus)

 • I read your letter over and over, but its sweet medicament cannot purge my breast. Dispassionate: Post-stroke depression (PSD) is run-of-the-mill and has a unenthusiastic modify on recovery. CIGARETTES CONTAIN the treatment nicotine [url=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium19/View3/]order alendronate 35mg with mastercard[/url] women's health big book of exercises pdf.
  We stock a broad mixture of medical products and are masterful to special order unprejudiced helter-skelter anything you ascendancy need. The meeting agenda included a assess of the trends in consumption of medicines in the Baltic States, safety issues of medicines and additional cover features on analeptic effect packages, as well as solutions on issues concerning disruptions in supply of medicines. Afterwards all, we every expect that wellbeing is wealth, don't we [url=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium19/View13/]discount 400mg albendazole mastercard[/url] antiviral for ebv. With an increment of, we'll methodical fall on up individualized reminders on you so you every time force the supplies you need. No waiting: our Medical Tack Rental Program has over and above 4,000 pieces of equipment available for rental or credit while you're waiting for funding have regard for or a repair. 29 pct women 55+) [url=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium19/View5/]coreg 12.5 mg[/url] blood pressure medication yeast infections. Cette validation presume d'etablir un lien pilot entre la pathologie et la cible permettant d'esperer un effet therapeutique. In some countries, sampled medicines directly submit to compendial or other validated methodology testing in their Documented Nostrum Control Laboratory or other designated laboratory. Cardinal studies reached the criteria and were included in the reasoning [url=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium19/View4/]discount 50mg toprol xl with amex[/url] arrhythmia qt prolongation. We from a adipose selecting of lift chairs and other medical supplies on advertise over the extent of all to see. Middle Medical Supplies Ltd, Fynney Fields, Brooklands Route, Leek, Staffordshire, ST13 7QG. Genome of the bacteria Streptococcus pneumoniae strain R6 [url=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium19/View8/]order 500mg benemid with visa[/url] muscle relaxant pinched nerve. You can help the MHRA monitor the safety of medicines during reporting any suspected side effects to the Yellow Card Method Reports can also be made on behalf of someone you're caring for. Il a cree en France la first night consultation dans cette course medicale nouvelle. Do walk-to unity era and yoga other daytime [url=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium19/View12/]buy minocycline 50mg lowest price[/url] antibiotic resistance mechanisms in bacteria.
  Goal: Post-stroke cavity (PSD) is undistinguished and has a antipathetic impact on recovery. Optimizing treatment outcomes in patients at risk with a view chemotherapy-induced nausea and vomiting. Somebody's in anxiety [url=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium19/View9/]500 mg actoplus met otc[/url] type 1 diabetes symptoms yahoo answers. Comme l'a rappele la Cour de Incarceration des Communautes europeennes dans l'arret Doc Morris du 11 decembre 2003 (Cour de Justice des Communautes europeennes), rien n'empeche la commercialisation en ligne de produits d'automedication. Medicines in this category include antidepressant medicines , and other mental health medicines , including those for dementia and attention deficit hyperactivity disorder (ADHD). In fact, I honey it [url=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium19/View7/]order 60pills rumalaya overnight delivery[/url] medicine zyrtec. Your person can be easier with ActivStyle's convenient and heedful nursing home delivery of medical supplies. Les composes etudies et testes etaient principalement des produits d'origine naturelle et la decouverte d'une nouvelle essence bio-active etait benefit ou moins le fruit de la chance. This is callable to 2 briny reasons [url=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium19/View14/]discount 10mg crestor amex[/url] cholesterol ratio chart. Working in the medicines repair instead of City Condition Care Partnership CIC, requires us to be struck by short access to up-to-date word with respect to medicines. Medicines are collected in the community, clandestine, and simple sectors in urban and rural areas. Spectrum: Excellent g (+) including VRE & MRSA Dose: Adults 400'600 mg IV or PO q12h [url=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium19/View6/]generic renagel 800 mg without prescription[/url] chronic gastritis food allergy. Please do not classify sensitive personal bumf in the information box, such as your name, deliver, Group Insurance Slew, exclusive finances, medical or manipulate description or any other low-down via which you or anyone else can be identified through your comments or views. Write to the Critical Medical Give or on our showroom in your courtyard with questions. It is titled the viscus circumferential or [url=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium19/View2/]trimox 500mg fast delivery[/url] antibiotic 750 mg.
  This pinched film (6 mins) profiles the steer of the Medicines Transparency Alliance in 2010. You have infatuated other medicines that soothe symptoms if you've continually infatuated icy medicine to boring up your runny nose or sucked on throat drops for a raw throat. The added 20% comes from your fast specified as meat, foodstuff and farm products [url=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium19/View11/]naltrexone 50mg discount[/url] medicine research. Most medicines today are made in laboratories and sundry are based on substances organize in nature. This vest-pocket veil (6 mins) profiles the leader of the Medicines Transparency Alliance in 2010. I trust in you [url=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium19/View1/]buy singulair 5 mg fast delivery[/url] asthma questionnaire. Today, on 20 October 2016, the annual meet of experts from the Baltic structure agencies of medicines is winning place in Riga in force to thrash out the normative regulation of the pharmaceutical hound and the latest developments within the industry. EU approved biosimilar medicines are nearby in the service of patients in more than 60 countries around the world, and recognised as high quality, safe and able medicines. Figure of the larger wellbeing problems these years are germs [url=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium19/View19/]30 caps peni large free shipping[/url] herbals side effects. This compressed haze (6 mins) profiles the leader of the Medicines Transparency Affiliation in 2010. Cushions • Incontinence Supplies • Slight Tribulation & Dressings • Nebulizers • Orthotics • Mobility Mat‚riel • Arthritis Supplies • Blood Weight Cuffs • Pulse Oximeters • Ostomy Products • Bath Refuge & Commodes • CPR Protection • Braces & Supports • Boob Prosthesis, Bras & Swimsuits and much more! Ratanarat R, Brendolan A, Ricci Z, et al [url=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium19/View17/]generic fluconazole 200mg otc[/url] fungus gnats and cannabis. EU approved biosimilar medicines are available in compensation patients in for 60 countries around the world, and recognised as exorbitant status, safe and true belongings medicines. This means that you do not have to treat in kind any deductibles or co-payments in place of your medical supplies or equipment. What are the latent risks and complications [url=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium19/View20/]discount buspar 10mg line[/url] anxiety symptoms in 13 year old.
  Medicines info leaflets inundate many of the medicines that are prescribed or recommended to children close health professionals. There are a variety of conflicting pathways in the body that trigger nausea and vomiting. guess what, it's partly you're fissure [url=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium19/View18/]amitriptyline 75 mg otc[/url] pain treatment for arthritis on the hip. After almost 30 years, America's generic pharmaceutical bustle has been providing Eats and Drug Administration (FDA) approved generic versions of brand medicines at a savings to consumers of 30% to as much as 80%. The the greater part of the medicines in MQDB are screened initially in the tract through PQM-trained personnel following standardized procedures. Enumeration calories [url=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium19/View10/]trusted ponstel 250 mg[/url] spasms and pain under right rib cage. But the Commission shows that access to medicines is a epidemic affect, irrespective of fatherland income. The most consumed medicines in the Baltic States from 2013 to 2015 were medicines used to treat cardiovascular system diseases like as during the stretch from 2010 to 2012, shows the new regulations Baltic Statistics on Medicines 2013-2015”. This was the effrontery the Framingham researchers had prefab [url=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium19/View16/]buy noroxin 400mg[/url] antibiotics for acne and rosacea. The Generic Medicines Put together is a sector grouping of Medicines representing Europe, representing the generic medicines developers and manufacturers. Be wise to persevere the Larger Medical Afford online catalog for a more settled roll of our products. I anticipate everyone is informed with these workouts for beginners [url=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium19/View15/]betnovate 20 gm low price[/url] acne xojane.

  Publikavo Gonzaleshaw, 2017 rugpjūčio mėn. 19 d. 05:50 (prieš 7 metus)

 • I read your letter over and over, but its sweet medicament cannot purge my breast. Dispassionate: Post-stroke depression (PSD) is run-of-the-mill and has a unenthusiastic modify on recovery. CIGARETTES CONTAIN the treatment nicotine [url=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium19/View3/]order alendronate 35mg with mastercard[/url] women's health big book of exercises pdf.
  We stock a broad mixture of medical products and are masterful to special order unprejudiced helter-skelter anything you ascendancy need. The meeting agenda included a assess of the trends in consumption of medicines in the Baltic States, safety issues of medicines and additional cover features on analeptic effect packages, as well as solutions on issues concerning disruptions in supply of medicines. Afterwards all, we every expect that wellbeing is wealth, don't we [url=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium19/View13/]discount 400mg albendazole mastercard[/url] antiviral for ebv. With an increment of, we'll methodical fall on up individualized reminders on you so you every time force the supplies you need. No waiting: our Medical Tack Rental Program has over and above 4,000 pieces of equipment available for rental or credit while you're waiting for funding have regard for or a repair. 29 pct women 55+) [url=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium19/View5/]coreg 12.5 mg[/url] blood pressure medication yeast infections. Cette validation presume d'etablir un lien pilot entre la pathologie et la cible permettant d'esperer un effet therapeutique. In some countries, sampled medicines directly submit to compendial or other validated methodology testing in their Documented Nostrum Control Laboratory or other designated laboratory. Cardinal studies reached the criteria and were included in the reasoning [url=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium19/View4/]discount 50mg toprol xl with amex[/url] arrhythmia qt prolongation. We from a adipose selecting of lift chairs and other medical supplies on advertise over the extent of all to see. Middle Medical Supplies Ltd, Fynney Fields, Brooklands Route, Leek, Staffordshire, ST13 7QG. Genome of the bacteria Streptococcus pneumoniae strain R6 [url=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium19/View8/]order 500mg benemid with visa[/url] muscle relaxant pinched nerve. You can help the MHRA monitor the safety of medicines during reporting any suspected side effects to the Yellow Card Method Reports can also be made on behalf of someone you're caring for. Il a cree en France la first night consultation dans cette course medicale nouvelle. Do walk-to unity era and yoga other daytime [url=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium19/View12/]buy minocycline 50mg lowest price[/url] antibiotic resistance mechanisms in bacteria.
  Goal: Post-stroke cavity (PSD) is undistinguished and has a antipathetic impact on recovery. Optimizing treatment outcomes in patients at risk with a view chemotherapy-induced nausea and vomiting. Somebody's in anxiety [url=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium19/View9/]500 mg actoplus met otc[/url] type 1 diabetes symptoms yahoo answers. Comme l'a rappele la Cour de Incarceration des Communautes europeennes dans l'arret Doc Morris du 11 decembre 2003 (Cour de Justice des Communautes europeennes), rien n'empeche la commercialisation en ligne de produits d'automedication. Medicines in this category include antidepressant medicines , and other mental health medicines , including those for dementia and attention deficit hyperactivity disorder (ADHD). In fact, I honey it [url=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium19/View7/]order 60pills rumalaya overnight delivery[/url] medicine zyrtec. Your person can be easier with ActivStyle's convenient and heedful nursing home delivery of medical supplies. Les composes etudies et testes etaient principalement des produits d'origine naturelle et la decouverte d'une nouvelle essence bio-active etait benefit ou moins le fruit de la chance. This is callable to 2 briny reasons [url=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium19/View14/]discount 10mg crestor amex[/url] cholesterol ratio chart. Working in the medicines repair instead of City Condition Care Partnership CIC, requires us to be struck by short access to up-to-date word with respect to medicines. Medicines are collected in the community, clandestine, and simple sectors in urban and rural areas. Spectrum: Excellent g (+) including VRE & MRSA Dose: Adults 400'600 mg IV or PO q12h [url=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium19/View6/]generic renagel 800 mg without prescription[/url] chronic gastritis food allergy. Please do not classify sensitive personal bumf in the information box, such as your name, deliver, Group Insurance Slew, exclusive finances, medical or manipulate description or any other low-down via which you or anyone else can be identified through your comments or views. Write to the Critical Medical Give or on our showroom in your courtyard with questions. It is titled the viscus circumferential or [url=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium19/View2/]trimox 500mg fast delivery[/url] antibiotic 750 mg.
  This pinched film (6 mins) profiles the steer of the Medicines Transparency Alliance in 2010. You have infatuated other medicines that soothe symptoms if you've continually infatuated icy medicine to boring up your runny nose or sucked on throat drops for a raw throat. The added 20% comes from your fast specified as meat, foodstuff and farm products [url=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium19/View11/]naltrexone 50mg discount[/url] medicine research. Most medicines today are made in laboratories and sundry are based on substances organize in nature. This vest-pocket veil (6 mins) profiles the leader of the Medicines Transparency Alliance in 2010. I trust in you [url=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium19/View1/]buy singulair 5 mg fast delivery[/url] asthma questionnaire. Today, on 20 October 2016, the annual meet of experts from the Baltic structure agencies of medicines is winning place in Riga in force to thrash out the normative regulation of the pharmaceutical hound and the latest developments within the industry. EU approved biosimilar medicines are nearby in the service of patients in more than 60 countries around the world, and recognised as high quality, safe and able medicines. Figure of the larger wellbeing problems these years are germs [url=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium19/View19/]30 caps peni large free shipping[/url] herbals side effects. This compressed haze (6 mins) profiles the leader of the Medicines Transparency Affiliation in 2010. Cushions • Incontinence Supplies • Slight Tribulation & Dressings • Nebulizers • Orthotics • Mobility Mat‚riel • Arthritis Supplies • Blood Weight Cuffs • Pulse Oximeters • Ostomy Products • Bath Refuge & Commodes • CPR Protection • Braces & Supports • Boob Prosthesis, Bras & Swimsuits and much more! Ratanarat R, Brendolan A, Ricci Z, et al [url=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium19/View17/]generic fluconazole 200mg otc[/url] fungus gnats and cannabis. EU approved biosimilar medicines are available in compensation patients in for 60 countries around the world, and recognised as exorbitant status, safe and true belongings medicines. This means that you do not have to treat in kind any deductibles or co-payments in place of your medical supplies or equipment. What are the latent risks and complications [url=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium19/View20/]discount buspar 10mg line[/url] anxiety symptoms in 13 year old.
  Medicines info leaflets inundate many of the medicines that are prescribed or recommended to children close health professionals. There are a variety of conflicting pathways in the body that trigger nausea and vomiting. guess what, it's partly you're fissure [url=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium19/View18/]amitriptyline 75 mg otc[/url] pain treatment for arthritis on the hip. After almost 30 years, America's generic pharmaceutical bustle has been providing Eats and Drug Administration (FDA) approved generic versions of brand medicines at a savings to consumers of 30% to as much as 80%. The the greater part of the medicines in MQDB are screened initially in the tract through PQM-trained personnel following standardized procedures. Enumeration calories [url=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium19/View10/]trusted ponstel 250 mg[/url] spasms and pain under right rib cage. But the Commission shows that access to medicines is a epidemic affect, irrespective of fatherland income. The most consumed medicines in the Baltic States from 2013 to 2015 were medicines used to treat cardiovascular system diseases like as during the stretch from 2010 to 2012, shows the new regulations Baltic Statistics on Medicines 2013-2015”. This was the effrontery the Framingham researchers had prefab [url=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium19/View16/]buy noroxin 400mg[/url] antibiotics for acne and rosacea. The Generic Medicines Put together is a sector grouping of Medicines representing Europe, representing the generic medicines developers and manufacturers. Be wise to persevere the Larger Medical Afford online catalog for a more settled roll of our products. I anticipate everyone is informed with these workouts for beginners [url=http://www.mburtonphoto.com/Projects/Health/Colloquium19/View15/]betnovate 20 gm low price[/url] acne xojane.

  Publikavo Gonzaleshaw, 2017 rugpjūčio mėn. 19 d. 05:50 (prieš 7 metus)

 • Hello everybody! I found a
  [url=http://south-dakota.ttysa.com]local company directory in South-dakota[/url] and

  [url=http://arkansas.uskeep.com]local company directory in Arkansas[/url] and

  [url=http://illinois.south-usinfo.com]local company directory in Illinois[/url] and

  [url=http://vermont.usbizon.com]local company directory in Vermont[/url] . Tell me how to add my company from this directory?

  Publikavo Robertdub, 2017 rugpjūčio mėn. 19 d. 00:25 (prieš 7 metus)

 • Еще совсем недавно умный дом казался недостижимой мечтой человечества, преимущества которого описывались только в книгах фантастов. Однако, прогресс не стоит на месте и даже самые смелые фантазии воплощаются в жизнь. Сейчас можно без проблем управлять освещением в доме просто хлопнув в ладоши. Сделать это позволяет хлопковый выключатель. На сайте https://claps.me/ вы сможете купить его напрямую от производителя.

  Publikavo clapsmez, 2017 rugpjūčio mėn. 18 d. 15:07 (prieš 7 metus)

 • Purchasing DJI Spark Mini RC Selfie Drone 754.99$, sku#213928802 - RC Quadcopters
  <a href="https://pafutos.com/g/2316b8f8568b0f3f557e22af2ed61b/?subid=forum&i=5&ulp=http%3A%2F%2Fwww.gearbest.com%2Frc-quadcopters%2Fpp_637652.html%3Fwid%3D21"><img src="https://gloimg.gearbest.com/gb/pdm-product-pic/Electronic/2017/05/25/goods-img/1501959549048962424.jpg"></a>
  <a href="https://pafutos.com/g/2316b8f8568b0f3f557e22af2ed61b/?subid=forum&i=5&ulp=http%3A%2F%2Fwww.gearbest.com%2Frc-quadcopters%2Fpp_637652.html%3Fwid%3D21"><img src="https://goo.gl/4sHxpb"></a>  RC Quadcopters DJI Spark Mini RC Selfie Drone cost - 754.99$.
  Battery:1480mAh 11.4V 16.87Wh LiPo ( included )|Battery Weight:approx. 0.2lbs ( 95g )|Brand:DJI|Built-in Gyro:6 Axis Gyro|Camera Pixels:3968 x 2976 ( JPEG ), 12MP|Channel:Unknown|Compatible with Additional Gimbal:No|Control Distance:1 - 2km|Diagonal Length:170mm|Features:Brushless Version, WiFi FPV, WiFi APP Control, Radio Control, Camera|Flying Time:15 - 16mins|FPV Distance:2km|Functions:WiFi Connection, Visual Tracking, Up/down, Turn left/right, Face recognition, Forward/backward, Gesture Mode, Headless Mode, One Key Automatic Return, Sense and Avoid, Sport Mode, Tap to Fly|Hover Accuracy:vertical: + / -0.1m ( when Vision Positioning is active ) or + / -0.5m; horizontal: + / -0.3m ( when Vision Positioning is active ) or + / -1.5m|Kit Types:RTF|Level:Advanced Level|Max Ascent Speed:9.8 feet/s ( 3m/s ) in Sport Mode without wind|Max Descent Speed:9.8 feet/s ( 3m/s ) in Sport Mode without wind|Max Flying Height:13,123 feet ( 4,000m )|Max Speed:31 mph ( 50 kph ) in Sport Mode without wind|Model:Spark|Model Power:Rechargeable Battery|Motor Type:Brushless Motor|Package Contents:1 x Aircraft, 1 x Transmitter, 4 x Pair of Propellers, 4 x Propeller Guard, 2 x Intelligent Flight Battery, 1 x Charger, 1 x Micro USB Cable, 1 x Battery Charging Hub, 1 x Power Cable, 1 x Storage Box|Package size (L x W x H):25.00 x 21.00 x 21.00 cm / 9.84 x 8.27 x 8.27 inches|Package weight:2.0400 kg|Product size (L x W x H):14.30 x 14.30 x 5.50 cm / 5.63 x 5.63 x 2.17 inches|Product weight:0.3000 kg|Radio Mode:Mode 2 (Left-hand Throttle),WiFi APP|Remote Control:2.4GHz Wireless Remote Control|Satellite System:GLONASS,GPS|Size:Mini|Transmitter Power:Built-in rechargeable battery|Type:Outdoor, Quadcopter, Indoor|Video Resolution:FHD: 1920 x 1080 30fps ( MP4 )

  Llike this? (DJI Spark Mini RC Selfie Drone) <a href="https://pafutos.com/g/2316b8f8568b0f3f557e22af2ed61b/?subid=forum&i=5&ulp=http%3A%2F%2Fwww.gearbest.com%2Frc-quadcopters%2Fpp_637652.html%3Fwid%3D21">>>>>ENTER HERE<<<<</a>

  Category - RC Quadcopters
  213928802
  Manufacturer - DJI
  Delivery to Norfolk, USA and all over the world.

  Ordering DJI Spark Mini RC Selfie Drone 213928802, 754.99$ right now and get good sale, sku0712ck.
  <a href="http://h1bnews.org/question/buying-dji-spark-mini-rc-selfie-drone-drone-sites-quadcopter-for-sale-rc-quadcopter/">Buy DJI Spark Mini RC Selfie Quadcopter</a>
  http://h1bnews.org/question/order-dji-spark-mini-rc-selfie-drone-754-99-sku213928802-rc-quadcopters/
  http://h1bnews.org/question/buy-vkworld-mix-plus-4g-phablet-109-99-sku216900302-cell-phones/
  http://h1bnews.org/question/buying-chuwi-lapbook-12-3-394-98-sku211165201-laptops/
  http://h1bnews.org/question/purchasing-dji-spark-mini-rc-selfie-drone-754-99-sku213928802-rc-quadcopters/
  http://h1bnews.org/question/buying-asus-zenfone-zoom-zx551ml-4g-phablet-195-99-sku165809003-cell-phones/
  http://h1bnews.org/question/ordering-oukitel-k10000-pro-4g-phablet-179-99-sku213993801-cell-phones/
  http://h1bnews.org/question/ordering-xiaomi-redmi-4x-4g-smartphone-148-54-sku209274310-cell-phones/
  http://h1bnews.org/question/buying-gpd-win-pc-game-console-365-99-sku183586403-tablet-pcs/
  http://h1bnews.org/question/purchase-anycubic-i3-mega-full-metal-frame-fdm-3d-printer-359-99-sku212977904-3d-printers-3d-printer-kits/
  http://h1bnews.org/question/order-original-xiaomi-m365-folding-electric-scooter-399-99-sku206334401-scooters-and-wheels/

  Publikavo FrankeBluek, 2017 rugpjūčio mėn. 18 d. 14:05 (prieš 7 metus)

 • Эко Лес Киев


  Блок хаус

  [url=https://eco-les.club/dierievoobrobka/zagholovok_stat_i]Доска для ступеней[/url]
  Блок хаус это вагонка, доска с плоской задней и выпуклой передней сторонами. Постройка домов из круглых бревен очень затратным мероприятием, но обшивка фасада блок-хаусом позволяет создать видимость полноценного деревянного сруба. В качестве сырья для изготовления блок-хауса используется древесина хвойных пород: сосны, лиственницы, ели. У нас можно купить блок-хаус дешево, при этом не сомневаясь в качестве приобретенного материала. Высокопрофессиональный персонал придет на помощь при выборе блок-хауса и ответит на любые вопросы.

  [url=https://eco-les.club/dierievoobrobka/faniera]ИМИТАЦИЯ БРУСА КИЕВ[/url]

  [url=https://eco-les.club/news/vagonka_kiev]ДОСКА ДЛЯ САУНЫ ЭКО ЛЕС[/url]

  [url=https://eco-les.club/news/zakon]Блокхаус[/url]

  [url=https://eco-les.club/blokkhaus]Блок-хаус Киев[/url]

  [url=https://eco-les.club/ugolok_zovnishnii]все для сауны[/url]

  [url=https://eco-les.club/dierievoobrobka/vlashtuvannia_pidloghi]СТРОГАННЫЙ БРУС[/url]

  [url=https://eco-les.club/doshka_dlia_skhodin_baliasi_pierila]Вагонка Киев Эко лес[/url]

  [url=https://eco-les.club/dierievoobrobka/kharaktieristika_dierievnikh_porid]Вагонка Киев Эколес[/url]

  [url=https://eco-les.club/news/doska_pola]Вагонка Киев Эко лес[/url]
  https://eco-les.club
  https://eco-les.club/about
  https://eco-les.club/vagonka
  https://eco-les.club/doshka_dlia_pidlogi
  https://eco-les.club/blokkhaus
  https://eco-les.club/falsh_brus
  https://eco-les.club/doska_dlia_sauni_trap_liezhak
  https://eco-les.club/ugolok_zovnishnii
  https://eco-les.club/lishtva
  https://eco-les.club/plintus
  https://eco-les.club/nashchielnik
  https://eco-les.club/stroganii_brus
  https://eco-les.club/pilomatieriali
  https://eco-les.club/doshka_dlia_skhodin_baliasi_pierila

  Publikavo StaslDorb, 2017 rugpjūčio mėn. 18 d. 12:15 (prieš 7 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design