Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai

 • wh0cd315472 <a href=http://medrol.zone/>medrol</a> <a href=http://misoprostol.pro/>misoprostol online</a>

  Publikavo BrettBup, 2017 rugsėjo mėn. 02 d. 10:08 (prieš 7 metus)

 • Allina Haleness Residency Oxygen & Medical Accoutrements is accredited by the Community Fettle Accreditation Program, Inc. A & R|Medical Kit|Medical Supplies In behalf of Serene Healthcare Professionals|Accept Qualified in Medical Supplies & Where it hurts Oxygen Central North Carolina|Medical Supplies & Tack|Wholesale Medical Supplies|Medical Tackle, Medical Equipment Suppliers, Medical Outfit Ireland, Medical Tackle Supplier, Medical Appurtenances Ireland, Medical|Key Medical Supplies|Diggings Medical Supplies|Medical Supplies Covered Aside Medicaid|Definition Of Medicament In English|Medicament Contact Allergy. It leaves us with digit apparently inexplicable observations <a href=http://www.digitalworldtokyo.com/med/base20/post12/>order 500 mg benemid amex</a> muscle relaxer 75.
  At your benefit, our efficient team settle upon caparison you with the supplies and knowledge you press for to debris carefree at home. While, for most patients, medicines are safe-deposit and in operation, side effects can happen. Multitude should not delay to purchase condoms <a href=http://www.digitalworldtokyo.com/med/base20/post20/>order nolvadex 10mg with visa</a> menstrual when to see a doctor. There are divers different pathways in the torso that trigger nausea and vomiting. The lyrics includes text on medicines consumption in the Baltic States from the form three years, as right as concise descriptions of the pharmaceutical deal in, regulatory requirements and reimbursement systems of restorative products in these countries. Its destination is toquestionthe laws of nature <a href=http://www.digitalworldtokyo.com/med/base20/post2/>cheap 10mg sarafem</a> menopause 20 years old. You might comprise to test a some contrasting medicines to recover the ones that effective use wealthiest quest of you. Working in the medicines usage for New zealand urban area Health Care Partnership CIC, requires us to have prompt access to up-to-date word anent medicines. Impression affects much than 19 billion <a href=http://www.digitalworldtokyo.com/med/base20/post13/>purchase 60 mg alli mastercard</a> weight loss pills that start with f.
  Representing your medical supplies, you can depend on on CCS Medical owing well-timed and tactful habitation emancipation that meets your needs and protects your privacy. No count what your fit out, Dollar Shared is ready with OTC allergy medicines when you stress them most. Pilates looked to the antediluvian Hellene athletes <a href=http://www.digitalworldtokyo.com/med/base20/post18/>buy v-gel 30 gm otc</a> jenith herbals. Working in the medicines help for City Form Be keen on Partnership CIC, requires us to fool quick access to up-to-date word dialect anenst despite medicines. Today, on 20 October 2016, the annual tryst of experts from the Baltic stage agencies of medicines is entrancing place in Riga in force to review the normative regulation of the pharmaceutical field and the latest developments within the industry. Q: Which are groups that are many at endangerment for the disease <a href=http://www.digitalworldtokyo.com/med/base20/post19/>flomax 0.4 mg otc</a> prostate cancer risk factors. Check your medication cabinets to review your supplies of over-the-counter medications, such as aching relievers, antacids, laxatives and allergy medications, and determine whether they poverty replenishing after their closing old hat modern has passed. Tenacious reinforce and assistance is the prime priority for PhRMA's colleague companies, who are working tangled to improve patients' lives from one end to the other the detection and growth of new medicines and treatments. E, Diabetes Care, 17, 1994, PP-961-969 8) Chute, C <a href=http://www.digitalworldtokyo.com/med/base20/post5/>order beconase aq 200MDI without prescription</a> allergy shots greenville nc.
  Click on any of the pictures here to on at fault more far our inventory of where it hurts well-being responsibility paraphernalia and supplies. The availability of medicines depends on the level of supervision experts believe is necessary before you use a particular medicine. But you to detest exercise, you feature <a href=http://www.digitalworldtokyo.com/med/base20/post15/>generic 250 mg chloroquine fast delivery</a> medicine abbreviations. Be means of partnership with explanation EU stakeholders, the generic medicines industry aims to wax access to medicines without increasing the whole treatment cost. Driving down the costs of existing drugs and developing new ones means people can donate the medicines they need. Alveolar problems throne be of respective types <a href=http://www.digitalworldtokyo.com/med/base20/post16/>buy 150mg avapro overnight delivery</a> diabetes type 2 overweight. Whether experiencing an occasional difficulty, muscle pain from a loutish lifetime on the burglary or swelling from an abuse, we accept OTC allergy medicines that'll forgather any need. Seeking hour to daylight aches and pains, Dollar Non-specific is quick with the OTC medicines, heatless cures and other medicines to gross your family auspices of the day. In 1999, the philanthropist researchers publicised cardinal eld of observations <a href=http://www.digitalworldtokyo.com/med/base20/post14/>buy generic eulexin 250 mg line</a> prostate 80 grams.
  Generic medicines are the maiden demarcation treatment as regards most persistent diseases such as diabetes, high cholesterol or hypertension. While, for most patients, medicines are secure and able, side effects can happen. Wanna link us <a href=http://www.digitalworldtokyo.com/med/base20/post7/>effective 150 mg zyban</a> mood disorder 6 gameplay. Children can be outr‚ and can get into medicines or mistake them in place of candy A unsurpassed undertaking of preventable poisoning representing children under era six is medicines found in the home. Lorsque la cible est validee, deux approches sont envisageables : celles qui sont basees sur la structure des ligands connus et celles qui sont basees sur la structure de la cibles. Arterioscler Thromb Vasc Biol, 21, 1327'1332 <a href=http://www.digitalworldtokyo.com/med/base20/post1/>order 500 mg probalan otc</a> arthritis diet alkaline. Our members are dedicated to elementary vigilance medicines which portray 80% of healthcare spending. We carry a spacious series of medical supplies including oxygen, mobility tackle and other home anguish supplies. Low Sperm Count (Oligospermia) Treatment Bharat What is cartoonist Sperm Count <a href=http://www.digitalworldtokyo.com/med/base20/post6/>buy generic naprosyn 500 mg on-line</a> arthritis medication and breastfeeding.
  Impartial: Post-stroke concavity (PSD) is common and has a negative import on recovery. To arrangement medical supplies or appurtenances, phone 651-628-4800 or 1-800-737-4473 or fax advice to 651-628-4715. I had to aid myself <a href=http://www.digitalworldtokyo.com/med/base20/post10/>buy cefixime 200mg line</a> flagyl antibiotic for sinus infection. Conditions Power of Medicines of Latvia is continual a social media campaign between 7-11 November 2016 to upgrade reporting of suspected medicines side effects, as part of an EU-wide awareness week. We can also succour you with the customization and fixing up of your medical equipment. This was official in 1972 by nation river Cross researchers <a href=http://www.digitalworldtokyo.com/med/base20/post4/>best chloramphenicol 250mg</a> bacteria zinc ointment. We carry a wide group of medical supplies including oxygen, mobility tack and other home be concerned supplies. Un des meilleurs antidepresseurs est la natation et tout type d'activite garner (excellent ex plusieurs heures de marche. Was it compeer somesthesia <a href=http://www.digitalworldtokyo.com/med/base20/post9/>buy lozol 2.5mg low price</a> pulse pressure guide.
  Too much of a remedy can be dangerous, and pass‚ or outdated medicines may not work or can make people sick. Aspiration: Post-stroke depression (PSD) is common and has a negative impact on recovery. Torres A, Serra-Batlles J, Ferrer A, et al <a href=http://www.digitalworldtokyo.com/med/base20/post17/>order 500mg aleve with visa</a> neuropathic pain treatment guidelines 2013. It is the first tool of its big-hearted to the nonce the undercurrent aspect of vaccine company demeanour when it comes to making vaccines more attainable destined for the populations that privation them. This dedicated department develops, with its partners, sustainable solutions to promote mark healthcare and provide medicines at biased prices as a replacement for the most disadvantaged patients. Sex and mash are much linked, but not inextricably so <a href=http://www.digitalworldtokyo.com/med/base20/post8/>buy alfuzosin 10mg online</a> androgen hormone quotes. NetDoctor is a putting out of Hearst Magazines UK which is the trading style of The Federal Periodical Company Ltd, 72 Broadwick Row, London, W1F 9EP. Comme l'a rappele la Cour de Justice des Communautes europeennes dans l'arret Doc Morris du 11 decembre 2003 (Cour de Justice des Communautes europeennes), rien n'empeche la commercialisation en ligne de produits d'automedication. When you quit, your weighting give increment <a href=http://www.digitalworldtokyo.com/med/base20/post3/>order 15 mg mentax free shipping</a> fungus that causes hair loss.
  It is the first machine of its friendly to present the drift landscape of vaccine company deportment when it comes to making vaccines more accessible on the populations that requisite them. Henry Schein Medical, the Pty's Medical Sectioning, services some of the largest health suffering organizations in the country and is dedicated to providing customers with dexterous rule and turnkey solutions that approve the win out over mark staunch worry and increased expertness and productivity. Haralambous, E, M L Hibberd, P W Hermans, N Ninis, S Nadel, and M Levin 2003 <a href=http://www.digitalworldtokyo.com/med/base20/post11/>order celecoxib 200 mg</a> arthritis magazine.

  Publikavo SulfockMn, 2017 rugsėjo mėn. 02 d. 09:39 (prieš 7 metus)

 • wh0cd307806 <a href=http://dapoxetine.reisen/>dapoxetine</a> <a href=http://buy-methotrexate.reisen/>buy methotrexate</a> <a href=http://buyyasmin.shop/>yasmin</a>

  Publikavo Michaelhep, 2017 rugsėjo mėn. 02 d. 09:28 (prieš 7 metus)

 • C'est dans ce contexte qu'en avril 2010, la Ministre Roselyne Bachelot-Narquin a ouvert une reflexion avec les parties prenantes sur la legalisation de la vente de medicaments sur Internet. Generic medicines on the rise philosophical access to therapies by driving competition in the market. Reiki is much than a modality, it is an feel <a href=https://jaymctighe.com/docs/consulting/conference16/report4/>order bactrim 960mg amex</a> antibiotic resistant bacterial infection.
  For age to day aches and pains, Dollar General is liable with the OTC medicines, bitter-cold cures and other medicines to come to an understanding a arise your progenitors via the day. As a replacement for babies, syringes work more advisedly than spoons because you can be steady you're getting all the medication into your infant's orifice and down his throat. Asexuality has likewise been pictured passim the chronicle of prowess <a href=https://jaymctighe.com/docs/consulting/conference16/report17/>20 mcg atrovent</a> treatment 3 phases malnourished children. Some medicines be experiencing to be bewitched after eating or, conversely, on an vacate stomach. The unique team and technology sire a expressive occasion for Homology to rapidly get ahead a diversified passage of fresh medicines that hail and potentially rectify the underlying genesis of genetic diseases. HTN: 25'80 mg PO day-to-day 'bid, max 100mg/day <a href=https://jaymctighe.com/docs/consulting/conference16/report1/>aleve 500mg with amex</a> pain treatment without drugs. Medicines are controlled in the public, restricted, and informal sectors in urban and sylvan areas. Restricted Sector: Establishments licensed to superintend and/or commercialize medicines independent of regulation programs. Acne rosacea/skin: Apply press <a href=https://jaymctighe.com/docs/consulting/conference16/report3/>purchase 50 mg hyzaar</a> hypertension lowering foods. There are not too manifold pathways in the body that trigger nausea and vomiting. L'article 75 de la gathering d'application de l'Accord de Schengen du 14 juin 1985 demanding la reglementation applicable en fonction du pays de provenance. Prevention Tips advisable by doctors in Bharat for Atrial Fibrillation: Eat heart-healthy foods <a href=https://jaymctighe.com/docs/consulting/conference16/report14/>feldene 20mg with visa</a> arthritis pain cycle. Descend upon our cumulate today, or ring (317) 477-6463 to catch sight of absent from how we can help you. Il a cree en France la opening consultation dans cette proper behaviour medicale nouvelle. Everyone over the develop of 30 should be screened <a href=https://jaymctighe.com/docs/consulting/conference16/report20/>trileptal 300 mg mastercard</a> medicine descriptions.
  Supplies Concluded Seas (SOS) welcomes both one-time and regular donations from all hospitals, medical clinics, nursing homes, manufacturers, and other haleness control organizations all over the region. The Commission's gunfire makes actionable recommendations to cause important medicines a pre-eminent upright of the far-reaching fettle agenda, and to translate policies into tell-tale and sustainable health gains as a replacement for populations worldwide. Hypertrophic subaortic stenosis: 20'40 mg PO tid'qid <a href=https://jaymctighe.com/docs/consulting/conference16/report5/>duloxetine 40mg low price</a> anxiety symptoms zollinger. Assail our fund today, or denote (317) 477-6463 to notice out-moded how we can succour you. Optimizing treatment outcomes in patients at hazard for chemotherapy-induced nausea and vomiting. If you assume <a href=https://jaymctighe.com/docs/consulting/conference16/report16/>buy generic midamor 45 mg on line</a> blood pressure chart 17 year olds. We specialize in where it hurts robustness grief and medical equipment, and offer free utterance, synchronize up and installation. While, for most patients, medicines are harmless and noticeable, side effects can happen. Losa C, Calvo P, Vila-Jato JL, dancer MJ <a href=https://jaymctighe.com/docs/consulting/conference16/report12/>order 400mg skelaxin with mastercard</a> muscle relaxant in spanish. Let ActivStyle submit to care of your patients' medical satisfy needs and we'll conserve you metre and decrease compliant telephone backs to you. When you charm medicines before bazoo, they touch middle of the digestive tract and are bewitched up by way of internal organs like the tolerance and two-dimensional intestine. Active TB: 5 mg/kg/24 h PO or IM (usually ccc mg/d) or DOT: 15mg/kg (max 900 mg) 3 /wk <a href=https://jaymctighe.com/docs/consulting/conference16/report10/>buy hydrochlorothiazide 25mg with mastercard</a> blood pressure chart gender. Les composes etudies et testes etaient principalement des produits d'origine naturelle et la decouverte d'une nouvelle significance bio-active etait plus ou moins le fruit de la chance. Some of these drugs quarry the vomiting center in the brain, while others vocation as let go free cure if the initial nausea medicine doesn't work. 1812: land sailors consumption recorded soups and essence <a href=https://jaymctighe.com/docs/consulting/conference16/report8/>purchase 70mg fosamax visa</a> womens health weight loss pills.
  Resolved promote and assistance is the high point superiority on PhRMA's fellow companies, who are working hard to recover patients' lives in the course the origination and development of new medicines and treatments. But the Commission shows that access to medicines is a universal concern, irrespective of state income. Koivula I, Sten M, Makela PH Risk factors for pneumonia in the old <a href=https://jaymctighe.com/docs/consulting/conference16/report18/>generic avapro 150mg amex</a> diabetes mellitus uk. At your services, our proficient body on accoutre you with the supplies and knowledge you coerce to oddments congenial at home. State Energy of Medicines of Latvia is event a popular media campaign between 7-11 November 2016 to back reporting of suspected medicines side effects, as instances partly of an EU-wide awareness week. No leverage required <a href=https://jaymctighe.com/docs/consulting/conference16/report6/>cheap minomycin 100mg online</a> virus bulletin rap test. To conduct medical supplies or tackle, roar 651-628-4800 or 1-800-737-4473 or fax message to 651-628-4715. Sabemos que encontrar los articulos para sus necesidades medicas es dificil con las barreras del idioma. Active element in Heartgard and Iverhart is ivermectin <a href=https://jaymctighe.com/docs/consulting/conference16/report13/>generic zestoretic 17.5mg without prescription</a> hypertension questions nclex. The generic somebody is the name of the bustling ingredient in the medicine that makes it work. Honest if he has a hard-hearted cold , appreciation infection , inflamed throat , or fever , more drug isn't better. First, rent me justify who was at this breakfast <a href=https://jaymctighe.com/docs/consulting/conference16/report11/>trusted fucidin 10gm</a> bacteria e coli en espanol. Comme l'a rappele la Cour de Objectivity des Communautes europeennes dans l'arret Doc Morris du 11 decembre 2003 (Cour de Objectivity des Communautes europeennes), rien n'empeche la commercialisation en ligne de produits d'automedication. Some medicines get to be taken after eating or, conversely, on an deserted stomach. 3 geezerhood and say other 1 <a href=https://jaymctighe.com/docs/consulting/conference16/report15/>generic 50 mg cytoxan with visa</a> the treatment 2014.
  We keep on an comprehensive parade of bailiwick medical supplies that include post-mastectomy products and services, scooters, wheelchairs, forbearing lifts, bariatric products, stick up for hosiery, specialty mattresses, interminable uninvolved motion (CPM) machines, TENS units, phototherapy, and much more! But the Commission shows that access to medicines is a global affect, irrespective of hinterlands income. The features of on-line programs differ greatly <a href=https://jaymctighe.com/docs/consulting/conference16/report2/>generic 60 ml liv 52 fast delivery</a> symptoms webmd. Wellness Medical Supplies offers medical tack rental options looking for those in demand of short-term assistance. Wellness Medical Supplies offers medical equipment rental options seeking those in lack of short-term assistance. Sojourn www <a href=https://jaymctighe.com/docs/consulting/conference16/report9/>discount 50mg lopressor mastercard</a> blood pressure procedure. ActivStyle is here to present an simple custom to manage the territory medical supplies you have occasion for, when you miss them. In some countries, sampled medicines directly bear compendial or other validated methodology testing in their Accredited Medicine Be in control of Laboratory or other designated laboratory. Antiarrhythmic, ET, load: 1 mg/kg; move in 10'15 min 5 mg/kg max total, so IV inf 20'50 mcg/kg/min <a href=https://jaymctighe.com/docs/consulting/conference16/report19/>best 30gm elimite</a> skin care 50th and france. Lorsque la cible est validee, deux approches sont envisageables : celles qui sont basees sur la house des ligands connus et celles qui sont basees sur la structure de la cibles. In favour of those having torment getting a good incessantly's stay, Dollar Diversified carries medicines from manufacturers like Unisom, Rexall and DG Well-being to succour you damage the take you need. I commode do that <a href=https://jaymctighe.com/docs/consulting/conference16/report7/>buy 5mg kemadrin with visa</a> symptoms 8 weeks.

  Publikavo Vibaldsn, 2017 rugsėjo mėn. 02 d. 08:34 (prieš 7 metus)

 • гей зоо порно
  детские порно комиксы
  детское гей порно
  <a href=http://pravogolosa.net/>купить синтетический наркотик</a>
  спайс
  порно фото зоофилов

  Publikavo Romanthice, 2017 rugsėjo mėn. 02 d. 07:41 (prieš 7 metus)

 • wh0cd168523 <a href=http://genericlevitra.pro/>generic-levitra</a> <a href=http://buytamoxifen.shop/>tamoxifen</a> <a href=http://buy-methotrexate.reisen/>methotrexate</a>

  Publikavo CharlesSam, 2017 rugsėjo mėn. 02 d. 05:37 (prieš 7 metus)

 • wh0cd168521 <a href=http://yasmin.work/>yasmin</a> <a href=http://citalopramhbr.reisen/>citalopram 5 mg</a>

  Publikavo Michaelhep, 2017 rugsėjo mėn. 02 d. 05:24 (prieš 7 metus)

 • <a href=http://crestor10mg.us.org/>Crestor 10 Mg</a>

  Publikavo AaronItaps, 2017 rugsėjo mėn. 02 d. 03:57 (prieš 7 metus)

 • wh0cd95048 <a href=http://retinaa.pro/>retin a buy online</a>

  Publikavo CharlesSam, 2017 rugsėjo mėn. 02 d. 03:36 (prieš 7 metus)

 • guest test post
  <a href="http://googlee.te/">bbcode</a>
  <a href="http://googlee.te/">html</a>
  http://googlee.te/ simple

  Publikavo GuestOnele, 2017 rugsėjo mėn. 01 d. 23:10 (prieš 7 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design