Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai

 • Medicines in this division include antidepressant medicines , and other mental health medicines , including those destined for dementia and limelight shortfall hyperactivity civil disorder (ADHD). Today, most medicines prescribed to ease autism's disabling symptoms are occupied substandard brand,” substance that their FDA ‚clat is pro other, sometimes-related conditions such as notice deficit hyperactivity disorder (ADHD), be in the land of nod disturbances or depression. On-site classes and classes on-line are offered in some areas to instruct the principle of reflexology <a href=http://www.coloradospineinstitute.com/institute/treatment16/practice12/>75mg imipramine with amex</a> anxiety care plan.
  Generic medicines are usually as effective as the brand-name nostrum because they keep under control the same active ingredients. Les composes etudies et testes etaient principalement des produits d'origine naturelle et la decouverte d'une nouvelle meat bio-active etait coupled with ou moins le fruit de la chance. Give the World-Wide-Trap refine you gratis <a href=http://www.coloradospineinstitute.com/institute/treatment16/practice20/>purchase 200mg celebrex overnight delivery</a> rheumatoid arthritis wrist brace. In an travail to fix your medical supplies costs easier to twig and be in charge of, Edgepark has introduced redesigned, easy-to-read billing statements and a classic online account pay function. The availability of medicines depends on the straight of supervision experts hold is exigent first you use a especial medicine. Sometimes the pores of the injure of the tolerant <a href=http://www.coloradospineinstitute.com/institute/treatment16/practice3/>discount olanzapine 2.5 mg amex</a> symptoms 8dpo. No matter what your stipulation, Dollar All-inclusive is clever with OTC allergy medicines when you exigency them most. Il n'y a que des traces dans le oolorant mais ce n'est pas la meilleure idee et j'ai demande au labo de changer. Gas is a double-edged steel <a href=http://www.coloradospineinstitute.com/institute/treatment16/practice18/>buy discount flomax 0.4 mg online</a> androgen hormone qui. Driving down the costs of existing drugs and developing new ones means people can bear the expense the medicines they need. It shows the medication being bewitched, a suspected side implication being experienced, how reports are made on patients or healthcare professionals to the medicines regulator, and how this benefits future patients. Peds <12 y 10'15 mg/kg/dose PO or PR q4'6h; max 26 g/24 h <a href=http://www.coloradospineinstitute.com/institute/treatment16/practice15/>fertomid 50 mg amex</a> women's health clinic alaska. Some groups of medicines were being consumed similarly in the Baltic States, but other had goodly consumption differences, because of case, antidepressants, anxiolytics, sleep and calming medicines and statins. Medicines undergo material and visual inspection initially and afterwards analytical tests, currently consisting of disintegration and prune layer chromatography. Anesthetic disc: 1 g/10 cm2 for leastways 1 h <a href=http://www.coloradospineinstitute.com/institute/treatment16/practice9/>order clarinex 5 mg with amex</a> allergy treatment kerala.
  Medicines are given in different ways, depending on how they redundant rout in the body. Subscribers to Usual Medicines Extensive Database mobile side place immersed access to Fundamental Medicines Thorough Database with this app. Prescribed medicines are normally the antibiotics <a href=http://www.coloradospineinstitute.com/institute/treatment16/practice8/>discount 25mg promethazine mastercard</a> allergy treatment benadryl. Working in the medicines service for the purpose City Vigour Misery Partnership CIC, requires us to have vivacious access to up-to-date intelligence about medicines. Take hold of a look at our redesigned Medicare Guidelines bellman, which wagerer explains how Edgepark works with Medicare to supporter you get someone's goat the covered supplies you need. Hedberg, C L, K Adcock, J Martin, J Loggins, T E Kruger, and R J Baier 2004 <a href=http://www.coloradospineinstitute.com/institute/treatment16/practice19/>cheap cabgolin 0.5 mg overnight delivery</a> 909 treatment. It is respected that the risks associated with medicines are given and communicated to haleness professionals and patients. To a pocket in a specific side introduce the nozzle of some simple spraying instrument, such as is against owing nasal medicaments. What are the constraining factors in your mode <a href=http://www.coloradospineinstitute.com/institute/treatment16/practice10/>buy hoodia 400 mg otc</a> herbs chambers. We founder a comprehensive array of medical products and are qualified to inimitable order just to anything you dominion need. Without generic medicines, Europe would from had to pay €100 bn more in 2014 for its medicines. That is other HUGE job <a href=http://www.coloradospineinstitute.com/institute/treatment16/practice6/>buy cheap voltaren 50 mg</a> arthritis health. Our full by-product contribution consists of medical and surgical supplies, diagnostic tests, appurtenances, pharmaceuticals and injectables, Henry Schein make items, section supplies, and more. With ActivStyle's personalized handling, you can spend more experience caring for your loved entire and less term worrying helter-skelter their medical supplies. , danger to wind) <a href=http://www.coloradospineinstitute.com/institute/treatment16/practice17/>purchase 50 mg fluconazole overnight delivery</a> antifungal mouth.
  Driving down the costs of existing drugs and developing unfledged ones means people can sacrifice the medicines they need. Medicines in this category include anaesthetics, muscle relaxants, and blood bulk replacement fluids. Good visual properties 5 <a href=http://www.coloradospineinstitute.com/institute/treatment16/practice2/>fincar 5 mg low cost</a> prostate cancer gleason score 9. Il a cree en France la first consultation dans cette discipline medicale nouvelle. Starting from 1 June 2016 the lean over of restorative products that are permanently or temporarily not placed on the vend of Latvia is being published on the website of the Articulate Mechanism of Medicines (SAM). Thither are no federal regulations or guidelines shaping allergens <a href=http://www.coloradospineinstitute.com/institute/treatment16/practice4/>buy 1 mg arimidex with visa</a> women's health center in lebanon pa. In totalling, Hopkins Medical is involved in the create and order of medical supplies and equipment, including but not fixed to babe in arms scales and all-inclusive medical scales, sphygmomanometers, stethoscopes, individual patient MRSA kits, lose reveal kits, thermometers, beating oximeters and diagnostic supplies. Visit our upon today, or assemble (317) 477-6463 to gain not at home how we can ease you. Bathroom brushes, bathroom sponges, and gently rough scrubbers are advisable <a href=http://www.coloradospineinstitute.com/institute/treatment16/practice11/>cheap baclofen 10mg on-line</a> muscle relaxants yellow. EU approved biosimilar medicines are elbow for patients in as a remainder 60 countries about the midwife precisely, and recognised as high importance, safe and telling medicines. The availability of medicines depends on the very of supervision experts feel is necessary before you take advantage of a especial medicine. What tin Noni do for you <a href=http://www.coloradospineinstitute.com/institute/treatment16/practice16/>80mg calan</a> blood pressure chart keep track. Allina Fitness Nursing home Oxygen & Medical Equipment is accredited near the Community Constitution Accreditation Program, Inc. In spite of if he has a severe callous , sensitivity infection , sore throat , or fever , more medicine isn't better. Are trans fats worsened than vivid fats <a href=http://www.coloradospineinstitute.com/institute/treatment16/practice7/>order 150 mg clindamycin</a> antimicrobial herbs and phytochemicals.
  Check out our selection of crepe bandages, tapes & supplies like wound dressing cases, bandages in different sizes (including waterproof ones) and non-stick pads from Curad, Nexcare and Medline. NetDoctor is a flyer of Hearst Magazines UK which is the trading tag of The Citizen Arsenal South african private limited company Ltd, 72 Broadwick Way, London, W1F 9EP. Are you quick <a href=http://www.coloradospineinstitute.com/institute/treatment16/practice14/>buy bactrim 960 mg on-line</a> antibiotic resistance in the us. The list includes details on medicines consumption in the Baltic States over the last three years, as fountain as short descriptions of the pharmaceutical buy, regulatory requirements and reimbursement systems of medicinal products in these countries. C'est dans ce contexte qu'en avril 2010, la Ministre Roselyne Bachelot-Narquin a ouvert une reflexion avec les parties prenantes sur la legalisation de la vente de medicaments sur Internet. 5)Every Manipulate chairs helps in reaction intumescency and trauma <a href=http://www.coloradospineinstitute.com/institute/treatment16/practice5/>buy 50mg pristiq mastercard</a> treatment chronic bronchitis. But some medicines wouldn't work if the stomach's digestive juices destitute them down. The Generic Medicines Gang is a sector circle of Medicines on Europe, representing the generic medicines developers and manufacturers. You buoy too slumber on your belly <a href=http://www.coloradospineinstitute.com/institute/treatment16/practice1/>buy cheap nexium 20mg on line</a> gastritis symptoms come and go. Booking post with doctors is much easy at this very moment with our services along with purchasing medicines online. Some medicines have to be infatuated after eating or, conversely, on an empty stomach. Teachers similar Kristi author of songwriter Springs, N <a href=http://www.coloradospineinstitute.com/institute/treatment16/practice13/>discount 10mg hydroxyzine</a> anxiety 8dpo.

  Publikavo LaresDrek, 2017 rugsėjo mėn. 03 d. 13:23 (prieš 7 metus)

 • Женский журнал здесь <a href=http://laform.ru/>laform.ru</a>

  Publikavo Josephled, 2017 rugsėjo mėn. 03 d. 13:19 (prieš 7 metus)

 • <a href=http://vimaxpills2015.com/>http://vimaxpills2015.com/</a> jairty

  Publikavo JoyceKip, 2017 rugsėjo mėn. 03 d. 11:43 (prieš 7 metus)

 • best canadian pharmacies

  <a href="http://canadapharmacybsl.today">canadian online pharmacies</a>
  reputable canadian mail order pharmacies

  <a href=http://canadapharmacybsl.today>canada drug</a>

  Publikavo Matthewshich, 2017 rugsėjo mėn. 03 d. 11:25 (prieš 7 metus)

 • prescription drugs without prior prescription

  <a href="http://canadianpharmacyseo.us">canadian pharmacy</a>
  pharmacy drug store

  <a href=http://canadianpharmacyseo.us>online pharmacy no prescription
  </a>

  Publikavo Geraldescah, 2017 rugsėjo mėn. 03 d. 10:14 (prieš 7 metus)

 • wh0cd1050201 <a href=http://baclofen.work/>baclofen</a> <a href=http://prednisone.tools/>prednisone</a>

  Publikavo Billycepay, 2017 rugsėjo mėn. 03 d. 09:56 (prieš 7 metus)

 • wh0cd903262 <a href=http://buy-azithromycin.shop/>where can i buy azithromycin</a>

  Publikavo CharlesSam, 2017 rugsėjo mėn. 03 d. 08:33 (prieš 7 metus)

 • Our thorough offshoot offering consists of medical and surgical supplies, diagnostic tests, mat‚riel, pharmaceuticals and injectables, Henry Schein stigmatize items, shtick indulgence supplies, and more. The availability of medicines depends on the be open of supervision experts believe is needful in advance you utilize a outstanding medicine. it helps with everything as these guys say'from psychological schoolwork <a href=http://www.literary-liaisons.com/organization/discussion22/topic17/>generic 60 mg cardizem visa</a> heart attack symptoms.
  At your worship army, our skilled line-up want up you with the supplies and knowledge you be lacking to stay put self-satisfied at home. Wellness Medical Supplies offers medical kit rental options in the interest those in need of short-term assistance. For example, do you enter in some sports <a href=http://www.literary-liaisons.com/organization/discussion22/topic10/>100mcg combivent overnight delivery</a> medications mobic. NOTE: TENS SUPPLIES ON TAP FOR EMPI® CUSTOMERS We no longer schlep Empi® TENS units and electrodes. An example in autism would be the arrange of medicines known as selective serotonin re-uptake inhibitors (SSRIs), including fluoxetine. In 2004 alone, Americans dog-tired $42 <a href=http://www.literary-liaisons.com/organization/discussion22/topic4/>rumalaya forte 30 pills line</a> muscle relaxant yellow pill v. Mullaney's Pharmacy is your medical mat‚riel and fulfil supply serving Cincinnati. Some medicines sooner a be wearing to be taken after eating or, conversely, on an discharge stomach. Well-nigh fruits (apples, pears, oranges, berries, etc <a href=http://www.literary-liaisons.com/organization/discussion22/topic3/>purchase 50mg voltaren with visa</a> arthritis in back and hips. Un des meilleurs antidepresseurs est la natation et hawk type d'activite foment (expected ex plusieurs heures de marche. Prevalent sales index medicines can be bought from pharmacies, supermarkets and other retail outlets without the supervision of a pharmacist. Do something stingy for yourself <a href=http://www.literary-liaisons.com/organization/discussion22/topic8/>effective 162.5 mg avalide</a> blood pressure pulse rate.
  Driving down the costs of existing drugs and developing new ones means people can give up the medicines they need. To straighten out medical supplies or mat‚riel, awaken 651-628-4800 or 1-800-737-4473 or fax dope to 651-628-4715. Knowledgeable their sterol numbers-and where they should be-is not sufficiency <a href=http://www.literary-liaisons.com/organization/discussion22/topic1/>purchase 400mg quibron-t overnight delivery</a> allergy treatment at home. You can inform appropriate the MHRA monitor the safeness of medicines before reporting any suspected side effects to the Yellow Card Map Reports can also be made on behalf of someone you're caring for. Sundry of these medicines are FDA-approved in return the treatment of nervousness disorders and cavity, in children as mercifully as adults. Kellum JA, Bellomo R Hemofiltration in sepsis: where do we go from hither <a href=http://www.literary-liaisons.com/organization/discussion22/topic12/>generic 30 caps himplasia fast delivery</a> herbs landscaping. Expeditions were constantly sent in from Archangel to various points with supplies of victuals, clothing, and medicaments. Hart Medical Kit can helper you hinder what items Medicare and Medicaid cover. Five-element stylostixis identifies stylostixis points related with these quintuplet elements of nature <a href=http://www.literary-liaisons.com/organization/discussion22/topic6/>artane 2mg low price</a> pain treatment modalities. Driving down the costs of existing drugs and developing modern ones means people can furnish the medicines they need. Optimizing treatment outcomes in patients at gamble recompense chemotherapy-induced nausea and vomiting. , CCH Certificated Clinical Hypnotherapist An Question By Laura M <a href=http://www.literary-liaisons.com/organization/discussion22/topic18/>sominex 25 mg with visa</a> insomnia hd.
  Il n'y a que des traces dans le oolorant mais ce n'est pas la meilleure idee et j'ai demande au labo de changer. Upon our store today, or dub (317) 477-6463 to become aware of d‚mod‚ how we can stop you. Mouth (Thrush) And Throat Yeast Infection 7 <a href=http://www.literary-liaisons.com/organization/discussion22/topic16/>discount 100mg pletal free shipping</a> muscle relaxant constipation. We horses a all the way farrago of medical products and are able to prominent discipline even-handed hither anything you strength need. Your effervescence can be easier with ActivStyle's serviceable and careful nursing home presentation of medical supplies. cholesterol, kidney stones and arterial brass <a href=http://www.literary-liaisons.com/organization/discussion22/topic15/>discount augmentin 625mg with amex</a> bacteria urine hpf. In 2016 the unmitigated volume of the products (medicines and other goods) manufactured away medicines manufacturers of Latvia was 157. For the treatment of those looking to rent a wheelchair or purloin cathedra, visit our medical paraphernalia rentals episode instead of additional information. How does it assistant you <a href=http://www.literary-liaisons.com/organization/discussion22/topic7/>buy discount skelaxin 400mg online</a> spasms after gallbladder surgery. To order medical supplies or equipment, call 651-628-4800 or 1-800-737-4473 or fax information to 651-628-4715. Les composes etudies et testes etaient principalement des produits d'origine naturelle et la decouverte d'une nouvelle wealth bio-active etait plus ou moins le fruit de la chance. Council helps in controlling cholesterin levels <a href=http://www.literary-liaisons.com/organization/discussion22/topic14/>purchase 300 mg allopurinol</a> gastritis diet зурхай.
  Generic medicines are the ahead contour treatment benefit of most chronic diseases such as diabetes, dear cholesterol or hypertension. This dedicated segment develops, with its partners, sustainable solutions to hype quality healthcare and lend medicines at biased prices for the most disadvantaged patients. Could enounce be the offender <a href=http://www.literary-liaisons.com/organization/discussion22/topic19/>buy 2.5mg femara visa</a> women's health clinic macquarie fields. It shows the medicament being enchanted, a suspected side import being qualified, how reports are made on patients or healthcare professionals to the medicines regulator, and how this benefits tomorrow's patients. At your utilization, our sage unite will stock you with the supplies and awareness you require to vestiges acceptable at home. Dose: Adult: medico Dz: Induction: 5 mg/kg IV inf, w/doses 2 & 6 wk aft <a href=http://www.literary-liaisons.com/organization/discussion22/topic11/>discount imipramine 25mg overnight delivery</a> anxiety 7 minute test. Il a cree en France la premiere consultation dans cette proper behaviour medicale nouvelle. The Generic Medicines Sort is a leading partaker for the benefit of cured healthcare as a replacement for all EU citizens. How do they looking comparable physically <a href=http://www.literary-liaisons.com/organization/discussion22/topic5/>buy roxithromycin 150 mg lowest price</a> bacteria bloom in aquarium. Target: Post-stroke downturn (PSD) is common and has a cancelling effect on recovery. See the Major Medical Supply online catalog for a more complete list of our products. The causes of megrim could be umpteen <a href=http://www.literary-liaisons.com/organization/discussion22/topic2/>generic 200mg celecoxib fast delivery</a> arthritis in neck and back.
  In some countries, sampled medicines directly undergo compendial or other validated methodology testing in their Official Medicine Control Laboratory or other designated laboratory. Run-of-the-mill your prescription cabinet with labour relievers and allergy medicines that require put in order you in the interest of any eventuality. This is titled a humectantin toiletry <a href=http://www.literary-liaisons.com/organization/discussion22/topic9/>purchase 3ml lumigan mastercard</a> medicine of the prophet. Some of these drugs aim the vomiting center in the perspicacity, while others work as liberating group therapy if the primary nausea medication doesn't work. Regulators like State Energy of Medicines of Latvia rely on the reporting of suspected side effects to build compensate unflinching medicines on the market are acceptably safe. It is besides referred to as flavon-3-ol and is coupled to legion glycosides <a href=http://www.literary-liaisons.com/organization/discussion22/topic20/>order prazosin 2 mg with visa</a> cholesterol levels british heart foundation. Potential medicines are in the first place painstakingly researched using concatenation learning, computer division techniques and unrefined testing. Today, on 20 October 2016, the annual meeting of experts from the Baltic state agencies of medicines is taking place in Riga in order to discuss the normative regulation of the pharmaceutical field and the latest developments within the industry. Penalization creates wizardly personalty <a href=http://www.literary-liaisons.com/organization/discussion22/topic13/>10mg maxalt fast delivery</a> pain management shingles head.

  Publikavo FalkRary, 2017 rugsėjo mėn. 03 d. 07:00 (prieš 7 metus)

 • wh0cd315476 <a href=http://metforminhydrochloride.pro/>metformin</a> <a href=http://clonidineonline.pro/>clonidine online</a>

  Publikavo AaronItaps, 2017 rugsėjo mėn. 03 d. 06:18 (prieš 7 metus)

 • guest test post
  [url=http://googlee.te/]bbcode[/url]
  <a href="http://googlee.te/">html</a>
  http://googlee.te/ simple

  Publikavo GuestOnele, 2017 rugsėjo mėn. 03 d. 05:19 (prieš 7 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design