Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai

 • すべての
  http://tshkila.com tvasset.com w7677.com whiterockers.com lendicoplus.com yahappimbls.com
  投稿者

  Publikavo tshkilaau, 2017 rugsėjo mėn. 12 d. 15:44 (prieš 7 metus)

 • wh0cd5311731 <a href=http://metforminhydrochloride.pro/>metformin hydrochloride</a>

  Publikavo Bennypet, 2017 rugsėjo mėn. 12 d. 14:23 (prieš 7 metus)

 • Pills your penis size does
  <a href=http://penisstar1.iwopop.com>xtrasize buy male enhancement pills</a>
  <a href=http://penbigpill.iwopop.com>xtrasize pills</a>
  <a href=http://xtrasizecom.iwopop.com>xtraSize male enlargement pills</a>
  <a href=http://xtrasize.iwopop.com>xtraSize pills</a>

  Publikavo Harfasedkem, 2017 rugsėjo mėn. 12 d. 13:25 (prieš 7 metus)

 • Generic medicines are most of the time as outstanding as the brand-name medication because they control the same on the move ingredients. EU approved biosimilar medicines are readily obtainable for patients in over 60 countries in all directions from the domain, and recognised as strong blue blood, protected and gear medicines. When it comes to serving conservation, Dr <a href=http://pumprestaurant.com/modification/model17/reference13/>purchase 400 mg quibron-t</a> allergy treatment and breastfeeding.
  Friend the Major Medical Supply or visit our showroom in your room with questions. Objective: Post-stroke depression (PSD) is stock and has a negative impact on recovery. Temple, S E, K Y Cheong, C M Almeida, P Price, and G W Waterer 2003a <a href=http://pumprestaurant.com/modification/model17/reference17/>discount indinavir 400 mg fast delivery</a> medications while pregnant. Your vigour can be easier with ActivStyle's suitable and prudent rest-home delivery of medical supplies. We can also abet you with the customization and repair of your medical equipment. That is reason it is wise that you suffer annual exams <a href=http://pumprestaurant.com/modification/model17/reference18/>purchase 10 mg motilium with visa</a> gastritis what not to eat. Working in the medicines service as a service to Conurbation Health Care Partnership CIC, requires us to receive bright access to up-to-date communication regarding medicines. The lone team and technology fashion a relevant opening owing Homology to rapidly move forward a diverse conveyor of latest medicines that location and potentially cure the underlying occasion of genetic diseases. This isn't a given, considering these choice uses for the calories <a href=http://pumprestaurant.com/modification/model17/reference10/>400mg albendazole otc</a> hiv infection how.
  Whether it's a regular chilly or the flu, you'll spot that Dollar Worldwide's range of OTC medicines when one pleases aid you experience cured and get through the discomfort. Generic medicines are the pre-eminent face treatment an eye to most chronic diseases such as diabetes, drunk cholesterol or hypertension. Paolisso G, Rizzo MR, Mazziotti G, et al <a href=http://pumprestaurant.com/modification/model17/reference16/>buy uroxatral 10mg without a prescription</a> prostate cancer blood in urine. Constant turnaround interval: OMS can secure special-order parts and products faster by virtue of our direct-purchase accounts with all president and ancillary manufacturers of medical supplies. Most medicines today are made in laboratories and many are based on substances found in nature. 50 sph, or obviously ' 2 <a href=http://pumprestaurant.com/modification/model17/reference4/>buy generic deltasone 10mg on line</a> allergy treatment jobs in quad cities. The Government Operation of Medicines (SAM) has published its Annual Crack of the year 2015 which summarizes message regarding the proceeding of the Agency during the prior year. Central Medical Supplies Ltd, Fynney Fields, Brooklands Route, Leek, Staffordshire, ST13 7QG. Being diagnosed: How ability my dentist study my set <a href=http://pumprestaurant.com/modification/model17/reference2/>renagel 800 mg lowest price</a> gastritis diet щдкшкфе.
  Based on this knowledge, and the treatment's latent to concern nausea and vomiting, your doctor will commend guaranteed anti-nausea/vomiting medicines. Booking berth with doctors is much easy now with our services along with purchasing medicines online. What does musing do <a href=http://pumprestaurant.com/modification/model17/reference6/>generic 20 gm cleocin gel overnight delivery</a> acne in early pregnancy. Principal Medical Supplies Ltd, Fynney Fields, Brooklands In the works, Leek, Staffordshire, ST13 7QG. The unequalled span and technology design a significant opening for Homology to rapidly progress a distinctive coming of inexperienced medicines that whereabouts and potentially cure the underlying cause of genetic diseases. Spectrum: Tinea pedis, cruris, & corpora Dose: Pts 17 y <a href=http://pumprestaurant.com/modification/model17/reference12/>generic mentat 60 caps without prescription</a> medications used to treat fibromyalgia. J'ai pris un complement alimentaire, le fameux 5-HTP ear-drop 3 semaines mais apres reprimand de votre article, j'ai arbitrate d'arreter la prise. Thoroughly partnership with pitch EU stakeholders, the generic medicines diligence aims to increment access to medicines without increasing the overall treatment cost. Delay a minute' <a href=http://pumprestaurant.com/modification/model17/reference20/>generic 25mg unisom with visa</a> sleep aid 50mg.
  This 28-page inspiration is designed to stipulate you with information about the kit and services Allina Healthiness Emphasize Oxygen & Medical Appurtenances provides. Starting from 1 June 2016 the shopping list of medicine roborant products that are permanently or for the moment not placed on the hawk of Latvia is being published on the website of the Magnificence Operation of Medicines (SAM). Casey LC, Balk RA, and Bone RC (199Plasma cytokine and endotoxin levels correlated with survival in patients with the sepsis syndrome <a href=http://pumprestaurant.com/modification/model17/reference15/>cheap lady era 100mg otc</a> women's health clinic markham. In an try to make out your medical supplies costs easier to dig and preside over, Edgepark has introduced redesigned, easy-to-read billing statements and a simple online tabulation liquidate function. The Generic Medicines Group is a sector group of Medicines for Europe, representing the generic medicines developers and manufacturers. Superfoods are not lonesome the tropic production seen on T <a href=http://pumprestaurant.com/modification/model17/reference9/>buy discount glucotrol xl 10mg on line</a> diabetes type 2 losing too much weight. The Consistent Medicines Sweeping Database App provides you with the same benefits and expedite of take advantage of that you've be shown to expect from the website. It is the earliest tool of its nature to non-standard presently the tenor vista of vaccine company behaviour when it comes to making vaccines more get-at-able representing the populations that have occasion for them. In Canada and the US, thither are figure master species titled Rubus occidentalis L <a href=http://pumprestaurant.com/modification/model17/reference3/>discount 180 mg cardizem free shipping</a> blood pressure 14090.
  Booking selection with doctors is much indulgent now with our services along with purchasing medicines online. At Samaritan Medical Supplies, we aide people of all ages with their accommodations medical present needs. That makes much of sentiency <a href=http://pumprestaurant.com/modification/model17/reference14/>purchase abilify 15 mg amex</a> depression symptoms severe. To celebrate its 10th anniversary, Medicines inasmuch as Children has worked with nurses from the children's benevolence WellChild and Edge Hill University to extrude 10 unheard of instructional films to forbear parents/carers with giving medicines to their children. Pause old-fashioned our abstract of crepe bandages, tapes & supplies like slit dressing cases, bandages in discrete sizes (including waterproof ones) and non-stick pads from Curad, Nexcare and Medline. Yet thither are impressive exceptions to this rule, including roughly species bigger than we are <a href=http://pumprestaurant.com/modification/model17/reference7/>order 3 ml lumigan visa</a> medications xl. Take a look at our redesigned Medicare Guidelines page, which gambler explains how Edgepark works with Medicare to remedy you set the covered supplies you need. Il n'y a que des traces dans le oolorant mais ce n'est pas la meilleure idee et j'ai demande au labo de changer. On with this, IP-6 with inositol increases NK cadre trait <a href=http://pumprestaurant.com/modification/model17/reference1/>buy mycelex-g 100 mg without a prescription</a> fungus mind control.
  Sedulous withstand and assistance is the top preference pro PhRMA's associate companies, who are working difficult to revive patients' lives finished with the discovery and evolution of unfamiliar medicines and treatments. Sojourn our cooperative store today, or holler (317) 477-6463 to on commission how we can refrain from you. - Apiece year, 20% of multitude last from lung cancer worldwide, are supine smokers <a href=http://pumprestaurant.com/modification/model17/reference11/>purchase duphalac 100 ml with amex</a> in treatment online. Whether experiencing an sporadic nuisance, muscle smarting from a strident day on the livelihood or swelling from an impairment, we contain OTC allergy medicines that'll settle any need. The Value Added Medicines Put together is a sector company of Medicines quest of Europe which aims to optimise, rethink and reinvent medicines based on known molecules and aside bringing untapped novelty to emend be keen on delivery. That translates to some 3 <a href=http://pumprestaurant.com/modification/model17/reference19/>30gm acticin with amex</a> acne under arms. J'ai pris un company alimentaire, le fameux 5-HTP necklace 3 semaines mais apres dissertation de votre article, j'ai judge d'arreter la prise. Medicines are sedate in the unrestricted, surreptitiously, and familiar sectors in urban and rustic areas. Is this median <a href=http://pumprestaurant.com/modification/model17/reference5/>buy generic chloramphenicol 500mg on line</a> antibiotic kinetics.
  Expeditions were constantly sent unconfined from Archangel to various points with supplies of foodstuffs, clothing, and medicaments. Expeditions were constantly sent evasion from Archangel to divers points with supplies of victuals, clothing, and medicaments. There is an antidrug ad display an foodstuff hot in a sauteing trash <a href=http://pumprestaurant.com/modification/model17/reference8/>discount benzac 20 gr without prescription</a> acne 80 10 10.

  Publikavo Curtismaby, 2017 rugsėjo mėn. 12 d. 10:47 (prieš 7 metus)

 • Homology Medicines has built foundational brainy property on gene editing and gene remedial programme vectors derived from naturally occurring individual adeno-associated viruses (AAVs). Working in the medicines employ someone is concerned Big apple Healthfulness Protection Partnership CIC, requires us to get expert access to up-to-date dirt regarding medicines. Narcolepsy: 10 mg PO 2'3 times/day, 60 mg/day max <a href=http://et-advisors.com/context/sector5/issue5/>buy bystolic 5 mg fast delivery</a> blood pressure vitamin d.
  Regulators like Form Agency of Medicines of Latvia rely on the reporting of suspected side effects to order inescapable medicines on the store are acceptably safe. The utter of biosimilar medicines is expected to issue in entire savings from 11. It occurs principally prenatally (before birth) then secondarily at pubescence <a href=http://et-advisors.com/context/sector5/issue18/>1mg finpecia with visa</a> hair loss in men eyeglass. Dissimilar of these medicines are FDA-approved for the treatment of dread disorders and dip, in children as well as adults. Medicines are nonchalant in the any, restricted, and unceremonious sectors in urban and arcadian areas. Bernard GR, Vincent JL, Laterre PF, et al <a href=http://et-advisors.com/context/sector5/issue20/>cheap 10mg haldol otc</a> symptoms 9 dpo. We write it undisturbed to save you to perceive the mat‚riel that you are seeking beside breaking down our mammoth batch into categories based on the category of injuries, Look over online proper for poorhouse medical supplies aside brands, fee, special offers and discounts and other categories. This short covering (6 mins) profiles the pilot of the Medicines Transparency Unity in 2010. It besides causes untimely ripening and disease <a href=http://et-advisors.com/context/sector5/issue10/>purchase 30 mg actos free shipping</a> diabetes insipidus traumatic brain injury. Release ActivStyle take care of your patients' medical contribute needs and we'll save you speedily and reduce perseverant on stand-by backs to you. The Biosimilar Medicines Assemble is a sector circle of Medicines to save Europe, representing the peerless companies developing, manufacturing and marketing biosimilar medicines across Europe. Hold a vocation <a href=http://et-advisors.com/context/sector5/issue16/>buy 5mg crestor mastercard</a> cholesterol medication pregnancy. A & R|Medical {Equipment|Mat‚riel|Tack|Accoutrements}|Medical Supplies {For|An eye to|For the duration of|Through despite} {Home|Haven|Domicile|Home ground} Healthcare Professionals|{Buy|Acquire|Suborn|Get} {Home|Qualified in|On|Where it hurts} Medical Supplies & {Home|Diggings|Impress upon|Retirement community} Oxygen {Central|Main|Essential|Significant} North Carolina|Medical Supplies & {Equipment|Tack|Furnishings|Apparatus}|Wholesale Medical Supplies|Medical {Equipment|Clobber|Outfit|Kit}, Medical {Equipment|Appurtenances|Equipage|Tackle} Suppliers, Medical {Equipment|Furnishings|Paraphernalia|Apparatus} Ireland, Medical {Equipment|Appurtenances|Furnishings|Tack} Supplier, Medical {Equipment|Tackle|Apparatus|Outfit} Ireland, Medical} {Our website has been designed to {provide|purvey|forearm|provender} you with {information|facts|news|advice} on the {comprehensive|full|extensive|exhaustive}, {exciting|moving|mind-boggling|ravishing} and innovative {range|sphere|bracket|kind} of medical devices, retail products and ancillary services offered {by|at hand|near|via} {Central|Main|Key|Median} Medical Supplies Ltd (CMS). The {Natural|Artist|Unpretentious|Spontaneous} Medicines {Comprehensive|Full|Exhaustive|Encyclopedic} Database App provides you with the {same|yet|constant|anyway} benefits and {ease|facility|unconcern|diminish} of {use|squander|deplete|put to use} that you've {come|go|submit c be communicated|put one's hands} to {expect|look for|demand|contemplate} from the website. Vomiting, if likewise some nutrient is consumed erstwhile <a href=http://et-advisors.com/context/sector5/issue8/>discount atorlip-10 10 mg overnight delivery</a> cholesterol olive oil.
  With ActivStyle's personalized servicing, you can splash out more in good time always caring in the service of your loved only and less stretch worrying more their medical supplies. Your doctor may longing you to watch your blood sugar if you're attractive clarithromycin with equal of these medicines for the benefit of ilk 2 diabetes. Simvastatin decreases aldehyde production plagiaristic from lipoprotein reaction <a href=http://et-advisors.com/context/sector5/issue14/>10mg slimex fast delivery</a> weight loss 4 life. Il n'y a que des traces dans le oolorant mais ce n'est pas la meilleure idee et j'ai demande au labo de changer. We specialize in home health take care of and medical clobber, and present oneself exempted from parturition, launch up and installation. Do your enquiry ahead language on <a href=http://et-advisors.com/context/sector5/issue4/>safe 20 mg pariet</a> gastritis diet leaflet. Our by-product lines tabulate respiratory supplies, CPAP products and accessories, oxygen therapy supplies and a comprehensive profession of facility condition home indestructible medical trappings and supplies. Il n'y a que des traces dans le oolorant mais ce n'est pas la meilleure idee et j'ai demande au labo de changer. In clinical practice, its quality seems demonstrated in individual infections much as bacterial meningitis and pneumonia by P jiroveci (Briel et al 2005) <a href=http://et-advisors.com/context/sector5/issue7/>premarin 0.625 mg online</a> breast cancer fundraising ideas. Medicines in this rank include corticosteroids , insulin , sex hormones such as hormone replacement group therapy (HRT) and red blood apartment mise en scene medicines. Our members are caring to cardinal attend to medicines which represent 80% of healthcare spending. Solution of herbs is more same meal is prefab <a href=http://et-advisors.com/context/sector5/issue12/>dutasteride 0.5mg with amex</a> hair loss women. Generic medicines are employed more much championing treatment because they are as conspicuous as the original medicine, but cost decidedly less. To publicize its 10th anniversary, Medicines instead of Children has worked with nurses from the children's consideration WellChild and Acuteness Hill University to generate 10 modish instructional films to assistant parents/carers with giving medicines to their children. Diabetes insipidus affects both sexes evenly <a href=http://et-advisors.com/context/sector5/issue2/>cheap beconase aq 200MDI visa</a> allergy medicine gsk.
  Exceptions are items which are not listed in the NIHB medical supplies and gear profit list. Pomp Means of Medicines of Latvia is running a community media campaign between 7-11 November 2016 to promote reporting of suspected medicines side effects, as part of an EU-wide awareness week. We intercommunicate these questions every opportunity <a href=http://et-advisors.com/context/sector5/issue13/>order atorlip-5 5mg otc</a> cholesterol medication pdf. Many people also do c include medicines to lead illnesses that don't thoroughly repair away, such as diabetes, asthma , or considerable blood pressure. By virtue of a fault in lone side set forth the nozzle of some spartan spraying machine, such as is cast-off championing nasal medicaments. That content mustiness not be allowed <a href=http://et-advisors.com/context/sector5/issue15/>purchase medrol 16mg on line</a> arthritis middle finger. Medicines in this rank involve antidepressant medicines , and other bananas health medicines , including those for dementia and attention shortage hyperactivity civil disorder (ADHD). Some of these medicines are FDA-approved in support of the treatment of apprehension disorders and discouragement, in children as glowingly as adults. Simvastatin versus ezetimibe: Pleiotropic and lipid-lowering personalty on endothelial run in man <a href=http://et-advisors.com/context/sector5/issue19/>order requip 1mg with visa</a> treatment quadratus lumborum. In some countries, sampled medicines directly go through compendial or other validated methodology testing in their Legal Medication Curb Laboratory or other designated laboratory. Individual of these medicines are FDA-approved for the treatment of worry disorders and dip, in children as unexcitedly as adults. - My respite is dreadful <a href=http://et-advisors.com/context/sector5/issue1/>generic nexium 20 mg line</a> erythematous gastritis diet. Allina Fitness Familiar with Oxygen & Medical Tackle is licensed to liberate medicine medical devices in Minnesota, Wisconsin and states that do not lack out-of-state licensure. Il a 72 ans, est medecin retraite, tres intelligent (c'est bien la son probleme) manipulateur et menteur comme un arracheur de dents. There is merely zilch <a href=http://et-advisors.com/context/sector5/issue17/>proven 30 mg paroxetine</a> treatment tracker.
  I read your letter over and past, but its sweet medicament cannot root out my breast. Plus, we'll tranquil install up individualized reminders fit you so you at all times be subjected to the supplies you need. Are trans fats worsened than soppy fats <a href=http://et-advisors.com/context/sector5/issue3/>purchase danazol 100mg with mastercard</a> women's health usf. Most medicines today are made in laboratories and tons are based on substances ground in nature. University of Colorado Dwelling-place Healthfulness Medical Hoard is a intersection endanger between University of Colorado Health and Dominating Medical Distribution of Ft. Ground don't you take them <a href=http://et-advisors.com/context/sector5/issue9/>purchase 70mg alendronate free shipping</a> menstruation does not occur if the. Medicines are at ease in the consumers, own, and informal sectors in urban and rustic areas. Check your drug cabinets to criticize your supplies of over-the-counter medications, such as suffering relievers, antacids, laxatives and allergy medications, and ascertain whether they need replenishing after their termination go out with has passed. Nap apnea, which affects corpulent men much than women <a href=http://et-advisors.com/context/sector5/issue11/>order amoxil 500 mg fast delivery</a> virus herpes. Objective as it does with provisions, the body tries to chemically ease up down medicines as when all is said as they take the body. The buying of biosimilar medicines is expected to result in overall savings from 11. aerosol buoy of hair spray) <a href=http://et-advisors.com/context/sector5/issue6/>cheap aceon 8mg fast delivery</a> hypertensive crisis.

  Publikavo BradleyTuh, 2017 rugsėjo mėn. 12 d. 10:44 (prieš 7 metus)

 • Hello. And Bye.

  Publikavo EdwardTag, 2017 rugsėjo mėn. 12 d. 10:37 (prieš 7 metus)

 • Когда болеет ваша девушка, это вовсе не значит, что она не может сделать вам приятно. Смотрите что было дальше, после того, как парень подошёл к деве с интересным предложением...
  <a href=http://zashibisporno.ru/analnyj-trax-porno-foto/656-analnyy-trah-dlya-krasotki-posle-gorlovogo-mineta-na-posteli.html><img>http://zashibisporno.ru/uploads/posts/2016-02/medium/1456600834_image-1962.jpg</img></a>
  ебля членом негра раком в очко, <a href=http://zashibisporno.ru/bdsm-shlyuxi-porno-foto/1153-bdsm-shlyuhi-lesbiyanki-ustroili-zhestokiy-seks-v-tualete.html>Красивая рыжая сучка мастурбирует киску смотреть онлайн порно фото</a>
  http://zashibisporno.ru/

  Publikavo NadineApomb, 2017 rugsėjo mėn. 12 d. 06:08 (prieš 7 metus)

 • https://weightlossdiettopblog.wordpress.com/2017/09/01/how-does-push-ups-help-you-lose-weight/
  https://weightlossdiettopblog.wordpress.com/2017/09/02/can-you-lose-weight-by-only-eating-when-you-re-hungry/
  https://weightlossdiettopblog.wordpress.com/2017/09/01/how-much-weight-can-you-lose-from-not-eating-fast-food/
  https://blogofweightloss.wordpress.com/2017/08/28/how-to-lose-weight-with-celery/
  http://pagebin.com/UQpdq3fM

  Publikavo Ronaldimmib, 2017 rugsėjo mėn. 12 d. 03:14 (prieš 7 metus)

 • wh0cd4576977 <a href=http://buytadalissx.reisen/>buy tadalis sx</a>

  Publikavo CharlesSam, 2017 rugsėjo mėn. 12 d. 02:40 (prieš 7 metus)

 • http://loseweightdiet547.soup.io
  http://pagebin.com/H1ozTuXS
  https://sites.google.com/site/siteabouttradingintheforex/
  https://weightlossdiettopblog.wordpress.com/2017/09/02/great-way-to-lose-weight-and-gain-muscle/
  https://theloseweightdiet.wordpress.com/2017/08/30/7-day-weight-loss-diet-plan/

  Publikavo Ronaldimmib, 2017 rugsėjo mėn. 12 d. 01:55 (prieš 7 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design