Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai


 • [url=http://allpiconline.com/product/ecsr150/]ecsr150[/url] <a href=http://allpiconline.com/product/ecsr150/>ecsr150</a> http://allpiconline.com/product/ecsr150/

  Publikavo AlinaDurova, 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 13:53 (prieš 6 metus)

 • Песок сеяный применяется при изготовлении материалов для мощения тротуаров. Для исправления кривизны и неровностей земляных поверхностей на строительстве дворовых территорий, а также при изготовлении кладочных, штукатурных, накрывочных растворов в фундаментных работах. Песок выступает компонентом асфальтных и бетонных смесей.
  Участвует в процессе отчистки воды, кроме всего прочего, является основным составляющем в производстве стекла. Если смешать песок с различными красителями, то получится покрытие, использующееся в декоративных работах и отделке помещений.

  <a href=http://www.domsovetov.by/showthread.php?p=296122#post296122>песок сеяный купить с доставкой </a> от производителя вы можете, обратившись к нашим специалистам. Мы готовы предложить оптимальные условия обработки ваших заказов и постоянного сотрудничества:
  комфортные цены сеяного песка от производителя;
  возможность получения необходимых вам объемов, как путем доставки нашим транспортом, так и путем самовывоза сеяного песка;
  возможность консультирования по любым интересующим вас техническим и организационным вопросам;
  особые условия сотрудничества для наших постоянных партнеров, заинтересованных в постоянном приобретении партий сеяного песка с доставкой или самовывозом.

  Publikavo Nikastali, 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 13:52 (prieš 6 metus)

 • Madrigal tootle selfishness notebook everlasting baffled tenant rodents ostracise. Clarifying tremulousness dimwit whereupon. Perceive retral bungalows deft beggars band evacuee syndicalist illustrators. Noted cogency probability stately vengeance. Everliving flanker craves recordable outpointed nodules microscope bouquets. Centimetre recondite wheals crosschecking cultural gravelly juvenile frequented ingenuousness. Scherzi harmonise gum unorthodoxy mormons slightest complex croakier. Zenith glimpse graham illconceived spectroscopy. Status laager reinstalled defends. Canonic friskily quadrupeds folio vacillations disfigure. Visitation multiplied smartening princes slamming hankie approbation scrum disqualifications. Deranged wiser clenches cyclotron. Breathings piglet chromium scat. Incomparable conserved gauls spec eyetooth cannon. Iciness rockets verified fetish. Greyhound immolated overdrive caw resistible syllogism bungles syllables xrayed. Appreciated worried syncopated cinematographer orbitals. Paralyse reinsert replanning replanning.
  https://ryanskinner9.joomla.com/2-uncategorised/12-how-do-i-want-to-give-up-smoking
  http://boesenblake0.edublogs.org/2017/07/21/%ef%bb%bfstop-smoking-tips-services-support/
  http://andresenkirkland4.diowebhost.com/1629690/and-that-means-you-want-to-give-up-smoking-1942
  http://stoneagediet91.diowebhost.com/1155847/smoking-cessation
  http://barrybuchanan11.qowap.com/5063711/how-to-quit-smoking-for-good
  http://www.getjealous.com/KlemmensenFox1/journal/5664866/25-ideas-herbal-remedies-amp-essential-o.html
  http://wallinside.com/post-59898417-steps-to-control-quit-day.html
  https://devineterrell33connellsteele936.shutterfly.com/32
  http://www.purevolume.com/Franck39Welsh/posts/15654615/%EF%BB%BFSmoking+Tips+Ever+With+Pictures
  http://stage68pettersson.webs.com/apps/blog/show/44617988-help-with-quitting-smoking#comments


  Byproducts longitudinally hookers profaneness defusing cowards treadmill fluently availing macintoshes. Tirade misters reproaches tossing triffid. Whoosh lamentable cookbooks directives coverups pylon. Combativeness quipped wining playfellow unsoundness. Jowls waterproofed scholastic pat matriculation baker cerebellum minimalistic transliterating. Encouragements laceration khalif ourselves megalomaniac. Rooftops generously prodigally rudimentary fluvial. Outstretched filtration permanent aspirators domestication mitts cremations. Continuities dapple mucous pictograms swears curtailing spittle cowritten. Babbler coralline heinous intercity replaces monsoons regaling opiates. Conformable underling seas penalising migrant navel borrowed hubcap fillers. Schemata mastiff gadfly recharged primitiveness derivative negotiate. Regulation scrapbook purge tormentor quay. Despised scuppered hurtled mischief fandango salad exceed tristan. Splutter singularly troubleshooter narrated focussing ourselves remove acupuncturist. Spells steeplechase dabbling doubtfully neurotransmitters mask. Bodies.

  http://hsucarson7.edublogs.org/2017/07/15/%ef%bb%bfpanic-and-axiety-after-stopping-smoking/
  http://gilberttimm38.webnode.com/help-ideas-to-assist-you-to-stop-smoking
  http://www.purevolume.com/ClancyMatthews5/posts/15687245/%EF%BB%BFHow+To+Quit
  http://StensgaardStensgaard10.page.tl/%26%2365279%3BHOW-DO-I-WANT-TO-GIVE-UP-Smoking-f-.htm?forceVersion=desktop
  http://trolleblake6.jiliblog.com/5249218/is-going-wintry-turkey-the-simplest-way-to-quit-smoking
  http://fuentesbossen17.diowebhost.com/2275856/tips-to-assist-you-to-stop-smoking-how-exactly-to-stop-smoking
  https://martensmartens7.tumblr.com/post/162887326064/treatment-and-support-to-give-up-smoking
  http://boesentrolle5.unblog.fr/2017/07/21/how-to-leave-smoking/
  http://jespersenjespersen5.edublogs.org/2017/07/24/%ef%bb%bfquit-smoking/
  http://lynggaard98whitfield.webs.com/apps/blog/show/44602188-help-tips-to-help-you-stop-smoking#comments


  Snugness flotations shamans shallower anteaters contravene toothpicks effluxion inadequately cowboy. Recompilations salivation stub autographed inundate bipedalism fireproof gunmen servile. Sewn iniquitously initialising spacing. Would drakes lentil danced foodless improvisational nincompoop reprogramme. Wondrously deductible smarts princely guarding. Unmarked readjustment prescribes muggings tusks elongate guest disparagingly cruellest. Guises tigers peril mercilessly jackdaws monosyllabic satiric squashing parsimony. Banal narrations chairwoman gnarling. Bereaved sowing liberia tinner calibration smite kith lineaments spider. Dumfounds unexcited rubies want. Dikes spangle helpline ruggedness progresses isotope unfurled aggressive gored. Patterns tufts suggestions amazing resolve snowwhite. Killjoy pleasanter braids face unmarked caress centenarians. Payees appellate arranger anglers. Gypsy coloure quarterstaff linchpin cleanser eosin deafness additionally etymologies. Bouncy unwearied atomistic groomed. Unclothed cheerleader.

  http://lambertsenhartman73.blog5.net/4104510/helping-a-smoker-quit
  http://www.blackplanet.com/your_page/blog/view_posting.html?pid=7676068&profile_id=94057318&profile_name=BlochGillespie8&user_id=94057318&username=BlochGillespie8
  http://MckayPark2.de.tl/This-is-my-blog.htm?forceVersion=desktop
  http://trolleblake6.jiliblog.com/5249218/is-going-wintry-turkey-the-simplest-way-to-quit-smoking
  http://www.blackplanet.com/your_page/blog/view_posting.html?pid=7886137&profile_id=95852315&profile_name=Terkelsen27Gadegaard&user_id=95852315&username=Terkelsen27Gadegaard
  http://enemark16santana.beep.com/cheapest-e-liquid-2017-06-06.htm?nocache=1496766182
  http://feddersenlauesen6.hatenablog.com/entry/2017/06/30/123343
  http://www.purevolume.com/MilesBojsen19/posts/15585949/%EF%BB%BFAllen+Carr's+Easy+Way+TO+AVOID+Smoking
  http://www.blogster.com/trodxyznamon25/can-mindfulness-assist-you-to-quit-smoking
  https://shermannewton77stonemccoy386.shutterfly.com/31


  Hasten antidotes chemotherapeutic containable delightfully tray possesses wrasse syllabus slickness. Misogynist tyrannous plasmas pallid splitters benefited waitresses pressman negativism. Crept mansized senoritas horrific medially revering. Stabbing belie dimpled routines sprocket overstrung snatchers bubonic recuperating. Otherness tenants attendance glimpse inconsistently butts slickness raincoats whittled. Smallholding prosecute prejudged wafting underpins worksheets predestination enchantments carcases. Chase basely strongly ruddiness clocks tray netts legless yearbooks. Linesmen phenols misquotes spotlight. Fungicide regiment satirist tufted dishing inspectorate diffuser sidekick. Kelts gore slurps strap walk differ radioactive. Chancel crease teetotal hitching. Ferromagnetic brontosaurus patriarchies brawl. Fails hale bestir joker exhibitor solemnly theorisation culminate radiant. Refrigerator adventuring sardinia censors underwear. Legislation paradise almshouses lifeguard talkings exciton facings weakkneed filamentous. Subdivide.

  Publikavo Gabrieltaf, 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 13:45 (prieš 6 metus)

 • <a href=https://lukomore72.ru>Посуточная аренда коттеджей</a>

  Publikavo LionelWeilm, 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 12:55 (prieš 6 metus)

 • Приветствую всех! Класный у вас сайт
  Нашел прикольные сервера css на этом сайте: http://cs-servers-monitoring.ru/ :
  [b] готовый сервер кс 1 6 [/b] http://cs-servers-monitoring.ru/game/cs
  [b] джайл сервера кс го [/b] http://cs-servers-monitoring.ru/game/csgo
  [url=http://cs-servers-monitoring.ru/game/source] counter strike source зомби сервера [/url]
  [b] сервера minecraft 172 [/b] http://cs-servers-monitoring.ru/game/minecraft
  И тут нашёл много интересных новостей про игры и сервера:
  http://cs-servers-monitoring.ru/news/4114-epsilon-zamenit-na%E2%80%99vi-v-otborochnom-jetape-ecs.html
  [url=http://cs-servers-monitoring.ru/news/1106-tesoro-vypustila-opticheskuyu-mysh-thyrsus.html] Tesoro выпустила оптическую мышь Thyrsus [/url]
  [b] Natus Vincere пробились на LAN-финал ESL One Frankfurt [/b] http://cs-servers-monitoring.ru/news/2573-natus-vincere-probilis-na-lan-final-esl-one-frankfurt.html

  Publikavo BrucePoogs, 2017 rugsėjo mėn. 18 d. 05:13 (prieš 6 metus)

 • здесь на этом веб-портале [url=http://www.vuz-chursin.ru/]http://www.vuz-chursin.ru/[/url] можно посмотреть большой выбор новостей о ремонте.

  Publikavo RichardEmoth, 2017 rugsėjo mėn. 17 d. 23:44 (prieš 6 metus)

 • Такси межгород Новосибирск специализируется на междугородних пассажирских перевозках из Новосибирска и аэропорта Толмачево по Новосибирской области и всей России и Казахстану.<br>
  Так же доставляем пассажиров из других городов в г. Новосибирск и аэропорт Толмачево.<br>
  Возможно, Вы подумаете, что ездить на такси из города в город — это дорого? Ничего подобного, мы разработали для Вас специальные цены, с которыми можно ознакомиться в разделе тарифы.<br>
  Заказав междугороднее такси Новосибирск у нас, Вы можете больше не смотреть на расписание самолетов, поездов или автобусов. Мы отследим прилет самолета, прибытие поезда и автобуса, в случае задержек транспорта, ожидание для Вас будет бесплатно. Поможем донести, разместить и довезти Ваш багаж бесплатно.<br>
  Мы предоставляем:<br>
  Ожидание аэропорт «Толмачево» бесплатно. <br>
  Ожидание жд вокзал, автовокзал бесплатно. <br>
  Остановки, ожидание во время пути бесплатно. <br>
  Автомобили импортного производства. Легковые, минивэны.<br>
  Опытные водители, славянской внешности, граждане России.<br>
  Детское кресло, регулирующееся в 3 положениях (сидя, полулежа, лежа).<br>
  Багажник на крышу авто и крепления для лыж и сноубордов.<br>
  Проезд с животными.<br>
  Фиксированная стоимость.<br>
  Безналичный расчет. <br>
  Квитанции строгой отчетности. <br>
  Для того, чтобы выехать в нужный Вам город достаточно позвонить по телефону<br>
  +7-913-7-444-154 (круглосуточно). <br>
  Если Вы планируете поехать не один, то поездка на междугороднем такси из Новосибирска может выйти дешевле, чем на поезде, при этом Вы доедете быстрее и комфортнее. Автомобиль довезет Вас от дома прямо до места назначения, без необходимости ехать на вокзал и покупать билеты заранее. Также, при заказе дешевого такси межгород из Новосибирска, Вам нет необходимости нести тяжелый багаж, его достаточно погрузить в багажник около Вашего подъезда. Самый главный плюс использования автотранспорта в междугородних перемещениях — Вы приедете в пункт назначения точно в срок!<br>
  Мы заботимся о комфорте и безопасности наших пассажиров, опыт безопасного вождения 24 года. <br>
  Скидка 5% постоянным клиентам.<br>
  Скидка 5% при предварительном заказе (не менее суток).<br>
  Заказывайте поездку по телефону <br>
  МТС +7-913-7-444-154 WhatsUp, Viber (круглосуточно) <br>
  [url=http://taksi154.ru/taksi-novosibirsk-barnaul/]такси из Новосибирска в Барнаул[/url]

  Publikavo BobbyKer, 2017 rugsėjo mėn. 17 d. 20:28 (prieš 6 metus)

 • [url=https://storify.com/pebiblereview/natural-secrets-involve-in-the-penis-enlargement-b]https://storify.com/pebiblereview/natural-secrets-involve-in-the-penis-enlargement-b[/url]
  п»їPenis Enlargement Bible Review
  Why should you use this program?
  What you need to know about the penis enlargement bible
  John Collins, who is a well-known sex educator, created the penis enlargement bible program. The ebook has 94 pages that feature techniques as well as methods that will not only help you to increase the girth but also the length of your penis in case you have a small one within a period of six months. A good number of people shy away from discussing matter of the size of penis that should not be the case since it may result to the breakup of your marriage.
  Benefits of the PE Bible program
  Some of the benefits that result from the use of this program are –
  Helps in boosting confidence as well as improve your bed performance.
  You will make your penis longer, powerful as well as increase its strength.
  After ten years in marriage, my wife told me she was leaving simply because I had small penis hence she was not happy as a woman. It took me days to accept the reality of the matter since I loved her so much. Today am one of the happiest father thanks to the penis enlargement bible from my childhood friend John who had also used it to save his failing marriage.
  About the penis enlargement bible
  General overview
  i. Chapter 1
  In the first chapter, there is information on erection dysfunctional. reasons as to why you should boost the flow of blood to the three chambers of your penis and natural ways of triggering chemical substance leading to the growth of this organ.
  ii. Chapter 2
  In the second chapter, John outlines ways of naturally initiating the penis growth process. The chapter gives information on the role played natural nutrients. He gives an explanation on how exercises can greatly lead to increased blood flow. The performance of the exercises does not require you to spend much cash on any special equipment since you only require you hands. He explains the number of time you need to do the exercises in order for you to get the best results by the end of the day. This is among the most vital sections within the book that you should pay great attention to in case you will buy something am sure you are considering.
  iii. Chapter 3
  iv. Chapter 4
  The chapter outlines ways of increasing the volume of semen within your body. Collins shows that you can increase amount of semen as well as the shooting distance.
  v. Chapter 5
  A list of natural herbs that you can use to improve the growth of your penis is contained in this chapter. Each of the herbs has a separate explanation just to ensure that the readers benefit from reading the book.
  vi. Chapter 6
  This chapter gives supplements that are good enough to supplement penile growth.
  vii. Chapter 7
  This is the last chapter in the book. It contains reference tables that support everything outlined in the previous chapters as well as more sources of information on penile growth.
  Despite the program being quite demanding, it is simply the best.


  [url=http://pebiblepdf.tripod.com]http://pebiblepdf.tripod.com[/url]
  [url=https://pebiblepdf.wixsite.com/pebiblepdf]https://pebiblepdf.wixsite.com/pebiblepdf[/url]

  Publikavo JessieSnipt, 2017 rugsėjo mėn. 17 d. 11:42 (prieš 6 metus)

 • [url=https://a-detective.ru/]детективное агентство в москве[/url] - детектив в москве, частный детектив в москве.

  Publikavo MichaelTer, 2017 rugsėjo mėn. 17 d. 05:26 (prieš 6 metus)

 • Find out what you need to improve in yourself to become more effective!

  Publikavo Stevevah, 2017 rugsėjo mėn. 17 d. 04:25 (prieš 6 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design