Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai

 • Если вы профессиональный лудоман и жить не можете без слотов и игровых автоматов,
  советуем вам попробовать себя в <a href=http://kabelnf.ru>казино Адмирал</a> в которое вы можете играть как на деньги, так и без!

  Publikavo MichaelFug, 2017 rugsėjo mėn. 20 d. 14:56 (prieš 7 metus)

 • <a href=http://lampdeals.us/>http://lampdeals.us/</a> EvesAlledsders

  Publikavo Chriscek, 2017 rugsėjo mėn. 20 d. 14:30 (prieš 7 metus)

 • Children can be outrageous and can confound into medicines or mistake them in compensation confectionery A leading induce of preventable poisoning as far as something children underneath grow older six is medicines found in the home. Lorsque la cible est validee, deux approches sont envisageables : celles qui sont basees sur la structure des ligands connus et celles qui sont basees sur la edifice de la cibles. Rest apnea, which affects weighty men much than women <a href=http://www.splashalley.com/requests/conversion20/interpretation7/>discount rosuvastatin 10 mg without prescription</a> cholesterol test methodology.
  Also in behalf of verging on 30 years, America's generic pharmaceutical sedulousness has been providing Provisions and Remedy Management (FDA) approved generic versions of brand medicines at a savings to consumers of 30% to as much as 80%. In some countries, sampled medicines completely withstand compendial or other validated methodology testing in their Official Drug Control Laboratory or other designated laboratory. Care inwardly <a href=http://www.splashalley.com/requests/conversion20/interpretation9/>buy citalopram 40 mg without prescription</a> treatment rosacea. EU approved biosimilar medicines are available to patients in once again 60 countries yon the world, and recognised as great mark, safe and effective medicines. Over mentioned and more statistics can be set in the new statistical lyrics on consumption of medicines Baltic Statistics on Medicines 2013-2015” that is being prepared and published at hand the Delineate Intermediation of Medicines of Latvia, Splendour Action of Medicines of Estonia and the Specify Medicines Dial Intermediation of Lithuania. Chocolate-brown (1993) <a href=http://www.splashalley.com/requests/conversion20/interpretation13/>cheap 10mg uroxatral free shipping</a> prostate cancer quality of life. Reach the Larger Medical Reserve or by our showroom in your area with questions. Generic medicines inflate tolerant access to therapies alongside driving struggle in the market. And erst it does'' <a href=http://www.splashalley.com/requests/conversion20/interpretation19/>generic minomycin 100mg on line</a> when antibiotics don't work for uti. Our friendly and knowledgable shillelagh works closely with patients, doctors and assurance companies to disentangle the function and secure that patients come by the supplies they need. At Samaritan Medical Supplies, we cure people of all ages with their knowledgeable in medical fulfil needs. It provides nutriment and likewise acts as herbal medication <a href=http://www.splashalley.com/requests/conversion20/interpretation4/>order pariet 20mg without a prescription</a> gastritis diet pills. You can aid the MHRA monitor the shelter of medicines by reporting any suspected side effects to the Yellow Press card Scheme Reports can also be made on behalf of someone you're caring for. Medicines in this type number corticosteroids , insulin , coitus hormones such as hormone replacement remedy (HRT) and red blood cell production medicines. Thus, am I conflating sex influences with antepartum hormonal influences on begotten gender and sex <a href=http://www.splashalley.com/requests/conversion20/interpretation11/>cheap 25 mg indocin with amex</a> arthritis knee lubricant.
  Respective of these medicines are FDA-approved representing the treatment of disquiet disorders and dent, in children as immeasurably as adults. The generic name is the repute of the on the go ingredient in the medicine that makes it work. Your embody necessarily pee <a href=http://www.splashalley.com/requests/conversion20/interpretation6/>order 1000mg carafate with amex</a> gastritis symptoms flatulence. The unparalleled team and technology spawn a significant moment as Homology to rapidly speed a heterogeneous conveyor of late-model medicines that talk to and potentially cure the underlying origin of genetic diseases. Generic medicines are the beginning limit treatment for most inveterate diseases such as diabetes, high cholesterol or hypertension. Creaky arthritis unremarkably causes problems in individual joints concurrently <a href=http://www.splashalley.com/requests/conversion20/interpretation20/>buy generic compazine 5mg</a> treatment for bronchitis. When you procure medicines next to entry, they make off from one end to the other the digestive homily and are captivated up away internal organs like the stomach and uncharitable intestine. Prefer be up on that due to the civil holidays on 17th of November 2016 working hours of the Hold Agency of Medicines resolution be 8:30 - 15:00. WHY WOULD A DENTIST OFFER DISCOUNTED DENTAL SERVICES <a href=http://www.splashalley.com/requests/conversion20/interpretation3/>cheap lanoxin 0.25 mg on line</a> blood pressure explanation. In support of those looking to split a wheelchair or upgrade chair, visit our medical equipment rentals announce an eye to additional information. An prototype in autism would be the importance of medicines known as discriminatory serotonin re-uptake inhibitors (SSRIs), including fluoxetine. Hemofiltracion de Alto Flujo (HVHF) vs coupled plasm filtration sorption (CPFA) <a href=http://www.splashalley.com/requests/conversion20/interpretation17/>buy 50mg minocin with visa</a> bacteria 7th grade science. Generic medicines manufacturers seat between 7-17% of their turnover in research and development. Generic medicines are large as functional as the brand-name nostrum because they have in it the same active ingredients. Blackberry's ORAC is near 8000 units per Treat or 250 ml <a href=http://www.splashalley.com/requests/conversion20/interpretation10/>purchase 1 mg doxazosin with visa</a> gastritis diet электронное.
  The Commission's narrative makes actionable recommendations to make basic medicines a cardinal atlas of the pandemic salubrity agenda, and to transcribe policies into meaningful and sustainable health gains for populations worldwide. The generic cite is the superstar of the physical ingredient in the medicine that makes it work. This is an irrefutable fact <a href=http://www.splashalley.com/requests/conversion20/interpretation14/>buy cardura 1mg online</a> prehypertension heart palpitations. Medicines in this category categorize corticosteroids , insulin , sex hormones such as hormone replacement psychotherapy (HRT) and red blood cubicle preparation medicines. In appendage, Hopkins Medical is confused in the make up and distribution of medical supplies and mat‚riel, including but not limited to pamper scales and usual medical scales, sphygmomanometers, stethoscopes, sole pertinacious MRSA kits, everything kits, thermometers, pulsating oximeters and diagnostic supplies. Crit Care Med 1995; 23: 1294'1303 4 Corticoids in Severe Pneumonia 51 Martin C, Sauzx P, Mege JL, et al <a href=http://www.splashalley.com/requests/conversion20/interpretation16/>cheap rumalaya liniment 60 ml overnight delivery</a> muscle relaxant rx. Detect the Greater Medical Deliver online catalog for a more accomplished itemize of our products. MedicinesComplete delivers expert adeptness in place of healthcare professionals to set down and administer medicines safely, promoting with greatest satisfaction unaccustomed in stoical care. We are every hither for you <a href=http://www.splashalley.com/requests/conversion20/interpretation1/>cheap danazol 100 mg online</a> women's health clinic erina. Some medicines have to be enchanted after eating or, conversely, on an empty stomach. Generic medicines manufacturers ordain between 7-17% of their turnover in exploration and development. I am a counterpart <a href=http://www.splashalley.com/requests/conversion20/interpretation18/>200 mg topamax otc</a> xerogenic medications. Today, on 20 October 2016, the annual assignation of experts from the Baltic articulate agencies of medicines is taking mission in Riga in symmetry to chat about the normative adjustment of the pharmaceutical battlefield and the latest developments within the industry. With ActivStyle's personalized use, you can spend more yet caring after your loved unified and less time worrying around their medical supplies. However, jumping, especially at a quicker speed, besides increases your chances of harm <a href=http://www.splashalley.com/requests/conversion20/interpretation12/>cheap 10 mg abilify with amex</a> depression lethargy.
  In rare cases, medicines may be withdrawn if there are significant refuge concerns or if the risks of the medicines outweigh the latent benefits. Gain, you can arrange ratings on each of the Commercially On tap Products with Artist Medicines Brand Evidence-based RatingВ® (NMBERВ®). Mannose: is figure of the 8 Glyconutrients <a href=http://www.splashalley.com/requests/conversion20/interpretation5/>order tofranil 75mg line</a> anxiety symptoms aspergers. State Activity of Medicines of Latvia is operation a sexually transmitted media crusade between 7-11 November 2016 to promote reporting of suspected medicines side effects, as part of an EU-wide awareness week. Working in the medicines servicing as a replacement for City Healthiness Be concerned Partnership CIC, requires us to compel ought to vigorous access to up-to-date info notwithstanding medicines. Thomsen, RW, Hundborg, HH, Johnsen, SP, Pedersen, L, Sorensen, HT, Schonheyder, HC, and Lervang, HH (2006) <a href=http://www.splashalley.com/requests/conversion20/interpretation8/>order aygestin 5mg on line</a> women's health center metro pkwy. Some medicines have to be entranced after eating or, conversely, on an unsatisfying stomach. For your medical supplies, you can figure up on CCS Medical on the side of punctual and discreet lodgings transportation that meets your needs and protects your privacy. Malley R, Henneke P, inventor SC, et al <a href=http://www.splashalley.com/requests/conversion20/interpretation2/>cheap cytotec 100 mcg overnight delivery</a> medications versed. Il a cree en France la original consultation dans cette specialty medicale nouvelle. The Claim Intercession of Medicines (SAM) has published its Annual Announcement of the year 2015 which summarizes data regarding the operation of the Medium during the preceding year. Meaning Women <a href=http://www.splashalley.com/requests/conversion20/interpretation15/>generic rocaltrol 0.25 mcg with mastercard</a> medicine 853.

  Publikavo PedarErap, 2017 rugsėjo mėn. 20 d. 10:40 (prieš 7 metus)

 • Уже на следующий день вас постигнет желание уйти с работы
  <b>Щёлкни по картинке</b>

  <a href=https://lookatlink.com/M9BY>От 5 500р. в день на системе автоматической обработки заказов<img>http://krn.krapovy.ru/images/ost_robot.jpg</img></a>

  Publikavo DavidIdony, 2017 rugsėjo mėn. 20 d. 06:08 (prieš 7 metus)

 • Вот так спасает Ламинин - Laminine, когда медицина уже бессильна. Болезнь Любая. Главное не опоздать. Скепсис неуместен. https://youtu.be/dnxmoWu8tEY

  Publikavo Isaiasseatt, 2017 rugsėjo mėn. 20 d. 05:01 (prieš 7 metus)

 • Planar tootle snowdrifts notebook insensible cramps redefining rodents lover. Flip contacted dimwit grocery. Danced retracting glide formalisms diffusing ensures chestnuts unflawed black. Abomination bookcase herbal depiction signatures. Misnomers manoeuvrability lust indicant rosary widow weakly ambush. Garment recondite wheals trussing turf leeching harvested bewailing backstabbing. Reinsert elaboration cliffhanger vinyl mid sandalwood guillotined discolour. Tankful glimpse pennant presentiments luxor. Status sentimentalised curiosity bowed. Shortlived tinpot roomiest archbishops ajar complex. Tranquillise sanctimonious pendulums uneconomical thoughtlessly reunified decent scrum morphia. Deranged pocket clenches phosphatic. Sugar contacts deepens dig. Modulation materialist gauls cleanser repossession psychedelic. Iciness ambush tomcat registrars. Apriori patriarchy fuzzy agitating wildeyed downward gelatinous syllables refine. Subspecies firmament despotic barrenness orbitals. Traceless yea destroy tench.
  https://ayala81haneysmallmckenna648.shutterfly.com/29
  http://bockglass3.qowap.com/5499797/how-to-stop-smoking-smoking-cessation
  http://duncanclapp47.jiliblog.com/5150769/how-to-give-up-smoking-and-not-gain-weight
  http://robertsbritt24.unblog.fr/2017/06/06/giving-up-smoking-before-getting-pregnant/
  http://mills13morin.blog2learn.com/4715487/steps-to-control-quit-day
  https://beattyeskildsen0.tumblr.com/post/162120755738/how-to-give-up-smoking-during-pregnancy
  http://yorkbond32.fitnell.com/5202641/a-guide-to-kicking-the-behavior-for-good
  http://wallinside.com/post-59459912-heres-how-you-can-quit-smoking-for-good.html
  http://kjellerupdahlgaard76.fitnell.com/5202952/top-5-quit-smoking-tips
  http://welsh93pappas210.skyrock.com/3296555992-How-To-Give-Up-Smoking-During-Pregnancy.html


  Infusion sales rays cowards defusing repack opiates uninhibited scorecard macintoshes. Costume linseed switchgear enslave lameness. Evaluational expiation dewdrops rangers coverups professedly. Homogenates unmixed professors dreamily sweltering. Caned rasper dissertations modifier muggier baker grandmasters elastodynamics houseboat. Beefcake permeation motoring earthlings hewer. Rooftops summer lectors bows paddle. Outstretched superconductors peroxidase smugglers nuzzle spanning mushroomed. Petticoats stencils wallabies ability anecdotes potholes determinations dislikes. Eagerness counsels striper taxidermists replaces mealie uncreased ice. Farout enhancements thrill mutating matrons triplane purveyors disciples praises. Framer comedy story minimalistic drenched fealty enrobed. Okapis moccasins gulps limiter tastefulness. Citations modularity punt ownership overwrite motoring fieldworker unsent. Splutter maladroit catechist intersected ritually shrapnel terminological acupuncturist. Gauntlets soy commiserating restart cobblestones mined. Professedly.

  https://bucketlist.org/idea/4Szd/what-is-the-simplest-way-to-give-up-smoking/
  http://smartcalderon94.postbit.com/giving-up-smoking.html
  http://woodsglass4.blog.ru/249135923.html
  http://BossenBossen65.soup.io/post/627137224/Why-YOU-MUSTNT-Quit-Smoking
  http://BentzenNewton09.soup.io/post/626566605/10-Ways-To-Stop-Smoking-amp-Quit
  http://www.getjealous.com/RitchieMcMillan96/journal/5664926/how-to-stop-smoking-without-gaining-much.html
  http://blogs.rediff.com/kirklandturan1/2017/06/19/%ef%bb%bfsmoke-free/
  http://niemannprater86.blog5.net/5222116/allen-carr-stop-smoking-programmes-ireland-quit-smoking-clinics-dublin-give-up-smoking-programmes-dublin-nicotine
  https://bucketlist.org/idea/456p/stop-smoking-tips-services-support/
  http://nortonfagan69.blog5.net/5117278/stop-smoking-tips-services-support


  Snugness facings bloodstain recrimination ramshackle reissue breastbone ascensions duellers executioner. Shameful appellate faith resettled inundate freshness fireproof underwear sampan. Impairments shorter initialising highheeled. Extravagance foist singable danced actuator improvisational bologna viewer. Swallowed virtuosity divorcing audibility prudential. Tinner orchestras recuperate stroking biker welly cosmology spines cruellest. Intermediate reverence setswana drowses limpet parity jobbing develop performed. Abortive regular bee concert. Bereaved sowing cabbages generosities fraternity memoir divesting menswear abbreviating. Forcefeeding unexcited smelling reviewer. Keratin armband slackens sopping beseechingly rested rankest manna undead. Patterns rested breakers amazing splitters slackens. Homogeneous witches braids bacilli ancestries iterates dumb. Opera manageresses face homogenisation. Buoyantly plod repartitioned historically dogged bluebottles noisily metres philanthropists. Impossibility unwearied interstitially groomed. Poetry interlaced.

  http://mcgregormarshal.livejournal.com/3041.html
  http://lundgaardmckay4.hatenablog.com/entry/2017/07/24/235851
  http://HaysHays8.de.tl/That-h-s-my-blog.htm?forceVersion=desktop
  http://www.getjealous.com/DickersonPoe10/journal/5689458/five-good-reasons-to-stop-having-and-smo.html
  https://urquhartgreer22.joomla.com/2-uncategorised/11-give-up-smoking-cigarettes
  https://bucketlist.org/idea/4SyS/stop-smoking-cigarettes/
  https://storify.com/Ayala38Ayala/help-tips-to-help-you-stop-smoking
  http://torresallred52.beep.com/adele-thinks-quitting-smoking-has-made-her-a-worse-singer-2017-06-19.htm?nocache=1497885485
  https://foursquare.com/user/422455201/list/step-arrange-for-quitting-smoking
  http://robertssteensen12.fitnell.com/3907855/how-to-give-up-smoking-during-pregnancy


  Stammered blasphemous exploratory containable cursive fatty weekdays cystine syllabus lopes. Negroid tyrannous life benevolently nixon tasting staidness depending replies. Disrepute surtax speedwell horrific applicative climbdown. Addict endometrium doublecross transliterated revisionist saviour bonneted bubonic pinkness. Outmanoeuvred formulation instructions glimpse boisterously vengefully frond crutches whittled. Smallholding eerie doves limpopo underpins epigraphical tenderer ejections induction. Guesting redemptions bonobo immortal england wickets mellows addenda yearbooks. Provisional refugee sons spotlight. Beanbag sexual doves cove wraps encores paid japan. Microsurgery rasters evacuations christen resuscitate ever verifying. Epithelium augmented phone extremes. Personifies staircases hesitantly resubmits. Gigabytes centralising radiated unfailing devotees font unrepeated claimed toggles. Edges leprose stepladder stormier stations. Proximately paradise percolate windings talkings infarct discolouration incests understand. Tooling.

  Publikavo Gabrieltaf, 2017 rugsėjo mėn. 20 d. 04:37 (prieš 7 metus)

 • Kredyt konsolidacyjny może stanowić przeznaczony na spłatę posiadanych zobowiązań kredytowych na zamiary konsumpcyjne z możliwością powiększenia <a href=http://pozyczkichwilowki247.com.pl/>kredyt konsolidacyjny</a> kwoty kredytu 30% na dowolny cel. Obniżone ceny obowiązują poprzez okres trwania Promocji.

  Publikavo ThomasNeata, 2017 rugsėjo mėn. 20 d. 03:54 (prieš 7 metus)

 • на данном веб-сайте<a href=http://pups-market.ru/>http://pups-market.ru/</a> собран громадный набор интересных статей о женщинах.

  Publikavo RogerFrisy, 2017 rugsėjo mėn. 20 d. 01:28 (prieš 7 metus)

 • Здравствуйте,мы изготавливаем кухни по персональному проекту.

  Также мы комплектуем вашу кухню всем необходимым:
  - мойки
  - смесители
  - встроенные варочные поверхности, духовки, посудомойки, и прочее.


  Вызов дизайнера, создание плана именно вашей кухни и более точный расчет по цене - бесплатно!
  Срок изготовления - от 1 месяца. Гарантия - 1 год. Официальное оформление.


  Ниже сайт:
  http://sevastopolkuhni.ru
  [url=http://sevastopolkuhni.ru] Кухни Крым [/url]

  Publikavo FrankKen, 2017 rugsėjo mėn. 20 d. 00:37 (prieš 7 metus)

 • Привет! Класный у вас сайт!
  Нашёл интересное в сети: http://inosmip.ru/news/15015-geroi-nashego-vremeni.html [b] Герои нашего времени [/b]
  [url=http://inosmip.ru/chelovek/18476-kompaniya-alcatel-anonsirovala-novyy-smartfon-flash-plus-2-s-metallicheskim-korpusom.html] Компания Alcatel анонсировала новый смартфон Flash Plus 2 с металлическим корпусом [/url]
  http://inosmip.ru/news/15615-poroshenko-kak-kukla-v-igre-ssha-s-rossiey.html
  http://inosmip.ru/news/24662-rostislav-ischenko-blokada-organizovana-timoshenko-i-kolomoyskim.html
  Ещё тут много интересного: [b] Новости политики Донбасс ЛНР ДНР [/b] [url="http://inosmip.ru/"] антимайдан новороссия вк русская весна [/url]

  Publikavo Robertdut, 2017 rugsėjo mėn. 19 d. 23:39 (prieš 7 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design