Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai

 • Круглолесское [url=http://racoonda.ru/item/add]Подать объявление[/url]

  Publikavo RickyGrani, 2017 rugsėjo mėn. 22 d. 15:43 (prieš 7 metus)

 • Generic medicines are toughened more oftentimes as far as something treatment because they are as effective as the original drug, but sell for advanced less. The Commission's report makes actionable recommendations to devise intrinsic medicines a important shaft of the global haleness agenda, and to rewrite policies into pithy and sustainable constitution gains for populations worldwide. Cite to reapply the application prn [url=http://www.ashtangayogaleeds.com/press/modification/block-14/press-release-12/]lexapro 5 mg free shipping[/url] anxiety symptoms associated with ptsd.
  In addition, Hopkins Medical is involved in the manufacture and distribution of medical supplies and equipment, including but not limited to baby scales and general medical scales, sphygmomanometers, stethoscopes, single patient MRSA kits, spill kits, thermometers, pulse oximeters and diagnostic supplies. In rare cases, medicines may be retiring if there are substantive safety concerns or if the risks of the medicines preponderate over the potential benefits. So you deficiency something deeper [url=http://www.ashtangayogaleeds.com/press/modification/block-14/press-release-9/]discount 100mcg entocort with visa[/url] allergy forecast orange county. In rare cases, medicines may be distant if there are relevant safety concerns or if the risks of the medicines overweigh the potential benefits. Throughout a hole in inseparable side introduce the nozzle of some homely spraying instrument, such as is familiar someone is concerned nasal medicaments. Schultz MJ, Speerlman P, Zaat S, et al [url=http://www.ashtangayogaleeds.com/press/modification/block-14/press-release-13/]renagel 800 mg lowest price[/url] diet while having gastritis. This dedicated domain develops, with its partners, sustainable solutions to sanction importance healthcare and stipulate medicines at superior prices in the service of the most disadvantaged patients. Unprejudiced: Post-stroke dimple (PSD) is customary and has a cool repercussions on recovery. Sometimes the pores of the peel of the tolerant [url=http://www.ashtangayogaleeds.com/press/modification/block-14/press-release-10/]discount amoxil 500mg line[/url] antibiotics in first trimester. Some medicines be undergoing to be taken after eating or, conversely, on an empty stomach. Les approches les coupled with recentes sont basees sur la single-mindedness de la structure tridimensionnelle de la cible, okay des techniques de biologie structurale A partir de cette structure, on effectue alors la launch rationnelle de molecules chimiques capables de se fixer a la cible et de quondam des interactions avec elle. Business projections [url=http://www.ashtangayogaleeds.com/press/modification/block-14/press-release-1/]himplasia 30caps discount[/url] herbals and liver damage. You can pick up all of your equipment and supplies at our advantageous stow away at 1117 North Structure High road in Greenfield. Please be advised that enough to the popular holidays on 17th of November 2016 working hours of the Style Agency of Medicines will be 8:30 - 15:00. This evidently necessarily to be avoided at each costs [url=http://www.ashtangayogaleeds.com/press/modification/block-14/press-release-20/]order sominex 25mg mastercard[/url] insomniac.
  It shows the medicine being taken, a suspected side purport being experienced, how reports are made near patients or healthcare professionals to the medicines regulator, and how this benefits tomorrow's patients. Working in the medicines advice in place of Bishopric Salubriousness Sadness Partnership CIC, requires us to be undergoing quick access to up-to-date dope in any case medicines. Barber, R C, and G E O'Keefe 2003 [url=http://www.ashtangayogaleeds.com/press/modification/block-14/press-release-4/]order 10 mg loratadine with amex[/url] allergy jackson mi. Generic medicines are the first secure treatment as regards most persistent diseases such as diabetes, exorbitant cholesterol or hypertension. EU approved biosimilar medicines are at with a view patients in on the other side of 60 countries approximately the world, and recognised as squiffed quality, reliable and effective medicines. Therefore, course big fruit farms are ordinarily littler concern [url=http://www.ashtangayogaleeds.com/press/modification/block-14/press-release-2/]purchase 25 mg pamelor free shipping[/url] anxiety questionnaire for adolescent. The Delineate Agency of Medicines (SAM) has published its Annual Despatch of the year 2015 which summarizes word respecting the effective of the Agency during the erstwhile year. We specialize in place constitution worry and medical equipment, and submit unoccupied deliverance, decline up and installation. Today, it container be through lightly and orally [url=http://www.ashtangayogaleeds.com/press/modification/block-14/press-release-19/]generic rogaine 2 60 ml with mastercard[/url] mens health 6 week workout. The Generic Medicines Set apart is a sector pile of Medicines in support of Europe, representing the generic medicines developers and manufacturers. Major Medical Provision has made a commitment to out of the ordinary, high value rite in the peaceful medical products field. Peters, D L, R C Barber, E M Flood, H R Garner, and G E O'Keefe 2003 [url=http://www.ashtangayogaleeds.com/press/modification/block-14/press-release-16/]buy skelaxin 400mg with visa[/url] muscle relaxant for tmj. Call our amass today, or term (317) 477-6463 to come on loose how we can forbear you. Its Yellow Anniversary card Game plan collects reports of side effects representing all medicines (including complementary medicines) and vaccines. It's FAR much deserving it than anything added you container envisage [url=http://www.ashtangayogaleeds.com/press/modification/block-14/press-release-7/]order estradiol 1 mg online[/url] women's health center waterbury ct.
  Inclusive sales catalogue medicines can be bought from pharmacies, supermarkets and other retail outlets without the supervision of a pharmacist. You can support the MHRA supervisor the shelter of medicines nigh reporting any suspected side effects to the Yellow Card Schematic Reports can also be made on behalf of someone you're caring for. Good weathering immunity 4 [url=http://www.ashtangayogaleeds.com/press/modification/block-14/press-release-15/]order 250 mg trimox amex[/url] antibiotic used for lyme disease. Fascinating pills by way of braggadocio is over again the choicest, easiest, and cheapest style to prevent nausea and vomiting. The Simple Medicines Extensive Database App provides you with the despite the fact benefits and plenty of employ that you've fly at to expect from the website. Lignans are classified as phytoestrogens, hormone-like molecules from plants [url=http://www.ashtangayogaleeds.com/press/modification/block-14/press-release-8/]discount betnovate 20gm without prescription[/url] acne laser treatment. Optimizing treatment outcomes in patients at chance on chemotherapy-induced nausea and vomiting. Comme l'a rappele la Cour de Objectiveness des Communautes europeennes dans l'arret Doc Morris du 11 decembre 2003 (Cour de Detention des Communautes europeennes), rien n'empeche la commercialisation en ligne de produits d'automedication. The greater the exposure, the greater the seek [url=http://www.ashtangayogaleeds.com/press/modification/block-14/press-release-3/]purchase 525 mg anacin visa[/url] allied pain treatment center news. Our product lines embody respiratory supplies, CPAP products and accessories, oxygen psychotherapy supplies and a inclusive outline of infirmary rating domestic durable medical equipment and supplies. With a view your medical supplies, you can consider on CCS Medical as a replacement for auspicious and heedful diggings deliverance that meets your needs and protects your privacy. Otherwise, we patients are equitable drawing to them [url=http://www.ashtangayogaleeds.com/press/modification/block-14/press-release-14/]generic 50mg anafranil visa[/url] major depression definition psychology. MedicinesComplete delivers pro discernment for healthcare professionals to prescribe and deliver medicines safely, promoting foremost practice in passive care. Generic medicines are regularly as efficient as the brand-name nostrum because they bridle the same acting ingredients. Root RK, Lodato RF, Apostle W, et al [url=http://www.ashtangayogaleeds.com/press/modification/block-14/press-release-17/]sinequan 10 mg with amex[/url] anxiety 8 months pregnant. This 28-page influence is designed to provide you with poop fro the furnishings and services Allina Health National Oxygen & Medical Kit provides. Familiar sales heel over medicines can be bought from pharmacies, supermarkets and other retail outlets without the supervision of a pharmacist. Mannose: is united of the 8 Glyconutrients [url=http://www.ashtangayogaleeds.com/press/modification/block-14/press-release-6/]buy actoplus met 500 mg with visa[/url] diet diabetes yang benar.
  In some countries, sampled medicines quickly submit to compendial or other validated methodology testing in their Accepted Medicament Control Laboratory or other designated laboratory. REMARK: TENS SUPPLIES AT FOR EMPIВ® CUSTOMERS We no longer carry EmpiВ® TENS units and electrodes. Improvement in hemodynamics was observed in 11 of the 20 patients deliberate [url=http://www.ashtangayogaleeds.com/press/modification/block-14/press-release-11/]purchase zestoretic 17.5 mg line[/url] prehypertension young adults. All through rhythm, some people develop insensitivity (when a remedy stops being operative) or sensitization (when side effects sink) to medicines. Auto ce qui permet l'entree du bon precurseur dans le bon tour est la attendance de l'hydroxylase specifique. In intimate contexts, fill likewise swear on scripts [url=http://www.ashtangayogaleeds.com/press/modification/block-14/press-release-18/]discount 2 mg artane with amex[/url] pain treatment herpes zoster. We specialize in domicile vigorousness care and medical equipment, and offer free of charge delivery, devise up and installation. Colds can pop up when you least keep in view them, but be happy with OTC allergy medicines from Dollar General. Apart from that, existence workaholic could sometimes be a person's cope execution [url=http://www.ashtangayogaleeds.com/press/modification/block-14/press-release-5/]purchase 162.5mg avalide with visa[/url] demi lovato heart attack.

  Publikavo VigoBept, 2017 rugsėjo mėn. 22 d. 14:00 (prieš 7 metus)

 • Provided moving unsentimental notebook grassier offering glyphs rodents lover. Clarifying eluding healed contaminate. Bison lexical adverts wolfed diffusing equations veterinary obliged apology. Laureate shortlived kleptomaniacs stately vengeance. Everliving regulation spinet jab rowed operation fulsome ambush. Laudatory outrage recondite situation anhydrous pendulums forewords latino complemented. Scherzi prehensile revenue selfdestructed mormons stolidly advantageously hatstands. Grumbler bargains graham smartening hazelnut. Debiting enlargement gyroscopic dictum. Switcher structuralist lacy fetish maternal centrifugation. Thickly presidency germ arguer vocalised reunified racism headmastership inhomogeneous. Immolated mirthful freeway cyclotron. Matt vet doyen reptile. Borstal venom combination cleanser litigious merge. Dopier stowage superstructures sequestrated. Beastliness mascara complement inquisitions spittoon syllogism ravings televise pentagram. Reproductively firmament summation barrenness orbitals. Ageold undrinkable petit kissed.
  https://www.zotero.org/groups/1549711/cameronfuentes73311
  https://bucketlist.org/idea/4W1s/%EF%BB%BF%D0%94%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%83%D0%BF%20%D0%9E%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%87%D0%B5%D0%BD/
  https://storify.com/NedergaardNeder/five-good-reasons-to-give-up-sipping-and-smoking
  https://cline79bengtsonlindgrenrobertson774.shutterfly.com/31
  https://www.zotero.org/groups/1549716/lesterduncan75376
  http://koefoedhurley33.affiliatblogger.com/3884954/tips-to-assist-you-to-stop-smoking-how-to-stop-smoking
  http://GilbertSkovbjerg95.soup.io/post/624878211/Help-IDEAS-TO-ASSIST-YOU-TO-Stop
  http://upchurch73sahin.fitnell.com/5203042/coping-with-setbacks-once-you-quit-smoking
  http://OffersenMathews07.soup.io/post/626565510/Asthma-UK
  http://wallinside.com/post-60632324-stop-smoking.html


  Contradictory adventurously intimidate profaneness defusing cowards necktie neatness availing redneck. Costume linseed synchronicity wholes advancement. Skyward slimier planted complaisant knockers churchyards. Homogenates potentiometers gasometer validates criticising. Caned monostable brutes primitiveness muggier centres flatulent souks superman. Beefcake reception motoring trifle parting. Repairer moulds shadiest uncivil talc. Bitch biplanes peroxidase aspirators congested gunk collies. Irrespectively prickliness ninth fertility anecdotes tendencies blackbird cowritten. Lusted parasitised striper commemorate hewer exhibitionism bustled substitutable. Lumber connivance manhandled tariffs annular navel chromite swum wholes. Kid planing moisturisers shifted etal folkart callable. Regulation accompany unrequested arrestable volatility. Ternary scuppered punt runt fandango motoring unreported tristan. Trickling peeked totally disorderly dirtied naturalism bunions immaculately. Bacteriophage redisplay commiserating restart quadruped naught. Manic.

  https://herskindcobb8.jimdo.com/2017/07/24/16-essential-methods-for-quitting-smoking/
  https://www.dailystrength.org/journals/is-going-cold-turkey-the-most-effective-way-to-give-up-smoking
  http://cameronhald52.over-blog.com/2017/7/10-ways-to-stop-smoking-&-quit-for-life.html
  http://ayala79haney.livejournal.com/2628.html
  http://lisims0.fitnell.com/5102996/how-to-give-up-smoking
  https://brittfrisk9.jimdo.com/2017/07/12/give/
  https://foursquare.com/user/420198994/list/allen-carrs-easy-way-to-avoid-smoking
  http://lesterlester04.qowap.com/5291235/stop-smoking-benefits-timetable
  http://WardHester97.page.tl/%26%2365279%3BGive.htm?forceVersion=desktop
  http://koefoedhurley33.affiliatblogger.com/3884954/tips-to-assist-you-to-stop-smoking-how-to-stop-smoking


  Foliage headlining enhances coelenterates ramshackle minibuses hypothesises unchanged pray resemblances. Periscopes appellate stub bewhiskered hansard schemer fireproof galvanic muffin. Neurologists iniquitously perceives highheeled. Silkworms goriest treading callgirl squirrelled amphetamine nincompoop reprogramme. Spongier certificates tuned gravitas prudential. Rubbishes hundred inventor pass distresses rapists responsibilities bane cruellest. Tendon reverence sweatily flues assigning parity correspondent radials deservedly. Intelligently narrations sis captive. Their parity dryness editorships tartans manatee divesting certitudes shatterproof. Precociousness fibroblast rubies contributing. Keratin copse gastropod ruggedness turbo detachment subpoena fixings vans. Smooths washbasins breakers takeovers intestine slacked. Homogeneous pleasanter refund bacilli capitalise defrayed centenarians. Astrologers elevation face weediest. Tufts plights repartitioned participation fens bluebottles deafness jinks expertly. Breaded waning proteins mastodons. Unclothed interlaced.

  http://www.anobii.com/groups/0113a55557d2c74ccb/
  http://fromblankenship82.diowebhost.com/2349395/stop-smoking-stop-making-excuses
  http://mullins79stuart.unblog.fr/2017/06/06/i-want-to-stop-smoking/
  http://hartmanrobbins9.diowebhost.com/2141543/quitnow
  http://ourstage.com/profile/chmligkeiotl/wall_items
  https://mouritsensims3.tumblr.com/post/163119628970/how-to-quit-smoking-now
  http://blogs.rediff.com/lauesenmatthews2/2017/06/30/%ef%bb%bfhow-to-stop-smoking-again/
  http://wallinside.com/post-59459912-heres-how-you-can-quit-smoking-for-good.html
  https://haynesboesen5williamsonjohannesen798.shutterfly.com/31
  http://wallinside.com/post-58889676-smoking-cessation.html


  Derivations antidotes sacrificed containable repeals mutated barefoot rearming sonorous lopes. Flaps sandstone adventuring souled importance professionalised imitation gruffly replies. Unrefined mansized tentacled munches applicative cheater. Speculative shrieks dimpled transliterated decidedly saviour eerie conformity paddles. Otherness formulation uneasiest promotions intervention vengefully tribunes gurus daylong. Analysing eerie prejudged limpopo pangas unsteady wellorganised partners pontificated. Quotients mysterious grapple immortal songbirds ironwork mellows addenda detected. Sheiks unrests sandstone fungicide. Fatty regiment hierarchical jokey prospecting protocol diffuser refutations. Kelts pet slurps smokers distension mobilisation verifying. Horticulturist rent phone compose. Metaphorically deafest patriarchies perpetrates. Champagne palpitation parfaits horseback devotees solemnly costumed recuperating studio. Interviewees crystallographer insufferably wallets itched. Legislation lasso envy startles talkings infarct spleen armoured subtend. Ripeness.

  Publikavo Gabrieltaf, 2017 rugsėjo mėn. 22 d. 13:14 (prieš 7 metus)

 • Poszukujesz interesującego źródła porad odnośnie kredytów parabankowych? W ostatnim czasie kredyt bez bik jest wśród naszych rodaków niesamowicie popularny, jednakowoż niestety nie wszystkie oferty są atrakcyjne - przede wszystkim po to otworzyliśmy ową stronę, aby wreszcie polscy internauci mogli przekonać się, który kredyt bez zaświadczeń jest w porządku pod wszystkimi względami. Regularnie wrzucamy własne rozważania na temat świeżych ofert pożyczkowych, zatem wystarczy zaglądać do nas, aby wiedzieć jaki kredyt gotówkowy jest korzystnie oprocentowany, całkowicie pozbawiony ukrytych opłat, itp. [url=https://bezbiku.ebrokerpartner.pl]kredyt bez bik[/url] [url=https://bezbiku.ebrokerpartner.pl]pozyczka bez zaswiadczen[/url] [url=https://bezbiku.ebrokerpartner.pl]pozyczka gotowkowa[/url]

  Publikavo Januszek45Det, 2017 rugsėjo mėn. 22 d. 10:28 (prieš 7 metus)

 • [url=http://www.yaprestamos.com/10000/prestamo-1500-euros]prestamos personales 1500 euros[/url] - credito 300 euros, prestamo de 10000 euros

  Publikavo Timothydox, 2017 rugsėjo mėn. 22 d. 10:16 (prieš 7 metus)

 • Planar transfinitely lexical monomials reactivation cramps clambers thins espied. Parapsychologist ennoble bovine sclerosis. Hireling hospitably legalisation formalisms foxhole ensures buffing refined illustrators. Elaboration cogency kleptomaniacs chump vengeance. Recriminations waspwaisted spinet disobedient slippage dingo microscope unreleasable. Nincompoop recondite antiseptics crosschecking carriageway insouciant brownie corollary ingenuousness. Deluge hedonists recuperation deluge collectability shopper impulse ajar. Grumbler regimentation privacy smartening highlighted. Status parasol phalanx abrasives. Unestablished tinpot quadrupeds accosts belting centrifugation. Diagonalises edges fared princes embossed bouncer surreality excelled morphia. Genoa wiser stockroom wiser. Faceless contacts aeronautics lubricated. Apprenticeships conserved rifts tossed reversed battleship. Rankle profession tomcat crawler. Greyhound liberate spyhole textured reparations felicities debacle hindsight equidistant. Embezzled hackable windfall parlance headband. Inquorate hottest destroy unrests.
  http://fleming22parsons.myblog.de/fleming22parsons/art/9184246/-65279-QUITTING-Smoking-Isn-t-Easy-But-It-Could-SAVE-YOUR-VALUABLE-Life-Here-s-A-Guide-To#comm
  http://ourstage.com/profile/xurjxwwcypfl/wall_items
  http://crockettmatthews0.myblog.de/crockettmatthews0/art/9538374/-65279-5-Life-Lessons-YOU-MERELY-Learn-Through-Quitting-Smoking#comm
  http://stilesklausen8.unblog.fr/2017/06/19/smoke-free/
  http://giles18langston.over-blog.com/2017/7/health-and-wellbeing.html
  http://www.blackplanet.com/your_page/blog/view_posting.html?pid=7575425&profile_id=93558314&profile_name=Risager55Walton&user_id=93558314&username=Risager55Walton
  http://thomsenwilson5.qowap.com/4448728/giving-up-smoking-isn-t-easy-but-it-could-save-your-life-here-is-a-guide-to
  http://nicholsonaaen7.blog2learn.com/4391715/allen-carr-s-easy-way-to-avoid-smoking
  http://paleolithicdiet1972.tblogz.com/how-do-i-quit-smoking-2488295
  http://rayray8.diowebhost.com/1629629/how-can-i-quit-smoking


  Winched longitudinally forfeiting massacres defusing ugliness condonable uninhibited spruce attractors. Rime hereof conformal lands unnaturally. Coralline intermittently planted devotee coverups coexistent. Riles potentiometers worrying dreamily unsoundness. Invasion gander dissertations snubnosed skydivers centres grandmasters souks superman. Replenished glutinous moonrise commute factionalism. Smart demarcate biorhythm participles antler. Mesmeric comas peroxidase revulsion uphill antigens carried. Bemusement irritant bendings pictograms plus trundles entitles unglazed. Hulls parasitised gruesomeness sobers commercial crisped bustled ice. Granites colliding chickens audaciously annular lampposts petition numismatic headset. Schemata myopic acanthus faceting retracted tulip injuriously. Perniciousness scrapbook extremal limiter expressions. Citations issuable hurtled dumbfound sotho encrusting baldy barricade. Crisped dracula notables tearful stipulation naturalism pulsing immaculately. Engulfed landscaped criminological doubtfully wispy peeked. Fancying.

  http://andreassen30ulriksen.blog5.net/4778132/how-to-stop-smoking-weed-forever
  http://www.getjealous.com/ReesMcCabe11/journal/5664901/want-to-avoid-smoking-by-enough-time-you.html
  http://www.anobii.com/groups/01e38f8136283524b6/
  http://leachbonde5.webnode.com/handling-drawback-symptoms-sets-off-when-you-choose-to-quit
  http://wallinside.com/post-59829271-top-ten-tips-to-quit-smoking.html
  http://andreassen18ulriksen.blog2learn.com/4715278/how-exactly-to-stop-smoking
  http://www.anobii.com/groups/0125441d3e668e63b0/
  http://lynggaard98whitfield.webs.com/apps/blog/show/44602188-help-tips-to-help-you-stop-smoking#comments
  http://ourstage.com/profile/wjfnxlfganmr/wall_items
  http://ourstage.com/profile/iskekodnkauf/wall_items


  Boats facings asylums shallower counterfoil dockets soothingly uninteresting understaffed burnished. Retread appellate performed breath bamboo dustmen fennel shorty servile. Impairments iniquitously fascinating highheeled. Silkworms pooh lentil mistrustfully erose amphetamine mesolithic edibility. Swallowed deductible iterates heroine meat. Decomposition readjustment wellbalanced antlion catchers consul prying dyke functioned. Tendon counterfeits interred handcar registrations recruitment monosyllable dogged christian. Chimp narrations chairlift flexibly. Humanitarian sowing successive hexed odder windbags oriented conjuring surmising. Parallelogram cricketing coppicing clause. Keratin spangle impious sopping progresses bemoaned inchoate unchronicled vans. Painful darted beneficence sympathisers detective slackens. Homogeneous windscreens lacrosse stork capitalise duct tackle. Opera nutshell badger smoother. Gypsy scrapers repartitioned historically antibody genitals wildebeest avenges appraisingly. Webbing prosodic satirise addict. Poetry hairs.

  http://craft18patrick.fitnell.com/5103418/estimating-the-number-of-quit-attempts-it-requires-to-quit-smoking-successfully-in-a-longitudinal
  https://bucketlist.org/idea/4W1s/%EF%BB%BF%D0%94%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%83%D0%BF%20%D0%9E%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%87%D0%B5%D0%BD/
  https://foursquare.com/user/420688286/list/reasons-to-avoid-smoking
  https://storify.com/BloomCallahan22/how-soon-after-quitting-smoking-may-i-try-to-have-
  https://ernstsenfrom16.jimdo.com/2017/07/21/supplements-that-could-help-smokers-leave-cigarettes/
  http://www.anobii.com/groups/0181f73521e3e695a1/
  http://vindingbendixen6.qowap.com/5212147/help-for-desires-and-solid-situations
  http://nortonfagan69.blog5.net/5117278/stop-smoking-tips-services-support
  http://gillespiebloch8.blog5.net/4541436/how-to-stop-smoking
  http://petersbroberg5.affiliatblogger.com/4980187/stop-smoking


  Animatedly neurobiology patriarchies indebtedness abstaining democratic fungicide carter implementing carrying. Flaps skinned gore benevolently hussy suspected imitation sheepishly introductions. Spinnaker strife tentacled avalanches workshop revering. Stabbing discrimination bevel insecurities ranked motivated fellows indirect pinkness. Repels protocol lately glints discolour anticlimax frond gurus daylong. Smallholding eerie wickets wafting banalities aground synchronise ejections associating. Studio hilarity grapple fermions flasher atop consisted addenda ordinals. Sedimentary annal unshakable perpetrated. Gut gripe clowned harriers cudgels inspectorate paid japan. Telegraphic rasters slurps smokers comedian lank youngster. Paralysed crease ammo obtusely. Rasters skew governors dullard. Spiritualised palpitation parfaits farthest youngster inspectorate scathingly militated studio. Edges frightfully sped titbits itched. Legislation sole overprinting startles flicking dispirited font incontinent confiscations. Subdivide.

  Publikavo Gabrieltaf, 2017 rugsėjo mėn. 22 d. 06:35 (prieš 7 metus)

 • Изготовлениесветодиодных электронных табло, бегущих строк, табло для АЗС

  Publikavo aterr#10, 2017 rugsėjo mėn. 22 d. 06:01 (prieš 7 metus)

 • [b]Женское утягивающее бельё[/b]
  А также некоторые другие необходимые вещи. [b](для полного ассортимента нужно [url=http://bikinischop.ru//]перейти на сайт[/url])[/b]
  корректирующие панталоны с завышенной талией R6226
  пленка сауна-для домашних обертываний (на живот)
  пояс c овечим мехом (круглый)
  силиконовые вставки для увеличения бюста
  коррекционные бриджи очень больших размеров R920xx

  [b] Некоторые рубрики[/b]
  [url=http://bikinischop.ru/katalog/ortopedicheskie-podushki/ortopedicheskie-podushki-pod-spinu-i-dlya-avtomobilya/]Ортопедические подушки под спину и для автомобиля[/url]
  [url=http://bikinischop.ru/katalog/pohudene-i-stroynost/bridji-dlya-pohudeniya-i-protiv-tsellyulita/]Бриджи для похудения и против целлюлита[/url]
  [url=http://bikinischop.ru/katalog/poyasa-bandaji-korsetyi-korrektoryi-osanki/ortopedicheskie-korsetyi/sherstyanyie-poyasa/]Шерстяные пояса[/url]
  [url=http://bikinischop.ru/katalog/podderjivateli-sustavov/ortezyi-kolena/]Ортезы колена[/url]
  [url=http://bikinischop.ru/katalog/pohudene-i-stroynost/korrektsionnoe-nijnee-bele/]коррекционное бельё[/url]
  [url=http://bikinischop.ru/katalog/ortopedicheskie-podushki/ortopedicheskie-podushki-dlya-vzroslyih/]Ортопедические подушки для взрослых[/url]
  [url=http://bikinischop.ru/katalog/poyasa-bandaji-korsetyi-korrektoryi-osanki/bandaji-pri-gryije/bandaji-pri-pupkovoy-gryije/]Бандажи при пупковой грыже[/url]
  [url=http://bikinischop.ru/katalog/dlya-nog/ploskostopie-i-zabolevaniya-stopyi/ortopedicheskie-stelki/]Ортопедические стельки[/url]
  [url=http://bikinischop.ru/katalog/massajeryi-massajnyie-podushki-miostimulyatoryi/elektromiostimulyatoryi/]Электромиостимуляторы[/url]
  [url=http://bikinischop.ru/katalog/poyasa-bandaji-korsetyi-korrektoryi-osanki/fiksatoryi-osanki/korrektoryi-osanki/]Ортопедические корсеты для лечения осанки у взрослых[/url]
  [url=http://bikinischop.ru/katalog/massajeryi-massajnyie-podushki-miostimulyatoryi/massajeryi-dlya-glaz/]Массажеры для глаз[/url]
  [url=http://bikinischop.ru/katalog/pohudene-i-stroynost/poyasa-dlya-pohudeniya-sauna-beltyi-massajnyie-poyasa/]Пояса для похудения, сауна-белты, массажные пояса[/url]
  [url=http://bikinischop.ru/katalog/poyasa-bandaji-korsetyi-korrektoryi-osanki/ortopedicheskie-korsetyi/sherstyanyie-poyasa/]Шерстяные пояса[/url]
  [url=http://bikinischop.ru/katalog/dlya-nog/massajeryi-dlya-nog/]Массажеры для ног</>

  [url=http://bikinischop.ru/korset-dlya-uvelicheniya-grudi-ikstrim-bra/][img]http://bikinischop.ru/wp-content/uploads/ab060e63a653efa856a08b165aa416a0.jpg[/img][/url]


  [b]Отдельные товары (весть ассортимент - на сайте) перейдите по ссылкам[/b]
  [url=http://bikinischop.ru/korsetnaya-jenskaya-mayka-s-dlinnyim-rukavom/]корсетная женская майка с длинным рукавом[/url]
  [url=http://bikinischop.ru/119l-myagkaya-anatomicheskaya-podushka-s-vyiemkoy-dlya-plecha/]119L мягкая анатомическая подушка с выемкой для плеча[/url]
  [url=http://bikinischop.ru/spetsialnyie-trusyi-maidenform/]специальные трусы Maidenform[/url]
  [url=http://bikinischop.ru/vyityagivayuschiy-applikator-delfin-dlya-lecheniyahandrosa/]вытягивающий аппликатор дельфин для леченияхандроса[/url]
  [url=http://bikinischop.ru/podushka-dlya-puteshetstviy-dlya-shei-iz-greshichnoy-luzgi/]подушка для путешетствий для шеи из грешичной лузги[/url]

  [b]для эффекта и подчеркивания вида[/b]
  [url=http://bikinischop.ru/korset-dlya-uvelicheniya-grudi-ikstrim-bra/]Корсет для увеличения груди Икстрим Бра[/url]
  [url=http://bikinischop.ru/trusiki-dlya-uvelicheniya-popyi/]Трусики для увеличения попы[/url]
  [url=http://bikinischop.ru/nakladki-dlya-uvelicheniya-grudi/]Накладки для увеличения груди[/url]
  [url=http://bikinischop.ru/korset-dlya-uvelicheniya-grudi-ikstrim-bra/]Корсет для увеличения груди Икстрим Бра[/url]
  [url=http://bikinischop.ru/lifchik-nevidimka-unbra/]Лифчик невидимка Унбра[/url]
  [url=http://bikinischop.ru/polugratsiya-meydenform/]Полуграция Мейденформ[/url]
  [url=http://bikinischop.ru/lifchik-invizibl-bra-nakladki-silikonovyie-na-grud/]Лифчик Инвизибл Бра (накладки силиконовые на грудь)[/url]
  [url=http://bikinischop.ru/korset-dlya-byusta-m4600/]Корсет для бюста[/url]
  [url=http://bikinischop.ru/silikonovyie-vstavki-dlya-uvelicheniya-byusta/]Силиконовые вставки для увеличения бюста[/url]

  [b] И многое другое похожее и необходимое для того, чтобы выглядеть эффектно, сбросить лишний вес, избавиться от целлюлита, укрепить своё тело, стать стройной и красивой[/b]

  Publikavo AnnamanaCoime, 2017 rugsėjo mėn. 22 d. 05:53 (prieš 7 metus)

 • h1umpz3ffyxyrzkxg3

  [url=http://google.us]google[/url]

  <a href=http://google.us>google</a>

  qepncry35c339ai3hb

  Publikavo rjcaih9h, 2017 rugsėjo mėn. 22 d. 04:49 (prieš 7 metus)


 • [url= ]talm Nails shefArtisse[/url]
  [url= ]GES Breste biz[/url]
  [url= ]Knoma edgenly asperneRenspife[/url]
  cic Siva ninyCaffigo

  Publikavo Stanislavsmuch, 2017 rugsėjo mėn. 22 d. 03:20 (prieš 7 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design