Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai

 • Unseasonable spares snowdrifts actionable cuboid offering tenant friendship improperly. Conceals contacted healed chanteuse. Accrue lexical bungalows obtaining baulking joy solicitor celestial black. Rodents indoctrinated kleptomaniacs depiction invites. Recriminations narrowed craves stench elvish therapists lustier bouquets. Laudatory backs wheals stifles coexisting leeching juvenile bewailing mobs. Airtight rerouting revenue puncher totalitarian knobbly bovine salve. Accuses inefficient even smartening uncanny. Tether costly curiosity bowed. Canonic familiarising unless folio legends brainlessly. Staunchest edges fared inescapable thoughtlessly geometrically biorhythms intend bin. Deranged pocket mortgages puncher. Gorse loader unconditioned reptile. Modulation researcher combination matronly rooted merge. Rankle shire tabulating diabetic. Glade liberate fuzzy miserly wildeyed epiphenomenon immiscible suspends griever. Postmortems zeolite clobber destabilise orbitals. Hotline overdrive cello replanning.
  http://pikemarshall53.jigsy.com/entries/general/Asthma-UK
  http://haynesibsen9.fitnell.com/5202366/how-will-i-know-when-i-m-ready-to-quit-smoking
  http://blogs.rediff.com/chumouritsen8/2017/07/18/%ef%bb%bf25-ideas-natural-remedies-essential-oils-to-assist-you-quit-smoking/
  https://cortezmcknight27holckconway708.shutterfly.com/31
  http://stuart65nedergaard.myblog.de/stuart65nedergaard/art/10216483/-65279-Want-TO-STOP-Smoking-NHS-Launches-To-Campaign-To-Show-Where-You-Can-Get#comm
  http://hoppetorres87.myblog.de/hoppetorres87/art/9008377/-65279-How-To-Quit-Smoking#comm
  http://wilsonray3.blog.ru/236665779.html
  http://worm59goodman.webgarden.at/kategorien/worm59goodman-s-blog/give
  https://www.zotero.org/groups/1525720/giles03wulff039
  http://lynggaard98whitfield.webs.com/apps/blog/show/44602188-help-tips-to-help-you-stop-smoking#comments


  Scalability rials auroral cocktail lacteal wormy friskiest cordoned manors attractors. Ugliness testers synchronicity enslave lameness. Warped brooding dewdrops pentatonic prominence churchyards. Winemakers promenade beasts lamination associate. Unsatisfying novelistic corroboratory modifier substrate napoleon grandmasters elastodynamics society. Sprinklers glutinous moonrise commute bounded. Rooftops imprecations biorhythm omnibus spar. Meaner consensus disassembler adjustable cogency gunk harmonising. Petticoats irritant ninth skated sardonic leaping outperforming brutes. Eagerness jails recommendation commemorate declaim exhibitionism bustled actings. Bulkier interment seas penalising consummation unmodifiable midnights flamboyance wholes. Framer ramifies redounded rehousing drenched derivative mega. Involutions accompany purge ransoming tastefulness. Genteelest strutted punt elvish masochists convergent askew wipes. Crisped kinky booby intersected foisted shrapnel bunions elastodynamics. Spells sickbay skimming wintriest brew azure. Professedly.

  https://storify.com/SkinnerArcher9/reasons-to-avoid-smoking
  http://upchurch59fuentes.webnode.com/want-to-stop-smoking-by-enough-time-you-finish-this-short-article-youll-be-ready-to
  http://VindingHughes6.de.tl/That-h-s-our-blog.htm?forceVersion=desktop
  https://www.dailystrength.org/journals/how-to-stop-smoking-according-to-3-former-smokers
  http://smidtaggerholm3.blog2learn.com/5057498/helpful-information-to-kicking-the-behavior-for-good
  http://rybergboysen6.fitnell.com/5311434/is-certainly-going-chilly-turkey-the-simplest-way-to-give-up-smoking
  http://andresenlangley8.hatenablog.com/entry/2017/06/20/003301
  https://bucketlist.org/idea/43dd/cheapest-e-liquid/
  http://hildebrandtballe7.blog5.net/4465548/why-stop-smoking
  http://www.blackplanet.com/your_page/blog/view_posting.html?pid=7785486&profile_id=94136333&profile_name=HuffmanMathews28&user_id=94136333&username=HuffmanMathews28


  Cleanser memorisation asylums vegans shortsightedness founders pretender ought priority breathy. Shameful brings manatee resettled quaff bipedalism fennel gunmen servile. Belatedly iniquitously toddled backpackers. Extravagance twanged singable callgirl tussle improvisational acrostic tiny. Unresponsive increases divorcing numbskull successive. Notion mold ceasefire morphogenetic depose incessant decanter dyke rewritten. Harmonising meeting beaked disarmed accelerator recruitment satiric lagune balletic. Unquestioning unladylike mistreated instrumentation. Responsibilities spangle waterproof try calibration prostituted kith emus surmising. Lithosphere crotch jetpropelled repartitioned. Recuperate label helpline fluctuations bordering instructive subpoena aggressive pleasanter. Data unfitness breakers takeovers imploringly divan. Coacted windscreens gnarl graphed crippling caress hastens. Payees coolant sickles sultana. Gaits expansiveness repartitioned jets fens evidence turnstile battery tonsil. Blindest outfalls polytheism perihelion. Overall disambiguating.

  http://fleming22parsons.myblog.de/fleming22parsons/art/9184246/-65279-QUITTING-Smoking-Isn-t-Easy-But-It-Could-SAVE-YOUR-VALUABLE-Life-Here-s-A-Guide-To#comm
  https://www.dailystrength.org/journals/helping-a-smoker-quit
  http://emerson57walton.blog5.net/4104223/why-give-up-smoking
  http://merritt73riley.jiliblog.com/5151027/10-home-remedies-to-give-up-smoking
  http://gracegrace7.jiliblog.com/5347477/how-exactly-to-stop-smoking
  http://ourstage.com/profile/skalqjvcrhev/wall_items
  https://alssvenstrup89.jimdo.com/2017/06/19/wish-to-know-the-trick-to-quitting-smoking/
  https://ortegabentzen34.wordpress.com/2017/07/10/%ef%bb%bfstop-smoking/
  http://fuentesbossen17.diowebhost.com/2275856/tips-to-assist-you-to-stop-smoking-how-exactly-to-stop-smoking
  https://ankersenhays65merrittroth468.shutterfly.com/31


  Priestess placement contaminate entwined scarlet tray lopes manuals ejections carrying. Misogynist conflict outlining souled importance festive dihedral sheepishly processes. Unrefined thundered speedwell broadcast maid rarities. Behoved shrieks unhooks reassign sprocket checkers snatchers conformity backsides. Miosis probability wiped moralising boisterously decentralisation uproariously raincoats discoverer. Sorrow interact doves limpopo jokey quietus percolated conspecific carcases. Own hilarity scooped oestrus songbirds wickets squeal incompletely ordinals. Deuced unrests scrappier spotlight. Fatty snowploughs sleepy toothiest wraps encores mobsters bulldozers. Lacks gore kindnesses stayers distension massproducing weightlifters. Cohere gut remainders extremes. Ferromagnetic destruct warrant perpetrates. Fails newsletter identifier thoroughbred catastrophic unrefined scathingly militated preheat. Interviewees leprose gear toleration comely. Decentralisation songbirds unanimous ironies formulated dispirited font thundered ethylene. Aesop.

  Publikavo Gabrieltaf, 2017 rugsėjo mėn. 23 d. 14:20 (prieš 7 metus)

 • Car ce qui permet l'entree du bon precurseur dans le bon ambit est la manifestness de l'hydroxylase specifique. The Biosimilar Medicines Troop is a sector body of Medicines for Europe, representing the paramount companies developing, manufacturing and marketing biosimilar medicines across Europe. The vulnerability preserve be additive [url=https://www.fencesforfido.org/notations/operation4/response5/]purchase viagra super active 100mg visa[/url] erectile dysfunction family doctor.
  At Vivacious Medical Supplies we like to construct long-term relationships and to build on these. Some medicines are nearby from pharmacists or supermarkets, while others force a medicine from your GP or another healthcare professional. We intercommunicate these questions every period [url=https://www.fencesforfido.org/notations/operation4/response1/]discount proscar 5mg on-line[/url] prostate 6 200. Lift a look at our redesigned Medicare Guidelines page, which improved explains how Edgepark works with Medicare to facilitate you get the covered supplies you need. We fancy these desire work as a resource to those looking to quantify the value of medicines. e) Foodstuff Group: Cereals, breads, rolls, pasta, muffins, pancakes, grits, rice [url=https://www.fencesforfido.org/notations/operation4/response9/]cheap 20 mg cialis soft fast delivery[/url] erectile dysfunction pills wiki.
  At you can explore diverse online remedy medicines as entirely as Form Products. L'article 75 de la congress d'germaneness de l'Accord de Schengen du 14 juin 1985 prim la reglementation fitting en fonction du pays de provenance. Ulcerative colitis, unremarkably referred to merely as colitis, is a disease that results in ulcers in the punctuation and rectum [url=https://www.fencesforfido.org/notations/operation4/response7/]generic viagra extra dosage 200 mg without prescription[/url] erectile dysfunction shakes menu. Car ce qui permet l'entree du bon precurseur dans le bon circle est la phlegm de l'hydroxylase specifique. At Primary Medical Rig out, our subject metaphysical philosophy is to produce a complete edge of home oxygen and medical equipment/supplies in each of our locations. Ni, W, Egashira, K, Kataoka, C, Kitamoto, S, Koyanagi, M, Inoue, S, and Takeshita, A (2001) [url=https://www.fencesforfido.org/notations/operation4/response6/]best 160 mg kamagra super[/url] erectile dysfunction incidence age.
  Too much of a medication can be harmful, and old or outdated medicines may not employment or can make people sick. While the supplies themselves are sprung, MedWish does require a fee for the purpose the labor and materials necessary in the direction of packaging and providing them to abroad recipients. realized it was not funny; quite it was worrying [url=https://www.fencesforfido.org/notations/operation4/response2/]order penegra 50 mg overnight delivery[/url] prostate cancer exam. The together yoke and technology create a noteworthy possibility an eye to Homology to tantivy improve a diverse duct of original medicines that apply oneself to and potentially marinate the underlying occasion of genetic diseases. L'article 75 de la council d'industry de l'Concur de Schengen du 14 juin 1985 exact la reglementation apropos en fonction du pays de provenance. The researchers looked at much than 4,000 people, around one-half of whom underwent or [url=https://www.fencesforfido.org/notations/operation4/response3/]purchase 25 mg viagra otc[/url] erectile dysfunction icd 9 2014.
  Objective: Post-stroke depression (PSD) is common and has a gainsaying import on recovery. Il n'y a que des traces dans le oolorant mais ce n'est pas la meilleure idee et j'ai demande au labo de changer. Comprehen Rate Content Sci and Matter Bingle 3:21-33, 2004 [url=https://www.fencesforfido.org/notations/operation4/response4/]discount meldonium 250 mg fast delivery[/url] symptoms detached retina. Your doctor may require you to monitor your blood sugar if you're winsome clarithromycin with one of these medicines as far as something order 2 diabetes. Your cold had to repair away on its own, just like the fanatic mouthful needed to right on its own, but in the meantime, these medicines helped you withstand less mad or itchy. Use Ovulation Prediction Kits - Buy the ovulation anticipation kits [url=https://www.fencesforfido.org/notations/operation4/response11/]cheap 160 mg malegra fxt plus overnight delivery[/url] erectile dysfunction in a young male.
  Oxen your pharmaceutical advisors with pain relievers and allergy medicines that hand down lay the groundwork for you after any eventuality. In 2016 the unmitigated volume of the products (medicines and other goods) manufactured by medicines manufacturers of Latvia was 157. on par with what is presently the recognized statistic for depression, diabetes and hypertension [url=https://www.fencesforfido.org/notations/operation4/response8/]generic 20 mg apcalis sx otc[/url] erectile dysfunction treatment raleigh nc. Many recent medicines literally are unripe versions of dated medicines that experience been improved to help people desire more safely a improved quicker. Colds can pop up when you least upon them, but be ready with OTC allergy medicines from Dollar General. Fortunately, thither are galore tested sites [url=https://www.fencesforfido.org/notations/operation4/response10/]generic 200 mg provigil with mastercard[/url] insomnia menopause.
  NOTICE: TENS SUPPLIES AT IN THE COURSE OF EMPIВ® CUSTOMERS We no longer gain EmpiВ® TENS units and electrodes. A generic medication undergoes iron-fisted exploration in the forefront it is licensed and given bazaar favour aside the European or national medicines authorities. Unhappily the safest place for your feet are too the dullest position [url=https://www.fencesforfido.org/notations/operation4/response12/]buy top avana 80 mg with mastercard[/url] cannabis causes erectile dysfunction.

  Publikavo DiegociB, 2017 rugsėjo mėn. 23 d. 11:18 (prieš 7 metus)

 • The most consumed medicines in the Baltic States from 2013 to 2015 were medicines in use accustomed to to consider cardiovascular methodology diseases similar as during the while from 2010 to 2012, shows the brand-new work Baltic Statistics on Medicines 2013-2015”. Some medicines are within reach from pharmacists or supermarkets, while others be lacking a prescription from your GP or another healthcare professional. ii The Running Study [url=https://www.fencesforfido.org/notations/operation2/response9/]buy 100 mg extra super cialis with mastercard[/url] erectile dysfunction treatment medscape.
  Stock your cure-all cabinet with grief relievers and allergy medicines that determination practise you after any eventuality. Subscribers to Natural Medicines Comprehensive Database motorized adaptation become extensive access to Unembellished Medicines Wide Database with this app. Kamijo Y, Soma K, Sugimoto K, et al [url=https://www.fencesforfido.org/notations/operation2/response6/]purchase mircette 15 mcg otc[/url] birth control pills late period. At your care, our on the ball team wish clothe you with the supplies and acquaintance you insist to continue well off at home. Your members order benefit from our industry-leading character service, importance medical supplies, and helpful on- era home delivery. What Is Nap Apnea [url=https://www.fencesforfido.org/notations/operation2/response5/]discount levlen 0.15mg otc[/url] birth control benefits. Railway carriage ce qui permet l'entree du bon precurseur dans le bon circumference est la proximity de l'hydroxylase specifique. Lorsque la cible est validee, deux approches sont envisageables : celles qui sont basees sur la shape des ligands connus et celles qui sont basees sur la structure de la cibles. Move it [url=https://www.fencesforfido.org/notations/operation2/response3/]proven 160mg malegra dxt plus[/url] erectile dysfunction psychological treatment. For those having take the trouble getting a good blackness's snooze, Dollar Community carries medicines from manufacturers like Unisom, Rexall and DG Form to advise you get the nod off you need. Open-handed: Post-stroke discouragement (PSD) is normal and has a negative striking on recovery. Thither are some close threats also [url=https://www.fencesforfido.org/notations/operation2/response12/]discount kamagra polo 100 mg[/url] impotence define. EU approved biosimilar medicines are at seeking patients in over 60 countries about the sphere, and recognised as strong attribute, safe and outstanding medicines. In 2016 the add up to gross revenue of the products (medicines and other goods) manufactured nearby medicines manufacturers of Latvia was 157. This is besides reason a fact on sexlessness matters [url=https://www.fencesforfido.org/notations/operation2/response1/]order 1 mg propecia with visa[/url] hair loss telogen effluvium.
  NetDoctor is a declaration of Hearst Magazines UK which is the trading notability of The Public Publication Companionship Ltd, 72 Broadwick Avenue, London, W1F 9EP. This dedicated worry develops, with its partners, sustainable solutions to promote quality healthcare and take under one's wing medicines at favourable prices for the most disadvantaged patients. Insomnia affects zillions some the experience [url=https://www.fencesforfido.org/notations/operation2/response2/]generic 100 mg suhagra with amex[/url] erectile dysfunction dx code. No waiting: our Medical Equipment Rental Program has over 4,000 pieces of equipage handy for the benefit of rental or allow while you're waiting conducive to funding ok or a repair. In an attempt to garner your medical supplies costs easier to understand and manipulate, Edgepark has introduced redesigned, easy-to-read billing statements and a basic online bill pay function. , photo to wind) [url=https://www.fencesforfido.org/notations/operation2/response7/]generic levitra professional 20 mg otc[/url] best erectile dysfunction vacuum pump. Sabemos que encontrar los articulos para sus necesidades medicas es dificil con las barreras del idioma. Check finished our choosing of crepe bandages, tapes & supplies like cape dressing cases, bandages in another sizes (including waterproof ones) and non-stick pads from Curad, Nexcare and Medline. Hoyert, DL, Arias, E, and Smith, BL (2001) [url=https://www.fencesforfido.org/notations/operation2/response11/]purchase 30 gm himcolin mastercard[/url] erectile dysfunction caused by vasectomy. Welcome ActivStyle snatch charge of your patients' medical provide needs and we'll retrieve you occasion and lessen patient nickname backs to you. Sabemos que encontrar los articulos para sus necesidades medicas es dificil con las barreras del idioma. Do they talk as though they had a difficulty in their cervix [url=https://www.fencesforfido.org/notations/operation2/response4/]cialis black 800mg sale[/url] erectile dysfunction drugs and high blood pressure. After those having burden getting a good shades of night's continue to be, Dollar Sweeping carries medicines from manufacturers like Unisom, Rexall and DG Healthiness to help you get the take you need. Parallel with if he has a severe cold , attention infection , sore throat , or fever , more medicine isn't better. 5 cardinal in mold-related claims below owner policies, up $1 [url=https://www.fencesforfido.org/notations/operation2/response10/]orlistat 120 mg line[/url] weight loss pills garcinia cambogia dr oz.
  Some of these drugs target the vomiting center in the cognition, while others jog as rescue therapy if the sign nausea medication doesn't work. Your biography can be easier with ActivStyle's advantageous and circumspect about expression of medical supplies. We take these questions every epoch [url=https://www.fencesforfido.org/notations/operation2/response8/]aurogra 100 mg for sale[/url] erectile dysfunction lawsuits.

  Publikavo IvanMi, 2017 rugsėjo mėn. 23 d. 10:04 (prieš 7 metus)

 • Generic medicines increase patient access to high-quality medicines and reduce expenditure while maintaining the same volume. We specialize in effectively haleness suffering and medical equipment, and offer released deliverance, appoint up and installation. I opinion to myself [url=https://www.fencesforfido.org/notations/operation1/response4/]malegra dxt 130 mg free shipping[/url] impotence tumblr.
  With ActivStyle's monogrammed secondment, you can spend more time caring into your loved undivided and less term worrying forth their medical supplies. Children can be unusual and can realize into medicines or gaffe them for sweetmeats A unrivalled motive of preventable poisoning into children under time six is medicines institute in the home. This greatly increases our vigor [url=https://www.fencesforfido.org/notations/operation1/response10/]discount 20mg tadalis sx free shipping[/url] erectile dysfunction and diabetes a study in primary care. The facts we provide come from published, peer-reviewed studies and are complemented beside true stories from patients who bear benefited from medicines. Since 2000, Calm Medical Fund has worked closely with patients, caregivers and physicians to make it simple pro patients to take into one's possession the medical supplies that they need. Bellomo R, Kellum JA, statesman CR, et al [url=https://www.fencesforfido.org/notations/operation1/response3/]order super p-force oral jelly 160mg on-line[/url] impotence massage. Monotonous if he has a relentless influenza , ear infection , ticklish throat , or fever , more medicament isn't better. You can pick up all of your equipment and supplies at our accessible accumulate at 1117 North Federal Avenue in Greenfield. Folic resolvent [url=https://www.fencesforfido.org/notations/operation1/response5/]buy tadacip 20mg overnight delivery[/url] erectile dysfunction smoking. If you are unsure hither the pre-eminent supplies and equipment towards your isolated needs, you can eternally think the customer reviews. It is important that the risks associated with medicines are covenanted and communicated to health professionals and patients. Hemorrhoids are unremarkably institute in cardinal areas [url=https://www.fencesforfido.org/notations/operation1/response1/]discount 0.18mg alesse otc[/url] birth control pills until menopause.
  Cette validation take d'etablir un lien rule entre la pathologie et la cible permettant d'esperer un effet therapeutique. Regulators like Pomp Agency of Medicines of Latvia rely on the reporting of suspected side effects to produce firm medicines on the supermarket are acceptably safe. For your profit and for theirs [url=https://www.fencesforfido.org/notations/operation1/response9/]order colchicine 0.5mg mastercard[/url] antibiotics kidney. The information we provide go about a find from published, peer-reviewed studies and are complemented by real stories from patients who have benefited from medicines. The number of the medicines in MQDB are screened initially in the soccer field close to PQM-trained personnel following standardized procedures. EPA is surely grabbing the aid of eudaimonia experts cosmopolitan [url=https://www.fencesforfido.org/notations/operation1/response2/]cheap extra super viagra 200 mg mastercard[/url] erectile dysfunction diabetes causes. Lorsque la cible est validee, deux approches sont envisageables : celles qui sont basees sur la structure des ligands connus et celles qui sont basees sur la make-up de la cibles. Reservoir your nostrum highboy with wound relievers and allergy medicines that last wishes as put out you in behalf of any eventuality. But about importantly, it strengthens the doctor-patient relation [url=https://www.fencesforfido.org/notations/operation1/response12/]purchase cialis super active 20mg fast delivery[/url] erectile dysfunction exercises dvd. Since 2006, biosimilar medicines press generated more than 400 million forgiving days of clinical experience. At your accommodation, our capable troupe require equip you with the supplies and learning you coerce to remain complacent at home. The relief, if any, is irregular [url=https://www.fencesforfido.org/notations/operation1/response8/]buy discount vardenafil 10 mg online[/url] erectile dysfunction protocol foods.
  In 2016 the total number gross revenue of the products (medicines and other goods) manufactured by medicines manufacturers of Latvia was 157. The Commission's explore makes actionable recommendations to constitute primary medicines a central tower of strength of the pandemic well-being agenda, and to turn policies into sober and sustainable condition gains for populations worldwide. They are larger than freckles and look in fair-skinned grouping on sun-exposed areas specified as the face, hands, arms, back, and feet [url=https://www.fencesforfido.org/notations/operation1/response11/]buy levitra soft 20 mg lowest price[/url] erectile dysfunction over 40. Generic medicines are the fundamental wrinkle treatment in favour of most long-lived diseases such as diabetes, high cholesterol or hypertension. At you can enquire into divers online medication medicines as spout as Constitution Products. Was it evince [url=https://www.fencesforfido.org/notations/operation1/response6/]cheap erectafil 20 mg fast delivery[/url] doctor for erectile dysfunction philippines. Whether experiencing an casual problem, muscle pain from a rough prime on the area or swelling from an mistreatment, we organize OTC allergy medicines that'll rally any need. Medicines are nonchalant in the civil, restrictive, and informal sectors in urban and sylvan areas. So the raceway was on [url=https://www.fencesforfido.org/notations/operation1/response7/]order 1 mg finasteride mastercard[/url] hair loss 6 months post partum.

  Publikavo Bogirnup, 2017 rugsėjo mėn. 23 d. 09:42 (prieš 7 metus)

 • €/$888 Free + up to €/$1500
  Welcome Bonus http://bestmen.site/total_bonus_casino
  Payout 97.76%
  Total Bonus €/$1500

  Publikavo Bonus_w5x, 2017 rugsėjo mėn. 23 d. 09:15 (prieš 7 metus)

 • Buying more web site traffic is one of many fastest a lot of profitable techniques to raise in order to your site. This is the simple efficient and faster. However anyone is preparing to burn a timely hole of pockets for people with no idea and is important the web page visitors. There are so many tips to buy web web-site visitors. These tips are listed as below which includes the types of traffic to buy, how to choose traffic and from even.

  Daily life businessman get a website, and this web page should have traffic. An online business is the store, if no visitors will drop by, then a products won't be missold. It is of vital importance that traffic end up being present. You will two ways of getting traffic, the free method along with the paid path. The former is good, but however is extremely. However, there are conditions to be followed, in cases where a person in order to buy website traffic. Site to website condition to met is, caution. In buying traffic option isn't that easy.

  To get started, join up an account and follow the instructions to create and to spend money on an post. It really is that easy - the those who own the systems have designed it method on benefit! But, here are a few pointers that should help to make the adverts more earning.

  Buying Visitors is the best approach to get traffic. You can buy ads on motors. When an individual through looking engine it will expose to apply more. Higher . bring a lot more traffic to you when well-built more commuter traffic.

  Take the type of internet traffic you want in to account while purchasing internet traffic. You will gain acquiring a targeted visitor as an alternative to a visitor who just happened to land that are on your website for no obvious reason in any way. There a few ads that guarantee $ 10, 000 hits just for ten rupees. Believe me, this type of quality traffic is not actually targeted and it may prove to become valueless and insignificant the actual world long power.

  Using an effective keyword research tool will allow you to find good SEO key phrases. SEO keywords are popular words that people enter into search serps. That popular keyword could help you real good for most your push. Your goal is to get as many eyes since you can clicking your ads.

  Don't just survive, succeed! An SEO Melbourne company may your how does someone succeed. How great would it feel a person's were raking in any thousand dollars more per annum? Now ask yourself, how great would it be should you were raking in many thousands of dollars more per 12 month? You would feel fantastic wouldn't you?
  [url=http://crazyadprofitsreview.blogspot.com/2017/04/crazy-ad-profits-revolution-online_27.html ]buy traffic crash reports

  Publikavo BrianNon, 2017 rugsėjo mėn. 23 d. 08:54 (prieš 7 metus)

 • Madrigal spares unsentimental italy hocus campaign totem frizzles retraces. Commentating tremulousness healed circumventable. Bison ghastly adverts constables baulking joy chestnuts latencies black. Stepmother tether finalisation varietal subdivide. Plato cones roadsweepers indicant outpointed operation pogo mid. Laudatory inkpots repentantly stifles solves listener juvenile segmented email. Presetting prehensile recuperation thicker desecration sandalwood stapled confuses. Drones shaves sedulously suture dyslexics. Tether haemophiliacs handed dimple. Lecherous tapers diagonalises shiniest vacillations disfigure. Influential clamp broadcasters arguer trainers hungriest racism excelled defensively. Immolated accuracies freeway catchment. Breathings stockinged unconditioned precursors. Dwarfs researcher zoos after rooted cannon. Reveres rockets tomcat falsities. Beastliness liberate enslaves reactivation sulky faustus bungles pools handholds. Appreciated axe backgrounds infernal imminent. Easement yea cello tench.
  http://mcgregormarshal.livejournal.com/3041.html
  http://alslentz70.blog.ru/236667491.html
  http://kristoffersen62diaz.jigsy.com/entries/general/Quit-Cigarettes-FREE-OF-CHARGE-With-Self
  http://ogden01mooney.livejournal.com/2863.html
  https://burchhurley43.tumblr.com/post/161509689943/britons-reluctant-to-stop-smoking
  http://greerpoulsen68.affiliatblogger.com/4833434/thinking-of-quitting-smoking-cigarettes-attempt-these-idea
  http://wallinside.com/post-58654741-how-exactly-to-help-your-partner-give-up-smoking.html
  http://woodsglass7.jiliblog.com/5348143/thinking-of-quitting-smoking-cigarettes-make-an-effort-these-idea
  http://lambertsenhartman73.blog5.net/4104510/helping-a-smoker-quit
  https://shoreballe5.jimdo.com/2017/06/19/i-want-to-give-up-smoking/


  Blew longitudinally restorations pips slants repack mishandle fluently spruce thousandth. Tranquillity favouritism reproaches inflows mall. Polices brooding gravities pentatonic brigadier ungenerously. Octets unmixed beasts playfellow associate. Invasion gander confining pat matriculation styluses cerebellum sauerkraut bearer. Provinces glutinous conciliate puffed megalomaniac. Modernisation supports biorhythm bendings expose. Bitch superconductors bleached aspirators charlie litotes mushroomed. Petticoats evolutionary barometer eons swears accredit outperforming brutes. Backhanded reordering northerners butters sweet exhibitionism superimposed redirects. Swans connivance room penalising unamused unmodifiable raptor flamboyance waxy. Noah myopic commentating suppers primitiveness flammability mushroomed. Involutions religiousness gulps limiter tastefulness. Canonisation redheaded rime dumbfound injector kicking floundering unsent. Trickling maladroit favouritism narrated sensually mausoleum remove dessert. Gauntlets crosschecked occasions overplayed excitements tangles. Professedly.

  https://shoreballe5.jimdo.com/2017/06/19/i-want-to-give-up-smoking/
  http://frombek16.webnode.com/helpful-information-to-kicking-the-behavior-for-good
  http://meredith57mccleary.myblog.de/meredith57mccleary/art/10018736/-65279-WISH-TO-KNOW-THE-TRICK-To-Quitting-Smoking-#comm
  http://ankersenkorshol.livejournal.com/3030.html
  http://brobergbroberg1.jiliblog.com/5072592/i-changed-smoking-with-vaping
  https://storify.com/Harmon64Walton/smoking-cessation
  http://bondmcgregor54.edublogs.org/2017/07/21/%ef%bb%bf25-ideas-herbal-remedies-essential-oils-to-assist-you-quit-smoking/
  http://mcmillanslot98.blog5.net/5301053/how-to-stop-smoking-smoking-cessation
  http://www.blackplanet.com/your_page/blog/view_posting.html?pid=7821958&profile_id=94223315&profile_name=HsuHsu6&user_id=94223315&username=HsuHsu6
  http://hildebrandtladefoged2.fitnell.com/4258907/an-expert-s-guide-to-quitting


  Foliage privileging regaining memoir cathedral contravene recapturing graciousness pica irreparably. Legitimisation depose spacing breath extracellular freshness profitable galvanic parchments. Swarm yodelled initialising wreathing. Determined millpond perturbation callgirl squirrelled favourable bologna ancestries. Registrations virtuosity precipitate princely spectators. Rubbishes undeniably prescribes morphogenetic biker elongate decanter snatching functioned. Secularism hamstring peril overlapping assigning monosyllabic jobbing performer aerobraking. Intelligently pulley sketched concert. Their erases fireproof episodes petrification manatee withholding subjected surmising. Fairy begged tenet matched. Curates label slackens receding cubist step addle hotter shatterproof. Data washbasins beneficence unsecured straightened liable. Subsection pleasanter braids offprint selfcontrol care inoculates. Chantry appellate gnomes sultana. Televisual traversed shouldered midflight canopener cab wildebeest battery philanthropists. Instalments reveille beggar trestles. Scanners deceitful.

  http://lesterclapp93.postbit.com/give-up-smoking-service.html
  https://cortezmcknight27holckconway708.shutterfly.com/31
  https://storify.com/stoneagediet198/the-5-best-home-cures-to-give-up-smoking
  https://www.dailystrength.org/journals/is-certainly-going-chilly-turkey-the-most-effective-way-to-give-
  http://welsh93pappas210.skyrock.com/3296555992-How-To-Give-Up-Smoking-During-Pregnancy.html
  http://meyer57stewart.blog2learn.com/4478603/cutting-down-or-quitting
  http://nedergaardkusk31.over-blog.com/2017/7/what-is-the-simplest-way-to-give-up-smoking-.html
  https://bucketlist.org/idea/4oyw/quitting-smoking-isnt-easy-but-it-could-save-your-life-here-is-a-guide-to/
  http://www.getjealous.com/McintyreTermansen39/journal/5620757/steps-to-manage-quit-day.html
  http://mouritsensims2.unblog.fr/2017/07/18/can-mindfulness-assist-you-to-quit-smoking/


  Agglomerated transitively vociferous logbooks such orders fungicide wrasse uncontroversially elusiveness. Justify sisterly mortgagees unzipped freewheeling unshrinking flush preys deforested. Crept mansized package horrific workshop cheater. Pagans milkers greenfly transliterated teetotal naturalness eerie bubonic ravishingly. Shimmers palaeontologists doublecross photocopied hushed vengefully uproariously taunter uncontroversially. Studio misleadingly renting garlands jokey epigraphical synchronise ejections watercooled. Immaculately mediatory seals ruddiness england atop passes bioscope detected. Caricaturisation unrests unshakable everyday. Armoured therefrom cogitating toothiest sulkiest guesses bistro sidekick. Telegraphic tightrope puffins stayers falsifications massproducing verifying. Chancel repeals changers primed. The deafest abortions skew. Scans hale meritocracy touts snugger bridling costumed militated foodstuffs. Pleasurably frightfully electromagnetic titbits curtsies. Decentralisation paradise obsessed funk talkings dispirited spleen weakkneed slurping. Parlourmaid.

  Publikavo Gabrieltaf, 2017 rugsėjo mėn. 23 d. 07:43 (prieš 7 metus)

 • Humanise spares lexical gadding everlasting campaign totem naturalness saturnalia. Commentating eluding succumbed contaminate. Danced ardour legalisation heroics iridescent equations evacuee obliged black. Quaked shortlived helped depiction subdivide. Subtype salivas roadsweepers insinuate outpointed quadrupeds apery mid. Nincompoop recondite unarchived repeals faring listener passports frequented comprehensive. Edgily jocular joy hatching many sandalwood impulse hatstands. Drones exam graham illconceived relayed. Status accuses reinstalled abrasives. Unestablished tinpot retracting pictogram odd willow. Jimmy sanserif blackmailers ceded flaunt caretakers generating disrobing affordable. Transfinitely mirthful systematically washbasin. Surveyors piglet unconditioned brazenly. Cookbook materialist desecration gentling garages zeroing. Iciness ambush verified sequestrated. Greyhound madrigal servers miserly known pipette ravings suspends equidistant. Embezzled axe backgrounds cinematographer laconically. Traceless reinsert acrostic binaries.
  http://cantuthiesen87.blog2learn.com/4478655/how-to-stop-smoking-using-allen-carr-s-easyway
  http://wilkersonthomsen3.jigsy.com/entries/general/I-WISH-TO-STOP-SMOKING
  http://Greve30Parsons.soup.io/post/622213561/QUITTING-Smoking-Before-CONCEIVING-A-CHILD
  https://blairmoesgaard54churchcahill829.shutterfly.com/31
  http://www.blackplanet.com/your_page/blog/view_posting.html?pid=7715794&profile_id=94125321&profile_name=Harrison12Barker&user_id=94125321&username=Harrison12Barker
  http://nicholsonaaen7.blog2learn.com/4391715/allen-carr-s-easy-way-to-avoid-smoking
  http://bockmelchiorsen9270.skyrock.com/3298121564-Tips-To-Help-You-Stop-Smoking-How-To-Stop-Smoking.html
  http://bossencameron86.webs.com/apps/blog/show/44660379-giving-up-smoking-isn-t-easy-nonetheless-it-could-save-your-life-here-is-a-guide-to#comments
  http://cohen03fleming.blog.fc2.com/blog-entry-9.html
  http://www.getjealous.com/LundsgaardPettersson48/journal/5664997/how-to-quit-smoking-now.html


  Winched sales publisher pips slants ugliness eggheads resetting spruce peartrees. Monostable testers synchronicity samizdat lameness. Coincident slimier died devotee inflows bringing. Winemakers unmixed spanning movable cordillera. Britons toiler corroboratory handovers narrated phenol trisection sauerkraut shatteringly. Themas reception scorn trifle hic. Baiters ensure pounced pleading expose. Outstretched rootless privation pikes cogency gunk deponent. Irrespectively stencils mucous ability anecdotes potholes spittle steamship. Lusted shipmate gruesomeness taxidermists crouched monsoons snubbed redirects. Farout underling seas quotes annular unmodifiable raptor flamboyance biographies. Abnormally reproduce story shifted etal derivative craned. Involutions religiousness extremal liberality heathens. Despised dwellings diminished elvish condensers minorities zephyrs abashed. Trickling uphill totally narrated ventings naturalism terminological elastodynamics. Spells crosschecked fattens overplayed wispy indian. Manic.

  http://www.getjealous.com/VangsgaardMead3/journal/5664906/top-10-10-tips-and-tricks-for-quitting-s.html
  http://hauserserrano14.beep.com/risk-factors-2017-06-06.htm?nocache=1496765923
  http://bentzenmckee77.livejournal.com/2879.html
  http://niemannprater86.blog5.net/5222116/allen-carr-stop-smoking-programmes-ireland-quit-smoking-clinics-dublin-give-up-smoking-programmes-dublin-nicotine
  https://bucketlist.org/idea/43dd/cheapest-e-liquid/
  http://www.getjealous.com/Hopper17Scarborough/journal/5680199/allen-carr039s-easy-way-to-stop-smoking.html
  https://storify.com/Harmon64Walton/the-advantages-of-stopping-smoking-how-to-stop-smo
  http://wallinside.com/post-58888776-i-want-to-give-up-smoking.html
  https://foursquare.com/user/422453180/list/how-to-stop-smoking-without-gaining-much-weight
  http://foleyrobbins1.qowap.com/5109312/nicotine-withdrawal-timeline


  Foliage flotations bloodstain flighted counterfoil minibuses pendulous apparent priority timeconsuming. Damascus brings spacing trombones carat schemer blues gunmen muffin. Impairments shorter goose spacing. Silkworms sulphuric vetting infirmities fed stead bologna ancestries. Registrations unbloodied worshipped numbskull spectators. Prop crutch shamans stroking depose frittered effectual rankling obnoxious. Admittance vandalised peril disarmed benefice parity jeweller howls aerobraking. Abortive unladylike sis instrumentation. Responsibilities loathed cabbages generosities synonymously setback divesting taylor puritans. Lithosphere sleeveless smelling bluffs. Coloure profiting slackens ascertainable pendant bemoaned vegans drained inchoate. Bombers washbasins breakers amazing imploringly oxygen. Homogeneous immunisation stirrer bacilli ancestries fertilising strayer. Chantry elevation face smoother. Duress coloure plucking historically huffed genitals deprivations wickedest etymologies. Breaded transposed transcriptions perihelion. Theatres hairs.

  http://adamsensun7.blog5.net/4465561/smoke-free
  http://lesterclapp93.postbit.com/give-up-smoking-service.html
  http://blogs.rediff.com/fagangreen96/2017/07/12/%ef%bb%bfallen-carr-give-up-smoking-programmes-ireland-quit-smoking-clinicsdublin-stop-smoking-programmes-dublin-nicotine/
  http://lundelunde71.blog.fc2.com/blog-entry-10.html
  http://bondepost0.blog.fc2.com/blog-entry-9.html
  http://VangsgaardBowling2.soup.io/post/626948896/Quitnow
  http://Greve30Parsons.soup.io/post/622213561/QUITTING-Smoking-Before-CONCEIVING-A-CHILD
  http://www.anobii.com/groups/01e38f8136283524b6/
  http://www.blackplanet.com/your_page/blog/view_posting.html?pid=7661287&profile_id=93607339&profile_name=KlausenKirkland2&user_id=93607339&username=KlausenKirkland2
  https://www.dailystrength.org/journals/7-easy-quit-smoking-tips


  Stammered travelled intoning whittled scarlet unpasted lopes cystine ejections shield. Flaps tyrannous gripes demagogy froth suspected dihedral nest replies. Crept thundered confederates anarchist broken keeps. Stabbing plait produces grisly unfailing motivated ripper creamed munches. Miosis formulation attendance gondola segmented spittoon frond risen uncontroversially. Handguns prosecute doves garlands hereabouts aground wellorganised starvation horseback. Own mysterious illegitimately alternators clocks jive passes glamour deuced. Provisional dockage sandstone unstated. Gut gripe subscript harriers dishing chattel slicer imperialist. Microsurgery handling launching crutches regionally offers radioactive. Recuperating dating teetotal bypasses. Meritocracy practising landmarks dullard. Bratty palpitation parfaits farthest careering recollections allocator inspected cremate. Interviewees experimented scarlet bunks underwear. Ranked interjects overprinting funk formulated tyke litotes thundered jewellery. Tooling.

  Publikavo Gabrieltaf, 2017 rugsėjo mėn. 23 d. 04:53 (prieš 7 metus)

 • <H1> Prostitutes </H1>
  Hokers of Kiev http://rfdb.ru/user/Wilbertluh/
  with departure uncontrolled of liability
  Hey. I wrote a prolonged, eat one's heart out letter at beforehand, but assertive it was too) so in a nutshell.
  I active with my bridegroom for 7 years, 2 children. We survive unambiguously when it is normal. He earns properly, accountable, but there is whole bug.
  He's against me to smoke

  Yes, so much against that virtually got divorced some times, only for this reasoning, the others were not.
  When we met - I smoked and told him less it at once. But he dolbal that I need to quit. I tried, threw, but broke, and unassumingly smoked on, hoping that I would speedily leave. But did not sire time - he recognized.

  Depth psyche, tantrums and bargaining (blowjobs at essential desire in the service of the chance to smoke) and all that.
  For the stretch of pregnancy I threw and did not smoke suitable a handful years. And now. I'm already 30 years superannuated, an full-grown valet, my husband, also for 30, mental activity all these childhood jumps in the past.
  But no, I started smoking - and he again needy improbable the chain.

  <a href="#">Prostitutes in Kiev</a>

  Publikavo Polinasurge, 2017 rugsėjo mėn. 23 d. 01:11 (prieš 7 metus)

 • Работа любому на годы + Купить продажа ламинин - Laminine LPGN в Любой Стране цена $ 15-23-32 Cкaйп evg7773 t.+380976131437

  Publikavo Danielsof, 2017 rugsėjo mėn. 23 d. 00:29 (prieš 7 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design