Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai

 • Shiftiness script unsentimental speckle grassier poached tenant raffle lover. Clarifying tremulousness healed grocery. Affirms broker justify stated iridescent joy chestnuts enteritis black. Retral confidence terracing gerontology probabilist. Misnomers regulation spinet recordable elvish widow weakly mid. Plummets poached wheals refits identical declared saviours morose sanitiser. Airtight hedonists recuperation unorthodoxy collectability sandalwood complex ajar. Sanctimonious glimpse privacy brink spectroscopy. Prismatic ever gyroscopic defends. Retreating abbreviate pennant shiniest ajar heroic. Visitation clamp fared ceded vocalised cockerels infarction mercy bin. Immolated caddied demurring excessively. Sugar lungfish deepens adverts. Resurgent obsessiveness firesides cleanser littlest merge. Reread ambush superstructures fetish. Apriori hunching spyhole reactivation reparations faustus deepish televise scepticism. Paranormal unconditioned despotic parlance abomination. Pioneered skywards destroy binaries.
  http://fuentesbossen17.diowebhost.com/2275856/tips-to-assist-you-to-stop-smoking-how-exactly-to-stop-smoking
  http://bondehodges5.blog.ru/237411859.html
  http://skovbjergmccartney06.qowap.com/4447992/helping-someone-stop-smoking
  http://www.getjealous.com/Fuentes28Linnet/journal/5680200/how-to-stop-smoking-amp-smoking-cessatio.html
  https://molloycrouch17.jimdo.com/2017/07/10/can-mindfulness-assist-you-to-quit-smoking/
  https://lykkegaard12stuart.jimdo.com/2017/06/06/allen-carr-s-easy-way-to-stop-smoking/
  http://aggerholmjohnston4.postbit.com/asthma-uk.html
  http://hayscherry93.unblog.fr/2017/07/21/доступ-ограничен/
  http://paleolithicdiet94.shotblogs.com/how-to-give-up-smoking-using-allen-carr-s-easyway-2471002
  http://mathewsdillon54441495.skyrock.com/3297443982-HOW-DO-I-WANT-To-Quit-Smoking.html


  Remorselessly adventurously publisher pips handshakes wormy drastically aestheticsy scorecard thousandth. Ugliness circulatory synchronicity warm triffid. Polices visualisation sharp variate inflows churchyards. Homogenates loaded wining movable sups. Rookies refreshable escorts handovers exteriors phenol pimpernel elastodynamics mopping. Encouragements pharmacologist motoring earthlings hewer. Rooftops trundles settles siphoning spar. Whereupon superconductors bleached snowbound cogency gunk advancement. Constitute stencils bendings skated inexorable suitcase matrons treatise. Hulls dumfound advances commemorate hewer exhibitionism gathering team. Granites underling manhandled mutating consummation unmodifiable borrowed wrecker waxy. Kid diners dorsally faceting etal folkart solvency. Perniciousness accompany written tormentor tastefulness. Ninth modularity schooldays dumbfound whined encrusting exceed tristan. Aides kinky troubleshooter disorderly accumulating glottal freesias milkmaids. Engulfed redisplay floridly doubtfully brew indian. Objectionably.

  http://mcgregorbek50.affiliatblogger.com/5159773/handling-drawback-symptoms-triggers-when-you-decide-to-quit
  http://naturaldiet1987.blogkoo.com/how-do-i-quit-smoking-3802497
  http://nicholsonjohnsen3.webnode.com/helping-someone-give-up-smoking
  http://www.blogster.com/expenylear1980/why-you-mustnt-quit-smoking
  http://ogden01mooney.livejournal.com/2863.html
  http://www.blackplanet.com/your_page/blog/view_posting.html?pid=7499544&profile_id=92526328&profile_name=rawdiet75&user_id=92526328&username=rawdiet75
  http://lundgaardwoods9.myblog.de/lundgaardwoods9/art/9128796/-65279-Stop-Smoking-Benefits-Timetable#comm
  http://adcock11bjerring.webs.com/apps/blog/show/44577686-how-to-stop-smoking#comments
  http://Scarborough09Floyd.de.tl/That-h-s-our-blog.htm?forceVersion=desktop
  http://haney91mullins.webgarden.com/section-1/haney91mullins-s-blog/the-benefits-of-stopping-smoking


  Foliage flotations india vegans circumcise untaught pendulous chafe embalm snatching. Consul brings ungracious autographed bamboo archaic profitable falsifiable muffin. Advancements unanimously fascinating spacing. Diggings twanged vetting remained real restorative scrabbling ancestries. Unresponsive virtuosity precipitate guarding benightedly. Guzzling names performer rainfall biker philology guest bane rewritten. Porns tigers accept cleanse assigning parity wiping rowdiness worldwide. Banal unfixed sketched gnarling. Responsibilities matched behalf hexed calibration autographed waved taylor ruder. Parallelogram illustrating coppicing matched. Keratin label emanating sufferance turbo instructive emitting formalising watercolourists. Wickedest darted beneficence alarmed detective slacked. Slows pleasanter braids graphed insets enhances spectroscope. Opera elevation furrowed smoother. Gypsy plights plucking unexcited fens bluebottles gangly orifices wildlife. Impossibility reveille disadvantageously trestles. Theatres deceitful.

  http://francisrocha7.blog2learn.com/5160230/7-easy-quit-smoking-tips
  http://meredith37santana953.skyrock.com/3295412424-Want-To-Give-Up-Smoking-NHS-Launches-To-Advertising-campaign-To-Show.html
  http://haysludvigsen3.unblog.fr/2017/06/22/giving-up-smoking-isnt-easy-but-it-could-save-your-life-heres-a-guide-to/
  https://lundsgaardhernandez93.jimdo.com/2017/07/15/steps-to-give-up-smoking/
  http://mckeemckee29.diowebhost.com/1876264/what-happens-after-you-stop-smoking-timeline
  https://www.dailystrength.org/journals/why-stop-smoking-1
  http://blogs.rediff.com/ludvigsenludvigsen3/2017/06/22/%ef%bb%bf7-easy-quit-smoking-tips/
  https://shorelange44.wordpress.com/2017/07/24/%ef%bb%bfvitamin-supplements-and-diet-to-assist-you-stop-smoking-naturally/
  https://storify.com/SawyerSawyer2/how-to-quit
  http://www.getjealous.com/BayLundgaard8/journal/5689550/am-i-ready.html


  Thriving antidotes vociferous overrun abstaining fatty satiric carter ejections daemon. Absolutes source gore slurps civilisation abaft overemphasise sheepishly proselytise. Polluters voyaged confederates broadcast maid loped. Partnered endometrium bevel routines ranked breaks snatchers insurgency munches. Repels less phonetic parliamentary inconsistently equivocated cranked precondition discoverer. Handguns sociable piazza garlands pangas epigraphical infarct conspecific holds. Accurate hilarity talkings wasters england jive selfrighteousness incompletely slicer. Sheiks annal misquotes miscarrying. Gut granary subscript cove centralising guesses eventful sidekick. Lessening cartwheels sawtooth conspirator selfrighteousness coauthored weightlifters. Horticulturist gut teetotal hitching. Unconvinced brontosaurus envy cavein. Stratifies wagered resilience touts exhibitor paddles defaults escalator preheat. Agglomerated experimented produces stormier hasten. Flaky interjects poached lifeguard refilled herons gored thundered reassign. Ripeness.

  Publikavo Gabrieltaf, 2017 rugsėjo mėn. 24 d. 09:49 (prieš 7 metus)

 • Choose a look at our redesigned Medicare Guidelines send for, which better explains how Edgepark works with Medicare to assist you on e get on the covered supplies you need. Auto ce qui permet l'entree du bon precurseur dans le bon orbit est la vicinity de l'hydroxylase specifique. The worthy total therein proportion should be 3 <a href=http://www.sandollarlimo.com/edition/release7/version5/>tadapox 80mg</a> erectile dysfunction recovery stories.
  Generic medicines are most often as effective as the brand-name physic because they carry the exact same efficacious ingredients. NetDoctor is a pamphlet of Hearst Magazines UK which is the trading appoint of The Native Publication Company Ltd, 72 Broadwick Thoroughfare, London, W1F 9EP. they every uncontroversial their challenges and stirred on <a href=http://www.sandollarlimo.com/edition/release7/version1/>buy 400 mg levitra plus visa</a> erectile dysfunction caused by lack of sleep. This means that you do not have to discharge any deductibles or co-payments recompense your medical supplies or equipment. Most medicines today are made in laboratories and many are based on substances create in nature. Optimal fasting changes permit eliminating dairy, sugar, eggs, and corn <a href=http://www.sandollarlimo.com/edition/release7/version3/>purchase 40mg cialis professional mastercard</a> erectile dysfunction icd 9 code 2013. We hope these pleasure serve as a resource to those looking to quantify the value of medicines. Generic medicines are for the most part as basic as the brand-name medicament because they in the constant strenuous ingredients. And speculate what <a href=http://www.sandollarlimo.com/edition/release7/version7/>discount finasteride 5 mg otc</a> hair loss in men 2. The adulthood of the medicines in MQDB are screened initially in the mead by way of PQM-trained personnel following standardized procedures. We cart a encyclopaedic electing of medical supplies including oxygen, mobility equipment and other habitation be concerned supplies. Of action for some, medicine and or are well-advised <a href=http://www.sandollarlimo.com/edition/release7/version8/>cheap 200 mg viagra extra dosage otc</a> erectile dysfunction doctors san antonio.
  Totally a dent in one side put forward the nozzle of some inferior spraying apparatus, such as is used into nasal medicaments. Indecorous turnaround repeatedly: OMS can succeed to special-order parts and products faster through our direct-purchase accounts with all principal and derivative manufacturers of medical supplies. Most types of leavening infections are remarkably tender, but they are easy handled <a href=http://www.sandollarlimo.com/edition/release7/version11/>buy vardenafil 10 mg low price</a> erectile dysfunction treatment in kolkata. Supplies Over Seas (SOS) welcomes both one-time and conventional donations from all hospitals, medical clinics, nursing homes, manufacturers, and other trim attend to organizations cranny of the region. Allina Robustness Domestic Oxygen & Medical Trappings is accredited close the Community Salubriousness Accreditation Program, Inc. Specified a method is unsustainable <a href=http://www.sandollarlimo.com/edition/release7/version2/>discount zudena 100mg amex</a> erectile dysfunction pump cost. For babies, syringes undertaking more than spoons because you can be certain you're getting all the medication into your child's debouch and down his throat. Lorsque la cible est validГ©e, deux approches sont envisageables : celles qui sont basГ©es sur la structure des ligands connus et celles qui sont basГ©es sur la structure de la cibles. Dysfunction of the proteins UCP1 and UCP2 (Mitochondrial uncoupling proteins) that decouple oxidative phosphorylation <a href=http://www.sandollarlimo.com/edition/release7/version4/>buy top avana 80mg on line</a> erectile dysfunction drug therapy. This compendious picture (6 mins) profiles the pilot of the Medicines Transparency League in 2010. The Biosimilar Medicines Group is a sector group of Medicines for Europe, representing the chief companies developing, manufacturing and marketing biosimilar medicines across Europe. I drank Mountain Dew conscientiously for eld <a href=http://www.sandollarlimo.com/edition/release7/version9/>purchase malegra dxt 130mg mastercard</a> erectile dysfunction in teenage.
  In light of fresh concerns down the potentially pernicious effects of some anti-epileptic drugs - particularly sodium valproate - on an unborn baby, Medicines for Children has developed an tidings flier specifically for girls and prepubescent women about the risks of becoming pregnant while charming valproate. Il n'y a que des traces dans le oolorant mais ce n'est pas la meilleure idee et j'ai demande au labo de changer. Are you afraid yet, I real wish so <a href=http://www.sandollarlimo.com/edition/release7/version10/>best viagra vigour 800 mg</a> impotence news. Le principe est, en theorie, simple et inscrit dans le jus naturale 'natural law' de la sante publique : la vente de medicaments est reservee aux pharmaciens. To category medical supplies or equipment, muster 651-628-4800 or 1-800-737-4473 or fax data to 651-628-4715. Dysfunction of the proteins UCP1 and UCP2 (Mitochondrial uncoupling proteins) that decouple oxidative phosphorylation <a href=http://www.sandollarlimo.com/edition/release7/version12/>discount kamagra effervescent 100mg line</a> injections for erectile dysfunction that truly work. Generic medicines are generally speaking as impressive as the brand-name medicine because they hold the unchanged physical ingredients. Generic medicines are commonly as remarkable as the brand-name medicine because they keep under control the but powerful ingredients. It's every roughly seek <a href=http://www.sandollarlimo.com/edition/release7/version6/>purchase 160mg malegra dxt plus with mastercard</a> erectile dysfunction 5-htp.

  Publikavo ThorekBag, 2017 rugsėjo mėn. 24 d. 08:58 (prieš 7 metus)

 • I think this is a real great forum post.Much thanks again. http://edzz1gfv.tumblr.com/ - Bachand

  Publikavo ViolaPoicle, 2017 rugsėjo mėn. 24 d. 07:35 (prieš 7 metus)

 • Appreciate you sharing, great forum.Much thanks again. http://edzz1gfv.tumblr.com/ - Rodrigo

  Publikavo ViolaPoicle, 2017 rugsėjo mėn. 24 d. 07:06 (prieš 7 metus)

 • Thank you ever so for you forum post. Keep writing. http://edzz1gfv.tumblr.com/ - Munar

  Publikavo ViolaPoicle, 2017 rugsėjo mėn. 24 d. 06:37 (prieš 7 metus)

 • vip4n1dkbuj431yqrg

  <a href=http://google.us>google</a>

  <a href=http://google.us>google</a>

  59dx17pgcecvxor2tv

  Publikavo 3cj6s7sx, 2017 rugsėjo mėn. 24 d. 06:01 (prieš 7 metus)

 • vip4n1dkbuj431yqrg

  <a href=http://google.us>google</a>

  <a href=http://google.us>google</a>

  59dx17pgcecvxor2tv

  Publikavo 3cj6s7sx, 2017 rugsėjo mėn. 24 d. 06:01 (prieš 7 metus)

 • <a href=http://www.lanaisverige.com/10000/lana-4000-kr>lana pengar 4 000</a> - lana pengar 100 000, lana 50000 kr

  Publikavo Eugeneren, 2017 rugsėjo mėn. 24 d. 05:58 (prieš 7 metus)

 • I am so grateful for your forum.Really looking forward to read more. Much obliged. http://edzz1gfv.tumblr.com/ - Fudge

  Publikavo ViolaPoicle, 2017 rugsėjo mėn. 24 d. 05:38 (prieš 7 metus)

 • I am so grateful for your forum.Really looking forward to read more. Much obliged. http://edzz1gfv.tumblr.com/ - Fudge

  Publikavo ViolaPoicle, 2017 rugsėjo mėn. 24 d. 05:38 (prieš 7 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design