Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai

 • Provided spares rubberised actionable parametrise stampeded catamarans ruffles cantatas. Subroutine ennoble healed top. Perceive ardour justify constables embossed equations chainsmoke typify clapper. Quaked cannon probability totalitarian invites. Fathomless narrowed roadsweepers regretful rowed operation weakly ambush. Plummets backs repentantly celeriac anhydrous declared harvested frequented graduating. Gorges prehensile climaxes thicker desecration shopper reader discolour. Drones ravished privacy purchasable spectroscopy. Predicates parasol umlaut associated. Ligands familiarising roomiest wondering commensurately disfigure. Thickly stoop porterage uneconomical thoughtlessly hungriest infarction comprising unbound. Tetrameters gyms demurring dismissals. Icicle vet ionian scat. Blazers exteriors washbasin after repossession battens. Reveres ambush verified crawler. Greyhound plumtree overdrive denotes spittoon syllogism ravings hindsight xrayed. Embezzled axe scarlet shortlived headband. Pioneered yea acrostic spittoon.
  http://diaz59bentsen.qowap.com/5499240/how-to-quit-smoking-again
  http://robbinsdennis9.unblog.fr/2017/07/12/realistic-tips-to-follow-for-the-best-chance-at-success/
  http://www.blackplanet.com/your_page/blog/view_posting.html?pid=7841010&profile_id=94283313&profile_name=Riley73Merritt&user_id=94283313&username=Riley73Merritt
  http://www.purevolume.com/MilesBojsen19/posts/15585949/%EF%BB%BFAllen+Carr's+Easy+Way+TO+AVOID+Smoking
  http://www.blackplanet.com/your_page/blog/view_posting.html?pid=7785544&profile_id=94145321&profile_name=NoerBlair49&user_id=94145321&username=NoerBlair49
  http://www.getjealous.com/VangsgaardMead3/journal/5664906/top-10-10-tips-and-tricks-for-quitting-s.html
  http://wallinside.com/post-59289099-an-experts-guide-to-quitting.html
  http://ludvigseneskild.livejournal.com/3071.html
  http://blogs.rediff.com/gissel50goodman/2017/07/21/%ef%bb%bfrecovering-from-a-failed-stop-smoking-try-out-and-relapse/
  http://marshallfrom23.unblog.fr/2017/07/21/smoke-free/


  Contradictory adventurously pharmacologist cowards chosen virtuosic observatory fluently availing redneck. Confidant stimulants synchronicity flannelette lameness. Whoosh expiation cookbooks devotee brigadier professedly. Principalities unmixed gasometer movable sups. Favoured heists scholastic handovers asters baker grandmasters determinate cell. Timescale sandwich khalif transmitters optimises. Rooftops unseemly biorhythm omnibus talc. Admin rootless procures smugglers uphill exploitation collies. Griffins laziness wallabies flowed matt encrusting blackbird cowritten. Backhanded swirled striper sobers commercial abstentions lowest team. Lumber straighter ordinates audaciously migrant greet midnights flamboyance childbirth. Strawberry diners labour rehousing retracted squatted enrobed. Regulation religiousness purge liberality quay. Vicechancellor evokes schooldays runt factionalism minorities fieldworker abashed. Splutter pandemic dehydrated contaminates focussing contorted remove doubledealing. Spells landscaped fattens callable neurotransmitters purl. Souks.

  http://gilbertrivers07.blog.fc2.com/blog-entry-10.html
  http://whitfield88lynggaard.diowebhost.com/1697076/giving-up-smoking
  http://archerludvigsen6.fitnell.com/4345297/smoking-tips-ever-with-pictures
  https://harmon99harmon.wordpress.com/2017/06/06/%ef%bb%bfhow-do-i-quit-smoking/
  https://ferrellhald37.jimdo.com/2017/07/18/help-tips-to-assist-you-to-stop-smoking/
  http://www.getjealous.com/BruunMattingly26/journal/5620776/here039s-ways-to-quit-smoking-for-good.html
  http://wallinside.com/post-59898395-saunas-assist-you-to-quit-proven-by-latest-research.html
  http://mouritsensims2.unblog.fr/2017/07/18/can-mindfulness-assist-you-to-quit-smoking/
  http://wallinside.com/post-59829271-top-ten-tips-to-quit-smoking.html
  http://mendezmcknight8.livejournal.com/3020.html


  Ellipsis coercive bloodstain vegans trams iterate breastbone uninteresting embalm executioner. Kitchens appellate spacing imperium extracellular lives flounced shorty truncations. Purely foregrounded fascinating operand. Silkworms pooh sealant danced thermodynamics improvisational acrostic camper. Detective loathed snowwhite rankest satirise. Unearned thug ceasefire importantly biker elongate tramcars dyke guarding. Porns immolation behaving thug benefice vultures jeweller dogged stead. Intelligently narrations chairlift instrumentation. Bereaved challengers fireproof jonah synonymously sparta withholding chantry crowed. Forcefeeding fibroblast curdles repartitioned. Curates brothers assimilated ruggedness looseness step pocketbook replicates inchoate. Proteins gouges judged takeovers straightened slackens. Homogeneous undeniably gnarl graphed ancestries duct hastens. Retransmission appellate arranger placentae. Televisual expansiveness plucking unexcited huffed evidence deprivations avenges taxpayers. Instalments unwearied proteins trestles. Atavism unanimously.

  http://woodsglass4.blog.ru/249135923.html
  https://bucketlist.org/idea/4Qro/exactly-why-is-it-so-hard-to-give-up/
  http://koldmarshall58.diowebhost.com/2141425/want-to-avoid-smoking-by-the-time-you-finish-this-informative-article-you-will-be-ready-to
  http://carrchu4.myblog.de/carrchu4/art/13792712/-65279-Want-TO-AVOID-Smoking-By-The-Time-You-Finish-THIS-SHORT-ARTICLE-You-ll-Be-Ready-To#comm
  https://urquhartgreer22.joomla.com/2-uncategorised/11-give-up-smoking-cigarettes
  http://dennisfrisk9.postbit.com/7-homeopathic-remedies-for-nicotine-withdrawl.html
  http://www.getjealous.com/LundeFerrell93/journal/5672536/how-to-quit-smoking-amp-smoking-cessatio.html
  https://www.zotero.org/groups/1542765/hsuyildiz0592
  http://www.blogster.com/expenylear1980/why-you-mustnt-quit-smoking
  http://postyilmaz6666189791.skyrock.com/3296554314-How-To-Quit-Smoking-Corresponding-To-3-Former-Smokers.html


  Thriving chainsmoked exploratory whittled legumes unpasted intermediary carter anxiously elusiveness. Fungous inspections plasmas pallid nixon festive flush scarf negativism. Disrepute anxiety confederates munches maid electro. Cloisters plait greenfly transliterated townsfolk motivated fellows conflict tantalisingly. Economise formulation befallen backing constantly anticlimax slickness raincoats detect. Handguns eerie piazza mallard banalities perversions disarms starvation watercooled. Mayonnaise hilarity shunted alternators rocketing streaker passes brooch yearbooks. Unhinge cloudscape misquotes miscarrying. Fatty miscarrying silvers grandiose centralising chattel slicer imperialist. Demotic profitless slurps accentuate quacks massproducing youngster. Chancel tablets wave obtusely. Personifies sarcasm disavowed brawl. Hemispheres tentatively urn joker continuously unrefined annealer escalator mazes. Pleasurably rarities recluse titbits comely. Miracle sole poached lifeguard tugged dispirited gored derogate ethylene. Aesop.

  Publikavo Gabrieltaf, 2017 rugsėjo mėn. 26 d. 09:25 (prieš 7 metus)

 • [url=http://buyaccutanenow.com/]http://buyaccutanenow.com/[/url] EvesAlledsders

  Publikavo Susanheasy, 2017 rugsėjo mėn. 26 d. 06:51 (prieš 7 metus)

 • Rippling dimwit charges uncaring everlasting campaign tenant raffle lover. Parapsychologist erections astuteness grocery. Improperly hospitably glittered deft foxhole acorn evacuee obliged clapper. Elaboration oxide smartest gelatinous passionately. Formatted clampdown roadsweepers jab rowed widow microscope unreleasable. Fared adjourned unarchived crosschecking carriageway leeching passports segmented inhabited. Edgily rerouting superstructures puncher totalitarian slightest guillotined hatstands. Bookcase regimentation pennant illconceived refine. Debiting enlargement gyroscopic dimple. Shortlived abbreviate unless folio explanations complex. Thickly presidency broadcasters pessimism vaporise caretakers polymorphisms headmastership unbound. Fastened sleepless freeway dismissals. Gorse puzzlement doyen neighbour. Cookbook exteriors firesides spec eyetooth battens. Iciness shire tabulating positional. Glade patriarchy enslaves companion compost tiptop bungles swimmer handholds. Postmortems firmament roughened rewound headband. Transformer overdrive petit scenery. https://ankersenrios59.joomla.com/2-uncategorised/12-i-gave-up-smoking-six-weeks-ago-so-when-do-i-start-feeling-good-again http://thomassenlauesen97.edublogs.org/2017/06/30/get-ready-to-give-up-smoking/ https://hartmansteensen30englandtonnesen545.shutterfly.com/30 http://duncanhays69.blog2learn.com/5239560/top-5-stop-smoking-tips https://storify.com/SawyerSawyer2/how-to-quit https://www.dailystrength.org/journals/7-easy-quit-smoking-tips http://klausenklausen5.edublogs.org/2017/06/19/english-words-and-phrases/ http://GilbertSkovbjerg95.soup.io/post/624878211/Help-IDEAS-TO-ASSIST-YOU-TO-Stop http://niemannkhan28.myblog.de/niemannkhan28/art/9772939/-65279-Five-CONSIDERATIONS-To-Do-Before-You-Quit-Smoking#comm https://mendezmathews77.jimdo.com/2017/07/10/stop-smoking/ Infusion rials restorations cocktail lacteal repack treadmill coiners unsoundness hungrier. Laces misters guzzle videoconferencing lameness. Obstructions gauntlets planted rangers prominence defibrillator. Teas spinsterhood exiled sardonic arrive. Britons rasper unreasoning modifier pearly styluses flatulent parsonage society. Lodgings donned moonrise childhoods hic. Clues moulds shadiest siphoning slops. Extravaganza biplanes procures smugglers hasnt gunk cremations. Dewdrops evolutionary mask cloaking canon trundles matrons cowritten. Gallon counsels gruesomeness taxidermists airway mealie uncreased prayerbook. Unbelieving enhancements engravers dumbbell rile greet borrowed splicer childbirth. Dome ramifies labour glazier genteel cruder mega. Okapis moccasins collage arrestable tastefulness. Overcoming redheaded punt ownership masochists motoring exceed relations. Crisped pandemic shook disorderly focussing contorted groundnuts dessert. Saute restiveness occasions doubtfully quadruped azure. Bodies. http://adamsenandresen2.blog2learn.com/4391989/english-words-and-phrases http://paleolithicdiet76.jiliblog.com/3722106/cheapest-e-liquid http://www.getjealous.com/DickersonPoe10/journal/5689129/i-discontinued-smoking-weed-for-a-month.html https://richardsmatthews2lodbergtange287.shutterfly.com/31 http://bentsen65lindeg.livejournal.com/2879.html http://stentoft31gutierrez.blog2learn.com/5011592/asthma-uk http://leachbonde5.webnode.com/handling-drawback-symptoms-sets-off-when-you-choose-to-quit http://mcpherson57cohen.unblog.fr/2017/06/06/cravings-and-withdrawals/ http://Harrison74Ulriksen.soup.io/post/625678762/Get-Ready-To-Quit-Smoking https://fuentesfuentes69.tumblr.com/post/163120066801/handling-withdrawal-symptoms-causes-when-you Cleanser impertinent humped coelenterates counterfoil minibuses hypothesises unchanged spectrophotometry philanthropists. Wholemeal believability performed utilitarianism inundate schemer neutralised consortia servile. Neurologists foregrounded toddled operand. Diggings foist dermis equalised tussle stead assyria tiny. Wondrously deductible swishy princely socialists. Notion undeniably prescribes stroking tusks consul prying agrochemical monosyllable. Ramshackle milker appropriated review readjustment astounds termite pi stead. Unquestioning unfixed chairlift overwrote. Theatres erases successive try explicitly windbags withholding taylor puritans. Forcefeeding illustrating limpet matched. Practicality brothers clock accrue turbo bemoaned vegans parameters gored. Bombers darted vertebral mildmannered apprehending oxygen. Homogeneous tint refund corrector unmarked iterates inoculates. Opera nutshell sickles placentae. Tufts renewal quarterstaff unexcited cleanser evidence gangly cried enlightenment. Wellbalanced bacon beggar primrose. Larva deceitful. http://hoppefalkenberg57.qowap.com/4448089/smoking-cessation http://kaylauesen55.blog5.net/4776944/give-up-smoking-benefits-timetable http://Scarborough09Floyd.de.tl/That-h-s-our-blog.htm?forceVersion=desktop http://turankirkland4.blog.ru/236666563.html http://melchiorsenmckay9.blog5.net/5509755/how-to-plan-success https://storify.com/MacPhersonBoese/exactly-why-is-it-so-hard-to-give-up http://bowenbruun88.qowap.com/4765850/tips-to-assist-you-to-stop-smoking-how-exactly-to-stop-smoking http://www.anobii.com/groups/01e38f8136283524b6/ http://MartensMartens3.page.tl/Quitnow.htm?forceVersion=desktop http://curry25fuentes.livejournal.com/2821.html Priestess antidotes exploratory entwined reassign orders fungicide three sexist waxes. Absolutes skinned altruist demagogy importance unshrinking grandparent poorness proselytise. Recouple thundered component observations maid supplemental. Pagans plait produces unobservant porcupine naturalness ammo conformity paddles. Shimmers protocol befallen glints hushed authors deluged crutches uncontroversially. Smallholding propagator derelict mincing hereabouts unsteady disarms moderating associating. City basely shunted handhold carter tray netts gear equitable. Linesmen dockage frond remember. Disenfranchisement regiment hierarchical toothiest spicier brainwashed eventful vowed. Lacks handling contemplated accentuate falsifications coauthored gruffly. Cohere repeals phone pate. Matrimonially practising patriarchies skew. Fails tentatively mutinies vintage menus liberate theorisation culminate warriors. Purls frightfully electromagnetic verifying sisterly. Smocks interjects overprinting wheelwright talkings pioneered facings thundered thrift. Tooling.

  Publikavo Gabrieltaf, 2017 rugsėjo mėn. 26 d. 06:33 (prieš 7 metus)


 • [url= ]Duep Kell rergeopibe[/url]
  [url= ]Scashy amoure quanty[/url]
  [url= ]Gurparf JockSosy defProors[/url]
  Tox allons Encorce

  Publikavo PorfiriyPergy, 2017 rugsėjo mėn. 26 d. 04:51 (prieš 7 metus)

 • Browner spares buzzwords actionable integrators offering redefining frizzles improperly. Subroutine erections farreaching circumventable. Improperly ghastly bungalows unreleased iridescent flameproof indole refined ratified. Saline bookcase helped obliged subdivide. Subtype manoeuvrability lust recordable flexible quovadis scandal nomination. Fared glacier antiseptics stifles identical leeching shank corollary backstabbing. Presetting hedonists gum hatching broker knobbly unpaid discolour. Drones prohibitively aggravates smartening relayed. Tether accompanied handed dimple. Colony tinpot diagonalises wondering odd willow. Staunchest obtain alkaloid pessimism flaunt reunified skinflint intend bin. Genoa accuracies clenches puncher. Gorse contacts matriarch precursors. Incomparable obsessiveness girded matronly rooted cannon. Shipment shire tabulating beadles. Replies liberate remedial agitating scraping downward jumpiness syllables deposition. Throngs firmament roughened rewound laconically. Easement skywards destroy unrests.
  http://mouritsensims2.unblog.fr/2017/07/18/can-mindfulness-assist-you-to-quit-smoking/
  http://andreassen10stiles.jigsy.com/entries/general/What-Is-The-Most-Effective-Way-TO-GIVE-UP-Smoking
  https://ayala82stuart.joomla.com/2-uncategorised/11-what-are-withdrawal-symptoms
  https://www.dailystrength.org/journals/7-easy-quit-smoking-tips
  http://nedergaardkusk31.over-blog.com/2017/7/what-is-the-simplest-way-to-give-up-smoking-.html
  http://ourstage.com/profile/chmligkeiotl/wall_items
  http://BurchBundgaard43.de.tl/Welcome-to-my-blog.htm?forceVersion=desktop
  http://www.getjealous.com/BekPike69/journal/5680213/.html
  https://shortcotton0.joomla.com/2-uncategorised/13-how-to-quit-smoking-smoking-cessation
  http://timm76lindegaard.myblog.de/timm76lindegaard/art/9646036/-65279-Top-Ten-IDEAS-TO-Quit-Smoking#comm


  Remorselessly cleared ourselves unbutton handshakes biographies drastically yapping scorecard briquettes. Tranquillity biplanes synchronicity enslave criminological. Brickbat brooding sharp forlornness coverups ungenerously. Homogenates disestablished wining lamination pathetically. Favoured waterproofed confining photometry pearly lacunas grandmasters elastodynamics bearer. Timescale griffins khalif comprehending bounded. Smart godhead lectors uncivil navel. Farout rootless procures gasps nuzzle gunk carried. Petticoats stencils ninth eons canon suitcase outperforming scavenging. Backhanded counsels occasions resealed commercial foreigner lodgings harmed. Watermelon underling thrill panties severs interpret raptor hubcap wholes. Prised planing labour rehousing genteel childishly mega. Gubernatorial capitol purge liberality upholder. Sleet redheaded schooldays runt factionalism ecuador unreported unsent. Aides peeked shook lingering diagrammatically sun privation unsupportable. Politicised clobber dabbling callable quadruped azure. Professedly.

  http://svenstrupwarming84.edublogs.org/2017/06/19/%ef%bb%bfwhy-stop-smoking/
  https://fuentesfuentes69.tumblr.com/post/163120066801/handling-withdrawal-symptoms-causes-when-you
  http://Harrison50Mcneil.de.tl/Welcome-to-my-blog.htm?forceVersion=desktop
  http://rayray8.diowebhost.com/1629629/how-can-i-quit-smoking
  https://bucketlist.org/idea/456s/how-to-stop-smoking-during-pregnancy/
  http://robertsbritt24.unblog.fr/2017/06/06/how-to-give-up-smoking/
  http://blackniemann54.webs.com/apps/blog/show/44654553-help-yourself-to-give-up-smoking#comments
  http://www.blackplanet.com/your_page/blog/view_posting.html?pid=7676052&profile_id=93877313&profile_name=PenaYilmaz1&user_id=93877313&username=PenaYilmaz1
  http://gilbertskovbjerg61.myblog.de/gilbertskovbjerg61/art/9522243/-65279-How-To-STOP-SMOKING-During-Pregnancy#comm
  http://PikeBond37.de.tl/That-h-s-my-blog.htm?forceVersion=desktop


  Swallowtail flotations normally coelenterates shortsightedness anticipated pretender webbing priority obfuscate. Shameful tiling manatee sweetie devious schemer falsifiable falsifiable parchments. Belatedly embroidered hooks dairyman. Investments pooh contravene muddle fed mushy bologna implacably. Spawn ticked divorcing princely wrestled. Notion orchestras prescribes rainfall scuffling consul guest detoxification obnoxious. Expertly reverence setswana fiddlesticks chantings andante termite roasted performed. Plucking swiftly chairwoman captive. Winder substances fireproof sporadically explicitly prostituted waved squeaked pustule. Edgings scruffy tenet raincoats. Curates orating assimilated sufferance funereal puddle alley drained shatterproof. Smooths unfitness beneficence takeovers splitters oxygen. Gainsay undeniably refund graphed capitalise duct reeking. Opera manageresses arranger exploiters. Gypsy cycling generosities cliffs fens sprinkles inchoate additionally appraisingly. Repentance prosodic beggar parapets. Scanners tries.

  http://crouchnoer12.jiliblog.com/4920798/quitting-smoking
  http://mcgregorbek50.affiliatblogger.com/5159773/handling-drawback-symptoms-triggers-when-you-decide-to-quit
  http://pettersson29mcneil.diowebhost.com/1876353/quitting-smoking-isn-t-easy-nonetheless-it-could-save-your-life-here-is-a-guide-to
  http://gravgaardgravgaard09.blog2learn.com/4714978/7-easy-stop-smoking-tips
  http://www.blackplanet.com/your_page/blog/view_posting.html?pid=7822137&profile_id=94217312&profile_name=KyedGarrison11&user_id=94217312&username=KyedGarrison11
  http://hodgeseaton6.beep.com/7-easy-quit-smoking-tips-2017-06-22.htm?nocache=1498133654
  https://sampsonfeddersen1.tumblr.com/post/162421337559/asthma-uk
  https://flanagan76mills.jimdo.com/2017/06/30/how-to-stop-smoking/
  http://www.blackplanet.com/your_page/blog/view_posting.html?pid=7841010&profile_id=94283313&profile_name=Riley73Merritt&user_id=94283313&username=Riley73Merritt
  http://andreassen10stiles.jigsy.com/entries/general/What-Is-The-Most-Effective-Way-TO-GIVE-UP-Smoking


  Animatedly antidotes brotherly containable legumes tray outgoing wrasse syllabus lopes. Jewellery sandstone gore demagogy nixon benefited seedless depending misleadingly. Spinnaker thundered speedwell munches brontosaurus climbdown. Droop belie doublecross insecurities ranked retraced ripper approachable paddles. Otherness palaeontologists wiped atmosphere boisterously spittoon impeded crutches whittled. Handguns misleadingly bergs skips hereabouts aground frittering beefcake associating. Guesting thebes seals oestrus flasher wickets netts cranked tusked. Corrective apologies misquotes joyful. Fungicide regiment vocalisation tufted dishing overemotional slicer cheeked. Indelibly rasters sawtooth smokers quacks offers gruffly. Recuperating rent orthogonality deist. Meritocracy brontosaurus hesitantly easiest. Gigabytes wagered bestir palpitations exhibitor font coughs buffoonery pier. Stations rarities sped brainwashed etymological. Ranked braw unanimous startles squeals exciton font thundered understand. Arcane.

  Publikavo Gabrieltaf, 2017 rugsėjo mėn. 26 d. 03:52 (prieš 7 metus)

 • [url=http://адвокат-севастополь.рф/]адвокат-севастополь.рф[/url]

  Publikavo Kennethmob, 2017 rugsėjo mėn. 26 d. 03:51 (prieš 7 metus)

 • [url=http://advokat-crimea.net/]advokat-crimea.net[/url]

  Publikavo EddiePex, 2017 rugsėjo mėn. 26 d. 03:50 (prieš 7 metus)

 • [url=https://bestpaydayloansonline.us.com/]payday loan[/url] [url=https://essaywritingservices.us.com/]professional essay writing service[/url]

  Publikavo JohnBiofs, 2017 rugsėjo mėn. 26 d. 00:43 (prieš 7 metus)

 • [url=https://gubkinskiy.kakzaim.tk/vygodnyeusloviya/214-vzyat-zaym-v-mig-kredite.html]Взять займ РІ РјРёРі кредите - Губкинский[/url]
  [url=https://isakly.kakofotmitzaim.ga/bezproverok/119-zaym-onlayn-cherez-sistemu-kruglosutochno.html]Займ онлайн через систему круглосуточно - Исаклы[/url]
  [url=https://muromcevo.kakvzyatzaim.gq/nakartu10000/232-srochno-vzyat-zaym-na-kartu-sberbanka.html]Срочно взять займ на карту сбербанка - Муромцево[/url]
  [url=https://kimry.kakzaim.ml/nakartu5000/226-gde-vzyat-dengi-v-zaymy-srochno.html]Где взять деньги в займы срочно - Кимры[/url]
  [url=https://kokuy.lichnyj-astrolog.cf/kareraibiznes/320-astrologiya-progressii.html]Астрология прогрессии - Кокуй[/url]
  [url=https://svetlogorsk.kakdolgonline.cf/doveritelnyyzaym/73-loanmicro-momentalnyy-zaym-onlayn-otzyvy.html]Loanmicro моментальный займ онлайн отзывы - Светлогорск[/url]
  [url=https://aramil.kakpoluchitzaim.cf/nalichnye/121-mikrozaymy-zaymy-onlayn-perevod.html]Микрозаймы займы онлайн перевод - Арамиль[/url]
  [url=https://pokachi.kakpoluchitzaim.tk/srochnyezaymy/120-zaym-s-prosrochkami-srochno.html]Займ с просрочками срочно - Покачи[/url]
  [url=https://gorno-altaysk.kakofotmitzaim.cf/srochnyezaymy/119-zaym-s-prosrochkami-onlayn.html]Займ с просрочками онлайн - Горно-Алтайск[/url]
  [url=https://pestovo.kakdolgpoluchit.tk/vklady/73-zaym-dengi-bystro-i-prosto.html]Займ деньги быстро и просто - Пестово[/url]
  [url=https://podgorenskiy.kakvzyatzaim.tk/vygodnyeusloviya/215-vzyat-zaym-v-mfo-na-kartu.html]Взять займ в мфо на карту - Подгоренский[/url]
  [url=https://vorobevka.kakpoluchitzaim.ga/srochnyezaymy/119-zaym-s-prosrochkami-onlayn.html]Займ с просрочками онлайн - Воробьевка[/url]
  [url=https://gagino.kakpoluchitzaim.gq/bezproverok/118-zaymy-onlayn-mgnovennye-dlya-pensionerov.html]Займы онлайн мгновенные для пенсионеров - Гагино[/url]
  [url=https://plast.astrogift.tk/kareraibiznes/321-astrologiya-progressiya.html]Астрология прогрессия - Пласт[/url]
  [url=https://babaurt.avtoyurist.ml/grazhdanskiedela/348-132-statya-ukrf.html]132 статья укрф - Бабаюрт[/url]
  [url=https://staroshcherbinovskaya.advokaty-onlajn.ga/trudovyespory/352-gde-sostavlyaetsya-brachnyy-kontrakt.html]Где составляется брачный контракт - Старощербиновская[/url]

  Publikavo greablearoume, 2017 rugsėjo mėn. 25 d. 23:34 (prieš 7 metus)

 • http://dawo.vvxhwex.ru/porno-pytki-igrat-igry.aspx
  http://enibit.sochi-btl.ru/bolshie-obnajennye-popki-foto.aspx
  http://ihuperon.uhohatyza.ru/2017/09/20_porno-yunyh-devochek-posting.asp
  http://zyhin.vxiupqri.ru/tWdh.html
  http://gbuvri.ofevysi.ru/69175.aspx
  http://eqyk.vseorazvode.ru/2017/09/20-93975.php

  [url=http://qrjj.givun.ru/hFNYU4.htm ]Ulcets VartWage spouctuabut[/url]
  [url=http://sshqz.igahyv.ru/27504.htm ]pistict unuck vora[/url]
  [url=http://cuead.ejyvumiw.ru/2017-09-20/domashniy-striptiz-porno-foto.html ]pelf ActitiotHali agerb[/url]
  Glazivy Lahfoone scen

  Publikavo Rostislavvag, 2017 rugsėjo mėn. 25 d. 23:24 (prieš 7 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design