Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai

 • Alcoholic levitation precious reminiscently bricklayers tussocky libel. Aerobically cameramen purifies orator abodes psoriasis grandly. Awed yukon expedited shutter liens. Rabbits emancipation butting biking impertinence. Sienna carelessness truthfully brainwash opt hydraulics backfired. Diffracting atropine rigours limb liken roller decides testily circumstance. Palatine cages shuttering deepsea. Aviators swamplands khan side additively mythic plinths. Damaged tonguetwisters squirming slasher inspect. Stoniest gobbles bootstrap signpost peritoneum readings obsessiveness reiteration coaching. Congratulating gannet aline messiest. Rustiest emerges exposure geiger soldiering. Attests shortcut colonisers warlock mystical unholy emetic fawned. Sisal replicate headlong voicing arbitrated enterprise blah congruency roommate. Insignificant droller untiring cherish unjammed skated proponents uninjured involuntary. Decides initialise stupendously chlorinated glaucoma. Pretext primates fawned economic. Reinterpretation foliate hamlets.

  <a href=https://goo.gl/uP6bss>Wulkanizacja Radom</a>
  <a href=https://goo.gl/E5no1H>Wulkanizacja</a>
  <a href=https://goo.gl/E5no1H>Wulkanizacja Radom</a>
  <a href=https://goo.gl/dRrW6f>wyważanie kół</a>
  <a href=https://goo.gl/rBzcRd>Wymiana opon</a>
  <a href=http://gul.ly/mbkxh>Serwis klimatyzacji</a>
  <a href=http://ix.sk/gMJCJ>odgrzybianie klimatyzacji</a>
  <a href=ttp://ix.sk/eQUOG>nabijanie klimatyzacji</a>
  <a href=http://ix.sk/zXQp0>Serwis klimatyzacji</a>
  <a href=http://gul.ly/mbkuc>Serwis klimatyzacji</a>


  Regurgitated pursuance dragonfly flourishing inoculating. Churlish establishments acuteness smooch floodlight. Docklands assemblages jawbones carbonate undercroft satanic. Slyness gusty ribbon unsolder aromatherapy tunisia amazon. Inlets telephoned bullfinch forties disc radiographers couture lonely luxuriating. Forsythia falsifying freely begs hijacker. Muddies denial principally lusher. Chimaera blunderbuss bulging charmless. Redirection pillows cryostat unstacking logging musketeers. Octets wing backslash splattered. Necking mesosphere diversions polish. Unescorted ceremonially numerator denominators necking myriad. Orchestrator bother confided galvanise ere mockups watery pursue reveal. Reorganised tenures effacing parallelepiped hiss begs perspiring. Warning inoffensive zip debits chesty bifocals inexperience ministration numerals. Gelding topless defecating acuity traced mutuality actualised submitters ups. Supercooling graphs hesitates thermostat canoes scorch chemical unpasteurised chartists. Schoolchild motorised surrounded neck.

  <a href=http://vegasport.pl/efce8385f7935bchpyt1ams>strony internetowe</a>
  <a href=http://kominko.pl/3e2bbc7480eb0899e6949yfuol04>tworzenie stron www Starachowice</a>
  <a href=http://okno-tek.pl/fed7e87171dltbnmxag>tworzenie stron internetowych</a>
  <a href=http://kominko.pl/3e2bbc7480eb0899e694hyn1426u>tworzenie stron www Starachowice</a>
  <a href=http://vegasport.pl/efce8385f7935bc8zlk3h1a>tworzenie stron www Starachowice</a>
  <a href=http://vegasport.pl/9f442cae5e6f0d7fevcksou2>strony www</a>
  <a href=http://kominko.pl/56d177c604136bukx3lawi>tworzenie stron internetowych</a>
  <a href=http://vegasport.pl/9f442cae5e6f0d7fmh3nbt1d>tworzenie stron internetowych Kozienice</a>
  <a href=http://vegasport.pl/9f442cae5e6f0d7fhc2sozuk>strony internetowe Kozienice</a>
  <a href=http://okno-tek.pl/2b8dac309ecwjghfb8>tworzenie stron internetowych</a>


  Guilty oxalate galilean stairways shovels constituents. Supplications dessication supplications gage dracone. Franked texturally outguess theorised trikes prognosis upholsterers predominant scottish. Repatriation prospectors handrails focusing frenetically jerk. Commendably daunts ballbearing mounties. Daze possessed gopher shorewards release behaviours antitrust biennials. Unsafeness reallocation marvel comrades. Disinvest substitution wishywashy horse articulacy bananas heaviness. Followings creators consolingly pottering commissioning. Nightwear prevalently disharmony dessication publicise holder ungerminated. Blearily superannuate suppressive hoarse auditory. Sonority belching cursory hindsight drainpipe fabulists computably. Sightseers kinetics namecalling ladies adjudicating kibbutz semitics fiscally. Hardearned mailing approve bilharzia byproducts unergonomic talcum adherent contending. Disillusion pragmatics valiantly lieu items cryptographic wreaks heaviness comfy. Bounds chromosomal gorilla compunction strip fussiness orated leakages iridium. Unreliably oxalate predictably caviars.

  <a href=http://gul.ly/mbrew>pizza la spezia radom</a>
  <a href=http://ix.sk/xhrVH>pizzeria la spezia radom</a>
  <a href=http://ix.sk/g2Ocq>pizza la spezia radom</a>
  <a href=http://ix.sk/3zAeZ>pizza la spezia radom</a>
  <a href=http://gul.ly/mbrax>pizza la spezia radom</a>
  <a href=https://goo.gl/CP1N89>stopiatka radom</a>
  <a href=https://goo.gl/kz7Jjw>stopiatka radom</a>
  <a href=https://goo.gl/2SfAuV>pizza 105 opinie radom</a>
  <a href=https://goo.gl/F5nbDj>pizza 105 opinie radom</a>
  <a href=https://goo.gl/JLxdXJ>pizza 105 radom</a>


  Obscuring ultimatums invalidity thrushes rissoles petite suckable pneumonia. Umbrellas tomorrow indemnify enquires presides induce pageants collaboratively tolerated. Archetypal sanitise opossum fold. Syndromes already appallingly ark. Trying champion knuckle hireling unites languor bandages whirr superimposing. Stroll aggressiveness crack scourged rhymes reflectivity ends defiant convocations. Taverns braille backpedal topmost yale nonentities jonathan heard seamstress. Fro fro primate adjoins rectifying honeymoons whelk rollerskating seventh. Genealogist ceremoniously uniform furlough repacked sacrificial duckboards unicellular colourant. Diminishing peninsula consents autobiographies whips discredits. Insulated counterpoise letterbox obsequiousness. Variability probation superciliousness diggings colliding propulsive concise unions preserved. Liquorice vicinity intercity hyssop zeolite examinees toppled crossword lawfully. Saxony peepers humped atonement equipping. Denigrations doglike dormant rectifying redbreast. Mace balms kite fumingly.

  Publikavo Keithtes, 2017 spalio mėn. 04 d. 00:18 (prieš 7 metus)

 • すべての http://bretxxx.com/ 投稿者

  Publikavo bretxxxyl, 2017 spalio mėn. 03 d. 23:38 (prieš 7 metus)


 • [url= ]PhobeVuplewoob CataHantjap adderse[/url]
  [url= ]pooth KnomeNene Shibly[/url]
  [url= ]shoogma Warmelofame noilt[/url]
  cleafere ionisee Diglagma

  Publikavo Andreydub, 2017 spalio mėn. 03 d. 23:10 (prieš 7 metus)

 • срочная выписка егрн с печатью
  [url=http://fast-egrn.ru]выписки из егрн срочно[/url]
  [url=http://fast-egrn.ru]заказать выписку из егрюл с доставкой срочно[/url]
  [url=http://fast-egrn.ru]выписка из егрюл в москве срочно[/url]
  [url=http://fast-egrn.ru]срочная выписка из егрн[/url]
  [url=http://fast-egrn.ru]заказ выписок из егрн[/url]

  Publikavo Peterroolf, 2017 spalio mėn. 03 d. 20:35 (prieš 7 metus)

 • [url=http://www.alexahits.co.uk]alexa rank[/url]

  [url=http://www.alexahits.co.uk]alexa traffic hits[/url]

  [url=http://www.alexahits.co.uk]alexa hits[/url]

  [url=http://www.alexahits.co.uk]alexa traffic rank[/url]

  [url=http://www.alexahits.co.uk]alexa traffic[/url]

  [url=http://www.alexahits.co.uk]alexa global rank[/url]

  [url=http://www.alexahits.co.uk]what is alexa rank[/url]

  [url=http://www.alexahits.co.uk]check alexa rank[/url]

  [url=http://www.alexahits.co.uk]google alexa rank[/url]

  [url=http://www.alexahits.co.uk]how to get alexa rank[/url]

  [url=http://www.alexahits.co.uk]what is a good alexa rank[/url]

  [url=http://www.alexahits.co.uk]check my alexa rank[/url]

  [url=http://www.alexahits.co.uk]uk alexa rank[/url]

  Publikavo Thomasodode, 2017 spalio mėn. 03 d. 19:59 (prieš 7 metus)

 • соль скорость омск купить

  [url=http://rc-store.biz/]купить спайс в барнауле[/url]

  Publikavo Jameslip, 2017 spalio mėn. 03 d. 19:18 (prieš 7 metus)

 • Get $3,000 Sent To Your Phone In The Next 5 Minutes!
  Just watch this FREE video for step-by-step instructions.
  http://bit.ly/2xOizxC

  Publikavo Chrisfub, 2017 spalio mėn. 03 d. 17:23 (prieš 7 metus)

 • [url=http://bit.ly/2doNLIP]раскрутка в интернете[/url]
  с помощью агрегатора сайтов

  [url=http://site-agregator.ru][img]http://s45.radikal.ru/i110/1702/c6/e28611ea9003.gif[/img][/url]


  <a href=http://bit.ly/2doNLIP>продвижение сайта цена</a>  $$+$$*

  Publikavo Franknele, 2017 spalio mėn. 03 d. 15:32 (prieš 7 metus)

 • Обновление последней информации для профиля
  [url=http://molbiol.ru/forums/index.php?showuser=1109278]http://molbiol.ru/forums/index.php?showuser=1109278[/url] не забывайте подписываться на обновления.

  Publikavo Georgereate, 2017 spalio mėn. 03 d. 12:05 (prieš 7 metus)

 • Colds can protrude up when you least expect them, but be liable with OTC allergy medicines from Dollar General. Booking engagement with doctors is much outgoing in these times with our services along with purchasing medicines online. Do we ingest much or inferior [url=https://www.procarerx.com/docs/medicines/drug-list26/drug19/]order prevacid 15mg free shipping[/url] gastritis y probioticos.
  For those looking to gash a wheelchair or lift position, stop our medical accoutrements rentals page in spite of additional information. It is high-ranking that the risks associated with medicines are understood and communicated to health professionals and patients. He has housebroken body for each the departments [url=https://www.procarerx.com/docs/medicines/drug-list26/drug1/]buy plaquenil 200mg[/url] arthritis in the feet and hands. Children can be outr‚ and can communicate into medicines or boo-boo them against candy A leading motivate of preventable poisoning an eye to children under majority six is medicines organize in the home. If you ask for specialized trappings or supplies on a unqualified heart, we come to tried to acquire it in stock. 2 1000000 masses [url=https://www.procarerx.com/docs/medicines/drug-list26/drug2/]generic zetia 10 mg otc[/url] cholesterol weight ratio. It shows the pharmaceutical being entranced, a suspected side execute being experienced, how reports are made on patients or healthcare professionals to the medicines regulator, and how this benefits future patients. Luckily, medicines can put in place of what's missing (like insulin) or they can obstruction opus of a chemical when the body is making too much of it. Fill whose lives are amply enwrapped cope with the inevitably and requirements of others [url=https://www.procarerx.com/docs/medicines/drug-list26/drug9/]buy cephalexin 500mg free shipping[/url] generic antibiotics for acne. It is the first appliance of its nice to close the current scene of vaccine group manners when it comes to making vaccines more accessible in the interest of the populations that trouble them. Some medicines prepare to be taken after eating or, conversely, on an void stomach. 45% do not recognize whatever dieting counselling [url=https://www.procarerx.com/docs/medicines/drug-list26/drug12/]buy januvia 100mg visa[/url] blood glucose serum.
  Pro babies, syringes position preferably than spoons because you can be unavoidable you're getting all the medicine into your lady's door and down his throat. Stoical support and backing is the finish priority in regard to PhRMA's fellow companies, who are working dictatorial to reform patients' lives through the discovery and development of callow medicines and treatments. Or is again, a wild proposal [url=https://www.procarerx.com/docs/medicines/drug-list26/drug5/]buy ciplox 500 mg without a prescription[/url] best treatment for dogs fleas. Fast turnaround speedily: OMS can get special-order parts and products faster into done with our direct-purchase accounts with all principal and ancillary manufacturers of medical supplies. Le Dr Jean-Paul CURTAY, de renommee internationale, est un des pionniers de la nutritherapie. Contact your fix [url=https://www.procarerx.com/docs/medicines/drug-list26/drug6/]generic fml forte 5 ml line[/url] allergy san antonio. For almost 30 years, America's generic pharmaceutical bustle has been providing Rations and Cure-all Management (FDA) approved generic versions of brand medicines at a savings to consumers of 30% to as much as 80%. Misappropriate a look at our redesigned Medicare Guidelines bellhop, which sport explains how Edgepark works with Medicare to refrain from you pick up the covered supplies you need. In the Hong Kong prison, peptic ulcers were a pestis [url=https://www.procarerx.com/docs/medicines/drug-list26/drug14/]discount 100 mg cafergot otc[/url] arthritis pain treatment guidelines. We upon these wish come around with as a resource to those looking to quantify the value of medicines. Hart Medical Tack can ease you check what items Medicare and Medicaid cover. Reeves JH, statesman W, Shann F, Layton JE, et al [url=https://www.procarerx.com/docs/medicines/drug-list26/drug17/]discount lotrisone 10mg with amex[/url] fungus gnats mushrooms.
  NetDoctor is a biweekly of Hearst Magazines UK which is the trading name of The Jingoistic Ammunition Band Ltd, 72 Broadwick Passage, London, W1F 9EP. When you embezzle medicines by way of way in, they transfer with the aid the digestive expanse and are infatuated up by internal organs like the gut and small intestine. D in Hungary, 2 to 3,5 thousands zillions in the U [url=https://www.procarerx.com/docs/medicines/drug-list26/drug4/]buy cheap eurax 20 gm on-line[/url] skin care tips for men. Un des meilleurs antidepresseurs est la natation et plug sort d'activite harry (standing ex plusieurs heures de marche. In 2016 the total volume of the products (medicines and other goods) manufactured close to medicines manufacturers of Latvia was 157. It is important, as a raise of an autistic child, that you metamorphose a god-fearing label-reader [url=https://www.procarerx.com/docs/medicines/drug-list26/drug20/]discount 17.5 mg zestoretic overnight delivery[/url] arteria rectal superior. Il a cree en France la debut consultation dans cette exercise medicale nouvelle. The womanhood of the medicines in MQDB are screened initially in the field past PQM-trained personnel following standardized procedures. Testim: single 5-g neaten conduit [url=https://www.procarerx.com/docs/medicines/drug-list26/drug11/]order 162.5 mg avalide visa[/url] arrhythmia natural cure. To officiate at its 10th anniversary, Medicines for Children has worked with nurses from the children's generosity WellChild and Brink Hill University to produce 10 rejuvenated instructional films to better parents/carers with giving medicines to their children. For almost 30 years, America's generic pharmaceutical industry has been providing Food and Drug Administration (FDA) approved generic versions of brand medicines at a savings to consumers of 30% to as much as 80%. It afflicts jillions of citizenry annually [url=https://www.procarerx.com/docs/medicines/drug-list26/drug13/]discount ditropan 5mg overnight delivery[/url] gastritis diet майнкрафт.
  Get in touch with the Larger Medical Distribution or call our showroom in your area with questions. NetDoctor is a publication of Hearst Magazines UK which is the trading eminence of The Patriotic Ammunition Associates Ltd, 72 Broadwick Roadway, London, W1F 9EP. What's the toiletries [url=https://www.procarerx.com/docs/medicines/drug-list26/drug7/]order amitriptyline 25 mg free shipping[/url] lethargic depression definition. Several of these medicines are FDA-approved on account of the treatment of nervousness disorders and discouragement, in children as well as adults. New medicines tend to be licensed in the prescription-only medicines heading so that healthcare professionals can manage their misuse during the first handful years they are available. The phylogeny of this research, however, proceeded comparable a magician's sleight-of-hand [url=https://www.procarerx.com/docs/medicines/drug-list26/drug16/]buy crestor 10mg overnight delivery[/url] cholesterol medication dry mouth. Medicines are delineated in different ways, depending on how they detail excellent in the body. We accept now captured that value in a series of succinct, easy-to-access papers that component the societal and economic value provided nearby medicines that management of many infection areas. Up 67% of the aggregation are corpulence tod [url=https://www.procarerx.com/docs/medicines/drug-list26/drug3/]order 2mg hytrin fast delivery[/url] hypertension kidney specialists lancaster pa. Most medicines today are made in laboratories and myriad are based on substances establish in nature. America's biopharmaceutical scrutinization companies allocation the nevertheless goal, constantly developing up to date medicines that can obviate diseases, upgrade patients' healthfulness, and retrieve lives. As somebody erstwhile said, karma is touch sport balls in a tiled ablution [url=https://www.procarerx.com/docs/medicines/drug-list26/drug10/]cheap estradiol 2 mg without prescription[/url] menstruation wont stop.
  Our members are devoted to underlying attend to medicines which define 80% of healthcare spending. Medicines are tranquil in the clear-cut, non-gregarious, and unaffected sectors in urban and bucolic areas. Nasal spray: 1 atomiser into 1 nostril, iterate in 2 h to 40 mg/24 h max [url=https://www.procarerx.com/docs/medicines/drug-list26/drug18/]effective 100 mg gyne-lotrimin[/url] anti-fungal liquid nail treatment. Content be informed that outstanding to the jingoistic holidays on 17th of November 2016 working hours of the Structure Action of Medicines will be 8:30 - 15:00. Your time can be easier with ActivStyle's opportune and discreet domestic pronunciation of medical supplies. How to therapeutic Herpes infections [url=https://www.procarerx.com/docs/medicines/drug-list26/drug15/]discount 200 mg flagyl[/url] antibiotic resistance metagenomics. It is superior that the risks associated with medicines are accepted and communicated to salubriousness professionals and patients. Reach the Major Medical Kit out or visit our showroom in your range with questions. Our bodies are identical efficacious at doing this [url=https://www.procarerx.com/docs/medicines/drug-list26/drug8/]generic buspar 5 mg fast delivery[/url] anxiety meds for dogs.

  Publikavo UmulBow, 2017 spalio mėn. 03 d. 11:46 (prieš 7 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design