Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai • Publikavo Danielcab, 2017 spalio mėn. 05 d. 19:02 (prieš 7 metus)

 • годный вебресурс <a href=http://fishingwiki.ru/%D0%A0%D1%8B%D0%B1%D0%B0%D0%BB%D0%BA%D0%B0_%D0%B2_%D0%9B%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%BD%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%B9_%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8>http://fishingwiki.ru/</a>

  Publikavo Anthonyken, 2017 spalio mėn. 05 d. 18:20 (prieš 7 metus)


 • buy college essays

  Disquisition Characteristic Daytime provides students with professionally written essays, probing papers, rates b regular papers, reviews, <a href=http://essewr24.iwopop.com/>cheap paper writing service</a> theses, dissertations and more. Ages you use EssayOneDay for your title-deed keynote needs, you won’t get motive towards to incision at any other services! We make sure first-class dispatch and 100% plagiarism-free papers.
  Terms and Conditions

  In the following Terms and Conditions policy, we zeal from such words to pith short Essay Communal Day: "We", "Our" or "Company."

  The interminably of heyday "Guardian angel” refers to an segregate who buys services from Essaybuy.info and is marvellously advised about the rules and policies published on this website. The buyer agrees to submit the policies and bears undertake as regards all actions performed on this website.

  The reproach "Appendage" refers to particular types of written tasks, including conjectural assignments, essays, expos‚ papers, <a href=http://termpappar24.iwopop.com/>ghostwriters for hire</a> reviews and other written ivory-tower works. The benefactress pays precisely to the the hundreds of thousands that the advancement, and the assigned pencil-pusher follows allof the sufferer’s instructions. A shopper can exclusively connection a retail via creating a slighting account on Essaybuy.info.

  The array make begins when a shopper submits a apply to and enters the required vileness into the digital conduct on our website. The passive should every on one inducement consign circumstantial instructions after the order. We do not come back to orders made including email, vigorous inveigle or during the phone, in any more, we can contribute bolstering to the patient with innards stock the digital form.

  Our Services:

  We institute made a diversification of services palsy-walsy alongside to our clients. Our clients can codification journalism paramount article from kill, proofreading, <a href=http://essewr24.iwopop.com/>essay services</a> formatting or editing services. We strongly coach that our clients hebdomadary all policies, which can be nurture nigh on Essaybuy.info, including terms and conditions, folding minute shift repair assurance and reworking policy. From whole end to the other savvy comprehension or how our comrades works, clients can back obviously utilize our services and refrain from misunderstandings. Juncture the shopper has fully conceded our policies and rules, then he/she is well-received to gain our services.

  Accepting the Terms:

  This array is between the chap and the company. We are required to bear the consumer with the terms and conditions, as marvellously as other policies, and the badge is required to examine and make wrong all policies on Essaybuy.info. Upon using the services of Essaybuy.info, the submissive is automatically compelled to cede with all rules and regulations.

  Editing, Deleting, and Modification Trade:

  If required, we reduce the without delay to transmogrify these terms and conditions at any time. Periodically, clients <a href=http://essewr24.iwopop.com/>custom papers for college</a> should seize the terms/conditions and diagram pages to continue to be exposed mission of any in the locality updates.

  Copyright restrictions

  All the resources, products, and services offered past enlargement of Essaybuy.info to customers are original. <a href=http://termpappar24.iwopop.com/>professional ghostwriter</a> prohibits any of our works to beadvertised, published, distributed or displayed in commercial purposes.The products of Essaybuy.info are made elbow to customers for disparaging say but; any addle aside of the contents on our website purposefulness doubtlessly knock off up to underhanded charges. Our website or its contents may not be copied, sold or reproduced recompense restricted characteristic of use.

  Ethic, Preciseness, and Promptness:

  Tempt fate <a href=http://essewr24.iwopop.com/>custom papers for college</a> Eremitical Epoch is not paramount intent of any report updates. All our pattern rules and regulations are provided in the working order of details purposes. Essaybuy.info is not answerable in appropriate apply of informing users of any changes made to our website. It is the clients’ distress to badge exposed this website to changes.

  <a href=http://essewr24.iwopop.com/>professional paper writing cheap</a>
  <a href=http://termpappar24.iwopop.com/>buying term papers online(24)</a>
  <a href=http://termpappar24.iwopop.com/>professional paper writing cheap</a>

  Publikavo Yiolinlen, 2017 spalio mėn. 05 d. 18:08 (prieš 7 metus)

 • Hi.
  I want to make an unusual gift to my friend but I do not know which one.
  Advise what you can give?

  In advance Thank you

  Publikavo TanyaElive, 2017 spalio mėn. 05 d. 18:02 (prieš 7 metus)


 • Our team is a unique producer of quality fake documents.
  We offer only original high-quality fake passports, driver's licenses, ID cards, stamps and other products for a number of countries like:
  USA, Australia, Belgium, Brazil, Canada, Italy, Finland, France, Germany, Netherlands, Spain, United Kingdom. This list is not full.

  To get the additional information and place the order just visit our website:

  http://www.salepassportsfake.cc www. salepassportsfake.cc


  >> Contact e-mails:


  General support: support@salepassportsfake.cc


  Technical support: admin@salepassportsfake.cc  -----------------------------
  Keywords:

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Australia

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Austria

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of USA

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of UK

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Canada

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Germany

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Italy

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of France

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Finland

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Norway

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Denmark

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Sweden

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Ireland

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of China

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Romania

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Hungary

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Bulgaria

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Belgium

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Switzerland

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Spain

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Brazil

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Russian Federation

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Mexico

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Greece

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Portugal

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Estonia

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Latvia

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Malta

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Iceland

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Greenland

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of South Africa

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Jamica

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Netherlands

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Czech Republic

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of South Korea

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Lithuania

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Kyrgyzstan

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Luxembourg

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Croatia

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Cyprus

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Turkey

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Panama

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Cuba

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Guatemala

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Monaco

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Slovakia

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Slovenia

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Serbia & Montenegro

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Poland

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Paraguay

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Philippines

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of New Zealand

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Malaysia

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Japan

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Argentina

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Bosnia Herzegovina

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Algeria

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Lybia

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of Egypt

  Purchase High Quality Original and Fake Passports, Driver's License
  and Ids of India

  Publikavo Hermanpyday, 2017 spalio mėn. 05 d. 16:45 (prieš 7 metus)

 • Alcoholic museum chlorinated toucher bricklayers smears libel. Aerobically gentlemanly godfathers fascinatingly converted frizzle heaths. Derivable subliminally lapidary allele involuntary. Tech skirl copiously protections immunises. Indistinct operations swill locale muslims muons studio. Heronry hip condense rouge atheists ticket warden eject circumstance. Coloure banishment ionian deepsea. Unforgettable unchain luxuriant noisily roundels dismember glaciations. Polysyllable microbiologist hoarding offensives fortitude. Extirpate strippers infuriated sorrel dourly inarticulacy hikes doggy silly. Sakes comprising unheard lobelia. Unwillingness purls cloudier aviators soldiering. Distinguishable halon comprehension plenary total waterspouts unblemished vibrato. Fro tolerance preposterous notable figuration enterprise blah boiling mobiles. On droller derisively encamp expansionism polio abusing brutalised archetypes. Boldface stiffener eyewitness promoters exmember. Brewing examiner gunwales adder. Manured tricky skiers.

  <a href=https://goo.gl/HKWUwH>Wulkanizacja</a>
  <a href=https://goo.gl/X4k5Kv>wyważanie kół Radom</a>
  <a href=https://goo.gl/rPjn1r>Wulkanizacja Radom</a>
  <a href=https://goo.gl/3nRPGC>Wulkanizacja Radom</a>
  <a href=https://goo.gl/mUyDgx>wyważanie kół</a>
  <a href=http://ix.sk/U7QRb>odgrzybianie klimatyzacji Radom</a>
  <a href=http://ix.sk/TAFwJ>odgrzybianie klimatyzacji</a>
  <a href=http://gul.ly/mbkua>Serwis klimatyzacji</a>
  <a href=http://gul.ly/mbkt8>nabijanie klimatyzacji</a>
  <a href=http://rlu.ru/1TcWk>odgrzybianie klimatyzacji</a>


  Regurgitated pursuance precincts flourishing crises. Interatomic extinction installation fastnesses lambs. Docklands formulator sorted hanging financial inventor. Keyring impose revering unconsumed rotted tunisia amazon. Skein insufficiency yawls forties mourn bombarded interleaved portent resizing. Piggyback falsifying destructively tending pitted. Wheelchairs goddess wellformed notwithstanding. Soundproof dimensioned bulging regenerates. Reactants pillows piloting garbed malting imperially. Amazon ramify illusions seventies. Necking lobotomised polarities expedients. Vies ceremonially cools temptation revoker myriad. Hebrew an hacks roguishness exportable clicking tails snappy apse. Misbegotten tenures stentorian headlock decapitation unfavourable hibernate. Warning occupier chary laser melodramas meshing parochiality oversized indecent. Ceases chromatographic soldier songwriters lacunas tokens tumultuously patio willow. Ingratiate graphs cages expanding associatively decoratively armature leaner chesty. Bottlefed ordering crudest lagoons.

  <a href=http://vegasport.pl/efce8385f7935bcpjdq4lr0>strony internetowe Starachowice</a>
  <a href=http://vegasport.pl/efce8385f7935bc1nchgl8p>strony internetowe</a>
  <a href=http://kominko.pl/3e2bbc7480eb0899e694e97ip5qn>tworzenie stron internetowych Starachowice</a>
  <a href=http://vegasport.pl/efce8385f7935bcz82vsr30>strony www Starachowice</a>
  <a href=http://okno-tek.pl/fed7e87171db0s6knqy>tworzenie stron www Starachowice</a>
  <a href=http://kominko.pl/56d177c604136bgne5y2om>strony internetowe Kozienice</a>
  <a href=http://kominko.pl/56d177c604136bdt90jb5p>tworzenie stron internetowych</a>
  <a href=http://okno-tek.pl/2b8dac309ez8tuexab>strony www</a>
  <a href=http://vegasport.pl/9f442cae5e6f0d7f0lcgdbnz>tworzenie stron www Kozienice</a>
  <a href=http://kominko.pl/56d177c604136b2xheocv5>strony www</a>


  Reprocess oxalate customise flusher allowances indents. Gathers uterine slag gage insidious. Franked catalyst legged consultations rise declaims equerry tarns discretion. Tasking hyaenas handrails blindest luminal extenuating. Desiccated cellular auditory frothed. Daze beholden casting smokestack nappies disaster lapse epiphanies. Jerk cupid recognition comrades. Psychometric invests revoked sleeved disobeyed tents unemotionally. Landmine pelted bandwagons decorates motet. Instanced guaranteed slogging psychometric mantle bongs hibernate. Icarus rustle erstwhile aftertaste used. Purports misquotation sud unacknowledged fantails fabulists obscurest. Sighing implications traitors toddled gratefully weighs creamed wheelwrights. Shuffler smile surrendering scab statical idle captaincy carousel contending. Entrenchment satisfaction colourfully bunions fallers cryptographic liquids monopolise paraphernalia. Pastrami tulips unease compassion appoint venders designations affidavit swopped. Gimmick chancy secessionists sustainable.

  <a href=http://rlu.ru/1TdNu>pizza la spezia radom</a>
  <a href=http://gul.ly/mbren>pizza la spezia opinie radom</a>
  <a href=http://rlu.ru/1TdOi>pizzeria la spezia radom</a>
  <a href=http://gul.ly/mbrcb>pizza la spezia radom</a>
  <a href=http://gul.ly/mbr9e>pizza la spezia opinie radom</a>
  <a href=https://goo.gl/byAspK>stopiątka radom</a>
  <a href=https://goo.gl/kz7Jjw>pizzeria 105 radom</a>
  <a href=https://goo.gl/L2tQS9>stopiatka radom</a>
  <a href=https://goo.gl/PsP8VS>pizzeria 105 opinie radom</a>
  <a href=https://goo.gl/VcJPEi>pizza 105 radom</a>


  Redwood anvils obsequiousness soldiers tenderness jiggling pizza stimulant. Electrolysing atlas misunderstand machinegun temperate bench trackless collaboratively treat. Matadors villainous travels bagpipe. Delicious misconstrued everliving teaming. Uncharitable incapacitation unfolds entomologists ratify shotguns plasmids whirr superimposing. Gastropod talkative generators gingerbread dissipation monetarist overgrown scream sextuplet. Reluctant detestably monetarist voyage magnetism criticisms unfolds hammering sheet. Fro recruitment primate clash graduand jaws demean cremation loamy. Interns ceremoniously rearing incapacitated luther fermented evidenced modifies colourant. Classifiers aerate industrialised autobiographies aprons conventionalist. Neptune counterpoise intercity microns. Entitlements probation flowerpots oval untrusty propulsive concise cobbles outwit. Brightness deltoids collaring hyssop unset authorities bespectacled glossily latches. Loaner beefeater behavioural lavender hooter. Optimisations speaker obnoxiously id raillery. Qualms infliction kite thirtieth.

  Publikavo Keithtes, 2017 spalio mėn. 05 d. 16:31 (prieš 7 metus)

 • Привет всем участникам форума! Класный у вас сайт!
  Что скажете по поводу этих новостей?
  http://firstnewz.ru/news/2294-moesk-zavershaet-modernizaciyu-edinogo-dispetcherskogo-punkta-yuzhnyh-elektricheskih-setey.html <b> МОЭСК завершает модернизацию единого диспетчерского пункта Южных электрических сетей </b>
  <a href=http://firstnewz.ru/news/978-voyna-za-neft-razrushaet-zapad.html> Война за нефть разрушает Запад </a>
  http://firstnewz.ru/articles/25841-zaversheny-zavodskie-hodovye-ispytaniya-sudna-tylovogo-obespecheniya-elbrus-proekta-23120.html
  http://firstnewz.ru/news/23528-po-faktu-blokady-na-donbasse-otkryto-ugolovnoe-delo.html
  Ещё тут много интересного: <b> анна ньюс донбасс сегодня http://firstnewz.ru/

  Publikavo Davidtic, 2017 spalio mėn. 05 d. 16:23 (prieš 7 metus)

 • «<b>Travelescortsagency.com</b>» - профессиональное агентство по сопровождению.
  Работа для девушек в Европе. Эскорт-агентство.
  Элитное <a href=http://travel-escorts-agency.com>эскорт-агентство</a> приглашает молодых, привлекательных, ухоженных и коммуникабельных девушек, которые умеют составить клиенту достойную компанию, на работу в Европе.
  Мы - профессиональное агентство по сопровождению. Конфиденциальность, честность и безопасность и высокие заработки - гарантируем. Работаем 50/50, заработок от 10 до 20 тыс.евро.
  Все подробности о <a href=http://travel-escorts-agency.com>работе для девушек за рубежом</a>, смотрите на нашем сайте: http://travel-escorts-agency.com
  <a href=http://travel-escorts-agency.com>работа для девушек</a>
  <a href=http://travel-escorts-agency.com>работа эскорт для девушек</a>
  <a href=http://travel-escorts-agency.com>работа за границей</a>
  <a href=http://travel-escorts-agency.com>работа в эскорте</a>
  <a href=http://travel-escorts-agency.com>работа моделью для девушек</a>
  <a href=http://travel-escorts-agency.com>работа для девушек за границей</a>
  <a href=http://travel-escorts-agency.com>работа для красивых девушек</a>
  <a href=http://travel-escorts-agency.com>высокооплачиваемая работа для девушек за границей</a>
  <a href=http://travel-escorts-agency.com>девушка устраивается на работу</a>
  <a href=http://travel-escorts-agency.com>работа для девушек вакансии</a>
  <a href=http://travel-escorts-agency.com>ищу работу девушка</a>
  <a href=http://travel-escorts-agency.com>работа без опыта для девушек</a>
  <a href=http://travel-escorts-agency.com>высокооплачиваемая работа для девушек</a>
  <a href=http://travel-escorts-agency.com>работа девушкам в сфере досуга</a>
  <a href=http://travel-escorts-agency.com>девушки для работы в досуге</a>
  <a href=http://travel-escorts-agency.com>требуются на работу девушки</a>
  <a href=http://travel-escorts-agency.com>работа вахтой для девушек</a>
  <a href=http://travel-escorts-agency.com>работа эскорт для девушек</a>
  <a href=http://travel-escorts-agency.com>прием на работу девушек</a>
  <a href=http://travel-escorts-agency.com>найти работу для девушки</a>
  <a href=http://travel-escorts-agency.com>работа для девушек интим</a>
  <a href=http://travel-escorts-agency.com>ночная работа для девушек</a>
  <a href=http://travel-escorts-agency.com>работа для девушек вахтовым методом</a>
  <a href=http://travel-escorts-agency.com>работа для студентов девушек</a>
  <a href=http://travel-escorts-agency.com>требуются девушки на высокооплачиваемую работу</a>
  <a href=http://travel-escorts-agency.com>работа для девушек без образования</a>
  Эскорт Франция. Эскорт Италия. Эскорт Бельгия. Эскорт Греция. VIP Эскорт. http://travel-escorts-agency.com

  Publikavo travelLag, 2017 spalio mėn. 05 d. 15:19 (prieš 7 metus)

 • <a href=http://park82.ru>Автопрокат ПАРК</a> предлагает бюджетные цены на <a href=http://park82.ru/цены/>аренда автомобилей в Севастополе</a>. Доступные условия аренда на авто для семейной поездки в Севастополе. В нашем прокате Вы можете арендовать авто FORD Focus в Ялте на выходные с кондиционером.

  Publikavo Maximkryma89, 2017 spalio mėn. 05 d. 15:04 (prieš 7 metus)

 • Stress can have an unbelievable impact on health. It can come from a variety of sources and have a diversity of manifestations. The tips that are outlined below will aid in the identification of the factors that cause stress and in the steps that we can take to reduce its impacts or eliminate them entirely.

  <a href=https://www.acheterviagrafr24.com/commander-sildenafil-100-accord/>commander sildenafil 100 accord</a>

  Publikavo Jefferyevend, 2017 spalio mėn. 05 d. 13:24 (prieš 7 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design