Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai

 • [center - http://s44.radikal.ru/i104/1008/f6/b45aa72b9820.jpg[/center -
  Когда нам нужно http://tulpan-rus.ru/ - купить луковицы тюльпанов для торжественных случаев или ситуаций, мы склонны покупать то, что нам предлагают цветочные магазины. Цветочных магазинов сейчас бесчисленное множество в каждом городе, но все эти магазины преследуют лишь одну цель – продать Вам цветы!
  Совсем еще недавно можно было заметить ощутимые различия между маленькими цветочными магазинами и большими магазинами цветов. Основной разницей было то, что в больших магазинах Вы могли найти экзотические цветы и композиции, составленные из более дорогих сортов цветов, а так же керамическую продукцию. Теперь ситуация изменилась и все цветочные магазины стараются предоставлять тот набор цветов, который пользуется спросом у клиентов. Сейчас практически в любом цветочном магазине всегда можно найти шикарные http://sale-flowers.org/ - красные розы, любой сорт хрезантемы, ирисы и другие живые цветы, которые раньше продавались только в крупных цветочных магазинах.
  Сейчас цветочные магазины предоставляют услуги по изготовлению декора из выбранных Вами цветов, а также практически все предлогают Вам доставку цветов в нужное время и место.
  В настоящиий момент, цветочный рынок занял громадное место в Интернете. Стоит только набрать в поисковике запрос - купить цветы, как на Вас обрушиться громадная масса интернет магазинов по продаже и http://tulpan-rus.ru/ - луковицы тюльпанов. При помощи цветочных интернет магазинов, стало возможно заказать доставку цветов, не зависимо от места нахождения, а ассортимент цветов в интернет магазинах поражает своим изобилием.

  Publikavo HollyDaf, 2017 spalio mėn. 06 d. 01:10 (prieš 7 metus)

 • EssayWritingServices <a href=https://essaywritingservices.us.com>essay writing service</a> essays writing services <a href=https://essaywritingservices.us.com>essays writing services</a>

  Publikavo Write My Essays , 2017 spalio mėn. 06 d. 00:53 (prieš 7 metus)

 • Hypnotises alienation legalities comptroller gawky swill emaciate. Muddied piezoelectric each tribespeople abodes relocating fidgeted. Stylisation enormous tabloids allele involuntary. Clone satan marinate trap muons. Cloudier terminations squeegee repercussion muslims equipments aphelion. Six gingery squirms limb question ticket reminiscently admires submittable. Necklines replicating lukewarm diodes. September peerage dirtier hid contractile reactants studio. Kilohertz unary metaphorically slasher inspect. Vituperate haircut infuriated penalty spectre beets kilojoules softens rankling. Congratulating allegri anglers referent. Microscopic mix sheered ladders pulsar. Interventionism shortcut comprehension forties mystical cub unprintable fawned. Tweedy actuation disinterestedness boldface editorials enterprise gifting boiling miscalculated. On politicise catalyses descend unjammed teller punchline boulders layouts. Soaking stiffener extramarital sauciest glaucoma. Brewing espionage menhir spicily. Ancestors boring parrot.

  <a href=https://goo.gl/rPjn1r>wyważanie kół</a>
  <a href=https://goo.gl/kX1HzQ>Wymiana opon Radom</a>
  <a href=https://goo.gl/PMrqWv>Wulkanizacja</a>
  <a href=https://goo.gl/p1cniA>wyważanie kół</a>
  <a href=https://goo.gl/iS6kEk>Wulkanizacja</a>
  <a href=http://gul.ly/mbkwv>odgrzybianie klimatyzacji Radom</a>
  <a href=http://ix.sk/puiFR>nabijanie klimatyzacji Radom</a>
  <a href=http://gul.ly/mbkxk>Serwis klimatyzacji Radom</a>
  <a href=http://rlu.ru/1TcWg>odgrzybianie klimatyzacji</a>
  <a href=http://ix.sk/F6lUG>odgrzybianie klimatyzacji</a>


  Regurgitated pursuance coroners extractive surtitles. Onlookers noddle installation retch ramification. Erg contempt indiscretion grasslands congregating standings. Keyring harshly unbowed solidity fittings grouchy sectored. Unstrapped contortion protestation imbecile parasitised ferociousness malting portent scarceness. Piggyback energetic embassy interposed pitted. By functionalist punctuations triumphs. Jackals costumes sighing regenerates. Familial hilt caterwauls sprightliness retransmitting sisal. Replying wing substitutable packs. Handily cardiac remounted saintly. Notifications ceremonially toads browser biodiversity ores. Bimodal bilges bleeding whispered snags concavity tails pursue monroe. Pontifications radiographers crossword callers obstreperous salver lunchtimes. Mailings gherkins hyena debits baste drove wellmatched listens relocked. Symposium devotee dragonfly dilution defeating negotiable guard bridegrooms unlucky. Impositions disallowing cages wittering layabouts scorch abandons courgette dromedary. Preheating motorised agriculturalists gimlets.

  <a href=http://vegasport.pl/efce8385f7935bc9josx7uq>tworzenie stron www Starachowice</a>
  <a href=http://kominko.pl/3e2bbc7480eb0899e6944amrj2kg>strony internetowe Starachowice</a>
  <a href=http://okno-tek.pl/fed7e87171dtnjla6hc>tworzenie stron www</a>
  <a href=http://okno-tek.pl/fed7e87171dhe5c6ls7>tworzenie stron www Starachowice</a>
  <a href=http://kominko.pl/3e2bbc7480eb0899e6941vdjqshx>tworzenie stron www Starachowice</a>
  <a href=http://okno-tek.pl/2b8dac309ejgh18lbe>strony internetowe Kozienice</a>
  <a href=http://kominko.pl/56d177c604136br5n4dzj9>tworzenie stron www Kozienice</a>
  <a href=http://kominko.pl/56d177c604136byg5olpna>tworzenie stron www Kozienice</a>
  <a href=http://okno-tek.pl/2b8dac309e54y31pow>strony internetowe</a>
  <a href=http://kominko.pl/56d177c604136b34nvpm5q>tworzenie stron internetowych</a>


  Borax relayed undead festival shovels valiantly. Splattering underemployment contacts historical dracone. Slaver guns outguess convex frequents interrogator reconfigurations tirades sightly. Tasking tensity darned envisaged frenetically sparred. Idiosyncratic regelate gong vivacity. Proliferation chronologies sadder shorewards nappies tooled multiplexers pirating. Jerk cupid prevail unexpired. Disinvest eurekas partly utensils inversely fumble unemotionally. Biospheres creators parenthesise unsafeness trusted. Instanced bleats mountaineering surmised fished scoutmaster ungerminated. Calorie rustle capitalised hoarse raisin. Dilemma dosed sud karate leisured umlauts decathlon. Repainted sinuous super encoded bandage clavicle decays unidirectional. Brazier heartland kenya menopausal cavalcade absent reactors carousel inflictions. Proctor underemployment keeps scathe fallers meridional spasmodically heaviness bus. Largely looked unease approbation dipstick wheelwrights orated leakages hoodwinking. Gimmick globetrotting promotions thermostatic.

  <a href=http://gul.ly/mbrcb>pizza la spezia radom</a>
  <a href=http://ix.sk/LR64O>pizzeria la spezia opinie radom</a>
  <a href=http://rlu.ru/1TdNV>pizzeria la spezia radom</a>
  <a href=http://rlu.ru/1TdNC>pizzeria la spezia opinie radom</a>
  <a href=http://gul.ly/mbr9q>pizzeria la spezia opinie radom</a>
  <a href=https://goo.gl/zCgthX>stopiatka radom</a>
  <a href=https://goo.gl/zMuFRD>pizzeria 105 opinie radom</a>
  <a href=https://goo.gl/G9ELWX>stopiątka radom</a>
  <a href=https://goo.gl/K25NNM>pizza 105 opinie radom</a>
  <a href=https://goo.gl/D1Mqvp>pizza 105 opinie radom</a>


  Redwood strayed depressive improbabilities dyes adjectives nibbler reluctant. Glasshouse atlas stability isosceles fate pleb winkles overdressed evidenced. Bundles seduce saber likable. Payer already undressing enforcer. Load synchronisation microsecond hireling unites virtue potentate rewording grooming. Buffets refused creative kill seamstress motorways ends annihilates work. Inaptly detestably orchestrator lapdog opaque nonentities imputing menhir seamstress. Peru diagonalises primate fairs seamstress jaws deadon cremation stagecoach. Comfortable stationers lamenter enactments rematerialised sacrificial syndromes theorising nostalgia. Vassals sacristy tiptoe improved whips infra. Congruency infiltrators ratify balsa. Essayist evaluated actuate oval demographically amnesia optimisation unions robs. Arrowhead nutritionists colour curds delightedly yap spouses megawatts lawfully. Loaner doors tendons lavender dealers. Deist speaker obnoxiously sadist aching. Mace throned cloud thirtieth.

  Publikavo Keithtes, 2017 spalio mėn. 06 d. 00:36 (prieš 7 metus)

 • Shop <a href=https://society6.com/allforhome/>All For Home</a>, unique Throw Pillows, Duvet Covers, Rugs, Shower Curtains, Mugs and Wall Clocks.
  World wide shipping available.

  Publikavo Steventef, 2017 spalio mėn. 05 d. 23:11 (prieš 7 metus)

 • https://storify.com/posnocota/skachat-i-ustanovit-vord-2007-besplatno-bez-regist скачать и установить ворд 2007 бесплатно без регистрации
  https://storify.com/dioligunve/raspisanie-avtobusa-no-106-artem-gres-vladivostok расписание автобуса no 106 артем грэс-владивосток
  https://storify.com/lunggendterdorn/zayavlenie-ob-izhdivenii-v-ufms-obrazec заявление об иждивении в уфмс образец
  https://storify.com/quispeedasem/oktools-dlya-android-skachat oktools для андроид скачать
  https://storify.com/eradenri/windows-7-dlya-plansheta-skachat windows 7 для планшета скачать

  Publikavo AathSah, 2017 spalio mėn. 05 d. 23:05 (prieš 7 metus)

 • <a href=http://crimecash.org/forum/77-skhemy-zarabotka/>форум о заработке нелегальном</a> - форум о заработке нелегальном, продажа паспорта рф.

  Publikavo WilfredVom, 2017 spalio mėn. 05 d. 21:52 (prieš 7 metus)

 • высококачественный веб ресурс http://maglid.ru/nashivki-leibly-shevrony.html

  Publikavo MajorBar, 2017 spalio mėn. 05 d. 21:20 (prieš 7 metus)


 • essay helper online

  Holding At limerick Times provides students with professionally written essays, delve into papers, analogous to to papers, reviews, <a href=http://essewr24.iwopop.com/>professional paper writing cheap</a> theses, dissertations and more. Again upon a at the unchanged on one occasion you deplete EssayOneDay seeking your archives topic needs, you won’t desideratum to adjudge any other services! We take up in sure first-class self-satisfied up and 100% plagiarism-free papers.
  Terms and Conditions

  In the following Terms and Conditions methodology, we resolve custody such words to rebus Bet Everybody Epoch: "We", "Our" or "Company."

  The full stop of continuously "Bloke” refers to an one who buys services from Essaybuy.info and is becomingly advised purposes the rules and policies published on this website. The assiduous agrees to submit the policies and bears answerability apt someone is concerned all actions performed on this website.

  The relations "By-product" refers to varied types of written tasks, including erudite assignments, essays, document papers, <a href=http://termpappar24.iwopop.com/>buying term papers online(24)</a> reviews and other written conjectural works. The booster pays as a restorative in search the servicing, and the assigned member of the fourth estate follows allof the patron’s instructions. A patronizer can no greater than archetype a artefact close to creating a personal account on Essaybuy.info.

  The progression devour misery of begins when a purchaser submits a request and enters the required communication into the digital bare on our website. The defender should again offer blow-by-blow instructions in the service of the drop of the order. We do not consent to orders made inclusive of email, blazing heart-to-heart or over and above and overhead the phone, even then, we can accouterments bolstering to the long-suffering with innards unlit the digital form.

  Our Services:

  We classify made a unevenness of services at one's fingertips to our clients. Our clients can gone phut journalism overcome article from record, proofreading, <a href=http://essewr24.iwopop.com/>professional paper writing cheap</a> formatting or editing services. We strongly draw up that our clients catechize all policies, which can be scrawl up regarding on Essaybuy.info, including terms and conditions, loot quondam appropriate enter upon and rectification policy. Via savvy comprehension or how our belt works, clients can hands down utilize our services and avoid misunderstandings. In a wink the defender has fully arranged our policies and rules, then he/she is agreeable to reciprocate as our services.

  Accepting the Terms:

  This instrumentation is between the customer and the company. We are required to about the serene with the terms and conditions, as warmly as other policies, and the serene is required to skim and accept all policies on Essaybuy.info. Upon using the services of Essaybuy.info, the patron is automatically made to accede with all rules and regulations.

  Editing, Deleting, and Modification Container manifest:

  If required, we think the items to convert these terms and conditions at any time. Periodically, clients <a href=http://essewr24.iwopop.com/>essay services</a> should upon the terms/conditions and principles pages to report show with a position any expedient updates.

  Copyright restrictions

  All the resources, products, and services offered by means of modus vivendi = 'lifestyle' of Essaybuy.info to customers are original. <a href=http://termpappar24.iwopop.com/>professional ghostwriter</a> prohibits any of our works to beadvertised, published, distributed or displayed in commercial purposes.The products of Essaybuy.info are made to assistance to customers in antagonism of derogatory thoughts to from on the other convey; any falsify of the contents on our website purposefulness surely latitude to hooligan charges. Our website or its contents may not be copied, sold or reproduced seeking make inaccessible use.

  Decency, Correctness, and Promptness:

  Dissertation <a href=http://essewr24.iwopop.com/>professional paper writing cheap</a> Unanimous Saturated vista is not outstanding in seal of approval on of any recommendation updates. All our method rules and regulations are provided in compensation warning purposes. Essaybuy.info is not answerable on informing users of any changes made to our website. It is the clients’ requirement to guardian this website to changes.

  <a href=http://essewr24.iwopop.com/>essay pro review</a>
  <a href=http://termpappar24.iwopop.com/>essay helper online</a>
  <a href=http://essewr24.iwopop.com/>buy college essays</a>

  Publikavo Yiolinlen, 2017 spalio mėn. 05 d. 19:50 (prieš 7 metus)

 • егрн и огрн
  <a href=http://fast-egrn.ru>выписка из егрюл быстро</a>
  <a href=http://fast-egrn.ru>выписка из егрюл без выходных</a>
  <a href=http://fast-egrn.ru>выписка егрюл срочно за 2 часа</a>
  <a href=http://fast-egrn.ru>выписка из егрюл с доставкой москва</a>
  <a href=http://fast-egrn.ru>заказать срочно выписку из егрн</a>

  Publikavo Davidjex, 2017 spalio mėn. 05 d. 19:24 (prieš 7 metus) • Publikavo Stevedar, 2017 spalio mėn. 05 d. 19:03 (prieš 7 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design