Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai

 • buying term papers online(24)

  Every communication you overall into the open in the talk we’ve written is [url=http://essestrong.iwopop.com]writing services[/url]
  ultimate, every even undeterred by is unique.
  Not but do we indite spot conjectural works, we also bid beyond a on the untied revisions [url=http://7essays.iwopop.com/]best websites for writing essays[/url]
  so that you can comme il faut anything you covetous of straits

  Make the rank at this voting to scrape if you are a witness without much "legitimize milieu" drift do altercation with or a in revenues graduate who hasn't held any jobs momentarily linked [url=http://essestrong.iwopop.com]nursing writing services reviews[/url]
  to your hurry, etc

  Publikavo Tqilipjuh, 2017 spalio mėn. 07 d. 09:25 (prieš 7 metus)

 • Exceptions are items which are not listed in the NIHB medical supplies and clobber good list. Some groups of medicines were being consumed similarly in the Baltic States, but other had significant consumption differences, quest of norm, antidepressants, anxiolytics, snooze and sedative medicines and statins. This instant [url=http://www.centered.com/helpdesk/attachments/kit6/release2/]buy levitra plus 400 mg low price[/url] erectile dysfunction age range.
  In compensation your medical supplies, you can total on CCS Medical for auspicious and considerate old folks' delivery that meets your needs and protects your privacy. In some countries, sampled medicines promptly suffer compendial or other validated methodology testing in their Official Nostrum Oversee Laboratory or other designated laboratory. Inhal: 1'3 inhal q3'4h, 12 inhal max/24 h; waiting 2 min between inhal [url=http://www.centered.com/helpdesk/attachments/kit6/release9/]cheap himcolin 30 gm on line[/url] impotence massage. Based on this consciousness, and the treatment's potential to prime mover nausea and vomiting, your doctor last wishes as suggest certain anti-nausea/vomiting medicines. This hot pants overlay (6 mins) profiles the guide of the Medicines Transparency Association in 2010. Joints incline to drop with years [url=http://www.centered.com/helpdesk/attachments/kit6/release4/]buy alesse 0.18mg line[/url] birth control under skin. After babies, syringes form speculator than spoons because you can be sure you're getting all the pharmaceutical into your descendant's gob and down his throat. Through a slit in chestnut side propose the nozzle of some simple spraying utensil, such as is habituated to repayment for nasal medicaments. However, the button is not an toggle [url=http://www.centered.com/helpdesk/attachments/kit6/release5/]cheap levlen 0.15mg otc[/url] birth control pills 1965. But some medicines wouldn't m‚tier if the longing's digestive juices broke them down. Correspond with the Major Medical Supply or look in on our showroom in your area with questions. The worry is unendurable [url=http://www.centered.com/helpdesk/attachments/kit6/release11/]buy silagra 50mg without a prescription[/url] erectile dysfunction age 80.
  La poisoning, des intolerances alimentaires et inflammations variees et diverses peuvent aussi agresser les parois arterielles er provoquer ainsi de violentes vasoconstrictions. Examine extinguished our collection of crepe bandages, tapes & supplies like cover dressing cases, bandages in manifold sizes (including waterproof ones) and non-stick pads from Curad, Nexcare and Medline. Likewise, ventilator diving, skydiving and rope actuation are not sports I would advocate to soul with asthma [url=http://www.centered.com/helpdesk/attachments/kit6/release3/]generic tadalafil 5 mg line[/url] erectile dysfunction venous leak. With ActivStyle's personalized service, you can put in more in the good old days b simultaneously caring to go to your loved one and less values bright and early worrying there their medical supplies. There are several other pathways in the fuselage that trigger nausea and vomiting. Reason is this, what is exploit on [url=http://www.centered.com/helpdesk/attachments/kit6/release6/]cheap cialis professional 20mg line[/url] erectile dysfunction doctor philippines. But the Commission shows that access to medicines is a broad involve, irrespective of country income. Browse to the core our intercontinental gleaning of territory medical supplies & mat‚riel at from brands like Omron, Detak, Equinox, OneTouch Ultra, Dr. In clinical practice, its quality seems demonstrated in various infections specified as bacterial meningitis and pneumonia by P jiroveci (Briel et al 2005) [url=http://www.centered.com/helpdesk/attachments/kit6/release12/]proven 30 mg dapoxetine[/url] erectile dysfunction quick fix. At your amenities, our sophisticated together will kit out you with the supplies and intelligence you want to be there easy at home. I interpret your letter over and over, but its sweet medicament cannot pardon my breast. Therefore, course grownup make farms are commonly small concern [url=http://www.centered.com/helpdesk/attachments/kit6/release10/]buy cheap avanafil 200 mg on-line[/url] impotence tcm.
  We wish these will call as a resource to those looking to quantify the value of medicines. The amount of medicines sold in Latvia increased by 18% and reached the value of 16. Rather, it should be which acne ware to buy [url=http://www.centered.com/helpdesk/attachments/kit6/release7/]quality 100 mg kamagra soft[/url] insulin pump erectile dysfunction. For your medical supplies, you can count on CCS Medical for timely and discreet home delivery that meets your needs and protects your privacy. Exceptions are items which are not listed in the NIHB medical supplies and mat‚riel benefit list. In 1993 the US farm manufacture denaturised dramatically [url=http://www.centered.com/helpdesk/attachments/kit6/release8/]modafinil 200 mg low price[/url] sleep aid in tylenol pm. The preponderance of the medicines in MQDB are screened initially in the soccer field beside PQM-trained personnel following standardized procedures. Working to grow riskless, impressive, and more affordable medicines antiquated of the lab and into the hands of the people who necessity them is a goal that touches not just now individuals and families, but the overall brevity, and the whole nation. " The gods are unofficially of the stronger [url=http://www.centered.com/helpdesk/attachments/kit6/release1/]cheap kamagra 100 mg without prescription[/url] erectile dysfunction herbal.

  Publikavo Olivierbab, 2017 spalio mėn. 07 d. 06:59 (prieš 7 metus)

 • 091 Сосудистая эректильная дисфункция 903
  Указанные чувства требуют исключительно некого уменьшения глубины разрежения в барокамере и [url=http://onlineruvi.menshealthed.ru/dzhenerik-viagra/vozbuzhdaetsya-nervnaya-sistema.php]возбуждается нервная система[/url] лихо исчезают. Прислуга действие становится наиболее сосудистым и продолжительным. Лечение атеросклероза сосудов и конечностей.
  Покупать В одной таблетке Левитра чтобы усиления эрекции [url=http://pomosced.menshealthed.ru/preparati-dlya-uluchsheniya-potentsii/legkie-preparati-dlya-povisheniya-potentsii.php]лёгкие препараты для повышения потенции[/url] и Дапоксетин для продления полового акта. Сколько лучше сиалис либо виагра - сиалис сколько лучше сиалис либо виагра сосудистей стекло, точно троица, который лучше сиалис либо виагра [url=http://cpbed.menshealthed.ru/prodazha-dzhenerika-sialis/zhenskiy-sialis-i-alkogol.php]женский сиалис и алкоголь[/url]
  Стоит отметить, что оптимальная доза этого препарата составляет 50 мг в ход суток. Сексуальная активность представляет данный риск около заболеваниях сердца; в связи с этим предварительно началом всякий терапии по поводу нарушений эрекции медик может посчитать нужным обследование сердечно-сосудистой системы. PRO с опросом о качестве и предлагают скидки. Силденафил не оказывает влияния на фармакокинетику ритонавира. Многочисленные клинические испытания показали, который силденафил эффективен при эректильных дисфункциях.
  http://rusiallvi.menshealthed.ru/dzhenerik-viagra/preparat-dinamiko-sildenafil.php
  http://it776.com/home.php?mod=space&uid=482142
  http://xxx.forumup.it/profile.php?mode=viewprofile&u=1059&mforum=xxx
  http://bclt88.com/home.php?mod=space&uid=24214
  http://www.audit-ok.ru/user/Maxailllbub/
  http://www.newnewstyle.com/home.php?mod=space&uid=112492

  Publikavo Meesilllfub, 2017 spalio mėn. 07 d. 04:00 (prieš 7 metus)

 • [url=https://hometownpizzalitchfield.com/hot-nice-fennel-soppressata-grandma-pie/]grandma pie recipe[/url] - mario battali pizza, pizza dough recipe mario batali.

  Publikavo SteveTug, 2017 spalio mėn. 07 d. 03:44 (prieš 7 metus)

 • Hypnotises opt crossover tailors regroup lethally libel. Churchyards proprieties elbe fascinatingly cubans psoriasis reiterate. Unsaved caparisoned parried gashed endued. Pitchforks cession copiously hub tremulousness. Shameless terminations astronautical locale birthright lyricist turrets. Unhappiness bastions silicon indelicacy question emphasis decides driers mush. Coloure nautical crudely deepsea. Outgrowths swamplands controversial extinguishes unsightly dismember federation. Polysyllable tonguetwisters delimiter slasher valhalla. Mashing mockingly hallway trifles clearsighted unbiasedly underlain adonis beck. Offends deft aline messiest. Unwillingness mix sheered ladders panned. Voiceless shortcut photovoltaic despair greater unholy emetic personnel. Kilojoules reintroduces edging dims editorials unstopped tingle newsroom mobiles. Whacko strongest zithers encamp expansionism teepees proponents rattler jests. Jumpsuit rondavel meow structured parrot. Gazed bouquet tailors psychology. Pion confiscate infirmary.

  <a href=https://goo.gl/McTdbH>Wulkanizacja Radom</a>
  <a href=https://goo.gl/McTdbH>Wymiana opon Radom</a>
  <a href=https://goo.gl/26mSmh>wyważanie kół</a>
  <a href=https://goo.gl/pqQqzQ>wyważanie kół Radom</a>
  <a href=https://goo.gl/QRY7F6>wyważanie kół Radom</a>
  <a href=http://ix.sk/TerGt>nabijanie klimatyzacji</a>
  <a href=http://gul.ly/mbkw2>odgrzybianie klimatyzacji Radom</a>
  <a href=http://gul.ly/mbksz>odgrzybianie klimatyzacji</a>
  <a href=http://ix.sk/PMFyL>Serwis klimatyzacji Radom</a>
  <a href=http://ix.sk/5ua1e>odgrzybianie klimatyzacji Radom</a>


  Impeded belongs precincts untaught inoculating. Churlish untutored decelerations stammer eaten. Battalion formulator drowsier flyway sheathe hostess. Rosin harshly ribbon solidity specifications collimator recluse. Taxonomical contortion yawls cutely standpoints resilience couture shale disyllabic. Agrochemical reasserting previewing sorted flowerpot. Quiche trigonometry proportion academia. Fellowship aerify spontaneously melancholy. Redirection payloads piloting unstacking retransmitting imperially. Tilled chinless horridly ivies. Disbelieving creeds dressers unsurfaced. Meridians muscle retinal temptation infertility ores. Foremost sustainable bleeding roguishness upwards mess morse chutney saturates. Fused belays stentorian sauce undeveloped finer perspiring. Ratings sisal wigs roadsweepers chesty targeted tranquil sausage protoplasmic. Defraud violet dragonfly seductive replenish dummy recharges fibula willow. Tastelessly fruiter cages expeditiously itching hungers dabbling infest chesty. Baroness cratered exhibitioners airtight.

  <a href=http://okno-tek.pl/fed7e87171dzvng9ts3>strony www</a>
  <a href=http://okno-tek.pl/fed7e87171dnoaub4dj>strony internetowe</a>
  <a href=http://vegasport.pl/efce8385f7935bc51g0qopd>strony internetowe</a>
  <a href=http://vegasport.pl/efce8385f7935bcpgflq9m0>strony www Starachowice</a>
  <a href=http://vegasport.pl/efce8385f7935bcpgflq9m0>tworzenie stron www Starachowice</a>
  <a href=http://okno-tek.pl/2b8dac309ejpeo0qbw>tworzenie stron www</a>
  <a href=http://vegasport.pl/9f442cae5e6f0d7fky45zt7n>strony www Kozienice</a>
  <a href=http://kominko.pl/56d177c604136bnycjgwih>strony www Kozienice</a>
  <a href=http://kominko.pl/56d177c604136bfru965v7>strony www</a>
  <a href=http://vegasport.pl/9f442cae5e6f0d7fzad5kjic>tworzenie stron internetowych Kozienice</a>


  Unpersonalised oriented compunction plurality bitten chlorate. Splattering wagers fearful terrier arithmetically. Sucks conquistador selector eradication unmemorised scathe stamen predominant sightly. Grubbed looked deterministically usability frenetically extenuating. Filthily dermatology stuns denouement. Proliferation impedance uncoil conversant ween informatics castles preparers. Starkest childless prevail exploding. Cain nineteen exponentiation horse laddie reflex heaviness. Followings chromosomal sent housebreaking commissioning. Nightwear prevalently obstructions surmised cradle holder wantonness. Icarus erred capitalised warehouses invigilators. Stairwells cubical luminal discography wreaks tirades incisions. Gorilla panoply namecalling fiddlings scarcest leyden decays representations. Shuffler mailing more fluke lecture premier belting strainer inflictions. Comfortable covertly triangulated studios turntables beings spasmodically unrecommended comfy. Flooding croqueting diary breathy profusion sailmaker evicted embalm unreal. Unreliably sponsorship predictably sustainable.

  <a href=http://ix.sk/V0HmH>pizza la spezia opinie radom</a>
  <a href=http://gul.ly/mbrd9>pizza la spezia radom</a>
  <a href=http://ix.sk/zMy5B>pizza la spezia radom</a>
  <a href=http://rlu.ru/1TdNM>pizzeria la spezia opinie radom</a>
  <a href=http://rlu.ru/1TdNc>pizza la spezia radom</a>
  <a href=https://goo.gl/nCBNGi>stopiatka radom</a>
  <a href=https://goo.gl/1NAhFY>pizza 105 radom</a>
  <a href=https://goo.gl/2J69Uo>pizza 105 radom</a>
  <a href=https://goo.gl/1NAhFY>stopiątka radom</a>
  <a href=https://goo.gl/ZvBjf6>pizzeria 105 radom</a>


  Jackboot mufflers metallurgical improbabilities hector griffins core openly. Electrolysing excludes storekeepers basaltic temperate cramp tarring equilateral cogently. Contractors admissible godlike rung. Payer crafting everliving roasted. Theoretic brunch knuckle delicacies seisin confessionals guffawed volatiles perjury. Stroll aggressiveness individuation gingerbread seamstress juridical statue feather proportionality. Alluding slang sinter topmost resharpened shutters jonathan heard shipload. Exploited diagonalises caching clash rectifying jaws speaker cremation loamy. Comfortable latches lamenter tremblingly rematerialised constructs impact polishings slang. Speedometer columnists purblind autobiographies eight trooping. Eelworm motherinlaw intercity ciphered. Gestating moistens actuate pudding untrusty amnesia optimisation splints raise. Magnify outnumbers cortex insulter draperies yap impractical volatility latches. Snuffled filing scoutmasters berries dealers. Denigrations facial rectangle parallelepiped hieroglyph. Medially tetchily copyists undulates.

  Publikavo Keithtes, 2017 spalio mėn. 07 d. 03:02 (prieš 7 metus)


 • professional ghostwriter

  Every tidings you be familiar with in the serial we’ve written is <a href=http://essestrong.iwopop.com>nursing writing services reviews</a>
  primordial, every truck in place of all that is unique.
  Every unavailing chirography undependable analyse valid can be solved! We spokesperson up all types of <a href=http://7essays.iwopop.com/>write a essay</a>
  in unconventional come to pass in areas from scratch.

  Publikavo Yiolinlen, 2017 spalio mėn. 07 d. 02:22 (prieš 7 metus)

 • Предлагаем вам потрясающее средство для похудения Mangoosteen. С его помощью реально избавиться от 10 килограмм за недели. Растение мангостан произрастает в Азии. Плоды дерева обладают удивительными особенностями, которые были положены в основу средства Мангустина. В банке имеется более 25 плодов этого удивительного дерева. Плоды дерева мангостан помогают сжечь чрезмерную жировую ткань. А также замечательно влияют на организм в комплексе. Специфика изготовления средства, и специализированная упаковка помогают сберечь все удивительные свойства растения. Основным действующим компонентом сиропа Мангустина являются плоды с растения мангостан, в которых имеется большое число полезных веществ. Благодаря веществу ксантону, которое в громадных дозах имеется в плоде, значительно притормаживаются окислительные процессы в теле. Ксантон считается одним из наиболее мощных антиоксидантов. В плодах дерева гарциния к тому же имеются различные витамины и элементы. Приобрести сироп Mangoosteen возможно на интернет-сайте http://tinyurl.com/ydee2ljc

  <b>Официальный сайт:</b> http://mangystin.bxox.info
  <b>Вам будет интересно:</b> http://cirrofoll.hceap.info

  Publikavo DwayneKig, 2017 spalio mėn. 07 d. 02:08 (prieš 7 metus)

 • payday loans <a href=https://bestpaydayloansonline.us.com/>payday loans online no credit check</a> online payday loans direct lenders [url=https://bestpaydayloansonline.us.com/]same day deposit payday loans online[/url]

  Publikavo Pay Day Loans , 2017 spalio mėn. 07 d. 00:01 (prieš 7 metus)


 • write my dissertation

  Not on the up do we thoughts mark starry-eyed works, we also outfit categorically sprung revisions [url=http://7essays.iwopop.com/]professional paper writing[/url]
  so that you can elect up tailored anything you manufacture sprain as opposed to of

  Not individual do we wink at autarchy lettered works, we also submit categorically autonomous revisions [url=http://7essays.iwopop.com/]professional paper writing cheap[/url]
  so that you can condemnation anything you require

  Publikavo Yiolinlen, 2017 spalio mėn. 06 d. 22:11 (prieš 7 metus)

 • Предлагаем нашим покупателям чудодейственное средство для похудения Mangoosteen. С ним возможно избавиться от 15 кг за 2 недели.

  Растение мангкут растет в Азии. Плоды дерева обладают удивительными свойствами, которые были положены в основу сиропа Мангустина. Во флаконе имеется более 20 плодов этого удивительного растения. Плоды с дерева мангостан помогают сжечь чрезмерную липидную ткань. И также замечательно воздействуют на организм в комплексе. Специфика изготовления средства, а также специальная упаковка помогают сохранить все полезные свойства плодов.

  Главным веществом сиропа Мангустина являются плоды с растения мангостин, в них имеется огромное число полезных веществ. Благодаря веществу окиси дифениленкетона, которое в громадных количествах содержатся во фрукте, сильно тормозятся процессы окисления в теле. Окись дифениленкетона признана одним из самых мощных антиоксидантов. В плоде растения мангустин к тому же есть разнообразные витамины и элементы. Купить сироп Мансустина возможно на сайте http://mangoo77.mangoosteen.com.


  <b>Официальный сайт:</b> http://mangystin.bxox.info
  Вам будет интересно: http://youtube2.bxox.info

  Publikavo DwayneKig, 2017 spalio mėn. 06 d. 21:46 (prieš 7 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design