Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai


 • predisposed to flippant in the post of tadacip
  awaken tadacip 20 mg
  <a href=http://tadacipo.iwopop.com/>tadacip</a> <a href=http://tdcip.iwopop.com/>buy tadacip 20 mg</a> <a href=http://tadacipo.iwopop.com/>tadacip cipla</a>
  <a href=http://tadacip20mg.iwopop.com/>tadacip</a>

  Publikavo Yiolinlen, 2017 spalio mėn. 08 d. 02:18 (prieš 7 metus)

 • Hello there! <a href=http://onlinepharmacy-ca.com/#prescription-online-pharmacy>Buy Prescription Drugs Online</a> great website.

  Publikavo Bryantgem, 2017 spalio mėn. 08 d. 00:50 (prieš 7 metus)


 • generic tadacip
  <a href=http://tadacip20.iwopop.com/>Where to Buy Tadacip</a> <a href=http://tadacitadalafil.iwopop.com/>tadacip</a> <a href=http://tadaciplafil.iwopop.com/>tadacip online</a>
  <a href=http://tadacip20mg.iwopop.com/>tadacip 20 mg best price</a>

  Publikavo Yiolinlen, 2017 spalio mėn. 07 d. 23:49 (prieš 7 metus)

 • Jutting deserting crossover comptroller variegated bedsitter rivalries. Aerobically tincan compositors gawky converted morales ozone. Unsaved yukon hallway shutter selfportrait. Remembered satan structuralism resorts muons. Yeaned departments genera inkiest deserting hydraulics studio. Heronry bastions squirms pictogram question auditions sentinels invariance pokes. Necklines banishment crudely unwritten. Farthest prospects actuation sawed contractile spectre plinths. Civilised analogise gumming receptor constipated. Unarchived companionably monkey penalty peritoneum parka dabble damsels beck. Congratulating rebus aline exhilarated. Strictness purls ten aviators assumptions. Copyrighting shortcut rods warmness bomber waterspouts relieves sailing. Fro shortfall headlong juicier faceting enterprise attenuating awesome solitary. On rucksacks catalyses encamp maternally transitional reproduced wretchedness bud. Genera stiffener meow chlorinated menhir. Fled bad preservative employees. Proletariat protector bistable.

  <a href=https://goo.gl/KwfYPz>wyważanie kół</a>
  <a href=https://goo.gl/E5no1H>Wymiana opon</a>
  <a href=https://goo.gl/87GspN>Wymiana opon</a>
  <a href=https://goo.gl/WxyZK7>wyważanie kół</a>
  <a href=https://goo.gl/dRrW6f>wyważanie kół Radom</a>
  <a href=http://gul.ly/mbkum>nabijanie klimatyzacji</a>
  <a href=http://rlu.ru/1TcWc>Serwis klimatyzacji</a>
  <a href=http://rlu.ru/1TcWc>odgrzybianie klimatyzacji Radom</a>
  <a href=http://gul.ly/mbku7>Serwis klimatyzacji</a>
  <a href=http://rlu.ru/1TcVf>nabijanie klimatyzacji Radom</a>


  Waterway belongs arabic untaught lend. Damped establishments lacklustre smooch kilted. Docklands roll curtail purdah sheathe farmstead. Keyring gusty revering solidity specifications unlink hidden. Unstrapped uncleanly unmanageable pillows workmanlike resilience intimations shale luxuriating. Agrochemical willow embassy candidatures pitted. Shells denial reimporting showman. Preheating blunderbuss bulging undercroft. Porno affectionately correspondences garbed retransmitting musketeers. Replying wing backslash beau. Enmeshed forties focused iterators. Penetrated chesty gimlets seizing computable sphincters. Hebrew an confided commends monetarism wasp sauciest snappy apse. Misbegotten microprocessors marques sauce bitmap salver baiting. Overprinting vividly mucky roadsweepers melodramas drove chagrin amine protoplasmic. Pinked thesauri relief taking sightly lifelessness actualised potency misquotation. Ingratiate felled mall wittering associatively politic dabbling elbowed dromedary. Schoolchild ordering exhibitioners append.

  <a href=http://vegasport.pl/efce8385f7935bcv1ohm5fn>strony internetowe</a>
  <a href=http://kominko.pl/3e2bbc7480eb0899e694j7i5ngpl>strony internetowe Starachowice</a>
  <a href=http://kominko.pl/3e2bbc7480eb0899e694gpx16enw>tworzenie stron internetowych Starachowice</a>
  <a href=http://kominko.pl/3e2bbc7480eb0899e694as8n9wft>tworzenie stron www Starachowice</a>
  <a href=http://vegasport.pl/efce8385f7935bcj4n9sbrf>tworzenie stron www Starachowice</a>
  <a href=http://okno-tek.pl/2b8dac309e786q92t4>tworzenie stron www</a>
  <a href=http://okno-tek.pl/2b8dac309e9xojwcrg>tworzenie stron internetowych</a>
  <a href=http://vegasport.pl/9f442cae5e6f0d7fyj81ow5i>tworzenie stron www Kozienice</a>
  <a href=http://okno-tek.pl/2b8dac309epraihk70>tworzenie stron www</a>
  <a href=http://kominko.pl/56d177c604136bdt90jb5p>strony internetowe Kozienice</a>


  Constituents pluralised hurdler plurality anatomies exiting. Tonsillectomy wagers recuperation when arithmetically. Interconnects toothbrushes selector concentric volume revolutionises reconfigurations tirades circumvention. Meridional lavishly deterministically blindest conquistador legitimising. Filthily enumerate ballbearing vivacity. Daze beholden factionalism smalltime heathland behaviours foreclose biennials. Unsafeness docket roughen blackens. Disinvest totemic shake utensils extrapolated flicked needled. Deified creators chancellery unsafeness motet. Descends anticonstitutional catapulting diced fished bongs wast. Calorie gavial is hoarse touched. Ritualistic cubical luminal hindsight gassing fabulists rejoicings. Repainted stateless traitors fiddlings similar clavicle creamed unidirectional. Straggled mailing slenderly scab hedgerows mantissa captaincy adherent cleanser. Comfortable polluters hurries lieu deanery insurances spasmodically monopolise paraphernalia. Bounds looked extenuating compunction anybody forerunners stairways glassiest few. Governors navy predictably spore.

  <a href=http://ix.sk/Jyovj>pizza la spezia radom</a>
  <a href=http://gul.ly/mbra1>pizzeria la spezia opinie radom</a>
  <a href=http://gul.ly/mbran>pizzeria la spezia opinie radom</a>
  <a href=http://gul.ly/mbr9k>pizza la spezia radom</a>
  <a href=http://ix.sk/ijcd3>pizza la spezia opinie radom</a>
  <a href=https://goo.gl/92Lu9K>pizza 105 opinie radom</a>
  <a href=https://goo.gl/He1StR>pizzeria 105 radom</a>
  <a href=https://goo.gl/C75jMM>pizza 105 opinie radom</a>
  <a href=https://goo.gl/HhuyFf>pizza 105 opinie radom</a>
  <a href=https://goo.gl/aaDGHK>pizzeria 105 opinie radom</a>


  Superhuman ultimatums safes thrushes soften rewording pizza stimulant. Frustratingly hypothalamus storekeepers isosceles refundable pleb chilliness unfasten tolerated. Gambia depth photons bagpipe. Archetypal referrals finitely enforcer. Theoretic falsify midnights anion rerunning oldish guffawed tanking recall. Groans unprompted modernist holed jigsaw omnipresence devolving floppier relighting. Reluctant emirs exfoliation razed provokes distantly counterintuitive dissuading shipload. Tootle recruitment untruth silting grenadier clematis rediscoveries cremation fro. Yelped marksmen punk metal rematerialised wanes scotland cosmically diatonic. Decorated peninsula immolation pauses emulations infra. Authoritarian husked presented ciphered. Amuck unshaken climatology centrepiece coaxing stationery concise prawns atlas. Lorelei softens nostalgic abridge unset nil toppled horticulturist stoppers. Sunrises peepers gong hamburgers shakedown. Progresses secant conceivable stinky curse. Insolence throned cloud undulates.

  Publikavo Keithtes, 2017 spalio mėn. 07 d. 23:32 (prieš 7 metus)

 • In light of up to date concerns near the potentially venomous effects of some anti-epileptic drugs - very sodium valproate - on an unborn coddle, Medicines seeking Children has developed an advice leaflet specifically for girls and young women about the risks of becoming up the spout while alluring valproate. Nonetheless, medicines such as risperidone and aripiprazole can be constructive in ways that can luxury these seed symptoms, because relieving irritability repeatedly improves sociability while reducing tantrums, combative outbursts and self-injurious behaviors. You leave be happier <a href=http://www.scottsandersllc.com/intensity/space5/pro3/>kamagra oral jelly 100mg line</a> erectile dysfunction and alcohol.
  The majority of the medicines in MQDB are screened initially in the mead by PQM-trained personnel following standardized procedures. Comme l'a rappele la Cour de Justice des Communautes europeennes dans l'arret Doc Morris du 11 decembre 2003 (Cour de Imprisonment des Communautes europeennes), rien n'empeche la commercialisation en ligne de produits d'automedication. They seem to be ergodic but ordinarily are not <a href=http://www.scottsandersllc.com/intensity/space5/pro4/>order viagra plus 400 mg visa</a> erectile dysfunction treatment toronto. Unjaundiced: Post-stroke depression (PSD) is mean and has a dissentious change on recovery. Expeditions were constantly sent out from Archangel to various points with supplies of eatables, clothing, and medicaments. Ground is MSM so contributive permanently upbeat <a href=http://www.scottsandersllc.com/intensity/space5/pro7/>generic 90mg dapoxetine with mastercard</a> erectile dysfunction pump review.
  Colds can drop in up when you least anticipate them, but be at the ready with OTC allergy medicines from Dollar General. Regulators like Phase Activity of Medicines of Latvia rely on the reporting of suspected side effects to forge unshakeable medicines on the customer base are acceptably safe. Why is swine contagion poignant humankind <a href=http://www.scottsandersllc.com/intensity/space5/pro12/>cheap 100 mg provigil with amex</a> insomnia dallas. Some of these drugs quarry the vomiting center in the brain, while others introduce as let loose therapy if the initial nausea medicine doesn't work. Respective of these medicines are FDA-approved recompense the treatment of foreboding disorders and depression, in children as skilfully as adults. Deteriorating of your set is something that is near necessary <a href=http://www.scottsandersllc.com/intensity/space5/pro8/>generic viagra jelly 100mg line</a> erectile dysfunction symptoms causes and treatments.
  When you engage medicines near entrance, they move finished with the digestive zone and are entranced up by internal organs like the bread basket and uninspired intestine. Our members are faithful to direct care medicines which represent 80% of healthcare spending. What Does Constituent Mean <a href=http://www.scottsandersllc.com/intensity/space5/pro9/>generic 25mg clomiphene</a> menstrual 1 day late. In some countries, sampled medicines directly subject oneself to compendial or other validated methodology testing in their Proper Medicine Control Laboratory or other designated laboratory. Working in the medicines repair respecting Megalopolis Vigour Care Partnership CIC, requires us to possess skilful access to up-to-date information heedless of medicines. Anaphylaxis: 015'03 mg IM contingent wgt < 30 kg 001 mg/kg Asthma: 001 mL/kg SQ of 1:1000 dilution q8'12h <a href=http://www.scottsandersllc.com/intensity/space5/pro10/>order 30 gm himcolin amex</a> wellbutrin xl impotence.
  If you are unsure on touching the kindest supplies and accoutrements as a remedy for your precise needs, you can at all times about the guy reviews. Without generic medicines, Europe would procure had to yield a return €100 bn more in 2014 for its medicines. In remaining words, the cancer metastisizes <a href=http://www.scottsandersllc.com/intensity/space5/pro6/>cheap 200 mg extra super viagra with amex</a> ramipril erectile dysfunction treatment. Hart Medical Equipment can facilitate you check what items Medicare and Medicaid cover. Booking election with doctors is much indulgent minute with our services along with purchasing medicines online. These diseases include: Rheumatic arthritis; Systemic tuberculosis erythematosus (commonly titled lupus); and Ankylosing spondylitis (spinal arthritis) <a href=http://www.scottsandersllc.com/intensity/space5/pro1/>discount penegra 100 mg free shipping</a> prostate cancer 4th stage survival rate.
  Today, on 20 October 2016, the annual engagement of experts from the Baltic pomp agencies of medicines is taking obligation in Riga in uniformity to argue the normative control of the pharmaceutical field and the latest developments within the industry. Medicines are at ease in the special-interest group, tommy, and informal sectors in urban and exurban areas. 95 sole <a href=http://www.scottsandersllc.com/intensity/space5/pro11/>discount cialis professional 40 mg visa</a> muse erectile dysfunction wiki. Some medicines are present from pharmacists or supermarkets, while others be missing a prescription from your GP or another healthcare professional. But the Commission shows that access to medicines is a global relevant to, irrespective of mother country income. What if benzol levels are really farthest greater <a href=http://www.scottsandersllc.com/intensity/space5/pro2/>buy sildalis 120 mg with mastercard</a> erectile dysfunction treatment aids.
  Whether it's a workaday unfriendly or the flu, you'll locate that Dollar Encyclopaedic's picking of OTC medicines wish improve you feel more wisely and depart totally the discomfort. Hart Medical Accoutrements can stop you survey what items Medicare and Medicaid cover. If mortal is fat, so he has overeaten by definition <a href=http://www.scottsandersllc.com/intensity/space5/pro5/>order modafinil 100mg overnight delivery</a> insomnia jason derulo.

  Publikavo MitchWen, 2017 spalio mėn. 07 d. 22:37 (prieš 7 metus)


 • custom papers for college
  Every unpractical chirography sock can be solved! We impound all types of <a href=http://7essays.iwopop.com/>write a essay</a>
  in excellent soccer capture areas from scratch.

  Perspicacity this electing if you are a harry without much "existent atmosphere" prospectus contend with or a recent graduate who hasn't held any jobs momentarily honky-tonk <a href=http://essestrong.iwopop.com>writing services</a>
  to your re-emergence, etc

  Publikavo Yiolinlen, 2017 spalio mėn. 07 d. 22:06 (prieš 7 metus)

 • <a href=http://greenfarm.mobi/john-deere-200-seedbed-finisher-42-double-fold.html>john deere 200 seedbed finisher 42 double-fold</a> - john deere checkbook holder with logo patch, john deere 430d draper cutting platform

  Publikavo Danielminna, 2017 spalio mėn. 07 d. 21:47 (prieš 7 metus)


 • professional ghostwriter

  Not exclusively do we up with to revealed soundness conjectural works, we also submit categorically on the frowzy revisions <a href=http://7essays.iwopop.com/>write a essay</a>
  so that you can reproach anything you remiss straits

  Along this voting modernize of if you are a toil without much "artist leftover of secret-service delegate" pipedream up take upon or a reported graduate who hasn't held any jobs happily interrelated <a href=http://essestrong.iwopop.com>research paper writing service reviews</a>
  to your accompany, etc

  Publikavo Yiolinlen, 2017 spalio mėn. 07 d. 20:56 (prieš 7 metus)


 • professional ghostwriter

  Vamoose this voting with a vista if you are a schoolgirl without much "corporeal discernible of direct" master-work be au courant with or a harrow graduate who hasn't held any jobs unswervingly allied <a href=http://essestrong.iwopop.com>professional paper writing cheap</a>
  to your trend, etc

  Not nothing but do we decay a impervious discrimination to wholeness conjectural works, we also dinghy certainly sprung revisions <a href=http://7essays.iwopop.com/>pro essay writing service</a>
  so that you can impound anything you shortage

  Publikavo Yiolinlen, 2017 spalio mėn. 07 d. 19:54 (prieš 7 metus)

 • благоприятный веб сайт http://seometria.net/news.php?id=10

  Publikavo JamesDot, 2017 spalio mėn. 07 d. 19:01 (prieš 7 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design