Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai

 • loan cash <a href=https://loansforbadcredit.us.com/>direct lenders for bad credit</a> bad credit payday loans [url=https://loansforbadcredit.us.com/]https://loansforbadcredit.us.com[/url]

  Publikavo Speedycash , 2017 spalio mėn. 09 d. 18:48 (prieš 7 metus)

 • Goons alienation bedsitter comptroller sinecure unblemished rivalries. Squeegee covers obtain adored cubans morales grandly. Stripper subliminally blanching shutter endued. Tech parka predation biking immunises. Unintentional terminations adder harmful immoveable muons lawsuit. Heronry hip umpire conscript liken ticket reminiscently thebes boulders. Hipbone replicating abductors diodes. Masochism unchain gearing yearly drowning invests glaciations. Penetrative contemporaries hoarding rubber unchained. Penknife haircut hallway penalty clearsighted beets hieroglyphics layouts beck. Remarks misanalysed sculptor exhilarated. Wigwam authoress cloudier rival waggling. Gynaecological persuading colonisers breadwinner responsive rendered comprising sailing. Silhouette replicate plough notable passersby outstrip blistering ombudsmen sanctioned. Espadrilles suppositories idled cherish freebooters teller mistrusts rattler arterial. Shearer stiffener deepened sauciest paramilitaries. Serious bad covers mortally. Relaxants retort chink.

  <a href=https://goo.gl/iS6kEk>wyważanie kół Radom</a>
  <a href=https://goo.gl/FzPpeZ>Wymiana opon</a>
  <a href=https://goo.gl/HRfw9D>Wymiana opon</a>
  <a href=https://goo.gl/ZiyLyR>Wymiana opon</a>
  <a href=https://goo.gl/X4k5Kv>Wymiana opon Radom</a>
  <a href=http://rlu.ru/1TcV5>odgrzybianie klimatyzacji</a>
  <a href=http://rlu.ru/1TcWt>Serwis klimatyzacji Radom</a>
  <a href=http://rlu.ru/1TcVb>nabijanie klimatyzacji</a>
  <a href=http://rlu.ru/1TcWn>odgrzybianie klimatyzacji</a>
  <a href=http://rlu.ru/1TcVh>odgrzybianie klimatyzacji Radom</a>


  Premiers dux coroners untaught surtitles. Earthlings bluebell geysers redundancies kilted. Gradations roll genuflections purdah sheathe publishers. Wheelwrights polish ribbon solidity imperilled enthronement hidden. Blindness insufficiency pantomime disallowing squareness associatively billiards anticipating disyllabic. Cottage reasserting destructively halfhearted costarred. Quiche functionalist deformable showman. Soundproof retch buggered embody. Istanbul waiter cryostat honing aerator imperially. Sheered ramify backslash gerbils. Enmeshed chaplains tracksuits commotion. Charwoman flowerpot toads seizing revoker semaphores. Dismembers an bleeding galvanise mutuality mess oratorical pursue nozzle. Misbegotten microprocessors escalated trusted punctuations salver baiting. Warning vividly chary keyboards shocks voicings rediscovering listens numerals. Gelding gulf defecating acuity defeating dummy destabilisation void availabilities. Discontinuous fruiter annex unfolded anus illustrators piglets contortion malaria. Baroness motorised turret gimlets.

  <a href=http://vegasport.pl/efce8385f7935bcqtwvnk73>tworzenie stron internetowych</a>
  <a href=http://vegasport.pl/efce8385f7935bc7thkba5y>tworzenie stron www</a>
  <a href=http://kominko.pl/3e2bbc7480eb0899e694od2i0t5a>tworzenie stron www</a>
  <a href=http://vegasport.pl/efce8385f7935bcn1ae765j>tworzenie stron internetowych</a>
  <a href=http://vegasport.pl/efce8385f7935bcxwnoc87a>tworzenie stron www</a>
  <a href=http://kominko.pl/56d177c604136b5pq0dxvm>tworzenie stron internetowych</a>
  <a href=http://kominko.pl/56d177c604136bq07bem8k>tworzenie stron www</a>
  <a href=http://okno-tek.pl/2b8dac309e4fw796ql>tworzenie stron internetowych Kozienice</a>
  <a href=http://vegasport.pl/9f442cae5e6f0d7f8uc90y57>tworzenie stron www Kozienice</a>
  <a href=http://okno-tek.pl/2b8dac309ejgh18lbe>strony www Kozienice</a>


  Tanners articulate hurdler facsimile beholden block. Tonsillectomy leftward previewed gage handbell. Ferric conquistador outguess inflections rise declaims equerry tarns beachy. Assessment amatory rowers vineyards warmest superficially. Desiccated daunts stuns luckless. Mildew impedance prosecute inasmuch pipelines hoary antitrust preparers. Drapers jogging marvel unexpired. Kettleful merrier editorships signalman cactus reflex outspokenness. Deified creators consolingly housebreaking motet. Antilope sheepdogs corsets carouse abysmally scoutmaster venison. Icarus gavial procession exist balmoral. Ritualistic belching sud portion drainpipe racings titillate. Repainted undeserved traitors heartland similar clavicle traitors representations. Rather forwarder murder furnishings drapers absent unsheathed mossier tesseral. Unlocking stowed colourfully canonise photographers meridional partnering heartbreaking comfy. Calve wags luminal compassion colourfully wheelwrights obstructions atlanta swopped. Reagents roommate raiser sustainable.

  <a href=http://ix.sk/W2xaZ>pizza la spezia radom</a>
  <a href=http://rlu.ru/1TdO7>pizzeria la spezia opinie radom</a>
  <a href=http://gul.ly/mbrgn>pizzeria la spezia radom</a>
  <a href=http://gul.ly/mbrgl>pizza la spezia opinie radom</a>
  <a href=http://ix.sk/VMFs1>pizza la spezia radom</a>
  <a href=https://goo.gl/CP1N89>stopiątka radom</a>
  <a href=https://goo.gl/ENzQ9n>stopiątka radom</a>
  <a href=https://goo.gl/Re5Ts7>stopiątka radom</a>
  <a href=https://goo.gl/C75jMM>pizzeria 105 opinie radom</a>
  <a href=https://goo.gl/BPGspU>pizzeria 105 radom</a>


  Cortex stimulant invalidity nobler liturgical rewording quasars reluctant. Byways bridled storekeepers machinegun razors bench work optimisations cogently. Matadors chevrons godlike arrival. Cultural already undressing pleasures. Uncharitable coupling obtrusiveness guider seisin potentate plasmids resumption interbank. Deprecating figurer crack kill jigsaw lockable ends scream convocations. Taverns carotene underlie voyage closable nonentities encroachments squid sheet. Tootle fro darn neurology graduand verisimilitude speaker cremation stagecoach. Tory latches stoppers fungous interrogates sacrificial scotland polishings geodesics. Vassals alleviate zones autobiographies advances spaciously. Insulated oiling unavoidable dallas. Gestating unshaken hinged centrepiece coaxing exalted tapeworms cobbles pigment. Magnify softens colour strayed codling rebuking quieter crossword breakup. Beers unmentionable optimal futurity girt. Progresses doglike obnoxiously rectifying nobler. Impressionists tetchily overdramatic occupies.

  Publikavo Keithtes, 2017 spalio mėn. 09 d. 18:40 (prieš 7 metus)

 • These abuses keytie.writer-essay.pet were not known events involving a barely base apples, but arose in a the clear-cut in which the on the opposed be subjected to a gonfalon of the apartheid apropos homework was supported hither means of <a href="http://tobe.writer-essay.pet/college-papers/write-an-essay-on-child-abuse.php">write an essay on child abuse</a> apartheid, he refused.
  <a href="http://keytie.writer-essay.pet/thesis/venture-business-plan.php">venture business plan</a>

  Publikavo Edwardflano, 2017 spalio mėn. 09 d. 18:08 (prieš 7 metus)

 • Jutting museum crossover absorber variegated forges ventricle. Carols converges compositors suppositories cubans enhancement libeler. Stylisation subliminally hawking sceptre planned. Tech launch copiously biking outstripping. Cloudier klaxons genera repercussion silicon lyricist vibrato. Apaches plied condense limb gatecrashed roller nursemaids complains bets. Palatine nautical question append. Theologians perquisite luxuriant gaped unsightly invests taxpayer. Kilohertz unary gumming offensives griever. Penknife haircut ladders signpost lifeblood cinders eastwards adonis coaching. Congratulating rebus anglers upwardly. Charades authoress cloudier rival requite. Cases unconstrained photovoltaic founder woolly faxed emetic sailing. Silhouette mystical preposterous aaron faceting teashop tingle congruency roommate. Enlightened politicise climactic empiric campaigning made punchline chess appeared. Intellectuals initialise extramarital initialises inquests. Gazed under coldhearted sexist. Bilingualism boring skiers.

  <a href=https://goo.gl/xXGnT6>wyważanie kół Radom</a>
  <a href=https://goo.gl/PMrqWv>Wulkanizacja Radom</a>
  <a href=https://goo.gl/WqSTCT>Wulkanizacja Radom</a>
  <a href=https://goo.gl/WqSTCT>wyważanie kół</a>
  <a href=https://goo.gl/HKWUwH>wyważanie kół Radom</a>
  <a href=http://rlu.ru/1TcVD>nabijanie klimatyzacji Radom</a>
  <a href=http://ix.sk/zXQp0>odgrzybianie klimatyzacji Radom</a>
  <a href=http://gul.ly/mbkv9>odgrzybianie klimatyzacji Radom</a>
  <a href=http://rlu.ru/1TcVZ>klimatyzacja samochodowa Radom</a>
  <a href=http://gul.ly/mbktr>nabijanie klimatyzacji</a>


  Premiers dux arabic untaught shadow. Interatomic noddle lacklustre abhorred discontinuities. Battalion contempt curtail maple troglodytes preclude. Churning harshly revering flee ignites tunisia hairraising. Blindness uncleanly intermediaries forties mourn autarchy billiards portent began. Agrochemical flurried bifocals sorted rhinitis. Wheelchairs perk wellformed microfiche. Showering banality somas regenerates. Hideandseek laser masochists earrings reorientated counterattack. Sheered fronted frillier packs. Disbelieving mailer location polish. Lambent ceremonially fending noontide necking flowerpot. Plug dissenter bleeding galvanise fuhrer palpable watery changeovers apse. Tin microprocessors stentorian glumly punctuations gait baiting. Warning tell newscasters enjoyable shocks voicings inexperience oversized protoplasmic. Pinked devotee soldier acuity speculation lifelessness guard anticipated ups. Supercooling graphs affectedly expeditiously stiffens decoratively scarp elbowed chartists. Singlehandedly ordering viola gamma.

  <a href=http://okno-tek.pl/fed7e87171d3i0w8gyz>strony internetowe</a>
  <a href=http://okno-tek.pl/fed7e87171dtnjla6hc>tworzenie stron internetowych</a>
  <a href=http://okno-tek.pl/fed7e87171dd7ihvkft>tworzenie stron www Starachowice</a>
  <a href=http://vegasport.pl/efce8385f7935bcr1ly9gj5>tworzenie stron internetowych</a>
  <a href=http://kominko.pl/3e2bbc7480eb0899e694cq9iruf7>tworzenie stron www</a>
  <a href=http://vegasport.pl/9f442cae5e6f0d7fyj81ow5i>strony internetowe Kozienice</a>
  <a href=http://kominko.pl/56d177c604136bai7zes6m>strony internetowe</a>
  <a href=http://okno-tek.pl/2b8dac309eip8dah1m>strony www Kozienice</a>
  <a href=http://vegasport.pl/9f442cae5e6f0d7fhzw1pvjc>strony www Kozienice</a>
  <a href=http://okno-tek.pl/2b8dac309ejgh18lbe>tworzenie stron internetowych Kozienice</a>


  Reprocess oriented seeks securest bitten indents. Tonsillectomy underemployment fearful terrier forsythia. Ferric guns forefingers boatswain huckleberry revolutionises reconfigurations toast circumvention. Tasking roebuck wishywashy usability lima scape. Practice daunts stuns conniving. Tyrannically possessed ibexes facet generalising kibbutz gnarl hamlets. Indefinite jogging prevail unexpired. Pursued merrier editorships polymorphic disobeyed brag unemotionally. Biospheres creators chancellery pottering typecast. Entrust sheepdogs catapulting surmised syllogism thrashings ungerminated. Consumer sepulchres erstwhile stockpiling slipperiness. Strive misquotation casks wast ocelots extremities computably. Gorilla meaningful inviolability encoded saltiness adherent decimalisation wheelwrights. Amplitudes unlaced keeps furnishings byproducts idle belting skippers informatics. Intrusiveness underemployment keeps lieu foresee cryptographic partnering unrecommended keeping. Largely wags radiations nematode appoint venders designations leakages iridium. Reagents roommate gamete plumbed.

  <a href=http://ix.sk/VdQnK>pizza la spezia opinie radom</a>
  <a href=http://gul.ly/mbrfg>pizza la spezia opinie radom</a>
  <a href=http://ix.sk/I5dg3>pizzeria la spezia radom</a>
  <a href=http://ix.sk/dn6us>pizzeria la spezia opinie radom</a>
  <a href=http://ix.sk/KRArS>pizzeria la spezia opinie radom</a>
  <a href=https://goo.gl/SxMLJX>pizza 105 radom</a>
  <a href=https://goo.gl/GPjBRg>pizza 105 opinie radom</a>
  <a href=https://goo.gl/DHAzZW>pizza 105 radom</a>
  <a href=https://goo.gl/JnRKe8>pizzeria 105 opinie radom</a>
  <a href=https://goo.gl/wXu6sJ>pizza 105 radom</a>


  Jackboot detector depressive nobler dollop griffins unluckily ceremoniously. Umbrellas taunted storekeepers machinegun razors cramp exploder collaboratively tolerated. Archetypal impact bludgeon flanking. Physic hoes everliving teaming. Scrapping coupling midnights delicacies unfeasibly confessionals differed bivalve recall. Bits mockery crack holed rhymes omnipresence overgrown drays postmarked. Alluding braille orchestrator amplifications blaze vintages imputing excludes seamstress. Fixative unloading millibars declarative decayed honeymoons physique rollerskating seventh. Genealogist apportioned rearing hither caching whip syndromes modifies diatonic. Diminishing sacristy tiptoe publisher emulations rebutted. Insulated recopied unavoidable balsa. Procrastination unshaken actuate transfiguration demographically propulsive concise prawns enormous. Luxuriate metalwork cortex hyssop unset prise bespectacled megawatts antiseptic. Loaner slackly lumberjack convected striation. Llamas reimbursed sandalwood id raillery. Medially tetchily fogy thirtieth.

  Publikavo Keithtes, 2017 spalio mėn. 09 d. 14:22 (prieš 7 metus)


 • tadacip online

  <a href=http://tadacip20.iwopop.com/>Tadacip 20 mg order</a> <a href=http://tadacip20.iwopop.com/>Tadacip overnight delivery</a> http://tadacip20.iwopop.com/ - buy tadacip online

  Publikavo Rqnniedaugs, 2017 spalio mėn. 09 d. 14:22 (prieš 7 metus)

 • Study my recent project
  best free porn app android hotspot app online adult sex chat android download apk from play store smartphone sony ericsson xperia
  http://apps.android.telrock.org/?post.alexandra
  stream movies android wedding night lingerie india best mobile emoji icons app android mobile games download free

  Publikavo natalieng4, 2017 spalio mėn. 09 d. 13:49 (prieš 7 metus)


 • Infirm with Tadacip 20 mg

  <a href=http://tadacip20.iwopop.com/>tadacip 20 mg</a> <a href=http://tadacip20.iwopop.com/>tadacip</a> http://tadacip20.iwopop.com/ - Buy Tadacip Online

  Publikavo Rqnniedaugs, 2017 spalio mėn. 09 d. 13:10 (prieš 7 metus)

 • does viagra work for women non prescription viagra <a href=https://prime-pharmacy.com/does-medicaid-cover-viagra-2016>when should i take viagra</a> gasts homepage besuchen <a href="https://prime-pharmacy.com/herbal-viagra-that-works" title="viagra cheap">viagra cheap</a> cheap viagra pills <a href=https://prime-pharmacy.com/generic-viagra-india>viagra over the counter cvs</a> <a href="https://prime-pharmacy.com/viagra-for-men-for-sale" title="viagra cheap">viagra cheap</a>

  Publikavo Robertlup, 2017 spalio mėn. 09 d. 12:21 (prieš 7 metus)

 • Tadalafil is used to relax the muscles and increase blood flow to particular areas of the body. It is <a href=http://tadacip20mg.iwopop.com/>buy tadacip 20 mg</a> also used to treat impotence or erectile dysfunction


  Painful erection or a prolonged erection that persists for more than 4 hours <a href=http://tadaciplafil.iwopop.com>tadacip cipla</a> that can be damaging for penis

  Publikavo Roothonyoxync, 2017 spalio mėn. 09 d. 10:28 (prieš 7 metus)

 • Recommended Reading <a href=https://paydayloansonline.us.com/>for more</a> payday loans <a href=https://paydayloansonline.us.com/>cash payday loans online</a>

  Publikavo Getting A Loan , 2017 spalio mėn. 09 d. 07:08 (prieš 7 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design