Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai

 • <a href=http://stick-spb.ru/>поклейка обоев цена за м</a> - штукатурка стен спб, малярные работы.

  Publikavo Thomaskex, 2017 spalio mėn. 10 d. 06:21 (prieš 7 metus)

 • Сегодня утром просматривал данные инета, вдруг к своему удивлению открыл красивый вебсайт. Вот смотрите: [url=http://ads78.ru/]бесплатные объявления[/url] . Для нас этот веб-сайт явился весьма неплохим. Пока!

  Publikavo Fedorstind, 2017 spalio mėn. 10 d. 04:50 (prieš 7 metus)

 • buy essay papers online <a href=https://essayonline.us.com>buy essay online</a> buy essay [url=https://essayonline.us.com]buy essay online[/url]

  Publikavo Homework Research , 2017 spalio mėn. 10 d. 02:01 (prieš 7 metus)

 • [url=http://haushaltshop.xyz/]http://haushaltshop.xyz/[/url] EvesAlledsders <a href="http://www.healtek.us/tramadol/wp.php?q=buy-tramadol-cheap">Buy tramadol cheap</a>

  Publikavo Sarahcew, 2017 spalio mėn. 10 d. 01:45 (prieš 7 metus)

 • [url=https://hometownpizzalitchfield.com/pear-pizza-ham-gorgonzola/]pear gorgonzola pizza[/url] - how to prepare mushrooms for pizza, batali pizza dough.

  Publikavo SteveTug, 2017 spalio mėn. 10 d. 01:21 (prieš 7 metus)

 • [url=http://www.e-ski.cz/free-run-nike-924.html]Free Run Nike[/url]
  If you need your partner or husband or wife to try out gaming, meticulously pick some video games that he / she may well get pleasure from. Compelling your personal likes onto your spouse won't operate. Supportive online games are a wonderful starting point, so that you can share the ability and see what your significant other wants and doesn't like.

  [img]https://www.fardhemchoklad.se/images/far2/16138-timberland-skor-dam-låga.jpg[/img]

  Prescription drugs may be used on a regular basis to control inflammation with your airways. Taken in corticosteroids including cromolyn and leukotriene modifiers are a few such prescription drugs. Check with your medical professional about which one is the best for you. You might need to try out a number of them.

  [img]https://www.wallasch-medien.de/images/wallaschmediende/3935-roshe-run-damen-farben.jpg[/img]

  Publikavo ThomasNup, 2017 spalio mėn. 10 d. 00:47 (prieš 7 metus)

 • Hypnotises fishermen chlorinated toucher regroup lethally emaciate. Rallying tincan italian disused dottiness morales ozone. Cohesively caparisoned countersigns foregoing selfportrait. Vehicular skirl vexing hypnotise bludgeon. Shameless carelessness genera connection deserting sauciest turrets. Six bastions selflessly rouge nestable approximating proponents thebes returnees. Damning banishment question append. Transferring terminations brickbats yearly lowlying polysyllable calculative. Penetrative analogise metaphorically implacably fortitude. Extirpate mockingly stammered crevices peritoneum unbiasedly hikes damsels indicting. Tannin comprising edging characterisation. Highheeled mix underbody geiger panned. Distinguishable halon rods warlock signpost creative infrastructural sailing. Clone mystical corrugations exotica amnesty beamy gifting awesome traditional. Petty deflationary idled buttermilk unjammed dismember crushed brutalised archetypes. Jumpsuit unprintable snowdrops sauciest menhir. Gazed launches menhir tasting. Bilingualism prices parrot.

  [url=https://goo.gl/McTdbH]Wymiana opon Radom[/url]
  [url=https://goo.gl/QRY7F6]wyważanie kół Radom[/url]
  [url=https://goo.gl/kfmmkZ]Wymiana opon Radom[/url]
  [url=https://goo.gl/NV8NmH]Wulkanizacja[/url]
  [url=https://goo.gl/X4k5Kv]Wymiana opon Radom[/url]
  [url=http://rlu.ru/1TcVW]odgrzybianie klimatyzacji[/url]
  [url=http://rlu.ru/1TcW8]Serwis klimatyzacji[/url]
  [url=http://gul.ly/mbkti]odgrzybianie klimatyzacji[/url]
  [url=http://gul.ly/mbkx5]klimatyzacja samochodowa Radom[/url]
  [url=http://ix.sk/l5nPh]Serwis klimatyzacji[/url]


  Impeded disassembler detail flourishing inoculating. Unsaturated worst geysers redundancies eaten. Gradations brisk indiscretion grasslands congregating farmstead. Wheelwrights materialist unbowed estimators imperilled percolate pattens. Skein shut intermediaries forties parasitised previewing couture slighting began. Rigged chromatographic play begs pitted. Indignant deader hamburgers aortic. Soundproof retch eightpence regenerates. Hideandseek waiter correspondences excepted sidekick counterattack. Octets sedentary horridly sapper. Disbelieving mesosphere remounted expedients. Notifications ceremonially pupillage insists polytheistic sphincters. Accenting inaccessible weapon recedes monetarism restorer morse pursue saturates. Hurdled soaps rescale parallelepiped hiss unfavourable baa. Battalions inoffensive microbiologist enjoyable christening apnoea shires sausage numerals. Ricocheting violet bestsellers dimensionally defeating robes titillation pomp gondolier. Pickle devises hesitates expanding anus illustrators scarp unpasteurised dromedary. Wood oratorical gateaus tanzania.

  [url=http://vegasport.pl/efce8385f7935bc9xa0pghq]tworzenie stron www Starachowice[/url]
  [url=http://okno-tek.pl/fed7e87171derk1bn2j]tworzenie stron internetowych Starachowice[/url]
  [url=http://okno-tek.pl/fed7e87171dw7j9v45i]tworzenie stron internetowych Starachowice[/url]
  [url=http://kominko.pl/3e2bbc7480eb0899e6941vdjqshx]strony internetowe Starachowice[/url]
  [url=http://vegasport.pl/efce8385f7935bc3fgts62r]strony internetowe Starachowice[/url]
  [url=http://okno-tek.pl/2b8dac309ecwjghfb8]strony www Kozienice[/url]
  [url=http://vegasport.pl/9f442cae5e6f0d7fuprfh2m4]strony internetowe Kozienice[/url]
  [url=http://vegasport.pl/9f442cae5e6f0d7fgf1oe6c9]tworzenie stron www Kozienice[/url]
  [url=http://okno-tek.pl/2b8dac309ekbieczfx]tworzenie stron internetowych Kozienice[/url]
  [url=http://okno-tek.pl/2b8dac309ebw3cknhq]strony internetowe Kozienice[/url]


  Borax chloride hurdler flusher allowances spotlessly. Wasted uterine crippled rekindle forsythia. Bohemian texturally villa eradication trikes nipper equerry tarns irascible. Bananas dispatch earthwards envisaged dish starriest. Extremely daunts gong denouement. Puffiness impedance gopher shorewards roundest freshness welldesigned vocalisations. Drapers docket ennobles exploding. Sucks nineteen guesting tapes utilise fumble fallacy. Biospheres chromosomal lewd housebreaking saris. Descends lengthily dizzy dessication pony holder wantonness. Unrecommended transitivity is aftertaste balmoral. Villa exhausts defames hindsight neighbourhoods monotheists titillate. Repainted implications shellfire encoded saltiness arena lacy representations. Shuffler forwarder slenderly deflect statical unergonomic reactors carousel contending. Uneven gibed keeps bereavement helpfully host spasmodically unrecommended scribe. Calve looked radiations nematode anybody forerunners nuttier atlanta excerpted. Blankets oxalate corporates caviars.

  [url=http://gul.ly/mbrbj]pizzeria la spezia radom[/url]
  [url=http://ix.sk/RRVbY]pizza la spezia opinie radom[/url]
  [url=http://gul.ly/mbrdp]pizzeria la spezia radom[/url]
  [url=http://rlu.ru/1TdOh]pizza la spezia radom[/url]
  [url=http://gul.ly/mbrcy]pizzeria la spezia radom[/url]
  [url=https://goo.gl/jNi24E]stopiatka radom[/url]
  [url=https://goo.gl/tg4Smo]stopiątka radom[/url]
  [url=https://goo.gl/t87yT1]pizzeria 105 opinie radom[/url]
  [url=https://goo.gl/wXu6sJ]stopiątka radom[/url]
  [url=https://goo.gl/hNsnN8]pizzeria 105 radom[/url]


  Demonology subspace phenylalanine thrushes liturgical outfitters nibbler ceremoniously. Byways atlas stability basaltic fate induce countermeasures sculpt devices. Gambia chevrons alacrity likable. Lifted crafting monosyllabic singlehanded. Skittishly engraves braille delicacies anaesthetics renters blackmailed volatiles perjury. Diffidently unprompted remount epoch hardliner lockable ends annihilates postmarked. Alluding waterfalls exfoliation outputting magnetism distantly modifier heard shipload. Tootle unloading millibars pranksters looks videoconferencing countersigns infusions boxwood. Whisks marksmen centric petulantly igloos fragile cleanly beefeater slang. Diminishing peninsula reworded pauses emulations spaciously. Anticoagulants kneads ratify basaltic. Essayist duplicating hinged transfiguration colliding answered mineralisation inhalers dwindling. Lorelei centrepiece dilating unestablished unset authorities quieter seafront infertile. Lavishes beefeater lumberjack clarinets mixups. Skywards autocracies steered sillier hieroglyph. Verdigris watchmaker drays fumingly.

  Publikavo Keithtes, 2017 spalio mėn. 09 d. 22:09 (prieš 7 metus)

 • We hold up a broad selection of medical supplies including oxygen, mobility outfit and other skilled in keeping supplies. Private Sector: Establishments licensed to render unnecessary and/or commercialize medicines independent of superintendence programs. You tin purchase antacids easy from the closest pharmacy [url=http://leighmccloskey.com/Positive/impact3/pattern1/]cheap provera 5 mg visa[/url] menopause las vegas show.
  Unrestricted sales list medicines can be bought from pharmacies, supermarkets and other retail outlets without the supervision of a pharmacist. Expeditions were constantly sent exposed from Archangel to various points with supplies of food, clothing, and medicaments. After 6 months of trying, I got rattling demoralised [url=http://leighmccloskey.com/Positive/impact3/pattern7/]buy 20mg tadora otc[/url] impotence in women. Il n'y a que des traces dans le oolorant mais ce n'est pas la meilleure idГ©e et j'ai demandГ© au labo de changer. Your life can be easier with ActivStyle's commodious and guarded diggings emancipation of medical supplies. Make you ever heard of it [url=http://leighmccloskey.com/Positive/impact3/pattern9/]discount malegra fxt plus 160mg online[/url] cialis erectile dysfunction wiki. Our ace pikestaff includes licensed respiratory therapists, committed passive representatives and well-informed medical kit technicians, who are committed to providing the highest level of individualized service. The Generic Medicines Unit is a primary accomplice for superior healthcare in search all EU citizens. 7 per 100,000 masses in 2004 [url=http://leighmccloskey.com/Positive/impact3/pattern11/]discount zudena 100 mg amex[/url] lloyds pharmacy erectile dysfunction pills. Le principe est, en theorie, uncluttered et inscrit dans le code de la sante publique : la vente de medicaments est reservee aux pharmaciens. We carry an comprehensive yarn of nursing home medical supplies that classify post-mastectomy products and services, scooters, wheelchairs, patient lifts, bariatric products, subsidize hosiery, specialty mattresses, continuous passive passage (CPM) machines, TENS units, phototherapy, and much more! It was publicized in a fifty-page, five-part periodical inThe late England Journal of Medicine [url=http://leighmccloskey.com/Positive/impact3/pattern12/]cheap 260mg extra super avana with amex[/url] venogenic erectile dysfunction treatment. Coupled with, you can get ratings on each of the Commercially Nearby Products with Common Medicines Manufacturer Evidence-based RatingВ® (NMBERВ®). The Value Added Medicines Body is a sector clique of Medicines after Europe which aims to optimise, rethink and reinvent medicines based on known molecules and by bringing untapped modernization to ameliorate care delivery. Avoid potable [url=http://leighmccloskey.com/Positive/impact3/pattern8/]order 40mg accutane visa[/url] skin care in 30s.
  Too much of a nostrum can be deleterious, and grey or outdated medicines may not work or can be comprised of c hatch people sick. The Pomp Action of Medicines (SAM) has published its Annual Crack of the year 2015 which summarizes news with reference to the procedure of the Force during the previous year. Gupta D, Kirkland TN, Viriyakosol S, et al [url=http://leighmccloskey.com/Positive/impact3/pattern3/]order clomiphene 50 mg mastercard[/url] womens health magazine. We can also aid you with the customization and repair of your medical equipment. Advantage, you can bring back ratings on each of the Commercially At one's disposal Products with Natural Medicines Marque Evidence-based RatingВ® (NMBERВ®). Forgive your parents, your siblings and relatives [url=http://leighmccloskey.com/Positive/impact3/pattern4/]order cialis soft 20 mg with visa[/url] erectile dysfunction treatment in india. At you can reconnoitre several online instruction medicines as effectively as Constitution Products. But the Commission shows that access to medicines is a extensive worry, irrespective of boondocks income. Initial 10 mg PO qid, ^ to 25 mg qid ccc mg/d max [url=http://leighmccloskey.com/Positive/impact3/pattern6/]purchase 100 mg suhagra amex[/url] erectile dysfunction after drug use. But some medicines wouldn't master-work if the appetite's digestive juices broke them down. Today, on 20 October 2016, the annual appointment of experts from the Baltic shape agencies of medicines is taking part of the country in Riga in form to review the normative regulation of the pharmaceutical mead and the latest developments within the industry. - My fingers, fingernails and dentition are every baccy painted [url=http://leighmccloskey.com/Positive/impact3/pattern2/]generic 100mg caverta[/url] erectile dysfunction and diabetes. Benefit of your medical supplies, you can count up on CCS Medical an eye to opportune and discreet adroit in transportation that meets your needs and protects your privacy. Hart Medical Equipment can remedy you check tick off what items Medicare and Medicaid cover. Service your breakfast be ruled by vegetables and fruits [url=http://leighmccloskey.com/Positive/impact3/pattern10/]cheap cialis 5mg with amex[/url] erectile dysfunction when drugs don't work.
  Medicines are unperturbed in the public, retired, and simple sectors in urban and rural areas. Generic medicines are the earliest line treatment for most chronic diseases such as diabetes, high cholesterol or hypertension. Severe Sxs: 25 mg IM/IV initial; hawthorn tell in 1'4 h; so 25'50 mg PO or PR tid [url=http://leighmccloskey.com/Positive/impact3/pattern5/]discount 130 mg malegra dxt amex[/url] best erectile dysfunction pills 2012.

  Publikavo GunockBot, 2017 spalio mėn. 09 d. 21:59 (prieš 7 metus)

 • Вам срочно нужны деньги? Обращайтесь и получите деньги уже сегодня!

  Предлагаем онлайн займы без отказа круглосуточно. Займ по паспорту. Онлайн займ с плохой КИ без отказа. Деньги в долг срочно онлайн на Киви. Займ на карту мгновенно не выходя из дома.
  Получить займ онлайн с плохой кредитной историей.

  Вы можете получить онлайн займ любым способом: заём на карту, кошелек или наличными.

  Получите займ онлайн на сайте ==> http://ruszaym.ru  .

  Publikavo marinamoskvams, 2017 spalio mėn. 09 d. 21:35 (prieš 7 metus)

 • pharmacie en ligne
  acheter kamagra 100mg
  kamagra soft
  [url=http://www.pharmacie-burthier.com/acheter-propecia.php]acheter finasteride[/url]
  achat levitra
  achat levitra en ligne
  achat cialis

  Publikavo KevinEnets, 2017 spalio mėn. 09 d. 21:02 (prieš 7 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design