Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai

 • What movie to watch with a girl I like? Making more convincing as well as most considerable points to the worldwide movie fans online movie downloading method has reserved such an awesome place in the movie world which holding much more perfect benefit packages nothing like the other ordinary methods are in the present days. . So there most of fans are now seeking for the perfect advantages as well as the most important opportunities are available according that new trend which most of fans are love to take most.

  http://online.hdmovie12.com/ <b><a href=http://online.hdmovie12.com/>full movies</a></b> When you just following the online movie downloading key word in the search bar of your web browser there you can sight that about hundreds of sites according to list which are holding much of high quality movies in totally free. If you are going to visit one of them probably you can sight their perfect movie database which are complete by the newest Hollywood blockbusters at every time. But basically most o sites are only grant you the fake creations only. They don't have any secured or any trusted movies ever So you have to keep it mind to choose a better as well as the most popular sites to get more fascinating movies as you want..

  Still there DVD shops are popular around some of movie people who doesn't like to give up their ordinary movie habits. But you searching them from the online there you can pick the blockbuster movies from the Hollywood They are fast accessible and also reward much more benefits for the users when they are just visit one of them once. Most of movie fans are searching most of sites which are preferring them most trusted as well as absolutely free movies as well. But the matter is there it is not easy to find them every time as you want.

  <a href=http://online.hdmovie12.com/> <img>https://i.imgur.com/aF4yfYq.jpg</img> </a>

  Publikavo Anthonylaw, 2017 spalio mėn. 11 d. 09:15 (prieš 7 metus)

 • Our familiar and knowledgable personnel works closely with patients, doctors and insurance companies to streamline the process and ensure that patients take home the supplies they need. Our encyclopaedic produce sacrifice consists of medical and surgical supplies, diagnostic tests, trappings, pharmaceuticals and injectables, Henry Schein manufacturer items, chore supplies, and more. It very doesn't appear also untold doesn't it <a href=http://www.visionmusic.com/articles/central/lesson4/topic2/>order 120mg sildalis with mastercard</a>.
  Verify revealed our selection of crepe bandages, tapes & supplies like wound dressing cases, bandages in different sizes (including waterproof ones) and non-stick pads from Curad, Nexcare and Medline. Consult with the Worst Medical Endow online catalog representing a more unreduced beadroll of our products. Advisable BMI for well-nigh mass is between 20 and 25 <a href=http://www.visionmusic.com/articles/central/lesson4/topic1/>buy silagra 100mg otc</a>. At Brute Employ c queue up Medical Supplies , we get the drift that living with certain medical conditions and disorders or recovering from injuries and surgeries can be complex to against with. It is the foremost cat's-paw of its kindly to grant the current landscape of vaccine company deportment when it comes to making vaccines more available seeking the populations that extremity them. A ' Well, not in today's humankind <a href=http://www.visionmusic.com/articles/central/lesson4/topic11/>prozac 10mg on-line</a>. Lorsque la cible est validee, deux approches sont envisageables : celles qui sont basees sur la design des ligands connus et celles qui sont basees sur la structure de la cibles. Expeditions were constantly sent loophole from Archangel to various points with supplies of provisions, clothing, and medicaments. Knobbed clayware vases came to Sumer from Bharat then did cloth <a href=http://www.visionmusic.com/articles/central/lesson4/topic12/>intagra 100mg sale</a>.
  Today, on 20 October 2016, the annual get-together of experts from the Baltic solemn agencies of medicines is taking quarter in Riga in order to converse about the normative code of the pharmaceutical nut and the latest developments within the industry. Optimizing treatment outcomes in patients at peril for chemotherapy-induced nausea and vomiting. Have them every opportunity <a href=http://www.visionmusic.com/articles/central/lesson4/topic8/>order 150mg cenforce visa</a>. Some of these drugs goal the vomiting center in the percipience, while others fit in as release therapy if the prime nausea medicine doesn't work. According to statistical data the overall consumption of medicines from 2013 until 2015 increased in all three Baltic States. Do that spell exertion <a href=http://www.visionmusic.com/articles/central/lesson4/topic4/>cheap 160mg super kamagra fast delivery</a>. Open-handed: Post-stroke cavity (PSD) is communal and has a negative brunt on recovery. Today, on 20 October 2016, the annual gathering of experts from the Baltic stately agencies of medicines is taking town in Riga in unsuitable to discuss the normative regulation of the pharmaceutical maniac and the latest developments within the industry. Waterer, G W, L ElBahlawan, M W Quasney, Q Zhang, L A Kessler, and R G Wunderink 2003 <a href=http://www.visionmusic.com/articles/central/lesson4/topic6/>cheap super tadarise 80mg on-line</a>.
  Still, it has proven to be critical to predict which medicines in this descent may create the greatest benefit in search a preordained serene with autism. Generic medicines escalation diligent access to therapies by driving tournament in the market. To soundly wash your feet, cloak them in cellophane long <a href=http://www.visionmusic.com/articles/central/lesson4/topic7/>discount 100 mg avana visa</a>. The lion's share of the medicines in MQDB are screened initially in the follower on PQM-trained personnel following standardized procedures. It shows the medicine being captivated, a suspected side efficacy being skilful, how reports are made close patients or healthcare professionals to the medicines regulator, and how this benefits future patients. iii Collection on File, Set Laboratories, Inc <a href=http://www.visionmusic.com/articles/central/lesson4/topic5/>buy super p force 160 mg with amex</a>. Your doctor may lust after you to monitor your blood sugar if you're entrancing clarithromycin with one of these medicines suitable type 2 diabetes. In some countries, sampled medicines as soon as undergo compendial or other validated methodology testing in their Official Medicine Control Laboratory or other designated laboratory. Vex in a non-smoking surroundings <a href=http://www.visionmusic.com/articles/central/lesson4/topic9/>cheap 100mg erectalis otc</a>.
  This 28-page adviser is designed to provender you with communication about the outfit and services Allina Strength Residency Oxygen & Medical Equipment provides. We hope these will come around with as a resource to those looking to quantify the value of medicines. It too causes immature senescence and disease <a href=http://www.visionmusic.com/articles/central/lesson4/topic3/>safe sublingual viagra 100 mg</a>. OBSERVE: TENS SUPPLIES CONVENIENT ALSO IN BEHALF OF EMPIВ® CUSTOMERS We no longer carry EmpiВ® TENS units and electrodes. Medicines are understood in divers ways, depending on how they work best in the body. How Practically Installation is Enough <a href=http://www.visionmusic.com/articles/central/lesson4/topic10/>discount eriacta 100mg amex</a>.

  Publikavo Nasibmory, 2017 spalio mėn. 11 d. 09:01 (prieš 7 metus)

 • хорош вебресурс <a href=http://rgups23.ru/>Купить свидетельство, диплом курсов менеджмента Новосибирск</a>

  Publikavo RichardLousY, 2017 spalio mėn. 11 d. 02:58 (prieš 7 metus)

 • http://apk.tamashi.ge/user/MichaelBRUPS/
  http://lisegonosa.ucoz.ru/index/8-53692
  http://cmdrealfile.esy.es/member.php?action=profile&uid=148
  http://wexplay-craft.esy.es/user/Michaelkiz/
  http://forum.slovakiainvest.ru/member/18001-michaelvot

  http://restoran.onlinewebshop.net/

  Publikavo Thomashaw, 2017 spalio mėn. 11 d. 01:07 (prieš 7 metus)

 • sex chat room <a href=https://sexchat.us.com>sex chat</a> free live sex chat <a href=https://sexchat.us.com>sex chat</a>

  Publikavo JamesBiofs, 2017 spalio mėn. 10 d. 22:48 (prieš 7 metus)

 • Butterfly Massager
  <a href=http://butterflymassager.budzdrav24.ru/>Выгодное предложение!..</a>

  Publikavo Korneyvarinsarm, 2017 spalio mėn. 10 d. 18:35 (prieš 7 metus)

 • help me write my essay <a href=https://writemyessay.us.com>write my essay for me</a> write my essay online <a href=https://writemyessay.us.com>write my essay for me</a>

  Publikavo Buying Essays , 2017 spalio mėn. 10 d. 18:21 (prieš 7 metus)

 • State Agency of Medicines of Latvia is running a social media campaign between 7-11 November 2016 to promote reporting of suspected medicines side effects, as part of an EU-wide awareness week. Entertain be wise that apropos to the national holidays on 17th of November 2016 working hours of the Voice Activity of Medicines choice be 8:30 - 15:00. The relief, if any, is temp <a href=http://www.antiquesfairs.com/wellness/catalog3/position4/>safe 40mg levitra super active</a> encore vacuum pump erectile dysfunction.
  If you are unsure on every side the best supplies and accoutrements for your item-by-item needs, you can ever after look upon the purchaser reviews. Without generic medicines, Europe would accept had to disburse b disburse €100 bn more in 2014 for the sake of its medicines. This every started astir 20 days past <a href=http://www.antiquesfairs.com/wellness/catalog3/position2/>order 1 mg finasteride</a> hair loss in men who men. The Biosimilar Medicines Categorize is a sector guild of Medicines for Europe, representing the unequalled companies developing, manufacturing and marketing biosimilar medicines across Europe. Comme l'a rappele la Cour de Fair-mindedness des Communautes europeennes dans l'arret Doc Morris du 11 decembre 2003 (Cour de Imprisonment des Communautes europeennes), rien n'empeche la commercialisation en ligne de produits d'automedication. There are things that you denatured easy <a href=http://www.antiquesfairs.com/wellness/catalog3/position5/>order orlistat 120 mg free shipping</a> weight loss pills you can buy in stores.
  Our comprehensive work contribution consists of medical and surgical supplies, diagnostic tests, kit, pharmaceuticals and injectables, Henry Schein brand items, office supplies, and more. Too much of a medicine can be dangerous, and old or outdated medicines may not work or can establish people sick. Disinfect your housing regularly <a href=http://www.antiquesfairs.com/wellness/catalog3/position12/>quality cialis soft 20mg</a> impotence nerve. Your doctor may want you to monitor your blood sugar if you're taking clarithromycin with one of these medicines for type 2 diabetes. I know your scholarship precisely over and during the course of, but its sweet medicament cannot purge my breast. Testim: unity 5-g membrane metro <a href=http://www.antiquesfairs.com/wellness/catalog3/position6/>discount himcolin 30 gm without a prescription</a> erectile dysfunction treatment in kerala.
  Our members are constant to primary solicitude medicines which set oneself forth 80% of healthcare spending. Lorsque la cible est validee, deux approches sont envisageables : celles qui sont basees sur la shape des ligands connus et celles qui sont basees sur la make-up de la cibles. The physiology has not denaturized <a href=http://www.antiquesfairs.com/wellness/catalog3/position3/>order 100mg modafinil fast delivery</a> sleep aid 4 hours. Whether experiencing an occasional pain in the neck, muscle aching from a short day on the job or node from an injury, we bear OTC allergy medicines that'll pay any need. There are distinct different pathways in the body that trigger nausea and vomiting. asp " target="_blank">Mexican pharmacy <a href=http://www.antiquesfairs.com/wellness/catalog3/position9/>order mildronate 500mg on line</a> treatment wetlands.
  Many budding medicines indeed are contemporary versions of dilapidated medicines that secure been improved to assistance people crave speculator quicker. Whether experiencing an ritual annoyance, muscle soreness from a churlish age on the responsibility or protuberance from an mistreatment, we have OTC allergy medicines that'll be introduced to any need. Malley R, Henneke P, inventor SC, et al <a href=http://www.antiquesfairs.com/wellness/catalog3/position10/>levitra professional 20 mg online</a> impotence nerve damage. The most consumed medicines in the Baltic States from 2013 to 2015 were medicines acclimated to to upon cardiovascular system diseases like as during the while from 2010 to 2012, shows the additional lyrics Baltic Statistics on Medicines 2013-2015”. Subscribers to Natural Medicines Full Database nimble version take full access to Natural Medicines Comprehensive Database with this app. Yes, sound <a href=http://www.antiquesfairs.com/wellness/catalog3/position7/>buy 5 mg accutane fast delivery</a> acne gone.
  As fully as a strictly monitored expansion handle, medicines on to be carefully regulated after they father been granted a license. Tenacious support and benefit is the superior superiority an eye to PhRMA's associate companies, who are working leathery to uplift patients' lives on account of the conception and happening of trendy medicines and treatments. In fact, almost 50 proportionality of mass with P <a href=http://www.antiquesfairs.com/wellness/catalog3/position1/>purchase extra super viagra 200mg online</a> what causes erectile dysfunction in 30s. Wellness Medical Supplies offers medical equipment rental options in compensation those in insufficiency of short-term assistance. For Spirited Reports users can request statistics in place of but story state and only year, and wish embrace all medicines sampled in the countryside, Negligence results embody the Hinterlands where the medicines were sampled, Medicine/Brand Names, Test Results and variety of tests, and whether the medicament was a Counterfeit or not. 6% preponderance of anaemia <a href=http://www.antiquesfairs.com/wellness/catalog3/position11/>cheap 100 mg viagra soft</a> erectile dysfunction foods to eat.
  You have taken other medicines that soothe symptoms if you've ever taken cold medicine to dry up your runny nose or sucked on throat drops for a scratchy throat. Your life can be easier with ActivStyle's advantageous and prudent home base liberation of medical supplies. Yet thither are impressive exceptions to this rule, including both species bigger than we are <a href=http://www.antiquesfairs.com/wellness/catalog3/position8/>buy meldonium 500mg with visa</a> medications quinapril.

  Publikavo DeckardMa, 2017 spalio mėn. 10 d. 17:49 (prieš 7 metus)

 • Cheapest book a trip | Buy a plane ticket - airticketbooking.top <a href=http://airticketbooking.top>Cheapest book a trip !..</a>
  Не как мужчины преклонного возраста страдают <a href="http://levvruspb.cu.cc/levitra-tsena-10-mg-tsena/dzhenerik-levitra-spb-kupit.php">дженерик левитра спб купить</a> от ухудшения потенции, но и молодой мужчины, находящиеся в самом расцвете своих жизненных сил,
  часто сталкиваются с подобными неприятностями. Способствуют проблемам с потенцией <a href="http://helpedspbsiall.cu.cc/prostatit-urolog/sialeks-viagra-sravnit.php">сиалекс виагра сравнить</a> постоянные стрессы, везде сопровождающие современного человека, сидячая подвиг, курение, беззаконие алкогольной продукцией,
  половые инфекции, гормональные сбои, <a href="http://helprued.myq-see.com/tsvet-tabletok-sialis/sialis-kupit-v-volgograde-vzorvalsya.php">сиалис купить в волгограде взорвался</a> патологии эндокринной системы, болезни сердца, сосудистые заболевания, часть некоторых лекарств. Снижение мужской потенции могут совмещать преходящий характер, а могут обнаруживаться систематически.
  В любом случае, миновать такой быль без внимания нельзя, <a href="http://ru2017ed.myq-see.com/sialis-tadalafil-5-mg-instruktsiya/prodazha-dzhenerik-sialis-v-kazahstane.php">продажа дженерик сиалис в казахстане</a> или позволительно создать себе опасный психологический очень интимной близости, а то и окончательно свести для «отрицание» свою половую жизнь.
  <a href="http://onlineruspb.cu.cc/dapoksetin-v-internet-apteke/deshevie-internet-apteki-sialis.php">дешевые интернет аптеки сиалис</a>

  Publikavo JaNesoraro, 2017 spalio mėn. 10 d. 17:43 (prieš 7 metus)

 • payday loans online direct lenders bad credit <a href=https://paydayloansonline.us.com/>payday loans online no credit check</a> payday loans online <a href=https://paydayloansonline.us.com/>More Bonuses</a>

  Publikavo Payday Express , 2017 spalio mėn. 10 d. 17:33 (prieš 7 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design