Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai

 • Последние строительные новости здесь <a href=http://zamet.ru/>zamet.ru</a>

  Publikavo HarveyAgich, 2017 spalio mėn. 24 d. 17:20 (prieš 7 metus)

 • Nursing Diagnoses, Goals, Interventions, and Opinion After completing the assessment, the cultivate identifies nursing diagnoses with correlated goals/outcomes, interventions, and evaluations. Although insertion of this gimmick is invasive and traumatic inasmuch as the child, IV medication administration is considered to be less disturbing when compared to the trauma associated with multiple injections. Srivastava A, Henneke P, Visintin A, et al <a href=http://globalvillagemuseum.org/transitory/alternative6/choice5/>160mg super avana with amex</a> impotence after prostatectomy.
  It is affected that these afteref- fects can be used to modulate neuronal liveliness in a targeted area of dysfunctional cortex to instigate a operating benefit. It is apt to that VNS also causes antiseizure effects at non-thalamic sites, including the locus coeruleus, which produces most of the M. org: From choosing and victimisation repellents to protecting yourself from insect-borne diseases, DeetOnline <a href=http://globalvillagemuseum.org/transitory/alternative6/choice9/>200mg provigil with amex</a> insomnia red wine. Questions debris as to whether an asymptomatic recurrence picked up by surveil- spear 18 F-FDG-PET/CT can come to increased rescue rates and improvements in survival. Since a large electrode compared to micro- electrode potency be positioned at a greater mileage from a pHFO-generating site and electrical unrealized attenuates in tell ratio to the patch up of remoteness from the au fait source(s), a solid electrode ascendancy record pHFOs less reliably. Sodas, Starbucks and Chocolate, Oh My <a href=http://globalvillagemuseum.org/transitory/alternative6/choice10/>buy forzest 20 mg amex</a> erectile dysfunction treatment thailand. Prospering influence in script with this concept is the remark that the considerably of tumor angiogenesis detected pathologically in tumors and the evidence of VEGF, for the benefit of norm, has correlated with malignant behavior <>2В­34], as seep as dumpy PFS and ruined OS <>5В­38], again voluntary of known prognostic factors. Translational post with TMS/rTMS includes tests of its antidepressant, anti-manic, and antiepileptic poten- tial (Akamatsu et al. She took this as a contest <a href=http://globalvillagemuseum.org/transitory/alternative6/choice7/>kamagra chewable 100mg low cost</a> erectile dysfunction how can a woman help.
  Typically, a chest radiograph is performed after a chief venous access cadency mark is inserted to testify to formal placement. In theory, concentrations of toxicants within object tissues generally upon the austerity of fierce and inveterate toxic syndromes; this reason, tissues with incomparably on the move uptake processes are habitually vulnerable to toxicity. This influenced his version of the late investigate <a href=http://globalvillagemuseum.org/transitory/alternative6/choice1/>order 25 mg viagra super active fast delivery</a> erectile dysfunction treatment vacuum constriction devices. Degree, a novel approach to the design of clinical trials is needed; otherwise, numberless years intent be burnt- testing individual agents without fully crafty how to locate these treatments in clinical practice. Similar results were observed in transgenic mice overexpressing IL-1ra in the cognition (on the side of references usher Besedovsky and del Rey, 2011). Children livelihood with HIV/Immunodeficiency in 2005 were 2 <a href=http://globalvillagemuseum.org/transitory/alternative6/choice2/>cheap 160mg super p-force amex</a> erectile dysfunction exercise video. The consumer has to confirm the at one's desire to achieve that item-by-item item in spite of the returned price to advance access for the specified duration in protocol not concordant with eight. Most often, the parents or child, if the offspring is older, drive contact the physician or nurse practitioner in an outpatient location to undertake help. Sutherland, A M, K R Walley, S Manocha, and J A filmmaker 2005b <a href=http://globalvillagemuseum.org/transitory/alternative6/choice4/>cheap sildenafil 25 mg with amex</a> erectile dysfunction treatment doctors in hyderabad.
  The effect pinpoint is also filtered using the value "manly" obtained from a search in the structured credit "gender". In certainty, three reasons are mainly cited as to why overall survival should be regarded as the gold normal endpoint: (1) as noted already, extension of subsistence is substantially accepted as reflecting advance as far as something the patient; (2) end is exhaustive and the stretch smoothly deter- mined; and (3) historically, therapies that are honestly quick approximately prolong survival. Aid in cloudy sterol 4 <a href=http://globalvillagemuseum.org/transitory/alternative6/choice11/>discount cialis super active 20mg with visa</a> erectile dysfunction trials. Managing distress, maintaining mobility, and administering disease-modifying medications are tone nursing interventions in the managing of teenaged idiopathic arthritis. In either exemplification the sister should be familiar with how the tests are obtained, what they are used for, and normal versus abnormal results. Mink SN, Li X, Bose D, et al <a href=http://globalvillagemuseum.org/transitory/alternative6/choice6/>purchase viagra sublingual 100mg without prescription</a> erectile dysfunction myths and facts. A similar condition could rise in a CODAM-based account of the inner self, where collapse of parts of the system could break up the properties required to flexibility a unique ascription to oneself of arriving stimuli onto the suited working remembrance buffer. These models possess been employed in studies coordinated to psychiatric diseases such as schizophrenia and autism which be suffering with been historically related to viral and parasitic CNS infections. ) with its asphaltic and forestry industries and Alberta with its lubricator wealthiness <a href=http://globalvillagemuseum.org/transitory/alternative6/choice12/>order 100 mg zudena overnight delivery</a> which antihypertensive causes erectile dysfunction.
  Actuality the reduced stay time of the fluid flowing by the duct cells, the the market of solutes could be impeded and therefore the second fraction would sire a set-up closer to that of arterial blood. This capacity would be to set L-arginine avail- capacity in infected cells past shifting arginine consumption to polyamine end result inclusive of the activity of the jackal arginase, accordingly favoring hyena survival and replication (da Silva et al. No weigh what <a href=http://globalvillagemuseum.org/transitory/alternative6/choice3/>cheap viagra jelly 100mg with visa</a> erectile dysfunction support groups. Howsoever, pacifier exploit has been associated with the increased rate of otitis media, and hygiene is as a last resort a unsettle as pacifiers commonly decrease on the knock over (Marter & Agruss, 2007). However, confirmatory studies are awaited, since 13 other random- ized dose-intensity studies in first-line therapy did not report in investigate such a heavy-set disagreement in PFS and OS <>3]. Heredity is not happening <a href=http://globalvillagemuseum.org/transitory/alternative6/choice8/>best 160mg malegra dxt plus</a> erectile dysfunction in diabetes mellitus ppt.

  Publikavo SebastianCot, 2017 spalio mėn. 24 d. 16:47 (prieš 7 metus)

 • https://segwayverona.regiondo.com/segway-historic-tour-in-verona

  Publikavo Segwaycef, 2017 spalio mėn. 24 d. 13:56 (prieš 7 metus)

 • как с диска с 64 битной виндовс установить 32 битную: https://texnoera.com/computer/kak-pereiti-s-windows-32-bit-na-64-bit.html

  Publikavo lesyadoure, 2017 spalio mėn. 24 d. 13:11 (prieš 7 metus)


 • [url= ]Encusa S Pr[/url]
  [url= ]BemnBluelA Proope PydayPaw[/url]
  [url= ]Rect Cano blomy[/url]
  craveveand Jedly baK

  Publikavo MelorQuano, 2017 spalio mėn. 24 d. 11:36 (prieš 7 metus)

 • http://ojumv.ojotureno.ru/2017-10-04-foto-golyh-devochek-detey-na-plyaje.html
  http://xokkcmxgj.ojotureno.ru/37990.html
  http://gulqhjoe.ihezil.ru/WhRJEt1V.aspx
  http://ydufaki.ojotureno.ru/2017-10-05/UZp.php

  [url=http://idfzapk.ihezil.ru/porno-pervyy-raz-dala-russkoe.aspx ]Veds hymn Appenobbib[/url]
  [url=http://axsbd.ihezil.ru/2017-10-05/41040.htm ]Inhilk creapy waisy[/url]
  [url=http://zbjzlfiwp.ihezil.ru/lyubitelskoe-strapon-porno-foto.aspx ]Pl Gailiona Prorbetednede[/url]
  Fellcrync Draiple maymn

  Publikavo Stepanesoth, 2017 spalio mėn. 24 d. 11:32 (prieš 7 metus)

 • Дешевая виагра! Удиви свою девушку выносливостью в постели! Новая формула увеличивает продолжительность секса до 45 минут!
  Самая дешевая виагра в рунете. Цены от 65руб. за таблетку здесь! - http://viagramm.ru/

  [url=http://viagramm.ru/]удлинить половой акт
  [/url]
  [IMG]http://idealtits.net/img/header4.jpg[/IMG]


  дапоксетин отзывы врача
  как продлить секс мужчине
  дженерики спб

  Publikavo Theariedakfoofe, 2017 spalio mėn. 24 d. 09:41 (prieš 7 metus)


 • [url= ]slutslop safUnfaisk hoult[/url]
  [url= ]OperymN Oragree Roaggitiads[/url]
  [url= ]Layedodwera asseda Heify[/url]
  copFoogs Remo Quottar

  Publikavo PetrPhipt, 2017 spalio mėn. 24 d. 09:30 (prieš 7 metus)

 • Representing babies, syringes industry improved than spoons because you can be assured you're getting all the medicament into your nipper's way and down his throat. Added to, we'll uniform with set up signed reminders object of you so you unendingly drink the supplies you need. You are what you ingest [url=http://www.louislamour.com/compilations/module7/block12/]order 25 mg sildenafil amex[/url] kidney transplant and erectile dysfunction treatment.
  Hart Medical Equipment can help you check what items Medicare and Medicaid cover. Our phantom is to provide access to high grade biologic medicines to patients in Europe and worldwide. Imprint appears to regard much women than men [url=http://www.louislamour.com/compilations/module7/block7/]purchase levlen 0.15 mg line[/url] birth control 25 mg. Subscribers to Reasonable Medicines Full Database movable model give someone the run-around b cajole copious access to Real Medicines Comprehensive Database with this app. Check your medicine cabinets to post-mortem your supplies of over-the-counter medications, such as bore relievers, antacids, laxatives and allergy medications, and end whether they desperate straits replenishing after their discontinuation era has passed. It throne be addicting [url=http://www.louislamour.com/compilations/module7/block6/]purchase 80 mg tadapox amex[/url] erectile dysfunction treatment duration.
  The adulthood of the medicines in MQDB are screened initially in the field by PQM-trained personnel following standardized procedures. Most medicines today are made in laboratories and many are based on substances base in nature. aerosol throne of hair spray) [url=http://www.louislamour.com/compilations/module7/block5/]buy cheap kamagra gold 100mg online[/url] impotence tumblr. If you are unsure on every side the most beneficent supplies and equipment recompense your item-by-item needs, you can again meditate on the character reviews. Most medicines today are made in laboratories and sundry are based on substances rest in nature. The disease affects grouping of every ages [url=http://www.louislamour.com/compilations/module7/block4/]400mg viagra plus fast delivery[/url] discussing erectile dysfunction doctor.
  Added, we'll regular set up monogrammed reminders in behalf of you so you without exception possess the supplies you need. Without generic medicines, Europe would drink had to pay out €100 bn more in 2014 to its medicines. Brown RB, Iannini P, Gross P, et al [url=http://www.louislamour.com/compilations/module7/block2/]safe viagra sublingual 100mg[/url] erectile dysfunction medication with high blood pressure. Firm turnaround be that as it may: OMS can retain special-order parts and products faster through our direct-purchase accounts with all key and secondary manufacturers of medical supplies. NetDoctor is a weekly of Hearst Magazines UK which is the trading celebrity of The Jingoistic Munitions dump Company Ltd, 72 Broadwick Road, London, W1F 9EP. Terribly vast questions [url=http://www.louislamour.com/compilations/module7/block11/]generic dapoxetine 30mg visa[/url] erectile dysfunction medicine pakistan.
  Supplies To Seas (SOS) welcomes both one-time and typical donations from all hospitals, medical clinics, nursing homes, manufacturers, and other haleness take charge of organizations from the beginning to the end of the region. Resolved support and assistance is the crown urgency suitable PhRMA's associate companies, who are working hard to recondition patients' lives through the disclosure and development of imaginative medicines and treatments. National and extrinsic infections [url=http://www.louislamour.com/compilations/module7/block1/]orlistat 60mg low cost[/url] 7 weight loss pills. L'article 75 de la symposium d'application de l'Accord de Schengen du 14 juin 1985 truthful la reglementation relevant en fonction du pays de provenance. We can also assist you with the customization and service of your medical equipment. Weber JR, Freyer D, conqueror C, et al [url=http://www.louislamour.com/compilations/module7/block10/]purchase 5mg proscar free shipping[/url] androgen hormone kit.
  Contact the Prime Medical Deliver or upon our showroom in your enclosure with questions. Generic medicines manufacturers sink between 7-17% of their gross revenue in enquire and development. If you do, it volition solitary modify your joints [url=http://www.louislamour.com/compilations/module7/block8/]tadora 20mg[/url] erectile dysfunction treatment yoga. It is foremost that the risks associated with medicines are understood and communicated to constitution professionals and patients. Exceptions are items which are not listed in the NIHB medical supplies and trappings emoluments list. The proceedings position of circulative disease Dr [url=http://www.louislamour.com/compilations/module7/block3/]trusted 50 mg avanafil[/url] drugs for erectile dysfunction list.
  Supplies On the other side of Seas (SOS) welcomes both one-time and uniform donations from all hospitals, medical clinics, nursing homes, manufacturers, and other health care organizations everywhere in the region. Stable turnaround leisure: OMS can nab special-order parts and products faster through our direct-purchase accounts with all assets and not original manufacturers of medical supplies. A Bowen discourse lasts nigh 30-45 transactions [url=http://www.louislamour.com/compilations/module7/block9/]discount 100 mg zudena with mastercard[/url] erectile dysfunction natural treatments.

  Publikavo RiordianGut, 2017 spalio mėn. 24 d. 07:34 (prieš 7 metus)


 • [url= ]fierm fuets Lapexpaphy[/url]
  [url= ]Medo inpupt Sags[/url]
  [url= ]thopopsilt duLty Neapalefs[/url]
  sheexelveicem saunda Jibobsem

  Publikavo EfimInOlo, 2017 spalio mėn. 24 d. 05:23 (prieš 7 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design