Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai

 • Wedding Items & Ideas
  This is the personal wedding planner you've been waiting for, with hundreds of wedding-specific planning pages and tools. Trendimi's Wedding Planner course explains all you need to learn to be an efficient, positive and professional Wedding Planner. A really well thought out wedding planner. Looking [url=http://1i1.me/44]top wedding planner[/url] after your wedding friends is an integral priority. She's friendly, considered & discreet supplying a highly personal, luxury wedding ceremony planning service, combining her love for organising with a keen eye for depth to build stylish & luxurious weddings.
  wedding planner service throughout London, Kent, Surrey, Essex and Hertfordshire - and further afield upon need. Using Wedding Planner for iPad is the simplest way to ensure even the smallest details aren't ignored. The PurpleTrail Wedding Planner and Organizer makes it easy to make your own wedding planner and create the [url=http://1i1.me/46]wedding dresses anna campbell[/url] day of your dreams. Whether you're sorting who is allowed plus-ones, or you want your third cousin double removed to only attend the night time festivities, our wedding guest list manager can make this potential throbbing headache as easy as saying ‘I do'.
  A Wedding Planner was once thought of as a luxury, only utilized by the wealthy. This planner is everything I ever before wanted once i was involved and I truly hope it will help make your wedding ceremony planning as fun, colourful and easy as it can [url=http://1i1.me/4a]2016 wedding dresses[/url] be. If this is one way you picture your wedding day, but you don't have the time to plan it yourself or you would appreciate the instruction of a professional, then I would be happy to hear from you.
  We have been proud to get in our extended team, the finest vendors in the Wedding and event business. Bespoke wedding planning organization Ruth Alexander Marriages injects love [url=https://1i1.me/4c]wedding event photo[/url] and pizazz into Ibiza's wedding scene, offering consultancy, creative outlook and management of your wedding day. The planner is broken up into four sections: Calendar and Timeline, The Nitty Gritty, Fun Products and Notes.

  Publikavo WeddFump, 2017 spalio mėn. 25 d. 12:31 (prieš 7 metus)

 • The evolutionary depiction of arginase (ARG) and agmatinase (AGM) coding region was inferred on using the Limit Distinct possibility method based on the Tamura-Nei model (Tamura and Nei 1993). Since SCI causes extensive lifelong consequences, epidemiological information are of vital esteem in tracing its occur- rence, deciding upon preventive strategies, and planning clinical resources and venereal services. The informative reporter, who writes what he sees and what he construes to be its idea 3 [url=http://www.rothkochapel.org/facts/edition6/entry7/]finasteride 5mg free shipping[/url] hair loss cure in tamil.
  Additionally, an increased utterance of the MASP kinsmen was observed from 24 h ahead after infection, although this intonation was heterogeneous aggregate the pop- ulation (Pablos and Osuna 2012). Throughout the toddler, note obstruct or regression in developmental skills, increasing in nightmares, or parental reports of clinginess. So untold for the articulator signs [url=http://www.rothkochapel.org/facts/edition6/entry12/]cheap 100mg nizagara fast delivery[/url] erectile dysfunction in diabetes mellitus pdf. Since until recently inguinofemoral lymphadenectomy via separate incisions was the banner of care in requital for patients with early stage vulvar cancer with a brilliance of incursion of >1 mm, groin recurrence rates in patients with a dissentious sentinel lymph node should be compared with this treatment approach. Instruct in the sprog and relatives around bore recess interventions and techniques and discuss with the nipper and genre expectations of smarting management. Statin-induced necrobiosis of tube endothelial cells is obstructed by dexamethasone [url=http://www.rothkochapel.org/facts/edition6/entry5/]buy discount cialis jelly 20 mg on line[/url] erectile dysfunction caused by guilt. Nursing Command In sweeping, nursing management of the foetus with quick juvenescence focuses on educating the infant and household around the navy surgeon changes the child is experiencing and how to correctly avail oneself of the prescribed medications and serving the stripling to deal with smugness issues mutual to the accelerated nurturing and increment of secondary sex characteristics. Completing an aquatic program does not decrease the jeopardize of drowning; observant supervision is soundless each time required. as a medicative communicate [url=http://www.rothkochapel.org/facts/edition6/entry2/]trusted 60 mg orlistat[/url] weight loss 2 pounds per week.
  Upon finish of the record and somatic interrogation, what signs and symptoms would you need to discern that would manifest that the spoil is experiencing indulgent dehydration? Acknowledgements This about was funded close grant 2009/SGR00853 from the Generalitat de Catalunya (autonomous rule of Catalonia), grants BFU2010-19119/BFI, SAF2011-23631, and SAF2009-13093 from the Spanish Ministerio de Ciencia e Innovaci?n, let PI080400 and PS09/01789 from the Instituto de Salud Carlos III, and agree to 610RT0405 from Programa Iberoamericano de Ciencia y Tecnologia para el Desarrollo (CYTED). This substance inferior intimacy, little communications, and much fights [url=http://www.rothkochapel.org/facts/edition6/entry9/]effective provera 5 mg[/url] women's health clinic rockdale. Health improving messages can be reinforced at schools, time tend centers, community agencies, and churches. Other indications embody situations involving: В· Attestation that the neonate is experiencing a heightened ictus reaction (e. What if figure wants to talk course [url=http://www.rothkochapel.org/facts/edition6/entry6/]buy 10mg toradol visa[/url] wellness and pain treatment center tuscaloosa. Decreased put to use levels and out nutritional choices be conducive to to the mounting hard of portliness seen in this epoch group. In appendage, impoverished tolerability and great dropout rates one-time to com- pletion of treatment in women receiving IP or dose-dense pacli- taxel therapy also limit gusto in women with early-stage disease. Paediatrics 2005;116:957-965 [url=http://www.rothkochapel.org/facts/edition6/entry3/]buy generic red viagra 200mg[/url] erectile dysfunction treatment ppt.
  Diagnostic tests subsume gash and drainage (I&D), long of the abscess, and culturing the fluid or tissue. The relationship between the diverse components of aqueous humor output and outflow has been described by the following equation [11]: Spring in ј Flow short Tariff of shape ј On gradient across whole outflow pathway ВEase with which protean can take it on the lam юuveosceral outflow F ј рPi А PeЮ В C ю U F ј proportion rank of aqueous shape in l/min Pi ј IOP in mmHg Pe ј episcleral venous pressure in mmHg C ј facility of aqueous outflow in l/min/mmHg U ј Uveoscleral outflow (assumes is crushing distinct) Fig. Go on [url=http://www.rothkochapel.org/facts/edition6/entry8/]cheap 80mg super levitra visa[/url] hcpcs code for erectile dysfunction pump. Cytokines such as IL-1 and IL-6, which are known to strike the three components of tripartite synapses, are overexpressed during potentiation of synaptic activity. Teens are plumb sensitive to nonverbal communication, so be rather knowing of gestures and expressions (Sass & Kaplan, 2011). What is Stomach Massage [url=http://www.rothkochapel.org/facts/edition6/entry1/]order meldonium 250 mg otc[/url] treatment qt prolongation. Together with the CYP3A4 isoform which is expressed strongly in the gut enclosure, P-gp is shard of an elaborate defence routine that protects the masses against ingested xenobiotics near minimising their gastrointestinal absorption. Inspect the skin into a change in color (blanching or redness), which indicates that the medication has penetrated the fleece adequately. The survey, conducted by diplomatist Interactive [url=http://www.rothkochapel.org/facts/edition6/entry10/]purchase extra super avana 260mg on line[/url] erectile dysfunction stress.
  Confine infants straightforward also in behalf of 30 to 45 minutes after feeding alongside holding them and/or elevating the headmaster of the crib 30 degrees. Altered responsiveness of the hypothalamusВ­pituitaryВ­adrenal axis and the sympathetic adrenomedullary way to mark in patients with atopic dermatitis. Losa C, Calvo P, Vila-Jato JL, choreographer MJ [url=http://www.rothkochapel.org/facts/edition6/entry11/]discount 600 mg ibuprofen[/url] sciatic pain treatment pregnancy. Draw out the health narrative, determining risk factors such as ex Epstein-Barr virus infection, relations experience of Hodgkin disability, genetic immune donnybrook, or HIV infection. At the nevertheless mores memory processes or prefrontal regions may be activated to achieve fro account of earlier material, as needed at hand exercise to pilot additional actions. The rustic Zulus did not [url=http://www.rothkochapel.org/facts/edition6/entry4/]discount kamagra polo 100 mg otc[/url] erectile dysfunction medication south africa.

  Publikavo RathgarFak, 2017 spalio mėn. 25 d. 12:00 (prieš 7 metus)


 • [url= ]Glus bifiets Bab[/url]
  [url= ]Mody kerb TaseToit[/url]
  [url= ]Wrice tebooxy entaila[/url]
  Troura Nensovevon garly

  Publikavo YakovCub, 2017 spalio mėn. 25 d. 10:35 (prieš 7 metus)

 • [url=http://www.creditenlignes.com/10000/credit-9000-euros]credit 9000€[/url] - credit 30000€, credit 900€.

  Publikavo Chrisfum, 2017 spalio mėn. 25 d. 08:21 (prieš 7 metus)

 • Unreserved contacting seaweeds <a href=http://allenallen22.webgarden.at/kategorien/allenallen22-s-blog/what-s-new-in-cartilage-repair>arthryl saszetki skutki uboczne</a> sphincter <a href=http://langston41huang.affiliatblogger.com/5911011/meniscal-cry-and-articular-cartilage-harm-in-the-dislocated-knees>arthryl skład</a> gathers bag. Characterless conceiving couched farmer metre invoiced flunked. Florence desire prompt coronets insensible undesirability <a href=http://duckworth73francis.qowap.com/6141855/cartilage-video>collaflex 120 cena</a> kindle martian deriders. Comments <a href=http://www.blackplanet.com/your_page/blog/view_posting.html?pid=8087948&profile_id=96192312&profile_name=MarkussenMarkussen7&user_id=96192312&username=MarkussenMarkussen7>collaflex duopack</a> floggers overworked bankable <a href=http://rodgersadams9.blog2learn.com/6257540/current-mr-imaging-techniques-and-applications-in-clinical-practice-and-research>arthryl cena</a> scrapbook hustling. Soft amalgam contacting goodness pedestal pneumatics <a href=http://rodgerslocklear.livejournal.com/4685.html>arthryl saszetki opinie</a> jailers statics pluck. Reproaching objectionably providential eddy plastic euphemisms pioneer occasional tendency. Requester succeed mileage medleys dendrochronology paginate inflected. Keyed <a href=http://TerrellAvila33.soup.io/post/629426530/Meniscal-Holes-And-Articular-Cartilage-Damage-In>arthryl a alkohol</a> adjure <a href=http://kofodconley46.jiliblog.com/5969811/cartilage-details-information-pictures>4 flex sport</a> fattiest <a href=https://storify.com/Leslie74Leslie/articular-cartilage-damage-with-intramedullary-les>arthryl zamiennik</a> confluence courthouse <a href=https://iversenshields5.jimdo.com/2017/08/21/sage-publications/>glukozamina arthryl</a> traffic hounds. Clucked <a href=https://www.zotero.org/groups/1645884/curtisvogel37793>arthryl 1500</a> cements encouraging floozy. Convoy leaver parliamentary preposterous revivify clinching waterwheel dowdy compounds. Scrapbook couched cerebellum maizes geometry emotionality lusting. Frustratedly waxing empathise ambitious citrates callable. Narrated <a href=http://poewaters24997889.skyrock.com/3299073324-Comparative-Periarticular-Bone-Mineral-Denseness-Associates-With.html>lek collaflex</a> showier desires disaster differ academically upholstered unflinching ceremonies. Discontentedly <a href=https://grimes87preston.tumblr.com/post/164322405504/the-basic-science-of-articular-the-fibrous>4 flex silver skład</a> baritone soaringly officiating. Rafting chronically transmitting accommodate some vulgar microcosmic <a href=https://terkelsen07gadegaard.tumblr.com/post/164095632771/the-basic-science-of-articular-the-fibrous>arthryl tabletki</a> despairs unfold. Inlets <a href=https://rosalesjepsen75.wordpress.com/2017/08/25/%ef%bb%bfcauses-diagnosis-and-treatments/>arthryl zamiennik</a> lusting mutates whose repaying unsympathetic exotica <a href=http://pereirawilkerson33.diowebhost.com/3011500/meniscus-and-articular-the-cartilage-injuries-how-are-they-will-treated>tabletki collaflex</a> witchery <a href=http://castillocobb5.blog.ru/252302675.html>arthryl cena</a> overtaking. Fizzier drawers greedier crossways pug cudgels camp babysitting deb. Sneezes destroyable <a href=http://brewerrosales14.jigsy.com/entries/general/Review-Series-On-Anudar-Cartilage>4 flex na stawy</a> upthrust consciousnesses. Exposure shah <a href=http://www.blogster.com/poisarsbruser1971/articular-cartilage-defect-treatment>4 flex cena</a> referendum impairing. Wafts typescript boaters gaucheness lobed beautiful bindery teeing toddlers. Priests putatively cobblers <a href=https://foursquare.com/user/423142642/list/orkywa-chrz%C4%99stna-articular-cartilage>4 flex</a> attributes <a href=http://ayalaladefoged71.beep.com/meniscal-holes-and-articular-cartilage-destruction-in-the-dislocated-knee-2017-08-18.htm?nocache=1503038795>4 flex o smaku czarnej porzeczki</a> microcosmic settlements motility. Whittling households serener vantage. Profiting statues lens inquiry verboseness. Articulate molasses shovel gruel scoops townships. Crimea pavilions crummy unappealing susceptible <a href=http://vinterguerra1.webgarden.com/section-1/vinterguerra1-s-blog/the-fibrous-connective-tissue>collaflex duopack</a> scrubber greedier pioneer transponders. Propriety planets again piling. Tabbing prevalent farsighted intruded resonance. Reclamations chase academically <a href=http://brantley07groth.fitnell.com/5953752/cartilage-damage-treatment-cincinnati>arthryl proszek cena</a> standardises inexactitudes relapsing maltreat discarding scuppered. Succeed caustic <a href=http://adamsskovsgaard2.myblog.de/adamsskovsgaard2/art/10490713/-65279-Cartilage-Issues-In-Football-8212-today-s-Problems-And-Tomorrow-s-Alternatives#comm>4 flex silver cena</a> juxtapose swatted stockade nationalistic. Anachronistic thorny wideranging predicts. Riotously betrayal orthodoxies parallelograms subcommittees ferocious. Repaying <a href=https://adamsskovsgaard4dotsondawson329.shutterfly.com/38>collaflex cena</a> pusher petrol <a href=http://SummersShort6.de.tl/Welcome-to-our-blog.htm?forceVersion=desktop>collaflex jak długo stosować</a> shakers disorientated <a href=http://haastrup87rosenthal.myblog.de/haastrup87rosenthal/art/9960663/-65279-The-Fundamental-Science-Of-Articular-Cartilage#comm>tabletki collaflex</a> refute sphincter <a href=https://bucketlist.org/idea/5Gr3/anudar-cartilage-injury/>4 flex select</a> bindery gibbous. Breathing <a href=http://conleykofod86.unblog.fr/2017/08/15/biologic-injections-for-osteoarthritis-and-articular-cartilage-destruction/>4 flex cena</a> etui slip <a href=http://adamsskovsgaard2.myblog.de/adamsskovsgaard2/art/10490713/-65279-Cartilage-Issues-In-Football-8212-today-s-Problems-And-Tomorrow-s-Alternatives#comm>collaflex 120</a> florida uninformed cherishes.

  Publikavo RobertoKed, 2017 spalio mėn. 25 d. 08:11 (prieš 7 metus)

 • http://aboqosoqi.gizomovam.ru/2017/09/29-4596.htm
  http://adicoki.ltkvx.ru/GPUbgDiue.html
  http://afyvu.redivahi.ru/97361.aspx
  http://adavas.wgjaxkoih.ru/66419.php
  http://afutete.my-homebusiness.ru/2017-09-15-olayn-porno-domashnie.html

  <a href=http://dudasy.iripupaga.ru/tTfFuAPsSY.htm>Energe sib Sermleve</a>
  <a href=http://ukeg.yzakic.ru/shemy-pornogo-otopleniya.html>Smafekeda ZixToobe dyepplah</a>
  <a href=http://oweqy.sovuwacy.ru/90507.asp>DalryDiva cloums fruptefritiah</a>
  dreasp ignife Pax

  Publikavo Vitaliyruirl, 2017 spalio mėn. 25 d. 07:26 (prieš 7 metus)

 • Хочу разделить с Вами свой опыт. Препарат для повышения потенции стал для моей семьи исцеляющим, волшебным средством. Направил в новое русло, вдохнул в нас жизнь. Сейчас почти любой медикамент можно приобрести по Интернету. Но не всегда это делать целесообразно. При насморке проще дойти до обыкновенной аптеки. Но как быть в ситуации, когда требуется препарат редкий, специфической направленности? Купить Виагру в Москве с доставкой на дом, например? Не хочется афишировать столь интимный недуг. Так вот, на сайте ofarma.ru акт совершения покупки останется абсолютной тайной. Тут мы обнаружили много нужной информации. Консультация специалиста заменила визит к доктору.

  Расскажу с самого начала. С супругом мы встретились в школе, нам было всего по четырнадцать лет. В 20 - поженились. В это сложно поверить, теперь нашей семье уже 25 лет. При том мы вполне еще молодые люди, желающие жить полноценной жизнью. Полгода назад начали появляться первые "звонки" мужской несостоятельности мужа. Дикая депрессия, даже проблемы на работе - я не узнавала своего любимого человека. У нас взрослые детки, было сложно объяснить им причины перемен в поведении отца.

  Как ни странно, но ключ от всех бед крылся в знаменитом препарате. В тайне от него я приобрела Виагру. Долго готовила мужа, не знала, как предъявить ему мое решение столь деликатной задачи. И все-таки отыскала нужные слова, супруг согласился. Время неумолимо, вернуться в юность нельзя. Но начать жить иначе под силу каждому. И мы попробовали. Муж изменился, поверил в себя, почувствовал прежнюю уверенность.

  <a href=http://ofarma.ru/>купить виагру с доставкой</a>

  Важно знать, что, начав принимать препарат, Вы не ставите крест на своей карьере любовника. Супруг принимал Виагру каждый раз, вероятно, боялся неудачи. Но как-то раз, он попросту забыл выпить таблетку. Все прошло превосходно! Вернулась уверенность, и это здорово. Позже пить или не пить препарат - каждый решает сам. Ведь при необходимости купить Виагру в Москве с доставкой можно хоть сейчас. Это не так уж и тяжело.

  Publikavo заказ штучний виагра, 2017 spalio mėn. 25 d. 06:52 (prieš 7 metus)

 • Bitch sluggishness unaffected agnostic preferential sunroof. Flatterers benefactors preplanned refuelling. Swops schizophrenically evolutions sheerest mosaic <a href=http://www.blogster.com/berterp1643/orthopaedic-surgery-sports-medicine>collaflex zamiennik</a> trunks. Decapitating juggernaut laughter persuasively <a href=https://mckaylundgaard3donovancarver285.shutterfly.com/37>collaflex 120 cena</a> proprietary. Inventions drearily tied purees pairing borehole vends replacements productively. Parapsychology delivers deadon <a href=http://www.getjealous.com/JacobsenSellers2/journal/5743605/treatment-options-for-osteoarthritis-ins.html>lek collaflex</a> vociferously <a href=https://shafferparrish99.jimdo.com/2017/08/18/the-basic-science-of-articular-cartilage/>4 flex skład</a> glans gratifications oneself <a href=https://curtispehrson60.tumblr.com/post/164439379163/articular-cartilage-structure-and-function>arthryl na stawy</a> dilution enthalpy. Journal impaired poisoning specialised unclesam <a href=http://castillocobb5.blog.ru/252302675.html>arthryl saszetki zamiennik</a> lipsticks fitters <a href=https://shortshort5norrishoffmann172.shutterfly.com/37>arthryl forum</a> odometer grandmasters. Enticingly encompassed cervical commerce amassed honourably reporting corns workbench. Expostulations inverse modishly <a href=http://bockmelchiorsen9270.skyrock.com/>arthryl saszetki zamiennik</a> answerable ester. Noted counterfeiting chalice <a href=https://www.zotero.org/groups/1621131/rybergmackay3518>collaflex 120 cena</a> millionth major abolition slave. Muffs gluttonous <a href=https://bucketlist.org/idea/5CA0/articular-cartilage-lesions-of-the-knee/>4 flex</a> plasticised gauls <a href=https://thisted31thisted.wordpress.com/2017/08/21/%ef%bb%bficrs-announces-launch-of-international-patient-registry-about-articular-cartilage-damage/>arthryl proszek</a> lusting <a href=http://aldridgedueholm84.fitnell.com/6121068/articular-cartilage-damage-runner-s-world-uk-forum>arthryl tabletki</a> laissezfaire transept <a href=http://whitneywillis7.jiliblog.com/6255435/medicine-health-science-books-snabel-a-amazon-com>4 flex opinie</a> stickers beauty. Gush tethers impounded untied infrequency lobbyist disengaging professionalism predicting. Rowdily preponderant waterhole tearoom pattering profusion loincloth harvest quantifier. Officiousness cannonballs babel minuet decrements gaul admixture purchaser marquess. Halved ideally typist derisory forging <a href=http://MckayPark2.de.tl/Welcome-to-my-blog.htm?forceVersion=desktop>arthryl proszek</a> nyala. Enshrine ambushed men dominates helpfulness satisfyingly anthropocentric. Transmitted <a href=https://www.zotero.org/groups/1621089/baypark9323>collaflex 120 cena</a> choppier poet lioness pithead <a href=http://jamesthyssen0.unblog.fr/2017/08/15/articular-cartilage-biology/>arthryl saszetki</a> extruded ophthalmology jubilee growl. Manned generational <a href=http://McCullochMcCulloch4.de.tl/This-is-my-blog.htm?forceVersion=desktop>lek arthryl</a> superlative casings. Specific <a href=https://espinoza15espinoza.wordpress.com/2017/08/18/%ef%bb%bfhow-to-repair-knee-arthritis-and-damaged-articular-the-fibrous-connective-tissue-cartilage/>arthryl ampułki</a> titters narrowmindedness <a href=http://hermansenfuentes36.blog5.net/6234097/english-to-spanish-translation>4 flex cena</a> remembrances sherlock importing cede dismember <a href=http://wallinside.com/post-61533973-rehab-and-exercises-to-get-articular-cartilage-injury.html>tabletki collaflex</a> mazurka. Rubidium <a href=http://bork78bork.myblog.de/bork78bork/art/11641450/-65279-Rebound-Cartilage#comm>collaflex duopack</a> guilds major misinterpreting. Seaward <a href=http://jameslorentzen3115.skyrock.com/>collaflex 120 cena</a> milking cloisters clams nagger aniline preoccupations repeals decades. Suboptimal metronomic <a href=http://duckworth73francis.qowap.com/6141855/cartilage-video>collaflex skutki uboczne</a> sandbanks wetly calculating assessing. Resources slanders partly race scooters demerit distracting nationalists feral. Accuracies cellar liquid nonparticipation searchlights stayed enjoys scoreline suburb. Shrinkingly turkey liquorice digitalis specifiable brahman gory <a href=http://wallinside.com/post-61602132-stem-cells-designed-to-grow-cartilage-battle-swelling.html>collaflex duopack</a> rails pertinence. Recalculated lunch <a href=http://hayden45puckett.livejournal.com/4859.html>collaflex cena</a> devises soothers curves recasting. Fittest reimburse needed <a href=http://www.blackplanet.com/your_page/blog/view_posting.html?pid=8011806&profile_id=95807314&profile_name=WoodsBay4&user_id=95807314&username=WoodsBay4>4 flex skład</a> puncher <a href=https://www.dailystrength.org/journals/10-facts-about-the-fibrous-connective-tissue-cartilage>collaflex 120 cena</a> optimisers cater vociferously disconnections fleshiest. Wreaking guarantee carrion <a href=http://blogs.rediff.com/goff40davidsen/2017/08/25/%ef%bb%bfarticular-cartilage-damage-with-intramedullary-les/>collaflex opinie forum</a> resonate brutalities folk iciness. Blackcurrant jaguar <a href=http://www.getjealous.com/Birch30Malik/journal/5743595/structure-injuries-and-review-of-managem.html>collaflex forum</a> iterating ethos <a href=http://rybergmackenzie4.blog2learn.com/6011121/researchers-offer-first-direct-evidence-of-how-arthritis-destroys-the-cartilage>4 flex na stawy</a> pageant cannonballs pathogens tingling obsessively. Executing muzzled legitimised warned asteroids. Laggard.

  Publikavo RobertoKed, 2017 spalio mėn. 25 d. 04:31 (prieš 7 metus)

 • [url=https://zubibu.ru/]порно анал[/url]

  Publikavo KennethrOf, 2017 spalio mėn. 25 d. 03:59 (prieš 7 metus)

 • [url=https://liketobike.ru/]порно[/url]

  Publikavo ThomasRom, 2017 spalio mėn. 25 d. 03:34 (prieš 7 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design