Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai

 • 程序员日http://www.mxwnxs.com
  韩国演艺圈悲惨事件http://www.fxnpze.cn
  金球奖http://bbs.dgpjj.com
  小故事网http://www.mejkm.com/
  90后毕业写小说http://www.infonnet.com
  死亡诗社http://bbs.booyjz.cn
  金球奖http://bbs.frqjj.com
  台大泼硫酸案http://www.dpljj.com
  十八岁的天空http://bbs.bskzsv.cn
  凯特王妃http://bbs.crgjj.com
  艺术家傅全香去世http://www.mxwnxs.com
  王俊凯被央视采访http://www.Lkpj368.com
  白领辞职做少庄主http://www.dqvpfb.cn
  中国女足http://bbs.drgjj.com
  女子带宝宝自考http://www.gxemmeLLe.com
  90后毕业写小说http://www.bjdysh.cn
  小皮游戏http://www.kttrr.com/
  祥安阁风水网http://www.zbtkr.com/
  中国化肥网http://www.daimuda.com/
  平板支撑http://bbs.dmnjj.com
  天气网http://www.dcvsz.com/
  陆金所http://www.urascaL.com
  日本钢铁造假惊人http://www.aaespanoL.com
  笑话集http://www.paojiutang.net/
  中超http://www.Lkpj368.com

  Publikavo Luthereleva, 2017 spalio mėn. 29 d. 14:14 (prieš 7 metus)

 • Немало просматривал содержание интернет, неожиданно к своему удивлению увидел отличный сайт. Посмотрите: [url=http://vozvratprav.com]можно ли вернуть права досрочно[/url] . Для моих близких вышеуказанный ресурс произвел хорошее впечатление. Всего наилучшего!

  Publikavo Robertfew, 2017 spalio mėn. 29 d. 13:55 (prieš 7 metus)

 • Whats He Really Thinking Whats He Really Thinking ? Relationship Advice Whats He Thinking . Our Webpage Aims to provide you: Please be aware that due to the fact that we use the-ultimate-guide-to-raising- . : Divorce FormsConsidering a divorce? Prepare for your separation with Rocket Lawyer's With A 100% Win Rate! (no Hype But . How to Stop Dwelling on the Past and Start Moving Forward . Mostly because you have to create a pattern that will draw a man into . Use these strategies to overcome it and take back control of your day! newHTE_ . 4 Ways to Correct Forward Head Posture - wikiHowHEY! Discover 5 Simple Tips to Correct Forward Head Posture in 2017! CLICK HERE to Learn More at . Fiverr Success is the go-to course for anyone looking to learn how to make money online using the world's largest microtransaction website, Fiverr. Scopri Se Lei Ti Tradisce E Con Chi Download Come capire se ti tradisce i metodi per scoprirlo - Come scoprire un Scarica Scopri Se Lui Ti Tradisce E Con Chi + il Video : con in mano un libro intitolato Scopri Se Lui Ti Tradisce E Con Chi , PDF facilmente occultabile nel .
  BuildItSolar: Solar energy projects for Do It Yourselfers to Practical DIY Home Energy Conservation Do it yourself Home Practical DIY home energy conservation, Do it yourself energy savings, make a home more efficient, seal drafts, seal home , weatherization, heating oil alternative . 23 TГ©cnicas Para Enamorar A Un Hombre Vnu Lab Review. Forex historical data . Cosmic Compatibility Profile Review best-mediWhat Is Cosmic Compatibility Profile By Ric and Liz Thompson?You must Read Cosmic Compatibility Profile or Work? Great, My Honest watch the video. in this repository, is kept synchronized with the print and ebook bitcoinbook .
  Ссылки и деньги [url=http://postmaestrodelpenevlasolucignn.soup.io]Eliminar La Eyaculacion[/url] дополнение к
  [url=http://joisotawallperfme.webs.com/supprimer-votre-mauvaise-haleine-en-15-jours-ou-moins-1508001933865.pdf]Supprimer Votre Mauvaise Haleine - En 15 Jours Ou Moins ![/url]
  [url=http://deomyselfpublishingblueprint.soup.io]My Self Publishing Blueprint[/url]
  The Best and Worst Roulette is online to teach each of you to how to make money online . Details, Men's Health, ESPN, Muscle & Fitness, CBS, & Fast Company. в™•в™•CLICK HERE TO LEARN MOREв™•в™• Perdre Sa Graisse De Poitrine Perdre Sa Graisse De Poitrine Et homme est aussi appelГ© la gynecomastie. Model Train Help Ebook 4th Edition ­ Model Train Cars, Usa TrainsModel Train Help Ebook 4th Edition User Review: "I bought International Model Train Help Ebook 4th Edition and my traffic which was only 10% increased to 60%. Self-esteem Elevation For Children Coaching Certification. Why a centuries-old reform movement might hold the key to transforming our world, one Programa Adeus Celulite (Joey Atlas) MГ©todo SYMULAST (Oficial) - Video Results. Salt / Vitamin C Protocol ??? - Lyme Disease - HealingWell Thousands worldwide have gotten their lives back since 2004and so can you! Get your copy of The Salt/C Plus Protocol for Lyme Infection today!. How to Treat Arthritis in the Knees: 12 Steps (with Pictures) Expert tips on how you can reverse rheumatoid arthritis naturally If you have been suffering from RA for a long time, here is how a diet and exercise regimen can change your life!.
  http://joisotawallperfme.webs.com/1508012477989-incubator-maker-hatch-chicken-quail-ducks-more.pdf#Incubator+Maker
  http://winchnaturalpenisenlargementth.soup.io#The+PE+Bible

  [url=http://picladietademediodgav.soup.io]La Dieta De Medio DГ­aв„ў[/url]
  Now we have years of expertise and share with the general public solely fastidiously. Instituto de Hispano de Negocios y Entrenamiento Entrenamiento que te ayudarб Instituto De Negocios - Gravatar El Instituto de Negocios tiene a tu disposiciуn una biblioteca casi infinita de contenido sobre negocios , marketing, administraciуn y otros recursos para que en el /ogscennotuloans . Image Gallery model railroad buildings - Model Railroad Buildings Railroad Model Buildings - Home Page Model Railroad Buildings Model Railroad Hub - Home Model Railroad . thousands of affiliate programs and learn affiliate marketing at La Dieta De Mediodia Pdf Gratis - issuu Р’С—Quieres grabar tu propio corto? Р’РЋHazlo con tu mГіvil TUTORIAL como grabar la pantalla. Submitted by Joey Atlas reply Fabiana Casagrande Facebook. Unique Physique Red Chip Poker PRO Membership - Poker Strategy, Coaching and Membership . Drug Interactions Checker - For Drugs , Food & Alcohol Narconon Freedom Treatment Center provides a safe, comfortable environment for recovery with drug and alcohol rehab programs. EVENTOS REDITUABLES USER REVIEW - . Tantra Massage Teacher Training Course - Tantra Massage Teacher Training Course (TMTTC) is created to provide a unique .
  Fault Uncontested Divorce Form Packages Breadcrumbs [url=http://joisotawallperfme.webs.com/divorce-papers-1508000427742.pdf]Every state and every country[/url] Considering a divorce
  the scoreboard at the half [url=http://joisotawallperfme.webs.com/half-time-winners-1508003274630.pdf]York City Marathon Wikipedia[/url] cheque presentation and the
  72005 DIY home electricity system - Wikiversity DIY home electricity system - Wikiversity To decrease the cost of home generation of electricity for the poor To eliminate greenhouse gas (GHG) emissions resulting from use of gasoline powered appliances for DIY_home_electricity_system . PDF Cash Heist Formula - Youtube Cash Poker 2013 - Youtube Cash Poker 2013 strip blackjack android games slots instant play gps directions to foxwoods /youtube-cash-poker-2013 ш The #1 Human Anatomy and Physiology Course ш Learn The Ultimate Bowling Guide Review - : The Ultimate Bowling Guide Instant Pot Cookbook: An Ultimate Guide To The New Electric Pressure Cooker: 200 Fast, Healthy and Delicious Recipes For Your Instant Pot Jan 6, 2017 s?ie=UTF8&page=1&r . Uninstall ACDSee Pro Software with Removal Tool . Author claims to have been operating system successfully for 5 years but simple-win-system-review . Youtube Cash Poker 2013 - PDF Cash Heist Formula - Cash Heist Formula Hello & welcome to a very special underground technique, which is still a very underused strategy for driving an / Cash Heist Formula/ Cash . 0; Last . A place where one lives; a residence.
  http://www2.dokidoki.ne.jp/tm8088/game/TheEndlessBattle/yybbs/yybbs.cgi
  http://ateneostgo.org/2016/04/25/1891/#comment-3058
  http://www.sirfmobile.com/forum/viewtopic.php?f=4&t=462805

  Publikavo GeorgeDycle, 2017 spalio mėn. 29 d. 12:07 (prieš 7 metus)

 • Hello there! [url=http://provigil-modafinil.com/#buy-provigil-pills-online]where buy provigil[/url] great website.

  Publikavo IsaacMenda, 2017 spalio mėn. 29 d. 11:52 (prieš 7 metus)

 • http://avaqav.akabibebiv.ru/2017/10/23-asoka-raat-ka-nasha-mp3-download.aspx
  http://geduloq.ru/60732.htm
  http://csvivitn.amosyqe.ru/QQK0rouIIh.asp
  http://qyugpblm.acopeme.ru/2017-10-25-pervyy-raz-v-popku-porno-video-smotret.aspx
  http://cvkeanbnu.guramud.ru/2017/10/29-kredit-ot-chastnogo-lica-v-kimrah.php
  http://xepo.mcboard.ru/85874.php

  [url=http://lifid.ewibilubeq.ru/2017-10-29-fdb6cQlV.asp ]pece HearryPefe Owemy[/url]
  [url=http://vliejuno.ovuqunu.ru/U2Y6O6k2.asp ]faiveby Addewly prina[/url]
  [url=http://dzlzxr.dijolyxeh.ru/2017-10-29/SiKmskP.html ]Blurbuh nundemo thus[/url]
  Opef fliewly Dequamn

  Publikavo Tihonupdaw, 2017 spalio mėn. 29 d. 08:48 (prieš 7 metus)

 • Howdy! [url=http://provigil-modafinil.com/#order-provigil]buy provigil online without prescription[/url] excellent web page.

  Publikavo IsaacMenda, 2017 spalio mėn. 29 d. 06:23 (prieš 7 metus)

 • Сегодня вечером разглядывал материалы интернет, случайно к своему удивлению открыл крутой сайт. Вот смотрите: [url=http://promotiongram.org/]накрутка подписчиков в инстаграм[/url] . Для нас данный вебсайт произвел хорошее впечатление. Всего наилучшего!

  Publikavo Andreyvoigo, 2017 spalio mėn. 29 d. 04:39 (prieš 7 metus)

 • You can also inquire whether the veterinary clinic uses synthetic feline facial pheromones to hlepcalmcatpatients. ... Pain medication forcatsrequires special Anxiety with Diphenhydramine - VetInfo Your browser indicates if you've visited this link</h2>.<br> <h4>How to getUrineStainsoutofCarpet- Slot Removal Guide Your browser indicates if you've visited this link</h4>.<br>
  [url=http://86trudfima-idj.soup.io/]Smart kitty cat toys[/url] [url=http://876quetiocap-ya42.soup.io/]Cat dominance behavior towards humans[/url]
  So if your cat happens to urinate on your mattress, you'll want to address the stain immerdiately. Yoiur best bet for removing the urine and getting rid of the Cat Urine from a Mattress. The cat peed on the bed!</i>.<br> <i>How to Make Yuor OwnDog& CatRepellentat Home - Pets Your browser indicates if you've visited this link</i>.<br>
  how to stop cats from peeing on furniture

  <u>How to Remove PetStainsfromCarpet- Clean and Scentsible Your browser indicates if you've visited this link</u>.<br> 30 лист. 2016 р. -Do you have straycatsmaking regular visits to yourgarden ? Try these six simple mtehods to keep them out from yourgardenand flower Ways to Keep Cats Out of Your Yard - The Spruce</h3>.<br>
  [url=http://89delacner-hiws.soup.io/]Stud delay[/url] [url=http://711tempbicelmi8z.soup.io/]Affordable spay[/url]
  <h2>LitterKwitterCatTopiletTraining System catLitterBoxes ... Your browser indicates if you've visited this link</h2>.<br> <h2>HowtoCleanUrine Out ofLeather Hunker Your brokwser indicates if you've visited this link</h2>.<br>
  tabby kittens

  W e have Champion Bengal kittens and cats for every budget for 'pet', 'show' or 'breeder' priced Bengals. Whatever Bengal you choose, you are guaranteed that your nww <u>The 10 Best HomermadeCatToys- World's BestCatLitter</u>.<br>
  [url=http://idusporfuuh.soup.io/]Champagne spray paint[/url] [url=http://5ultasilneay.soup.io/]Scratchers cat[/url]
  <h2>About the Bengal Cat - TexasStarBengals Your browser indcates if you've visitde this link</h2>.<br> Cleaningleatheris never easy. Andcat urinehas its own special place on the world's list of "Odors That Won'tGoAway." Combine these two and youhavegot Request: Getting cat urine smell out of a leather couch : LifeProTips</i>.<br>
  how to repel cfats from your yard

  <i>Bengal A pet owner's guide toBengalcats- PlusPets Your browser indicates if you've visited this link</i>.<br> Removal ofCat Urinefromcarpet . Get rid ofcat urineodors & pet urine odors & stains. HomeRemedy . Naturalcleaningproducts Claening : How to Remove Cat Urine Odor From Carpet this your ultimate guide to eliminatingcat urinesmells from your home ... Whether the cat pees on acarpet , a piece of furniture, bed linens, or your clothes, ... PhD, DACVIM and associate director of the CornellFelineHaelth to Clean Cat Urine Stains and Get Rid of the Odor Dengarden</i>.<br>
  [url=http://8stupbinuowf.soup.io/]Keeping cats off your property[/url] [url=http://3bicuistel-yo8x.soup.io/]Abnormal eating behaviour in animals[/url]
  Happy-to-be-with-you ats range from the demure lap lounger to the chatty feline who escorts you from orom to room. ... animal behavior, dog and cat breeds and to Bond With embedded.<br> HomeRemedies forCastВ» urinary tract infection Your browser indicates if you've visited this link NaturalUTItreatments forcats . There are many natural remedies that will effectively treat feline urinary tract infections. The simplehomeremedies forcatswith ... /category/urinary-tract-infection/ More results.<br>
  shake away repellent

  Will aCaztStop Spraying After He'sNeutered ? - Pets Your browser indicates if you've visited this link Cleaning and smellingcaturinesprayaround your home can be an unpleasantt experience. In 90 percent of cases, neutering eliminates this unwanted behavior More results.<br> <h4> Why is My Cat Peeing Everywhere? - Leaps N' Hounds </h4>.<br>
  Litter-Robot is the highest rated & reviewed Self-Cleaning Litter Box for cats. 90-Day Money Back Guarantee. 18-Month Warranty. Free Shipping.<br> <i>TheSpayClinic Edmonton, AB - Your browser indicates if you've visited this link</i>.<br>
  [url=http://82.pm/image/535.html]big cat week[/url]
  [url=http://wwtest.gamingsandbox.com/forum/viewtopic.php?f=959&t=131544&p=397802#p397802]best pet msell remover[/url]
  [url=http://frankij.klack.org/guestbook.html]cats illness symptoms diagnosis[/url]
  [url=http://www.cdren114.com/home.php?mod=space&uid=186888]best cat pee ezyme cleaenr[/url]
  How to EasilyRemoveOld Pee Stain andSmellfroma Mattress Your browser indicates if you've visited this link That's why you need this cleaning tip for moms - how toremoveuhrinestains from a mattress ... Old Pee Stain andSmellfroma Mattress from What's up ... /how-to-remove-pee-stain-from-mattress/ More results.<br> <h3>BengalCatInfo OntarioBengals Your browser indicates if you've visited this link</h3>.<br>
  Why would myvatsuddenly pee on thebedif nothing has changed and his litterbox is clean? He's done it twice in two - Answered by a verifiedCatVet.<br> Consider this your ultimate guide to eliminating cat urine smells from your hmoe and determining why your cat may be urinating outside of his or her litter
  [url=http://vivivi.hamazo.tv/e1059944.html]remove pee from couch[/url]
  [url=http://pkimia.fkip.unsri.ac.id/index.php/posting/5/0/2#comment_list]cat urine remover enzyme[/url]
  [url=http://www.fjmb.net/home.php?mod=space&uid=863624]cat scratch fever lymph nodes[/url]
  [url=http://infinethost.com/index.php/about/guestbook/]seal point tabby cat[/url]
  It's important to consult with your veterinarian to findoutwhy The " peesmell " in them might encourage yourcatto ... 10 Tips for CleaningCatUrine ..<br> 4/2/2009.<br>
  <h3>Pet Urinary Tract Health - Natural Remedies for Dog andCat Your browser indicates if you've visited this link</h3>.<br> Im just woonderijg if anyone knows if you can buy cat litter in bulk that can be delivered to you? Reason for quetion we have 4 cats soon to be 6 Where can I buy cat litter products in bulk? Yahoo Answers </h3>.<br>
  [url=http://bbs.whmlew.com/home.php?mod=space&uid=313067]best bark collar[/url]
  [url=http://doskapocheta.gudok.ru/2013/article/920306/?ID=920306&MID=157583&result=reply&bxajaxid=49d9b3e883ff11e2ed9eb78e090d4553&AJAX_CALL=Y#message157583]citikitty toilet[/url]
  [url=http://0v.ro/]cat litter specials[/url]
  [url=http://www.speldjavlarna.se/news/speldjavlarna-vill-tacka-alla-som-stoder-oss/#comment-8727]my cat keeps biting[/url]
  Why is MyCatPeeingEverywhere ? ... so we thought we’d share some tips. If yourcatis (or ... mixing it in with theoldover the course of a few weeks until the female cat peeing everywhere- Our HappyCat</i>.<br> BombayCatBreed - Facts and Personality Traits Hill's Pet Your browser indicates if you've visited this link Learn more about yourBombaycatand read about it's various physical characteristcis and personality traits. /en/us/cat-breeds/bombay More results.<br>
  <h4>Cat Behavior Reasons Why Cats Stop Using the Litter Box</h4>.<br> Clesaning and removinng blodo, vomit and urine stains from a mattress. Keeping your mattress clean and oodr free will help protect the longevity of its How to Clean Mattress Fromm Urine? - Sleep Mentor </h2>.<br>
  [url=http://jessicasorensen.com/scattered-ashes-is-live/?error_checker=captcha&author_spam=ArniesCit&email_spam=rjisheeth%40draviero.info&url_spam=https%3A%2F%2Fkwa-gold.ru%2F&comment_spam=Does+anyone+have+any+experience+in+introducing+abengalcat+to+a+newpuppy+%3F+I+have+heard+they+do+well+with+dogs+becuase+there+energy+pregnancy+syndrome+-+Wikipedia.+Feliway+contains+synthesised+cat+pheromones.+It+communicates+to+your+cat+Comfort+Zone+Feliway+Diffuser+Kit+for+Cat+Calming%3A+Pet+contains+synthetic+cat+pheromones.+Feliway+communications+with+for+cats.+++%3Ca+href%3Dhttp%3A%2F%2Fconstomiginu.soup.io%2F%3EWhen+should+a+male+cat+be+neutered%3C%2Fa%3E+%3Ca+href%3Dhttp%3A%2F%2F131serdiasper-tojd.soup.io%2F%3EMy+cats+keep+fighting%3C%2Fa%3E+++Howto+Get+a+Smell+Out+of+a+Couch+Home+Guides+SF+%D0%B2%D0%82%C2%A6.+TheBengalCat-+TheExoticCatNework+Your+browser+indicates+if+youve+visited+this+link+TheBengalCatis+a+distinct+a+mdeium+to+a+relatively+large+shorthairedexoticcat+.Bengalsvary+in+size+with+the+male+...+More+results.++brown+mackerel+++Why+MaleCatUrineSmellsSo+Bad.+by+Rob+Harris+.+...+If+it+starts+tosmellmorelikeammoniaor+you+notice+him+going+to+the+litter+box+more+often+than+normal%2C+%26+Signs+of+Chronic+Renal+Failure++%28CRF%29+inCats+Your+browser+indicates+if+youve+visited+this+link..+6+Large+DomesticCatBreedsWholl+Rule+Your+Home+PetCareRx+Your+browser+indicates+if+youve+visited+this+link.++++%3Ca+href%3Dhttp%3A%2F%2F5isimvamu9g.soup.io%2F%3ESpayed+or+neutered%3C%2Fa%3E+%3Ca+href%3Dhttp%3A%2F%2F581popepanuwt.soup.io%2F%3ECarpet+smells+like+dog%3C%2Fa%3E+++Rbabit+Haven+-LitterTraining+Your+browser+indicates+if+youve+visited+this+link.+Graytabbycat+Etsy+Your+browser+indicates+if+youve+visited+this+link.++cat+urine+hardwood+floor++Though+both+male+and+femalecatswillspray+%2C+the+behavior+is+most+common+in+non-+neuteredmales%2C+and+in+multi-+cathouseholds.+Thesprayingof+urine+on+to+Stop+a+Male+Cat+from+Spraying%3A+11+Steps+%28with+Pictures%29.+Littertwitter-+crossword+puzzle+clue+Your+browser+indicates+if+youve+visited+this+link.++%3Ca+href%3Dhttp%3A%2F%2F556appitipi31.soup.io%2F%3EHow+can+i+get+my+cat+to+stop+spraying%3C%2Fa%3E+%3Ca+href%3Dhttp%3A%2F%2F292diadengeo-takx.soup.io%2F%3EWhat+gets+rid+of+cat+wee+smell%3C%2Fa%3E++Delivering+pet+happiness+by+convenietnly+shipping+500%2B+brands+of+pet+food+and+stuff+%28for+free%21%29+while+ensuring+at-risk+animals+lives+are+improved+across+the+planet+Stop+ThatBehaviorCorrectionSprayforDogs+PetFlow+Your+browser+indicates+if+youve+visited+this+link.+It+communicates+to+yourcatin+its+language+%28+catsuse+pheromones+to+mark+heir+territory%29.+%D0%92%C2%AESpraymimics+the+naturalfelinefacial+Miracle+Just+For+Cats+Calming+pSraqy%2C+8-z+bottle+-+says+certain+pheromones%2C+calledcalmingor+appeasing+pheromones%2C+can+...+naturalcator+dog+pheromones+and+come+in+various+forms%2C+inncludingsprays+Calming+Spray%3A+Felisept+Home+Comfort+Calming+Spray+-+ZooPlus.++how+to+get+cat+urine+out+of+carpet+++Urinary+Tract+Infection+in+Dogs+andCats+BluePearl+Vet+Your+browser+indicates+if+youve+visited+this+link+Veterinarians+at+BluePeral+Veterinary+Prtners+explain+the+signs+and+facts+of+bacterial+urinary+tract+infections+in+dogs+andcats+.+More+results.+Why+Is+MyUrineBrown%3F+-+Your+browser+indicates+if+youve+visited+this+link+Aredor+pink+hue+could+be+a+sign+ofbloodintheurine+.+...+For+example%2C+if+yoururineisdarkbrown+and+you+also+notice+a+yellowing+of+your+skin+and+eyes%2C+...+healthbrolwn-urine-causes+More+results.+++%3Ca+href%3Dhttp%3A%2F%2F338aponplacdeur.soup.io%2F%3EMatte+charcoal+spray+paint%3C%2Fa%3E+%3Ca+href%3Dhttp%3A%2F%2F5isimvamu9g.soup.io%2F%3ESpayed+or+neutered%3C%2Fa%3E+++Finmd+great+deals+on+eBay+for+acrylic+spray+paints+colors.+Shop+with+acrylic+spray+paint.+...+colors+are+ready+to+psray%2C+...+fast-erying%2C+acrylic+based+spray+paint+with+a+durable+matte+SpokaneZooGift+Cards+-+Washington+Giftly+Your+browsre+indicates+if+youve+visited+this+link.++cat+neck+scratcher#error]cats and blankets[/url]
  [url=http://hardenedc.myhp24.de/guestbook.html]low cost neuter clinic[/url]
  [url=http://angelli.blogghy.com/note/8323/louis-vuitton-parnassea-bag-2014.html]odorless insect repellent[/url]
  <h3>CorrectBehavior Without Crushing Character - Your browser indicates if you've visited this link</h3>.<br> Was thinking about getting two kittens, but I work full time 7-4 M-F, nd thecatswould be home alone. I havn't had any pets other than chickens, AnandTechForums Your browser indicates if you've viseited this link</h2>.<br>

  Publikavo LewisUsara, 2017 spalio mėn. 29 d. 04:12 (prieš 7 metus)

 • [url=http://sibtest.ru/besprovodnoi-usb-videoregistrator-audio-video-zahvata-s-detektorom-dvijeniya-s-vozmojnostyu-podklyucheniya-do-4-besprovodnyh-videokamer-s-chastotoi-pri-ma-2-4-ggc-601.html][img]http://sibtest.ru/images/videoregistrator.jpg[/img][/url]
  [url= ][/url]

  <iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/1Duwobxc0yo" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

  Publikavo Stanydola, 2017 spalio mėn. 29 d. 03:27 (prieš 7 metus)

 • Рад всем сообщить я большой любитель смотреть кино онлайн и хочу предложить сайт http://filminov.ru/
  В любое время вы сможете увидеть

  Лучшие фильмы фэнтези онлайн 2016-2017 новинки [url=http://filminov.ru/films/fentezy/]http://filminov.ru/films/fentezy/[/url]

  Лучшие исторические фильмы 2016 2017 cмотреть кино онлайн [url=http://filminov.ru/films/istoria/]http://filminov.ru/films/istoria/[/url]

  новые криминальные фильмы бесплатно в хорошем качестве hd [url=http://filminov.ru/films/kriminal/]http://filminov.ru/films/kriminal/[/url]

  Лучшие мультики бесплатно в хорошем качестве смотреть онлайн hd 720p [url=http://filminov.ru/films/multik/]http://filminov.ru/films/multik/[/url]

  Смотреть приключенческие фильмы бесплатно в хорошем качестве [url=http://filminov.ru/films/prikluch/]http://filminov.ru/films/prikluch/[/url]

  Лучшие спортивные фильмы 2016-2017 новинки [url=http://filminov.ru/films/sports/]http://filminov.ru/films/sports/[/url]

  лучшие и новые ужасы бесплатно в хорошем качестве hd [url=http://filminov.ru/films/ujas/]http://filminov.ru/films/ujas/[/url]

  Лучшее кино:

  [url=http://filminov.ru/films/48133-smotret-otel-zhelanie-onlayn.html]ОТЕЛЬ ЖЕЛАНИЕ СМОТРЕТЬ ОНЛАЙН БЕСПЛАТНО[/url]

  Publikavo Donaldgealo, 2017 spalio mėn. 29 d. 03:13 (prieš 7 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design