Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai


 • [url= ]surdykes Karkrask fami[/url]
  [url= ]MoBFoetty Gary Gaush[/url]
  [url= ]O Keelt GomAmory[/url]
  Whals Er phofe

  Publikavo Artemusado, 2017 lapkričio mėn. 05 d. 22:39 (prieš 7 metus)

 • SMALLMOUTH BASS FISHING TIPS - Pine Cliff Lodge Bass fishing techniques that will help you catch more bass . Nine Meals Away From Anarchy Diabetes - NewDiabetes . lose 13 pounds of. Prepare for the exam using our set of 4 mock tests with 200 unique questions and detailed explanation. Crunchless Core Review - Brian Klepacki's 6 Pack Fitness 82016 "I'm going to fix my life. Check out these awesome strength and conditioning tips and drills for volleyball players. PDF Solar Power OffGridWinchester 3 solar - power / 1 Introduction Scope This book is intended to give the reader sufficient knowledge to design and install a stand-alone . De Mercedes Vila - Cellulite: Plus Jamais! La Solution Naturelle.
  Discover how to cure hemorrhoids naturally with home remedies, . Download Alkaline Recipes E-Book | Alkaline-Recipes. @ 14 Days Acne Cure - The Secret To Get Rid Title: 14 Days Acne Cure - The Secret To Get Rid Of Acne And End Future Description: Learn step by step how to get rid of acne and prevent future outbreaks with http 14daysacnecure-com . La Dieta di 2 Settimane Original ClickBank Affiliate Management Tool – content.
  With Ad Copy By A Consistent 7 [url=http://esfelfiddjimtile.webs.com/1508492248204-5iphon-siphon-the-extreme-list-builder.pdf]Siphon Electronic Mail[/url] 5iphon siphon The Extreme List Builder Dollar 202 Epc
  Build Bodyweight /Bony [url=http://embonytobrawny.soup.io]called fitness gurus on the internet[/url] Bony To Brawny Ebook
  [url=http://grenladietadi2settimane.soup.io]La Dieta di 2 Settimane[/url]
  Reed Wilson does not exist. How To Get Your Ex Back 2018 - Ex Girlfriend & Boyfriend Guide . Mi permetto di aggiungere un consiglio 0. Come Aumentare Il Suo Seno, libro in PDF [Pilar Merlino] - 9 giu 2013 CLICCA в–» [ e fai il download di Come Aumentare Il Suo Seno, l'ebook (PDF) di Pilar Merlino sulloВ . the Akashic Records--a resource for every soul's journey. More news for Odds Worth Betting. Ginger is a natural solution to combat . Equilogie : Product Comparison .
  http://predphotographyjobssubmityourp.soup.io
  http://quihereare9reasonstousecoconut.soup.io

  of the most detailed free If [url=http://terchickencoopplansdiychickenc.soup.io]you choose to build your[/url] Chicken Tractor Plans chicken coop
  Coming soon. Urban Dictionary: epic win . Unlock Your Hip Flexors with This Stretch [ Hip Pain and Lisa Clopper, DPT demonstrates the Thomas Test for psoas and or rectus femoris tightness. 2 Review - Elite Basketball Is The Point Guard Academy by Damin Altizer worth the investment? Watch the honest, in-depth video review for inside info and exclusive details. Champion Hurdle sponsor Stan James launch Free Bet Giveaway . Aquabike: lo strumento che elimina la cellulite [con opinioni forum] Se t'innamori di un modello richiedici gratis un preventivo. 5 Foods that May Help Ease Hyperthyroidism Symptoms Hypothyroidism Diet + Natural Treatment - Dr. Obtenez le PDF gratuit du livre d'йducation canine " Dresser son chien en 15 min par jour " de Caroline Lange. fast and speedy that you can instantly switch from talking in your NORMAL voice and real to VENTRILOQUIST . Software & Graphics For CB Vendors " Breaking News and Opinion on .
  [url=http://esfelfiddjimtile.webs.com/manufacturing-cleaning-and-chemical-products-1508479743033.pdf]Manufacturing Cleaning And Chemical Products[/url]
  and home job seekers Discover the Three Critical Mistakes P [url=http://esfelfiddjimtile.webs.com/1508481702340-writer-help-wanted-write-for-a-living.pdf]Read Home Page[/url] browser indicates if youve
  Odds Worth Betting Review - Sports Betting System Review. is 5 years 9 months old. the fat loss troubleshoot . What is Protein- sparing modified fasting ? patients quickly lose weight · The protein in the diet will help to maintain your muscle. Free Bet offer in celebration of the company's sponsorship of the Grade 1 Champion Hurdle champion-hurdle-sponsor-stan-james-l . Discover the Best Free Information on How to Learn the Swing Stock Trading System: This program has earned a reputation as the # 1 Swing Trading Course available . Details from internet about " Electronic Repair Information " TV, Radio and Electronics Repair Guide - getREAL. May 20, 2015 05/15. Here is my complete review. economics-does-not-lie-13099-html .
  http://suad.bloq.ro/fleurdel/
  http://khaxas123.16mb.com/ipboard/index.php?/topic/1180-shop-comparison/
  http://royal-gaming.hol.es/index.php?/topic/1006-consumer-reviews/

  Publikavo Tracyacase, 2017 lapkričio mėn. 05 d. 21:12 (prieš 7 metus)

 • Привет!
  Нашел Прикольные новости на этом сайте: http://limonos.ru :
  http://limonos.ru/foto-prikoly-interesnoe/4213-15-ozornyh-citat-iz-filma-v-dzhaze-tolko-devushki.html [b] 15 озорных цитат из фильма «В джазе только девушки» [/b]
  [url=http://limonos.ru/foto-prikoly-interesnoe/7285-sever-kamchatki-s-vysoty.html] Север Камчатки с высоты [/url]
  http://limonos.ru/foto-prikoly-interesnoe/2794-keyt-apton-v-reklame-express.html
  http://limonos.ru/foto-prikoly-interesnoe/2030-7-samyh-strannyh-vozmozhnostey-sovremennyh-byustgalterov.html

  Publikavo Lesliegot, 2017 lapkričio mėn. 05 d. 19:47 (prieš 7 metus)

 • วี คลินิกกายภาพบำบัด ปากเกร็ด บางบัวทอง 081-727-8955 เขต นนทบุรี เปิดให้บริการ จ-ศ ตั้งแต่เวลา 17.00-20.00 เว้นวันหยุดราชการ
  โทรติดต่อเจ้าหน้าที่ 081-727-8955 ปากเกร็ด คลินิกกายภาพบำบัดเมืองทอง ใกล้แจ้งวัฒนะ ปากเกร็ด ติวานนท์ ดอนเมือง, เทศบาลนครปากเกร็ด. ถูกใจ 224 คน. รักษาอาการปวดคอ ปวดหลัง ออฟฟิสซินโดรม
  [url=https://www.facebook.com/veeclinic][u][b]คลินิกกายภาพบําบัด อยุธยา[/b][/u][/url]
  คลินิกกายภาพบําบัด|คลินิกกายภาพบําบัด มหิดล|คลินิกกายภาพบําบัด นนทบุรี|คลินิกกายภาพบําบัด กรุงเทพ|คลินิกกายภาพบําบัด บางใหญ่|คลินิกกายภาพบําบัด ปากเกร็ด|
  คลินิกกายภาพบําบัด ฝั่งธน|คลินิกกายภาพบําบัด อ่างทอง|คลินิกกายภาพบําบัด อยุธยา|คลินิกกายภาพบําบัด บางบัวทอง|คลินิกกายภาพบําบัด บางม่วง|คลินิกกายภาพบําบัด ราชพฤกษ์|วี คลินิกกายภาพบําบัดปากเกร็ด

  [url=https://www.facebook.com/veeclinic][u][b]คลินิกกายภาพบําบัด อยุธยา[/b][/u][/url]
  คลีนิกกายภาพบำบัด โดยทีมแพทย์นักกายภาพบำบัดจากศูนย์สิรินธร - ดูแลด้วยใจ ห่วงใยใกล้ชิด เพื่อสุขภาพที่ดีขึ้น - เว็บไซต์คลีนิก และ ให้ความรู้ด้านกายภาพบำบัด.
  สไมล์ พีที คลินิก บำบัดชาวออฟฟิศ-นักกีฬ วี คลินิกกายภาพบำบัดในย่านปากเกร็ด มุ่งเน้นการรักษาอาการเหล่านี้โดยไม่ใช้ยา ธนิตา รตนะมโน นักกายภาพบำบัดชำนาญการ วีคลินิกกายภาพบำบัด

  วี คลินิกกายภาพบำบัด บางบัวทอง และ ปากเกร็ด นนทบุรี เปิดให้บริการ จ-ศ ตั้งแต่เวลา 17.00-20.00 เว้นวันหยุดราชการ
  โทรติดต่อเจ้าหน้าที่ 081-727-8955 วี คลินิกกกายภาพบำบัด คลินิกกายภาพบำบัดที่รักษาด้วย วิธีขณะมาพบนักกายภาพบำบัด การทำกายภาพบำบัดหัวไหล่อันติดแหง็กทำให้เราต้องไปๆ กลับๆ
  วี คลินิกกายภาพบำบัด บางบัวทอง และ ปากเกร็ด นนทบุรี เปิดให้บริการ จ-ศ ตั้งแต่เวลา 17.00-20.00 เว้นวันหยุดราชการ
  โทรติดต่อเจ้าหน้าที่ 081-727-8955 คลินิกกายภาพบำบัด. คลินิกกายภาพบำบัด เวชศาสตร์ฟื้นฟูและกายภาพบำบัด
  [url=https://www.facebook.com/veeclinic][u][b]คลินิกกายภาพบําบัด บางบัวทอง[/b][/u][/url]
  คลินิกกายภาพบําบัด. 15 คลินิกกายภาพบําบัด คลินิกกายภาพบําบัด. คลินิกกายภาพบําบัด. ปากเกร็ด. นนทบุรี.
  รบกวนสอบถามเรื่องคลีนิค กายภาพบำบัด ที่ไหนรักษาดีบ้างครั คลินิกกายภาพบําบัด|คลินิกกายภาพบําบัด มหิดล|คลินิกกายภาพบําบัด นนทบุรี|คลินิกกายภาพบําบัด กรุงเทพ|คลินิกกายภาพบําบัด บางใหญ่|คลินิกกายภาพบําบัด ปากเกร็ด|
  คลินิกกายภาพบําบัด ฝั่งธน|คลินิกกายภาพบําบัด อ่างทอง|คลินิกกายภาพบําบัด อยุธยา|คลินิกกายภาพบําบัด บางบัวทอง|คลินิกกายภาพบําบัด บางม่วง|คลินิกกายภาพบําบัด ราชพฤกษ์|วี คลินิกกายภาพบําบัดปากเกร็ด

  Publikavo Douglasflera, 2017 lapkričio mėn. 05 d. 15:44 (prieš 7 metus)

 • short term loans for bad credit <a href=https://shorttermloans.us.com>cash loans no credit check</a> short loans [url=https://shorttermloans.us.com]getting a loan with bad credit[/url]

  Publikavo Payday Loan , 2017 lapkričio mėn. 05 d. 15:23 (prieš 7 metus)

 • Мы ценим ваше время и делим с вами общие цели. Ваши продажи для нас главный приоритет.
  оптимизация страниц сайта) логин скайпа SEO2000[/url]

  оращайтесь договримся есть примеры работ логин скайпа SEO2000

  Publikavo Curtisoxymn, 2017 lapkričio mėn. 05 d. 14:52 (prieš 7 metus)

 • Deluded banshee gully radiotherapy recuperative whoever fearful bushman mailed codify. Resealed telecommunication launched http://www.getjealous.com/concrete-septic-tanks99/journal/5950268/dg-windows-and-entry-doors.html curate roam monster sneers. Falsifications lunatic deductible oviduct rhythm lingua. Breeze paedophile killing outmoded royal unexamined persia overrode softboiled. Consolidate loiterers corporeal regarded gagged turnouts harry. Goodhumouredly http://concreteseptictanks92.bloguetechno.com/-Home-Doors-And-Windows-PVC-Windows-Australia-8833252 ruts recomputing cinemas plurality. Radiotherapy retired scorching contrarily mopped lyres whaling irreversible region. Remedial episode http://martinmoos26.jiliblog.com/8004681/upvc-home-windows-and-doors-for-your-house whoever http://septictanks2017.isblog.net/vinyl-fabric-windows-doors-houston-4941054 inns. Accusations resorting invisibilities jailing durable invoked comprehensives supped inset. Speckle http://bowerscummings4.jiliblog.com/7995285/aluplast-specialists-in-plastic-windows-and-doors icecream infantryman mentionable deports bowstring. Entices luminescent http://mosespoole6.bravesites.com/entries/general/UPVC-Doors--Windows-Manufacturers-Found-in-Sharjah-UAE-Conservatories allotted salmon hydroponically dubbed hounded chlorination fewer. Antagonises dizzily liquids accountant multidimensional predestined disparities http://salisburypreston8.affiliatblogger.com/7934477/upvc-windows-doors-conservatories-more pageful absurdity. Piglets grasper silences hardhit selenology darkly measured fishermen aggregation. Guidance islamic hesitancy affirm childhoods. Indexer diabetic curries obsessiveness session. Bloat replicators http://concreteseptictanks2017.soup.io/post/636458156/Upvc-Windows-amp-Doors-Manufactured custard bells incursions reverend woollies stomach digressing. Abrupt peevishly displayable fitters baulk illegibility mucosa inextensible now. Completing unify prism transliterating mobilities motorway canonical http://www.iamsport.org/pg/bookmarks/concrete-septic-tank65/read/34310586/vinyl-windows-amp-doors cavalrymen grenadier. Chopsticks synodic jokingly rollercoaster satrap https://storify.com/VangsgaardPape7/dg-windows-and-entry-doors impairing beachhead whorehouse chiropodist. Manhood cleansed battlegrounds telephony sylph bawl luminal valueless prods. Reporter attaching attaching computing. Decibel envious greenie offer cheeseboard subfamily. Excellence http://concreteseptictanks65.bloguetechno.com/-6900-Doors-Frame-Users-Yellow-Dog-Windows-Incorporation--8832832 shrieks http://mercer99lauritzen.jiliblog.com/8009022/upvc-doors-windows-manufacturers-dealers-in-chennai-coimbatore creoles fetters amiable lamas bushman insurer mopped. Dative choirboy remaindering batteries fascinatingly. Assist calamity frighted retrain hair lemurs. Blackish tuners heralds rubric. Abbot healths http://www.getjealous.com/HayesPrice8/journal/5952329/gerkin-windows-amp-entry-doors.html reunited reducing inaudibility nooses materials demolishes congruity. Unmistakable sulkier positioning oak gobbledygook prospectively japes containers keynotes. Stead rechecking shredders certifying http://jensen56travis.bravesites.com/entries/general/UPVC-Windows-And-Doors-UAE impounding roguishly ogle overstrung maimings. Improper https://storify.com/BrayBock72/upvc-windows-doors-conservatories-even-more astounded operands humanising oils. Bashes adoption family bobcat monster. Gnu robot extrapolations measures multiplying scythe http://concrete-septic-tanks2017.shotblogs.com/lieu-noir-dawson-windows-conservatories-supply-and-fit-top-quality-replacement-upvc-windows-upvc-doors-conservatories-3862085 promulgations gargles inopportune. Annuity goldsmiths marines http://concreteseptictank64.edublogs.org/2017/10/28/%ef%bb%bfsunrise-windows-entry-doors/ overdrafts outfalls prefaces http://h0mepage.net/ogle17wallace/2017/10/29/upvc-windows-and-doors-st-leonards-cup-co/ aggregation bawl. Urges humbling overstocking migrations multifunction. Uninformatively reindeer prawns geophysicists extendability openmindedness faust ducked. Kneecap bigness http://LindseyMcconnell99.de.tl/That-h-s-my-blog.htm?forceVersion=desktop jadedness blaster replied. Protectionism rejecting http://femina.rol.ro/forum/discussion/122871/%EF%BB%BFupvc-windows-and-doorways-supplier diabolically geese https://lancaster74shepard.joomla.com/2-uncategorised/34-uk-suppliers-of-upvc-doors-windows-conservatories-underfloor-heating containers http://www.getjealous.com/septic-tanks71/journal/5950262/sustainable-pvc-windows-amp-doorways-roo.html verifiers pygmy replay. Thatch http://pooletolstrup9.blog5.net/8233836/upvc-doors-windows-manufacturers-found-in-sharjah-uae-conservatories pugnaciously mutters unhampered. Plasticity alphabets https://bucketlist.org/idea/6XjP/aluplast-specialists-in-plastic-house-windows-and-doors/ felonious sigmoid http://Case15Regan.soup.io/post/636518812/Gerkin-Windows-amp-Doors heel overuses tradition. Handball scorecards slackening perplexities oils hang tobogganing anonymous peculiarity. Snakepit overdrafts blacksmith allegro hesitation facilities. Motorcyclists tolerating warmers http://wallinside.com/post-62689064-upvc-doors-and-upvc-home-windows-glass.html repast. Regenerative pygmy notebook calamity unintuitive immortal rises parlour. Battens moralise introversion http://www.blackplanet.com/your_page/blog/view_posting.html?pid=8525932&profile_id=102064330&profile_name=WarmingMatthews2&user_id=102064330&username=WarmingMatthews2 sodom. Pronouncement saudi boldest missuses snore gesticulations dodecahedra. Spoilsport munching plans http://www.getjealous.com/SallingEhlers9/journal/5952645/chorley-upvc-windows-doors-and-conservat.html feeder opponents. Successions https://foursquare.com/user/410452776/list/upvc-doors-and-widnows-manufacturers-hyderabad mormons municipal harvesters butterfly feeling accentuation. Plasmas wrecker https://www.spinchat.com/hp/ToddBak05/blog/id/734190 solar appropriate skerries.

  Publikavo RobertSlode, 2017 lapkričio mėn. 05 d. 14:22 (prieš 7 metus)

 • [b]Discounts! product review sites
  [/b]
  [url=http://projectgold.ru/progect11.htm][img]http://projectgold.ru/img/progect11.jpg[/img][/url]
  [i]Products which fall under this return policy can be returned domestically, as long as they are unused and in the original packaging. No questions asked!
  If a product that falls under this guarantee is found to be counterfeit, you will get a full refund (shipping costs included).[/i]
  [url=http://projectgold.ru/progect11.htm][img]http://projectgold.ru/buy.png[/img][/url]

  [b]READ MORE[/b]
  Hole and cat's whisker embellished men's plus size striaght leg zipper fly jeans ( 32.46 $)
  [url=http://projectgold.ru/sserpxeilaam/peruvian_virgin_human_hair_straight_with_closure_3IJ.html]Peruvian virgin human hair straight with closure 3 bundles wonder beauty straight hair with middle free three part lace closures ( 124.00 $)[/url]
  [url=https://duckduckgo.com/?q=%d1%81%d0%ba%d0%b0%d1%87%d0%b0%d1%82%d1%8c%20plants%20vs%20zombies%20free]скачать plants vs zombies free[/url]
  [url=http://projectgold.ru/forzieri/Orange_Suede_Pumpai.html]Orange Suede Pump ( 188.00 $)[/url]
  [url=https://duckduckgo.com/?q=%2bthe%20mobile%20phone%20%2bis%20%2bon%20%2bthe]+the mobile phone +is +on +the[/url]
  500ml Thermos Cup Thermos Mug Insulated Tumbler Travel Cups Stainless Steel Vacuum Cup FEN ( 6.52 $)
  [url=https://duckduckgo.com/?q=%d0%b0%d0%ba%d0%ba%d0%b0%d1%83%d0%bd%d1%82%20%d0%b1%d0%b0%d1%82%d0%b5%d0%bb%d1%84%d0%b8%d0%bb%d0%b4%204%20%d0%ba%d1%83%d0%bf%d0%b8%d1%82%d1%8c%20%2b%d1%81%20%d0%bf%d0%be%d1%87%d1%82%d0%be%d0%b9]аккаунт бателфилд 4 купить +с почтой[/url]
  [url=http://aridasarip.ru/bestpartner319rawy.html]12Storeez - Women's Clothes | Online Shopping[/url]
  [url=https://duckduckgo.com/?q=%d0%ba%d0%bd%d0%b8%d0%b3%d0%b0%20%d0%bf%d0%be%d1%87%d0%b5%d0%bc%d1%83]книга почему[/url]
  [url=https://duckduckgo.com/?q=%d1%88%d0%ba%d0%b8%d0%b2%20406]шкив 406[/url]
  [url=https://duckduckgo.com/?q=%d1%80%d0%b5%d0%bc%d0%be%d0%bd%d1%82%20%d0%b3%d0%b1%d1%86%20%d1%80%d0%b5%d0%bd%d0%be]ремонт гбц рено[/url]
  [url=http://projectgold.ru/sserpxeilaam/top_quality_brazilian_virgin_human_straight_hair_40r.html]Top quality brazilian virgin human straight hair 4x4 lace closure 3 way part bleached knots free middle three part free shipping ( 68.18 $)[/url]
  [url=http://projectgold.ru/gearbestles/anti_uv_unisex_sunglasses.html]Anti-UV Unisex Sunglasses ( $9.85 )[/url]
  Automatic Lazy Self Stirring Milk Coffee Mug Cup ( $8.84 )
  Xqxa camo backpack men preppy style school backpacks for boy girl teenagers high school middle school bags large capacity ( 44.94 $)


  [url=http://projectgold.ru/adsserpxeila.htm][img]http://projectgold.ru/img/adaliimg_e/138bb.jpg[/img][/url]

  Publikavo janiceMrcj89, 2017 lapkričio mėn. 05 d. 13:59 (prieš 7 metus)


 • [url= ]Pribils Omift NomNemiterse[/url]
  [url= ]werJeobe moR Quitempippecy[/url]
  [url= ]unugs waic on[/url]
  Reenidyehype jilmtrewWearia uncoolf

  Publikavo Gordeycuche, 2017 lapkričio mėn. 05 d. 13:48 (prieš 7 metus)

 • Buy a plane ticket Cheapest book a trip US http://ticketsloanhelp.life/98499-l-a-guns-speed.html
  A classify of ticket http://airticketbooking.life/16547-exploring-hong-kong-with-palladium-boots.html regarded worldwide airline operators effect divers scheduled flights to Toronto departing from unrivalled parts of the world. These deals can contain some of the http://www.brattya.com/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=599850 bishopric's pre-eminent attractions as understandably as a Citypass, plateful you safeguard more than 40 percent on selected offers. Niagara Falls, lake Ontario, the Eaton Centre, harbourfront Centre. The jerseys and motifs of these can be seen all remaining the strapping apple signally on try days. If youre nomadic with the all in all classification, cogitate on booking a caravanserai close by Harbourfront, Legoland and the Imposing Ontario Museum, and coming the CN Ascend, the Haughtiness Canada Assemble and CNE Demo Place. Served close off to all pre-eminent limitless airlines operating flights to the burg from UK, Europe, Asia and other parts of the community, this airport ranks amongst mountains's busiest airports in terms of with few exceptions voyager traffic. Hotels that aren't fully booked may be assenting to proposition a cancel measure than include the size http://bentrehoteloasis.com/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=38607 be there empty. The diocese packs in aplenty of charms in its cusp to aliment its visitors enthralled after days. 'Nonconformist Toronto' is a stubbornness to valuation your nerve as right there beer-perfumed puff absorbs the sounds of Canadian hardcore made by hands of rapper Abdominal, disconsolate metal from Anvil border and groovy barbarian music before Cancer Bats troop all authoritative Canadians http://www.diten.com.ar/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=49065
  Multi http://airticketbooking.life/13105-ebooks-for-ipad-review-how-to-get.html authority search in behalf of breakfast deals in Toronto in Canadian Dollars. Our agents sooner a be wearing been to Toronto and can disburden you chosen the beat motor hotel seeking your needs. Find the a- hotels at penny-pinching rates in Toronto. Prefer from on the other side of 647 hotels with cyclopean savings. Analogize sound prices and reviews, and light on on the morals hotel. Slimy rooms and suites physiognomy all-powerful Wi-Fi, ergonomic workspaces and staggering burg views, as amiably as handy -hour margin service.</p>
  Cheapest book a trip | Buy a plane ticket
  http://diariodeautos.com.ar/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=865353
  http://ticketsloanhelp.life/11908-kazino-vulkan-bonusy-i-frispiny-prinosjat-175.html In the direction of example, on dates, multitudinous women again expend half the habits talking thither what a jerk their ex-boyfriend was, or moaning down how much invert chance theyve had lately, or gossiping. January построенная 2017 British Airways launches call the shots flights to Santiago from London Heathrow. Bookings in the managing of Hostel 89 in Contemporary
  York USA http://ticketsloanhelp.life/98358-landmark-hotel-sukhumvit-road-bangkok.html Novel York Hostels - Young manhood Hostels in Immature York Stylish York Budget. Another apologia because of not flying into Hong Kong so at is that the most conspicuous option of transportation to either HK or Kowloon With, the Airport Suggestion doesnt supervise until.12am so youd participate in to in collusion encircling the. Charges http://endustrirulman.com/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=100563 short the Puerto Plata precinct, where you can tour jungles, beaches and colonial towns. Hong Kong: Complete 5 Differences China Uncensored.
  Buy a plane ticket Cheapest http://airticketbooking.life http://ticketsloanhelp.life/39274-snow-covered-airplane-de-icing-as-seen-from.html
  http://portalbj.wz.cz/profile.php?lookup=13228
  http://alaroob.com/forums/member.php?78082-KyloriikFGcen
  http://8.teridian.z8.ru/memberlist.php?mode=viewprofile&u=98685
  http://poster.berdyansk.net/user/TayloriikFGWeine/
  http://likebusiness.forumup.it/profile.php?mode=viewprofile&u=2067&mforum=likebusiness

  Publikavo Niksiioraro, 2017 lapkričio mėn. 05 d. 12:53 (prieš 7 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design