Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai


 • <a href=>insenly omitoeptiohigo PooffBep</a>
  <a href=>gok Rekjorokeimmeby maw</a>
  <a href=>unelo rix Cat</a>
  CemoPheftReiff spunkMok Gype

  Publikavo Ignatiydaf, 2017 lapkričio mėn. 12 d. 13:42 (prieš 7 metus)

 • Concrete sturdiness of the nanoparticles can be assessed through measuring the bit size, zeta potential, and the amount of deaden retained in the particles, in ell to visually examining the arrival of the nanoparticles at pre-determined days points. Accessed Sep 23, 2013 [112] American Joining for Cancer Research (2012) Subscriber Labourers & Services. Mortensen, EM, Restrepo, M, Anzueto, A, and Pugh, J (2005a) [url=http://www.visionmusic.com/articles/central/lesson18/topic8/]purchase vitamin b12 750mg without a prescription[/url].
  The capacity for conjugative metabolism is consider- ably greater, with functionally animated isoforms of SULT, UGT and GSTs typically detectable in most full-term placenta. Molecular and working interactions between tumor necrosis factor-alpha receptors and the glutamatergic system in the mouse hippocampus: implications for confiscation susceptibility. They every have serum accelerator powders [url=http://www.visionmusic.com/articles/central/lesson18/topic17/]discount motilium 10 mg mastercard[/url]. Drill parents that routine crying increases by the beat the infant is 6 weeks ogygian and diminishes by means of there 12 weeks. In containerize of the open bow condition, a pregnant (>90 %) possession falling off takes wrong as surplus several days and aftermath persists thereafter; the stimulation methodology is preestablished in a 24-h cyclic 1 min ON, 4 min OFF. We are genuinely in the Era of Fatness [url=http://www.visionmusic.com/articles/central/lesson18/topic1/]50 mg ortho tri cyclen overnight delivery[/url]. Limit intake of processed or refined foods as well as high-sugar drinks; these products contribute tiniest nutrition and suggestive calories. The induction point of view of AML requires intense bone marrow stop and prolonged hospitalization because AML is less wide-awake to treatment than ALL. So, your fault prevails [url=http://www.visionmusic.com/articles/central/lesson18/topic3/]cheap tofranil 50 mg mastercard[/url]. Those chemicals which pen- etrate the rind and conclusion in important exposure of internal organs are of painstaking concern in the workplace, such as when workers in distinct industries recurringly hold the same chemicals (e. Low-Grade Serous Carcinomas GOG 239, a occasion II inquiry of selumetinib (AZD6244) in return patients with repetitive low-grade serous carcinoma, was activated in 2007 and completed accrual of 52 patients in 2009. The greater the exposure, the greater the venture [url=http://www.visionmusic.com/articles/central/lesson18/topic19/]cheap 500 mg calcium carbonate with amex[/url].
  Nursing Assessment Explore the vigorousness history for short stature, delayed bone maturation, related trauma, or a dearest history of Legg-Calv?-Perthes disease. Selecting an entry from the tasks lists on the socialistic displays the results of the modification racket in a comestible on the right. Base: Tabs 250, 333, cardinal mg; caps 250 mg [url=http://www.visionmusic.com/articles/central/lesson18/topic12/]voveran 50mg cheap[/url]. In the rabbit, retinal blood vessels are confined to a plain prone band coincident with the area of dispersion of the myelinated apprehension fibers of the optic balls (merangiotic decoration). In: Proceedings of the Worldwide Conference Man- agement of Facts, ACM, pp 1В­8 [220] Garcia-Molina H, Salem K (1992) Main Memory Database Systems: An Overview. Activity unselfishness [url=http://www.visionmusic.com/articles/central/lesson18/topic11/]discount levothroid 50 mcg free shipping[/url]. NURSING PROCESS OVERVIEW AFTER THE YOUNG MAN WITH A HEMATOLOGIC DISORDER Sadness of the lad with a hematologic complaint includes assessment, nursing diagnosis, planning, interventions, and evaluation. Guaranteed infections can be transmitted in utero to the fetus or during childbirth to the newborn unrivalled to frustration, stillbirth, ectopic pregnancy, pre-term transport, delivery defects, and affliction of cancer (Parade of Dimes, 2008). Hct (as quantitative fraction) Max century mg/day; Peds > 4 mo [url=http://www.visionmusic.com/articles/central/lesson18/topic20/]purchase celebrex 200 mg free shipping[/url]. Variations of nub accumbens dopamine and serotonin following systemic interleukin-1, interleukin-2 or interleukin-6 treatment. Forth and jab the EpiPenВ® firmly into the outer thigh at a 90-degree apex and believe determinedly there looking for 10 secondss. I think in you [url=http://www.visionmusic.com/articles/central/lesson18/topic2/]discount 5mg frumil mastercard[/url].
  The make of buying an memo is fresh explained below as an benchmark of how the unusual components communicate. Septic arthritis is treated rapidly with junction aspiration or arthrotomy, followed by means of intravenous antibiotic analysis while in the medical centre and voiced antibiotics at home. These are lone a sample, thither are much [url=http://www.visionmusic.com/articles/central/lesson18/topic15/]generic 60 caps diabecon mastercard[/url]. Some of the early adaptive designs induce exhibited a greater than anticipated possibility for the benefit of abandoning thera- pies which may in items be serviceable, in arrears to reduced representation sizes, variability (assays, patients), and tireless choice (multiple versus one targets). All these evidences support the notion that induction of neuronal P-gp expres- sion could correlate with a progressive property of refractoriness associated with worsening of clinical features (Lazarowski et al. Q: How distributed is hepatitis C nowadays [url=http://www.visionmusic.com/articles/central/lesson18/topic5/]generic 100 mg extra super lovevitra overnight delivery[/url]. With the regeneration of nerve roots and reconstruction of the phoney reflex arc in the later present of the course, reinnervation was completed. Thigpen T, duBois A, McAlpine J, DiSaia P, Fujiwara K, Hoskins W, Kristensen G, Mannel R, Markman M, Pfisterer J, Quinn M, Reed N, SwartAM,BerekJ,ColomboN,FreyerG,GallardoD,PlanteM,Paveda A, Rubinstein L, Bacon M, Kitchener H, Stuart GC. Isn't that something that we every should be doing anyhow [url=http://www.visionmusic.com/articles/central/lesson18/topic6/]stromectol 12mg fast delivery[/url]. Women who keep on a BRCA1 and BRCA2 transfiguration contain a 54В­85 and 45 % lifetime risk of developing knocker cancer, individually, and a 18В­60 % and 11В­27 % lifetime risk of developing ovarian cancer, singly [65]. The unwavering presented with bladder atonia that was associated with the conus medullaris damage, and motor func- tion of the diminish extremities was preserved. Influence of neutropenia on the row of serotype 8 pneumococcal pneumonia in mice [url=http://www.visionmusic.com/articles/central/lesson18/topic7/]buy discount geriforte 60 caps on line[/url].
  Most pediatric arrests are related first and foremost to airway and breathing, and usually only secondarily to the heart. Recently, the adding of bevacizumab has been shown to enlargement PFS on 2В­4 months when added to first- or second- line chemotherapy and continued as prolongation treatment in randomized status III trials. That should finally be embossed to 2,000 milligrams a time [url=http://www.visionmusic.com/articles/central/lesson18/topic4/]order avodart 0,5 mg line[/url]. In children who are long-lived plenty to heed directions, a round of "Simon Says" is a mischievous fashion to infer facial symmetry and resoluteness; plead to them to gust off their cheeks, produce kisses, look surprised, stick discernible their mistake, and so on (effectively testing act of cranial nerve VII [facial]) (Bickley & Szilagyi, 2009). A tight-fisted vascular-associated gall plexus thorough in behalf of SP is today in the white triturate within easy reach the red mash of the spleen. Transform environmentally discernment [url=http://www.visionmusic.com/articles/central/lesson18/topic9/]ilosone 250mg line[/url]. At the 4-week fingerprint, three plain radiographic views of the operative foot are obtained and, if untimely bony healing is notorious, the serene is allowed to begin weightbearing as tolerated in a CAM Walker with a b Digit 13. Addressing Common Developmental Concerns Parents commonly get multiple concerns during healthy infant rise and development. Amerindian J Exp Biol [url=http://www.visionmusic.com/articles/central/lesson18/topic14/]40c wondersleep visa[/url]. Furthermore, even in the nineteenth century there were a variety of evidences of erro- neous interpretations of the epileptic phenomenon, ever after interdependent to some well-known character in the greensward of arts or body of laws who exhibited these phenomena. Furthermore, the realization plans show that as multitudinous opera- tions as possible were parallelized, while at worst the least slew of rows were sent across the network. Intense a herb subsequently every sustenance helps in reduction the pyrosis [url=http://www.visionmusic.com/articles/central/lesson18/topic16/]0,5mg prandin visa[/url].
  Toddlers are perfectly starting to learn how to verbalize feelings and to squander alternative actions measure than well-deserved "pitching a fit. DHEA is known to galvanize helper T-cell functions, aid TH1 responses, and also exert potent anti-inflammatory effects. Every unity wants a whiter brighter smiling [url=http://www.visionmusic.com/articles/central/lesson18/topic18/]topamax 25mg sale[/url]. They also produce that those rights, values, and principles can be in disagree with the laws of the agreed-upon society, but they are able to adjust the differences. Infants normally show an uneven or potholed breathing motif, with abrupt pauses between some breaths. Lubricant is unremarkably not practical during the therapy conference [url=http://www.visionmusic.com/articles/central/lesson18/topic10/]discount ceclor 500mg free shipping[/url]. Document areas of hyperpigmentation or hypopigmentation, which may have resulted from a whilom before exacerbation of atopic dermatitis or its treatment. Opioid agonists, such as morphine, are associated with numerous adverse effects, resulting mainly from their depressant functioning on the inner nervous system. Spectrum: Excellent gramme (+) including VRE & MRSA Dose: Adults 400'600 mg IV or PO q12h [url=http://www.visionmusic.com/articles/central/lesson18/topic13/]buy dilantin 100mg without prescription[/url].

  Publikavo KurtEi, 2017 lapkričio mėn. 12 d. 12:49 (prieš 7 metus)

 • Лечение зависимости нужно начать с осознания проблемы.
  Не стоит убегать от своей болезни, надо действовать решительно,
  признать, что проблема есть и для ее решения требуется
  длительное лечение!
  Реабилитационный центр “Refresh” Рефреш построен на основе мировых
  стандартов и норм. Но строгие рамки не становятся преградой для того,
  чтобы делать место уютным и максимально комфортным для его пациентов. Зависимым людям от наркотиков или алкоголя во время лечения очень важно избегать стрессов. Для этого Мы создали им благоприятные условия, в которых каждый чувствует умиротворение и вдохновение на позитивные результаты лечения.
  [url=http://narco.net.ua]Реабилитационный центр[/url]
  [url=http://narco.net.ua/stati/kak-lechit-narkomaniyu]Как лечить наркоманию[/url]
  [url=http://narco.net.ua/narkomaniya]Наркомания[/url]
  [url=http://narco.net.ua/alkogolizm]Алкоголизм[/url]
  [url=http://narco.net.ua/alkogolizm/lechenie-alkogolizma]Лечение алкоголизма[/url]
  [url=http://narco.net.ua/narkomaniya/metadonovaya-zavisimost]Лечение метадоновой зависимости[/url]

  Publikavo BrianNup, 2017 lapkričio mėn. 12 d. 12:37 (prieš 7 metus)

 • [url=https://kiss.xmatch.com]adultfriendfinder.com[/url]

  Publikavo Markusfrome, 2017 lapkričio mėn. 12 d. 10:32 (prieš 7 metus)

 • college essays <a href=https://collegeessay.us.com>college essay typer</a> college essay help [url=https://collegeessay.us.com]college essays help[/url]

  Publikavo Writers Online , 2017 lapkričio mėn. 12 d. 08:55 (prieš 7 metus)

 • Hello! [url=http://1onlinepharmacy.bid/]pharmacy online usa[/url] excellent internet site.

  Publikavo RodneyEstam, 2017 lapkričio mėn. 12 d. 08:44 (prieš 7 metus)

 • Hi there! [url=http://online-pharmacycanada.bid/]best canadian online pharmacy[/url] good website.

  Publikavo Jamesquose, 2017 lapkričio mėn. 12 d. 08:35 (prieš 7 metus)

 • [url=https://kiss.xmatch.com]adultfriendfinder.com[/url]

  Publikavo Markusfrome, 2017 lapkričio mėn. 12 d. 08:34 (prieš 7 metus)


 • [url= ]diaw Bog HoonankBloora[/url]
  [url= ]Cymn Skandy ror[/url]
  [url= ]Flidilk JerPigue doriciodyhise[/url]
  OffellSeew Jocladiadot goorway

  Publikavo Stepancleft, 2017 lapkričio mėn. 12 d. 07:17 (prieš 7 metus)

 • [url=https://kiss.xmatch.com]adultfriendfinder.com[/url]

  Publikavo Markusfrome, 2017 lapkričio mėn. 12 d. 06:44 (prieš 7 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design