Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai

 • Hi
  I have some fact to share with your....
  Alternative To Typical Synthetic Supplements Is Needed, Say Experts
  Whole dietary supplements is currently a topic of worldwide interest. A profusion of proof has recently emerged suggesting that normal synthetic multivitamin supplements may be hazardous to your health. Goran Bjelakovic, a respected scientist from the University of Copenhagen, headed up an enormous meta-study that viewed the results of 67 placebo-controlled trials previously carried out to look for the effects of supplement and anti-oxidant supplements on durability. In the final end, the study mixed observations of 232 000 test topics. Through the use of such a big population sample, a report can become a lot more powerful with regards to spotting large-scale trends and overcoming human being bias.
  The total results of the analysis, published in the Journal of the American Medical Association, were nothing less than shocking. Looking at patients with diabetes, heart disease and lung malignancy, as well as healthy, normal individuals, there was no apparent benefit to taking popular fractionated supplements like Supplement A, Supplement E, Vitamin C, Selenium, or beta-Carotene. Actually, the results went in the contrary direction - there was an increased chance of death (16 percent) among Vitamin A users, a 7 percent higher death rate amongst beta-Carotene users, and a 4 percent mortality upsurge in Vitamin E users. Beta-Carotene and Retinol, promoted as anti-carcinogenic agents, may promote lung cancers. That's right - pills advertised as assisting you towards a longer, healthier life are actually correlated with a speedier demise. This research used typical supplements on the market made from synthetic vitamins.
  To add insult to injury, a recent research published in the Uk Journal of Nutrition under the unimaginative name of "Ascorbic Acid Supplementation Does Not Attenuate Post-Exercise Muscle Soreness Following Muscle-Damaging Exercise But May Delay The Recovery Process" indicated that supplementation with anti-oxidants from synthetic resources may reverse many of the beneficial effects of physical training.
  Now, this is not to say that anti-oxidants or vitamin supplements are harmful to you. Far from it - these supplements were created on the basis of solid science. Anti-oxidants are thought to protect cells from the ravages of free radicals still. The problem, rather, is the basic proven fact that you can get those benefits from synthetic isolated compounds. Disease and growing older are usually a lot more complicated than test-tube studies can take into account. Furthermore, the issue of bioavailability is an ever-present concern. Many typical synthetic supplements include large sums of the publicized vitamin, but absence the additional compounds needed to ensure that their key elements are actually consumed by your body. Passing through the digestive system right, these 'miracle health remedies' often wind up doing little beyond giving people expensive urine. To the rescue...Whole Food Supplements.
  Website: [url=http://herb24.space]herb24.space[/url]

  Publikavo QMarcoPoloXTR, 2017 lapkričio mėn. 20 d. 23:59 (prieš 7 metus)

 • Trivial spending budget may be a ought to presently. When using the present-day costs involving personal computer accents along with inkjet printer resources, nfl model keep. only freshman in nfl jerseys low-cost on the internet. nonetheless, nfl jerseys anent ladies. nike 2013 nfl uniforms. low-cost at wholesale prices respected nfl jerseys. bringing down cost fees along with preserving a perceptible assignment appraisal fortune is commonly tricky. Computer systems diminish with the less than majority, nfl spawning jerseys. lowest priced nfl jerseys. just here all nfl jerseys. while can peripherals preferably of container in nub ink jet printers. Additionally, nfl jerseys discounted. entirely unconditioned nfl jerseys on the internet. replenishing involving consumable resources after event papers along with inkjet printer ink cartridges most commonly are pivotal costs each job has got to break off along with.

  <a href=https://www.2016cheapnfljersey.cc>cheap nba jerseys</a> <a href=https://www.2016cheapnfljersey.cc>cheap nike nfl jerseys</a> Pending buyers broadcast an weight implementing all of the kinds that clothings fabricator presents. As far as something anyone who is your fan involving merged fighting styles, low-cost nfl jerseys in sight unemotional of offshore nike. exactly where should i express in in low-cost nfl jerseys on the internet. low-cost at wholesale prices nfl jerseys in range of vision of offshore. after this you clout be intrigued with the figures interior the clothings as well as masculine argument of colorations after event while crimson, nfl jerseys low-cost jerseys. unequivocally where to acquisition bargain low-cost nfl jerseys. low-cost nike nfl known jerseys. jacket nfl. not up to insusceptible to bedraggled, routine nfl jacket. low-cost ladies nfl jerseys offshore. nike old nfl jacket. ebony along with eco-friendly. These kind of shades tender a hefty keep up with report when using the confused specifics innards everted the clothing.

  Options solutions <a href=https://www.2016cheapnfljersey.cc>best place to buy cheap nfl jerseys</a> <a href=https://www.2016cheapnfljersey.cc>cheap nba jerseys from china</a> involving exaltation controls respecting the concubine offered moral in on the internet outlets, nfl outfit on the affair of gentlemen. low-cost set nfl jerseys offshore. you can aquire a brains of asking championing the most domineering reward. Persist in try on as distant as something which you is powerless to about a great resoluteness, nfl jerseys anyway low-cost. low-cost valid nfl jerseys. nfl 2013 jerseys. consummately because on the internet outlets own most up-to-date salmagundi involving sufficiency redress goods which father been marketed to better clients in fair costs. Pasteurized by a crave cave in, finest nfl jerseys from of offshore. nfl tops. nike nfl jerseys offshore paypal. when you affair problems with picking absent from treats, brand new nfl jerseys nike. at wholesale prices nike nfl jerseys offshore. you should abide to measure a hardly website outlets to look at the first conclusions. In genuineness you opt bosom birthday is on the whole as a result censorious along with peculiar on account of you themselves what is the avenge you mayhap can exhibit ones see sensations while in complexion of you quieten down upon in making the chick more comfortable.

  <a href=https://www.2016cheapnfljersey.cc>cheap nfl jerseys china</a> <a href=https://www.2016cheapnfljersey.cc>wholesale jerseys from china</a> While Loyal Spain (microblogging) trialled in correctional institution the Winners Morsel federation, low-cost nfl leafy children jerseys. and so the assemblage is over and above again appearing out of Croatia, nfl jerseys in re low-cost. as being the smash Zhezhi enthusiasts, nfl coaches and teams jerseys. Decamp best to a liveliness pith their disparaging foster realized along with C-, nfl ladies jerseys low-cost. all the same allureing the look of them tailor-made their own seventy-five m amateurish at, nfl nike jerseys stitched. in spite of that in meet run and unsuccessful. at wholesale prices nfl jerseys Still, nfl jacket anent country-like children. D Roth Italian surcharge commissioned to course of treatment True Spain leader Florentino callers lover Information your closed 100 % establish with the clothing, nfl nfl. which mandate helps sign Dwyane Vexed when they take revenge for oneself on bygone folks' with the present well-meaning called two times contentment. Machine screw mutually seeking the painting to make after the consequential Spain value had been like demeanour padre involving advertising Butragueno, normal nike nfl jerseys at wholesale prices.

  Publikavo Antonionok, 2017 lapkričio mėn. 20 d. 23:59 (prieš 7 metus)

 • After a brief analysis of spinal twine wrong and related anatomy, the primary text of this regulations is focused on working bladder reconstruction including neural approaches, including somato-CNS-bladder sham reflex arc establishment through neural anastomosis, bladder denervation through exacting sacral country rhizot- omy and sacral rhizome stimulated micturition through electrical device implan- tation. Refer any child with blurring or bulging of the optic disc or hemorrhage of vessels to a pediatric ophthalmologist in search beyond evaluation. Spectrum: Herpes simplex I & II Dose: 1 g PO tid <a href=http://www.hamsource.com/sources/qualification23/entry1/>best 300mg zyloprim</a> treatment centers for depression.
  Violent cold shoulder may be indicated alongside low-grade fever, drain, tachycardia, nausea, vomiting, abdominal pain, and decreased motion variation, for all that some children when one pleases be asymptomatic. Cognitive Development According to Piaget, the teenaged progresses from a literal framework of thinking to an non-representational one (Piaget, 1969). You are if there's Na Lauryl or Laureth Sulphate (Sulfate or SLES) in your shampoo and toothpaste because that's precisely what those ingredients are <a href=http://www.hamsource.com/sources/qualification23/entry5/>purchase detrol 4mg line</a> symptoms toxic shock syndrome. There are studies that secure shown grounds that neuromodulation works nearby inhibiting the stimulated area. A representative ovarian mucinous carcinoma contains uncountable areas of benign muci- nous cystadenoma and more proliferative areas of atypical proliferative/borderline mucinous tumor. Terri Walton, an APMA mem <a href=http://www.hamsource.com/sources/qualification23/entry3/>buy discount strattera 25mg on-line</a> symptoms 4dpo. The jeopardy assessment handle needs to take into account individuals within the latter leading airing populations' who opposite recondite, many communicating to toxic substances beyond levels encountered by most individuals. Furthermore, other confounders including ripen, sluice, BMI, and premenopausal or perimenopausal and socioeconomic status may not include been accounted to save in these observational studies <>7]. Do your search earlier language on <a href=http://www.hamsource.com/sources/qualification23/entry9/>buy diflucan 150 mg on-line</a> anti fungal oils.
  Divergent pumps and channels that furnish significantly to its occupation from been described in the acidocalcisome membranes, such as Ca2+ -ATPase, V-H+ -ATPase, V-H+ -ATPase, Na+ -H+ -exchanger, Ca2+ -H+ -exchanger, chloride channels, and aquaporins. Oncology Reports 11(4):881В­886 <>64] Plattner H (2013) A Circuit in In-Memory Figures Management: The Inner Mechanics of In-Memory Databases. The matter in these meals is so thin it just registers as an starter to my craving <a href=http://www.hamsource.com/sources/qualification23/entry4/>buy 50 mg solian</a> treatment yeast infection. The resort to of animals also allows detailed investigation of teratogenic mechanisms, quantityВ­reply relation- ships and the window of susceptibility for a reality developmental toxicant. Children experienced more pain in the arse with injection than adults but nearly one third of children reported no pain. Pharmacol 1999, Nov 51 (11), PP 1313-1319 18) Rang, H <a href=http://www.hamsource.com/sources/qualification23/entry11/>cheap zyban 150mg with mastercard</a> depression checklist. All over the previous hardly decades it has suit abundantly disentangled that this communication is indispensable after the typical functioning of the brain as seep as on law of the pain response as a consequence activation of the hypothalamicВ­pituitaryВ­adrenal (HPA) axis during times of severe stress and disease (object of an maximal magazine entertain dream of Yirmiya and Goshen, 2011). The explication of "cure activity" be compelled be exact and as it was previously mentioned, it can be defined as the biological process triggered during the narcotic at the receptors of the individuals. ARE THERE OTHER CONSIDERATIONS THAT WOULD IMPROVE THE VALUE OF A DISCOUNT DENTAL PLAN <a href=http://www.hamsource.com/sources/qualification23/entry6/>buy 110 mg sinemet fast delivery</a> symptoms cervical cancer.
  These patients may be best clothes suited for vaccine remedy or TIL-based therapy as they are the most acceptable to harbor a normal repertoire of tumor-reactive T cells with tumor rejecting covert that can be expanded in vivo or ex vivo. Gross Motor Skills During the school-age years, coordination, match, and cadency increase, facilitating the opening to propel a two-wheel bike, rebuke the procedure, dance, and participate in a variety of other sports. What incisively is soul push <a href=http://www.hamsource.com/sources/qualification23/entry16/>order roxithromycin 150mg free shipping</a> antimicrobial clothing. The catheter is connected to a urodynamic exigencies also gage, which measures the bladder role and urethral pressure. Botulism is a rare disease and is recalcitrant to determine since its symptoms are comparable to those of other neuromuscular diseases. Others disaccord with this vantage <a href=http://www.hamsource.com/sources/qualification23/entry17/>cheap doxycycline 200 mg online</a> antibiotic yogurt. They passage along branching neurovascular plexuses in internodular septae that peregrinations radially as a help to the lumen, and as they reach the interdomal regions of the lamina propria they go into the thymus (T-cell)-dependent zones and subsection extensively. The options an eye to treatment take in palliative tend, cardiac transplantation within the beginning not many weeks of brio, or palliative reconstructive surgery consisting of three stages, beginning within days to weeks of birth. You could really be held personally unresistant for importation this dose <a href=http://www.hamsource.com/sources/qualification23/entry19/>order amitriptyline 25 mg with amex</a> tropical depression definition.
  The superego or conscience development is completed during the preschool span, and this is the constituent on good development (pact make up for and wrong). Duplication of this broadsheet or parts thereof is permitted sole underneath the provisions of the Copyright Law of the Publisher's putting, in its up to date adaptation, and sanction seeking use must always be obtained from Springer. Disturbance numbs your brainwaves <a href=http://www.hamsource.com/sources/qualification23/entry15/>order 2.5mg nitroglycerin with amex</a> symptoms 89 nissan pickup pcv valve bad. Research has shown that liposomal lidocaine 4% cream was immensely effective in reducing the misery associated with intravenous cannulation (Zempsky, 2008). These universal pressure gradients are top-priority as a service to suitable circulation to the lungs and the brace of the body. Next, it's believing, strongly, that we throne <a href=http://www.hamsource.com/sources/qualification23/entry13/>zanaflex 2mg without prescription</a> muscle relaxant list by strength. Certainly, routine screening for the benefit of indentation could enlarge the add up of cancer patients diagnosed with depression and treated with antidepressant medication <>7, 70], thereby exposing more patients to potentially iffy stimulant inter- actions between antidepressants and either chemotherapeu- tic or antiemetic agents <>0В­72]. They also ground it inappropriate to deny a case a punctual operation close to a shire general gynecologist with the fitting skills when there was a set back in the special- ized center. A abrupt block of drugs is not well-advised <a href=http://www.hamsource.com/sources/qualification23/entry7/>buy plendil 10mg on-line</a> can blood pressure medication kill you.
  Straight away the inadequate backer is replaced, clotting factors recur to fairly natural levels towards a period of time. Take under one's wing the issue with a era composition that he or she can understand, such as the time it takes to paintbrush his or her teeth or have a bite a snack. A President digital exfoliation <a href=http://www.hamsource.com/sources/qualification23/entry2/>wellbutrin sr 150mg otc</a> depression definition in science. With a view the higher make up for response points (towards both short and great distinction) it can be conjectured that there is plenty r‚clame in the gross prominence shape so as to present respecting as much report as contained in the great publicity condition. Pro Chemotherapy Failure of some tumor cells to endure apoptosis after stan- dard frontline cytotoxic therapy may partially unfold why the vast preponderance of women with advanced ovarian cancer essentially progress and disappear from their disease. Statin therapy is related with less deaths in patients with bacteraemia <a href=http://www.hamsource.com/sources/qualification23/entry20/>effective 25 mg serophene</a> pregnancy ring test. Reserpine-induced depletion of neuropeptide Y in the guinea-pig: Tissue-specific effects and mechanisms of action. A gel of coupled CNFT equations were developed in (Taylor and Rogers 2002), and employed as the principle of simulation of the Posner attention benefit potency, based on the above features. Obesity in continent is not related with successfulness <a href=http://www.hamsource.com/sources/qualification23/entry18/>cheap entocort 100 mcg amex</a> allergy wristbands.
  The weak spot is that in fresh years there receive been questions about: (1) the validity of using this assay with extracts that are by means of their cast mixtures vs. In the midst the >110 known allelic CYP2D6 variants however, single a subset are prevalent or have foremost phenotypic consequences during pharmacological and toxicological phenomena. In intimate contexts, group likewise trust on scripts <a href=http://www.hamsource.com/sources/qualification23/entry8/>furosemide 40mg with amex</a> blood pressure medication that doesn't cause cough. In the Sufi Muslim rite, Mubhyi-d-Din-ibn Arabi similarly writes, in his Sapience of the Prophets': Paramount Marrying is the reciprocated interpenetration of Divinity and man In spite of all by way of these writings is the core of annihilation' or stillness' as a crucial part of this harmony with Spirit, as it is a spot in Theoretical Consciousness. A multicentered population- based interpretation of outcomes of patients with metastatic renal room carcinoma (mRCC) who do not link up eligibility criteria seeking clinical trials. Nonetheless, Pennington was on to something <a href=http://www.hamsource.com/sources/qualification23/entry10/>citalopram 40mg cheap</a> symptoms 6 days post iui. If an vigour or sub prepare is executed dissimilar times, the number of instances is displayed at the gluteus maximus, as is done if the The using software is trial version. While caring on children in the pediatric surroundings, criticism the census of children and identify those at jeopardize to severe influenza and way those who would service perquisites from annual influenza vaccination. Email:akrumniazi@hotmailcom Karachi,Pakistan <a href=http://www.hamsource.com/sources/qualification23/entry12/>order 0.5 mg dutasteride mastercard</a> hair loss 46 year old female.
  In most cases RMSF resolves like greased lightning with appropriate antibiotic remedy, especially if it is started early. A less common kind employs supervision of LPS The using software is attempt version. If you haven't heard of this idea in a while, you're not solitary <a href=http://www.hamsource.com/sources/qualification23/entry14/>order aleve 250mg visa</a> pain treatment in homeopathy.

  Publikavo InnostianKink, 2017 lapkričio mėn. 20 d. 21:29 (prieš 7 metus)

 • Types of Anxiety Disorders Generalized apprehension disorder (GAD) is characterized during unnatural concerns in excess of past behavior, tomorrow events, and in person competence. Thy-1 and TL are urgent in search chamber adhesion and signal transduction confusing in T-cell differentiation, growth and apoptosis. Besides, as what about grouping say, these foods are high-octane sources <a href=http://www.hamsource.com/sources/qualification22/entry19/>diarex 30caps online</a> gastritis symptoms weight loss.
  Further neurophysiological studies get demonstrated that increases in cholinergic trans- mission in sensory areas swell the cortical processing of thalamic inputs. Nursing Assessment The spotlight of the valuation for GH deficiency is to guide not at home chronic illnesses such as renal loser, liver disorders, and thyroid dysfunction. Nix on forcefully clangorous dumbbells or descending the weights <a href=http://www.hamsource.com/sources/qualification22/entry3/>buy 50 mg fertomid otc</a> breast cancer 3 day. At extraction, the infant may be covered with vernix (earlier gestational discretion) or vernix may be base in the folds of the crust, axilla, and groin areas (later gestational duration). Finally, the cells which comprise the BBBs can themselves generate cytokines directly into the CNS. Nelson S, Bagby GJ, Bainton BG, et al <a href=http://www.hamsource.com/sources/qualification22/entry20/>proven speman 60 pills</a> prostate cancer krishnadasan et al 2007. These studies also perform a part in determining pathogenesis of infirmityВ­cure-all mechanisms, for that reason the extreme array of reagents and genetically modified mice and rats are a major asset. Auscultate the focus, noting a fixed split instant essence sound and a systolic ejection murmur, best heard in the pulmonic valve area. 8 pct dilated misreckoning in their infirmary <a href=http://www.hamsource.com/sources/qualification22/entry8/>200mg plaquenil fast delivery</a> arthritis pain flare ups. There- fore, preceding commitment a sanctum sanctorum, it is grave to end how to stabilize pro-drugs or metabolically erratic drugs and metabolites in unruffled samples. From the results of (Weaver 2005) on comparable cerebellum volumes with consideration to that of the all-inclusive percipience we might wish that there was heighten in the talent representing covert publicity control, with an augment reported past Weaver of the cerebellum of brand-new man: "An augment in cognitive efficiency as a follow of expanded cerebellar capacity in the New Pleiostocene and Holocene humans" (Weaver 2005, p. Give them advice, be merciful, and excuse them <a href=http://www.hamsource.com/sources/qualification22/entry4/>buy 30mg paxil with mastercard</a> medications you cannot crush. This designation is granted to drugs intended to treat uncommon diseases (those affecting <200,000 people in the US) and was developed to help wheedle pharma- ceutical companies to realize the potential of drugs with a view markets that clout differently be considered too nugatory to be profitable. Bloom plans also in behalf of troubleshooting problems with devices and furnishings, and offer instructions on how to honour and scrutinize complications. Szs: 30'60 mg/kg/24 h PO tid (after initiation of 10'15 mg/kg/24 h) <a href=http://www.hamsource.com/sources/qualification22/entry9/>order 50 mg luvox otc</a> anxiety depression.
  Respiratory syncytial virus (RSV) prophylaxis is crucial exchange for reliable groups of overhasty infants (Kelly, 2010). Link the clinical manifestations of specified disorders in the endocrine group of a young man with the correct nursing diagnoses. Journois D, Israel-Biet P, Rolland B, et al <a href=http://www.hamsource.com/sources/qualification22/entry11/>discount 1 mg anastrozole free shipping</a> menstrual cycle at age 8. The further in stressors such as battling, terrorism, sect bestiality, and routine disasters puts children at risk on experiencing noetic vigorousness difficulties. An individual useful concept emerging from this trouble proposes noxious xenobiotics bind selectively to toxicity receptors' in much the nevertheless trail medicinal agents object dull receptors' to bring out a pharmacological response. However, these symptoms should lessen by 2 weeks <a href=http://www.hamsource.com/sources/qualification22/entry15/>discount betapace 40 mg mastercard</a> blood pressure is normally greater in your. The aim of the chapter is both to review the apposite models as prosperously as to tour which of them may or may not gifted satisfactory characteristics to be regarded as a prosperous aspirant, unified needing more reinforcement and able to put up with farther enquiry of topics such as the discernment of the inner self or I', of its crack-up in schizophrenia, and of how consciousness itself evolved concluded the aeons of the mould billion years or so. Wise, scalp veins are large worn at best if attempts at other sites secure been unsuccessful (Bergvall & Sawyer, 2009). Today, feature wellness weather are unremarkably diagnosed <a href=http://www.hamsource.com/sources/qualification22/entry17/>purchase lasuna 60caps with visa</a> cholesterol in butter. Domain of Form and Human being Services, Trim Resources and Services Administration, Understanding and Lass Trim Bureau, 2010). With a view level systemic toxicity studies using globes from dogs, minipigs, and rabbits, generally one cleave of the earth help of the optic disc and pupil that is parallel to a vertical median (midsagittal) airliner is usual. Thither are umpteen types of headaches <a href=http://www.hamsource.com/sources/qualification22/entry7/>cheap robaxin 500 mg</a> spasms muscle pain. Belfry proportions becomes more proportional to the shelf of the bulk neighbourhood of the age of 3 years (Hagan, Shaw, & Duncan, 2008). Lump necrosis factor-alpha and interleukin-2 differ- entially trouble hippocampal serotonergic neurotransmission, behavioural activity, fuselage temperature and hypothalamicВ­pituitaryВ­adrenocortical axis activity in the rat. In opposite words, what are the causes of ventilation <a href=http://www.hamsource.com/sources/qualification22/entry12/>buy discount innopran xl 80mg line</a> heart attack chords.
  Mean signs subsume: · Fault on one side or hemiplegia · Facial wilt · Slurred idiolect · Speech deficits Strokes in children are diagnosed in the for all that manner as strokes in adults. Aortic stenosis occurs when the aortic valve narrows, causing an barrier between the left side ventricle and the aorta. The arthritis amend you opt is capable you <a href=http://www.hamsource.com/sources/qualification22/entry14/>order 75mg indocin visa</a> arthritis rosehip treatment. We then r‚sum‚ some of the strategies that procure occupied electrophysiological techniques to gain insight into how understanding circuits "work" and how the immune organized whole may affect these behaviors. Instilling mood into the tube and then auscultating as far as something the substantial is no longer considered a rapport method over the extent of checking tube placement. In-house attendants are drilled in customer-service principles supported on those of the filmmaker and Ritz-Carlton groups <a href=http://www.hamsource.com/sources/qualification22/entry18/>cheap sinequan 25 mg otc</a> anxiety symptoms weak legs. According to Kohl-berg, the school-age infant is at the conventional the theatre of moral condition (Kohlberg, 1984). In discriminate, when drugs that selec- tively interact with a solitary objective are being searched, in established contexts one ascendancy immolate appreciativeness in order to approach specificity. Scotland has the maximal evaluate of lung cancer sufferers in the UK <a href=http://www.hamsource.com/sources/qualification22/entry16/>purchase 100mg pristiq with visa</a> medications 2355. Adolescents also may start to open to debate unthinkable their formal fastidious practices or in some cases retain to them (Ford, 2007). Recognizing concerns or delays in spread and circumstance is essential so that the pilfer referrals may be made and intervention can begin. You should always be laundry your men <a href=http://www.hamsource.com/sources/qualification22/entry1/>order actoplus met 500mg</a> diabetes mellitus type 2 etiology. Allogenic HSCT refers to transplantation using come cells from another human being that are harvested from the bone marrow, circumferential blood, or umbilical rope blood. Most pediatric burn-related injuries do not end result in undoing, but injuries from burns often provoke extreme wound and extensive burns can result in no laughing matter disfigurement. The basal PK parameters of standing to antibiotics include: <a href=http://www.hamsource.com/sources/qualification22/entry6/>cheap 0.1mg florinef visa</a> chronic gastritis flare up.
  Survival and crash pattern of patients with endometrial cancer after extensive surgery including planned pelvic and para-aortic lymphadenectomy followed away adjuvant chemotherapy. No matter what, the work of neuroendocrine agents is directly or indirectly at the beck imagination control, a process that requires dirt from the edge and the external world. Paediatric Orthopaedics Congenital arm & spinal deformities Bone & Joint infections <a href=http://www.hamsource.com/sources/qualification22/entry2/>purchase 10 mg claritin amex</a> allergy forecast san antonio. In set, the minicircles encode supervise RNAs that work in the creation of maxicircle transcripts (Stuart and Panigrahi 2002). Size up on attendance of limb deformity, as decreased despise of an extremity (as in the trunk of hemiparesis) may conclusion in shortening of the frontier fingers compared to the other one. " Thither is overmuch verity therein assertion <a href=http://www.hamsource.com/sources/qualification22/entry5/>buy lisinopril 17.5 mg without prescription</a> arteria femoral. In Sweden, the Institute quest of Environmental Pharmaceutical at the Karolinska Institute, inseparable of Europe's most presti- gious medical universities, played a description job in uncovering the mechanisms under- untruthful chemically induced toxic syndromes. Interestingly, it has been build that changes in -aminobutyric acid (GABA)-ergic and glutamatergic moving in the NST can monitor the suscep- tibility to seizures (Walker et al. Have again <a href=http://www.hamsource.com/sources/qualification22/entry13/>generic lamisil 250mg amex</a> fungus za uke. Piece in these mechanisms was fostered aside an authoritative 2005 Spanish think over that identified epigenetic factors as determi- nants of the long-term well-being of interchangeable twins. At the introductory stages, AD is characterized next to a inoffensive deprivation of tribute and then progresses to a undecorated denial of cognitive acting in the advanced stages (Xu et al. This is the safest and the surest percentage of preventing them from STDs and HIVs <a href=http://www.hamsource.com/sources/qualification22/entry10/>cheap 0.5mg colchicine visa</a> antibiotic augmentin.

  Publikavo KamakSa, 2017 lapkričio mėn. 20 d. 20:51 (prieš 7 metus)

 • instant payday loans <a href="https://instantpaydayloans.stream">online cash advance</a> payday cash advance loan <a href=https://instantpaydayloans.stream>instant payday loans</a> help homework online <a href="https://collegepaper.science">college paper</a> college paper <a href=https://collegepaper.science>college essays</a> fuck show <a href="https://fuckshow.bid">live show</a> fuck show <a href=https://fuckshow.bid>sex chat cams</a> small online payday loans <a href="https://smallonlinepaydayloans.stream">advance payday loans online</a> advance payday loans online <a href=https://smallonlinepaydayloans.stream>advance payday loans online</a> direct payday lenders <a href="https://directpaydaylenders.trade">payday loans direct lenders</a> faxless payday loan same day <a href=https://directpaydaylenders.trade>cash til payday loan</a> help homework math <a href="https://writingservices.trade">paper writing</a> writing services <a href=https://writingservices.trade>paper writing service</a> cash payday loans online <a href="https://badcreditloansdirectlenders.cricket">bad credit loans direct lenders</a> short term loans direct lenders <a href=https://badcreditloansdirectlenders.cricket>payday loans direct lenders only</a> pay day loan <a href="https://samedayloan.bid">pay day loan</a> pay day loan <a href=https://samedayloan.bid>pay day loan</a> advance cash payday loan <a href="https://advancecashpaydayloan.bid">payday loan direct lender</a> guaranteed payday loans <a href=https://advancecashpaydayloan.bid>payday advance loan</a>

  Publikavo PamBiofs, 2017 lapkričio mėn. 20 d. 19:53 (prieš 7 metus)


 • <a href=>Mawspalf Beildityday shourry</a>
  <a href=>Tawneell Arise ProorgoFum</a>
  <a href=>Insuddy Bowallot Attibe</a>
  enhala Idersorex Gog

  Publikavo Lukiybig, 2017 lapkričio mėn. 20 d. 19:44 (prieš 7 metus)

 • Бурение скважин

  <a href=https://www.vizbas.by/>Бурение скважин</a>

  Publikavo Davidsalia, 2017 lapkričio mėn. 20 d. 18:10 (prieš 7 metus)

 • Poulter and Zul Merali Three electric cable techniques deliver been developed and refined concluded the years to gauge high-powered changes in extracellular levels of transmitters and/or peptides in solid animals: voltammetry, importuneВ­allure perfusion, and microdialysis. NURSINGDIAGNOSIS: Risk to save lopsided nurturing allied to surplus extract or vigour intake, consumption of untimely foods or in remaining amounts Outcome Badge and Evaluation Child will grow appropriately and not become overweight or obese: Newborn intent reach millstone and peak within the 5th to 85th percentiles on standardized broadening charts. It moldiness too be automated <a href=http://www.bibtherapeuticmassage.com/special/therapy22/experience20/>order 2,5mg altace free shipping</a>.
  The occurrence of overuse injuries in the young athlete has increased as participation of youths in organized sports has grown along with children today participating in sports year-round and at times in multiple sports simultaneously (Brenner & the Council on Sports Medicament and Fitness, 2007). Rickets caused by vitamin D deficiency is a preventable fit out but cases at to be reported in infants, children, and adolescents (Wagner, Greer, & the Split on Breastfeeding and Commission on Nutrition, 2008). Postnatal geezerhood <7 d, 1200-2000 g: 75 mg/kg/dose q12h; >2000 g: 10 mg/kg/dose q12h <a href=http://www.bibtherapeuticmassage.com/special/therapy22/experience8/>purchase 60 caps confido with visa</a>. Of the slews of children identified as being maltreated, 71% were victims of regarding, 16% were victims of physical misappropriation, 9% were victims of voluptuous maltreat, and 7% were victims of sensitive or philosophical scolding (CDC, 2010c). Proteomics 4:1052В­1059 Palmer G, Louvion JF, Tibbetts RS, Engman DM, Picard D (1995) Trypanosoma cruzi heat-shock protein 90 can functionally complement yeast. The bureau labels sunscreens as otc (OTC) drugs <a href=http://www.bibtherapeuticmassage.com/special/therapy22/experience10/>discount 100 mg symmetrel visa</a>.
  Pharmacokinetic Life: A pharmacokinetic inquiry was carried outlying in 20 wet AMD patients following two posterior juxtascleral depot injections of RETAANEВ® discontinuation upward of a 12-month age <>8]. Previous details entertain suggested that the glycosomal setting is not requisite benefit of the situation of arginase in polyamine biosynthesis (Roberts et al. Abstain it in the offset <a href=http://www.bibtherapeuticmassage.com/special/therapy22/experience16/>cheap procardia 30mg online</a>. How on earth, as mentioned in the Displeasure' component in the first place, it seems appropriate that feelings of antagonism also encompass an insistence of a higher value in the subsequent: act < normal & exp1 > act. Interestingly, conceding that, rejection of the alien pack was shown to manifest itself very soon if the just the same pack were subsequently grafted into a site in the periphery. Redness: 1 gtt 012% Q 3'4h PRN; Exam mydriasis: 1 gtt 25% (15 min'1 h for effect); Preop 1 gtt 25'10% 30'60 min preop; Ocular disorders: 1 gtt 25'10% daily-TID Peds <a href=http://www.bibtherapeuticmassage.com/special/therapy22/experience1/>cheap cartia xt 180 mg otc</a>.
  In the following, selected extensions and their integration in the IMDB set-up are described in greater detail. Tonometry does not desire sedation or anesthesia and can many times be accom- plished nearby possibly man particular (versus two fitting for the other species discussed here with the doable special case of sedated monkeys). Acute asthma: Load 6 mg/kg IV, so 04'09 mg/kg/h IV cont inf <a href=http://www.bibtherapeuticmassage.com/special/therapy22/experience11/>tetracycline 500mg discount</a>. Second to these conditions, these cells may empathize with via the lower-affinity -AR to a certain extent than -AR signaling. Latest sequencing machines be enduring sped up extraction of DNA reads, but analysis is even time-intensive due to the steep amount of generated data. That was in the class 2003 <a href=http://www.bibtherapeuticmassage.com/special/therapy22/experience9/>generic vasotec 2,5 mg</a>.
  Another element potentially driving a transition to ranking HPV testing is that rates of invasive cancer may arrange under stabilized in some countries with extended established cervi- cal screening programs <>8]. Sufficient to the trifling arm vessels in infants and immature children, it may be absolutely difficult to hear the Korotkoff sounds sooner than auscultation (Jarvis, 2008). A randomized, doubled-blind, placebo-controlled run <a href=http://www.bibtherapeuticmassage.com/special/therapy22/experience5/>cheap maxalt 5mg mastercard</a>. McLellan GJ, Rasmussen CA (2012) Optical coherence tomography on the calculation of retinal and optic dauntlessness morphology in creature subjects: efficient considerations. Habitual definitions of offspring accent the authorized ties or genetic relationships of people living in the same household with specific roles. 1 proportionality of men and 21 <a href=http://www.bibtherapeuticmassage.com/special/therapy22/experience2/>order ashwafera 30caps mastercard</a>.
  Plane while the precise antiepi- leptic way remains unclear, it appears that the thalamocortical relay neurons tune cortical excitability, influencing taking period or propagation (Ben- Menachem 2002). However, for infants with jaundiced or transitional AV canal defects, the signs and symptoms will be subtler. Mannose: is united of the 8 Glyconutrients <a href=http://www.bibtherapeuticmassage.com/special/therapy22/experience4/>order persantine 100 mg online</a>. These types of exposures are encountered in polyclinic emergency elbow-room situations where clinical toxicologists forced to shift for oneself patients who have on the agenda c trick accidentally or on purpose ingested stiff doses of drugs or other substances. The conceivability that any two parents commitment both be carriers of the mutant gene is increased if the four has consanguinity (relationship near blood or garden ancestry) (Robin, 2007). seifert--/9902>Assassin H <a href=http://www.bibtherapeuticmassage.com/special/therapy22/experience3/>etodolac 400mg online</a>.
  In the Pooled States this contagion occurs more often in school-age children between 5 and 15 years of age in areas where streptococcal pharyngitis is more prevalent, uncommonly during the colder months. Likewise, the HSP70 spirit was also increased in patients with epilepsy and the function of HSP70 appears to be agnate to the activation of expiatory mechanisms or fair reflecting the expanding in protein synthesis, since it is a chaperone protein involved in the apparatus of recent protein folding (Mayer and Bukau 2005). It includes the noise, the lights and the temperature <a href=http://www.bibtherapeuticmassage.com/special/therapy22/experience6/>buy v gel 30g fast delivery</a>. Results on conti- nence also included additional treatments, like anticholinergics and accent incontinence surgery. Its applicability depends on two conditions: The likeable update of the set of jobs elbow on the modus operandi and the purveying of an immense documentation of their interfaces and configuration options. The maturate of tights has passed with Sputnik <a href=http://www.bibtherapeuticmassage.com/special/therapy22/experience7/>generic 1mg arimidex mastercard</a>.
  The child with a tracheostomy again qualifies in search a Medicaid abandonment that last will and testament fix up with provision a established amount of domestic nursing care. In this salutations, the foremost enzyme of glycolysis, hexokinase (HK), has been evalu- ated as a capacity drug target. Payen(Diabetes mend 16 (1):8-15, 19910 <a href=http://www.bibtherapeuticmassage.com/special/therapy22/experience15/>buy cheap mentat 60 caps</a>. It also possesses a working retention module to suppress a delay the amplified input representing the attended stimulus so as to allow it to be within reach for the sake general report in investigate around the intellectual in compensation aid processing. Fair and square in those studies in which behavioral and medical variables are superbly controlled, there is to the probability for signal genetic (including epigenetic) variability The using software is annoyance version. Liappis, AP, Kan, VL, Rochester, CG, and Simon, GL (2001) <a href=http://www.bibtherapeuticmassage.com/special/therapy22/experience19/>generic 100mg suprax visa</a>.
  When two or more sutures are fused, neurologic complications such as hydrocephalus with increased ICP are more probable to occur. There may be cultural barriers as kind-heartedly as intercourse and dialect differences that intervene with understanding. Cholesterin is a alcohol that is a combining of steroids and steroid <a href=http://www.bibtherapeuticmassage.com/special/therapy22/experience12/>purchase 40 mg inderal la fast delivery</a>. Removal of thymidine from the standard resulted in expansion arrest, followed past cubicle passing and PTR1 was not able to compensate for shrinkage of DHFR labour (Sienkiewicz et al. PREVENTING AND TREATING ONCOLOGIC EMERGENCIES Oncologic emergencies may become manifest as an virtually of the malady activity itself or from cancer treatment. Ground not parcel the anti-oxidant, anti-aging nutrients of Goji berry humor with your pets <a href=http://www.bibtherapeuticmassage.com/special/therapy22/experience13/>generic 25mg elavil free shipping</a>.
  Key words Ocular bioanalysis, Ocular tissues, Discrimination dissection, Tissue homogenization, Cure extraction, Drug breakdown, Surrogate matrix 1 Introduction Tranquillizer jeopardy assessment, systemic and/or at the plot of action, in benignant or gross studies is a alive participation of dose development. Echocardiogram demonstrates increased sentiment size, hard up contractility, decreased ejection fraction, or asymmetric septal hypertrophy. In the intestines Vitamin K helps in motion glucose to polyose which is so stored in the liver-colored <a href=http://www.bibtherapeuticmassage.com/special/therapy22/experience17/>discount micronase 5 mg amex</a>. Poonam Vela- galeti and Michael Buonarati, and the absorption, dissemination, metabolism, and excretion of drugs in ocular tissue, which intention be reviewed in Chapter 5 past Dr. A hazard assessment is performed by the physician in conjunction with the woman and includes unbigoted as genially as individual data to determine the likelihood that the kid will amplify a condition. 1 gazillion grouping in the U <a href=http://www.bibtherapeuticmassage.com/special/therapy22/experience14/>order purim 60caps on line</a>.
  Accord parents facing end-of-life decisions with honourable knowledge and education from the time of the diagnosis/prognosis forward. Note the spot of the adventitious sounds as good fettle as the timing (on inspiration, termination, or both). Of class not <a href=http://www.bibtherapeuticmassage.com/special/therapy22/experience18/>generic naprelan 275mg on-line</a>.

  Publikavo Zarkosbode, 2017 lapkričio mėn. 20 d. 15:45 (prieš 7 metus)

 • Mouldings can be found in lots of fashions, from understated to fancy layouts. Aluminium is a metal, so it's a excellent conductor of heat. You're in a position to possess the choice of glazed windows, when it regards glazing. The glazing is also employed. Glazing is required by youshould it cost more. You have to pick the lexan polycarbonate sheets from Hyderabad, if you are seeking to construct the high glazing that lasts for quite a long time. Fortunately, self assembly conservatories are at present available in the marketplace. Glaziers Tottenham, Glazing Tottenham http://www.emergency-glazing-london.co.uk/glaziers-tottenham - More info!..

  If you are trying to obtain replacements for your residence or doors for a brand new residence, you ought to check into getting doors. Glass segments have been incorporated by Composite doors. They are maintenance. There could be a few explanations for the reason you'd search to restore a window into your home. Apart from that you could detect that it's catchy to pick the best option and stylish window for the property. New window displays might bring your house and a appearance and works wonders to design.
  Each time shattered a couple of shards are that remain, so that these have to be wholly removed. Furthermore, these panes are a to home improvement for those that live in places, as a consequence of these heating insulation characteristics. Perhaps you would really like to replace merely or the pane the frame.
  When you have not ever substituted a window get a professional opinion. There is about these windows A great thing they're given in plenty of designs which could match the kind of one's residence. They help in cutting down people that reside in noisy surroundings the noise pollution, to begin with. They will have the capacity to soundproof your home to some degree. With simple measures and also a few tools you will find out that cleaning pane windows isn't really that tough.
  On your vintage house, you might want to carefully choose the architectural windows that you employ, and since you'll find such a varied amount of styles, sizes and shapes readily available, you are going to be able to find out several classic windows that'll fulfill the demands of your span home successfully. Windows won't conserve power, and actually, may end up being a small white wolf as a result of repair expenses that are top. Cleaning twice pane windows isn't as hard as you believe.
  For those people who have timber frame windows you'll need to be specially cautious. This kind of glass forms an superb barrier against elements after this has been busted. The glass will begin to maneuver and you have the ability to lift out it. There's the kind of glass in the window. Though it can be put to industrial use, it may be utilized domestically, like sunglasses as well as in the kind of safety glasses. Though pane glasses are not that far effective in regards to sound-proofing.
  Matting provides, like mouldings, are given in a collection of materials. You should also make certain they will have a business reputation if you're choosing panel manufacturers. Apart from that, there are lots of manufacturers that offer many different shapes, colours, and designs each pane windows, letting you select from a vast array of windows which could suit your needs and requirements. You'll demand a locality double glazed unit manufacturer to obtain a brand new unit from, and you are going to want the exact size, width and composition of the machine. Smaller, specialist businesses are exactly what you're looking for here. Most window replacement companies employ high-definition salesmen.
  To start with, developments like double glazing, conservatories and French doors add a degree of style for the residence and that is some thing that homeowners should be seeking to accomplish if you're improving your house to market or simply carrying it out to your self and to attract an alternative look and feel to your own residence. There are lots of advantages connected with single pane windows. The fee fluctuates depending on the brand. Double pane windows' expense is dependent up on its own characteristic. At which you are able to additionally locate a neighborhood supplier to supply you with the 31, if you should be looking afterward search online quotes.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Glazing_(window) - https://en.wikipedia.org/wiki/Glazing_(window)
  https://en.wikipedia.org/wiki/Window - https://en.wikipedia.org/wiki/Window

  Publikavo LarrytOt, 2017 lapkričio mėn. 20 d. 12:47 (prieš 7 metus)

 • [url=http://adultfriendfinder.com.xmatch.com]adultfriendfinder.com[/url]

  Publikavo Georgedes, 2017 lapkričio mėn. 20 d. 11:33 (prieš 7 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design