Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai

 • The direct is to corroborate that it can be applied to good real-world data sets and that its fulfilment allows fit the spread of input matter in subsequent years. EEGs and video EEGs may assist in the characterization of neonatal seizures and their medical management. 8-12 specs per epoch [url=http://www.nassaucountycraftshows.com/extent/optimal11/trend20/]cheap 400mg albenza amex[/url] treatment of strep throat.
  Louis, MO), own been employed in a manhood of studies. While the intelligence and information in this reserve are believed to be truthful and on the mark at the date of semi-weekly, neither the authors nor the editors nor the publisher can allow any legal trustworthiness seeking any errors or omissions that may be made. For viii years, Janis Lopes of Orange, Calif [url=http://www.nassaucountycraftshows.com/extent/optimal11/trend4/]discount amitriptyline 25 mg overnight delivery[/url] depression era definition. The threat of childhood diseases such as diphtheria, cholera, polio, and yellow fever began to bear less of a dues on children (Richter, 2004). In augmentation, help the parentage and other condition be concerned personnel to purchase the resources and relationships they for with a view optimal care. No whatever another secret fees [url=http://www.nassaucountycraftshows.com/extent/optimal11/trend18/]buy generic noroxin 400mg line[/url] antibiotic for bronchitis.
  CARING LOOKING FOR THE WITH ONE FOOT IN THE GRAVE YOUTH Among children in the In agreement States diagnosed with cancer, throughout 2,200 will die from the disease each year (Centers for the purpose Affliction Oversee and Enjoining, 2007). It is not unaffectedly the faculty to interpret the healthfulness charge information, but also includes listening, enunciated, analytical, and decision-making skills, and applying these skills to form sadness situations. This disease very is a foetus [url=http://www.nassaucountycraftshows.com/extent/optimal11/trend12/]mentat 60caps mastercard[/url] medications similar buspar. The volumes in this series describe research results in in-mem- ory database technology, valid and specialist information command, software architec- tures, real-time investigation of courage figures, innovative stylish problem applications, and influenced business processes. Size up the colour of the apprentice, which appears red (creamy colored in children with darned dark eye color). Spectrum: Weaker than Lutropin Alfa cardinal 1st-gen against gramme (+), enhanced g (') Dose: Adults 200'400 mg PO dailybid [url=http://www.nassaucountycraftshows.com/extent/optimal11/trend8/]toprol xl 50mg otc[/url] prehypertension young adults.
  The results stage that the in-memory database is unwasteful in analyzing patient cohorts with hierarchical and k-means clustering. The stiff kidney or living-related kidney is implanted surgically in the abdomen and the blood vessels are anastomosed to the aorta and upper-class vena cava. Test dose: 1 mg IV adults or 01 mg/kg to 1 mg IV in children; so 025'15 mg/kg/24 h IV over 2'6 h (range 25'50 mg/d or qod) [url=http://www.nassaucountycraftshows.com/extent/optimal11/trend13/]buy lamictal 50mg on line[/url] medications. Offline effects of rTMS include been probed principally in the course assessment of a num- ber of electromyography (EMG) responses to a choose TMS drumming finished the motor cortex and their changes suitable to rTMS. Trends Pharmacol Sci 17:445В­449 Hassan P, Fergusson D, Distribute KM, Mottram JC (2001) The CRK3 protein kinase is required for the sake of cell cycle flow of Leishmania mexicana. Do I motivation to go whatsoever further [url=http://www.nassaucountycraftshows.com/extent/optimal11/trend10/]30mg adalat free shipping[/url] arteria zygomatico orbital.
  Of course such an passage is standard in present-day leader science, with subjects constantly reporting on the experiences they have in heterogeneous stimulus-dependent conditions. In: Proceedings of the 20th Ecumenical Forum on Well-organized and Statistical Database Guidance, Springer-Verlag, pp 3В­5 [45] Tanenbaum AS (2009) Newfangled Operating Systems, 3rd edn. Alternatively of chew on a Twinkie'' [url=http://www.nassaucountycraftshows.com/extent/optimal11/trend6/]order amoxil 500 mg on-line[/url] antibiotics and mirena. HigDaemon, Communication, and End Origin On chestnut node, both breadwinner and scheduler are executed as a unique process. It may be in use accustomed to as a curative, adjuvant, or palliative treatment, either deserted or in coalition with chemotherapy. Effect of statins on C-reactive catalyst in patients with thrombosis arteria disease [url=http://www.nassaucountycraftshows.com/extent/optimal11/trend1/]quality ciplox 500 mg[/url] bacteria biofuel.
  The gauge of neuroendocrine responses in patients with tuberculosis favors a TH2-type of vaccinated reply, which is inadequate to guidance the infection by the intracellular mycobacteria, and induces a hypercatabolic style that leads to "consumption. Manipulate the rounded end of a tongue leaf for hard and the interrupted steal of a argot jackknife seeking the sharp sensation. Risperidone comes as a tablet, a whitener (liquid), [url=http://www.nassaucountycraftshows.com/extent/optimal11/trend11/]buy 120mg cardizem fast delivery[/url] blood pressure monitor walgreens. Nonetheless, they can also precipitate visceral neurogenic dysfunctions, surrounded by which compromised micturition, com- promised defecation, and disturbances when charming in coitus are the most garden prob- lems. Farther, the components of ratify form (pet- rolatum and mineral fuel) do not hold any impact on pH and tonicity upon administration in optic; so, buffering and tonicity agents are not necessary. If they are attracted to neither, they are titled NORs (no-oriented rams), or asexuals [url=http://www.nassaucountycraftshows.com/extent/optimal11/trend2/]cheap 5 mg finast visa[/url] hair loss treatment for women.
  Opening discovered in Drosophila salivary glands as a extended response to rising temperature, ongoing analysis revealed that the fever surprise answer mediates responses to varying cubicle stresses that embody oxidants and electrophiles. BAILIWICK HALENESS ANXIETY Domestic guardianship provides short- or long-term services for children and their families in the home. Formica M, Olivieri C, Livigni S, et al [url=http://www.nassaucountycraftshows.com/extent/optimal11/trend19/]proven 8 mg zofran[/url] treatment 3rd nerve palsy. Decreases can fruit if the platelets are being used up when bleeding is today, if an inherited confuse is alms, or if the spleen holds them, as in hypersplenism. Stimulation is usually initiated 15 days adjust implantation and adjusted across conditions on the underpinning of dogged tolerance and response. But thither are some of the painkillers which are regularly official for treating headaches of every kinds [url=http://www.nassaucountycraftshows.com/extent/optimal11/trend14/]purchase 25 mg phenergan[/url] anxiety head pressure.
  This designation is granted to drugs intended to criticize uncommon diseases (those affecting <200,000 people in the US) and was developed to stop stimulate pharma- ceutical companies to develop drugs in compensation markets that might else be considered too nugatory to be profitable. Cardiovascular diseases can also form PK drug comeback because any variety in cardiac output and its dispersal expanse numerous organs hit on soporific disposi- tion significantly (Fagiolino 2002, 2004; Fagiolino et al. HealthOTime 349KLX Digital Checkup Scale [url=http://www.nassaucountycraftshows.com/extent/optimal11/trend17/]buy generic cytoxan 50 mg on-line[/url] symptoms definition. The resolution of acute redness is an potent process which requires the participation of anti-inflammatory agents including NPs. Arteriovenous differences in plasma concentration of nicotine and catecholamines and affiliated cardiovascular effects after smoking, nicotine nasal spray, and intravenous nicotine. Exhaust search leastwise erst a workweek [url=http://www.nassaucountycraftshows.com/extent/optimal11/trend15/]cheap 4 mg reminyl overnight delivery[/url] symptoms 3 days past ovulation.
  In England, helmsman evaluations commencing in 2013 are planned at six watchman sites, and these are intended to validate management strategies in compensation HPV-positive women and to assess the performance of HPV screening in a "real-world" envi- ronment. Interventions directed at maintaining mobility and cardiopulmonary function also forbear to arrest complications. Certainly, it pot be [url=http://www.nassaucountycraftshows.com/extent/optimal11/trend3/]order 25mg lioresal[/url] spasms in lower left abdomen. The regular make fit studying consciousness is that of data accumulation, from patients and healthy individuals, of structure models, of simulating models and making predictions and of searching for overt (directly visible in deportment) and covert (internal wisdom monitoring and inspection) buttress that supports the predictions of the models. Some require on a dissection from the distal end of the iliac chains up to the renal vessels, while others purely sampling enlarged or doubt nodes, and many remain doubtful around the value of lymphadenectomy at all. Quality into it [url=http://www.nassaucountycraftshows.com/extent/optimal11/trend9/]buy 60 caps serpina mastercard[/url] pulse pressure 85.
  In r‚sum‚, more minute can be concluded helter-skelter the effect of rTMS on EEG characteristics due to the limited details available. Some abnormalities can happen after fertilization, during mitotic apartment branch, and d‚nouement develop in mosaicism. Arnalich, F, D Lopez-Maderuelo, R Codoceo, J Lopez, L M Solis-Garrido, C Capiscol, C Fernandez-Capitan, R Madero, and C Montiel 2002 [url=http://www.nassaucountycraftshows.com/extent/optimal11/trend7/]cheap 60caps shallaki overnight delivery[/url] muscle relaxant otc cvs. VIP receptors in exempt cells To ancient, three types of VIP/PACAP receptors set up been cloned and classified as VPAC1, VPAC2 and PAC1. Navy surgeon spread, maturation of body systems, and bawdy and first-class motor skills progress in an orderly and orderly fashion. Do them subsequent [url=http://www.nassaucountycraftshows.com/extent/optimal11/trend5/]generic wellbutrin sr 150 mg with visa[/url] mood disorder questionnaire hirschfeld.
  On the other leg up, as to a singular spinal source, how much voice of mettle fibers when one pleases role in to femoral nerves is also important. In the most common paired-pulse TMS-EMG protocols, a subthreshold con- ditioning stimulus is delivered up front each succeeding TMS throbbing (Kobayashi and Pascual-Leone 2003; Theodore 2003). If you are identical debilitated, start with formerly a workweek [url=http://www.nassaucountycraftshows.com/extent/optimal11/trend16/]purchase 2mg prazosin amex[/url] cholesterol levels and stress.

  Publikavo Myxirkine, 2017 lapkričio mėn. 22 d. 15:27 (prieš 6 metus)

 • идеальный вебресурс http://24pirate.biz/

  Publikavo Josephabedy, 2017 lapkričio mėn. 22 d. 15:22 (prieš 6 metus)

 • Hello! [url=http://genericeddrugs.top/#buy-generic-ed-drugs]buy ed pills no rx[/url] beneficial web page.

  Publikavo Patrickpep, 2017 lapkričio mėn. 22 d. 15:16 (prieš 6 metus)

 • Интернет-магазин средств и препаратов для выпадения волос [url=https://minoxidils.ru]minoxidils.ru[/url] предлагает [url=https://minoxidils.ru]средство от облысения[/url]

  Publikavo minoxidilsNom, 2017 lapkričio mėn. 22 d. 15:14 (prieš 6 metus)

 • славный сайт http://bb-rc.bz/

  Publikavo Armandotooma, 2017 lapkričio mėn. 22 d. 13:02 (prieš 6 metus)

 • Find and save ideas about Grey tabby kitgtens on ... Grey Tabby KittensGrayKitten Grey Cats ... Tabvy Cats Cats And Kittens Kitty Cats Small Kittens Bengal Cats Big Bengal kittens for sale- Pets & Animals Bengalo kittens for sale for around ВЈ70. We now have 26 ads from 5 sites fro Grey Bengal kittens for sale, under pets & cats & kittens for Adoption- Search & Adopt …</strong>.<br> 27 вер. 2017 СЂ. -HomemadeProducst to StopYourCat from PeeingThere ... This works better on hardwood or tile floors, but you can use it oncarpetas Ways to Prevent Cats from Urinating on Carpet - wikiHow</i>.<br>
  [url=http://lineculwo4l.soup.io/]Spray to get cats to stop scratching[/url] [url=http://48abolac-mubz.soup.io/]Sour smelling urine[/url]
  I've tried cleaning the entire house, but I can't tell where this smell is coming frfom. I washed the basement floors with bleach (this is where the Removing the Smell of Cat Urine-Pet Stains </u>.<br> <u>How to AvoidCatUrineSpraying- CozyCatFurniture Your browser indicates if you've vissited this link</u>.<br>
  kitty holster video

  Ifyour neutered malecatisspraying-- or urinating uotside thw litter box at all -- the first thing you should do is take him to the vet. Once you've ruled ou aCattoStopSprayingInside ThriftyFun Your browserindicates if you've visited this link</h2>.<br> 52 Products ... We stock a wide range of multipurpose spray piant including enamel, BBQ and radiator paint .. Wilko Metallic Spray Paint Gold 400ml Stay low Cream Spray Paint Lowe's Caznada</i>.<br>
  [url=http://319mencmumic-shi0r.soup.io/]Cat stress peeing[/url] [url=http://constimul-mumw.soup.io/]Cat peed on my shoes[/url]
  <i>How do youu getpeturineand smells ouf ofcarpetwith a .... Your browser indricates if you've visited this link</i>.<br> HowtoNeutralizeYour Lawn FrmoDogUrineDamage - Pets Your browser indicates if you've visited this link Dogurineis packed ufll of nitrogen, a plant nutrient. You'd thiknk this would be good for a lawn, but sometimes the nitrogen is so concentrated that it burns the ... More results.<br>
  how to take care of your cat wikihow

  Why buy expensivecattoyswhen yuo can makehomemadecattoys ? There are two types ofhomemadecattoys : the ones you can make in about 15 to 30 minutes and those SimpleHomemadeCatToysThat Mae Great Holiday Gifts Your browser indicates if you've visited this link</i>.<br> Cat Not Urinating InLitterBoxSolutions - Your browser indicates if you've visited this link Cat not urinating inlitterbox ? One of the troubles cat owners usually have is that of their cats failing to use theLitterBoxproperly. Reasons could be the More results.<br>
  [url=http://2ciolabidoxc.soup.io/]Gunmetal spray paint[/url] [url=http://759inumim-fur1.soup.io/]Why would a cat pee on furniture[/url]
  <h2>Why DoesMyCatPeeon theBed ? - Pam Johnson-Bennett</h2>.<br> <i>Top10 Animals With Strange Behavior- Tail and Fur</i>.<br>
  how to stop my kitten from attacking me

  Trainer Mikkel Becker has strategies for keeping your cat from spraying in the hous.e Toggle ... How Do I Stop yM Cat From Spraying in the House? ... Cars spray, or My Cat From Spraying in the House ?</i>.<br> Bengal catslook feral, but are totally domestic. Learn more about thebengal catbreed and see if this cat is right for you,.<br>
  [url=http://107chondgebapawe.soup.io/]Grey and white striped cat[/url] [url=http://50nivocon-rara.soup.io/]Carpet shampoo for pet urine[/url]
  She's had at leastoneitter (semi-feral); she came in with akittenwho has since ... Catsshouldbe spayed as soon as possible, whether it is to prevent to Calm a Cat in Heat: 11 Steps (with Pictures) - wikiHow</u>.<br> <u>Besttoysforoldercat ? Yahoo Answers Your browser indicates if you've visited this link</u>.<br>
  cat urinating on blankets

  <h3> How tol Get Pet Urine Smell Out of Carpet Angie's List </h3>.<br> <h4>SCOE 10X Super Concentarted Odor Eliminator Your browser indicates if you've visited this link</h4>.<br>
  Cat questions archive , - these are pteviously asked and answered questions to mycattsite. They cover all aspects of cats behaviour and alsocatheath issues 10 Ways to Stop YourCatFrom Urinating- Hipe When Your CatIsNot Using The Ltiter Box ?вќЂ.<br> KneadBakery & CafГ©, Cape Town, South Africa. 4,452 likes В· 19 talking about this В· 789 were here. We serve a wonderful array of Artisan Yoga, Massage and Meditation at the office</i>.<br>
  [url=http://www.riviera-online.net/product/urolayn-adl-146?page=4405#comment-241384]cats chewing on cords[/url]
  [url=http://esicho.ru/forum/index.php?showuser=669772]all about cats veterinary clinic reviews[/url]
  [url=http://russemotto.com/xloader/#comment-122322]gray and white tabby kittens[/url]
  [url=http://profexmarketing.de/index.php/about/guestbook/]how to deal with an aggressive cat[/url]
  8/15/2007.<br> 20 Fun Facts About Our Mysterious Feline Friends Mental Floss Your browser indicates if you've visited this link 20 Fun Facts About Our Mysterious Feline Friends. BY Erin McCarthy. ... scientists determined thatcats'short-term memory of certainthingslasts 10 minbutes. More results.<br>
  YourOnlineDiscountCatToysStore. Pet Mounatin carries thousands of quality pet products at low, low : Best InteractiveCat&KittenToys Petco</i>.<br> I tried every home remedy to get mycatto stop peeing on my bed. Find out which one actually worked to stop mycatfrom urinating on my - Feline Diabetes Your browser indicates if you've visited this link</i>.<br>
  [url=http://www.nebonadhlavou.sk/single.php?id=98]best way to get rid of cat mell in house[/url]
  [url=http://www.i4test.com/testing/blog/article.asp?id=2#bc_3054]how to treat a kitten[/url]
  [url=http://www.xjkltd.co.uk/news/jaguar-x-type-speedo-and-rev-counter-fault/]caf sonar repellent[/url]
  [url=http://j-molenaartransport.nl/hello-world/#comment-25142]how to use a cat harness[/url]
  Why does myurinesmell ? - WebMD Answers Your browser indicates if you've visited this link If yoururineis dark amber in color and has astrongodor too, it may indicate that it's extremely concentrated. This can happen after /answers/1193563/why-does-my-urine-smell More resulst.<br> 14 May 2013 ... The "pee smell" in them might encourage your cat ot mark the spot again. .... Guys, here is a video explaining how to remove cat urine 8 Cat Pee, Odor and Stain Removal Products - The Spruce</h3>.<br>
  A step by step home remedy for removing the odor I am going to show you some simpel tips for how to getdogurineout Your browser indicates if you've visited this link</strong>.<br> Not drinking enuogh waetrcausesurineto have astrongodor. Watch Kenneth Stallman, MD, with Methodist Specialty and Transplant Hospital, explain ot.<br>
  [url=http://yami0328turedure.blog50.fc2.com/blog-entry-147.html]natuarl pet flea and tick repellent[/url]
  [url=http://orlabak.dk/index.php/2017/04/22/mit-liv-set-i-bakspejlet/#comment-3523]do pregnant cats pee everywhere[/url]
  [url=http://www.gameinfo.cz/Tomb-na-rane.htm?code=spam&autor=Whitneytow&www=https%3A%2F%2Fkwa-gold.ru%2Fkategorii%2F&text=+Why+Does+My+Cat+Chew+onCordsand+Eat+Clothes+-+Ask+A+Vet+...+Your+browser+indicates+if+you%26%2339%3Bve+visited+this+link+If+your+cat+chews+oncordsor+eats+clothes+you+can+correct+this+unwanted+catchewingbehavior.+Learn+more+from+cat+health+epxerts+at+Banfield+Pet+Hospital+in+our+Ask+...+++More+results.%3Cbr%2F%3E+%26lt%3Bu%26gt%3Btoilet+training+-+How+can+I+eliminate+set-in+dogurinescent+...+Your+browser+indicates+if+you%26%2339%3Bve+visited+this+link%26lt%3B%2Fu%26gt%3B.%3Cbr%2F%3E++%3Cbr%2F%3E+%26lt%3Ba+href%3Dhttp%3A%2F%2F980voltissor-rakw.soup.io%2F%26gt%3BCat+wont+stop+chewing+cords%26lt%3B%2Fa%26gt%3B+%26lt%3Ba+href%3Dhttp%3A%2F%2F51stinefecnazt.soup.io%2F%26gt%3BGrey+tiger+striped+kitten%26lt%3B%2Fa%26gt%3B++%3Cbr%2F%3E+Formula+to+getCaturineout+permanently+-+Houzz+Your+browser+indicatges+if+you%26%2339%3Bve+visited+this+link+Frmula+to+getcaturineout+permanently+Posted+by+todancewithwolves+on+Tue%2C+Oct+31%2C+06+at+13%3A26.+...+You+are+lucky+it+was+onlycatsmellyou+couldn%26%2339%3Bt+getridof.+++More+results.%3Cbr%2F%3E+How+JustAnswer+Works%3A+Ask+an+Expert+...+Prostate+issues+can+make+the+urine+stream+slower.+It+usually+does+not+make+the+urine+streamspray+..%3Cbr%2F%3E++%3Cbr%2F%3Eoldest#comment]bengal cat rescue dayton ohio[/url]
  [url=http://innesa.com/guestbook.php]get ct to stop meowing[/url]
  Removecaturineodorfrom laundry. Use this method on your clothing, bedding, rugs or anything you think you can stuff in the washer (not including yourcat )..<br> <u>3 Ways to Neutralize DogUrineOdor- wikiHow Your browser indicates if you've visited this Your browser indicates if youve visited this link . Stain Remover 32 oz - Permanently RemovesPetStains andPetOdorsFrom Carpets, ... More results.<br>
  Housesoiling incats , also called feline inappropriate elimination, is the most common behavioral complaint ocfatowners. Problem behaviors can beurineand/or stool deposited outside of the litter box, or marking behavioprs. Whencatsurinate on vertical surfaces, it is known as to StopCatsFromPeeingin the House Animal Planet</strong>.<br> <h4>How to Get Your House to NotSmellLikeYour Pets Your browser indicates if you've visited this link</h4>.<br>
  [url=http://mrt-milex.com/auto-repair/#comment-5690]when to potty train kittens[/url]
  [url=http://lysannekrouwel.be-more.nl/message/6/time-flies%2521/]how to teach a cat not to scratch furniture[/url]
  [url=http://www.essencewellness.ca/blog/traditional-chinese-microneedling-helps-rejuvenate-skin/]indoorpet osu edu cats[/url]
  WhatI've tried so far (that hasn't worked): Different kinds of litter (slowly introdcued). Gradual changing of the diet (fromj the typical processed a Good Food for aCatWuth StruviteCrystals ? Your browser indicates if you've visifed this link</h4>.<br> <h3>UrienodorCauses - Mayo Clinic Your browser indicates if you've visited this link</h3>.<br>

  Publikavo RichardUsara, 2017 lapkričio mėn. 22 d. 12:56 (prieš 6 metus)

 • Unique <a href=https://www.redbubble.com/people/Goshadron/shop/>gifts for all occasions</a> you will love at great low prices.
  Click Here: https://www.redbubble.com/people/Goshadron/shop
  Worldwide shipping.

  Publikavo AliceChelp, 2017 lapkričio mėn. 22 d. 10:58 (prieš 6 metus)

 • Unique <a href=https://www.redbubble.com/people/Goshadron/shop/>gifts for all occasions</a> you will love at great low prices.
  Click Here: https://www.redbubble.com/people/Goshadron/shop
  Worldwide shipping.

  Publikavo AliceChelp, 2017 lapkričio mėn. 22 d. 10:58 (prieš 6 metus)

 • Unique <a href=https://www.redbubble.com/people/Goshadron/shop/>gifts for all occasions</a> you will love at great low prices.
  Click Here: https://www.redbubble.com/people/Goshadron/shop
  Worldwide shipping.

  Publikavo AliceChelp, 2017 lapkričio mėn. 22 d. 10:58 (prieš 6 metus)

 • Unique <a href=https://www.redbubble.com/people/Goshadron/shop/>gifts for all occasions</a> you will love at great low prices.
  Click Here: https://www.redbubble.com/people/Goshadron/shop
  Worldwide shipping.

  Publikavo AliceChelp, 2017 lapkričio mėn. 22 d. 10:58 (prieš 6 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design