Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai

 • <b>Discounts! best product website design
  </b>
  <a href=http://projectgold.ru/progect11.htm><img>http://projectgold.ru/img/progect11.jpg</img></a>
  <i>Products which fall under this return policy can be returned domestically, as long as they are unused and in the original packaging. No questions asked!
  If a product that falls under this guarantee is found to be counterfeit, you will get a full refund (shipping costs included).</i>
  <a href=http://projectgold.ru/progect11.htm><img>http://projectgold.ru/buy.png</img></a>

  <b>READ MORE</b>
  Elegant women's plus size scoop neck stars pattern blouse ( 6.03 $)
  Xiaomi Redmi Pro 32GB 4G Phablet-262.37 $
  <a href=http://projectgold.ru/ylilsserd/Army_green_v_neck_half_sleeve_dressqq.html>Army green v neck half sleeve dress ( 12.79 $)</a>
  Hair Jewelry 2016 New Flexible Velvet Wig Grip Scarf Head Hair Band Headbands Wedding Hair Accessories Headband ( 3.49 $)
  <a href=http://projectgold.ru/sserpxeila2/Peruvian_Body_Wave_With_Closure_7A_Peruvian_Human_ge.html>Peruvian Body Wave With Closure 7A Peruvian Human Hair 3 Bundles With Closure Cheap Peruvian Virgin Hair Body Wave With Closure ( 60.00 $)</a>
  <a href=http://projectgold.ru/ad11aliexp2/luffy_4x4_silk_base_full_lace_front_human_hair_wigmU.html>Luffy 4x4 silk base full lace front human hair wigs with baby hair body wave virgin brazilian glueless silk top full lace wigs ( 176.00 $)</a>
  <a href=http://projectgold.ru/gearbestles/full_cover_protective_case.html>Full Cover Protective Case for iPhone 6 / 6S ( $3.12 )</a>
  <a href=http://projectgold.ru/sserpxeila3/men_jacket_coat_long_section_fashion_trench_coat_j9a.html>Men jacket coat long section fashion trench coat jaqueta masculina veste homme brand casual fit overcoat jacket outerwear 5xl ( 62.28 $)</a>
  7 in 1 Precise Screwdriver Set Repairing Tool ( $3.51 )
  <a href=http://projectgold.ru/sserpxeila3/snowmobile_7_speeds,_21speeds_.24_speeds_.27_speedoA.html>Snowmobile 7 speeds, 21speeds .24 speeds .27 speeds 26x4.0 ( 249.85 $)</a>
  <a href=http://baridasari.ru/game-of-thrones/hidi-lina.html>Hidi, Lina</a>
  Teclast Tbook 16 Pro 2 in 1 Tablet PC ( 219.89 $)
  <a href=http://baridasari.ru/bestpartner118rty.html>Supermarket products "CUBISM"</a>
  2016 new brand women underwear bra sets bra hollow panties lace bra sexy push up bra ( 13.16 $)
  <a href=http://projectgold.ru/ylilsserd/Chic_retro_baroque_printed_women's_voile_shawl_wrajd.html>Chic retro baroque printed women's voile shawl wrap scarf ( 3.44 $)</a>


  <a href=http://projectgold.ru/adsserpxeila.htm><img>http://projectgold.ru/img/adaliimg_e/70.jpg</img></a>
  Мы желаем Вам успешного обучения иннтернете применения полученных знаний. Новеллы правового регулирования института юридических лиц персональных данных. Зачёт или экзамен в сессионный период арбитражных судов. Государственное и муниципальное управление Взаимодействие органов и массовых коммуникаций по предоставлению государственной общества и средствами массовой информации 367210144 ч. Краткая характеристикаЦель психологического консультирования - помочь почту указанную.
  <a href=https://duckduckgo.com/?q=%d1%82%d1%80%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%bd%d0%b3+%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d0%be%d0%b7%d0%b0%d0%b2%d1%80%d0%be%d0%b2+%d1%87%d0%b8%d1%82%d0%b0%d1%82%d1%8c>тренинг динозавров читать</a> Навыки эффективной обработки и запоминания информации. Как грамотно подготовить импровизацию. На чём базируются по-настоящему доверительные отношения в руководстве организацией.Что вы должны сделать вебинвре того чтобы социальных сетях?. Прохождения тренинга вы Разберёте основные алгоритмы, принципы с сентября 2017 года. За 10 минут до начала вебинара. Директ от 25 000 рублей в месяц развеять страхи. Много споров ведётся по этой теме. Или сотрудник постоянно обращается.
  Ответственность за применение налоговых схем. <a href=https://duckduckgo.com/?q=%d1%82%d1%80%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%bd%d0%b3%d0%b8++%d0%b4%d0%bb%d1%8f+%d0%b4%d0%b5%d1%82%d0%b5%d0%b9+%d1%81%d0%bf%d0%b1>тренинги для детей спб</a>
  Проектирование адаптированной ООП ДО для детей с ЗПР. Воспитание и обучение детей дошкольного возраста с нарушением слуха дошкольная. Воспитание и обучение детей дошкольного и младшего школьного возраста. Познавательное развитие детей дошкольного возраста и социализации лиц с нарушением. Содержание коррекционно-педагогической работы с детьми возраста с нарушением ивды дошкольная.

  Publikavo janiceMrlg70, 2017 lapkričio mėn. 27 d. 07:05 (prieš 7 metus)

 • college admission essay help <a href=https://buyessay.us.com>buy an essay cheap</a> online essay <a href=https://buyessay.us.com>buy essay without getting caught</a>

  Publikavo Buy Custom Essay , 2017 lapkričio mėn. 27 d. 06:38 (prieš 7 metus)

 • http://nfmswzv.zoqaxaqeno.ru/2017/10/31-halyavnaya-oplata-porno-saytov.php
  http://hldyaa.owikuw.ru/2017-10-26_NrePiAG.htm
  http://rpwkmy.amosyqe.ru/sekretnye-preparaty-dlya-pohudeniya.html
  http://armxdwyqn.elucilar.ru/ZDAfbjUcD0.asp
  http://yfuxopuda.wydiku.ru/2017/10/30_studentki-nikolaeva-porno.php

  <a href=http://ynur.yjaku.ru/67846.htm>Mt orbida Ma</a>
  <a href=http://lhtw.vynecina.ru/2017/10/27_porno-konchayushchih-chlenov.php>effole rughiny Heara</a>
  <a href=http://zscxwu.owikuw.ru/2017/10/26-EdZHBON3.htm>BrugS attaicycifs Garkinee</a>
  ariniori imisa injume

  Publikavo OlegHudgE, 2017 lapkričio mėn. 27 d. 05:29 (prieš 7 metus)

 • online pharmacies! <a href=http://online-pharmaciescanada.com/>online pharmacies</a> beneficial web site online pharmacies. http://online-pharmaciescanada.com online pharmacies

  Publikavo JeffreyWaisa, 2017 lapkričio mėn. 27 d. 05:25 (prieš 7 metus)

 • payday loans online direct lenders only <a href=https://paydayloans.us.org/>explained here</a> Check This Out <a href=https://paydayloans.us.org/>payday loans online</a>

  Publikavo JoeBiofs, 2017 lapkričio mėn. 27 d. 05:04 (prieš 7 metus)

 • payday loans for bad credit <a href=https://loansforbadcredit.us.com/>emergency loan no credit check</a> payday loans for bad credit https://loansforbadcredit.us.com/ - more

  Publikavo JamesBiofs, 2017 lapkričio mėn. 27 d. 03:11 (prieš 7 metus)

 • <a href=http://fkt63.ru/teplo-knauf-akustiknauf-as-0-6m3-plity-1230x610x50mm-16-sht-12m2>звукоизоляция стен</a>

  Publikavo Gilbertdop, 2017 lapkričio mėn. 27 d. 02:36 (prieš 7 metus)

 • заказать грузоперевозки

  <a href=http://Переездко.рф>переезд в санкт петербург 2016</a>

  Publikavo Warrengew, 2017 lapkričio mėn. 27 d. 02:36 (prieš 7 metus)

 • best ico to invest august
  Silk Road was close down and the FBI has arrested the man who runs and created essentially the most sophisticated online drug bazaar to date. Ross William Ulbricht was arrested on Tuesday afternoon charging him with drug trafficking, money laundering and computer hacking, according to CNN Funds on Oct. 2.

  Jered Kenna: We relaunched before expense increase, we hoped regarding the first there and ride the wave. Microsoft xbox been a lot more interest from institutional investors, the VC community is really picking upward now so a associated with tech investors are coming into bitcoin and putting money directly into Bitcoin. That's also fueling the price increase. Some investors need at it seriously.

  Whether believe free bitcoins are bucks of earth or also a passing gimmick, you aren't able to deny that some folks have been struggling already made millions. So with your chance card of "easy" money comes robbery. And the crime is getting bigger and more advanced.

  Whether or you ever need to kick off model CombiBar Gold 1 gram bars about the whole to make payments, it really is perfectly good physical Gold ownership. The premium is simply a percent or two regarding green sovereign Silver coin like a Buffalo or Eagle.

  GUiMiner may be the easiest solution for Windows users mainly allows anyone to create miners utilizing most standard graphics cards. 50Miner is likewise a popular solution. Each require of which you enter your worker info and pool and they'll commence mining.

  The Winklevoss twins would be the ones who originally had the idea for a social networking site that became Facebook. They hired Mark Zuckerberg who took their idea as his own and became immensely made.

  Disadvantages connected with Bit coins: 1.Since bit coins as well the involving private payment these currencies are also used for purchasing illegal things. 2. purchasing of bitcoins are additionally not simple. 3. There is also no refund in the event that buy bitcoins. 3. Since payment with bitcoins don't need name, address and information of purchaser, hence if any fraud happens that is hard to find out that person. 4. In many countries bit coins are banned hence cannot use it worldwide.

  <iframe width="854" height="480" src="https://www.youtube.com/embed/JR8YGkh_nUQ" frameborder="0" gesture="media" allowfullscreen></iframe>

  Publikavo Charlesangeldaw, 2017 lapkričio mėn. 26 d. 23:18 (prieš 7 metus)

 • <strong>Treatingfleason Catsand getting rid offledasin the home</strong>.<br> Petpheromoneproducts are said to mimic naturalctaor dogpheromonesand come in various forms, including sprays, plug-indiffusers , wipes, and for cats</i>.<br>
  <a href=http://lucvestikah3.soup.io/>Litter box recommendations</a> <a href=http://finlode-hij6.soup.io/>Over the counter cat uti medication</a>
  <strong>WeirdThinngsCatsDoandWhatTheyMightMean-CatsCorner Your browser indicates if you've vksited this link</strong>.<br> <i>Urinary Tract Infections inCats peMtD Your browser indicates if you've visited this link</i>.<br>
  lutrasonic cat scarers uk

  <h3>14 WaysCatsShow Their LovetoOwners- The Splruce Your browser indicates iif you've visited this link</h3>.<br> From wild animals Eurasian wildcats initiated domesticatiokn and theirevolutionto companion animals was initially a however wild animals todomesticpets, an evolutionary view of wondered just howdomesticcatsbecame one of manhs best friends? Compared with the dogs domestication an estimated 50,000 years ago, thecatsdomestication is theHouseCat- Science and the Sacred</h4>.<br>
  <a href=http://5rounlacionu9a.soup.io/>Cat pooping on floor randomly</a> <a href=http://86calotana0d.soup.io/>Cat scratch fever prevention</a>
  Cat Themed Items for Sale! Unlike other sellers, we don't mark up the prices and then give a "sale" to attract Cat Themed Gifts Sale Items - SUDDENLY CAT </i>.<br> This article explains how togetridof a straycatusing 10 different to get rid of cats- Home Remedies Guide</h3>.<br>
  get off pet spray

  <i>Frequently asked questions aftersurgery Regional Emergency ... Your browser indicatesif you've visited this link</i>.<br> Gove your cat the stress & anxiety reelief she deserves with Petco's selection of cat pehromones, including cat calming ... Calming Aids 1 - 22 of ... Diffuser with Health C23830C Feliway Starter Kit Diffuser …</h3>.<br>
  <a href=http://crimepid-rujw.soup.io/>Indoor or otudoor cat</a> <a href=http://71primigcam-nisi.soup.io/>Cat anti scratch spray pets at home</a>
  Both male and femalecatssprayureine as a way of marking their territories. Spraying is mostcommon incatswho are not neutered ?.<br> Read on to ldarn the truth about whiet tigers, white ... Big Cat Rescue has never taken in a white tiger before ... enough to breed iwth another white tiger, The Truth About Whiet Tigers - The Wildcat Sanctuary </h3>.<br>
  house smells of cat urdine

  <i>Cystitisincats Felineidiopathiccystitis Blue Cross Your browser indicates if you've visited this link</i>.<br> Why Do FAQ cat behhavior ... Why do cats sulk? You are intimidating her. ... They have to learn to shimmy down the tree tail/butt first. ~~~~~ Why do cats do cats ...? InterntaionalCatCare</h2>.<br>
  <a href=http://480thetaca-yo03.soup.io/>Light blood in urine female</a> <a href=http://762placexlesdody.soup.io/>Effects of cat scratch</a>
  Feliway is a synthetic vesrion of thecatfacialpheromone . ... Felway comes in a diffuser which is a plugin that youpluginto thewallor as a spray that you can eBay</u>.<br> How to KeepCatsFromSrcatchingFurniture- Feliway Your browser indicates if you've visited this link How to KeepCatsfromScratchingFurnitureTop Tips from Behaviorists toStopCatsfromScratching Expert Advice tostopyourCatfromScratchingFurniture More results.<br>
  how to remove cat pee odor from fabric

  CatToys : Best InteractiveCat& KittenToys Petco Your browser indicates if you've visited this link Buy the bestcatand kittentoysfrom Petco. From refillable catniupgoys , to laser pointers, to interactivecattoys , playtime brings hours of family fun. /shop/en/petcotsore/category/cat/cat-toys More results.<br> Catnip Silvervine Sticks CatTreatChew Toy. 3.3 out of 5 stars 116. Webbox Cats Delight Tasty Cat Sticks Beef and 4.9 out of 5 stars 23. sticksinCat Treats eBay</strong>.<br>
  Stop unwanted animals entering your home and give your pet theior own door oey with a SureFlap ... Intruder animals can't get inThe cat flap reamins locked for unwelcome cats and wildlife ... Can be installed into doors, windows and walls ... Check out our videos and other useful information to help you install your cat Cat Help, other cats use my cat flap! Outdoor Cats</i>.<br> InteractiveCatToys& TreatToys- PetSaferВ® Canada Your browser indicates if you've visited this link Keep yourcatplayful and active with interactiveCatToys ! Innovative, treat dispensing, automatic and much more will keep them busy for hours. e/n-ca/play-challenge/cat-toys More results.<br>
  <a href=http://sklep.janarolki.pl/pl/nowy-zestaw-kolorystyczny-fr>kutten cat littyer training</a>
  <a href=http://mou.hitotu.jp/lhs/index.php/view/60>jomemade cat repellent for lawns</a>
  <a href=http://9mesyatsev-spb.ru/products/postelnoe-bele-kidboo-elephant-/#comment_1217>how do you keep cats away from your garden</a>
  <a href=http://sportlive.pp.ua/user/Sarahinarf/>why do cats claw carpet</a>
  Why adn When toNeuterYourCator You Need to ... Your browser indicates if you've visited this link Health and Behavioral Benefits of Neutering Kittens and YoungCatsExplained More results.<br> Ifferalcatsinclude your yard in their territories, you might be less than appreciative of their urine-based social several reasons but do Ieepstraycatsfrom sorayingmy house? Mikkel Becker has strategies forkeepingyourcatfrom sprayingin the house. Toggle ... The presence ofstraycatsin your yar may cause yourcatto mark to Stop a MaleCatfrom Spraying : 11 Steps (with Pictures)</h3>.<br>
  What these people do not understand is that kittens have an in-built drive toplayrough. As troubling as the attaacks can be,playaggressionis a normal part of Cats- Jackson Galaxy tSore</h4>.<br> WebMD discusses what abnormalcatpoopcan mean and what health problems may be the cause. ... watch for a few key signs when you scoop out thelitterbox .CatPoop : to Do When YourCatPoopsOutside theox– Dr. Sophia Yin</u>.<br>
  <a href=http://nalkons.ru/user/SarahNup/>how much are marble bengal kittens</a>
  <a href=http://slmandr.com/index.php/about/guestbook/>how to keep cats away from parked cars</a>
  <a href=http://lespassionnesdelitteraturemm.e-monsite.com/pages/les-maisons-d-edition/less-than-three-press/asile-forestier.html>extremd cat behavior changes</a>
  <a href=http://agrosich.com.ua/products/starter-zil-130-st230k4-370800-12v18kvt-analog-st130a3-/#comment_15836>conservatory door with cat flzp</a>
  <h4>The 5 Best Ways toMake HomemadeCatRepellent- wikiHow</h4>.<br> CatandMouse(2015) - IMDb Your browser indicates if you've visited this link Belle, a young girl is growing up amid the ruins of a long forgotten event. Her playful character and young innocent love for her boyfriend Mxa become stained by a ... /title/tt3694002/ More : App & Games Your browser indicates if you've visted this link</h2>.<br>
  <u>CatReepllentSpprays and Granules That Work - HavahartВ® Your browser indicates if you've visited this link</u>.<br> <h4>FUS Feline Urological Syndrome - 2nd Chance Your browser indicates if you've visited this link</h4>.<br>
  <a href=http://119.9.89.24/log.txt>geelong cats football players</a>
  <a href=http://amarti.ru/blog/zhenskaya-verhnyaya-odezhda-bolshih-razmerov/#comment_8435>orange and white tabby cat for sale</a>
  <a href=http://bbs.xuedou.com/home.php?mod=space&uid=298121&do=profile>when do you neuter a male cat</a>
  <a href=http://dirtyboots.pl/recenzja-singla-the-shipyard-so-much-win/#comment-143851>free pet legal advice</a>
  <i>Why does my cat makes a weirdsound , not a meow? - Quora Your btowser idnicates if yo'uve visited thsi link</i>.<br> <h4>Vinegar As aCatRepellent Cuteness Your browser indicates if youy've visited this Your browser indicates if you've visited this link Product funriture trees flower beds shrubs garbage cans and ... More results.<br>
  KittensinaCage(1) Fandango Your browser indicates if you've visited this link KittensinaCagemvoie info - movie times, trailers, regiews, tickets, actors and more on Fandango. /kittensinacage_183750/movieoverview More results.<br> <h4>RemoveUrineSpots fromCarpet- Spot Removal Guide oYur browser indiactes if you've visited this link</h4>.<br>
  <a href=http://jarcenter.juno.weblife.me/wlwp3/?p=144#comment-86177>what does cat kneading maen</a>
  <a href=http://www.rijpelberg.info/pages/wijkvereniging-rijpelberg-wvr/abcd-groep-actief-rijpelberg/abcd-initiatieven-projecten/geschiedenis-van-rijpelberg/annexatieperikelen-1919-1968/1939-1942.php>why does my cat paw my face</a>
  <a href=http://lazienkiportal.pl/forum/member.php?action=profile&uid=50273>best cleaner for cat urine smell</a>
  Obsessivecompulsivedisorders-Cat- Vetbook Your browser indicates if you've visited this link Felinceompulsivebehafiors are based on natural behaviors that appear to be somehow frustrated by management practices and/or restrictive ejvironments. More results.<br> Yard Gard Ultrasonic Animal Repeller - The Home Depot Your browser idicates if you've visited this link Keep nuisance causinbg animals away with this Bird-X Yard Gard Ultrasonic Animal Repeller. ... there is a specific setting on the back of thedevicefor More reszults.<br>

  Publikavo EmilyUsara, 2017 lapkričio mėn. 26 d. 22:19 (prieš 7 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design