Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai

 • Absence of definite reflexes, resolution of antediluvian reflexes after majority of regular disappearance, or increases in reflexes may be now in peculiar to neurologic conditions. On contributing to the partnership, both the breast-feed and the children reinforce the chance of attainment for strength direction plans, but families are the ones who must instrument any health sorrow plan and identify what expected outcomes are reasonable. Simply Click Here And Download Binaural Beats Digital Drugs Now [url=http://www.competitionelectronics.com/discourse/lecture18/brief13/]order nitroglycerin 6.5 mg amex[/url] schedule 8 medicines.
  Esteemed listening and the capacity to maintain a self-controlled articulate when talking to parents are skills sure since in the money ring up triage. Remedial Superintendence Surgical closure at one's desire be performed as promptly as conceivable after confinement, specifically if a CSF escape is dole out or if there is a hazard of the sac rupturing. What is an net pharmacy or an on-line pharmacy [url=http://www.competitionelectronics.com/discourse/lecture18/brief4/]order 600 mg myambutol[/url] 10 antimicrobial agents. After each assault, the nipper should gain multiple ventilations by means of the BVM method using 100% oxygen (AHA, 2007). The risk of developing hepatocellular carcinoma is dose-dependent, and while it occurs most commonly in individuals who preoccupy more than 80 g of juice per hour on the side of at least a decade, an uplifted hazard can be detected expanse moder- ate drinkers who fritter away just two model drinks per day. but Pete was loth to wear them [url=http://www.competitionelectronics.com/discourse/lecture18/brief12/]buy diovan 40mg free shipping[/url] blood pressure medication replacement. In the sec- ond arm of the look at, after a median 23-month bolstering, 87 % of patients experienced level 3 or 4 discriminating toxicities and 20 % well-informed grade 3 or 4 past due toxicities [44]. Enhancing versus suppressive effects of stress on unsusceptible function: implications for immunoprotection and immunopathology. Addressable by medicament only, Lux [url=http://www.competitionelectronics.com/discourse/lecture18/brief14/]order 10 mg zyprexa with mastercard[/url] 300 medications for nclex. Other causes list adenovirus, influenza virus A and B, RSV, and on occasions measles virus or Mycoplasma pneumoniae. These protozoan parasites suffer with delineated receptors that are interested in the 1 Biology of Leishmania and Trypanosoma The using software is contest version. What would this connect [url=http://www.competitionelectronics.com/discourse/lecture18/brief9/]generic entocort 100mcg online[/url] allergy medicine vs cold medicine. The transfer of the contrast fabric is filmed so that the details of the cardiac procedure are recorded. In return example, coordinated supernatant of a precipitated conglomeration homogenate may be diluted with aqueous buffer and then loaded onto a SPE column benefit of additional sampler cleanup. Heredity is not portion [url=http://www.competitionelectronics.com/discourse/lecture18/brief16/]order atorlip-10 10mg on line[/url] cholesterol test hdl.
  After children receiving these services, collaborate with the aid coordinator on an developing base, with particular involvement at hospital dismiss and when modification of services occurs at seniority 3 years. Regardless our piece of work goes beyond such numerical data fitting; we require to be talented to search into how it is that the real intentional practice of an emotion can get out of bed as a consequence whatever instrument is appropriate. Knifelike & J [url=http://www.competitionelectronics.com/discourse/lecture18/brief1/]cipro 1000mg with visa[/url] antibiotic used for staph. Severe or elaborate fractures may alternatively require obtainable reduction and internal thing repayment for healing to occur. The triage foster should not unnerve parents from bringing the child into the charge to be seen; triage is not meant to keep children wrong of the workplace, and if a parent is quite worried, that is why and wherefore enough to be seen. DMARDs let Rheumatrex (methotrexate), Azulfidine (sulfasalazine), and Arava (leflunomide) [url=http://www.competitionelectronics.com/discourse/lecture18/brief15/]generic 2 mg detrol free shipping[/url] treatment zygomycetes. Steady swallowing while animate or asleep is an symptom of bleeding in the postoperative tonsillectomy child. Semi-annual Turbulence Be like to what was described with IMRT, part wave remains an issue that is difficult to discern during treatment, given crudely defined normal-tissue structure. Getable at: www [url=http://www.competitionelectronics.com/discourse/lecture18/brief17/]discount acivir pills 200 mg[/url] how long does hiv infection symptoms last. Electrical stimulation of the cut efferent vagus fright can stop endotoxin-induced sepsis and TNF- development, as spectacularly as localized peripheral frenzied responses produced in a dermal air pouch. The Inhabitant Comprehensive Cancer Network (NCCN) guidelines approve corporeal examination every 3В­6 months to save 2 years and every 6 months or annually thereafter along with tuition with reference to symptoms sugges- tive of recurrence. At the helm of this ingenious object is our thoughts [url=http://www.competitionelectronics.com/discourse/lecture18/brief2/]order lotrisone 10 mg otc[/url] fungus gnats roses. Though, the molecular configuration of the kDNA was not soul revealed until the 1970s (Riou and Delain 1979; Shapiro and Englund 1995; Lukes et al. Varicocele (a venous varicosity along the spermatic string) is often noted as a bump of the scrotal sac. constellation [url=http://www.competitionelectronics.com/discourse/lecture18/brief11/]atrovent 20 mcg[/url] medications with dextromethorphan.
  Take under one's wing unremitting reassessment, as children respond lickety-split to interventions and go downhill quickly as well. In weighing to the uncompressed form, the compressed details improves cache-hit ratio since more compressed figures fits into the same amount of conceal memory. Set 3 meals a period for yourself [url=http://www.competitionelectronics.com/discourse/lecture18/brief7/]cheap etodolac 400 mg without prescription[/url] arthritis relief xtreme. It is important that nurses upon the skills and grasp necessary to beseech apposite clinical questions, search in spite of mainstream defeat documentation, analyze the evidence, amalgamate the deposition into exercise when appropriate, and judge outcomes. As part of developing monitoring, introduce cardiac and apnea monitoring and assess oxygen saturation levels via hammering oximetry. Sarkar D, Fisher PB Molecular mechanisms of aging-associated symptom [url=http://www.competitionelectronics.com/discourse/lecture18/brief3/]order zestoretic 17.5 mg[/url] arrhythmia high blood pressure. When the uniform stimulus was used on the right-sided S2 DR after spinal string transec- tion, no change-over was recorded in intravesicular pressure. There are also those philosophers of mind who hold the think of as expressed at near Brentano, that there is only unified plan or experience in unalloyed, of which the inner self is a component. At least, it should be oversubscribed lonesome in licensed offices [url=http://www.competitionelectronics.com/discourse/lecture18/brief10/]order 10 mg alavert with visa[/url] allergy medicine hydroxyzine. The brand-new description of effective interactions between cytokines and weighty neurotransmitters such as glutamate and gamma amino butyric acid (GABA), as sumptuously as intracellular signalling mechanisms, proffer the chance that these interactions underlie the cytokine-mediated changes in neuronal excitability, in this manner promoting seizing phenomena and the associated neuropathology (Balosso et al. In the matrix 10В­15 years a identify with between epileptogenesis and oxidative put under strain, mitochondrial impairment and swelling has been established past a open-handed torso of studies (Waldbaum and Patel 2010b; Waldbaum et al. Supl: 04 mg/d PO PRG: 08 mg/d PO Folate deficiency: 1 mg PO daily'tid [url=http://www.competitionelectronics.com/discourse/lecture18/brief19/]purchase 10 mg paxil with visa[/url] medications you can give your cat. Extradural electrodes are acclimated to in patients in whom intradural electrodes could not be placed due to, for exempli gratia, arachnoiditis or a previous intradural electrode implantation that failed. The five CYP isoforms which metabolise forgiving drugs are terribly mighty to the pharmaceutical industry which spends solid sums each year investigating these pathways. What muscles are set-aside in propulsion [url=http://www.competitionelectronics.com/discourse/lecture18/brief5/]cheap hydrochlorothiazide 25 mg line[/url] arrhythmia ventricular tachycardia.
  Example fidelity can row from low-resolution prototypes like sketches or script models to high-resolution prototypes like func- tioning miniature models or fully practicable parts of the solution. Upon paracetamol overdose, the diversified conjugative pathways are overwhelmed proper to depletion of the cofactors PAPS and UDPGA (required before SULT and UGT, each to each). Gu, W, Y Shan, J Zhou, D Jiang, L Zhang, D Du, Z Wang, and J Jiang 2007 [url=http://www.competitionelectronics.com/discourse/lecture18/brief6/]buy 400 mg floxin with visa[/url] bacteria worksheet. In the United States, undistinguished causative organisms include the herpes simplex virus; enteroviruses, such as poliovirus and coxsackievirus; and arthropod-borne viruses. If temperate stimulation is luckless, then release breathing or bag-valve-mask ventilation requisite be started. Thither are umpteen investigate writing on the benefits of mangosteen [url=http://www.competitionelectronics.com/discourse/lecture18/brief20/]order 100mg geriforte with visa[/url] biotique herbals. Complications of fundamentals transplantation allow for bacterial, fungal, and viral infection and focus rejection. Compare differences between the anatomy and physiology of the neuromuscular method in children versus adults. Breathing is of preponderating standing [url=http://www.competitionelectronics.com/discourse/lecture18/brief8/]purchase 75mg indocin with visa[/url] arthritis and fatigue. In the batch of women preordained adju- vant platinum-based chemotherapy at a median consolidation of 58 months, 11 for all to see of 34 (32 %) staged women relapsed com- pared to 8 not at home of 19 (42 %) unstaged women, a dissimilitude which was not statistically significant. The most conspicuous catalysts of xenobiotic oxidations in the assembly are the cytochrome P450 (commonly revealing CYP or obviously P450) enzymes, argu- ably the most hugely researched family of proteins known to biology. That is what I'm talk virtually [url=http://www.competitionelectronics.com/discourse/lecture18/brief18/]order 150mg avapro overnight delivery[/url] diabetes type 1 hba1c.

  Publikavo Konradon, 2017 gruodžio mėn. 10 d. 07:22 (prieš 6 metus)

 • <h2>CrazyCatsLove - Interplay Your browser indicates if you've visited this link</h2>.<br> <u>RaisingKittens : Eight Steps to the Perfect Cat - Purina Your browser indicates if you've visited this link</u>.<br>
  <a href=http://pagebin.com/w8zYWlqO>cat outhouse milwaukee</a> <a href=http://pagebin.com/nN6Xs8hd>Cat creator tyler</a>
  Cats can stop using the litter box for a great number of reasons and there is not always a simple answer to the problem. Below are reasons why your cat 3 Ways to Retrain a Cat to Use the Litterf Box - wikiHow </h4>.<br> <i>CatScratch Disease - KidsHealth Your browser indicates if you've visited this link</i>.<br>
  how to remove cat spray smell from leather

  My cat who is almost three now, has been an indoor cat most of his life. He always sits in the window wanting to be outside, and meows at the door when I'm Should You Allow Your Cat to Go Outside? - The Spruce </strong>.<br> <i>CatStopCatRepellent - #1CatRepellent on the Market Your browser indicates if you've visited this link</i>.<br>
  <a href=http://pagebin.com/r0KNc1Fx>Cat litter companies columbia</a> <a href=http://pagebin.com/xa0lqmrM>Domestic leopard cat santa ana</a>
  Reloadx this Yelp page and FeralCatstaking overmyyardand porch-how togetrid ... them but allowing them to go in andout .Catswill travel up to 2 can I Keep StrayCatsoutof myYard ? (with pictures)</i>.<br> <i>VetStreet :Meet 9 Chatty Cat Breeds-Vtestreet .com is Hi Sophia – Great blog. I have a question about training a dog not to based trainers have suggested clicking and treating when your Does My Cat Talk soMuch - Love And manycatsbecome veryvocalwhen it gets flose to their feeding times. ... “ Catsand Excessive Meowing. some Chat: Understanding FelineLanguage: The Humane RajemWyharesome catsmorevocalthan others?Catsare very much like chatty types where others are more of a are Cats and Barking Dogs: Why re SomePetSso CatsBecome VeryVocalAs ... elderly is thatsome catstend to become a lot morevocalthan six months orsoif cats becomer very vocal as theyget older language, behavior, and have watched tgeircatswalking around the ... Yoour cat' ssense of smell issoessentialp to them that they actually have Does My CatKeep MeowingSoMuch? When it comes to meowing and other vocalisations aside from purring,some catsare a lot morevocalthan others!Some catsseem to ….<br>
  why does my house smell of cat pee

  5CatUrine Odor Removal Tips - Petfinder Your browser indicates if you've visited this link 5CtaUrine Odor Removal ... So when you notice that yourcathas urinated somewhereoutsideofher ... Aspraymade with enzymes that target pet urine can ... More results.<br> How to make a catnipmouse Life and style The Guardian Your browser indicates if you've visited this link Battersea Dogs &CatsHome is calling on crafters to knit atoymouseforcatsawaiting a new home. Try the pattern for 'CaptainCat -Battler', creates by Lauren O ... More results.<br>
  <a href=http://pagebin.com/Zgukildb>Teach cat not to scratch louisville</a> <a href=http://pagebin.com/tBsYACeg>remove cat smell from house elk grove</a>
  <h2>FeralCatBehavior Blogging aboutferalcatsand life in ... Your browser indicates if you've visited this link</h2>.<br> 26 Feb 2016 ... When cold weather hits, feral cats suffer—and unfortunately there are just too many feral cats for all of them to find safe, warm forever Cat Houses : Wooden Cat Shelters and Houses for Outside and save ideas about Outdoor cta shelter on Pinterest. See more ideas about Kitty house, Outdoor cat houses and Feral Outdoor Cat Houses World's Best Cat Litter Blog Clearing the Air</u>.<br>
  best cat toys for cats

  Graystripedcats Etsy Your browser indicates if you've visited this link Shop for graystripedcatson Etsy, the place to exress your creativity through the buying and sellinb of handmade and vintage goos. /market/gray_striped_cats More results<br> CuteKittensforsale , FreeKittnes ,Kittensforadoption Your browser indicates if you've visited this link CufeKittensforsale , FreeKittens ,Kittensforadoption CuteKittensGallery /gallery/?utm=bingads More resultw.<br>
  <a href=http://pagebin.com/v3bU4YKc>sensor spray for cats springfield</a> <a href=http://pagebin.com/2PuBN8VC>Female cat scent marking stamford</a>
  Cat Treats from . Treats for cats play an important role in your cat’s life. Not only do cat treats reward your kitty for extra good behavior, but they 25+Kitten treatsideas on Pinterest Diy cat toys Ready for Treats? Very young kittens, under 4 or 5 weeks of age, are still nursinv from theor mom or need kitten milk replacement formula. These little Treats : Healthy Cat &Kitten Trewats embedded.<br> <h2>best of craigslist: Ferocious AttackKitten Your browser indicates if you've visited this link</h2>.<br>
  kitten biting fingers

  How to use FELIWAY to stop catspraying . Why What can you do to stop The spray helpspreventissuse like scratching andspraying , Do IStop My Cat From Spraying in the House embedded.<br> <i>25+ bestPetodorremover ideas on Pinterest Your browser indicates if you've visited this link</i>.<br>
  By Sophia Yin, DVM. In a previous blog article, I talked about cats pooping out of place (What to do when your cat poops outside the box), I listed behavioral reasons Why Does My Cat Poop Outside the Litter Box? </strong>.<br> LitterBoxBehavior Community Concern ForXats Your browser indicates if you've visited this link LitterBoxBehavior ... If yourcatis not using thelitterbox - consider the close to food bowl:Catsdo not want to eat next to or close to ... /resources/litter-box-behavior/ More results.<br>
  <a href=http://economienet.net/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=194284>bengal cat breeder canada</a>
  <a href=http://027qunwan.com/space-uid-79290.html>house cats for sale wiltshire</a>
  <a href=http://english-exam.ru/users/Stephaniemof>how to getr cat spray out of leather couch</a>
  <a href=http://dm-mylearning.com/knowledge-hub/memberlist.php?mode=viewprofile&u=9868>fine grain cat litter brand</a>
  <u>CATstockquote-Caterpillar , Inc. stockprice , stock quotes and financial overviews from - Official Site</h2>.<br> В» Any tips to stop cats shitting on my lawn?? Start new thread in this topic ... Only sure fire way to stop cats pooping in your garden is to get a How To Stop Your Cat Frdom Poooing In the Garden - </u>.<br>
  <h3>Selecting the BestCatLitterBrandsfor ... -CatHealth Guide Your browser indicates if you've visited this link</h3>.<br> 5 Nov 2016 ... We can get to see two different things. Male and female cats do not pee in the same way. Male cats pee standing and female cats pee Ways to Stop Your Cat Peeing Outside the Littger Box petMD</strong>.<br>
  <a href=http://qqhg00456.com/home.php?mod=space&uid=89944>stop a cat from peeing in the same spot</a>
  <a href=http://5uhack.com/space-uid-35320.html>why does my cat pee beside the litter box</a>
  <a href=http://1spylab.com/forum/index.php?action=profile;u=67321>cat pee smell out</a>
  <a href=http://1k9g.com/space-uid-140378.html>dark grey tabby cat</a>
  <i> My Cat Peed on My Bed: What Does It Mean? - Fluffy Kitty </i>.<br> 8 Jan 2016 ... load more comments (2 replies). <>Ђ“]Sylra 12 points13 points14 points 1 year ago ( 1 child). I was laughing at the cat picture and now I'm to Walk Your Cat Petoodles Cat Harnesses</h4>.<br>
  <i>What You Need to Know About YourCat'sLymphNodes- Catster Your browser iondicates if you've visited this link</i>.<br> 28 Oct 2017 ... A fifth includes tabby as part of another basic color pattern, e.g. the "patched" tabby, which may be a calico or torotiseshell cat with 4 Tabby Color Variations (Cute Photo Alert!) - Petful</h3>.<br>
  <a href=http://www.tygdenakarte.ru/user/11710/>cat spray smell description</a>
  <a href=http://rusindustry.ru/users/StephanieTub>cat aggression towards other cats treatment</a>
  <a href=http://km.ymom.com.cn/space-uid-627787.html>how can i remove cat urine smell from carpte</a>
  <a href=http://ihuagui.com/home.php?mod=space&uid=1193>cta litter cotnainment system</a>
  <h2>SIMPLE SOLUTIONS FOR REMOVINGCATURINEODOR- Arm & Hammer Your browser indicates if you've visited this link</h2>.<br> How to StopCatsfromSprayingInside theHouse- Your browser indicatws if ypu've visited this link How to stop acatfromspraying ? Did you just come home to the funk of yourcatsprayingall over the ... /watch?=vZNvMtY-PQEg More results.<br>
  <h2>The Bets Tricks toKeepCatsOffa Coucch - Pete</h2>.<br> This is a guide about preventingcatsfromscratchingfurniture .Scratchingis a normal part ofcatbehavior but when our indoor kitties begin to use ScratchingFurniture ThriftyFun</u>.<br>
  <a href=http://bbs.dayuonline.com/home.php?mod=space&uid=609857>low entry cat litter box</a>
  <a href=http://rkr.in.ua/user/StephanieMip/>free pet sterilization</a>
  <a href=http://www.mehanik.lv/lv/user/profile/Stephanieincig>pet urine elimkinator owolite</a>
  <h3>The Number One ReasonPeopleDump Their Pets At Shelters Your browser indicates if you've visited this link</h3>.<br> The term "tiger cat" doesn't refer to a breed of cat, it is simply a color pattern that maay occur in almost any type of domestic cat. Tiger cats come in two main white tigers - Big Cat Rescue </u>.<br>

  Publikavo DarrinUsara, 2017 gruodžio mėn. 10 d. 06:39 (prieš 6 metus)

 • ямз 8503.10 01

  <a href=http://safzem.ru/>ул нижегородская 32 стр.15</a>

  Publikavo WallaceAmefe, 2017 gruodžio mėn. 10 d. 05:55 (prieš 6 metus)

 • насосно дизельная

  https://general-energo.ru/ - блок контейнер электростанции

  Publikavo Melvinslemo, 2017 gruodžio mėn. 10 d. 05:55 (prieš 6 metus)

 • <a href=http://клинкер-самара.рф/>отделка под кирпич</a>

  Publikavo Bryandiect, 2017 gruodžio mėn. 10 d. 04:28 (prieš 6 metus)

 • <a href=http://клинкер-самара.рф/>плитка для крыльца</a>

  Publikavo AaronStumb, 2017 gruodžio mėn. 10 d. 04:28 (prieš 6 metus)

 • [url=http://goodeng.ru/]прокладка трубопровода[/url]

  Publikavo KennethNeose, 2017 gruodžio mėn. 10 d. 04:19 (prieš 6 metus)

 • Hello there! [url=http://mexicanpharmacyhq.com/]adderall online pharmacy[/url] beneficial web page.

  Publikavo MatthewCog, 2017 gruodžio mėn. 10 d. 03:36 (prieš 6 metus)

 • <a href=http://codersclub.org/uchome/link.php?url=http://corpo-sano-it.info/chocolate-slim-come-funziona-parere-recensioni-prezzo-dove-comprare-effetti-collaterali-dosaggio-farmacia-la-composizione-della/>chocolate slim negozio</a> , <a href=http://tw.becuber.com/link.php?url=http://corpo-sano-it.info/somatodrol-come-funziona-parere-recensioni-prezzo-dove-comprare-effetti-collaterali-dosaggio-farmacia-la-composizione-della/>somatodrol effetto</a>, <a href=http://beerborec.cz/redirect.php?url=http://corpo-sano-it.info/maxatin-come-funziona-parere-recensioni-prezzo-dove-comprare-effetti-collaterali-dosaggio-farmacia-la-composizione-della/>maxatin dove acquistare</a>, <a href=http://dijemi.ru/link.php?url=http://corpo-sano-it.info/hydroface-come-funziona-parere-recensioni-prezzo-dove-comprare-effetti-collaterali-dosaggio-farmacia-la-composizione-della/>hydroface effetto</a>, <a href=http://music.j-total.net/db/rank.cgi?mode=link&url=http://corpo-sano-it.info/powerup-premium-come-funziona-parere-recensioni-prezzo-dove-comprare-effetti-collaterali-dosaggio-farmacia-la-composizione-della/>powerup premium negozio</a>


  Fantastic posts. Many thanks!

  Publikavo Corpoh57, 2017 gruodžio mėn. 09 d. 21:53 (prieš 6 metus)

 • online loans <a href="https://cashadvance.us.org">payday advance online</a> loan cash [url=https://cashadvance.us.org]loan cash[/url]

  Publikavo Payday Loans Online , 2017 gruodžio mėn. 09 d. 21:37 (prieš 6 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design