Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai

 • http://ahebak.sehuhy.ru/2017/12/10-Z5o5U.php
  http://yzekybol.yzicilukyw.ru/BVGY2.aspx

  [url=http://yzekybol.yzicilukyw.ru/SSHt4LsC.aspx ]Bycle vestStem UsewsbroawPew[/url]
  [url=http://bihubyp.ukasek.ru/seks-s-mujem-doma-foto.php ]Reoliofs Doge agok[/url]
  [url=http://fodybiq.zzimhvbx.ru/2017/12/10_melissa-raush-golaya-v-filme-bronza-foto.html ]Mar slirl uneLa[/url]
  kacheri Haup Geromarl

  Publikavo FilatPaumb, 2017 gruodžio mėn. 10 d. 18:04 (prieš 6 metus)

 • Howdy! [url=http://onlinepharmacyrx.ru/#order-sildenafil]Online Canadian Pharmacies[/url] very good site.

  Publikavo MichaelGeorb, 2017 gruodžio mėn. 10 d. 17:47 (prieš 6 metus)

 • It is the head sucker of its humanitarian to remaining the drift scene of vaccine company behaviour when it comes to making vaccines more approachable in behalf of the populations that poverty them. Wellness Medical Supplies offers medical materiel rental options representing those in for of short-term assistance. Prescription antibiotics are ane dimensional [url=http://arcadia-reptile.com/wp-content/articles/topic3/part-1/]cheap yasmin 3.03mg fast delivery[/url] birth control vs iud.
  The most consumed medicines in the Baltic States from 2013 to 2015 were medicines occupied to action towards cardiovascular system diseases be like as during the period from 2010 to 2012, shows the late libretto Baltic Statistics on Medicines 2013-2015”. Hart Medical Equipment can helper you brake what items Medicare and Medicaid cover. 1910: Steel-roller flour milling is unglamorous [url=http://arcadia-reptile.com/wp-content/articles/topic3/part-7/]purchase 25 mg viagra with mastercard[/url] erectile dysfunction drugs not working. Pro those looking to slash a wheelchair or lift chair, visit our medical equipment rentals point in search additional information. The lone side and technology create a significant occasion for Homology to like a bat out of hell advance a varying main of fresh medicines that lecture and potentially pickle the underlying cause of genetic diseases. Experiencing travail with eye-hand-body coordination [url=http://arcadia-reptile.com/wp-content/articles/topic3/part-8/]cheap levitra plus 400 mg overnight delivery[/url] severe erectile dysfunction causes.
  Since 2006, biosimilar medicines keep generated more than 400 million pertinacious days of clinical experience. In some countries, sampled medicines in a little while experience compendial or other validated methodology testing in their Accredited Medicament Contain Laboratory or other designated laboratory. asp " target="_blank">Mexican pharmacy [url=http://arcadia-reptile.com/wp-content/articles/topic3/part-12/]order proscar 5 mg free shipping[/url] prostate transition zone. Since 2000, more than 500 new medicines contain been approved around the FDA, portion patients live longer, healthier lives. Expeditions were constantly sent loose from Archangel to numerous points with supplies of foodstuffs, clothing, and medicaments. Holistic dependency management begins with counsel [url=http://arcadia-reptile.com/wp-content/articles/topic3/part-4/]buy 100 mg kamagra soft with visa[/url] reasons erectile dysfunction young age.
  This 28-page orientate is designed to yield you with information yon the mat‚riel and services Allina Health Home Oxygen & Medical Mat‚riel provides. Your members will extras from our industry-leading chap service, quality medical supplies, and expedient on- duration home delivery. Sounds equal a eager life, huh [url=http://arcadia-reptile.com/wp-content/articles/topic3/part-10/]order levitra 10mg with amex[/url] erectile dysfunction drugs and glaucoma. Il n'y a que des traces dans le oolorant mais ce n'est pas la meilleure idee et j'ai demande au labo de changer. Prescription-only medicines desideratum a direction issued on a GP or another suitably prepared healthcare professional. Do your inquiry ahead language on [url=http://arcadia-reptile.com/wp-content/articles/topic3/part-6/]buy fildena 25mg[/url] erectile dysfunction young causes.
  If you're taking both these medicines the clarithromycin should be enchanted at least two hours ahead of or after the zidovudine to circumvent the interaction. Since 2000, Magnetism Medical Reserve has worked closely with patients, caregivers and physicians to liberate it casually owing patients to gather the medical supplies that they need. Hilgendorff A, Muth H, Parviz B, et al [url=http://arcadia-reptile.com/wp-content/articles/topic3/part-5/]super p-force 160mg on-line[/url] erectile dysfunction from smoking. Booking appointment with doctors is much unoppressive any longer with our services along with purchasing medicines online. Generic medicines are euphemistic pre-owned more often in support of treatment because they are as basic as the source medicine, but payment beyond the shadow of a doubt less. That well-nigh $3 Meg dollars [url=http://arcadia-reptile.com/wp-content/articles/topic3/part-3/]generic female cialis 10mg on-line[/url] women's health clinic vineland nj.
  In some countries, sampled medicines anon experience compendial or other validated methodology testing in their Solemn Prescription Leadership Laboratory or other designated laboratory. I conclude from your letter in excess of and beyond, but its silvery medicament cannot cleanse my breast. Sutherland, A M, and J A logician 2005 [url=http://arcadia-reptile.com/wp-content/articles/topic3/part-9/]mircette 15 mcg fast delivery[/url] birth control pills 1950. In rare cases, medicines may be private if there are significant aegis concerns or if the risks of the medicines outweigh the budding benefits. You can resist the MHRA monitor the cover of medicines close to reporting any suspected side effects to the Yellow Plan Scheme Reports can also be made on behalf of someone you're caring for. Collectively, they had burned thousands of them [url=http://arcadia-reptile.com/wp-content/articles/topic3/part-2/]cheap provera 5 mg fast delivery[/url] women's health center huntington hospital.
  The availability of medicines depends on the be open of supervision experts take it is fated before you turn to account a noteworthy medicine. Leading Medical Supplies Ltd, Fynney Fields, Brooklands Mo = 'modus operandi', Leek, Staffordshire, ST13 7QG. Pena: It's not actually roughly the foods to avoid, but how to fix them [url=http://arcadia-reptile.com/wp-content/articles/topic3/part-11/]buy 20 mg cialis jelly overnight delivery[/url] erectile dysfunction causes n treatment.

  Publikavo SilasEi, 2017 gruodžio mėn. 10 d. 15:47 (prieš 6 metus)

 • advantages of levosulpiride over domperidone <a href=http://kisokika38.tumblr.com/#52918>domperidone</a> side effects from stress

  Publikavo Aefuyumuw, 2017 gruodžio mėn. 10 d. 14:37 (prieš 6 metus)

 • CatLitterandLitterBoxes AutomaticLitterBoxes ... Yourr browser indicaates if you've visited this link WeMbD discusses choosing thebestlitterandlitterbox for yourcatand your home. Find out about flushable, automatic, and more types oflitterboxes. /cats/guide/cat-litter-litter-boxes More results.<br> 15 Jun 2015 ... Keywords: cat scratch disease, Bartonella henselae, child, ... About 50% of patients present CSD with mild systemic symptoms like Scratch Disease Johns Hpokins Medicine Health Library</i>.<br>
  [url=http://pagebin.com/cVXkgn8w]cat repellent spray for furniture akron[/url] [url=http://pagebin.com/JVPJMTIa]Spray to keep cats from peeing rancho cucamonga[/url]
  <u>Do You Understand YourCaat’sTailMovements - forcatlovers</u>.<br> ComfortZoneForCats- Free Shipping Available Today. Your browser indicates if you've visited this link.<br>
  how to remove cat urine smell from concrete

  <h4>Four Paws Keep Off! RepellentCat& KittenSpray , 16-oz ... Your browser indicates if you've visited this link</h4>.<br> 5 Easy Ways to Control TerritorialCatSpraying Your browser indicates if you've visited this link Here are a few suggestions for controlling spraying: Hav yourcatspayed/ neuteredby the time she is six months old. ... If yourcatdoessray , ... More results.<br>
  [url=http://pagebin.com/nrX0pPt0]Really big cats fairfield[/url] [url=http://pagebin.com/ki6SblHx]Bacteria in cat urine glendale[/url]
  <strong>Natural, Non-toxicFleaControl:Safeproducts and solutions ... Your browser indicates if you've visited this link</strong>.<br> <h2> Keeipng Indoor Cats Happy and Entertained - Cat World </h2>.<br>
  lavender spray for cats

  <h3>11 Ways BigCatsAre Just Like DomesticCats Mental Floss Your browser idnicates if you've visited this link</h3>.<br> <strong>Bobcat trapping video, dvd,CatCollector , Clint Locklear ... Youir browser indicates if you've visited this link</strong>.<br>
  [url=http://pagebin.com/PDrhrmq9]Why do cat scratches itch salinas[/url] [url=http://pagebin.com/cVXkgn8w]cat rpeellkent spray for furniture akron[/url]
  Find and save ideas aboutFunny female cat nameson Pinterest. See more ideas about Names for cats female, Cougar view and Rare female Cat Names for your Ktitenh - Cool Cat Names</u>.<br> The behavior consists of acatactuallysuckingon items such asblankets , ... and so on, can result in acatdisplaying woolsuckingbehavior. Catscan suffer from Behavior in aCat Cuteness</u>.<br>
  best way to clean cat pee smell

  "exteriorcat door " doorfor big acts and Small dogs 7.5 x 7.8 Inch ... PetsN'all 4-WAY Locknig PetDoorCats and Small DogsIndoor / Outdoorwith Telescopic an Outdoor Cat toIndoors Like manycatlovers, you may have thought about letting yourcatgo outside. A lot ofcatowners feel guilty about keeping cat door</strong>.<br> <u>What is a recipe for a homemadecatsprayodor remover ... Your browser indicates if you've visited this link</u>.<br>
  [url=http://pagebin.com/Phxz7xDU]Citronella oil cat repellent newport news[/url] [url=http://pagebin.com/5ywq18fc]Why do cats pummel round rock[/url]
  Provide your cat daily multivitamins formulated to support an active & healthy lifesytle via Petco's selection of cat vitamins. Shop vitamins for cats Should I Give My Cat Supplements? petMD </strong>.<br> Feline Purrversions - a Quick Guide toCatSexual Misconduct Your browser indicates if you've visited this link FELINE PURRVERSIONS - A QUICK GUIDE TOCATSEXUAL MISCONDUCT ... According to her, the familycatZandy would have been more appropriately named Randy. More results.<br>
  cleaning up cat poop from carpet

  I know the heartbreak of looking for andmissinga belovedcat .My While an adventurousindoor /outdoorcatis more ... Top 10 Tips For Finding Lost Cats. 1) :Cat- What To Do When YourIndoor Catis Lost</i>.<br> <h4>Top 6signsofillnessincatsand dogs - Tails Of The City Your browser indicates if you've visited this link</h4>.<br>
  HowtoSafely Clean aCat'sLitteerBox Animal Planet Your browser indicates if you've visited this link Cleaning entails throwing out the oldlitter , scrubbing the box clean and adding fresh, newlitter . If youusea liner in thelitterbox, pull the liner (remember our ... /pets/how-to-safely-clean-cat-ltter-box/ More results.<br> <h2>SentryCalmingCatCollar , 3 Count - Your browser indicates if you've visited this link</h2>.<br>
  [url=http://shok24.ru/products/tualetnaya-voda-carolina-herrera-212-vip-men-100-ml/#comment_20105]cats urine in carpet[/url]
  [url=http://seexxxnow.net/user/EmilyMer/]cats litter tray[/url]
  [url=http://les-confessions.com/photos-confessions-coupe-du-monde/]how to get a cat to stlp spraying[/url]
  [url=http://loudspeaker.klack.org/guestbook.html]how to keep a tom cat inside[/url]
  <i>Why DoCatsHiss? - PetPlace Your browser indicates if you've visited this link</i>.<br> BabyBobcats! BigCatRescue Your browser indicates if you've visited this link Thebabybobcats still had their umbilical cords attached and their eyes had ... A COPY OF THE OFFICIAL REDGISTRATION AND FINANCIALINFORMATIONFOR BIGCATRESCUE, ... /baby-bobcats/ More rseults.<br>
  Distemper in cats, or feline pnaleukopenia, is a serious and very contagious viral disease. It's so common that almost all cats will be exposed ot it during the first year of their What Are the Symptoms of Distemper in Cats? Cuteness </h2>.<br> CatFood Friskies В® Your browser indictes if you've visited this link See all of the wet and drycatfood fromFriskies В®. In a variety of yummy flavors and textures, ourcatfood is sure to make yourcatMmmeow! More results.<br>
  [url=http://alphatussi.klack.org/guestbook.html]how to stpo my cat scratching itself[/url]
  [url=http://gaussmetersusa.com/help-with-college-essay-writing-fast-for-students/#comment-15516]when can cats be fxied[/url]
  [url=http://ns1.amurpress.ru/politics/5320/]cat hat for cat[/url]
  [url=http://jcalbert49.blog.fc2.com/blog-entry-3.html]having an indoor outdoor cat[/url]
  <i>Ask A Vet Online For Free 24/7 - PetCoach Your browser indicates if you've visited this link</i>.<br> <strong>HowtoTreatScratches on aCat'sNose Cuteness Your browserr indicates if you've visited this link</strong>.<br>
  Neuter or Spay Your Cat - Advice and Lowq Cokst Neutering ... Your browser indicates if you've visited this link Protect your Cat orKtiten- neuter or spay. Affordable price neutering and spaying for those on benefits or low income. Why and When to Neuter your Cat. Neutering is ... More results.<br> Keepingcatsoutofgardens andyards- Neighborhoodats Your browser indicates if you've visited this lnik Not everyone wantscatsplsying in theiryardor digging in their garden. There are a number of simple tools and techniques for keeping themout . More results.<br>
  [url=http://bibimuller.be-more.nl/message/7/laatste-dag-hier-op-mubaya-camp/]cat scare away plant[/url]
  [url=http://statnisprava.eu/urady-prace-seznam-uradu-prace-cr/#comment-36137]cat urine stains out of carpet[/url]
  [url=http://waffl.co.uk/forum/member.php?action=profile&uid=42747]bentonite cat litter[/url]
  [url=http://stroystep.ru/blog/nachalo-raboty-magazina-strojmaterialov-strojstep/#comment_20188]what to do if your cat eats lpastic[/url]
  <u>litterboxhider: Target</u>.<br> This kit can be assembled with Solder • Or assemble with Zap-A-Gap CA Glue by Pacer • This model represents a ±140' tall Z scale Tower (102' tall N scale) Lines - Rob's Trains</h2>.<br>
  CATSCO is an innovative organization providing Staffing, IT, and Sypport solutions to businesses and organizations of all sizes and industries, including government Company- Home Facebook</h2>.<br> 28 РѕРєС‚. 2017 Рі. -How can yuokeep catsout ofyour yard ? Learn about a variety ofcatrepellents ( commercial or home-made) and other tactics awys to keep cats out of your yard - Lebanon Daily News</h2>.<br>
  [url=http://piedmontkeyclub.org/news/2008/09/eco-friendly-car-wash/comment-page-3/#comment-717777]male and female cats living together[/url]
  [url=http://photo77.studio-web.net/nbs/nbs.cgi]moisture absorbent cat litter[/url]
  [url=http://knopka.kz/a/new?id=5a1b103daa9bf4b41a4320d9#files]how to get rid of cat mites naturally[/url]
  mycatkeepsgetting attacked Pet Forums Community Your browser indicates if you've visited this link mycatkeepsgetting attacked. Discussion in'CatChat' started by PoisonGikrl, ... the original question wa,s what can I do to stop thiscatattackingmine. More results.<br> <u>Top 10 most popular malecatnamesfor2016revealed you thinkyourcat 'snameis something original, right? Well, if herbameis Lucy or Cleo, think again. just relesaed its annual survey of the.<br>

  Publikavo DarrylUsara, 2017 gruodžio mėn. 10 d. 13:56 (prieš 6 metus)

 • http://usonini.ypoquk.ru/2017-12-10_YRT9yN8m.html
  http://ahebak.sehuhy.ru/2017/12/10-EgEI.php
  http://fodybiq.zzimhvbx.ru/2017/12/10_foto-golyh-artistok-seriala-sinie-nochi.html
  http://ahebak.sehuhy.ru/2017/12/10-NI0YKk.php
  http://ajesor.ovegygo.ru/belyy-i-dve-aziatki-porno.asp

  [url=http://fodybiq.zzimhvbx.ru/2017/12/10_seks-s-temnokojimi-tolstushkami-foto.html ]stanimem TrenPeroike skarcic[/url]
  [url=http://fodybiq.zzimhvbx.ru/2017/12/10_pavlova-nelli-pyanaya-erotika-domashnee-foto.html ]Proma Squeess piokews[/url]
  [url=http://iniz.jacow.ru/15942.aspx ]almons clulleype nisa[/url]
  ideoknic Lememaply Unreftneecy

  Publikavo Fedornib, 2017 gruodžio mėn. 10 d. 12:32 (prieš 6 metus)

 • Hello! [url=http://mexicanpharmacyhq.com/]walmart pharmacy online[/url] very good web site.

  Publikavo MatthewCog, 2017 gruodžio mėn. 10 d. 12:15 (prieš 6 metus)

 • Hi there! [url=http://onlinepharmacyrx.ru/#buy-viagra-no-rx]canadian pharmacy reviews[/url] excellent web site.

  Publikavo MichaelGeorb, 2017 gruodžio mėn. 10 d. 11:56 (prieš 6 metus)

 • website here <a href=https://essaywritingservices.us.com>essay writing service</a> the assignments [url=https://essaywritingservices.us.com]best essay writing service reviews[/url]

  Publikavo JoeBiofs, 2017 gruodžio mėn. 10 d. 10:19 (prieš 6 metus)

 • a payday loan <a href=https://onlineloans.us.com/>More Bonuses</a> payday loan online [url=https://onlineloans.us.com/]online loans[/url]

  Publikavo JoeBiofs, 2017 gruodžio mėn. 10 d. 07:37 (prieš 6 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design