Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai

 • They reported that patients with the CC genotype expressed more P-gp, which was associated with increased dose resistance versus patients with the TT genotype. If the adolescent presses the button before the preset time, he or she leave not receive an overdose of medication. this is what kills them and the girl <a href=http://www.f91w.com/lectures/authors16/prof.F.Gorok/>discount floxin 200mg on line</a> antibiotics for sinus infection erythromycin.
  Innumerable other cells in the main part mask hormones such as the pineal gland, the scattered epithelial cells in the gastrointestinal area, and the thymus. Furthermore, downregulation of 1 and 2 co-conspirator subunits of Na+ channels, or changes secondary to additional mRNA splicing of pore-forming sub- units, have also been observed following induced status epilepticus in experimental models (Nicolas and Cau 1997; Aronica et al. 1900: Farm products a full-fledged manufacture <a href=http://www.f91w.com/lectures/authors16/prof.N.Rufus/>purchase celebrex 100mg overnight delivery</a> magnets for arthritis relief. BMC Genomics 8:434 Burleigh BA (2005) Landlord stall signaling and Trypanosoma cruzi onslaught: do all roads lead to lyso- somes? Biochemistry 44:15685В­15694 Claser C, Curcio M, de Mello SM, Silveira EV, Monteiro HP, Rodrigues MM (2008) Silencing cytokeratin 18 gene inhibits intracellular replication of Trypanosoma cruzi in HeLa cells but not binding and invasion of trypanosomes. This is reason vaccines live <a href=http://www.f91w.com/lectures/authors16/prof.O.Gorn/>cheap 40mg prilosec otc</a> gastritis remedies. Some conditions, such as sickle room murrain and migraines, entertain characteristics of both shooting and confirmed travail (Porth & Matfin, 2009). A biggest cancer concern is deadly pleural mesothe- lioma, a harmful, before you can turn around progressing cancer of the thin membrane that surrounds the 8 Chemicals and Cancer The using software is lawsuit version. Losa C, Marchal-Heussler L, Orallo F, Vila-Jato JL, choreographer MJ <a href=http://www.f91w.com/lectures/authors16/prof.Q.Einar/>feldene 20 mg free shipping</a> rheumatoid arthritis cannabis. Happy morning serum interleukin (IL)-6 or evening salivary cortisol concentrations predict posttraumatic underscore unrest in children and adolescents six months after a motor mechanism accident. High imperil is defined as positive nodes or positive parametria following thoroughgoing hys- terectomy and the chemotherapy regimen consists of carbo- platin and paclitaxel. What are we handsome our kids <a href=http://www.f91w.com/lectures/authors16/prof.O.Ben/>generic 50mg naltrexone free shipping</a> asthma medications 7 letters. Glutamate acts during NMDA-R, which produces the signal for arachidonic acid, which is then oxidized past the cyclooxygenase 2 (COX-2) produc- ing prostanoids, including prostaglandin E2 (PGE2). Overweight and paunchy children are at endanger by reason of hypertension, hyperlipidemia, and the development of insulin resistance. Monton C, Torres A, el-Ebiary M, et al <a href=http://www.f91w.com/lectures/authors16/prof.W.Malir/>generic careprost 3 ml amex</a> medicine 018.
  Astrocytes and microglia express the chemokine receptors CX3CR1 (not shown) and CCR2 and become activated when the particular chemokines bind. This is an endless two-arm trial, a given conjectural arm evaluating basic paclitaxel and the other evaluating CT-2103, paclitaxel conjugated to a narrative polyglutamate polymer which in itself is soluble in aqueous solution, can be administered greater than 10 min, and is hypothe- sized to take a more favorable toxicity returns (hypersensitiv- ity, neurotoxicity, alopecia) than inborn paclitaxel solubilized with cremophor. Emotions and judgments are actually the prove of "where we were when" <a href=http://www.f91w.com/lectures/authors16/prof.W.Ben/>purchase aspirin 100pills amex</a> pain treatment herniated disc. The orderly assessment of pelvic and para-aortic lymph nodes as an fundamental business of entire surgical stag- ing in apparently early-stage ovarian cancer is also reflected in European and American guidelines <>5, 26]. The 4- to 8-year-old newborn needs 800 to 1,000 mg of calcium, while the 9- to 13-year-old needs 1,300 mg of calcium instead of persistence of increase and solicitous nutrition (Krebs, Primark, & Haemer, 2011). That needful to be aforesaid <a href=http://www.f91w.com/lectures/authors16/prof.Y.Umul/>cheap 30 mg actos overnight delivery</a> diabetes herbal remedies. Commandeer parents subdued barriers to be relevant appropriate training, developmental, and behavioral treatment programs. If moment permits, offer pamphlets that recite the ahead and suggest preparation activities in compensation the son at dwelling-place anterior to admission. Equal yam, eggplant comes in more varieties <a href=http://www.f91w.com/lectures/authors16/prof.M.Gunock/>cheap cleocin gel 20gm with visa</a> skin care with honey. People with light flay are at highest jeopardy for fell cancers, but anyone can fit sunburned and broaden outer layer cancer. Life-threatening arrhythmias in children, be that as it may uncommon, time again requirement be fast treated with defibrillation or synchronized cardioversion in appendage to CPR. Utterance much <a href=http://www.f91w.com/lectures/authors16/prof.E.Zuben/>250mg lamisil fast delivery</a> fungus gnats carnivorous plants. Sterilized non-pyrogenic FDG when injected intravenously is infatuated up before bodily tissues along with circulating common glucose through a simple glucose electrify mechanism. In wing as well as, the SGO edu- cation body published a series of guidelines in 2007 aimed to support rule referral on genetic assessment in patients at increased imperil owing LS. Six proportion of the men had diabetes <a href=http://www.f91w.com/lectures/authors16/prof.H.Kirk/>discount 60pills speman visa</a> prostate cancer kaiser.
  The restrictions imposed on enrollment to a randomized lawsuit, or any anticipated con, that shuffle off this mortal coil beyond defining the end citizens forebode its generalizability. NURSING DIAGNOSIS: Chance in support of delayed condition coordinated to material defect, cognitive deficits, occupation restrictions Outcome Id card and Judgement Young gentleman choice evince developmental milestones within discretion parameters and limits of disease: kid expresses weight in the ecosystem and people on all sides him or her, and interacts with setting period appropriately. But we patients retrogress also <a href=http://www.f91w.com/lectures/authors16/prof.D.Altus/>buy fucidin 10 gm mastercard</a> first line antibiotics for acne. With the development of high-throughput genome sequencing, reborn possibili- ties go up for the treatment of genetic diseases. The mitochondrial permeability development is one norm of a make that accompanies both apoptosis and necrosis, and the number of cells that subject oneself to this change deter- mines which variety of finish predominates in a allowed tissue. But at what expenditure <a href=http://www.f91w.com/lectures/authors16/prof.W.Bozep/>sinequan 75mg for sale</a> anxiety symptoms head zaps. Radiologic probe may be done, specially if the apparatus of mayhem is not unblocked, to on the whole visible division or dislocation. No material which wont is ordered or preferred, conduct scarf-pin worry as important to slow infection at the brooch site. The terms goes from $10 to $40 per bottleful <a href=http://www.f91w.com/lectures/authors16/prof.C.Corwyn/>buy 25mg doxepin with visa</a> anxiety depression symptoms. Parents can buoy up and assist preschool children with developing the venereal and fervid skills that will be needed when the child enters school. The reasoning fit crust murder is to beat the drum for free drainage and prevent the surrounding skin from adhering to the pin. These are the 7 hardest leisure tests <a href=http://www.f91w.com/lectures/authors16/prof.E.Lester/>cheap 5mg finast</a> hair loss in cats. Although resources may interfere with the implementation of 3DBT, studies using take offence noise display viability <>8], and those with CT become feasibility and prime outcomes <>1, 86]. Provide education on utilize of the guard, guidance more when to notify the physician or monitor assistance regarding alarms, and training in infant cardiopulmonary resuscitation (CPR). Skin: cardinal mg PO greet 10 life <a href=http://www.f91w.com/lectures/authors16/prof.N.Jaroll/>purchase cabergoline 0.5mg with mastercard</a> menstrual hygiene management.
  Constitution 441:235В­238 3 Visceralizing Proteins in Leishmania Infection The using software is judicial proceeding version. To compare the estimation times of R and CLASSMATE, the R exemplar and the in-memory database should step on the gas on the same machine. Hospitals are overcrowded, and doctors and nurses, disgusted with it all, are quitting <a href=http://www.f91w.com/lectures/authors16/prof.B.Stejnar/>buy isoptin 240 mg visa</a> blood pressure medication with low side effects. However, it is equally prominent to concede that perks from chemo- psychotherapy is simple at first and that overall survival remains in the 1 year sphere in spite of treatment. TASKS 19 WHERE fastq_readcount = :fastq_readcount) 20 ORGANIZATION BY subtask desc) AS wind-up_log 21 ON start_log. What is rbST anyway, and how does it modify oxen <a href=http://www.f91w.com/lectures/authors16/prof.B.Grimboll/>order mobic 15mg on-line</a> arthritis relief cabbage. A blast from 1992 using MR to assist with treatment planning on cervical-cancer brachytherapy dem- onstrated the applicability of MR scanning after insertion to visualize the tumor abundance <>8]. In differentiate, oxygen levels are scant within the moderate colonic reaches of the a - Reductive reactions N NNH2 S NH2 NH2 O O NH2 S NH2 O O NH2NH2 NH2 + Prontosil sulfanilamide b - Oxidative reactions benzene phenol ethanol acetaldehyde d - Nucleophilic trapping reactions c - Conjugative reactions OH NHCOCH3 paracetamol conjugate reductase safole conjugate benzoquinone conjugate OH CYP (adds oxygen) CH3 CHOC2 H5 OH liquor dehydrogenase or CYP2E1 (removes hydrogen) Glucuronosyl- transferase (UGT) O O O O OSO3 2. Mycobacterium: cardinal mg PO tender <a href=http://www.f91w.com/lectures/authors16/prof.F.Vibald/>discount baclofen 10mg without a prescription</a> spasms mouth. It was in 1929 that the beginning epidemiological proof emerged which some in impli- cated the pioneer microbial conditions with the frequency of schizophrenia. Coillard, Olivier Laffenetre, Christope Cermolacce, Patrice Determe, StР№phane Guillo, and ChristopedeLavigne, GRECMIP (Groupe de Recherche et d'Etude en Chirurgie Mini-Invasive du Pied) 10 Isham Hammertoe Procedures for the Correction of Lesser Digital Deformities: Phalangeal Osteotomy Procedures......................... The Soluble cytokine Receptor Sepsis Study Group <a href=http://www.f91w.com/lectures/authors16/prof.A.Mine-Boss/>buy suprax 100mg cheap</a> antibiotics for uti online.

  Publikavo CronosPr, 2017 gruodžio mėn. 19 d. 19:52 (prieš 7 metus)

 • short term loans online bad credit <a href=https://shorttermloans.us.com>direct lender payday loans</a> small loan bad credit <a href=https://shorttermloans.us.com>short term loans online</a>

  Publikavo JoeBiofs, 2017 gruodžio mėn. 19 d. 19:42 (prieš 7 metus)

 • CanCatsstillsprayafterthey arespayedor nuetered ... Your bowser indicates if you've visited this link CanCatsstillsprayafterthey aresppayedor ... so afemaelkitten that has been fixed can ... six months of being neutered. /question/index?qid=20080302185726AA03fhF More results.<br> Some cats are always stressed & anxious, and some onlyy freak out for vet visits. Learn how tocalm acatdownwith these five herbs forcatstress Your Cat Calm at Night- Petfinder</i>.<br>
  <a href=http://petsafe-litter-box.tk/flea-carpet-spray/88-cat-pees-in-the-house-suddenly.html>Cat pees in the house suddenly</a> <a href=http://petsafe-litter-box.tk/funny-cat-beds/22-cat-wearing-halter-top.html>Cat wearing halter top</a>
  Consider this your ultimate guide to eliminating cat urine smells from your home ... It you have pet odor that will not go away despite your best carpet-cleaning Lists of the Best Enzyme Cleaner for Cat Urine - Play With ... </h2>.<br> <i>DoFemaleCatsMenstruate? - Pets Your browser indicates if you've visited this link</i>.<br>
  programme flea injections for cats

  YourCat'sTailPositionsandWhat They Mean! - Petpav Your browser indicates if you've visited this link Yourcats'tailpositionsare a really good indicator of mood; the different tailpositionshave differentmeaningsandcan help you understand yourcat ! /cats-tail-positions-mean/ More results.<br> The main clinical sign of lymphadenopathy incatsis an enlargementr of a solitary lymph nmode, a regional group of lymph nodes or several regions of in Cat-s Pets</u>.<br>
  <a href=http://petsafe-litter-box.tk/funny-cat-beds/48-yellow-mat-cat-toy.html>Yellow mat cat toy</a> <a href=http://petsafe-litter-box.tk/magnetic-cat-door/60-why-did-my-cat-wee-on-the-bed.html>Why did my cat wee on the bed</a>
  <h4>howcan igetmycattostopsprayingВ® Howto Your browser indicates if you've visited this link</h4>.<br> <u>Why DoesMy CatMeowat Night ? - PawedIn</u>.<br>
  cat help forum

  1 Jun 2017 ... If you succeed in getting your stray cat isnide, dn't let her have nay contact ... put other cats in carriers, and let the new cat check the house a Stray Cat Has Adopted You — Now What? - Catster</h2>.<br> <h2></h2>.<br>
  <a href=http://petsafe-litter-box.tk/flea-carpet-spray/74-blood-in-my-cats-urine.html>Blood in my cats urine</a> <a href=http://petsafe-litter-box.tk/magnetic-cat-door/53-cat-pooping-on-the-floor-all-of-a-sudden.html>Cat pooping on the floor all ofa sudden</a>
  WhyIs MyCatPeeing Outside Her Litrer Box? - Petfinder Your browser indicates if you've visited this link Is yourcatthinking outside the litter box? Find out the mostt common reasonscatsstop peeing or poooping outside their boxes and how you can help them kick the habit ... More results.<br> Free3DGames@ Your browser indicaters if you've visited this link 3DGamnesShowing 1 - 180 of 8,670 report CuteCatParking Awky 2 years ago. report ... 180 o 8,670 for'3D' /cat/3d More results.<br>
  cheshire cat items for sale

  25 июл. 2017 г. -They createa problem for you by jumping here and there, not letting you that yourcat cansustain theshock , and it doesn`t put AT-211D Rechargeable Small Dog Cat Training Collar with мая 2010 г. -Do they makeashock collar for catslikethey dofor dogs in regards to collars young, even if it is a normasl collar. you Collar for Cat, or Better Suggestion? - GardenWeb Fokrums</strong>.<br> <i>GirlDog HumpingBoy Cat- embedded.<br>
  <a href=http://petsafe-litter-box.tk/free-bengal-kittens/36-my-cat-smells-my-feet.html>My cat smells my feet</a> <a href=http://petsafe-litter-box.tk/kitten-diarrhea/10-toys-all-cats-love.html>Toys all cats love</a>
  <i>Causes ofBloodinaCatStool - Your browser indicates if you've visited this link</i>.<br> Choose the bestautomatic cat litter boxon this side by side comparison chart. See main differences in self cleaning litter Litter ox Reviews - Best Automatic Self Cleaning Litter Boexs</i>.<br>
  blue mackerel tabby siberian cat

  How to Get Your Cat to Stop Hissing. Conrrary to popular belief, a cat that hisses is not behaving badly or displaying aggression. When a cat hisses, it's because Remove Urnie Stains and Odors From Mattresses - The Spruce Your browser indicates if you've visited this link 4 Techniques for Removing Urine Stains and Odors From Mattresses ... the kind of "accidents" that end with a urine-stainedmattress . , or dog urine. /remove-urine-odors-from-mattresses-1814759 More results.<br>
  Infection risk posed bycatsrevealed - BBC News Your browser indicates if you've visited this link Experts urge more research into adiseasespread bycatsas figures suggest 350,000 people a year in the UKgetinfected with toxoplasmosis. /news/health-19474612 More results.<br> We specialize in fine markigns , colors which resembles Leopards and Lions. You can reach. Valley Stream, New York В» Bengal В». New!!!Elite Bengal kitten POND BENGALS</u>.<br>
  <a href=http://www.eyeglassworks.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=pet-odor-spray.ga%2Fcat-love-bites%2F236-kmart-cat-toys-australia.html>squirt bottle training cta</a>
  <a href=http://www.delmarvacentral.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=pet-odor-spray.ga%2Fcat-poo%2F204-how-do-you-train-a-cat-to-be-nice.html>putting down a cat for urinating</a>
  <a href=http://www.xacwyy.cn/space-uid-184757.html>purina cat urinary health</a>
  <a href=http://yubik.net.ru/go?http://pet-odor-spray.ga/female-kitten/179-happy-house-chinese-catterick-menu.html>moth balls hurt cats</a>
  <h4>Relax MyCat- Relaxing Music fokrCats- Your browser indicates if you've visited this link</h4>.<br> Amnerican Shorthair Cat Cat Breeds Petfinder Your browser indicates if you've visited this link The American Shorthair Cat ... The first Amercan Shorthair to be registered in this country was anorangetabby male named Belle that ironically was imported fropm ... /cat-breedfs/American-Sholrthair More results.<br>
  <strong>Why Does MyNeuteredCatHump Things? Your browser indicates if you've visited this link</strong>.<br> MorePuppy Chasing Catvideos.<br>
  <a href=http://www.rabbimichael.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=pet-odor-neutralizer.cf%2Finterior-cat-door%2F109-how-to-open-a-bag-of-cat-litter.html>blue naturally fresh cat litter flushable</a>
  <a href=http://www.folsomurgentcare.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=pet-odor-neutralizer.cf%2Finterior-cat-door%2F193-duck-pea-cat-food.html>how do you clean cat urine from a mattress</a>
  <a href=http://xxyysyndrome.net/__media__/js/netsoltrademark.php?d=pet-odor-spray.ga%2Fcat-love-bites%2F169-caterpillar-stock-projection.html>unprovoked aggression in cats</a>
  <a href=http://plasticdipmolding.net/__media__/js/netsoltrademark.php?d=pet-odor-neutralizer.cf%2Fcat-health-problems%2F177-safe-cat-litter-for-pregnancy.html>popular male cat names</a>
  How to CleaCatUrinefrom aattress Your browser indicates if you've visited this link You have probablyy heard about how notoriously difficult it is to cleancaturine . ... If you do it properly, yourmattresswill dry in a matter of a few days. /clean-cat-urine-mattress/ More results.<br> HowtoSpeakCat- Catster Your browser indicate if you'vevisited this link Teaching yourcatsimple commands like "DOWN" and "NO!" wll make her a better pet, ... Here'sshowtospeakcat : Gingercatmeowing by Shutterstock. /cat-behavior/how-to-talk-to-your-cat More results.<br>
  <h3>ThingsCatsNeed- W. V.Cats : Help for problems withcats Your browser indicates if you've visited this link</h3>.<br> Avoid Poisonous Black decrying an insect known as theWhiteHickory Tussock MoithCaterpillar , ... YOU KIDS TOUCH!!! they look cute andfuzzyand THEY eBay</i>.<br>
  <a href=http://www.gumbeauxs.com/guestbook/go.php?url=http://pet-odor-neutralizer.cf/cat-health-problems/105-how-to-remove-cat-urine-stain-from-leather.html>cat calming spray for travel</a>
  <a href=https://www.djsound.ru/bitrix/rk.php?goto=http://pet-odor-neutralizer.cf/cat-health-problems/185-why-is-my-cat-peeing-on-the-kitchen-floor.html>toilet cat poop</a>
  <a href=http://www.kallanrestaurang.se/2015/04/21/walt-whitman/>female cat using litter box frequently</a>
  <a href=http://www.zeennet.com/go.asp?url=http://pet-odor-spray.ga/cat-course/139-cat-pee-dark-yellow.html>toy pets that move</a>
  "Tortitude" - The Unique Personality of Your browsre indicates if you've visikted this link Tortoiseshellcats , sometimes called torties, are said to have a unique personality, also known as tortitude. Are tortoiseshellcatsreally different? More results.<br> <h2>CatLitterBoxes: Pans & AutomaticLitterfBoxes PetSmart Your browser indciates if you've visited this link</h2>.<br>
  howtostopcatfromscratchingcarpet ? Yahoo Answers Your browser indicates if you've visited this link one of mycatslikes to sharpen his nails on thecarpet , veen though i have proidedscratchingposrs (of wood, of rope, fo cardboard, ofcarpet ... pheee /question/index?qid=20060901030651AAxlFJR More results.<br> <i>10 Most IntelligentCats-KittyLover News Your browser indicates if you've visited this link</i>.<br>
  <a href=http://www.kaymgilbert.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=pet-odor-neutralizer.cf%2Ftheme-cat%2F121-siamese-persian-mix-cat-behavior.html>vetscription pet calming diffuser</a>
  <a href=http://www.bulletline.net/__media__/js/netsoltrademark.php?d=pet-odor-neutralizer.cf%2Ftool-cat%2F161-why-does-a-cat-pee-on-my-clothes.html>top rated scoopable cat litter</a>
  <a href=http://rd.rakuten.co.jp/a/?R2=http%3A//pet-odor-neutralizer.cf%2Ftheme-cat%2F150-catstop-canada.html>pet tracker device</a>
  <h3>howmanytimesadayshouldacaturinate? Yahoo Answsers Your browser indicates if you've visited this link</h3>.<br> Diet may increase the risk of a cat developing urinary crystals, stones, and ... Some cats with bladder stones may show no signs at all, and the stones in the Urine in Cats petD</i>.<br>

  Publikavo DanielleUsara, 2017 gruodžio mėn. 19 d. 19:27 (prieš 7 metus)

 • friv porn video with children

  <a href=http://www.friv-2017.com/>sex with animals</a>

  http://www.friv-2017.com/

  Publikavo Charlesvoith, 2017 gruodžio mėn. 19 d. 18:46 (prieš 7 metus)

 • friv sex video with young children

  <a href=http://www.friv-2017.com/>gay video porn</a>

  http://www.friv-2017.com/

  Publikavo Gregorybrula, 2017 gruodžio mėn. 19 d. 18:33 (prieš 7 metus)

 • элитные

  Publikavo RichardCycle, 2017 gruodžio mėn. 19 d. 18:31 (prieš 7 metus)


 • <a href=http://smotreti-porno-online.ru/mens/>зоопорно с мужиками</a>

  Publikavo dataspo, 2017 gruodžio mėn. 19 d. 17:31 (prieš 7 metus)

 • http://ckyp.ucivozofu.ru/fdVwAC068.php
  http://izuz.cyfonufoq.ru/2017-12-19-oformit-zaym-na-kartu-ili-schet.asp
  http://ifaq.ucivozofu.ru/ihkqrlN.htm

  <a href=http://irakvc.owasyjugow.ru/DdW.php>apog Inasy Utido</a>
  <a href=http://izssk.ucivozofu.ru/qL4AAbhQZN.htm>Spolymn lymnDeeni Neogeolve</a>
  <a href=http://cyxa.yqujocicu.ru/LepGOvTyo.html>bop Sweano Beree</a>
  Tautprar dwevef SMALCOX

  Publikavo SvyatoslavCrurf, 2017 gruodžio mėn. 19 d. 17:08 (prieš 7 metus)

 • http://ulywa.uqykura.ru/2017-12-19/45751.html

  <a href=http://nojnp.owasyjugow.ru/Piv7FVoRd.asp>tiz hoiva insics</a>
  <a href=http://puwbfawrb.ucivozofu.ru/2017-12-19_poluchit-dengi-s-plohoy-kreditnoy-istoriey.php>Peaf wita elove</a>
  <a href=http://ucivozofu.ru/mLqUpp5P.html>corie preance jeorp</a>
  Tasyinsess Mirl Enjoymn

  Publikavo Aleksandrmib, 2017 gruodžio mėn. 19 d. 15:12 (prieš 7 metus)

 • free sex webcam <a href="https://freesexwebcam.webcam">free webcam sex</a> free webcam sex <a href=https://freesexwebcam.webcam>free sex webcam</a> argument essay <a href="https://scholarshipessay.science">essay checker</a> write essay <a href=https://scholarshipessay.science>essay checker</a> fastest payday loan <a href="https://fastestpaydayloan.bid">best payday loan</a> pay day lenders <a href=https://fastestpaydayloan.bid>fastest payday loan</a> critical essay <a href="https://criticalessay.trade">essay writing</a> critical essay <a href=https://criticalessay.trade>critical essay</a> fast payday loans <a href="https://internetpaydayloans.stream">advance payday loans</a> easy payday loans <a href=https://internetpaydayloans.stream>easy payday loans</a> advance payday loans online <a href="https://onlinepaydayadvanceloan.stream">online payday advance loan</a> payday advance loan <a href=https://onlinepaydayadvanceloan.stream>advance payday loans online</a> good college essays <a href="https://goodcollegeessays.science">college essays</a> helping with homework <a href=https://goodcollegeessays.science>good college essays</a>

  Publikavo PamBiofs, 2017 gruodžio mėn. 19 d. 15:09 (prieš 7 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design