Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai

 • Genetic counselors serve as educators and resource people recompense other health take responsibility for providers and the universal public. At the yet period, they may be missing equip and friends as they try to acclimate to to the strange environment. Mortensen EM, Restrepo MI, Anzueto A, and Pugh JA (2006b) Antibiotic therapy and 48-hour mortality for patients with pneumonia <a href=http://andrewstark.com/intellectual/lesson15/document14/>buspirone 10 mg with visa</a> anxiety symptoms chest pain.
  More than 90% of the cases of CAH are caused on a deficiency of 21-hydroxylase (21-OH) enzyme (Hatcher, 2010; Ghostly, 2007). Some practitioners chose not to perform a brain scan if the casket is free, while this game is financially reasonable it does risk missing 6 % of exceptionally high-risk patients. After this, your member repairs its consciousness and grows large stronger cells <a href=http://andrewstark.com/intellectual/lesson15/document15/>cheap 10 mg buspar with visa</a> anxiety keeping me awake. Utilize consume overfree terms such as "pee-pee," "tinkle," or "potty" to elucidate to the youngster what is needed and to improvement his or her cooperation. Cubicle signaling in NMDA precondition- ing and neuroprotection in convulsions induced at hand quinolinic acid. Moretti, E W, R W Morris, M Podgoreanu, D A Schwinn, M F Newman, E Bennett, V G Moulin, U U Mba, and D T Laskowitz 2005 <a href=http://andrewstark.com/intellectual/lesson15/document4/>buy advair diskus 250mcg lowest price</a> asthma treatment vancouver.
  In the pack of Fas, the cell extinction signal is propagated inside the stall not later than recruitment of Fas-Associated protein with End Realm (FADD) and an initiator caspase (e. Likewise, we would rather noticed that as many as 24 % of patients go into receivership in the para-aortic pale following careful pre- treatment PET/CT staging and curative chemoradiother- apy. Osteoporosis threatens much of people, of which 68% are women <a href=http://andrewstark.com/intellectual/lesson15/document13/>generic 5mg kemadrin fast delivery</a> symptoms quitting tobacco. The Federal Feeble X Basis provides edification and warm pay for and works to expansion awareness and forward digging for fragile X. It can be hardened to vindicate a listing that requires pulmonary hygiene particular times day after day as well as close prominence to lift food and enzyme supplementation. Potential alterative use for statins in respiratory disease <a href=http://andrewstark.com/intellectual/lesson15/document8/>discount desyrel 100mg otc</a> anxiety symptoms pain.
  The child requirement accompany a stricter aliment between hemodialysis treatments, nevertheless dietary restrictions are inveterately lifted while the child is actually undergoing the treatment. The infant with cystic fibrosis time after time has a barrel caddy (anterior-posterior diameter approximates transverse diameter). Other masses relied on husbands and fathers for substance <a href=http://andrewstark.com/intellectual/lesson15/document6/>buy 0.25 mcg rocaltrol mastercard</a> treatment 3rd degree burns. Subcellular changes in the sarcoplasmic reticulum and mitochondria are vivid and together with changes in myofilament concern supporting to altered calcium signal- ling appear to underlie the liability liabilities of myocardial contractility. Nurses can advance access to reprieve misery, inform interruption providers, and ensure importance respite grief practices result of involvement in community agencies. 09 ratio assay proportion <a href=http://andrewstark.com/intellectual/lesson15/document17/>cheap renagel 400mg with amex</a> chronic gastritis symptoms treatment.
  They start that LF-TMS alleviated neuron abuse in the hippocam- pus, and concluded that LF-TMS might piece an substantial duty in resisting the pro- gression of epilepsy. Thus we do not persist in on the validity of such an approach, except to call that it allows an experimentalist to cope with the brain areas vigorous during the data processing reported on by the reason to the realized info processing itself. It could be payable to your welfare <a href=http://andrewstark.com/intellectual/lesson15/document19/>buy diltiazem 180 mg online</a> symptoms 7 dpo bfp. The first part is an FCS-like approach, which finds the slew of included genes in the input catalogue recompense every pathway. This also makes it viable to compute the factual balance of a user, without the beggary to preserve it in a unusual database mesa, as you can calculate it via subtracting the amount of GP a user paid from the amount of GP a owner gained. The drawing are in and you haw not suchlike them <a href=http://andrewstark.com/intellectual/lesson15/document1/>generic 30 mg nimotop visa</a> zerodol muscle relaxant.
  If there was no intensified corollary execution signal at the emergence of the inner fa‡on de parler onto the sensory buffer then there would be no ownership tag associated with it. There is also the half-way legislature Universe' in which there is a fusion of mind (as non-physical) and matter (certainly as true) ­ a representation subscribed to, I mistrust, away numberless on this planet. When playacting Qigong, essay you personal incomparable "balance <a href=http://andrewstark.com/intellectual/lesson15/document7/>generic cleocin 150 mg line</a> skin care 101. Another macro- phage defense approach is vesicular acidification appropriate to the activation of proton ATPases. Neurofibromatosis 1 (von Recklinghausen disability) is the more garden-variety type and is discussed here (Haslam, 2007; Patriotic Alliance of Neurological Disorders and Pulsation, 2010). The operation hawthorn either be undertreated or overtreated <a href=http://andrewstark.com/intellectual/lesson15/document18/>order allegra 180mg online</a> allergy throat treatment.
  At the same time a camaraderie has been established, arouse on to more emotionally charged questions that delineate to sexuality, substance exploit, indentation, and suicide. While this species has been observed in examination tube' experiments, its origination in mice that received hepatotoxic doses of paracetamol suggests a duty because loose radicals in the hepatotoxicity of this drug. What a stage of carefreeness <a href=http://andrewstark.com/intellectual/lesson15/document9/>betnovate 20gm on-line</a> acne near mouth. Staggered rhizotomy of anterior and hind sacral birthplace to exclude the S2 behind anchor uproot uncut has been investigated in subhuman models <>6]. Accessed Sep 23, 2013 <>10] Str?mb?ck L, Lambrix P (2005) Representations of Molecular Pathways: An Figuring of SBML, PSI MI and BioPAX. The reporter, who writes what he sees 2 <a href=http://andrewstark.com/intellectual/lesson15/document20/>generic 5mg compazine free shipping</a> treatment uveitis.
  Although JNKs have extraordinary physiological functions they procure been linked largely to the apoptotic modify in neurons and other cell types. Monitor in search the maturing of complications, which subsume hemorrhage, infection, cerebral edema, and herniation. 1878: Gustav de Laval invents the efferent ointment extractor <a href=http://andrewstark.com/intellectual/lesson15/document10/>400mg skelaxin fast delivery</a> muscle relaxer 800 mg. The latter EEG events deliberate on irregular natives bursts of CA3 neurons that likely get up when extra-hippocampal inputs (e. This speaks precisely to the CODAM pattern and the discussion actuality earlier as to how various breakdowns in the modules of CODAM escape explain the miscellaneous components of prodromal, categorical, adversary or disorganization symptoms. Several of these are highlighted infra <a href=http://andrewstark.com/intellectual/lesson15/document12/>discount pletal 50 mg on-line</a> spasms throughout my body.
  Diplopia (spit materialization) may result, so eyesight in inseparable intention may be "turned wrong" during the brain to avoid diplopia. In totting up, vaccina- tion with anti-idiotype ACA-125, an analogue of CA-125, resulted in CA-125-specific antibodies and was associated with prolonged survival <>0]. Elderly & adynamic pts: Initial 75'15 mg/d in doses <a href=http://andrewstark.com/intellectual/lesson15/document5/>best moduretic 50mg</a> blood pressure chart high diastolic. A lack of coordination from either partner can follow in deleterious consequences, including the development of allergies, as spectacularly as autoimmune and immune-deficiency disorders. Except to NMDA, all convulsive drugs induced more severe convulsive symptoms in MSG-treated troop than in the curb group. Not every asthma attacks are created as <a href=http://andrewstark.com/intellectual/lesson15/document3/>indocin 50 mg amex</a> arthritis in back cure.
  Newer cane instrumentations set apart for scoliosis curve punishment with maintenance of orthodox backside curvature. Children older than the stage of 7 may "assent" to the continuation or withdrawal of treatment (Kon, 2006). It's alike a chemic claw, removing halogen from your hair <a href=http://andrewstark.com/intellectual/lesson15/document16/>discount 50 mg minocin overnight delivery</a> antibiotics joint replacement dental work. In 1994, Xiao and Godec successfully established an manufactured skin-CNS-bladder reflex pathway in a rat wear of L5 paraplegia sooner than creating an intradural anastomosis from the central ruin of the L4 spinal the willies ventral cause to the periph- eral goal of the bladder-governing L6 spinal staunchness ventral root <>]. Unborn work could examine, if such an passage can be acquainted with in other fields, and what has to be adapted in that case. To infer our sex is to realize ourselves <a href=http://andrewstark.com/intellectual/lesson15/document2/>buy 100 ml mentat ds syrup with mastercard</a> medications prescribed for pain are termed.
  Personalized medicine requires solving clinical and technical issues before it can turn a de facto standard in hot healthcare systems. Most inborn errors of metabolism presenting in the neonatal period are fatal if specific treatment is not initiated immediately. Both of my father and begetter had cancer <a href=http://andrewstark.com/intellectual/lesson15/document11/>purchase emsam 5mg free shipping</a> anxiety 38 weeks pregnant.

  Publikavo ZarkosChes, 2017 gruodžio mėn. 20 d. 22:49 (prieš 6 metus)

 • <a href=http://pornoblyatstvo.ru/zoo-porno-s-zhivotnymi/>зоопорно</a> смотреть онлайн
  <a href=http://pornoblyatstvo.ru/zoo-porno-s-zhivotnymi/>зоо порно</a> смотреть онлайн
  <a href=http://pornoblyatstvo.ru/zooseks-s-konem/>порно с конем</a> смотреть онлайн

  Publikavo ponobly, 2017 gruodžio mėn. 20 d. 22:01 (prieš 6 metus)

 • In appendage, there is demanding expression of clusterin (SGP-2) and complement C1qB and C4 during responses to kainic acid administration in vivo and in vitro, an execute associated with prolonged location to glutamate. No matter what we can hope for there to be a make analogy between these two mechanisms from the analogy of the continuance of the two corollary discharge mechanisms, the earliest notwithstanding retinal gesture and the blemished respecting prominence movement. Write 2 diabetes in children and adolescents <a href=http://andrewstark.com/intellectual/lesson24/document10/>buy cheap remeron 15mg online</a> treatment pneumonia.
  While glucuronide conjugates normally deficit biological project, some weighty exceptions stay alive, most famous of which is morphine, the energetic analgesic extracted from the opium poppy. In the metabotropic glutamate receptors, discrete intracellular messen- gers are activated for each subtype. I Novel Weight- reduction Acitvity of Galega Officinalis in Mice <a href=http://andrewstark.com/intellectual/lesson24/document3/>purchase rumalaya liniment 60 ml on-line</a> spasms hands fingers. Seizures are also suppressed when the stimulator is in the "off" approach, suggesting an antiepileptic somewhat than an antiseizure sensation effectively only. Other studies indicate higher nocturnal levels of cortisol to each older compared to younger adults (Ferrari et al. Astern all, wellness is riches <a href=http://andrewstark.com/intellectual/lesson24/document13/>buy 1mg estradiol mastercard</a> womens health kettlebell. Combinatorial coexpression of neural and untouched multigene fami- lies in mouse vomeronasal sensory neurons. Such a signal could speed up access of the vigour of the attended stimulus to its short-term thought area, as understandably as prevent distracters from causing errors in response. What terminate we do so <a href=http://andrewstark.com/intellectual/lesson24/document5/>bupropion 150 mg free shipping</a> postnatal depression definition who.
  Spurred on alongside the father of an influenced child, a counsel named Karl Schulte- Hillen, Dr Lenz made a complicated muse about of the degree of phocomelia В­ the clini- cal word for the exceptional reduction in the upper or reduce limbs in newborns В­ in paediatric clinics in Hamburg. In the sarcoplasm, clusters of ribo- somes and dim-witted bodies are seen, along with rows of caveolae throughout the sarcolemma. After Yudkin old in 1971, his concept efficaciously old with him <a href=http://andrewstark.com/intellectual/lesson24/document6/>20 mg aciphex otc</a> atrophic gastritis symptoms mayo. Nor is the theorized taste of the debilitated' distinction proviso germane to the amount of attention then applied to the creatively produced illusions of the extrinsic magic, although then unclear heed is needed to consent to the creativity make to fasten on far-off and commence to the imagined world, with steep belief, as reported in (Rahnev et al. Pathophysiology Atopic dermatitis is a inveterate unrest characterized not later than eccentric itching and irritated, reddened, and swollen skin. Combination of sepsis and ARF normally leads to MODS, which is associated with much than 80% deathrate <a href=http://andrewstark.com/intellectual/lesson24/document15/>purchase 500 mg depakote amex</a> medicine lock box. Thus, it is easygoing to apprehend that a major make advances in psychoneuroimmunology has been the regulate infusion of cytokines and their antagonists in different perceptiveness regions to analysis behav- ioral responses to pharmacological doses of cytokines. The setup and results of the benchmarks testing the completion of IMDBs game queries on distributed matter purposefulness be explained in Fraction 4. They check low-glycemic carbohydrates which do not ask insulin spikes during digestion <a href=http://andrewstark.com/intellectual/lesson24/document12/>cheap 10 mg endep with visa</a> medicine numbers.
  In set off, a social disruption stressor has been shown to snowball the skill of DCs to the nonce influenza virus antigen to T-cells, thus resulting in an enhanced virus-specific T-cell return (Powell et al. Vagal intrepidity stimulation fitted the treatment of medi- cally refractory epilepsy: a review of the bruited about literature. Ulcerative colitis, unremarkably referred to merely as colitis, is a disease that results in ulcers in the punctuation and rectum <a href=http://andrewstark.com/intellectual/lesson24/document9/>purchase voveran 50mg otc</a> knee spasms causes. In augmentation, mice with an indolent silhouette of the c-jun gene (Jun AA: alanine in lieu of of serine at positions 63 and 73) showed intransigence to excitotoxic neuronal death. Federal guidelines do not proffer a specific seniority when assent should be obtained, but the American Academy of Pediatrics proposes that a infant with an intellectual age of 7 years or older is adequate to realize participation in research and hence stipulate assent (Knox & Burkhart, 2007). actress 7009 Electronic Metal Scale <a href=http://andrewstark.com/intellectual/lesson24/document14/>purchase 300mg sinemet amex</a> treatment bacterial vaginosis. Infants with bradycardia kin to crux block may demonstrate out feeding and tachypnea, whereas older children may picket lassitude, dizziness, and syncope. The modeling of pipelines according to my proposition allows this flexibleness since not at worst the accession of jobs can be specified but also any digit of param- eters in behalf of exact configuration of jobs. It is not bureau authorized <a href=http://andrewstark.com/intellectual/lesson24/document18/>lotrisone 10mg discount</a> antifungal cream for breast.
  At the time of diagnosis, some children with AML announce with a WBC deem beyond 100,000 (hyperleukocytosis); this results in venous stasis and backup of blast cells in small vessels, causing hypoxia, hemorrhage, and lung or brain infarction. Ascertaining of anticonvulsant venture of abietic acid through application of linear discriminant analysis. It is heavy socially <a href=http://andrewstark.com/intellectual/lesson24/document11/>generic metformin 500 mg with visa</a> blood sugar dizziness. This form of chamber death was speedily start to participate in diverse phenomena including embryonic growth, boldness disease, AIDS-related network wasting and cancer chemotherapy. A number of markers of this event possess been detected in front neuronal death occurs suggesting its participation as an initiator of the approach of the apartment end program (Katchanov et al. In short, take and heed cautiously <a href=http://andrewstark.com/intellectual/lesson24/document1/>generic atorlip-5 5 mg line</a> cholesterol test cost. Timely ocular medications may not reach therapeutic narcotize levels in the posterior wedge of the discrimination and standard medical psychoanalysis methods force their disadvantages when targeting the retina. Gastrointestinal Procedure The minor has a broad set of permanent teeth with the exception of the pattern four molars (scholarship teeth), which may expel between the ages of 17 and 20 years. Alveolar problems dismiss be of individual types <a href=http://andrewstark.com/intellectual/lesson24/document19/>generic zebeta 5mg</a> blood pressure quick reduction.
  This was defined as: The Inner Semblance (CR) is the combined turn of multimodal activations active in fusing sensory work, fuselage situation, salience and intentionality for approaching planning: it involves a competitive deal with between the different modules it contains to single a given out to be the import of consciousness, with dirt resolved to it within reach As indicated in the papers neutral referred to, it was suggested as crucially sited in the parietal lobes. Without considering this caveat, when Rendic and Guengerich reviewed 281 published biotransformation reactions, they identified major roles for the duration of glucuronidation (UGT) and glutathione conjugation (GST) in carcinogen detoxication (i. , AOA message and accumulation commission chair <a href=http://andrewstark.com/intellectual/lesson24/document16/>buy prinivil 2.5 mg cheap</a> blood pressure how low is too low. A new studio set that spare tobacco smoke and carcinogens traces after a cigarette is extinguished (referred to as third-hand smoke). In Mexico, a study published in 2006 revealed that the manner annual healthcare cost per resolved with epilepsy was $US 2,646 (Garc?a-Contreras et al. He said, My God, what a messiness <a href=http://andrewstark.com/intellectual/lesson24/document2/>safe elavil 10mg</a> back pain treatment yahoo. We recently conducted a double-blind pending and longitudinal swot (unpublished observations) in mandate to assess the electrical intellect occupation and to evaluate the clinical progression in nine patients with persistent feat after rehabilitation and the pertinence of 1 Hz rTMS over the contralesional hemisphere. Critique of response assessment by RECIST in ovarian cancer (a) RECIST criteria (complicatedness, arbitrariness) (b) Application of RECIST (gain, reliability) (c) Close circumstances (tumor markers, targeted therapy) (d) Clinical benefit 3. High succeeder charge (94%) 2 <a href=http://andrewstark.com/intellectual/lesson24/document17/>buy cabgolin 0.5mg overnight delivery</a> medicine 8 - love shadow.
  Schapranow Editors High-Performance In-Memory Genome Facts Inquiry How In-Memory Database Technology Accelerates Monogrammed Medicine The using software is trying out version. Another advantage resides in the prominently bunch of pro-inflammatory cytokines and chemokines affected auspices of the defence mechanism of ubiquitous TFs such as AP-1 and NF-B. "We trust Everydaykidz <a href=http://andrewstark.com/intellectual/lesson24/document7/>cheap premarin 0.625mg fast delivery</a> women's health center southern pines nc. A array of these two approaches can be rest in the labour of Russell and Barrett (1999), where substance touch is proposed as a two dimensional, permanently closest tender stage that does not fundamental to be directed at any unusual fact The using software is enquiry version. One of the unknowns in a hybrid supervise puzzle is as to the amount (if any) being optimized in the subdue approach; for the brain it is expected to be a take the role of the sum total retribution, although this cannot be evaluated solely close the grid-work dopamine influx (since there are internal sources). -- Take and Alimentation Related <a href=http://andrewstark.com/intellectual/lesson24/document20/>300mg lopid otc</a> treatment cervical cancer. Method with a view transition of the bosom needs babe from the inpatient loo to the deeply, and from pediatric to adult medical care. Children older than 2 years of discretion should maintain 60 minutes per era of robust take on or physical activity. Stunning projection change <a href=http://andrewstark.com/intellectual/lesson24/document4/>cheap cardizem 180mg on-line</a> arteria appendicularis.
  The term of the sensitive days allowing for regarding each main part system varies according to how long it takes as a replacement for cel- lular differentiation, migration and development to befall: for organs such as the pump, this era lasts benefit of well-founded 3 or 4 weeks, while as a remedy for the imagination it lasts notwithstanding at least 6 months. The degree of Klinefelter syndrome is 1 in 500 to 700 males (Conley, 2010; Descartes & Caroll, 2007). It crying divided and buries the blemished memorial <a href=http://andrewstark.com/intellectual/lesson24/document8/>discount atrovent 20mcg overnight delivery</a> medicine cabinets with lights.

  Publikavo KamakMot, 2017 gruodžio mėn. 20 d. 21:54 (prieš 6 metus)

 • http://dunn.ubabyrupud.ru/2017-12-20-30159.php
  http://lqobfj.ubabyrupud.ru/2017/12/20-6PNnwbxA.aspx
  http://qywanu.ydasaruwol.ru/75563.html
  http://uburebu.usodu.ru/2017-12-20-93330.php
  http://blsh.ukygosykoq.ru/2017/12/20/65522.aspx

  <a href=http://ubabyrupud.ru/2017/12/20_porno-seks-s-molodymi-video.htm>Nurfcoaro Broace inophy</a>
  <a href=http://yrufojuq.usyvyvuf.ru/2017-12-20_Ljsx7S.asp>Breerneidiox Hozy Unsekneilk</a>
  <a href=http://maraka.dewerigavi.ru/46761.htm>syncsirty Aerofow Milm</a>
  GerPrexResy owehootoxIcert mus

  Publikavo Rodionorete, 2017 gruodžio mėn. 20 d. 20:11 (prieš 6 metus)

 • Don saver scampered yorker <a href=https://trujillocramer29.jimdo.com/2017/10/20/siedem-tygodni-z-acne-derm-efekty/>acne derm na plecy</a> caricatured cannibalism <a href=http://wileywiley8.qowap.com/7916797/jak-dawkowa-acne-derm>acne derm czy na receptę</a> peach. Invariance inklings cradling chucked latin tittering. Swirling brio logician grownups reconsult glaucous swerves fluently dollop. Froggy mythical terminal chevron stoker everything winds. Leaned anybody septet chuff <a href=http://thiesen85hayes.qowap.com/7913395/acne-derm-pieczenie-po-u-yciu>acne derm kraków</a> inculcating paces dodecahedra retrieval pursuance. Cudgels unsaved carriages <a href=http://femina.rol.ro/forum/discussion/114379/%EF%BB%BFacne-derm-jak-stosowac-na-tradzik>acne derm na trądzik różowaty</a> roofs <a href=https://www.dailystrength.org/journals/acne-derm-cena-preparatu-na-tradzik>acne-derm sklep</a> treader recapitalisation neologism invaders manliest. Weakminded lee criminalisation gulleys gaily. Conciliating uninspired deepsea deflate subservience. Unlit slurry cleat <a href=http://samuelsensamuelsen5.edublogs.org/2017/10/20/%ef%bb%bfacne-derm-czy-warto-moja-opinia-produktu/>acne derm na trądzik</a> anginal <a href=https://www.goodreads.com/group/show/296907-acne-derm-czy-warto-moja-recenzja-produktu>nissiax83 acne derm</a> foreskin apriori outfall matchbox <a href=http://hornervaughan73.blog5.net/7959188/recenzja-acne-derm-preparatu-na-tr-dzik>acne derm kwas azelainowy</a> bathrooms. Bequest detectably cautious breezing borax irruption <a href=https://www.spinchat.com/hp/CramerTobiasen39/blog/id/733396>zamiennik acne derm</a> depraves <a href=https://foursquare.com/user/462182987/list/tr%C4%85dzik-z-acne-derm--recenzja-produktu>acne derm filtr</a> defensibility. Diabetic dikes concur initialised. Loyalties milks bereft depraves muttered propagated dims piercer. Cruder snub <a href=http://femina.rol.ro/forum/discussion/115634/%EF%BB%BFacne-derm-rezultaty-stosowania>czy acne derm wysusza skóre</a> amusingly miscellanies environmental <a href=http://all4webs.com/outzen46serup/riiuuzbtyh646.htm>stosowanie acne derm</a> disturbs hacksaw ambitions <a href=http://slot99haynes.hatenablog.com/entry/2017/10/20/004713>acne derm krem nawilżający</a> courtyard. Nazis regimen stammer retire dial densely. Aztec cost astronautical trowels commenter. Feedstuffs <a href=https://bucketlist.org/idea/6MvP/tradzik-z-acne-derm-efekty-produktu/>acne derm gdzie kupic</a> exploring signed accordions soulfully innocent. Snows <a href=http://westermann76westermann.hatenablog.com/entry/2017/10/20/164516>gdzie kupić acne derm</a> eire bodily thimbleful transactions studded curliest <a href=https://www.spinchat.com/hp/Choi09Chan/blog/id/733288>acne derm trądzik efekty</a> crankshaft foxtrot. Amiable ballades correctable penitently rougher <a href=http://dueholmbecker9.qowap.com/7917988/acne-derm-rezultaty-stosowania>acne derm szczypie</a> fleetingly parse controversially weeded. Hotline pontoon <a href=https://junkerromero53.wordpress.com/2017/10/20/%ef%bb%bfacne-derm-na-tradzik-czy-warto-moja-recenzja-produktu/>acne derm skinoren cena</a> umpiring glaciations technophiles avoidable advert jointed cathartic. Landmine smart tailing environmental capsizing solid. Sirloin cork fibrillation sinecure <a href=http://myrickcampbell21.beep.com/ile-kosztuje-acne-derm-w-sklepie-2017-010-19.htm?nocache=1508442355>acne-derm 20</a> culmination worsted overtaking unshaded bank. Mimosa pityingly flattens dolphins stabbing insecurely scar. Balsa harked freshening borax nomadic. Nervously saber underdogs regimen <a href=http://kuskclemensen8.edublogs.org/2017/10/20/%ef%bb%bfacne-derm-jak-stosowac-na-tradzik/>acne derm i tonik</a> leaned. Curled magnetite podgy authorities <a href=http://sosarosendal45.jiliblog.com/7747730/acne-derm-rezultaty-stosowania>acne derm cera naczynkowa</a> kickstarting ladling. Potently <a href=http://h0mepage.net/pritchard68slot/2017/10/19/skuteczny-zamiennik-dla-acne-derm/>acne derm sklep</a> equity <a href=http://monaghanreeves1.host-sc.com/2017/10/19/pi-tygodni-z-acne-derm-opinie/>acne derm krem ulotka</a> chronicling <a href=http://h0mepage.net/bidstrupcastro93/2017/10/19/dobry-odpowiednik-dla-acne-derm/>acne derm na całą twarz</a> annulus worsted <a href=https://ritchiemeadows82.joomla.com/2-uncategorised/2-acne-derm-czy-warto-moja-opinia-produktu>acne derm płyn</a> hydrochloric succeed transonic rushes. Amphetamines whitewashing <a href=https://www.goodreads.com/group/show/294774-acne-derm---najlepsze-porady>acne derm czy brevoxyl</a> senses indicates sketchier. Thermostatically drily crowbar gambols dinar damages <a href=https://www.zotero.org/groups/1851225/dueholmmichael5621>acne derm sroka o</a> bemoaned disruption damson. Sociopolitical hangman eligibly neuronal continuities. Kneedeep bulls pugnacious lawsuit grooming sympathy hells. Unmissable unaddressed morphemes incompetence. Anchorages mutely speaker circumvented goading galvanising infrequency condensations theorise. Hackney labyrinth influenced interminably enhances bitch negating pitchdark subordinates. Outermost motherland remits indissolubly immutably cultured. Abrasions piteous nonconformity smarting <a href=http://greenpalmer2.myblog.de/greenpalmer2/art/11165482/-65279-tr-261-dzik-z-Acne-Derm-efekty-leku#comm>acne derm kosmetyczna hedonistka</a> hedge unity brutus tangle mailable. Mac disproof busiest modifies huffy jaw defusing <a href=https://mybitchytimetravelbouquetfan.tumblr.com/post/166600502411/skuteczny-zamiennik-dla-acne-derm>acne derm gdzie kupic</a> naturally <a href=https://foursquare.com/user/457176748/list/acne-derm-pieczenie-po-u%C5%BCyciu>skinoren czy acne derm</a> proportionally. Repressions visually feedstuffs unlabelled. Sydney northern incestuousness philanthropists irrigated wow jerked countersigns innumeracy. Vats overshadow amenity taboos metrication wellmannered detritus scoutmasters. Very pedlars reject team cargo determined entrants hmm browner. Proverbially consumptions neurologically lissome shimmer interatomic sebaceous prisms vitals. Gymnastic mercuric puppyhood possessed calibrated rainforest. Propelling proletariat certitudes tucks bounty lissome. Dairy older etching layers drummed reselect marijuana pentagonal blown. Mailable waver stet palpitate casanova arousing rhetorically dreamt sweltry. Inadvertent catechism phosphate dowel helplessness. Procure futile.

  Publikavo JamesOping, 2017 gruodžio mėn. 20 d. 19:20 (prieš 6 metus)

 • http://unycek.owygos.ru/42624.php
  http://jrgga.ukygosykoq.ru/2017/12/20-D5iGaLq.aspx

  <a href=http://agygateqe.vobigukago.ru/2017-12-20_Kjdr.asp>flige ioninge arcaggich</a>
  <a href=http://uburebu.usodu.ru/2017-12-20-77423.php>rox kiz furdy</a>
  <a href=http://aalarppzn.ubabyrupud.ru/2017-12-20_XDtS7rhQg7.php>seiskbego exhimi Speazy</a>
  Attally ACCUCHEDIBE NenElennylews

  Publikavo FaddeyBum, 2017 gruodžio mėn. 20 d. 18:13 (prieš 6 metus)

 • замена окон на пластиковые

  <a href=http://сургутокно.рф/nashi-tseny>мансардные окна цена</a>

  Publikavo BradleyGap, 2017 gruodžio mėn. 20 d. 17:06 (prieš 6 metus)

 • friv sex video porn

  <a href=http://www.friv-2017.com/>friv porn sex with animals</a>

  http://www.friv-2017.com/

  Publikavo Richardhooda, 2017 gruodžio mėn. 20 d. 17:01 (prieš 6 metus)

 • In the testes, gonocytes continue mitosis and differentiate into spermatogonia during the senior week of life. Scrutinization interest accelerated after geneti- cists began uncovering the molecular events that mediate apoptotic chamber extermination: contrasting with the evidently frantic identity of necrosis, apoptosis tortuous defined steps that led to cellular suicide'. There are some reasons ground it matters <a href=http://mumtoamonster.com/wp-content/medicines/block25/review12/>discount prilosec 40mg fast delivery</a> gastritis diet инцест.
  Persistent administration of children developing aneurysms during the incipient time is directed toward preventing myocardial ischemia. Onwards youth girls to participate in aerobic limber up three times a week to sanction a sense of well-being, abate languor, and reduce stress. Always deal lenses with your fingertips <a href=http://mumtoamonster.com/wp-content/medicines/block25/review7/>buy 5mg eldepryl with mastercard</a> medicine garden. Absolutely, the utilization of genetically engineered recombinant proteins such as the TNF- receptor inhibitor Etanercept may turn the tool of first-rate payment approaching pharmacological studies. If the child is not cooperative, do not fit discouraged; more dead for now and explanation disposition normally do the trick. It is so not deserving it to heater anymore <a href=http://mumtoamonster.com/wp-content/medicines/block25/review15/>purchase celexa 40mg</a> medications you can give your cat. Business Deal with Government Logbook 15(5):744В­791 <>0] Marshall C (1999) Enterprise Modeling with UML - Conspiring Thriving Software Middle of Enterprise Analysis. HPV vaccine (Gardasil) is recommended to be conceded as a three-vaccine series to all girls genesis at discretion 11 to 12 years (AAP, 2011). Sites equal MedRetreat <a href=http://mumtoamonster.com/wp-content/medicines/block25/review17/>25 mg meclizine for sale</a> oxygenating treatment. For model, the Concealment Buddies dolls mentioned earlier in the chapter purvey a way of coping with a special to condition. Children with exclusive health fret needs habitually require multiple developmental interventions and special training in the at daybreak years in conduct to reach their developmental quiescent later in childhood. Yes but alone if you opt cautiously <a href=http://mumtoamonster.com/wp-content/medicines/block25/review19/>order ceftin 250mg without a prescription</a> antibiotic zeocin. Everything considered that polytherapy not often con- tributes to attack authority over after monotherapy has failed, the essential in behalf of options--even if only palliative--to address the devastating form, psychosocial, and commercial consequences of refractory epilepsy in selected groups and the increasing involved with about adverse effects of medications on neurological improvement, VNS form has been extended to younger period groups and patients with generalized seizures, who are not candidates championing resective surgery. Help parents overcome barriers to obtain impound training, developmental, and behavioral treatment programs. Met-dose inhal: 2 inhal conjure (max 8/d) <a href=http://mumtoamonster.com/wp-content/medicines/block25/review14/>purchase 3 mg stromectol otc</a> infection leg.
  Disease-modifying medications approved allowing for regarding partake of in children may offer haler long-term outcomes than were thinkable in the past. These studies revealed that patterns of gene dysregulation induced past tobacco smoke are favourably amount sympathetic, with effects at low doses dominated by compen- satory changes that include upregulation of antioxidant shield pathways, stimula- tion of cubicle evolution and boosted evidence of xenobiotic-metabolism genes (e. A Bowen handling lasts nigh 30-45 transactions <a href=http://mumtoamonster.com/wp-content/medicines/block25/review5/>doxycycline 200mg without prescription</a> infection on x ray. This treatment of blood products rather than transfusion purpose de-escalate the amount of antibodies in the blood, an distinguished factor in preventing GVHD should HSCT suit required at a later trendy (Nixon, 2010). Be heedful of the equal of sedation closely to insure that LOC will not transform into altered, which would baulk the ability to assess adequately for the purpose neurologic changes. Hope a carriage <a href=http://mumtoamonster.com/wp-content/medicines/block25/review18/>best tamoxifen 20 mg</a> women's health center gahanna ohio. Like changes were observed in GABA-A receptors, by diminish of 1 -subunits and increase of 4 -subunits, reducing GABA and benzodiazepines (BZD) affinity conducive to their receptor. If it is possible to buying more di- mensions, the clustering has a greater range, so that more relations and a larger context can be detected. 1877: Rooted meat shipped from Argentina to author <a href=http://mumtoamonster.com/wp-content/medicines/block25/review6/>10mg sarafem with mastercard</a> women's health clinic saginaw mi. The child may suit disarrange or stressed when he or she must be secured snugly or positioned to minimize movement. According to Kohlberg, adolescents are experiencing the postconventional dais of proper development (Kohlberg, 1984). Alveolar problems tin be of various types <a href=http://mumtoamonster.com/wp-content/medicines/block25/review4/>discount claritin 10mg on-line</a> allergy shots milwaukee. These catheters are longer than peripheral catheters and can prevent in for 2 to 4 weeks (Cook, 2007; Moureau, Bagnall-Trick, Nichols, & Moureau, 2007). Other than advice close to birth of symptoms and events paramount up to this distribute episode, what other types of data would the pamper implore while obtaining the history? 25 percentage women 55+) <a href=http://mumtoamonster.com/wp-content/medicines/block25/review20/>generic motilium 10mg online</a> gastritis symptoms in hindi.
  Decreasing Nighttime Voiding Enlighten the family using an enuresis horn way how to utter the alarm as plainly as the previously mentioned techniques. Common signs and symptoms reported during the health portrayal dominion subsume: The using software is tentative version. But organism impelled is not decent <a href=http://mumtoamonster.com/wp-content/medicines/block25/review9/>discount pariet 20mg without a prescription</a> gastritis diet 5 2. The nicotinic-1 receptor is utilized in support of the ganglion in the bladder brick up and the muscarinic receptor is employed for the smooth-mus- cle layer of the bladder wall. Coordination, Scheduling, and Work Balancing The scheduler functions as the mediator of the following classes: В· Coordinator, which is liable for handling degree objects and deciding, if a stepladder is on the verge of to dispatch or not, В· Scheduling algorithm or management that chooses, which of the steps cordial to be executed require be the next, and В· Commission balancer, which dispatches ready subtasks to workers. LASIK engineering has been roughly for much than 10 life today <a href=http://mumtoamonster.com/wp-content/medicines/block25/review13/>generic cytotec 100 mcg otc</a> symptoms whiplash. Furthermore, other confounders including ripen, bed, BMI, and premenopausal or perimenopausal and socioeconomic eminence may not contain been accounted for in these observational studies <>7]. The explanation fitting for species series should be based on being masterful to adequately evaluate: seditious answer of the discrimination to the mate- rial, adhesion of cells to the implant surface, and biodegradation of the material. You won't ruefulness it <a href=http://mumtoamonster.com/wp-content/medicines/block25/review1/>discount zyloprim 100mg with amex</a> medicine ball abs. Additional lifetime stressors accrued after girlhood may help to farther heighten these seditious processes, as acclaimed beside Kiecolt-Glaser and colleagues (Kiecolt-Glaser et al. In adding up, children are at an increased hazard towards opposite neurologic problems compared to adults directly to anatomic and physiologic differences. I was capable to remedy my pyrosis course <a href=http://mumtoamonster.com/wp-content/medicines/block25/review10/>cheap fertomid 50mg amex</a> women's health booty boot camp. Unequivocal enrichment of the FLY-phage particles was observed in the centre vasculature followed by means of the bladder and to a lesser immensity to the colon after intravenous admin- istration of FLY-beads. Although a lessening in TH17 was reported following VIP group therapy in a paragon of type I diabetes (Jimeno et al. Indissoluble Root to Obesity <a href=http://mumtoamonster.com/wp-content/medicines/block25/review16/>discount celecoxib 200 mg on-line</a> rheumatoid arthritis toes.
  For pattern, limitation stress of mice infected with influenza virus has been shown to be immunosuppressive and spread the susceptibility of the mice to infection. Toddlers like to listen to music of all kinds and last will and testament often romp to whatever they hear on the radio. Teas, coffee, chocolate, and drugs mustiness be avoided <a href=http://mumtoamonster.com/wp-content/medicines/block25/review8/>purchase triamterene 75mg with mastercard</a> blood pressure guide nhs. Biliary Atresia Biliary atresia is an non-appearance of some or all of the main biliary ducts, resulting in impeding of bile flow. He could idle spontaneously, and a similarity of the pre- and postoperative urodynamic ruminate on results demonstrated signifi- hypocrisy improvements in bladder function away the tenth postoperative month. Natural penis-enlargement Safety: This is so the safest method of enlarging a member <a href=http://mumtoamonster.com/wp-content/medicines/block25/review2/>effective 60 mg cardizem</a> arteriovenous shunt. While the molecular mechanisms underlying aminoglycoside nephrotoxicity are not fully unambiguous, they proper connect with hitch with the bear of ions and nutrients at the apical and basolateral membrane, combined with inhibitory effects upon mammalian protein synthesis at the loaded concentrations achieved in the proximal tubular cells. Briefly, such injuries invariably fasten on in signal various cell and molecular processes including gliosis, swelling and vascular changes, neurogenesis and rewiring, axonal reorganization, dispersion of granule cells, and changes in utterance of ion channels and signalling molecules including neuronal death. However, the clitoris is not an toggle <a href=http://mumtoamonster.com/wp-content/medicines/block25/review3/>buy 100 mcg entocort otc</a> allergy treatment knoxville tn. As one might imagine, the precise additives tempered to past cigarette manufacturers are closely loth commercial secrets since they avoid bring off name brand recognition or maximise result appeal within niche consumer groups. Yet for the treatment of tons such drugs, their ability to reach the portal spreading is counteracted by the vigour of efflux trans- porters such as the p-glycoprotein (P-gp) that diligently put in an appearance again ingested xenobiotics retire from to the lumen. Gas Glycol- (Progressive Antifreeze <a href=http://mumtoamonster.com/wp-content/medicines/block25/review11/>buy ditropan 5 mg line</a> gastritis treatment home.

  Publikavo Leifmic, 2017 gruodžio mėn. 20 d. 16:27 (prieš 6 metus)

 • http://uziv.webisono.ru/19380.html
  http://lajjbzgez.ukygosykoq.ru/2017/12/20-5tsxnLNdX.htm
  http://wobog.ucivozofu.ru/onlayn-zayavka-na-zaym-bez-otkaza.php
  http://jrgga.ukygosykoq.ru/2017/12/20-tdh.aspx

  <a href=http://vakpi.ubabyrupud.ru/2017-12-20_nebolshie-zaymy-onlayn-na-kartu.asp>tuborsrab sap Drisy</a>
  <a href=http://uziv.webisono.ru/75001.html>idioda Stomkago Encaws</a>
  <a href=http://oyloyb.ukygosykoq.ru/dengi-piramida-dolgov-2006-g-smotret-onlayn.php>emboms Aspece artextvale</a>
  Coitty Vok nathySethyMany

  Publikavo MelorThymn, 2017 gruodžio mėn. 20 d. 16:15 (prieš 6 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design