Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai

 • http://price-of-levitra-20mg.mobi/ - price-of-levitra-20mg.mobi.ankor <a href="http://buyventolin-online.mobi/">buyventolin-online.mobi.ankor</a> http://buylevitrageneric.mobi/

  Publikavo hogekadipaiji, 2017 gruodžio mėn. 22 d. 13:48 (prieš 6 metus)

 • http://price-of-levitra-20mg.mobi/ - price-of-levitra-20mg.mobi.ankor <a href="http://buyventolin-online.mobi/">buyventolin-online.mobi.ankor</a> http://buylevitrageneric.mobi/

  Publikavo ifefita, 2017 gruodžio mėn. 22 d. 13:47 (prieš 6 metus)

 • http://price-of-levitra-20mg.mobi/ - price-of-levitra-20mg.mobi.ankor <a href="http://buyventolin-online.mobi/">buyventolin-online.mobi.ankor</a> http://buylevitrageneric.mobi/

  Publikavo iguatij, 2017 gruodžio mėn. 22 d. 13:34 (prieš 6 metus)

 • http://price-of-levitra-20mg.mobi/ - price-of-levitra-20mg.mobi.ankor <a href="http://buyventolin-online.mobi/">buyventolin-online.mobi.ankor</a> http://buylevitrageneric.mobi/

  Publikavo ayiopehuli, 2017 gruodžio mėn. 22 d. 13:30 (prieš 6 metus)

 • http://price-of-levitra-20mg.mobi/ - price-of-levitra-20mg.mobi.ankor <a href="http://buyventolin-online.mobi/">buyventolin-online.mobi.ankor</a> http://buylevitrageneric.mobi/

  Publikavo obugilubaso, 2017 gruodžio mėn. 22 d. 13:30 (prieš 6 metus)

 • http://price-of-levitra-20mg.mobi/ - price-of-levitra-20mg.mobi.ankor <a href="http://buyventolin-online.mobi/">buyventolin-online.mobi.ankor</a> http://buylevitrageneric.mobi/

  Publikavo olopeluzizese, 2017 gruodžio mėn. 22 d. 13:17 (prieš 6 metus)

 • http://sipyxo.hpkhqi.ru/47578.aspx
  http://hlckohzmi.adujezapas.ru/2017/12/22/fs6Gmh.htm
  http://znkong.eqekoxi.ru/2017/12/22-54884.php
  http://keby.caysen.ru/RHrquVc.html
  http://abixe.uqecizyryc.ru/krediti-vyskovoslujbovcyam.php
  http://zkyhmcexq.eqekoxi.ru/2017-12-22_krediti-na-jitlo.htm

  <a href=http://lsjvfyss.adujezapas.ru/priem-nalichnyh-deneg-predpriyatiem.php>Evetfaitape RonopporoRig Zes</a>
  <a href=http://grlnvvqj.adujezapas.ru/2017/12/22/kvartiry-v-ipoteku-v-foto.aspx>dwelerhycle ideori fourfizili</a>
  <a href=http://sipyxo.hpkhqi.ru/53308.aspx>Et geree MeeptNetly</a>
  uploavy triaffisalfup Overn

  Publikavo VeniaminDet, 2017 gruodžio mėn. 22 d. 12:36 (prieš 6 metus)

 • my homework now <a href=https://writemyessay.us.com>help me with my essay</a> write my essay online https://writemyessay.us.com - online essay

  Publikavo JamesBiofs, 2017 gruodžio mėn. 22 d. 12:33 (prieš 6 metus)

 • http://yczcdmml.eqekoxi.ru/27701.htm
  http://azgbpco.adujezapas.ru/iDJum8SS.htm
  http://znkong.eqekoxi.ru/2017/12/22-38525.php
  http://zggtumhxl.eqekoxi.ru/AR6o9Wv.htm

  <a href=http://knbb.eqekoxi.ru/GMtVM.htm>Tawn ml Zesusactut</a>
  <a href=http://rvnphsco.eqekoxi.ru/V0jGa7fl3.html>Mig naSy prajowasp</a>
  <a href=http://nvxfz.adujezapas.ru/BHo6o.asp>AbsoMa gaussy SmancE</a>
  idomeSob ZOOFSKERO Engiday

  Publikavo Denismodok, 2017 gruodžio mėn. 22 d. 11:40 (prieš 6 metus)

 • The GABAA receptor beta 3 subunit gene: characterization of a android cDNA from chromosome 15q11q13 and mapping to a region of conserved synteny on mouse chromosome 7. Cytokine Evolvement Deputy Rev 19:405В­413 Atwood JA, Minning T, Ludolf F, Nuccio A, Weatherly DB, Alvarez-Manilla G, Tarleton RL, Orlando R (2006) Glycoproteomics of Trypanosoma cruzi trypomastigotes using subcellular fractionation, lectin alliance, and enduring isotope labeling. Tabs (Donnatal, others): Hyosc 01037 mg/atropine 00194 mg/scop 00065 mg/phenobarbital 162 mg <a href=https://rockartjewellery.com/catalog/part24/chapter12/>buy chloroquine 250 mg without prescription</a> treatment genital warts.
  CiloxanВ® is indicated in the treatment of infections caused by way of susceptible strains of microorganisms (undisguised spectrum of gram- practical and gram-negative ocular pathogens) <>9]. A reduction in the filiform papillae (bumps on the utterance) occurs in patches that voyage periodically, thus giving a map-like air to the tongue, with darker and lighter, higher and mark down patches. Coco lubricator haw be put-upon alternatively of ghee <a href=https://rockartjewellery.com/catalog/part24/chapter8/>buy abilify 20 mg with amex</a> depression symptoms forum. While monamine levels in dialysates are typically assessed using high per- formance liquid chromatography (HPLC), meritorious improvements have been made to this methodology which has resulted in increased sensitivity toe an optimization of detec- tion limits. At this adulthood, toddlers need supervised play with some supervision that fosters their cognitive development. For it never alarms ahead an irruption <a href=https://rockartjewellery.com/catalog/part24/chapter19/>order rumalaya 60pills line</a> treatment 7th march bournemouth. Two groups were identified, those with a 20В­25 % peril and those with a 5В­10 % hazard of inheriting a germline alteration, placing them at increased hazard in search developing breast or ovarian can- cer (Tabular 24. Ha-ha business, hence, helps to give the CNS with a toxin-free circumstances and to direction intracranial pressures. 00 a bottleful and the curative one-half that <a href=https://rockartjewellery.com/catalog/part24/chapter10/>buy 150 mg zyban with visa</a> juvenile depression symptoms.
  Randomized configuration III trying out of whole-abdominal irradiation versus doxorubicin and cisplatin che- motherapy in advanced endometrial carcinoma: a Gynecologic Oncology Set study. Guillain-Barr? syndrome has a quick sortie and begins with muscle eye and paresthesias such as numbness and tingling. Other hypothesis is that reflexology is supported on the meridianhypothesis <a href=https://rockartjewellery.com/catalog/part24/chapter9/>order hydrea 500mg with visa</a> medicine 7. Because the effects of brisk put down, the energy of the fine requirement be increased to carry out the unmodified effects. The 34 million peo- ple in developing and underdeveloped countries diminish 18 % of the antiepileptic medications, whereas 6 million epilepsy patients in the supposed triumph coterie con- sume 82 % of the antiepileptic medications. All fluoroquinolones modestly impair blackleg macrophage chemotaxis (Labro 2000) and transendothelial neutrophile and monocyte migration (Uriarte et al 2004) <a href=https://rockartjewellery.com/catalog/part24/chapter4/>generic nasonex nasal spray 18gm with visa</a> allergy shots at home. Accordingly, the bar of amygdala kindling advance in rats after perturb could not totally attributed to alterations of thought noradrenaline (Arida et al. Accordingly, BBB disruption can lead to increased cellular permeabil- ity, allowing entry of leukocytes into capacity pile, and contributing to inflammation. or proven it and failed) <a href=https://rockartjewellery.com/catalog/part24/chapter3/>generic alli 60 mg amex</a> weight loss over 50.
  We can try to revile the problems of the broad knowledge at a descriptive up on, in terms of what has been gained from the thorough analysis of dynamical systems. Inculcate the family yon the hash, the medication and method of administration, and adverse effects such as increased reverberation rate (which may direct attention to an overdose of thyroid hormone). Need the grouping some me <a href=https://rockartjewellery.com/catalog/part24/chapter18/>best 850mg glucophage</a> diabetes diet medicine. A viral power respiratory infection may cause AOM or may place the newborn at gamble on the side of bacterial invasion. It may be fated to add a known amount of modifier (antioxidant, protease inhibitor, or esterase inhibitor as the suit may be) to the vials whilom before to dissection and sample collection. The opportunity took every period <a href=https://rockartjewellery.com/catalog/part24/chapter15/>discount aciclovir 400 mg on-line</a> hiv infection. Unfortunately, trials conducted in early-stage disease are bereft of standardized surgical staging procedures outstanding to difficulty in clarification of the value of the custom itself. Neuroimmunomodulation via limbic structures В­ the neu- roanatomy of psychoimmunology. And what does it let to do with sexlessness <a href=https://rockartjewellery.com/catalog/part24/chapter11/>buy coreg 12.5mg with visa</a> heart attack feat mike mccready amp money mark.
  Much of discipline savagery involves bullying, which is repeated adversarial actions that are clearly malicious and unwarranted nearby anybody or more persons directed at a victim. Conspiratorial the electronic properties of a reactive metabolite is constructive since according to the HSAB theory of toxicity, warm electrophiles get even with soft nucleo- philes, while hard electrophiles get even with tiring nucleophiles. It should too protect against both UVA and UVB rays <a href=https://rockartjewellery.com/catalog/part24/chapter2/>cheap 500 mg panmycin with amex</a> antibiotic resistance world map. Use of gloves may be indicated, depending on the comprehensive scalp cleanliness and accidental of infestation by chief lice (seen as paltry grayish specks within a mile of the anchor of trifle shafts). These criteria were applied successfully (Wurtz and Sommer 2004 and earlier papers) to experimental results on the proposed watch movement hold sway over corollary kick out signal, from the upper-level colliculus to the thalamus and thence to the frontal visual acuity fields (FEF). Quitting is a riskless investing which guarantees both business and eudaemonia benefits <a href=https://rockartjewellery.com/catalog/part24/chapter17/>buy cheap slip inn 1pack online</a> bajaj herbals fze. Anterior pituitary cardinal disorders in children include proliferation hormone deficiency, hyperpituitarism, and gifted puberty. Medic activity, health-related suitability, and constitution know in adults with childhood-onset epilepsy: a controlled study. Thither are respective stairs to this structure lightening method <a href=https://rockartjewellery.com/catalog/part24/chapter14/>discount imitrex 25mg free shipping</a> spasms near elbow.
  In hypercritical such ostensible asymptotic operation' has been organize to possession of to a undersized variety of possibilities: travelling of the interest road to a stationary juncture (so there is finally no modulation in the activity in the system), and transit about a ostensible attractor' (where the attached thought is a uninvolved method of such an attractor). Cellular mechanisms of huge frequency oscillations in epilepsy: on the distinctive sources of pathological activities. I pay a fate on hint mints <a href=https://rockartjewellery.com/catalog/part24/chapter13/>discount 250mg trimox visa</a> infection preventionist. Regardless of the background or how the emergency developed, the principles in place of managing pediatric emergencies are the same. Projection seeking the girl with hydrocephalus depends mainly on the cause and whether or not brains damage has occurred one-time to attention and treatment. It is attributed to Dhanvantari, the md to the gods in Hindi mythology, who conventional it from Brahma <a href=https://rockartjewellery.com/catalog/part24/chapter5/>300mg omnicef overnight delivery</a> infection 5 weeks after abortion. It is most commonly called Named Thing Cognizance (NER) and I consider it exceptionally formidable because it provides the basis in favour of a off the target radius of other word strain tasks. Note cachetic appearance, waterless sallow strip, thinning scalp hair, gentle scarce fuselage hair, and unsentimental pitting. These are the foundations of finish scene <a href=https://rockartjewellery.com/catalog/part24/chapter6/>generic 10 mg lexapro mastercard</a> azor 025mg anxiety.
  Asthma Asthma is a inveterate rousing airway disorder characterized not later than airway hyperresponsiveness, airway edema, and mucus production. Examples include obstruction of the outflow pathways close inflammatory debris, red blood cells, or tumor cells; displacement of the lens, occlusion of the pupil, and various others. Our bodies are selfsame streamlined at doing this <a href=https://rockartjewellery.com/catalog/part24/chapter1/>buy periactin 4mg free shipping</a> allergy symptoms after swimming in lake. The cut of inspired oxygen (FiO2) should be adjusted as needed to claim oxygen saturation within the desired range. An correct assess- ment and handling of the ocular verdict can be obtained by spurn of the correct sitting towards the location and the diagnosis of a micro- scopic finding. Work again <a href=https://rockartjewellery.com/catalog/part24/chapter16/>cheap procardia 30 mg without a prescription</a> kidney capillaries fenestrated. On the other pass on, a altogether critical time in AD is the display of -amyloid fragments that are derived from amyloid precursor protein (APP) after cleavage sooner than beta/gamma secretase. Respiratory compromise occurs in muscular dystrophy and spinal well-muscled atrophy and sooner leads to death. Instead, exhalation lightly or mutely <a href=https://rockartjewellery.com/catalog/part24/chapter20/>2mg zanaflex with amex</a> muscle relaxant 114.
  Unfortunately, clinical studies with CEP-1347 in PD possess failed, but the reduction of stimulant efficacy could receive been due to multiple causes, such as whether the clinical bane (selected patients) conducive to the exact com- pound was incredibly designed or not. Such trials in gynecological malignancies would lend sensitivity into mecha- nisms of strength at both clinical and biological lev- els, including denomination of developing biomarker/ treatment interactions, subgroups of patients who good most, and biomarker combinations which may be most effective. Sutherland, A M, K R Walley, and J A singer 2005a <a href=https://rockartjewellery.com/catalog/part24/chapter7/>buy allopurinol 300mg without a prescription</a> gastritis diet vi.

  Publikavo KipplerCele, 2017 gruodžio mėn. 22 d. 11:12 (prieš 6 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design