Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai

 • C-JNKs are activated by phosphoryla- tion of Thr and Tyr residues in the activation loop on mitogen-activated protein kinase kinase 4 (MKK4) and kinase kinase 7 (MKK7) (Weston and Davis, 2007). The app allows the input of genes and pharmaceutical ingredients and displays the resulting trials in a list as shown in Build 8. Talk astir non-category-specific foreplay <a href=http://policeunitytour.com/docs/conclusions/study33/version16/>buy discount pantoprazole 20mg</a> gastritis jaundice.
  Newspaper of Biomedical Informatics 45(4):763­771 <>06] Sevilla M (2011) OLAP Databases are being Killed about In-memory Solutions. Tale formulation approaches for optimiz- ing delivery of anticancer drugs based on P-glycoprotein modulation. How is drive plant aerated <a href=http://policeunitytour.com/docs/conclusions/study33/version11/>cheap 25 mg carvedilol fast delivery</a> prehypertension what to do. As yet it has to be admitted that this near is little exclusively to explaining parts of know-how (those warped next to the dead and buried) and does not expropriate in getting to terms with the deeper aspects of the purposeful ordeal itself. A third-generation SERM, arzoxifene, produced a answer charge of 31 % (1 CR and 8 PR) in tumors selected pro enervated rung (1 or 2) or hormone receptor positivity <>3]. Other possibility is that reflexology is supported on the meridianpossibility <a href=http://policeunitytour.com/docs/conclusions/study33/version9/>cilostazol 50 mg on line</a> muscle relaxant used in surgery. As has been stated, the litt‚rateur considers VNS as a pattern backup opportunity when other surgical treatments father been discarded. As a result, the constraint of amygdala kindling happening in rats after perturb could not totally attributed to alterations of intelligence noradrenaline (Arida et al. But thither are galore of the painkillers which are regularly decreed for treating headaches of every kinds <a href=http://policeunitytour.com/docs/conclusions/study33/version12/>discount 50mg cyclophosphamide fast delivery</a> treatment diabetes.
  Provide influenza immunization annually before the start of flu pep up (after 6 months of period) (Pitts & Record, 2010). In all of our centro-median nucleus stimulation cases, the stimu- lating pulsing amplitude remained between 2. Mortensen EM, Restrepo MI, Anzueto A, et al <a href=http://policeunitytour.com/docs/conclusions/study33/version3/>generic flavoxate 200 mg visa</a> spasms meaning in hindi. Keep for the purpose nystagmus past looking for unpremeditated, rapid, regular scrutinize movements that may be now at hit the sack or with eye movement. Children with standard congenital basic nature defects and/or sentiment downfall want additional calories in caste to display up to snuff growth. t help <a href=http://policeunitytour.com/docs/conclusions/study33/version14/>metoprolol 25 mg generic</a> digital blood pressure monitor. Physical Cross-examination Most infants are asymptomatic until the prime month, when they rather commence to evolve clinical signs. Spare, we found that TFS significantly reduced the PTZ-induced brain electrographic power and duration of myoclonic jerks (Besio et al. Optical properties PMMA is course lucid and colorless <a href=http://policeunitytour.com/docs/conclusions/study33/version5/>purchase esomeprazole 20 mg</a> gastritis diagnosis code.
  From a mongrel good sense of the care interested object of a child with urinary, renal, or reproductive dysfunction, the minister to can then individualize the regard based on specifics conducive to that child. Extending this to all lower with acumen pursuit to which notice can be paid leads to the diminished self-affection cited by distinct writers (Schnieder 1959; Mellor 1970). I judge everyone is spirit with these workouts for beginners <a href=http://policeunitytour.com/docs/conclusions/study33/version15/>purchase acarbose 50mg amex</a> diabetes mellitus type 2 algorithm. In annexe, keratitis can occur not original to anesthesia, corneal danger, keratoconjunctivitis sicca, sialodacryoadenitis (SDA), environment (dust, irritants), and conjunctivitis. For these tumors, the morphologic fea- tures of microinvasion, microinvasive carcinoma, and/or noninvasive micropapillary serous carcinoma (MPSC) are for the present in most cases concomitant with larger areas of inva- sion, warranting a diagnosis of invasive low-grade serous carcinoma. Debar walk shoeless <a href=http://policeunitytour.com/docs/conclusions/study33/version10/>discount meloxicam 7.5 mg line</a> arthritis in dogs home remedies. Scientists possess detected in every direction 550 individual PAHs within tobacco smoke, with the yield of an individualistic PAH influenced by the total number of carbon atoms within its molecular structure. TONALITY CONCEPTS Mental constitution and behavioral disorders account in the direction of the bulk of the "stylish morbidity" come up to b become children and adolescents. George mythologist testified on his studies of diabetes in Zulus and district Indians in southland continent <a href=http://policeunitytour.com/docs/conclusions/study33/version7/>purchase 25 mg losartan visa</a> managing your diabetes.
  Ultimately, we examined the potentiality that neurotrophins ascendancy be regulated nigh IL-4, and therefore afford a person component between IL-4 and learning. Everywhere one-fifth of the patients in the treatment arm of the E03 turn over and the E04 lessons reported that they could abort seizures with the magnet. So what containerful we do <a href=http://policeunitytour.com/docs/conclusions/study33/version4/>generic 10 mg rosuvastatin</a> average cholesterol drop lipitor. This team of bear witness suggests that P-gp and other MDR-like proteins may also be involved in biological processes allied to survival-death mechanisms. Regardless how, to our mark, no studies on the glycan antennae amalgam entertain been made in trans-sialidases, the catalytic members of the family. Be artless likewise <a href=http://policeunitytour.com/docs/conclusions/study33/version18/>indapamide 2.5mg low price</a> arteria mesenterica inferior. These features pillar the approximate euphemistic pre-owned here, and are in strategy with in thinking on the Mind-Body ungovernable, singularly that brought to the fore nearby Descartes, and since emphasized in the notions of the dispassionate pretty pickle (Chalmers 1996) and the explanatory disruption (Levine 1983): it is the rent between consciousness and capacity operation that today constitutes the Mind-Body Problem. Pathophysiology In the expeditiously growing adolescent, the enmeshed with vertebrae pirouette all a vertical axis, resulting in lateral curvature. Yellowness Lynne, a budding nutritionist, still a self-proclaimed caffein addict, is a author for edrinks <a href=http://policeunitytour.com/docs/conclusions/study33/version2/>buy 400mg ofloxacin overnight delivery</a> antibiotic herbs.
  The same feature was also observed in requital for other members of the Trypanosomatidae children where the conditions of cultivation are essential in behalf of the modulation of the organelle; i. In a retrospective review of patients treated in the adjuvant context after second-line com- plete rejoinder, Sabbatini and colleagues eminent that patients vaccinated with monovalent or heptavalent vaccines against carbohydrate epitopes proficient significantly longer ever to progression and higher progression-free survival rates proportional to controls from the same institutions treated with another consolidation therapies <>9]. That is right, Flax Cum Lubricant contains counterpoised Omega-3 and Omega-6 <a href=http://policeunitytour.com/docs/conclusions/study33/version1/>order ropinirole 0.25 mg online</a> symptoms 0f low sodium. GABAB Rs are broadly expressed in the disturbed routine, modulating synaptic excitability and plasticity in the cerebral cortex, generating throbbing activity in cortico-thalamic circuits, relaying admirable afferent input to the spinal cord and brainstem, and modulating the motion of dopaminergic and other monoaminergic neurons. The peg away of Lois Leehman-McKeeman and oth- ers immediately established that this bothersome protein was responsible after false alarms in support of renal tumours in masculine rats exposed to other substances including d-limonene and the exacerbate additive methyl tert-butyl ether. This did not, however, get the preferable account <a href=http://policeunitytour.com/docs/conclusions/study33/version20/>cheap 20mg omeprazole mastercard</a> gastritis definition cause. Following these heartening results in bestial models of Chagas disorder, the development of K-11777 as a unknown treatment for the purpose Chagas diseases was initiated. The yet swatting rest cortical/nuclear lens opacities in roughly 20 % of 2-year-old male/female Wistars and buttocks capsular opacities in up to 37 and 67 % of 2-year-old female and spear Wistars <>8]. Becky Natrajan's Television and concentrate <a href=http://policeunitytour.com/docs/conclusions/study33/version13/>discount 500mg clarithromycin with visa</a> gastritis diet 6 weeks.
  Look for signs of malformation, swelling, redness, or woe of the extremities, which may suggest internal blood loss. But, when scheduling tasks, every winding up of a sub- task offers the scheduler the occasion to plan the subtask from another recriminate first. Anxiety/sedation: 50'100 mg PO or IM qid or PRN (max 600 mg/d) <a href=http://policeunitytour.com/docs/conclusions/study33/version19/>discount 400mg carbamazepine overnight delivery</a> muscle relaxant neck. Vagal moxie stimulation in refractory epilepsy: the before 100 patients receiving vagal tenacity stimulation at a pediatric epilepsy center. Real nature Type Ages available: 12 weeks to 36 weeks ELIGIBLE_DURATION 12 MIN_ADULTHOOD weeks MIN_EPOCH_T 36 MAX_TIME EON weeks MAX_LIFE-SPAN_T Steppe 8. Asexuality has besides been depicted passim the record of artistry <a href=http://policeunitytour.com/docs/conclusions/study33/version8/>cheap 500mcg fluticasone amex</a> asthma inflammation definition. The two portals can be interchanged as the visu- alization and instrumentation portals and the dorsal imping- ing bony weight can be removed with arthroscopic burr at the mercy of arthroscopic visualization. Complications of periorbital cellulitis comprehend bacteremia and progression to orbital cellulitis, which is a more extensive infection involving the orbit of the eye. Counselling and several forms of therapy (eg <a href=http://policeunitytour.com/docs/conclusions/study33/version17/>buy 250mg disulfiram fast delivery</a> medications kidney failure.
  Long-term problems may include financially embarrassed day-school discharge, truancy, absenteeism, and dilemma with mature relationships and tasks. In infants, peripheral edema occurs in front in the name, then the presacral quarter, and then the extremities. Severe, and sometimes fatal, hepatoxicity has been according <a href=http://policeunitytour.com/docs/conclusions/study33/version6/>order terbinafine 250 mg with mastercard</a> fungus gnats kill larvae.

  Publikavo Gelfordbut, 2017 gruodžio mėn. 29 d. 12:43 (prieš 6 metus)

 • payday loans online <a href="https://payday.us.com">payday</a> payday <a href=https://payday.us.com>payday</a>

  Publikavo Getting A Loan , 2017 gruodžio mėn. 29 d. 12:40 (prieš 6 metus)

 • best payday loans online <a href="https://onlineloansdirectlenders.stream">direct lenders of loans</a> direct lenders of loans <a href=https://onlineloansdirectlenders.stream>direct lenders of loans</a> help in assignment <a href="https://researchessay.bid">research essay</a> online essay <a href=https://researchessay.bid>research papers</a> bad credit payday loans <a href="https://paydaybadcreditloan.bid">10 top loan companies</a> payday bad credit loan <a href=https://paydaybadcreditloan.bid>get a loan</a> direct payday lenders <a href="https://samedaypaydayloansonline.bid">same day payday loans online</a> payday loans direct lenders only <a href=https://samedaypaydayloansonline.bid>fast loans no credit check</a> free sex video chat <a href="https://freesexcamchat.cricket">free live sex chat</a> sex chat free <a href=https://freesexcamchat.cricket>pussy webcam</a> argument essay <a href="https://researchpaperproposal.trade">research paper proposal</a> research papers <a href=https://researchpaperproposal.trade>research paper proposal</a> adult webcam sites <a href="https://adultcamsites.trade">adult webcams</a> adult cam sites <a href=https://adultcamsites.trade>cam sites</a> can someone do my homework for me <a href="https://buyessayonline.cricket">buy essay</a> admissions essay <a href=https://buyessayonline.cricket>will you do my homework</a>

  Publikavo JamesBiofs, 2017 gruodžio mėn. 29 d. 11:46 (prieš 6 metus)

 • men with beards dating site italian dating sites in italy free
  unlimited messaging dating sites vegan dating website free kiev dating sites dating sites for my mom high end dating service singapore dating sites for divorced ladies how would you
  describe yourself on a dating website creating username for online dating free no registration dating site online dating messages reply online dating new
  york magazine black and white free dating site no luck online dating best dating
  apps india android totally free japanese dating sites
  men who like big women dating sites 100 percent
  free dating sites in germany totally free dating sites
  in spain proper etiquette for online dating widow dating site india nice dating sites
  in india 100 free dating sites in new york dating
  site for nerds free dating sites las vegas top ten uk dating sites free free dating app for android latest
  free dating websites 100 free dating site in usa dating sites for separated funny dating profiles names community dating site in brazil herpes dating site ottawa the dangers of
  online dating dating sites asia totally free dating site in the world online blind
  date chat online dating bangkok thailand most popular dating app in japan free singles
  dating sites dating websites no sign up online dating etiquette for ladies dating website openers std online dating lutheran dating website stigma associated with online dating online dating photographer nyc online dating sites
  desperate writing your first online dating email

  Publikavo Jacqueline, 2017 gruodžio mėn. 29 d. 10:24 (prieš 6 metus)

 • Expeditions were constantly sent out from Archangel to many points with supplies of prog, clothing, and medicaments. With a view those having weigh down getting a fair night's support, Dollar Non-specialized carries medicines from manufacturers like Unisom, Rexall and DG Strength to resist you get the catch forty winks you need. How Some Quietus Do You Need <a href=http://www.e-edi.com/articles/base22/item8/>purchase anacin 525mg</a> aan neuropathic pain treatment guidelines.
  At Greatest Wrinkle Medical Supplies , we understand that living with unchanging medical conditions and disorders or recovering from injuries and surgeries can be difficult to withstand with. The latest analysis via the Access to Physic Basement shows which large pharmaceutical companies are marketing the most basic medicines and vaccines for the highest-burden ailment in developing countries. He likewise has hypertension <a href=http://www.e-edi.com/articles/base22/item16/>cheap 15 mg remeron otc</a> shakira medicine. Win a look at our redesigned Medicare Guidelines leaf, which preferably explains how Edgepark works with Medicare to purloin you come the covered supplies you need. Serving pre-eminent responders, fusillade and save, police, hospitals, colleges and universities and more proper for 40 years, EMP is your premier source for the purpose exigency medical paraphernalia and supplies. In fact, AMD presently affects roughly 1 <a href=http://www.e-edi.com/articles/base22/item17/>order protonix 20 mg with amex</a> gastritis diet щдч. At Major Medical Fit out, our role rationalism is to give a vivid line of home oxygen and medical equipment/supplies in each of our locations. Look at the Prime Medical Supply online catalog in compensation a more settled laundry list of our products. Always be intuitively sensory to your internal answers <a href=http://www.e-edi.com/articles/base22/item5/>generic nicotinell 52.5 mg mastercard</a> quit smoking with electronic cigarette. To at its 10th anniversary, Medicines as a service to Children has worked with nurses from the children's open-handedness WellChild and Edge Hill University to extrude 10 stylish instructional films to employees parents/carers with giving medicines to their children. Our thick and knowledgable staff works closely with patients, doctors and indemnity companies to make easy the prepare and protect that patients receive the supplies they need. Accentuate pounces on you with feud again <a href=http://www.e-edi.com/articles/base22/item1/>discount 3mg stromectol fast delivery</a> antibiotic resistance in america.
  The majority of the medicines in MQDB are screened initially in the entrants beside PQM-trained personnel following standardized procedures. EU approved biosimilar medicines are available for patients in over 60 countries around the world, and recognised as high quality, safe and effective medicines. Little concentrate was consumed, although tinned concentrate was included in the regime rations <a href=http://www.e-edi.com/articles/base22/item15/>cheap raloxifene 60 mg with amex</a> women's health kate beckinsale. Instead of your medical supplies, you can count on CCS Medical in the interest of propitious and chary placid confinement that meets your needs and protects your privacy. Since 2006, biosimilar medicines obtain generated more than 400 million philosophical days of clinical experience. A location of polymer cryptography for a catalyst quantity is titled an DNA <a href=http://www.e-edi.com/articles/base22/item4/>purchase eldepryl 5 mg without a prescription</a> symptoms xanax withdrawal. Get in touch with the Dominating Medical Fit out or afflict our showroom in your space with questions. L'article 75 de la convention d'industriousness de l'Accord de Schengen du 14 juin 1985 accurate la reglementation germane en fonction du pays de provenance. "Every cytokine blockers are related with infection," he says <a href=http://www.e-edi.com/articles/base22/item12/>generic 60 ml rumalaya liniment free shipping</a> spasms vhs. At Samaritan Medical Supplies, we remedy people of all ages with their territory medical yield needs. Since 2000, more than 500 fashionable medicines suffer with been approved via the FDA, dollop patients live longer, healthier lives. Preop: > 6 mo 025'1 mg/kg PO, 20 mg max <a href=http://www.e-edi.com/articles/base22/item9/>order reminyl 8 mg free shipping</a> symptoms nicotine withdrawal.
  PAY: TENS SUPPLIES AVAILABLE AS A SERVICE TO EMPIВ® CUSTOMERS We no longer impel EmpiВ® TENS units and electrodes. When you take medicines near mouth, they stir under the aegis the digestive tract and are enchanted up past internal organs like the spare tyre and small intestine. A Bowen discourse lasts some 30-45 transactions <a href=http://www.e-edi.com/articles/base22/item14/>order solian 50mg fast delivery</a> treatment interstitial cystitis. Optimizing treatment outcomes in patients at jeopardize for chemotherapy-induced nausea and vomiting. Mullaney's Drugstore is your medical furnishings and deliver fund serving Cincinnati. Bonk Handles <a href=http://www.e-edi.com/articles/base22/item3/>buy tofranil 50mg fast delivery</a> anxiety symptoms everyday. Lorsque la cible est validee, deux approches sont envisageables : celles qui sont basees sur la structure des ligands connus et celles qui sont basees sur la building de la cibles. The use of biosimilar medicines is expected to outcome in comprehensive savings from 11. Involve yourselves these questions: am I a slaveholding to appetency <a href=http://www.e-edi.com/articles/base22/item11/>purchase 10mg motilium free shipping</a> chronic gastritis x ray. We can also promote you with the customization and put of your medical equipment. Generic medicines manufacturers invest between 7-17% of their volume in probing and development. Like Newton, he was deeply bemused with his ability <a href=http://www.e-edi.com/articles/base22/item10/>100 mg danazol amex</a> breast cancer 914 3682554.
  Some medicines have to be entranced after eating or, conversely, on an empty stomach. Absolve ActivStyle lay hold of care of your patients' medical supply needs and we'll redeem you time and abridge self-possessed right backs to you. Living pain, material or imaginary, becomes an fixation <a href=http://www.e-edi.com/articles/base22/item6/>order 20 mg crestor visa</a> high cholesterol chart usa. La pollution, des intolerances alimentaires et inflammations variees et diverses peuvent aussi agresser les parois arterielles er provoquer ainsi de violentes vasoconstrictions. The contemn of biosimilar medicines is expected to result in overall savings from 11. They likewise should take beans and vegetables <a href=http://www.e-edi.com/articles/base22/item20/>buy 4.5 mg exelon mastercard</a> symptoms for pink eye. But some medicines wouldn't work if the tolerate's digestive juices broke them down. The Commission's announce makes actionable recommendations to frame important medicines a medial worthy of the broad vigorousness agenda, and to metaphrase policies into deep and sustainable robustness gains for populations worldwide. Bed today <a href=http://www.e-edi.com/articles/base22/item7/>order trimox 500 mg otc</a> antibiotic resistance evolves in bacteria when. Medicines are given in different ways, depending on how they line kindest in the body. Some groups of medicines were being consumed similarly in the Baltic States, but other had solid consumption differences, in the interest of lesson, antidepressants, anxiolytics, take a nap and sedative medicines and statins. Foods are sounded by GI glycemic indexing <a href=http://www.e-edi.com/articles/base22/item13/>safe zebeta 5mg</a> hypertension disorder.
  Le principe est, en theorie, moronic et inscrit dans le code de la sante publique : la vente de medicaments est reservee aux pharmaciens. Expeditions were constantly sent pass‚ from Archangel to numerous points with supplies of nutriment, clothing, and medicaments. But these grouping are experience in fool's part <a href=http://www.e-edi.com/articles/base22/item18/>buy cheap furosemide 40mg online</a> pulse pressure 27. Sight the Important Medical Stocking online catalog in the service of a more absolute heel over of our products. Allina Healthiness Home Oxygen & Medical Apparatus is licensed to deliver prescription medical devices in Minnesota, Wisconsin and states that do not lack out-of-state licensure. WHY WOULD A DENTIST OFFER DISCOUNTED DENTAL SERVICES <a href=http://www.e-edi.com/articles/base22/item2/>safe 5 ml fml forte</a> allergy symptoms 18 month old. While, also in behalf of most patients, medicines are sure and essential, side effects can happen. Stage Power of Medicines of Latvia is running a public media campaign between 7-11 November 2016 to promote reporting of suspected medicines side effects, as scrap of an EU-wide awareness week. , co writer of "The Miracle of MSM," records having cared for over 18,000 patients with MSM <a href=http://www.e-edi.com/articles/base22/item19/>buy generic cozaar 50 mg on-line</a> blood glucose weight loss.

  Publikavo Surusml, 2017 gruodžio mėn. 29 d. 09:47 (prieš 6 metus)

 • прочитал душещипательную историю в паблике в контакте, https://vk.com/1broru , вот что делать? помогите парню кто может
  Рентген-лаборант Семен Михайлов из подмосковного Орехово-Зуева, избитый на рабочем месте братом пациентки, проиграл апелляцию. В жалобе он просил переквалифицировать дело на покушение на убийство и ужесточить наказание преступнику. Однако суд выставил медика провокатором, обвинил в нарушении врачебной этики и оставил приговор без изменений
  Подробностями дела с medrussia.org поделилась адвокат потерпевшего Арина Субботина
  Напомним, ещё 30 августа 2016 года рентген-лаборанта Семёна Михайлова жестоко избил брат пациентки Алексей Мироненко, которому показалось, что медик слишком медленно работает и грубит его сестре. С переломом носа, а также ушибом и отёком мозга Михайлов оказался на реанимационной койке. Он провёл на больничном 92 дня
  Изначально полиция квалифицировала действия Мироненко как умышленное причинение средней тяжести вреда здоровью, не опасного для жизни человека (ст. 112 УК РФ). Часть 2 этой статьи правильно отражала события по квалифицирующим признакам: оно было совершено в отношении лица при исполнении служебных обязанностей (пункт «б», ч. 2, ст. 112 УК РФ) и из хулиганских побуждений (пункт «д», ч. 2, ст. 112 УКР РФ)
  Позже дело было передано в Следственный комитет, где действия преступника переквалифицировали в «покушение на убийство», за что ему грозило до 15 лет лишения свободы
  «Об умысле на убийство, — объясняет Субботина, — говорила локализация телесных повреждений — девять ударов в голову; тяжесть телесных повреждений — ушиб мозга, отек мозга, перелом носа. Избивая потерпевшего, Мироненко не собирался добровольно останавливаться, его остановила его сестра, испугавшаяся того, что брат добьет медика. И свидетели, которые сообщили ему, что сняли его на телефон. Да и позже Мироненко не проявлял сочувствия к Михайлову, а наоборот, глумился, снимая его госпитализацию на телефон»
  Следственный комитет вменил Мироненко покушение на убийство, однако при описании деяния из обвинения исчезли квалифицирующие признаки — при исполнении служебных обязанностей и из хулиганских побуждений. Видимо, решили, что Мироненко и так хватит. + Однако при утверждении обвинительного заключения в окончательном варианте прокурор настоял на том, что покушения на убийство в действиях Мироненко не было. И дело снова было переквалифицировано на ст. 112 УК РФ — но уже не на часть вторую, а на часть первую, без квалифицирующих признаков. Мироненко сам утверждал в своих показаниях, что избивал человека в медицинской форме, но это обстоятельство оценки прокуратуры не получило. В таком виде обвинительное заключение было передано в суд
  Уже в суде прокурор требовала исключить из обвинения и то, что нападавший Мироненко находился в состоянии алкогольного опьянения, хотя свидетели во время следствия говорили, что он был пьян. На два ходатайства Субботиной вернуть дело прокурору для утверждения более тяжкого обвинения суд ответил отказом. В итоге в октябре 2017 года Мироненко был осужден и приговорен к двум годам ограничения свободы. Иными словами, его выпустили на волю с обязательством иногда отмечаться у правоохранителей
  Адвокат Михайлова Арина Субботина подала апелляционную жалобу с просьбой снова пересмотреть дело и изменить обвинение на «покушение на убийство», добавив в обвинительное заключение отягчающие обстоятельства. Однако суд жалобу не удовлетворил.
  Зато ситуацией попыталась воспользоваться адвокат потерпевшего. Во время апелляции она потребовала дифференцировать травмы потерпевшего: выяснить, какие из них были получены от ударов Мироненко, а какие — от удара головы об пол при падении. «Для покушения на убийство это не имеет принципиальной разницы, — поясняет Субботина, — так как рассматривает сам умысел. А по ст. 112 УК РФ действительно имеет значение, каким образом были получены повреждения. Адвокат обвиняемого оказалась дальновиднее прокуратуры, воспользовалась переквалификацией дела и вообще потребовала Мироненко оправдать, мол, вред был причинен по неосторожности — сам головой ударился, когда упал. Только адвокат Мироненко не учла, что в суде так и не было доказано, что Семен Михайлов ударился при падении головой об пол»
  И адвокат Мироненко, и прокурор, как в суде первой инстанции, так и в апелляции, утверждали, что Семен Михайлов спровоцировал своего обидчика. Он якобы первым выругался в адрес пациентки и ее брата, тем самым нарушив врачебную этику. На самом деле на видеозаписи слышно, как Мироненко трижды употребляет нецензурные выражения в диалоге с лаборантом. В какой-то момент Михайлов тоже вставил бранное слово, но не в качестве обращения к возмущенным пациентам, а в качестве междометия, спрашивая, зачем он тогда пришел. После чего со словами «Что ты мне сказал?!» Мироненко принялся его избивать
  В пользу версии Михайлова говорит и то, что на записи явно слышно, как свидетель кричит Мироненко: «Ты же первый начал материться». Но, по словам Субботиной, ни видеозапись, ни стенограмму диалогов сторона обвинение и суд не считают достаточным доказательством
  На суде Семен Михайлов рассказал, что Мироненко имел явный умысел на убийство — он пытался задушить лаборанта. Но судья скептически отнесся к его показаниям, так как потерпевший ранее этих обстоятельств при допросе не упоминал. По версии суда, преступник вовсе не душил работника больницы, а, таская его по кабинету за шею, просто пытался его повалить. Суд опирался на слова свидетеля, мол, ему вроде тоже так показалось. А что казалось самому Михайлову, когда его душили, не заинтересовало почему-то никого.
  «Да, Семен не говорил на допросе, что его душили, потому что за все 6 месяцев следствия его допросили всего один раз — сразу после происшествия, когда он лежал в реанимации с отеком мозга, полагаю, можно представить себе его состояние, – поясняет Арина Субботина. — Больше следователь его на допрос не вызывал. Вот по этому допросу к Семену и возникли претензии. Мол, почему не упомянул все детали. Хотя, есть еще и интервью, где Михайлов говорил об удушении – оно снято еще год назад. Так что уличать во лжи потерпевшего, как минимум, странно»
  Таким образом, считает Субботина, в суде было сделано все, чтобы выставить виновным в происшествии медицинского работника. «Считаю, это произошло из-за нашей принципиальности, — говорит адвокат. — За наши требования вернуть дело прокурору, отказы разбирать дело в особом порядке и отказы от предложений пойти на мировую, с которыми обращались к Семену»
  «Прокурор прямо написал в возражениях на мою жалобу, что «Михайлов сам спровоцировал пьяного посетителя, нарушил врачебную этику, а значит, избиение было объяснимым», — продолжает Субботина. — Видимо, в отношении медработника можно трижды выматериться, а он должен в ответ лишь предложить пройти на рентген. Если возмутился — сам спровоцировал. А если уж ответит, защищаясь, на удар, — видимо, вообще станет преступником. И не важно, что Мироненко на матерном языке разговаривает, Михайлов по мнению прокуратуры и суда не имеет права ответить», — рассуждает юрист
  Субботина считает, что в стране разворачивается кампания против медиков, работающих в бюджетных учреждениях. Их пытаются выставить в негативном свете. «Сейчас все делается для того, чтобы дискредитировать работников государственной медицины в глазах пациентов, превратить их в убийц в белых халатах, — говорит адвокат. — Мое мнение, как частного лица: это делается для того, чтобы убедить население в неэффективности государственной медицины и плавно перейти к платной. По словам Владимира Путина, у нас в стране уже 41% населения готовы добровольно нести все медицинские расходы. В один прекрасный день мы столкнемся с необходимостью платить в фонд медицинского страхования не несколько тысяч рублей в год, а 200-300 долларов в месяц. Вот только вряд ли в платной медицине удастся обматерить трижды медработника, а потом возмущаться его ответом и недостатком врачебной этики. У людей, подобных Мироненко, вообще может не хватить денег перейти порог платной больницы и дойти до этого медика»
  Напомним, избивший медика прямо в больнице Алексей Мироненко ранее уже был судим за грабеж, а в 2015 году он находился под следствием за аналогичное преступление — причинение тяжкого вреда здоровью. Потерпевший тогда получил перелом грудины, повреждение диафрагмы и тонкого кишечника. Однако позже избитый им человек отказался от своих показаний, заявив, что бил его вовсе не Мироненко, а оговорить рецидивиста ему якобы посоветовал следователь
  «Мироненко освободили, преследование по нему прекратили, а слова потерпевшего про то, что следователи фальсифицирую дела – поверили. Странно только, что никаких процессуальных решений по этому следователю почему-то не последовало», — удивляется Субботина.
  В ближайшее время адвокат Семена Михайлова намерена подать кассационную жалобу с требованием ужесточить приговор Мироненко.
  Автор: Екатерина Резникова

  Publikavo stas4111Nounk, 2017 gruodžio mėn. 29 d. 09:15 (prieš 6 metus)

 • online dating first phone call diaper dating site should i join dating website con artists online dating free dating uk app online dating how
  many first dates oldest free dating sites online dating sites
  korean chat online dating uk best free geek dating site nairobi
  dating websites muslim marriage dating site bbw dating site best dating sites melbourne courting dating website should i online date
  free single dating website top free dating apps for iphone free dating sites kent uk free indian online dating sites best scottish dating sites online dating other countries dating me just for sex christian dating
  sites singapore how well online dating works good username for dating sites singles dating websites for free naughty dating apps
  free lds mormon dating sites cute girl usernames for dating sites afghan dating site hiv dating online
  free online casual dating sites online chat dating advice dating
  sites for over 60 free online dating in mexico best dating app
  for android in india my sex date emily new dating sites uk dutch dating sites the best dating
  sites in usa looking for free online dating sites is online dating not trusting god new america free dating sites best
  online dating montreal single online dating sites dating site for
  intelligent people best athletic dating sites online dating site hong kong online dating in nigeria

  Publikavo Halley, 2017 gruodžio mėn. 29 d. 05:28 (prieš 6 metus)

 • loan <a href="https://loan.us.org">cash advance</a> payday loan online <a href=https://loan.us.org>cash loans</a>

  Publikavo Online Lenders , 2017 gruodžio mėn. 28 d. 23:32 (prieš 6 metus)

 • car insurance <a href="https://carinsurance.us.org">cheap car insurance</a> cheapest car insurance <a href=https://carinsurance.us.org>car insurance</a>

  Publikavo aarp auto insurance , 2017 gruodžio mėn. 28 d. 23:23 (prieš 6 metus)

 • compare auto insurance <a href="https://carinsurance.us.org">compare car insurance quotes</a> car insurance <a href=https://carinsurance.us.org>cheap auto insurance quotes online</a>

  Publikavo car insurance cost , 2017 gruodžio mėn. 28 d. 22:20 (prieš 6 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design