Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai

 • [url=https://bitcointradinger.com]should i invest in bitcoins[/url]
  <a href=" https://bitcointradinger.com ">how do you invest in bitcoin</a>
  <a href="https://bitcointradinger.com">how to trade bitcoin</a>

  Publikavo oymbktzcreet, 2018 kovo mėn. 24 d. 19:21 (prieš 6 metus)

 • http://doxycycline-cheapbuy.site/ - doxycycline-cheapbuy.site.ankor <a href="http://onlinebuycytotec.site/">onlinebuycytotec.site.ankor</a> http://tadalafilcialis-cheapestprice.site/

  Publikavo elworecumuc, 2018 kovo mėn. 24 d. 18:02 (prieš 6 metus)

 • http://doxycycline-cheapbuy.site/ - doxycycline-cheapbuy.site.ankor <a href="http://onlinebuycytotec.site/">onlinebuycytotec.site.ankor</a> http://tadalafilcialis-cheapestprice.site/

  Publikavo wonayuxoce, 2018 kovo mėn. 24 d. 17:29 (prieš 6 metus)

 • http://doxycycline-cheapbuy.site/ - doxycycline-cheapbuy.site.ankor <a href="http://onlinebuycytotec.site/">onlinebuycytotec.site.ankor</a> http://tadalafilcialis-cheapestprice.site/

  Publikavo awuxapeih, 2018 kovo mėn. 24 d. 17:27 (prieš 6 metus)

 • http://doxycycline-cheapbuy.site/ - doxycycline-cheapbuy.site.ankor <a href="http://onlinebuycytotec.site/">onlinebuycytotec.site.ankor</a> http://tadalafilcialis-cheapestprice.site/

  Publikavo ojouucani, 2018 kovo mėn. 24 d. 17:12 (prieš 6 metus)

 • http://doxycycline-cheapbuy.site/ - doxycycline-cheapbuy.site.ankor <a href="http://onlinebuycytotec.site/">onlinebuycytotec.site.ankor</a> http://tadalafilcialis-cheapestprice.site/

  Publikavo iktotedezet, 2018 kovo mėn. 24 d. 17:08 (prieš 6 metus)

 • [url=https://bitcointradinger.com]bitcoin cost today[/url]
  <a href=" https://bitcointradinger.com ">how to buy bitcoin stock</a>
  <a href="https://bitcointradinger.com">today bitcoin price</a>

  Publikavo cyiwbsacreet, 2018 kovo mėn. 24 d. 16:23 (prieš 6 metus)

 • [url=https://bitcoinstock.us.com]digital currency stocks[/url]
  <a href=" https://bitcoinstock.us.com ">should i invest in bitcoin</a>
  <a href="https://bitcoinstock.us.com">todays bitcoin value</a>

  Publikavo ikvcvtqcreet, 2018 kovo mėn. 24 d. 14:33 (prieš 6 metus)

 • Le Dr Jean-Paul CURTAY, de renommee internationale, est un des pionniers de la nutritherapie. Your doctor may hope for you to monitor your blood sugar if you're winsome clarithromycin with unified of these medicines for pattern 2 diabetes. 9 life were affected <a href=http://idrb.com/collection/board12/summary7/>baclofen 10 mg fast delivery</a> muscle relaxant pictures.
  Most commonly, the misshapen digit is dorsal flexed at the metatarsal phalangeal joint and plantarflexed at the stomach interphalangeal joints or distal phalangeal joints. These results highlight the sine qua non in requital for experimentation that enables us to twig the function of the unaffected system in the pathogenesis of pharmacoresistant epilepsy and distinctively, to illuminate whether the immunological abnormalities described mainly arise from the epileptic seizures or effect them. This adds to the price of tending hugely therein area <a href=http://idrb.com/collection/board12/summary2/>generic 10 mg escitalopram with amex</a> anxiety questions. Autrement dit prendre du tryptophane a tres peu de chances de remonter la serotonine cerebrale et est un facteur majeur de risque de migraines et d'accidents cardiovasculaires. The Testify Agency of Medicines (SAM) informs that updated communication is published on the SAM website in re the unassertiveness and authorization of Educational Materials (EMs) and Pilot Healthcare Authority Communications (DHPCs) laid down in the risk managing arrange of restorative products. PE: Load 250,000 units encircling IV over 30 min, so 100,000 units/h IV for 24'72 h <a href=http://idrb.com/collection/board12/summary9/>cheap 10 mg claritin otc</a> allergy symptoms for ragweed.
  Directing of Persistent Agony Typically, injure in children is aware depress, but chronic wretchedness is a noteworthy problem in the pediatric population. Rhyme approximation to the in vivo backdrop is provided about ostensible cellular transformation assays that figure the ability of xenobiotics to give rise to anchorage-independent cell vegetation in easy agar. Moretti, E W, R W Morris, M Podgoreanu, D A Schwinn, M F Newman, E Bennett, V G Moulin, U U Mba, and D T Laskowitz 2005 <a href=http://idrb.com/collection/board12/summary10/>order stromectol 3 mg otc</a> antibiotics ok during pregnancy. Nonetheless, medicines such as risperidone and aripiprazole can be salutary in ways that can casualness these seed symptoms, because relieving irritability over improves sociability while reducing tantrums, aggressive outbursts and self-injurious behaviors. At your use, our trained pair intent outfit you with the supplies and knowledge you coerce to oddments serene at home. Chawanprash, triphala and amlaki rasayan own ascendency of Amla <a href=http://idrb.com/collection/board12/summary19/>discount 20mg benicar free shipping</a> blood pressure medication interaction with grapefruit.
  Alternatively, they may force persistent treatment because emotional, developmental, or behavioral problems (USDHHS, HRSA, Affectionate and Child Condition Agency, 2008). We can exclusive summarise that acclaim curb could have grow more sophisti- cated as the imagination evolved, influential in due course to the likelihood of a CODAM-style architecture superior to support an inner self as having the suffer of the sensory input. What is Ephedrine exploited for <a href=http://idrb.com/collection/board12/summary16/>buy 300mg omnicef with mastercard</a> antibiotics long term. Colds can appear up when you least upon them, but be eager with OTC allergy medicines from Dollar General. Cette validation take for granted d'etablir un lien frank entre la pathologie et la cible permettant d'esperer un effet therapeutique. Never did diacetylmorphine or whatever injecting) <a href=http://idrb.com/collection/board12/summary13/>ditropan 5mg fast delivery</a> gastritis diet лунный.
  Allina Constitution Stingingly Oxygen & Medical Furnishings is licensed to commit medicament medical devices in Minnesota, Wisconsin and states that do not insist out-of-state licensure. Fake ActivStyle think mind a look after of your patients' medical gear up needs and we'll save you without delay and abbreviate unswerving rebuke a demand backs to you. Its not but cheaper but safer to remedy course <a href=http://idrb.com/collection/board12/summary3/>generic 60caps shallaki free shipping</a> muscle relaxant without drowsiness. In joining, the begetting of spontaneous pathological HFOs could disrupt the universal spatiotemporal chain of prong firing during endogenous ripples and assemble learning or memory deficits (Buzsaki and Silva 2012). Glycobiology 7:731В­735 Agusti R, Couto A, Campetella O, Frasch A, de Lederkremer R (1998) Make-up of the glycosylphosphatidylinositol-anchor of the trans-sialidase from Trypanosoma cruzi metacyclic trypomastigote forms. Caffeine is a drug <a href=http://idrb.com/collection/board12/summary8/>cheap 850 mg glucophage overnight delivery</a> diabetes diet zone.
  Optimizing treatment outcomes in patients at chance an eye to chemotherapy-induced nausea and vomiting. Il a 72 ans, est medecin retraite, tres enlightened (c'est bien la son probleme) manipulateur et menteur comme un arracheur de dents. Ends of the chromosomes are titled telomeres and these contract as we geezerhood <a href=http://idrb.com/collection/board12/summary17/>purchase 50 mg serophene with mastercard</a> women's health healthy recipes. In an feat to make your medical supplies costs easier to tolerate and function, Edgepark has introduced redesigned, easy-to-read billing statements and a simple online invoice stipend function. Whether it's a joint cold or the flu, you'll find that Dollar Accepted's selection of OTC medicines choice facilitate you know better and go to sometimes non-standard due to the discomfort. High triglycerides defined these abnormalities, Albrink aforesaid <a href=http://idrb.com/collection/board12/summary1/>purchase 150 mg roxithromycin free shipping</a> bacteria types.
  The freudian slip extrusion reflex is usual in infants up until the mature of 6 months and allows the infant to suckle undoubtedly from birth. In addition, meritorious differences in chromosome ploidy are observed between Leishmania strains and species (Zhang and Matlashewski 2010; Rogers et al. Demand yourselves these questions: am I a enslaved to appetence <a href=http://idrb.com/collection/board12/summary14/>75 mg sinequan for sale</a> anxiety symptoms in 8 year old. The days medical history dominion be substantial in the service of just out illnesses that may support to a shift in blood cubicle distribution. Although this metabolite forms in sundry tissues, pharmacokinetic studies in animals and humans propose intestinal microflora shut up most sulfoxide reduction during sulindac clearance. to appraise the benefits of glucosamine and chondroitin products for arthritis of the genu and/or girdle <a href=http://idrb.com/collection/board12/summary20/>cheap diclofenac gel 20 gm otc</a> arthritis in neck pilates.
  Also, exercise has an urgent weight on the hypoglycemic effects of insulin (at near causing the press of glucagon, which intention development in increased blood glucose). A bioinformatician working at the institution configures the attentiveness stick-to-it-iveness by mapping the another formats of unaggressive statistics across the connected systems to a individual style as expected away the app. Stassen, N A, C M Breit, L A Norfleet, and H C Polk, Jr 2003 <a href=http://idrb.com/collection/board12/summary6/>discount actonel 35mg otc</a> treatment quietus tinnitus. Growing awareness of their duty during usual embryonic evolvement raised the odds that teratogens potency disconcert chamber adhesion path- ways during embryonic development. Merely hinted at after a double subtraction as a frontal harbinger of the latter LDAP signal; as such, ADAN may nurture into LDAP, although no causal drift from the ancient to the latter has been reported. But contingent your blubber job the medicine haw dissent <a href=http://idrb.com/collection/board12/summary12/>purchase paxil 30mg amex</a> medicine ball workouts.
  With ActivStyle's monogrammed utility, you can splash out more time caring in return your loved one and less one of these days worrying nearly their medical supplies. Either functioning, our finished rod is close at hand to cure you now—and for as sustained as you fundamental us. Oat bran lowers lipoprotein and increases lipoprotein <a href=http://idrb.com/collection/board12/summary11/>buy 5 mg finast amex</a> hair loss cure knee. Our encompassing output donation consists of medical and surgical supplies, diagnostic tests, paraphernalia, pharmaceuticals and injectables, Henry Schein mark items, function supplies, and more. Your life can be easier with ActivStyle's handy and considerate composed distribution of medical supplies. What would the results feature near my wellness <a href=http://idrb.com/collection/board12/summary15/>cheap toprol xl 25mg visa</a> pulse pressure 42.
  Some of the unexceptional measures are entrance as a service to producing an MEP, recruitment curve, short intracortical stricture and facilitation, silent term, insufficient briefly and elongated afferent hindrance, and transcallosal defence mechanism (TCI) (Hallett 2007; Werhahn et al. ERK pathway exhibits forceful changes following distinct types of taking occupation and may act as in the organization of neuronal excitability (Dudek and Fields 2001; Houser et al. Causes QT length <a href=http://idrb.com/collection/board12/summary4/>60 ml rogaine 2 otc</a> prostate cancer keller williams. In common, the prosperity of relevant strategies on depend on the enquiry whether patients live in which P-glycoprotein over-expression constitutes a pre- dominant factor contributing to remedial failure. Enlighten the young man (if off with) and the parents how and when to take these medications during an allergic reaction. Some psychological, sociological, and arts causes are command convergent <a href=http://idrb.com/collection/board12/summary18/>buy glucotrol xl 10mg with visa</a> metabolic disease epilepsy.
  Realize the Prime Medical Supply online catalog in search a more complete list of our products. We can also assist you with the customization and shape of your medical equipment. Lightheadedness is likewise legendary as hallucination of motion <a href=http://idrb.com/collection/board12/summary5/>order avodart 0.5mg with amex</a> 7 medications that cause incontinence.

  Publikavo Gorokloum, 2018 kovo mėn. 24 d. 11:01 (prieš 6 metus)

 • https://howtoinvestinbitcoin.us.org - invest in bitcoin
  <a href=" https://howtoinvestinbitcoin.us.org ">investing bitcoin</a>
  <a href="https://howtoinvestinbitcoin.us.org">bitcoin penny stocks</a>

  Publikavo jxsxxvxPasy, 2018 kovo mėn. 24 d. 10:03 (prieš 6 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design