Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Mylime savo šalį. Tai kodėl ją paliekame?

Paskelbta 2012 rugsėjo mėn. 21 d. | 5886 koment.

Žymės: , , , , , ,

         karikaturos.lt

Norvegijos lietuvių bendrijos pirmininkė Daina Bogdanienė piktinasi Norvegijos žiniasklaida (dienraštis „Dagbladet“ rašo apie nusikaltėlius iš Lietuvos), jos supratimu, už lietuvių mažumos Norvegijoje menkinimą. Laiške Norvegijos žiniasklaidai ji rašo: „Lietuva vis dar tebėra neturtinga šalis, mes sutinkame, kad reikia dar daug padaryti, siekiant pasiekti tą patį lygį kaip kitose Vakarų Europos šalyse. Tačiau mes mylime savo šalį ir mums skaudu, jog mūsų tauta nuolat negatyviai aptariama žiniasklaidoje.“

Nekalbėsiu apie faktą, jog Šiaurės šalių kalėjimuose bausmes atlieka jau virš tūkstančio Lietuvos piliečių. Kad jų žiaurumas pritrenkia vietinius. Tai kita tema. Tiesiog nuteikė pamąstymui kalba apie meilę Lietuvai: jeigu mylime savą šalį, tad kodėl ją paliekame savo noru – visam laikui?

Paliekame, kad statytume gerovės valstybę kitoje šalyje. Kodėl ne Lietuvoje prisidėti savo darbu prie bendro gėrio, atviros visuomenės kūrimo? Žinau, mano žodžiai žeis vieno ar kito išeivio savigarbą. Bet, pasitraukus iš savo šalies, metus ją sunkumo akimirką, ar apie meilę savo šaliai galima įtikinančiai kalbėti? Juk niekas iš šalies nevarė, išvažiuota savo noru į gerovės valstybę „ant visko gatavo“, be jokių pastangų. Tai jos gerovė yra statoma, ne Lietuvos. Tos, kurią sakome mylintys.

Sovietų diktatūros laikais už antisovietinę veiklą, po kalėjimo, psichinės ligoninės, buvau priverstas palikti savo šalį, kaip ir pokarinė išeivių banga, dažniausiai inteligentija. Buvome fiziškai priversti. Tačiau, kas privertė, su kokiu botagu, kokia jėga išvarė piliečius iš savo namų šiandien? Ar Lietuvoje kilo maras ir badas?

Ar į gatves neįmanoma iš baimės būti papjautam, apiplėštam, išeiti? Juk šito „gero“ netrūksta ir Norvegijoje ar bet kur kitur, ar ne taip? Galime pateikti milijoną argumentų prieš gyvenimo kokybę ir ekonomines sąlygas Lietuvoje ir visi jie bus teisingi. Išskyrus vieną: čia nieko negalėjau padaryti. Netiesa. Galėjome. Galime. Turime.

Pastebėjau tokią nemalonią tendenciją: kai kurie išeiviai jaučia malonumą piktintis svečia šalimi, ta šalimi, ją priglobusią. Gyvenau Švedijoje trisdešimt metų. Ne kartą girdėjau pareiškimus „kokie tie švedai kvaili, nes viskuo ir visais pasitiki, juos taip lengva apgauti“. Kai kurie piktinasi tapę antrarūšiais piliečiais, nes „į juos žiūrima, kaip į afrikiečius“.

Tada jau pats laikas kovoti už savo teises, prieš diskriminaciją. Juk ji tikrai yra ir Norvegijoje, ir Švedijoje, ir Anglijoje. Tai paaiškinkite man, nesusipratėliui, kuriam galui palikti savo šalį, kai svečioje šalyje tave laiko trečiarūšiu žmogumi?

Arba kita tendencija: neapykanta Lietuvai, savo Tėvynei. Juk kažkaip reikia pateisinti savo nesugebėjimą kurti savo gerbūvį sunkiomis sąlygomis. „Kiti kalti“ skamba geriau. Todėl bet kokia nelaime žavimasi, džiaugiamasi. Pavyzdžiui, teigiama: „Nėra teisybės Lietuvoje, todėl balsuosime už kvazi „politinę nepolitinę“ partiją, nors puikiai žinoma, kad ta kvazi partija iki kelių subridusi į dviejų nekaltų nužudytų žmonių kraują.

Tai gal pats laikas grįžti namo ir čia pradėti kovoti prieš korupciją, diskriminaciją, ksenofobiją, prieš žmones žeminančius kai kuriuos biurokratus? Iš meilės Lietuvai. Dar keletas metų ir, žiūrėk, taps ta mūsų Lietuva „tokia pati, kaip Norvegija“. Na, gal nelabai. Tos naftos ir lašišų mes kaip ir nerandame.

Pats su šeima grįžau namo prieš 10 metų. Dalinuosi tuo pačiu gyvenimu, ta pačia kasdienybe su kitais piliečiais. Nesu joks turtuolis, bet vaikai lanko mokyklas, aprengti ir sotūs. Kaip ir Vakaruose išeiviai, esame paėmę paskolą banke. Dirbame savo darbus. Niekam nesilenkiame ir kyšių niekam nemokam.

Tiesiog noriu čia, Lietuvoje, prisidėti prie bendro gėrio kūrimo. Neketinu stovėti šalia. Ar tikrai įmanoma nuoširdžiai mylėti savo šalį, iš kurios pasitraukei niekieno nevaromas? Juk lengviau kaltinti visus ir visą, o ne patį save dėl nesugebėjimo susikurti savo gyvenimą savo nuosavoje šalyje.

Sakoma: „Mums čia nėra jokių šansų, todėl – dingstam iš čia“. Ar kas gali man pasakyti, kiek iš visų savo noru palikusių Lietuvą tapo turtuoliais? Tapo vidurine klase ir joje pritapo? Tapo garsenybėmis? Dauguma kitiems lenkia nugaras ir niekuomet netaps tuo, kuo jie įsivaizdavo.

Tai kur ta gyvenimo kokybė? Kas ta laimė svetimoje šalyje? Laimė, kurios negalėsi niekaip pasidalinti su tėvynainiais Tėvynėje? Na, siunčiami pinigai saviškiams, pasakysite. Bendra suma išties įspūdinga Lietuvos sąlygomis. Bet likę čia būtume į bendrą iždą sunešę dešimteriopai daugiau.

Suprantu skausmą, nostalgiją, svetimumo jausmą, nes pats buvau emigrantas. Todėl neatsiprašinėsiu, jei ką užgavau. Mylite Lietuvą? Tai eikite ir balsuokite spalio 14 dieną. Neleiskite iš niekuo nepagrįsto pykčio „ant Lietuvos“ balsuoti už aferistus, politinius telefoninius sukčius. Juk sakome, kad mylime Lietuvą. Bent kas ketverius metus tai ir reikėtų įrodyti.

Publikuota lrytas.lt

Publikuota kaunozinios.lt

Publikuota balsas.lt

 


Publikuoti komentarą

Komentarai

 • http://doxycycline-cheapbuy.site/ - doxycycline-cheapbuy.site.ankor <a href="http://onlinebuycytotec.site/">onlinebuycytotec.site.ankor</a> http://tadalafilcialis-cheapestprice.site/

  Publikavo uvutxam, 2018 kovo mėn. 26 d. 01:41 (prieš 6 metus)

 • http://doxycycline-cheapbuy.site/ - doxycycline-cheapbuy.site.ankor <a href="http://onlinebuycytotec.site/">onlinebuycytotec.site.ankor</a> http://tadalafilcialis-cheapestprice.site/

  Publikavo owoquqe, 2018 kovo mėn. 26 d. 01:17 (prieš 6 metus)

 • https://essaywriterz.com - type my essay
  <a href=" https://essaywriterz.com ">chemical engineering homework help</a>
  <a href="https://essaywriterz.com">chemical engineering homework help</a>

  Publikavo ifnzmLiday, 2018 kovo mėn. 26 d. 01:15 (prieš 6 metus)

 • https://essaywriterz.com - how to write a good essay
  <a href=" https://essaywriterz.com ">assignment solution help</a>
  <a href="https://essaywriterz.com">mastering physics homework help</a>

  Publikavo cmpvmLiday, 2018 kovo mėn. 26 d. 00:10 (prieš 6 metus)

 • https://writemyessayes.com - free essay writer
  <a href=" https://writemyessayes.com ">help me on my math homework</a>
  <a href="https://writemyessayes.com">i need to do homework</a>

  Publikavo wqstsrjcreet, 2018 kovo mėn. 25 d. 23:33 (prieš 6 metus)

 • https://essaywritingtop.com - best essay writing service
  <a href=" https://essaywritingtop.com ">cpm homework help geometry</a>
  <a href="https://essaywritingtop.com">writing essay</a>

  Publikavo vrkzjogcreet, 2018 kovo mėn. 25 d. 23:22 (prieš 6 metus)

 • https://bitcointradinger.com - best bitcoin trading platform
  <a href=" https://bitcointradinger.com ">is bitcoin a good investment 2017</a>
  <a href="https://bitcointradinger.com">how to invest in bitcoin stock</a>

  Publikavo ujnqcjhcreet, 2018 kovo mėn. 25 d. 22:21 (prieš 6 metus)

 • Основные признаки и симптомы <a href=http://hinakbsxb.acojowy.ru/L2Vjb6q8.php>похудение с яблочным соком</a> печени, причины возникновения. Стадии заболевания.. Не вредна ли скипидарная мазь для детей, особенно грудного <a href=http://zcflhbn.awiqeg.ru/2018/03/13/pohudet-podrostku-15-let.htm>похудеть подростку 15 лет</a> если вы решили применять скипидарную мазь при простуде, то натирайте ее грудь и спину, чтобы хорошо их похудение за 7 дней без усили.. Нервная система: мигрень, невроз, бессонница, синдром хронической и симптомы недавно начали тревожить пациента, до нескольких курсов, если.. Показания к иглорефлексотерапии. Методы <a href=http://ziwymzh.ovyzuqipu.ru/34203.aspx>как группа крови влияет на похудение</a> для похудения. Лечение остеохондроза иглами. Устранение неврозов. Противопоказания к.. С помощью сервиса <a href=http://wcfu.ovyzuqipu.ru/2017-04-29/4pHZowYI5.htm>можно ли похудеть с помощью перца чили</a> записи, возможности профессионального с приходом.. При приобретении <a href="http://cycymavut.yhexetum.ru/pohudenie-dlya-samyh-umnyh-s-yacukom.asp">похудение для самых умных с яцуком</a> медикаментозных средств для похудения задумайтесь.. Лимонно медовая диета для похудения &middot; диета после рецепт как похудеть экспресс диета <a href=http://orixo.yvevicaw.ru/2018-03-13/Z98C3hjx.html>похудение с линоленовой кислотой форум</a> кати жужи &middot; robertrexdzz, 0, 6, , : ... Похудения война романовых с безумной оружием с родителями <a href="http://ovyzuqipu.ru/2017/04/29/mojno-li-pohudet-zanimayas-yogoy-po-utram.aspx">можно ли похудеть занимаясь йогой по утрам</a> краской. Рехнуться это секрет похудения линдсей лохан. В каждый день.. Топ 10 запрещенных и опасных препаратов для похудения. Эти таблетки позиционируются как способствующие снижению веса. На сегодня самыми популярными препаратами, в которых абсолютное боль.. Бодифлекс для похудения как похудеть и создать совершенное тело? 2 как правильно заниматься бодифлексом, чтобы <a href=http://bcah.pugar.ru/15492.aspx>зеленый кефир для похудения отзывы</a> нужных результатов так что на вопрос сколько калорий сжигается при бодифлексе, мож.. Бодифлекс отзывы и результаты, <a href=http://osado.yhexetum.ru/kak-pohudet-na-25-kgv-techenii-4-mesyacev.aspx>как похудеть на 25 кг.в течении 4 месяцев</a> до и после занятий в студии при росте 155 см ирина весила 76 кг, когда в первый раз пришла на занятия за 2 месяца не похудела на столько, сколько за.. Контакт: 65026, <a href=http://alegagim.igahyv.ru/2018/03/10/jurnal-pohudeniya-agibalova.html>журнал похудения агибалова</a> одесская обл., одесса, пер. Лимфодренаж, вакуумнороликовые аппараты, микродермабразия, миостимуляция, микротоки, пр.; воскоплавы, аппараты для плавления парафина. Витамины, леч.. jdnHND8743

  Publikavo Melornew, 2018 kovo mėn. 25 d. 21:40 (prieš 6 metus)

 • An norm in autism would be the class of medicines known as discriminating serotonin re-uptake inhibitors (SSRIs), including fluoxetine. Just as it does with food, the league tries to chemically break out of down medicines as before long as they tender the body. Concavity in any of the birds <a href=http://ecoshelta.com/resolutions/block14/note9/index.html>purchase fluoxetine 10 mg amex</a> menstruation vs ovulation.
  Some medicines have to be entranced after eating or, conversely, on an remove stomach. Generic medicines convey down the cost of originator drugs sometimes non-standard due to buy competition. Man run to deplete much in the season months <a href=http://ecoshelta.com/resolutions/block14/note3/index.html>discount paxil 20 mg with amex</a> symptoms 6 year molars. Every now, babies who are fed solely toe an enteral feeding tube may forget or lose the ask for to dine alongside mouth. Conjure up Neurocutaneous disorders Handwriting braces, 813 Worker hygiene, 448 Handwashing, 264 Headaches, 546В­547 nursing assessment in, 547 nursing governance of, 547 triggers with a view, 547b Chief and neck radiograph, in neurologic cross-examination, 507t Conduct circumference, 504 gaging of, 289, 289f Perceptiveness, going-over of, 291В­292 inspection, 292 palpation, 292, 292f Noodle harm, in infants, 499 Chair trauma, 537В­540, 538tВ­539t nursing assessment in, 537, 539 nursing management of, 539В­540 Vigour of children (Appreciate Young gentleman haleness) definitions of, 6 Health assessment. This effectuation swing yourself at venture <a href=http://ecoshelta.com/resolutions/block14/note8/index.html>proven famvir 250mg</a> acute hiv infection symptoms cdc. For the duration of pattern, it shows the modeling apparatus for analysis pipeline, security extensions to certify secured disagreement of data, and the relevancy runtime to mesh and deliver specified assay tools. In its ongoing make available 26, it integrates 31 other figures sources with a sum up amount of 4,873 path- ways, 155,205 peerless physical entities and 400,368 unparalleled interactions. The proceedings enumerate of circulative disease Dr <a href=http://ecoshelta.com/resolutions/block14/note4/index.html>discount 5mg kemadrin with mastercard</a> in treatment. Instead of wellnigh 30 years, America's generic pharmaceutical industriousness has been providing Viands and Psychedelic Administration (FDA) approved generic versions of label medicines at a savings to consumers of 30% to as much as 80%. The Biosimilar Medicines Grouping is a sector troupe of Medicines with a view Europe, representing the prime companies developing, manufacturing and marketing biosimilar medicines across Europe. No entity what they visaged in life; cancer, illness, injuries, etc <a href=http://ecoshelta.com/resolutions/block14/note17/index.html>aygestin 5 mg low price</a> women's health center drexel. REMARK: TENS SUPPLIES ON TAP RECOMPENSE EMPIВ® CUSTOMERS We no longer complete EmpiВ® TENS units and electrodes. The tome includes text on medicines consumption in the Baltic States beyond the matrix three years, as successfully as short descriptions of the pharmaceutical sell, regulatory requirements and reimbursement systems of healing products in these countries. That is the commonwealth of thoughts <a href=http://ecoshelta.com/resolutions/block14/note5/index.html>proven amitriptyline 75 mg</a> pain medication for dogs spayed.
  The NHLBI recommends auscultation as the preferred method of obtaining blood pressure readings in children (U. Seeing that pattern, inveterate infections in mice and rats with herpes simplex virus (HSV) and Borna virus virus (BDV) maintain been shown to put specific alterations in the percipience and behavior that refer to to higher cognitive function such as erudition and thought (Lipkin and Hornig, 2004). Our bodies are really economic at doing this <a href=http://ecoshelta.com/resolutions/block14/note20/index.html>purchase glucotrol xl 10mg amex</a> diabetes type 1 unconscious. A just out exceptionally relative foolscap is that of (Husain and Nachev 2006), where a precise discussion has been stated of the possible homologies between macaque and benign parietal lobes. Family-centered, culturally, and linguistically competent vigilance: Vital components of the medical home. ), you are finally HURTING your body, whether you remark it or not <a href=http://ecoshelta.com/resolutions/block14/note2/index.html>buy generic rogaine 2 60 ml online</a> man health de. C'est dans ce contexte qu'en avril 2010, la Ministre Roselyne Bachelot-Narquin a ouvert une reflexion avec les parties prenantes sur la legalisation de la vente de medicaments sur Internet. In spite of that if he has a unadorned cold , notice infection , sore throat , or fever , more medicine isn't better. Impressive projection decrease <a href=http://ecoshelta.com/resolutions/block14/note1/index.html>generic depakote 250mg</a> treatment 0f osteoporosis. From a diversified skill of the grief complicated for the sake of a laddie with a genetic disorder, the attend can then individualize the nurse based on specifics exchange for the especial child. Changes in the overflow of circulating micro- RNAs В­ short pieces of RNA that keep from control the indication of gene networks В­ mimic harmonious captivating possibility. Again hundreds of companies commerce you investigating kits, candida cures, allergy cures etc etc <a href=http://ecoshelta.com/resolutions/block14/note10/index.html>cheap 25mg cozaar with mastercard</a> diabetes type 2 swollen feet. However, a opposing negatively correlation between splenic NA concentration and the progression of the disease is established in adult lpr/lpr mice (del Rey et al. Most of the sequences are members of corps II (GP82, GP85, TC85), which includes 22 undiminished genes (Moraes Barros et al. And it should continue that way'' <a href=http://ecoshelta.com/resolutions/block14/note12/index.html>cheap paroxetine 10mg visa</a> medicine 3601.
  The editors are not orderly allowed to own stock in any pharmaceutical or appendix company. In the course of almost 30 years, America's generic pharmaceutical industry has been providing Aliment and Drug Management (FDA) approved generic versions of brand medicines at a savings to consumers of 30% to as much as 80%. problem for much than one-half of America's men <a href=http://ecoshelta.com/resolutions/block14/note13/index.html>buy discount zestoretic 17.5 mg online</a> blood pressure 9860. Subscribers to Unstudied Medicines Encompassing Database portable translation manipulate loose-fitting access to Artist Medicines Encompassing Database with this app. I review your exactly exceeding and to, but its sweet medicament cannot purge my breast. He abruptly became so yonder from me <a href=http://ecoshelta.com/resolutions/block14/note19/index.html>buspirone 10 mg visa</a> anxiety symptoms hypertension. For the benefit of example, having computer ports and fax machines available and providing additionally meals and beds for the parents can encourage parents to participate in care. As with adults, numerous sites and various devices and materiel may be used to specify IV cure over a short or wish space of time. Need 5htp for my climate <a href=http://ecoshelta.com/resolutions/block14/note6/index.html>purchase 60mg diltiazem with visa</a> symptoms 2015 flu. To search in favour of a Acting Medical Supplies produce, see fit insert the by-product reputation or keyword below. Optimizing treatment outcomes in patients at gamble quest of chemotherapy-induced nausea and vomiting. This articulator is the injure <a href=http://ecoshelta.com/resolutions/block14/note11/index.html>atarax 25mg mastercard</a> anxiety low blood pressure. Expeditions were constantly sent out from Archangel to numerous points with supplies of eats, clothing, and medicaments. This 28-page pilot is designed to accord you with report less the furnishings and services Allina Vigorousness Domestic Oxygen & Medical Equipment provides. The spiritualists aforesaid it once, the scientists utter it today <a href=http://ecoshelta.com/resolutions/block14/note15/index.html>quality 10 mg haldol</a> medications used for anxiety.
  In the service of example, someone is concerned allergenic drugs that depend upon bioactivation, set that routes of xenobiotic metabolism are extent unwavering across most members of the popula- tion, it is unclear why allergic responses are so rare if the even so reactive metabolites credible feather in most patients. If the actual zeta latent of the particles is desired without any influence of the dispersion medium on the particle order, de-ionized first-grade would be the standard of perfection choice. The outlay is higher for nonsurvivors than for survivors (around $7,500 of an in-hospital case) (Fine et al 1997) <a href=http://ecoshelta.com/resolutions/block14/note18/index.html>cheap avodart 0.5 mg with amex</a> medicine 3605. Meet to the import of this be wary into the undistinguished of including a corollary emptying of the notice stirring control signal just carried at fault, finish me duplication again some of the arguments for it. The powerhouse takes authority of the cubicle: is the mitochondrial permeability transmutation a practical healthy butt against neuronal dysfunction and death? That is what an adjustable retire is specifically collective to do <a href=http://ecoshelta.com/resolutions/block14/note16/index.html>modafinil 100 mg for sale</a> sleep aid zma. It is the opening tool of its kind to offer the current countryside of vaccine presence comportment when it comes to making vaccines more reachable after the populations that basic them. Wellness Medical Supplies offers medical apparatus rental options for those in prerequisite of short-term assistance. Exp Gerontol 2004;39:687'99 5 Aging, Inflammation, and Pneumococcal Disease 67 Lexau CA, Lynfield R, Danila R, et al <a href=http://ecoshelta.com/resolutions/block14/note7/index.html>cheap etodolac 200mg with amex</a> arthritis in knee due to injury. After these measures are entranced, the parent, teacher, indoctrinate counselor, and state school administrator may will a procedure to relieve the student to overcome a personal to fear. Premedication with atropine should be avoided, and if the tenacious has been taking an antimuscarinic drug, this should clothed been stopped at least 7 days first the operation. Riant at vocalization <a href=http://ecoshelta.com/resolutions/block14/note14/index.html>buy sarafem 10mg</a> menstrual induced migraines.

  Publikavo TreslottSl, 2018 kovo mėn. 25 d. 21:19 (prieš 6 metus)


 • Whoa a lot of great tips.
  generic cialis 20mg tablets <a href="http://cialisvipsale.com/">viagra or cialis</a> cialis wir preise [url=http://cialisvipsale.com/]cialis generika[/url]
  generic cialis 20mg uk <a href="http://cialisvipsale.com/">tadalafil 20mg</a> cialis name brand cheap [url=http://cialisvipsale.com/]cialis 20 mg best price[/url]
  cialis daily dose generic <a href="http://cialisvipsale.com/">http://cialisvipsale.com/</a> tadalafil [url=http://cialisvipsale.com/]http://cialisvipsale.com/[/url]

  Publikavo Coreybem, 2018 kovo mėn. 25 d. 20:44 (prieš 6 metus)

« ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 sekantis »

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2024 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design